Keresés

Részletes keresés

lomi1 Creative Commons License 2011.04.08 0 0 8917

"Természetesen" az új kémény csak úgy ki fog nőni...

 

A jelenlegi kb. 10 éve épült és azt sem vette át senki. Egyébként egy majd 100 éves parasztházról van szó.

Előzmény: gmkiev (8913)
lomi1 Creative Commons License 2011.04.08 0 0 8916

Mindenkinek kösz a hozzászólást.

Előzmény: lomi1 (8910)
cseik Creative Commons License 2011.04.08 0 0 8915

lehet, nekem nem szakmám, csak azt kell tudnom, hogy mire való. a többi még oktatásból ragadt meg, hogy nem minden agyag alkalmas hőálló késztermékhez és nem mindegy, hogy milyen módon dolgozzák fel(tisztítják=iszapolják, szűrik, adalékolják vagy mittudomén :) )

Előzmény: Émile (8914)
Émile Creative Commons License 2011.04.08 0 0 8914

 Hát olyant nem igen csinálnak, hogy ilyen célból tisztítanák az agyagot. ( Viszont iszapolják, szűrik stb. )

 Elvileg minden agyag tűzálló. Csakhogy némelyek szennnyezettek un. olvadék képző összetevővel ( vasoxidok, alkálik stb ) és ezért ezek nem tűzálló agyagok.

 Hogy a kőagyag pontosan milyen agyagból készül nem tom (illene valamikor a szakmám volt ). A lényeg :  majd olvadásig izzitják, ekkor kialakul egy üveges fázis és ezért  a vegyszereknek nagyon jól ellen áll. De rideg , törékeny.

 Amúgy valamikor a kémény toldatokat ilyen kőagyag cső féleségekből is készítették (meg öntvényből ).

 Ugylátszik ott fent a kémény tetején  a hőingadozás már elhanyagolható.

Előzmény: cseik (8912)
gmkiev Creative Commons License 2011.04.08 0 0 8913

Kishazánkban, egyik megoldást sem tudod a kéményseprőkkel átvetetni.

Ha ez egyáltalán szempont.

Előzmény: lomi1 (8910)
cseik Creative Commons License 2011.04.08 0 0 8912

nem javasolt ez a megoldás, mert a kőagyag cső valószínűleg nem tűzálló/hőálló. az agyagot külön tisztítással teszik jó hőállóvá és nem valószínű, hogy ezt megteszik ha csak vízvezetésre készülő cucchoz lesz.

Előzmény: lomi1 (8910)
Émile Creative Commons License 2011.04.08 0 0 8911

 Érdekes felvetés !

 

Viszont találsz a tulajdonságok között olyant, hogy a hőingadozásnak ellenáll ez az anyag ?

 Én nem találtam.

 Aztán az is érdekes , hogy ezt az anyagot visszahozzák a szennyvízelvezetésbe.  Már nagyon régen ezt alkalmazták - még jóval a műanyag előtt.

  A sorrend - kőagyagcső (1890 -től kb a 30-as évekig , majd az azbesztcement kb. 1970 -ig  és azután a műanyag. Ez egy rendkivűl rideg (szinte üvegszerű ) anyag - a vegyszereknek jól ellen áll.

 Viszont egy kéményben nagy a hőingadozás - évente 210  x melegszik és ugyan annyiszor hül - ki tudja meddig tart !!

Előzmény: lomi1 (8910)
lomi1 Creative Commons License 2011.04.07 0 0 8910

Tiszteletem a Szakembereknek!

 

Véleményt kérnék az alábbi dologban:

 

Fűtés átépítést tervezek. Ez sajnos kéményépítéssel is jár. Nevezetesen a szilárd tüzelésű kazán egy olyan helyre lesz áthelyezve, ahol nincs meglévő kémény.

A kérdésem az, hogy falazott kéménnyel járok-e jobban, vagy pedig esetleg próbálkozott-e már valaki kőagyag csővel, mint kéménnyel. A kőagyag csövet nagyobb szennyvízberuházások során használják. Errefelé most folyik a közműépítés és lehetne hozzájutni jóárasított kőagyag csőhöz. További infó: http://www.pureco.hu/index.php?comp=products&id=23

 

A schiedel kémény anyagi okok miatt nem jön szóba, a beruházás kb. 20%-a lenne...

 

Üdv.

oldember Creative Commons License 2011.04.06 0 0 8909

Köszi!

Attól tartok nincs sok választásom, így megfogadom a tanácsod! 

Előzmény: Émile (8906)
bobek73 Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8908

T.pjotrkolja!

 

Köszönöm kimerítő válaszodat.

Valószínüleg maradok a 180-as shiedel uniplus-nál.

Előzmény: pjotrkolja (8898)
pjotrkolja Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8907

T joevagyok68!


Valamelyest javul (holnap megmondom pontosan, mert a szoftverkulcsot lent hagytam a kocsiban) de nem hinném, hogy jelentősen, mivel a téli enyhe állapot esetén, a fűtött szakaszon kívül mindenhol kb. ugyanannyi külső hőmérséklettel számolunk ... nyernél vagy fél métert. 

A szakaszadatokhoz:

  • a1 elem: egy DN 150 acél 45°os könyökidom ami a vízszintestől felfelé 45°os szöget zár be, vastagsága 0,6mm és 20cm en kb 20 cm vezetési hosszban emelkedik, ez miatt a az a2 elem egy 45°-ban felfelé emelkedő kb. 85cm vezetési hosszú (60cm emelkedésű és 60cm vízszintes vetületi hosszúságú csőszakasz. Vagyis a műszai előírásnak megfelelő legalább 60cm vetületi távolság van a kazán és a kémény között.
  • Nem elírás csak rossz helyről nézed ... Vess egy pillantást a b1. szakasz réteg adataira : belső átmérő 0,16m (a samottcső) anyagvastagsága: 15 mm hővezetési tényezője : 1,1 W/mK, az anyagvastagság miatt a külső átmérő:0,19 m, ahonnan indul 33 mm-nyi hőszigetelő anyag (hővezetési tényezője: 0,033 W/mK). ennek külső átmérője: 0,256 m. ami egy 0,256*0,256 m es belsőjű, négyszög keresztmetszetű, köpenyelemben van aminek falvastagság: 0,04 m (hővezetési tényezője: 0,57 W/mK) a béléscső abszolút érdessége pedig 1,5 mm. Az így leírt rendszer pedig 6,5m vezetési és magassági hosszú, vagyis teljesen függőleges. 

hát ennyi.

 

 

Előzmény: joevagyok68 (8905)
Émile Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8906

 Hát ha ezeket mind elolvasod eltévedsz a sűrű erdőben.

 Így van  : a gázkazánok kéményei a problémásabbak.

 Lényegesen balesetveszélyesebbek és egy szolgáltaói lánc folytán mindenki sütögeti a pecsenyéjét.

 

 Így azt ajánlom tájékozódj az ép. hatóságnál és kérd ki egy  szakember véleményét a mérettel kapcsolatban. Szerintem a gyártó jó eséllyel megtudja mondani - habár ha az eladási kényszer az erősebb - csőbe húzhat !!

Előzmény: oldember (8904)
joevagyok68 Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8905

Köszi ez profi volt...

De....:-))

Változik-e (javul) a helyzet, ha a 14x14-es kéménynél, pl tetőtér miatt nem 5,8m megy fűtetlen térben, hanem kevesebb...pl: 2-2,5m ?

 

Illetve amit nem értek, van olyan hogy "négyszög belső méret "..

A 14x14 es kéménynél 0,14x0,14 m van írva OK

De a DN160 nál miért 0,256x0,256m van ???????   Nem elírás ???

 

Amúgy a DC22S, hátsó bekötésű, Az A szakasznak min50cm hosszú - a tisztíthatóság miatt - bekötőcső van megadva méretnek...   :-)))

 

Köszi még1x...

Előzmény: pjotrkolja (8902)
oldember Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8904

Köszönöm a választ!

Bár megpróbáltam visszaolvasni a témában, de inkább a gázkazánokhoz találtam kémény hozzászólás. 

Az viszont igaz, hogy mind a 8900 hozzászólást nem olvastam el, ezért aztán valószínű, hogy már korábbi hozzzászólásokban előfordulhatott ilyen információ!!

 

Előzmény: Émile (8901)
pjotrkolja Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8903

Minden kéménynek "részt kell vannie" valamilyen szintű éphatósági engedélyezési eljárásban, a kapcsolódó 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet, 1.sz.melléklet 9. táblázat alapján, az általános előírások 12/A és 13. bekezdések alapján pedig - sajnos, nem sajnos - még a kéményseprőnek is köze van hozzá, valóbban csak szakvéleményezés szintjén.

És úgyvan: majd a gépész megmondja a tutit!

Előzmény: Émile (8901)
pjotrkolja Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8902

Sajátos a kémény előírt huzata megfogalmazás: 23Pa, de megpróbáljuk. Úgy értelmezem hogy a belépési pontra ennyit huzat kell. A műszaki adatok között nem szereplő, ismeretlen adatokat, mint pl.: kilépő füstgázhő hasonló teljesítményű berendezések alapján (150-210°C) 190°C-re veszem. Ha jól tudom ventis égési levegő ellátású a DC22S ezért égési levegő ellátásra nem számolok huzatigénnyel.

Szóval műszaki adatok alapján, 190°C-kilépő fgh-vel, 1m vezetési hosszú 1db 45°-os könyököt tartalmazó összekötő elemmel, 45°-os becsatlakozással, áramlástechnika: téli enyhe állapotra (+15°C külső hőmérséklet):

  • 14x14cm kürtő: (méretezése) 4,2m fűtött térben, 5,8m külső térben, vagyis 10m hatásos magassággal produkál a kémény ekkora huzathatást a becsatlakozásnál. A rossz hőtechnikai tulajdonságoknak köszönhetően jelentősen csökken az égéstermék hőmérséklete, ezáltal lassul az áramlása a kéményben. Hőtechnikailag nem megfelelő!
  • DN 160 samott, szigetelt rendszer: (méretezése) 6,5m hatásos magassággal, teljes nyomvonalon külső térben produkálja a 23Pa huzathatást. Hőtechnikailag megfelelő.

A műszaki előírásokban megadott füstcsőkialakítással az összekötő elemnek huzatnövelő hatása van, ezért a berendezésnek akár 25Pa huzatszükséglete is lehetne (hasonló elven működő és hasonló teljesítményű berendezéseknek 5 - 15Pa huzatszükséglete van.).

Ezért tartom fontosnak a tervezést és méretezést mert sok vesződségtől és felesleges bosszúságtól szabadul meg az ember, ha tudja mit hová és mekkorát építsen, hamár belevág a kéményépítésbe.

Előzmény: joevagyok68 (8899)
Émile Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8901

 Mintha már többször írták volna : szerelt kéménynél nem kell építéshatósági engedély !

 A kéményseprő meg nem engedélyez, hanem szakvéleményez.

 Tehát, ha nem kívánod igénybe venni a szolgáltatását (fizetni ugyan kelleni fog, ) nyert ügyed van.

 A lényeg : jó legyen a kémény. Azaz a szelvény és a magasság illeszkedjen a kazán teljesítményéhez és huzatigényéhez !

 Ezt, ezeket az értékeket a  kazángyártó vagy egy ép. gépész modja meg.

Előzmény: oldember (8900)
oldember Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8900

Sziasztok!

 

Elég érdekes eszmecsere folyt a  Víz-,gáz-,fűtésszerelés topikon a gázkazánok kéményével kapcsolatosan.

Nekem az lenne a kérdésem a tapasztalt fórumozókhoz, hogy a vegyestüzelésű kazánok kéményénél (pl.: a falon kívüli szerelt saválló) milyen engedélyek, előírások stb. szükségesek?

Van e egyáltalán különbség ilyen vonatkozásban?

Műszakilag nyilván, de amíg eljut az ember a kivitelezésig? 


joevagyok68 Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8899

Mostmár csak kiváncsiságból.....

Ha megkérlek számolnál kéményméretet, ATMOS DC22S kazánra...

 

Mert a prosijában ez van:

15x15xcm min. magassag 11 m

  20x20 cm min. magassag 7 m

16 cm min. magassag 12 m

 20 cm min. magassag 8 m

 

A forgalmazó ezt írta::

"22 kW-os faelgázosító kazánhoz az ATMOS által kiadott méretező program, 6 m-es magasságnál, a belső átmérőre 180-as méretet ír elő."

 

És a valóságban van olyan, nem is 1, akinek :

"14x14 -es, 11 méter magas."   kéménnyel üzemel, probléma nélkül....

Előzmény: pjotrkolja (8898)
pjotrkolja Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8898

T bobek73!

Nem túlzó az a számítás. Az általad választott magasságból várhatóan csak 6,5-6,8 méteres hatásos magasság adódik. 20Pa huzatigényt véve ez még a méretező táblázat 22.oldala alapján is minimum DN200-as kürtő, csakhogy a gyártó a totya esetén nem engedi az diagramban alapul vett összekötő rendszer hosszt és könyökmennyiséget, valamint a légellátás is megoldható kisebb huzatráfordítással. Ezért is lenne elég egy DN180 körüli kürtő márha 20-25Pa körüli a kazán huzatszükséglete.

Gondolom a SchiedelShop online "méretező progijával" számoltál (ami inkább megrendelési számot méretez), csakhogy ott nem a névleges teljesítményt kell megadni hanem a hőteljesítményt, hiszen az elvezetni kívánt égéstermék mennyisége abból adódik ... vagyis véssed csak be a kb 45kW értéket és "program" máris DN200-as kürtőt fog javasolni. (a füstcső méretét csak azért kéri, hogy annál kisebb kürtőt ne javasoljon.)

Amúgy a http://www.totyakazan.hu oldalon nekem mindenhol 0,3 mbar-t hoz huzatszükségletre.

Előzmény: bobek73 (8894)
bento1 Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8897

Ha nem akarsz sokat idegeskedni,kéményt újraépíteni,esetleg biróságra járni akkor a shiedelt válaszd!

Előzmény: bobek73 (8895)
cseik Creative Commons License 2011.04.05 0 0 8896

ha visszaolvasol a topikban kapsz infót leierről :/

Előzmény: bobek73 (8895)
bobek73 Creative Commons License 2011.04.04 0 0 8895

Megnéztem a gyártó oldalán. 0,2mbar a minimális huzatigény.

 

A leier-ről mi a véleményed 15-20%-al lenne olcsóbb a shiedelnél.

Előzmény: pjotrkolja (8893)
bobek73 Creative Commons License 2011.04.04 0 0 8894

T pjotrkolja!

 

Nem akarom megkérdőjelezni a számításaidat,de nem túlzott a 8,5m 220-as kémény egy olyan kazánnak aminek a füstcsőcsatlakozása 150-es?

Nekem a shiedel kéménytervező programja 160-ast számolt.

 

Előzmény: pjotrkolja (8892)
pjotrkolja Creative Commons License 2011.04.04 0 0 8893

A kis ügyes ... átméretezte!Erre nem is gondoltam ...   :)

No mindegy, PDF-ben innen letöltheted!

 

Előzmény: pjotrkolja (8892)
pjotrkolja Creative Commons License 2011.04.04 0 0 8892

T bobek73!

A fellelhető műszaki adatok alapján nem egyértelmű a kazán saját huzatigénye, mivel ugyanazon dokumentációban szerepel 0,2 és 0,3 mbar is, ami egy áramlástechnikai méretezésnél nagyon nem mindegy.

A kettő közt félúton (25Pa) vettem fel az értéket, bőséges légutánpótlást feltételeztem, és a gyári előírású füstcsőkialakítást vettem figyelembe.

 

 

A fenti méretezés alapján az általad kiválasztott DN160-as kémény 8,66 épített magassággal, nem megfelelő. A műszaki leírásban található (9.oldal) kéményméretező táblázat alapján pedig mégúgyse elegendő.

Behelyettesítve:

20Pa esetén ilyen paraméterekkel DN160 elég lenne,

25Pa esetén ilyen paraméterekkel DN180 kellene,

30Pa esetén 2 elemmel magasítva DN200-220 kellene.

A kéményseprők amúgy ehhez hasonló méretezéset úgyis fognak kérni, a fenti adatok pedig egy kicsivel eltérhetnek ettől, hiszen az épület szakaszmagasságait nem ismerem és ez egy teljes hosszában kívül álló kéményről készült.

Üdv és sok sikert!

 

Előzmény: bobek73 (8891)
bobek73 Creative Commons License 2011.04.03 0 0 8891

Sziasztok!

 

35kw Totya kazánhoz (150-es füstcső) egy  8,66m-es 160-as shiedel uniplus kéményt néztem ki.Ezt most 200.000Ft körül lehetne megvenni.Mi a véleményetek ,mert a leiert nagyon lehúztátok.Megéri az árát?

 

Másik kérésem.

Mennyire kell a kéménynek túlógnia a gerincen?

 

 

titusz99 Creative Commons License 2011.04.02 0 0 8890

Mostmár látom, hogy hőtágulási karmantyúval szállították?

Az nekem sem tesztik! Ezért torkolati kúp van  az enyémen.

Szerintem minden szempontból is jobb a kúp. A karmantyúval macerásabb elkészíteni a kéményfejet.

De ott sem emelheti meg a fedlapot a samott hőtágulása.

Üdv.:Titusz

Előzmény: bento1 (8889)
bento1 Creative Commons License 2011.04.02 0 0 8889

A 10 cm az építési leírásban is benne van.Nekem a fedlapos változatot szállitották le,ott a külsö betonköppenyre rá kell tenni egy gyári szellőzést biztosító lemezt ami belenyullik a kerámiabetétbe. Ez biztositja a szellőzést a külső köppeny és a kerámiabetét között.

Előzmény: titusz99 (8887)
cseik Creative Commons License 2011.04.01 0 0 8888

schiedel műszakilag jó, könnyű rakni.

 

olyan kivitelező építhet kéményt, akinek erre képzettsége van és a vállalkozási /működési engedélyében a kéményépítés szerepel. van ahol elfogadják műszaki vezető nyilatkozatát is, ha a kivitelező nem adhat ilyet, de erre előre kell rákérdezni, mert zömében nem fogadják el ezt.

 

nem kell neki alap. 15-20 cm vastag lemezre ráterhelhető általában, ha az be van vasalva rendesen. ez azt jelenti, hogy ~2x2 m-es d10-es vasháló már elég lehet, szimmetrikusan a kéménytengelyre. de ez függ a többi vastól és a lemez vastagságától, de nagyságrendileg ez jó.

Előzmény: Dati84 (8884)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!