Keresés

Részletes keresés

Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8896

A megnevezése lehet billentyű, miután valaki így defineálta, azonban csapon, mint forgási ponton elmozduló kétkarú emelőként funkcionál.

Előzmény: Volt tüzér (8884)
Figaro-no1 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8895

Üdvözöllek: Meteo93

Éreztem, hogy valami nem stimmel, ráadásul egyidős vagy 74-ben született két nagy lányommal!

Novák Ferenc a mi időnkben törzsőrmester  és a másik szakaszban volt.

Az oroszok füves reptéren voltunk kint gyakorlaton, Novák törm. 11óra körül,hogy a katona ne unatkozzon, (magán akció volt mert később Őt sem dicsérték meg) elvitt bennünket egy csepel platóján a reptér Raposka falu felöli végébe, és enyhe kárörömmel közölte: az kap ebédet aki a teljesithetetlen időre visszaér. A szakaszunkban volt egy tapolcai fiu, Oravecz honv. helyismerete folytán az ellenkező irányba mentünk, és navigátor nélkül is megtaláltuk a raposkai kocsmát. Némi ennivalót és egy kevés alkoholt feltankolva elindultunk a táborhely irányába. Körülbelül ott ahol utnak inditott bennünket Novák törm. újra találkoztunk, mivel keresésünkre indult. Párperces üvöltözés és a hangadó keresése után ami eredménytelen volt, kitartottunk egyöntetüen az mellett, hogy közös elhatározás volt a kiruccanás, felparancsolt bennünket a platóra és olyan eszetlen száguldással vitt vissza, hogy a fejünket verte a ponyvatartó vas.

Egyszemélyes felelőst nem sikerült kreálni, az egész szakaszt az ezredszolgálat kiadása miatt nem lehetett büntetni, igy maradt valami ejnye-bejnye!

Előzmény: meteo93 (8890)
Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8893

 

Többet tisztítottuk, mint lőttünk vele

Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8892

 

Az AMD 65

Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8891

 

Szöveg nélkül

meteo93 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8890

Üdv:Figaró-no1!

Egy kicsit félre értelmeztem az évszámokat én szemtelenűl fiatal vagyok, annyira hogy  az átszervezés utáni 1993 -as évből. Nem tudom,hogy mikorra esik az átszervezés mi már csak két szakaszal voltunk jelen.Felderítő század pk.Ködbaum József százados

időjárásjelentő szakasz pk. Bagdán Ferenc tzls. Novák Ferenc ftörm.(?)Lokátoros pk. ha jól emlékszem Micskei ..... ftörm előre kérek elnézést azoktól akiknek a nevét nem jól írtam illetve nem emlékszem pontosan.

Előzmény: Figaro-no1 (8889)
Figaro-no1 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8889

 

Üdv:Meteo93!

71-febr.-73-febr.-ig voltam a meteonál, a 2.-ik zászlóalj épületének végében 3 szakaszból álló századnál. irod, hogy a felderítők épületében voltatok, kérdésem: átszervezés keretében kerültetek oda,vagy már oda is vonultál be?

(8818)-as hozzászóláson feltettem közvetlen előljáróim fényképét és nevüket: Márfi István szds. Varjú Kálmán törm. Juhász Sándor törm. és a századparancsnok: Székely Jenő szds.

Maradtak Ők is az átszervezés után?

Másik: említetted a sátor állítást, hogy milyen suta szerkezet Mi is megtapasztaltuk!

Több napos úszó kiképzésen vettünk részt Vonyarcvashegyen, hatalmas sátrak felállításával kezdtünk (Nekem az első volt) és mivel a többiek sem bizonyultak ezen a téren profinak, esős és viharos éjszaka eredményeként a sötét éjszakában bőrig ázva kerestük a felszerelésünket és a menedéket nyújtó sátrunkat. Reggelre megenyhűlt az idő, és nagyobb odafigyeléssel  újjáépítettük.

Előzmény: meteo93 (8874)
meteo93 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8888

Én már a SV. nél szolgáltam akkorra Az 1,3,5 őrök 3 órás szolgálatban voltak a 2,4,6,7,8 őrök pedig 2 órás szolgálatban  voltak.

Ha az emlékezetm nem csal akkor a 4-es őr volt a Baglyasban a 2-es a Benzinkútnál, a 7,8 Bolőrben laktanyán kivűl a Jurasic park( disznóhízlalda) felé az 5-ös gyaloglós volt a gyengusz mögötti kerítés szakaszon az 1 talán az útmeletti betonlerítésnél közel az őrszobához és a 3-ra nem emlékszem akárhogy is töröm a fejem.Felállított őrként a 4-est adtam felvezetőként pedig a 2-4 és 7-8 adtam.

Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8887

A PA-63-ban meg van kakasnyomórugódugó.

Előzmény: Marc-i-Pan (8885)
Marc-i-Pan Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8886

Szóval valami állat csak volt a dologban

Előzmény: Marc-i-Pan (8885)
Marc-i-Pan Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8885

Én valami kakasnyugaszra emlékszem, mikor az AMD alkatrészeit tanultuk

Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8884

A róka helyett mondjuk elsütő billentyűt használj inkább. Elsütő emelő a pisztolyokban van.

Előzmény: Ricky Hawk (8880)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8883

Na akkor:

Létezett kétváltásos és három váltásos őrhely.

Kétváltásos: - Ha csak nappali időszakban kellett őrizni - ha csak éjszakai időszakban kellett őrizni - ha olyan volt az őrhely berendezése, hogy fűtött, stb, hogy az őr leülhetett közben (ilyenek voltak például a technikai őrzés-védelemmel ellátott objektumok ellenőrző berendezései, konténerei (nekem ilyen volt négy darab Mezőfalván.). Ezeken az őrhelyeken az őr (vagy őrök) általában 3 óráig voltak kint. Utána viszont valóban nem volt készenlét.

Három váltásos: Minden egyéb. Itt két órát szopott az őr, ezután két óra készültség, majd két óra pihenő.

Előzmény: Ricky Hawk (8879)
Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8882

Hát igen, a csapatzászlónál álló őr valóban fehér kesztyűben volt, sőt, minden őrhelyre történt menet előtt ki kellett vasalnia a nadrágját, állandóan mintakatonának kellett lennie. A két óra mozdulatlanul állás kemény volt, mesélték, azon szórakoztak, ki mekkora tisztelgést nyomott le a zászló előtt.

Ugyanis, ha valaki emlékeiben homályos lenne a kép, a csapatzászlót katonai tiszteletadás illette meg.

'76-ban már a 2. őrhelynél a ma is látható betonkerítés volt.

Előzmény: Uazmentős (8877)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8881

Nem szűnt meg, most az 5. Inkurrencia raktár működik benne. Bár már egyre kevesebb anyagot lehet ott találni.

Előzmény: Ricky Hawk (8878)
Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8880

Igen, a tárazás anno (1976-1978) a századnál a folyosón volt. Eligazítás előtt a szolgálatba lépő őrpk. a felvezetőkkel lement az ütiszobához és felvette a lőszert. A szolgálat eligazítására az ütiszobával szemben, az úgynevezett eligazítópályán került sor. Oda már a szolgálatba lépő őrség teljes felszereléssel, éles lőszereket betárazva ment. Eligazítás után az új őrség az őrszobára ment, aholis megtörtént a szolgálat átadás- átvétele, s onnan kezdve megindult az őrszolgálat. A régi és az új őrség felvezetője kiment az őrt leváltani.

Az őrszoba mellett volt egy fegyverürítő, ahol - miután az őr a fegyverbe helyezett tárral ment ki az őrhekyre - az őrszobába való belépés előtt a fegyvert lehelyezte az arra kialakított helyre, a tárat kivette, a závárzatot felhúzta, majd az elsütő emelőt (na nem a ravaszt, mert az a róka volt) elcsattintotta, így máér töltetlen fegyverrel (ami tudjuk, hogy nincs) lépett be az őrszobára.

Az őrszolgálat végeztével a lőszerek tárból való kivétele és a tárolótálcára történő behelyezése a váltás után szintén a századál történt, a leváltott őrpk. és azokat a felvezetők vitték vissza az ütihez.

Előzmény: meteo93 (8875)
Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8879

Arra emlékszem, hogy kétféle őrhely volt, egy hosszú váltásos, itt az őr 3 órát volt kint, 3 órát pihent, készültségben nem volt, és egy rövid váltásos, két óra kint, két óra készültségben és két óra pihenő. Ide tartozott a támlás (az őrszoba előtti őr), a csapatzászló őr, aztán a Lesencetomaj felé vezető út mellett egy torony, a többit nem annyira tudom. Én mindössze 3 alkalommal, az utolsó időszakunkban voltam őrségben, mindháromszor hosszú váltás felvezetőként, de már nem tudom, melyik tornyok tartoztak ahhoz a felvezetéshez. A telephelyek és a Baglyas határán álló valószínűleg, de a többi hol volt, annak meg ki a megmondhatója...

Előzmény: Marc-i-Pan (8876)
Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8878

Mezőfalvaaa? Hát az itt van a szomszédban... Persze az a laktanya is megszűnt már funkcionálni.

Más: a tárazást mi - ki tudja, miért, mindig szabályosan, trükkök nélkül csináltuk, csak úgy segédeszköz nélkül.

Aki meg a lőszerrel játszott, egy nagy barom volt - szerintem.

Előzmény: Volt tüzér (8871)
Uazmentős Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8877

Én 71 októberében vonultam be az első zászlóalj törzsszázadába. Első őrségem a 2-es őrhelyen volt, akkor még drótkerítés húzódott az út mellett. A betonkerítést 72-ben kezdték építeni.Később még három őrséget adtam az 1-es őrhelyen a zászlónál.

A mi időnkben az összes tár tele volt lőszerrel, a szolgálatvezető adta ki. Az első szolgálatvezető neve nem ugrik be a második a Billik Ferenc volt.  A fegyver szobában volt egy vasszekrény abban tárolták az őrség lőszerét. Az egyes őrhelyre csak egy tárat kellett vinni a többi az őrszobán maradt. Az egyes őr fehér kesztyűben állt az őrhelyén.

 

üdv uazmetős

Marc-i-Pan Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8876

Ki tudja pontosan a felvezető útvonalakat és őrhelyeket?

A 74-76-os időszakra gondolok, amikor a hármas őrhely (atomvillanás-figyelő) egy nyitott fatákolmány volt

 a cseliszton park és a technikai század telephelye között. A négyes ugyanolyan nyitott volt, a kettes meg

sétálgatott a kerítés mellett.

 

meteo93 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8875

Nálunk a tárazás már az őrszoba hátsó helyiségében történt. A kitárazást csináltuk kézzel,másik tárral,az alább említett rugó megakasztással és másik lőszerrel.Ha jól emlékszem még az első őrségeimben minden lőszer éles volt, de valami baleset miatt az első lőszert vaklőszerre kellett cserélni. Így a " fegyverhasználat alapjául szolgáló cselekmény abbahagyására irányuló felszólítás "után leadott figyelmeztető lövés után újra csőre kellett volna tőlteni, de szerencsére ilyen helyzetbe nem kerűltünk.

meteo93 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8874

Üdvözöllek:Figaro-no1!

Én meg 74-es vagyok így te előttem voltál.Sok sok tantermi foglalkozás után következett a gyakorlat.A sátor állítás. Az egy érdekes mozzanat volt, négy lábú a sátor de mégis megbotlik. Szerencsémre többször volt módom gyakorlaton részt venni és éles szondázást csinálni. Az első szondázásnál hőmérsékletet mértem és a "lufi" feltöltésnél segédkeztem. Majd ráfagyott a kezünk a ballon nyakára amikor tartottuk, ha nem lett jól előkészítve a ballon és maradt benne síkpór akkor a gáz hatására feltöltődött és amikor ki kelett hozni a sátorból akkor véletlenül a sátor csatja kilukasztotta akkorát tudott dúrrani.Később amikor rajpk. lettem már egészen másra kellett figyelnem.Volt olyan amikor elengedtük a ballont és a lokátorosok nem találták akkor kellett produkálni szondázási adatokat élesben újra lufitőltés és hajrá gyakorlásnál jött a hasból adat feldolgozás az állomás parancsnok diktált mi meg számoltunk. Volt úgy hogy tervtáblával logarléccel, de volt úgy,hogy valami specko számológéppel csináltuk.

Előzmény: Figaro-no1 (8861)
Megtért Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8873

Arra emlékszem, hogy:

Amikor lentiben megszökött egy katona lőszerrel, felpakolva, és pont őrszolgálatot adtam, akkor még nem őrparancsnokként milyen komoly eligazítást kaptunk esetleges „balhé” esetén..

Sokat hülyültünk, de mégis komolyan vettük a dolgokat olyankor…

Ez jutott eszembe most..

 

Akkor úgy vettük észre, hogy ha valami komolyabb esemény történt az országba, lásd szökés fegyverrel, vagy hasonló.
Nem voltak feleslegesnek tűnő riadó gyakorlatozások, vagy „szívatások” - a mi, megfogalmazásunk szerint. -
Akkor sokkal nyugodtabban teletek a szolgálatok, és az akkor adott napi gyakorlásos feladatok is kevesebb piszkálással teltek el.

Azt gondolom így utólag, ez nem volt véletlen..

Svejk52 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8872

Jól emlékszel, a felállított őr ellenőrzése céljából az ÜTI is csak az őrpk, illetve a felállított őr felvezetőjének és a készültség tagja kiséretében lehetett az őrhelyre menni. A készültségből azért kellett menni, mert először az igazolás után a készültség tagja biztosítóként átvette az őrzést, és ezalatt lehetett az őrt ellenőrizni. Az ötös őrhely a kettes felvezetőhöz tartozott, tehát vagy az őrpk, vagy a kettes felvezetőnek kellett kisérni az ÜTI-t az ellenőrzéshez.

Az ötös őrhely egyébként speciális hely volt, mert ott voltak a különböző segédanyagok tárolva, így az ötös őr  kötelmeiben benne volt az is, hogy a raktárakhoz az ÜTI illetve a töltőszakasz parancsnoka kiséretében lehetett belépni.

Ricky! Te nagyjából velem egyidőben voltál Tapolcán, és Te is a közvetleneknél voltál. Bizonyára emlékszel, akkoriban épült a zsilip pontosan azért, hogy ne lehessen csak úgy bejutni a laktanyába. Ettől függetlenül reggel ha a volga kiment, az ezredkürtös kiállt a helyére és mikor a kapu nyílt fújta a vigyázz kürtjelet. Az egész élet megállt addig amíg az ÜTI nem jelentett, és a Cár pihenjt nem vezényelt.

Ez alatt a " piszkos tizenkettő" símán bejöhetett volna. Hát nem baromság volt?

 

Üdv: Svejk

Előzmény: Ricky Hawk (8852)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8871

Katonai pályám utolsó fél évét (Előtte meg HDM-KIK vonalon dolgoztam egy lérak ezrednél. Ott nagy örömömre én gyakoroltam a szakfelügyeletet az őrök fölött.) őrszázad parancsnokként töltöttem a Mezőfalvi Vega lérak osztálycsoportnál. El tudod képzelni, hogy őrség ügyben olyan sok újdonságot tudsz mondani?

Előzmény: Marc-i-Pan (8868)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8870

Érdekes, ezt az ürítési módszert én is ismerem. Annak idején az őröknek én is inkább ezt ajánlottam, mint hogy a lövedékkel piszkálják ki a lőszert. Attól eléggé ki tudott lazulni a lövedék.

Előzmény: arpapa (8867)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8869

Az én őrkatonáim az ilyen mérlegelés kivédésére töltötték fel a hüvelyt homokkal. Az csak a lövészeten derült ki, amikor pukkant egyet a lőszer, és semmi több.

Előzmény: Ricky Hawk (8865)
Marc-i-Pan Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8868

Nagggyon szégyellem:)

És akkor még arról nem is írtam, hogy hogyan kellett kivinni laktanyaőrségben az őrhelyre cigit, kisrádiót, centit.....

Előzmény: Volt tüzér (8864)
arpapa Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8867

Nagyon meg vagyok veletek elégedve mert kitűnő a memóriátok, és példás a kiképzettségetek.

 

 

A felállított őrt így lehetett ellenőrizni, aki nem így tette, az ma is képes bármire.

 

 

 

 

A kapus szolgálatról és zsilipről ami valóban egy nagy baromság volt, hiába akkor még nem lehetett mozikban látni a Piszkos tizenkettőt, hogy miként férkőzzünk az ellenség táborába.

 

( Kedves barátaim, használjátok itt oldalt a keresés funkciót, most is azzal találtam meg a zsilipet, ennyi találat jött be, Hawk ráadásúl fotóval illusztrálja. Működik. )

 

 

 

 

 

A tárazásról meg annyit, hogy mikor elszállt egy skuló, ahogy Megtért írta, bizony nagy malac volt. Emlékezzetek a bakancshoz verésre, ha jó kedvem volt, megszoktam  mutatni a két másodperceset, mikor az első lőszert kiveszed, majd vissza tolod egy kissé a többit, hogy a teli tár jelzőnél lévő lyukba betold a kivett lőszer hegyét ezzel visszatartva a rugót, é mintegy vödörből kiöntve áramlott ki a lőszer.

 

 

 

 

Svejknek küldeném tisztelettel a nevemre kattintva ezt a számot.

Katonáim mikor nem akartak a foglalkozás tárgyával ismerkedni akkor megkértek, hogy elemezzem ennek a számnak a szövegét, én aztán meg is tettem mindig.

A lényege az volt, hogy a haver beszél a csajról, a cimbora meg egyből az ágyán látja, gyönyörű haver az ilyen, más nőjét dugná!

( Mér ne ha nem hülye, az meg hagyja magát? :)))   )

 

 

 

Árpapi

 

Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8866

Hát olvashattad Megtértnél, hogy reggel 8 és du. 17 órakor hoztak kaját, de hát ebédelni is kellett, ha az őr a feladatára akart koncentrálni és nem az éhségére. Arra a célra pedig sokkal inkább megfelelt a kenyér és a zsír (azért egy kis hagyma sem ártott volna mellé), mint a gázálarc... :)

Előzmény: Volt tüzér (8864)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!