Keresés

Részletes keresés

ksanci Creative Commons License 2013.01.31 0 0 437

Jaja, egy idő után bejáratódik :)

A wd40-et személy szerint nem szeretem, afféle szükségmegoldásnak jó. Finommechanikákhoz legalábbis. Hajlamos a kosszal együtt ilyen tapadós borzalommá összeállni.

 

A kalapács tövében a rugó arra kell, hogy lendületet adjon a kalapácsnak, ne csak a saját súlyától üssön.

Ahhoz, hogy a ka-kukk, vagy a gong van előbb, ahhoz semmi köze.

Érdekes, hogy a saját fa Majakomnál a gong van később, a bakeliteseknél meg előbb. Az előbbi hsz-ekben említett karmos tárcsa helyzete a felelős ezért. Az ütés végén vagy a kalapács, vagy a magasabb hangú síp emeltyűje van fenti pozícióban, tehát a következő ütésnél azt "engedi" el előbb.

Vagy valami ilyesmi :)

Előzmény: nx10521 (436)
nx10521 Creative Commons License 2013.01.29 0 0 436

Mostmár rendesen jár, bemozogta magát gondolom. Inga nélkül elindul a tartó, ingával magától nem, viszont egy kis lökésre megteszi és nem áll le. A kerregést kicsit mérsékeltem némi wd40el a szélkerék és az alatta lévő fogaskerékre, de még most is elég hangos. Kipucolom rendesen amint vége a vizsgáknak, addig el lesz így is.

 

Van mégegy hibája, a gongra ütő kalapács tövében ahogy néztem kell lenni egy rugónak, az nekem el van törve. Annyit csináltam vele, hogy kicsit feljebb hajlítottam a hangspirált, így a kakukkolás után ugyan, de üt. (legalább egyedi:D)

 

Előzmény: ksanci (435)
ksanci Creative Commons License 2013.01.29 0 0 435

Éljen! :)

 

Majd valaki elmondja, mire figyelj, addig is:

Ha nehezen indul, az biztosan nem olyan jó, de megpróbálhatod mozgatni picit jobbra, balra az órát, fülre be lehet állítani a jó pozíciót. Szabályos tik-tak nak kell lennie. Ha ferde, akkor mondjuk olyan tiik-tk, vagy tk-taak a hangja :)

Ha leveszed az ingát és csak a súlyt akasztod rá, jár az ingatartó? Ha mindig leáll, akkor bizony szét kéne szedni és pucolni, olajozni.

A kerregés arra utalhat, hogy val'szeg csak a port kell kifújkálni, mert csontszáraz az egész mechanika.

Olajozásra bármilyen műszerolaj jó szerintem. Én az enyémet mondjuk fegyverolajjal olajoztam, mert csak az volt kéznél :D

 

 

 

Előzmény: nx10521 (434)
nx10521 Creative Commons License 2013.01.29 0 0 434

No, megjött az én példányom is.

Elsőre kicsit nehezen akart indulni, de pár rásegítés után rendesen jár. Ütéskor viszont elég hangosan kerreg, gondolom egy takarítás/olajozás nem ártana neki. Tudtok ebben segíteni?:D Milyen olajat használjak, kell-e valamire figyelnem, egyáltalán hogyan álljak neki?:D Sajnos teljesen képzetlen vagyok ezen a téren..

Előzmény: ksanci (431)
KaQukk 1 Creative Commons License 2013.01.29 0 0 433

Köszönöm a részletes leirást!

De mint irtam lehet hogy az a bizonyos lánckeréken lévő 8 db karom deformációja okozhatja a gondot.

Előzmény: örihari (430)
KaQukk 1 Creative Commons License 2013.01.29 0 0 432

Köszönöm a tippet!

Ahogy jobban megnéztem az emelő szerkezet egyes karjait, már mint a lánckeréken lévő 8 db karom némelyike, befelé van hajolva, lehet hogy ez is okozhatja a problémát. Mellé eshetett a lánc és jól megrángathatták, gondolom! Igy néha előbb üt. Megpróbálom visszaigazitani, ha nem javul, marad a forgatás.

Előzmény: davidbence91 (428)
ksanci Creative Commons License 2013.01.28 0 0 431

 

A súlyok mindig jól jönnek. :) Ha gondolod és meglesz, érdekelne a dolog. Köszi!

 

Más. Próbált már valaki Clement gátat javítani? Én megpróbáltam. :D Elsőre nem is rossz...

Az előző hsz-ben szereplő órában mikor legelőször megnéztem, a gát kaphatott valami pofont, állandóan beakadt két fog közé. Meg kellett volna próbálnom reszelni rajta így utólag, de akkor hajlítani próbáltam. El is törött, jó kis merev acéllemez az eredeti.

Kicseréltem a saját Majakból, a videón is a cserélt van már. A sajátomba meg gyártottam egyet:

 

Már kiszedni nem egyszerű, így utólag simán le kell köszörülni a benyesett füleket.

Mivel jól tapad a forrasztóón a tengelyhez, ezért forrasztással rögzítettem az új lapocskát (számítógépház-lemezből vágtam ki :) )

 

 

 

 

A két véget a megfelelő oldalon le kell reszelni kb. 45 fokban aztán már csak hajlítgatni kell. Na ez jó móka.

Jópár ki- és beszerelés után végül is most működik.

 

 

Előzmény: nx10521 (429)
örihari Creative Commons License 2013.01.28 0 0 430

Most raktam össze egy régi német szerkezetet,ami pont olyan rendszerű mint a MAJAK.Én a lánckereket vettem kiindulópontnak úgy ,hogy az emelőkarok alsó  kiinduló helyzetben legyenek.Ehhez illesztettem a lépcsős kereket úgy,hogy az emelőt éppen elejtette.Erre forgattam rá az ütköző pálcikát.Így minden alaphelyzetbe került.Elég sokat kellett vele tökölni,de jó lett.

Előzmény: KaQukk 1 (417)
nx10521 Creative Commons License 2013.01.27 0 0 429

Még valami, ha súlyok és lánc kellene, volt nagyanyámnál egy példány, csak aztán egy kisebb konyhafelújítás után eltűnt. Elképzelhető, hogy még megvan valamerre, gyanítom nem túl rózsás állapotban, de alkatrészdonornak elhozhatom. Annyi hibájára emlékszem, hogy a gong soha nem emlékszem hogy szólt volna, valamint nagyapám mérsékelten káromkodott időnként amikor fel kellett húzni.

Előzmény: ksanci (426)
davidbence91 Creative Commons License 2013.01.27 0 0 428

Akkor még mindig a pozícióval van a gond. Egy pár fokkal el kellene még forgatni a szívtárcsás fogaskereket.

Előzmény: KaQukk 1 (417)
nx10521 Creative Commons License 2013.01.27 0 0 427

Úgy tűnik találtam egy működő példányt kibírható áron, szerintem benevezek arra. Remélem a királyi posta nem lakja le mire ideér.

Köszönöm hogy eszedbe jutottam mindenesetre!

 

Kívülről valóban elég viseletesnek tűnik szegény, sok sikert hozzá!

Előzmény: ksanci (426)
ksanci Creative Commons License 2013.01.27 0 0 426

Ehhez mit szólsz? :D

 

 

És a pincében megkerestem azt is, aminek a Mama szerint ott kéne lennie. Ott is volt.

Az inga a puszta földön rozsdásodott, ki tudja hány éve már. Lesz vele munka. Az egyik súly is kallódik még. De a szerkezete az nagyon jó állapotban van és amin meglepődtem, hogy rendesen szólnak a sípok :)

 

 

 

 

Előzmény: nx10521 (425)
nx10521 Creative Commons License 2013.01.25 0 0 425

Rendben! Én hibásat sajnos nem merek bevállalni, nem értek hozzá. Ugyan érdekelne bíbelődni vele, de arra meg idő nincs:(

Előzmény: ksanci (424)
ksanci Creative Commons License 2013.01.25 0 0 424

Megtaláltam, miért csinálja, állítottam is rajta, de teljesen pöpecre nem bíbelődöm vele :)

Találtam egy hibásnak hirdetett órát, ha hasonló áron meg tudom venni, mint az enyémet, akkor megreparálom és megegyezünk :D

Előzmény: nx10521 (423)
nx10521 Creative Commons License 2013.01.25 0 0 423

Köszönöm előre is!

 

Az általam látott példányok nem rángatták az ajtót.

Előzmény: ksanci (421)
ksanci Creative Commons License 2013.01.25 0 0 422

Megint én.

Csináltam egy kis videót mobillal az óráról.

Lenne két kérdésem.

Látni lehet, hogy az egész előtt megugrik egy picit a mutató, de ezt mintha más pozicíóban is csinálná. Ez normális lehet ennél a nem éppen hiperprecíz óraműnél?

A másik pedig az, hogy kakukkolás közben mozoghat így a kakukk ki-be egy kicsit (rángatja az ajtót), vagy csak bólogatnia kéne?

Ez egy nem listázott videó, ideiglenesen van fent.

http://www.youtube.com/watch?v=eC34P40c_M0

 

Köszi!

Előzmény: ksanci (421)
ksanci Creative Commons License 2013.01.24 0 0 421

OÓÓ! :)

 

Khm, akkor én.

Ki lehet fogni néha. Elég sok van eladó ebből a típusból, de sokszor elég elszállt árakon. Van egy júliusi hirdetés 1800-ért, azt is érdemes megkérdezni.

Egyébként a rokonságban valahol van egy ilyen óra még, de már ritkán járunk arra, ha mégis, akkor legközelebb megnézem.

 

Az óra  tényleg jó, most fent van a falon a melóhelyen, hagy' járjon így inga nélkül.  Pici apróságokat állítgattam: a kakukk nem egyenesen jött ki, nem is jött ki rendesen stb. A feles és az egész ütés is pontosan a helyén van, ennek örültem, mert nem szívesen vesződtem volna vele.

 

Sok sikert a keresgéléshez, ha találok valamit, szólok!

Előzmény: nx10521 (420)
nx10521 Creative Commons License 2013.01.24 0 0 420

Szóval te vitted el előlem:) Pont tegnap kerestem az eladót:D

 

Gratulálok hozzá!:)

Előzmény: ksanci (419)
ksanci Creative Commons License 2013.01.24 0 0 419

Üdv!

 

nx, javaslom, hogy nézegesd a hirdetési és árverési oldalakat...

Én tegnap hoztam el nagyon baráti áron egy pont ilyen bakelit előlapos Mayakot, a jofogas.hu-n hirdették.

 

Na, szóval boldog kakukkosóra tulaj lettem én is. Kicsit árnyalja a képet, hogy az eladó hívott a találka előtt, hogy mégsincs meg az inga, valószínűleg az órásnál maradt, mert előtte elvitték egyhez, hogy átnézze. Jövő hét kedden elmegy oda.

Ismeri valaki a székesfehérvári órásokat? :)

De így is megérte, 2db ezresembe került.

Nagyobb gyerek koromban előszeretettel szedtem szét és raktam össze régi vekkereket, a kakukkos óránkat, (a másik klasszikus Mayak, annak sajnos valamelyik költözés közben eltűntek a súlyai és az ingája :( )

Erre emlékezve, és főleg mert vagy két hete belebotlottam ebbe a fórumba (eredetileg sima két súlyos faliórát szerettem volna) muszáj volt beszereznem egy kakukkos órát :D

 

Egészen jó állapotban van, itt van pár kép az óraműről:

 

Kicsit olajos, megszaladt... :)

Ha ráakasztom a súlyt, akkor szépen elindul a ketyegője az inga nélkül is és jár...

Könnyen megy a láncok felhúzása is, a kakukkos mechanika is jónak tűnik, szóval nem fogom szétszedni, csak egy inga kellene :(

 

Ezek pedig a sípok:

 

A jobb oldali (a mélyebb) kehes volt (a bőr szerencsére teljesen jó állapotban van) és gondoltam egyet, beáztattam, hogy az enyv felpuhuljon és meg is folyjon. Bevált, mert száradás után nagyon szépen szől.

Valamelyik órás oldalon olvastam, hogy ha a síp nem szól, akkor csak csere jöhet szóba.

Miért?

Meleg vízbe áztatva szétjön az egész darabjaira, a papír is szépen lejön, nem kell mást tenni, csak lepucolni az enyv maradékától és újra összeragasztani, az esetlegesen sérült bőrt meg cserélni. Mivel az is lejön szépen (szerintem, mert nem próbáltam), csak rá kell simítani egy megfelelő anyagra, kivágni a kontúr mentén és mehet is a helyére.

Vagy rosszul gondolom? :)

 

Bocs' a sok szövegért! :)

 

Szép napokat!

 

 

 

Előzmény: nx10521 (418)
nx10521 Creative Commons License 2013.01.23 0 0 418

Sziasztok!

 

Megvételre keresek a képen látható kivitelű Majak kakukkos órát, lehetőleg Százhalombatta ~70kmes sugarában, vállalható áron:). Csak tökéletesen működő példány érdekel, az esztétikai állapot kevésbé szempont.

 

 

E-mailt hamarabb észreveszem, de figyelem a topikot is.

 

Üdv,

 

KaQukk 1 Creative Commons License 2013.01.22 0 0 417

Üdv!

 

Igen, megtörtént, és igy tökéletesen működik. Illetve néha elengedi a gongot 25, és 55 perc kor, és 30, illetve 60 perckor felyezi be a többit.

Előzmény: davidbence91 (416)
davidbence91 Creative Commons License 2013.01.22 0 0 416

Akkor csak egy megoldás van. Szét kell szedni, és a helyes pozícióban összerakni.

Előzmény: KaQukk 1 (415)
KaQukk 1 Creative Commons License 2013.01.20 0 0 415

Igy nem tud reteszelni, viszont a pozició jó lenne az utési sorrendhez.

 

 

Igy tud reteszelni de nem jó a pozició az ütéshez.

 

Előzmény: davidbence91 (413)
KaQukk 1 Creative Commons License 2013.01.20 0 0 414

Üdv!

 

Minden képpen 180 fokot kellett forditani rajta, mert a bent lévő reteszelő nem tud leseni. Most hogy forditottam rajta, és működik. Első a gong, és utánna a ka - kukk. 

 

 

 

 

 

Előzmény: davidbence91 (413)
davidbence91 Creative Commons License 2013.01.20 0 0 413

Üdv!

Az alapbeállítás elvileg gongütés, ka aztán kukk. Viszont a megszokott műanyagelőlapos kakukkosoknál gyakori, hogy a gongütés került a sor végére, szóval ka kukk és gong. Ez a szívtárcsás fogaskerék (ami a képen van) pozíciójától függ. Nem kell 180°-t fordítani, csak néhányat, nem tudom konkrétan megmondani mennyit. A szerkezet teljes szétszedése esetén lehet ezzel vacakolni, próbálkozni, amíg a kívánt helyzetbe nem kerül.

Előzmény: KaQukk 1 (407)
KEEWAY ÓRA Creative Commons License 2013.01.19 0 0 412

Szia!

Igen az marad a finom hangolás, ez nagyon nahezen megy:( de azért köszi.

Előzmény: KaQukk 1 (411)
KaQukk 1 Creative Commons License 2013.01.19 0 0 411

Szia!

 

Akkor egyértelmű, hogy a finom hangolás, állitgatás marad.

Előzmény: KEEWAY ÓRA (410)
KEEWAY ÓRA Creative Commons License 2013.01.19 0 0 410

Szia!

Értem köszi most volr órásnál kitisztitotta akkor gondolom a beállitással kell finoman foglakozni.

Előzmény: KaQukk 1 (409)
KaQukk 1 Creative Commons License 2013.01.19 0 0 409

Szia!

 

Valóban milimétereket kell állitani a a pontosság érdekében.

Ha régi és használt az óra, akkor érdemes portalanitani, és járatni pár hétig, igy is öntisztul.

Utánna érdemes a preciz álitgatással foglalkozni.

Előzmény: KEEWAY ÓRA (408)
KEEWAY ÓRA Creative Commons License 2013.01.19 0 0 408

Szia Kaquk 1 köszi a választ.

Azt szeretném még megkérdezni hogy beállitom a németh kakukkos órám és 1-2nap mulva vagy elkezd késni vagy sietni lehet tul sokat állitok az ingán, mondta az órás 2milimétert kell állitani az ingán elöre is köszi a válszotok.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!