Keresés

Részletes keresés

elemző999 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9845

Két külön alrendszer lehetőséget találtam ki, ami összefügg.

A lényeg a tűztér után és a kémény belépéspontján mért hőfok alapján történő szabályozás.

A füstgáz hőmérsékletét kell dinamikusan alakítani a megadott értékhatárok közé.

 

Az autó hűtő is így működik, összefügg a motor teljesítménnyel és a fordulatszámmal.

 

Előzmény: 0l0 (9842)
datapop Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9844

A kanizsai jó. Ez is abból van.

alfi13 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9843

A régi kémények azért lyukadtak ki és dőltek  le  mert csak meszet tettek a habarcsba ami ugye nedvszívó és ha a nedvességet fölszívja akkor télen szétfagy. Ha cementet is tartalmaz akkor már sokkal jobb a helyzet (Hf10-es javított habarcsot ajánlanak)  de ha a mész helyett mészpótló adalékot használnak akkor szerintem sokkal jobb a helyzet. Egy kilyukadt kéményt amit mésszel falaztak kb 10 éve javítottam a hőszigetelő ragasztáshoz használt ragasztóval azóta tökéletes nem reped.

Előzmény: elemző999 (9839)
0l0 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9842

Ez így is helyes.

 

És milyen módon történik az égéstérből távozó füstgáz hőmérséklet szabályzása?

A levegőellátással, terelőrendszerrel, víztérrel?

Ez a dinamikus járatszabályozásként megfogalmazott dolog az egyik kedvenc vesszőparipám. Az a fura, hogy a kályháknál nem igazán elterjedt, pedig ez olyan, mint egy belsőégésű motoros autóban a váltó. Nélküle vagy normál tempón lesz túl nagy a motorfordulat, vagy induláskor túl kicsi. Miközben ott természetes az eljárás, emitt inkább kuriózum.

 

Új építésű kéménynél én sem gondolkodnék szigeteletlenben (nem is nagyon lehet), de nálam sima négytéglásak vannak nagyméretűből. Mivel eltolás is van bennük nem sok értelme van a bélelésüknek. Normál viszonyok között így is éppen elviszik, amit kell, pedig nálam is jellemző az egyik kályhánál a 100 fok körüli belépő, sokszor kevesebb is.

Előzmény: elemző999 (9841)
elemző999 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9841

Nálam 100 C fok körül ingadozik a mostani kályhánál. A kémény hat téglás, közetgyapot van körben a 180-a saválló cső körül.

 

Az új rendszerben teljesen automatizálható a kimenő füst hőfok szabályozása, mondjuk 100 C fok +-10-20 C fok.

 

Nem csak füstgáz termosztátta (az csak a kéménybe való kijáratnál mér)l, hanem a hőkiemelés is szabályozható úgy , hogy kályha tűzteréből közvetlenül kiáramló füst hőfoka is szabályozza a füstből való hőkiemelés mértékét. Olyasmi mintha a cserépkályha járatait lehetne dinamikusan változtatni kivánság szerint (felfűtés, fő üzem, lehülés)

 

Ma már inkább 200-250-es csövet raknék be.

Ez nem hosszú kémény, a huzat megfelelő ugyan de jobb a nagyobb átmérő.

Előzmény: 0l0 (9840)
0l0 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9840

Ezekre a problémákra azért javarészt megoldást jelent egy olyan fűtőeszköz, ami nem engedi a kéménybe távozó füsthőt 150-200 fok fölé menni. A kémény persze feleljen meg a szóba jöhető terheléseknek, sőt legyen is túlbiztosítva, de ahol már a kívűlről mínuszos hőmérsékletekkel érintkező kéményben repkedő szikra és a 300 fokos füstgáz miatt kell aggódni, ott érdemes elgondolkodni a termikus hatásfok növelésének lehetőségein.

Előzmény: elemző999 (9839)
elemző999 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9839

"épületen belüli falazott kémények"

Az ezekkel a gond, hogy a Wamsler kályhák füsthőfoka a gyár szerint 300-330 C fok felett van. A külső hőmérséklet meg mondjuk -10 C fok. Akkor ez a kémény téglának használt elem, ezt nem fogja szeretni, a habarcs meg pláne.

Ettől még állhat százévig is ha szerencséjük van. De ez lottózás.

Saválló cső - körben hőszígetelés nélkül ma már a kéményt építő, nem lehet sikeres ember- csak szerencsés.

A régi tégla bírta, de a habarcs ott sem, azt javítgatták elég sokat, különben a padláson a felrakott takarmány szépen tudott égni, a réseken kipattanó szikrák miatt.

 

Amikor lebontottam a régi kéményt én is csodálkoztam hogy még nem égett le a ház.. 

Előzmény: alfi13 (9838)
alfi13 Creative Commons License 2016.11.17 0 1 9838

Környékünkön ebből a téglából építik a kéményeket. Én egy grillsütőt építettem belőle ahol nem csak a füst de a lángok is érik a tűztérben már kb 20 éves az építmény és nagyon sokat használom de eddig egyetlen tégla sem repedt meg.

http://www.csekenyi.hu/tegla/nagykanizsai-tegla-km-tegla/nagykanizsai-kismeretu-tomor-falazo-tegla-ioszt-piros/

 

Előzmény: alfi13 (9837)
alfi13 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9837

Itt írnak a bélés nélküli kémény építéséről.  http://kemenyek.info/a-falazott-kemeny-elkeszitese/

Előzmény: elemző999 (9836)
elemző999 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9836
Előzmény: elemző999 (9835)
elemző999 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9835

Ez félreértés.

Amit ma kémény téglának mondanak az pongyola fogalmazás.

ezek a téglák csak a tartószerkezethez ajánlottak az égéstermékkel nem találkozhatnak (mint a régiek).

Kell bele a cső is.

 

De ezt a téglát nem lehet füstjáratokba beépíteni elvileg.

Az tévedés.

Más összetételűnek kellene lennie.

Osztrákok gyártanak hőtároló magnezit (hiszterizált magnezit liszt, stb.) téglát.

 

Ezek az itt kapható téglák nembírják a hőt. Nem is garantálja senki hogy bírja.

 

A falusi kémény építő kőműves habarcsa 160 C fokot bír csak.

Aztán persze szétreped kiporlik, falslevegőt ereszt be. tűzveszélyes stb.

 

 

Előzmény: alfi13 (9834)
alfi13 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9834

Minden Tüzép telepen árulnak kéménytéglát. De ha beírod a google-ba ott is rengeteg hirdetés van. Ezeket a speciális téglákat nem keverik szénporral és nem is szénnel égetik hanem gázzal fűtött kemencébe.

Előzmény: elemző999 (9832)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9833

Pankaszon (Vas) gyártanak kimondott tömör kéménytéglát.

Előzmény: elemző999 (9832)
elemző999 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9832

Nem gyártanak kémény téglát direkt.

Ami van az szigetelésre jó, kályhához meg egyáltalán, csak ez a tény nem érdekel senkit.

Ilyen a technológia, direkt szigetelő.

 

Százéves bontott kisméretű téglák a jók, amit átgyúrtak párszor mielőt tkiégették.

Ilyen nincs gyártásban.

 

Külföldön viszont csinálnak ilyen téglákat, ez tévesztette meg az ittenieket mert úgy néz ki mint az itteni kisméretű. De tök más. 

Előzmény: datapop (9831)
datapop Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9831
Nem tudok ilyen mértékegységekben gondolkodni, mert minden kályhám többféle anyagból épül és azon belül is többféle méretűből. pl 2db 3as samott drágább mint 1db 6os és így tovább.
Örülök h valaki fejleszt, mégis azt mondom h ami van abból csináljanak normálisat pl km tégla. Mért kell egy szép tégláért tüzépről tüzépre járkálni. Ráadásul adott gyártó két külőn raklapja között is lehet nagy eltérés.
elemző999 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9830

Láttam a weboldaladat. Igényes.

 

Nyilván profi vagy a felület külső elkészítésében. A többiben is gondolom.

Nekem ez nem célom, mert nem vagyok kivitelező és más megoldásokat keresek a külső felület (burkolat) kialakítására.

Az aprólékos kézi munkát ami szép hagyomány, - csak értelemszerűen a munkaidő és a munkaerő ára miatt nem lehet kedvező árú, a megrendelő/vásárló  igénye határozza meg.

 

A hőtároló tömeg tonna átlag árát csak összehasonlítás érdekében kérdeztem.

(A kisméretű tégla ára megtalálható a neten).

 

Most számoltam ki bruttó 44450 Ft / tonna, van olyan anyag, ami jobb mint a tégla,

 Bruttó száraz testsűrűség 1724 kg/m3

A hővezetési tényező viszont sokkal jobb, mert itt nem kell szigetelni - a kályhánál.

Az ára viszont pár forint különbséggel megegyezik.

 

Most vizsgáljuk. Egy olyan építési eljárást alakítunk ki, hogy nem kell habarccsal összeragasztani csak a külső burkolatot, a többi csak be kell rakni (tömör változatban) vagy ömleszteni.

Ez már nekem most is így működik egy komoly tömegben (300 kg) , de a nagy tömegű tömör hőtárolót most találtuk ki.

Ez olyan csak az elképzelhetőség érdekében, mintha zsákkal öntenéd a kályha belső részébe a homokot vagy akármit.

Így a kivitelezés ideje lemegy a töredékére.

A gyártóval most tárgyalunk, ezért még nem tudok részleteket.  Ez nem lesz titkos.

 

 

Leiertherm kisméretű tömör tégla
TULAJDONSÁG ÉRTÉK DIMENZIÓ
Méretek 25x12x6,5 cm
Szükséglet 102 db/m2
Bruttó száraz testsűrűség 1540 kg/m3
Névleges súly 3,3 kg
Deklarált nyomószilárdság 35 N/mm2
Egyenértékű
hővezetési tényező 0,552 W/mK
Hőátbocsátási tényező
(U.terv, fal.) 1,40 W/m2K

 

 

 

Előzmény: datapop (9829)
datapop Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9829
A kályhás kivitelezőin van ilyen rublika. Amúgy tényleg épitsen aki akar, csak ha a papírokat kéri valaki akkor ne hozzám forduljon. Tavaly volt egy ilyen esetem h valki épített egy tömegkályhát, azt felkeresett h adjak papírt persze ingyen... a pofám leszakad... azt mondtam h pénzért se vállalom a felelőséget egy olyan kályhára amit nem én építettem.
Elemző! csak üdvözöltelek.
Nem vagyok fejlesztő, nem is akarok kitalálni semmit. Tonnákba sose mértem az építést, méregesse a zöldséges a paprikát.. Amúgy túl drága vagyok ahhoz h el merjem mondani mi mennyibe kerül.
Remélem ezt megérted.
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9828

"szakmunkás bizonyítványa számát, erre vonatkozó szakmai végzettségét."

 

Nincs ilyen. Nincs ilyen rubrika sem a kivitelezői nyilatkozaton!

 

 

Előzmény: sancibácsi (9825)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.17 0 1 9827

Ezt most töltöttem le a Pest Megyei Kéményseprő Hivatal Webjéről:

 

 

"KIVITELEZŐI NYILATKOZAT

 

 

Építtető neve: ……………………………………………………………………………………..

Építkezés helyszíne: ………………………………………………………………………………

Kémény építési technológiája:
(pl.: falazott, falazott bélelt, szerelt, köpenyelemes, zárt égésterűhöz koncentrikus vagy osztott, stb.)

………………………………………………………………………………………………………

Égéstermék elvezető berendezés megfelelőségi igazolásának száma: ………………………………………………………………………
A kémény anyaga: ………………………………………………….…

magassága: …………....  m, kürtő ð : ………….…….. ,  béléscső Æ : …………………….
vezetési hossz: ………... m, rendszerméret …………... mm (zárt égésterű tüz.ber. esetén)
Zárt égésterű tüzelőberendezés esetén a gyártó által megadott vezetési hosszak:
NA 60/100 mm ………………, NA 80/125 mm ………………, NA 80/80 mm…………………..
egyéb …………………………, rendszerméretek esetén.


Új égéstermék elvezető építése esetén eltakarás előtt a szolgáltatóval ellenőriztettem:
 Igen            Nem

Alulírott kivitelező kijelentem, hogy a fenti címen végzett – égéstermék elvezető berendezést érintő - munkavégzésem során a vonatkozó szabványokat, építésügyi, tűzvédelmi valamint technológiai előírásokat betartottam. Továbbá kijelentem, hogy tevékenységem megfelel az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009 (IX.15.) kormány rendeletben leírtaknak.
A kivitelezéshez felhasznált anyagok és technológiák érvényes megfelelőségi igazolással rendelkeznek. A kéményvizsgálat során fel nem tárható, rejtett hibákért büntetőjogi felelősséggel tartozom.

Megjegyzés: amennyiben magánszemély saját célra végzett saját tulajdonú ingatlanon kivitelezési tevékenységet, akkor felelős műszaki vezető irányítása szükséges, és ennek megfelelően a felelős műszaki vezetői nyilatkozat kitöltése szükséges.

Kivitelező neve: …………………………………………………..

Címe: ………………………………………………………….......
Telefonszáma: …………………………………………………….

…..…………………………,  …………… év ………………….. hó ……… nap


…………………………………………

                            Aláírás         "

 

 

Szóval eldőlt a kérdés Uraim! Nem követel senki semmit! FEMÜ-t kell alkalmazni, és a kéményseprők a lent többször linkelt törvényre hivatkoznak!

 

Magyarul pont az van, amit mondtam. Saját magának bárki bármit építhet! Kéményt is és kandallóburkolatot is, házat is! A kivitelezői nyilatkozatot pedig kitölti ő maga - mert ő a kivitelező!! És mellékeli hozzá a FEMÜ-je által kiállított papírt!

                 

Előzmény: sancibácsi (9825)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9826

Én ezt értem, de van egy törvény, amely a tulajdonost felmenti ezek alól a követelések alól. Az egy más kérdés, hogy nehéz ezt érvényesíteni, de a törvény akkor is egyértelmű.

 

 

Előzmény: sancibácsi (9825)
sancibácsi Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9825

Miért ne építhetne? Hol írják, hogy nem lehet?

 

A Tüzeléstechnikai vállalat. Az írja, követeli meg.

Kivitelezői nyilatkozatot kér a kéményhez (is). Ezen fel kell tüntetni egyebek mellé:

-az építő nevét, szakmunkás bizonyítványa számát, erre vonatkozó szakmai végzettségét.

 

 

elemző999 Creative Commons License 2016.11.17 0 1 9824

A tömegkályha definiciója mi? Amit te kitalálsz?

 

 

Ha meg minden kályha ami két tonna vagy annál több az tömegkályha akkor mi a kérdés?

Ha cseréppel burkolják akkor cserépkályha?

 

Frusztrálni csak azt lehet akit minden zavar ami eltér az ő véleményétől. Az a vallás.

 

Előzmény: Törölt nick (9821)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9823

Miért ne építhetne? Hol írják, hogy nem lehet?

 

 

Előzmény: sancibácsi (9818)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9822

Nyissál egy topikot ilyen csodaváró tüzeléstechnika címmel.

Szerintem ez tömegkályha topik,nem a hogyan legyünk önképző erdészek.

Előzmény: elemző999 (9819)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9821

Bocs. Ágyúval verébre 

 

a tömegkályháknak ugyanúgy van létjogosultsága mint a tábortűznek.

Ha frusztrálni jöttél másokat akkor rossz helyen jársz.

Előzmény: elemző999 (9820)
elemző999 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9820

Mire alapozod a véleményedet? Lövésed sincs hová jutott a projekt. Csak annyit kérdeznék a nagy nagy tömegkályha fejlesztő tudóstól, tőled, hogy mennyibe kerül nálad egy tonna kályha tömeg?

Mennyi ideig tart felépíteni? Mennyibe kerül egy komplett 2 tonnás kályha. Mekkora a terhelés négyzetméterre. Hány C fok a kimenő füstgáz hőmérséklet.

Mennyire formatervezhető a kályha, az egyszerű dobozon kívül.

 

Annyi igaz a sejtéseidből, hoyg a fejlesztések miatt tényleg nem volt értelme lezárni egy korábbi változatot (drága játék lenne), mert találtunk még fejleszteni valót eleget benne.

De ami késik nem múlik.

 

Rossz hír hogy az eddig általam megismert tömegkályha teljesen túlhaladott (már technika történeti érdekesség csak), de lehet hogy nem vagyok képben és van új feljesztésetek, majd homályosítsd fel az elmémet mi az amit tudtok?

 

Egymás lejáratása nem technikai eredmény, ezt hanyagoljuk ha lehet.

 

 

Előzmény: datapop (9814)
elemző999 Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9819

A fűzfa és a nyárfa nem fűféle. Érdekes módon a széntartalma is magasabb mit az ismert tűzifának, és a fűtőértéke is. A térfogata nagyobb jóval, mint a keményfáknak.

Előzmény: Törölt nick (9815)
sancibácsi Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9818

Szerinted építhet akkor kéményt magának bárki?

Törölt nick Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9817

Nem az jogosítja fel, hogy kell-e engedély hozzá, hanem az, hogy magának csinálhatja. Jogosultság nélkül is és szakképesítés nélkül is. 

 

"Az ominózus 191/2009 (X15) kormányrendelet:

"Az építőipari kivitelezési tevékenység építési szakmunkáit vagy annak egyes munkafázisait saját részre vagy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény szerinti hozzátartozó részére a vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult személy is végezheti, szakirányú szakképesítés nélkül, a szakmai szabályok betartása mellett

a) építési engedélyhez vagy az Étv. 33/A. §-a szerinti egyszerű bejelentéshez nem kötött esetben,

b) építési engedélyhez vagy az Étv. 33/A. §-a szerinti egyszerű bejelentéshez kötött esetben a vállalkozó kivitelező jóváhagyásával, felügyeletével."

 

 

Előzmény: sancibácsi (9816)
sancibácsi Creative Commons License 2016.11.17 0 0 9816

312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 1. számú melléklete alapján építési engedély nélkül végezhető tevékenységek:

4.  Új, önálló (homlokzati falhoz rögzített vagy szabadon álló) égéstermék-elvezető kémény építése, melynek magassága a 6,0 m-t nem haladja meg.

 

Elvileg építheted de nincs az a kéményseprő aki átvenné ha nincs meg hozzá a szaki papírja ,hogy ő építhet kéményt . Mert ugye már a kőműves szakmunkás vizsga nem elég hozzá . De az nincs benne a rendeletben .

 

Ez szerintem csak arra vonatkozik, hogy a kémény építésre KELL-E ENGEDÉLY?

(Azért ha jól látom/értem, akkor egy Leier/Montel/S.. kéményhez kell építési engedély is. 3. pont: az már alapozást igényel). Ez a szerelt jellegű kéményre vonatkozhat: a saválló béléses, szigetelt, kívül alu borítású kéményre. Ezt ha én jól értem: ezt a falra lehet szerelni anélkül, hogy valaki engedélyt kérne rá a hatóságtól.

 

De attól még hogy: kell, vagy nem kell engedély: ez a szakasz még önmagában nem jogosít fel arra, hogy magad is megcsináld.

 

Előzmény: LegalBeku (9812)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!