Keresés

Részletes keresés

puskaspisti Creative Commons License 2011.03.22 0 0 8861

4.2m azt egyaknás készülékek kéményeire írjáka, ha jól tudom...2 vagy több aknás készülékek esetén 5 méter...A gipszkartonozás jó dolog....de a kémény és az éghető anyagok közötti hőállóságot 90 percre szabályozták.

Előzmény: Döme 58 (8859)
moonshadow Creative Commons License 2011.03.22 0 0 8860

Megnéztem amit hozzá adtak, egyszerű schiedel hézagkitt.

Nézek holnap tubusost, aztán jól körberabicolom vízüveges samottporral.

 

Előzmény: nagy ivó (8858)
Döme 58 Creative Commons License 2011.03.22 0 0 8859

Szilárd tüzelés (fa) esetén a szabvány 4,2 méter hatásos kéménymagasságot ir elő.

Ugyanakkor engedélyezi ennek csökkentését is, de nem igazán tudtam megfejteni, hogy minek alapján lehet alá menni, és meddig.

Ha fém szerelt kéménnyel (dupla falú, saválló, kőzetgyapottal szigetelt) oldom meg a kandalló égéstermékének elvezetését, a fémkémény elrejthető-e egy gipszkarton oszlopban?

 

Előzmény: Döme 58 (8855)
nagy ivó Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8858

Használj Shiedel pisztolyragasztó pasztát. Mintha lenne pár tubussal, de lehet kapni frisset, újat.

Előzmény: moonshadow (8856)
kod1111 Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8857

Ahogy be van kötve, úgy jó, a huzat szempontjából így a legjobb, ha könyököket  raksz be az ront  huzaton, a koromzsákot pedig a fűtésiidény végén  úgy is ki kell bontani és tisztítani szükséges. a hatásos kéménymagasság a hamuzó rostélynál kezdődik és a kéménytetején ér véget.

Előzmény: jpwhyv (8845)
moonshadow Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8856

Shiedel SIH 20 pdf-ben a 8 oldalon a 72-79 képeken vázolt építési utasítás szerint az utólagosan elhelyezett füstcső csonkot odaragasztjuk a kör alakban kivágott kéménycsőhöz, a zsalukő hézagba meg teszünk hőszigetelő anyagot, oszt jónapot...

Háát nekem ez önmagában nem tűnik valami atombiztos megoldásnak, félek rálötöm a kazánt és elengedi a ragasztás egy szép napon, aztán legkevesebb, hogy telefüstölöm a háztartási helyiséget, legtöbb, hogy felgyújtom a kérót. Ezért arra gondoltam, hogy mellette a kivágott kéményzsalukő síkjáig telibe kirabicolom valamilyen kajak anyaggal.Van erre valamilyen erős, hőálló kis hőtágulású kellőképpen flexibilis ragasztó? Vagy próbálkozzam a samottpor+vízüveg "beton"-al?

 

Döme 58 Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8855

Jó estét!

Már van rajz az elképzelésekről, talán így jobban látszanak a dolgok.

Mint az előző hsz.-ben olvasom, a falazott kéménybe én sem tudok fent bekötni.

A nappali közepén lenne a kandaló, alatta teherhordó fal van.

Valami könnyű súlyú és egyszerű kivitelű megoldást keresnék, amit a szakma is átvesz!

 

ótó58 Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8853

Üdvözletem!

Meglévö öttéglás kéményre a felső szinten rá lehet még csatlakozni egy kandallóval, vagy új kéményt kell építeni.

A kémény a pincéből indul, az első szinten  már van rajta egy kandalló.

Köszönöm a választ!

 

joevagyok68 Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8852

Én így értettem a kérdést és erre válaszoltam :-)

Előzmény: jpwhyv (8851)
jpwhyv Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8851

Egy kicsit átfogalmazom, mert nem jól írtam le.

A bekötési magasság az adott, (90 cm, a koromzsák ha jól mértem 70 cm) de nekem a füstcső hosszáról lenne szó.

A kazán használati utasítása azt írja, hogy a füstcső minimális hosszának 60 centisnek kell lennie, (max. 3méter)  10%-os emeléssel. Azaz, kb. úgy lehet számolni, hogy a kazánnak a kéménytől min. 60centire kell lennie.

 

Jelenleg vízszintesen van bekötve, és 20cm a füstcső.

 

Szerintetek érdemes átkötni úgy, ahogy a gyártó leírja?

Jobb lenne a huzat?

 

A szerelőm szerint ez hülyeség, de a gyártó valamiért ezeket a paramétereket írta le.

 

 

 

Émile Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8850

 Így van !!!

 A cs. kályha becsatlakozások általában kötöttek - a kályha magassága megszabja a becsatl. magasságát.

 Nálam volt olyan hogy a lehulló korom elérte a becsatlakozás magasságát - éppen el nem tömődött, de a huzat jelentősen lecsökkent.

 3 veder korom jött ki.

 Normál, egyéb tüzelő berendezésnél elvileg mindig magasabb a bekötés lehet 2.5 -2.8 m is !!

Előzmény: halaloszto (8846)
halaloszto Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8849

viszont a kalyhacsovet kicsit konnyebb felmelegiteni mint a komplett kemenyt. szerintem a begyujtason segithet, de egyebkent telnyleg egal.

 

vajk

Előzmény: joevagyok68 (8848)
joevagyok68 Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8848

Ha hosszabb lenne a bekötőcső, attól nem lenne nagyobb a huzat...

inkább kisebb, vagy ugyanolyan

Hisz a hatásos kéménymagasságod ezzel nem nőne..

szerintem

Előzmény: jpwhyv (8847)
jpwhyv Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8847

60 centi van...

 

Nekem az lenne a kérdésem, hogy nagyobb lenne a huzat, ha a használati útmutatóban leírtak alapján lenne bekötve? Ahogy írtam, most emelés nélkül 20 centis csővel van bekötve, a használati azt írja, hogy min. 60cm, 10%-os emeléssel.

 

Én erre keresném a választ...

 

Am. köszi.

Előzmény: halaloszto (8846)
halaloszto Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8846

a becsatlakozas alatt kell legyen jo sok hely a kemeny fenekeig! kulonben a lehullo korom es szemet eldugitja a csovet. 

 

a tok standard a ket konyok plussz nemi fuggoleges cso, becsatlakozas plafon alatt 40-50 centivel.

 

vajk

Előzmény: jpwhyv (8845)
jpwhyv Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8845

Sziasztok!

 

Egy kis segítségre lenne szükségem.:

 

6 tagos öntöttvas vegyestüzelésű kazánt hogyan kell szerintetek a kéménybe kötni?

Jelenleg mindenféle törés és emelés nélkül (vízszintesen), 20cm-es füstcsővel van csatlakoztatva.

A kazán használati útmutatója azt írja, hogy minimum 60cm-es legyen a füstcső, 10%-os emeléssel.

Ha nem így van bekötve, nagy mértékben befolyásolja a huzatot?

A füstcsőnek mennyire kell "belógni" a kéménybe?

 

A kémény 6 téglás, 6,5 méter magas, a füstcső 90cm-es magasságban csatlakozik a kémyénybe.

 

A segítséget előre is köszönöm!

 

jpwhyv.

joevagyok68 Creative Commons License 2011.03.21 0 0 8844

Otthon beszart a gép....ezért csak most..

 

"És ezzekkel hosszabításokkal neked mi a problémád ?"

Az amit korábban kérdeztem....

Hogy ha ez OK, akkor megoldható az, hogy végig bélelt kémény födémtől, szerelt kéménnyel folytatódik ???

Nem köll téglát miegymást-fedlapot fölcipelni a tetőre ...... elvileg egyszerűbbb..

 

Na olvasok tovább, hatha volt más válasz is....

Előzmény: Dunit (8825)
kod1111 Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8842

Nem tud elrontani rajta semmit, van egy ellenörzőpont rajta, két lezárt sapkával azt kell szabaddá tenni és azon kéeresztül tud mérni, ellenőrizni és utána lezárni a csonkot.

Előzmény: Törölt nick (8841)
kod1111 Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8840

"A turbó kéményt évente ellenőrzi a kazános ember, műszerrel."

 

A kéményseprő pedig  a kazánt?? :-))

Nem magát a készüléket ellenőrzi, az égés tökéletességét.

 

Előzmény: Törölt nick (8839)
csipy31 Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8838

Sziasztok

Na alakul nálam a dolog, a héten jönnek szerelni az új kéményt. Kíváncsi leszek milyen cirkusz lesz belöle. Főútvonalon, utca felöli oldalon, külső szereléssel 7 méteres ahogy kell. Képek természetesen lesznek.

kod1111 Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8837

Természetesen, a tartalék kémény a kazán elhelyezés szempontjából nem a legjobb helyen van, a szereltnek több előnye is van, nem kell neki alap, akár 2m magasssággban is kezdődhet.

Előzmény: Törölt nick (8835)
gmkiev Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8836

Ha tartalék kéményként megfelelt és fizetted az adót utána, akkor most vedd használatba bátran. Nem igazán tud mit tenni a seprő, mert ha kiiktatja akkor az adó is megszűnik. Azt meg nem akarja az "ártatlan"!

De tudatom, nem az a hibás aki bemegy a lakásba! Az egy egyszerű "Setét Lajos" alias ítéletvégrehajtó!:))

Előzmény: Törölt nick (8835)
Zoltanuss Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8834

 Be kell küldeni a VGF -be , ott van ilyen gyűjtemény !!

 

 De nem füstcsövekről volt szó , hanem bizonyos ajánlások merev értelmezéséről.

 Konkrétan a készülék előtti távről, vagy mondjuk a gáz csap/elzáró magasságáról. Volt olyan esetem, hogy az az elzáró a 1.6 m helyett 1,7 m en volt és kötözködtek.

 Van egyszer ugye a megrendelő és szerelő viszonyt és van az 'átvevő'  -megrendelő viszony. Mindig lehetnek érdeksérelmek - ha valaki visszaél a monopol helyzetével az bizony megérdemli az ilyen jelzőt !

 

 

 

 Viszont ha így haladunk - pár év, mondjuk 15 év és ezek a csövek megjelennek az épületek falain.

 A lakosságot belecsalták egy zsákutcába  - nem is olyan régen harsogták az olcsó gázt.

 Ha valaki nem tudja fizetni - előfordulhat már is , hogyan fűt ??

 A kéményt lezárják, vagy eleve aluval van kibéleleve.

  Csak nem koksz kosárrál ??

   Vagy faszenes tállal ?

 Hát nem : vesznek egy jancsikályhát és kivezetik az oldalfalon a nem ilyen csicsás csövet, hanem  zománcozottat.

 A tüzelőt meg a fürdőszobában tartják, zsákban - mivel a pincét  a letöbb helyen eladták - ahol nem, onnan meg úgyis ellopják a tüzelőt.

 A napokban jártam a társaházakat : Kérdem: pince, tároló ?

 Az nincs,  mondják ! Miért, betömték ?? Nem - valaki lenyúlta !!

Előzmény: gmkiev (8833)
gmkiev Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8833

"Viszont a görény átvevők ilyenkor is felveszik a merev elutasítást - na miért ? Hát a jatt reményében  !!!"

 

Ilyen mondatot megfogalmazni is nevezzük nem szépnek. De leírni szinte rágalmazás. Igaz, nem kémény téren, de egyéb területen évtizedek óta veszek át gépészeti munkákat, soha nem akartak korrumpálni. Igaz a fellépésem ezt egyértelműen kizárja, és ezt érzik. De a józan ész engedte könnyítéseket baksis nélkül is megadja az ember. Csak sajnos ha valami hibát csak említ az ember, a fogyi+ a szaki is inkáb támad, mintsem értsen!

Ugye milyen "gyönyörű" megoldások? Esztétika és szakszerűség egyben!:))

(az első kép nem elforgatott!)

Előzmény: Zoltanuss (8832)
Zoltanuss Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8832

 Persze ezek igazak és általában a szerelőnek szólnak. De nem ok pl. arra hogyha véletlenül vagy tudatosan  a készülék előtt nincs meg a 80 cm táv , mert pl. egy 95 cm széles előszobába kerül, hogy ne vegye át a gázszolgátató. Ilyen esetben a megrendelő és a szerelő megegyezésén és józan belátásán múlik, hogy pl. egy 70 cm  - es szerelő teret elégségesnek itélnek vagy sem.

 

 Viszont a görény átvevők ilyenkor is felveszik a merev elutasítást - na miért ? Hát a jatt reményében  !!!

 És ha már ennyire benne vagy a gmbsz -ben - akkor nézd meg a következőt: volt/van egy előírás ami megadja egy helyiség un.hőterhelését. KW terhelését.

 Pl. van egy konyha, fürdőszoba stb. Ennek térfogata mondjuk 20 légköbméter 6.5 m2 x 3 m. Ilyenkor ha bent van egy 10 kW-ós kazán és egy ugyanolyan teljesítményű gáztűzhely, ennek  hő terhelése / vagy csak terhelése  20 / 20 = 1 kW /lm3.

 De gondolom egy 50 -60 kW-os kazánt már ide nem igen lehet/szabad berakni. Van egy határ.

 Létezik még ez az előírás ???

Előzmény: PÍT (8829)
Zoltanuss Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8831

 Köszönöm a tájékoztatást.

Nem rossz anyag, de

 

 

 

"magas tető eseten a padlasterben a kemenypillert

statikai okok miatt – kemenypiller merevitese,

kihajlasa – altalaban vastagitani kell;

– a kemenytestbe fa vagy mas eghető anyagu szerkezet

nem nyulhat bele; ok.

– a padlasterben a falazott egyedi kemenypiller

kurtője es az eghető anyagu fa rudszerkezeti

elemek kozott min. 20 cm (felteglavastag + 8 cm)

tavolsagot kell tartani;

– elemekből epitett, tobbheju kemeny kopenyenek

kulső felulete es az eghető anyag kozotti tavolsagot a

tűzallosagi előirasok es a jelolesek alapjan (koromeges)

mm-ben kell megadni, es uzemi korulmenyek

kozott a kemeny mellett az eghető epitőanyag

hőmerseklete nem haladhatja meg a 85 oC-t; "

 

 

 Nos  ez tényleg le van írva  - csak hogy pongyola.

 Egy kémény egyszer átmegy egy ( vagy több ) födémen, majd megy a padláson  és áthalad a héjaláson, majd kiér a szabadba.

 Kritikus általában a födém. Itt elvileg lehet bármilyen távolságot tartani  - a kémény külső fal és a födémszerkezet közé egy beton gallért teszünk.

 Nade mi van a héjalásnál ? Ott eleve kicsi a valószinűsége a melegedésnek  - még koromégés esetén se melegszik fel a külső kéményfelület - normál üzemben meg jó ha 20 -25 fokos. A kijövetelnél (lent) szokott néha olyan 35 -40 fokos lenni - de csak tartós üzemnél.

 Már az is egy hülyeség, hogy rúdszerkezeti anyagot ír. Ott vagy szarúfa vagy tető léc van. Persze meg lehet odani, hogy egyik anyag se érjen a kémény külső falhoz  - a bádogozással szokták azt a pár centis rést áthidalni - max. 2 -3cm - a bádognak viszont hozzá kell érni a kémény falhoz, különben befolyik a víz.

Nem akarok rosszmájú lenni, de aki ezt a hülyeséget becsempészte a szövegbe , az tudatosan csinálta - Ez egy jó kis jatt lehetőség az átvevő kéményeseknek !!

 Ha nem így van lehet  - fotókkal cáfolni  !!  Én az ellenkezőjét tehát ,hogy a héjalásnál való áthaladásnál minimális a táv tudom igazolni. Több tiz padulást járok naponta. Hogy ott mennyi por és galambszar van !!!

 

 

 Más hogy mennyire logikátlan ez az írás : újabban dívik a palatetők utólagos lefedése olyan kátrányos  -bitumenes vastaglemezzel.

 Itt egyszerűen ráhajták majd rávasalják /olvasztják a kémény külső felületére.

 Az a 20- 25 fok ? Hát nyáron ha süti a Nap, van ott akár 60 -65 fok is, mégse gyullad meg  !! 

Előzmény: kod1111 (8830)
kod1111 Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8830

Én találkoztam fontoskodó kéményseprővel aki már a 10 cm -nél járt.

 

Nem fontoskodott, 20cm az előírás annál közelebb nem lehet.

 

1. A kémény és az épület.

1.2.4. A kémény tetőátvezetése és a héjazat kapcsolata. 15.oldal

 

 

http://www.e-epites.hu/717

Előzmény: Zoltanuss (8828)
PÍT Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8829

2.1. Altalanos elhelyezesi feltetelek

 

A gazfogyaszto keszulek felallitasi, felszerelesi helyet ugy kell megvalasztani, hogy

- a gazfogyaszto keszulek hozzaferhető, uzembiztosan kezelhető, javithato legyen,

- az elhelyezesre es alkalmazasra vonatkozo gyartoi műszaki-biztonsagi előirasok betarthatok legyenek,

 

2.1.1.

Minden gazfogyaszto keszulek előtt a kezelesi iranybol legalabb 0,8 [m] szabad kozlekedesi, mozgasi,

 

 

 

 

 

kezelesi lehetőseg legyen.

 

 

2.4.3. Egestermek elvezetessel rendelkező kozponti fűtesi fali es allo kazanok, gazuzemű leghevitők tovabbi

elhelyezesi feltetelei

 

 

 

2.4.3.3.A gazfogyaszto keszulekek fulkeben, vagy szekrenyben a gyartoművi előirasoknak megfelelően helyezhetők

el. Tomor, nem haloval vagy raccsal kialakitott ajtoszerkezet eseten a fulkere vagy szekrenyre legalabb 400

[cm2

]-es also-felső szellőzőnyilast kell kesziteni.

 

 

Egy kis mazsolázás a gmbsz-ből...

 

 

 

 

 

 

Előzmény: halaloszto (8818)
Zoltanuss Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8828

 Kéménytüzek ??

 

 Valamikor voltak.

 Sőt maga az egész kéményseprőipari szolgáltatás ennek elkerülésére alakult ki.

 De akkor jobbára fatüzelés volt (még a szén tüzelés is ritka volt )

 Nem tisztították a kéményt, felgyülemlett a korom és adandó alkalommal begyulladt.

 Na most ha a padlástérben volt valami folytonossági hiány - magyarul luk - rés, meggyulladhatott a közelben lévő gyullékony anyag.

 Vagy az intenzíven kiáramló szikra gyújthatta meg a saját vagy szomszédos épületeket. Néha fél falú/város leégett !!

 Aztán volt úgy,  hogy a slendrián mesterek már a kémény falba építettek egy gerendát - jobban mondva körül építették.

 Na ez is meggyulladhatott. Ezért elrendelték , hogy a  kémény falba semmilyen fa anyag nem lóghat be, később, hogy nem is érhet hozzá , még később, hogy legalább 5 cm -nek kell lenni. Te most  6 cm -ről beszélsz. Én találkoztam fontoskodó kéményseprővel aki már a 10 cm -nél járt.

 

 

 Amúgy gázfűtésnél abszolute nincs tűzveszély. Nincs ami meggyulladjon bent a kéményben - hacsak nem a kondenz.

 Kéménytűz megelőzése  : rendszeres tisztítás, folytonossági hiányok megszüntetése a padlástérben - azaz stabil , jó erős vakolat.

 Mert azért még vannak téglakémények jócskán.

 

 Gázfűtésnél ?

Ott nincs kéménytűz, ott más lehet.

Előzmény: puskaspisti (8821)
Zoltanuss Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8827

És akkor mi van ??

 A kérdés egyébként joe-hoz ment.

 Persze véleménye lehet másnak is!!

Előzmény: puskaspisti (8826)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!