Keresés

Részletes keresés

Stylist Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33681
"Kedves Stylist. Ugye ez csak egy afféle szmájlos beszólás. Sztem nem kellene útálni őket."

A Jóisten áldjon meg, Fefe, mielőtt kommentálsz, legalább olvasd el, hogy mire!!! :-)) Pont én védtem a Légierős fiúkat ( lányokat ) Éhesló "utálatától", amelyet a 36660-as h.sz.-ben nyilvánított ki! Tehát a sorrend: olvasás - értelmezés - reagálás... :-))
Üdv:
Előzmény: Fefe952 (33671)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33680

"Tudom, hogy nem oszt, nem szoroz jelenlétem a fórumon"

Minél többen vagyunk, annál vidámabb itt a hangulat :)

Előzmény: Fefe952 (33677)
Python24 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33679
Szia!!
Irakban,lőtéren már lőttünk T-72-re BTR-rel..
Akit érdekelnek a képek,privben elküldöm..
Előzmény: belic (33678)

belic Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33678
Hello!

"Gondolom az, hogy a BTR ágyúja hatástalan elölről a T-72 toronypáncél ellen, nem most derült ki a számotokra, igaz? Akkor mi értelme van időről időre rálőni vele, hátha közben megpuhult egy kicsit?"

Most lottek ra eloszor magyarok.
Miert ne probalnank ki egyszer?

Bel
Előzmény: Stylist (33666)
Fefe952 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33677
Hogy tisztázzam: a jelzővel volt (van) gondom, nem a névvel, a személlyel. Őt - a minisztert - sztem is lehet és kell is kritikával illetni, ha úgy gondolom, megérdemli. Én is illetem a hadkiegészítési rendszer átalakítása kapcsán.
De pld ha úgy illeti, hogy "felkészületlen", "hanyag", "érzéketlen", stb, elmegyek mellette. Szíve joga.
Tudom, hogy nem oszt, nem szoroz jelenlétem a fórumon, de éppen az ilyen beszólások miatt néha elmegy a kedvem az olvasásától is.
Hozzátéve, hogy ezeket kiszűrve, nagyon értékes gondolatok is megfogalmazódnak.
Előzmény: Törölt nick (33675)
Python24 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33676
Szia!

KB ezt akartam sugalni a hsz-emmel...

Szia M.Zoli!!
Te egy poroszos beállítottságú,militarista civil vagy!!:)

Csak jelezném,hogy ez nem divatos....!!!:)
Előzmény: Törölt nick (33673)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33675

Majd Stylist megvédi magát, de addig is elöljáróban: Szekeres a honvédelmi miniszter. És mint ilyen, igencsak topicba vágó a személye. Ha mondjuk gyurcsányt szidta volna, akkor jogos lenne a kifogás, de így szerintem nem az. A magyar honvédség megsemmisült szakmai topicban 100%-ig "on" hozzászólás az olyan, ami a honvédelmi miniszter alkoholfüggőségét említi.

Előzmény: Fefe952 (33672)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33674
OFF
Szerintem az való a polidilibe, ahogyan és amivel ki mer állni az emberek elé (társaival együtt)....
ON
Előzmény: Fefe952 (33672)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33673
Ez teljesen igaz. Megint csak az a kérdés, hogy az ellen, aki a természet viszontagságainak ugyanúgy ki van téve, mint a mi, mennyire bírja a szenvedést. Mert ha mi elpuhult pöcsökből állunk, akik majd egyszer (ha megélik) hozzászoknak, a másik oldal meg kemény hegyi emberekből, akik medvét esznek reggelire, vagy legalább jó átlagos kondijú, sportos tagokból, akik legalább néha kirándulnak és aludtak már erdőben, akkor igencsak hátrányból indulunk. Márpedig esélyes, hogy ez lenne a helyzet.
Előzmény: Stylist (33669)
Fefe952 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33672
Bocs, hogy ismét közbeszólok, mint a kibic, hangsúlyozva, hogy nem akarok védeni senkit. De miért kell egy szakmai fórumon minősíteni egyéneket (alkoholista Szekeres![i/])?
A hozzászólásoddal eddig a pontig egyetértek. Az utána lévő már a polidilibe való. Ott elmegy.
Előzmény: Stylist (33670)
Fefe952 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33671
"És ilyenkor különösen utálom a légierőt és minden puccos alkalmazottját, katonáját!"
Kedves Stylist. Ugye ez csak egy afféle szmájlos beszólás. Sztem nem kellene útálni őket. Ismereteim szerint eléggé periférián vannak. Mint minden katona, ők is szeretnék tenni a dolgukat. Ők repülni szeretnének - már ha van mivel, és ha van rá lehetőség. Amikor még aktív voltam (mármint katonaként :-)) és én is a repülők keserű kenyerét ettem, volt év, amikor csak 4 (négy) órát repültem egy évben. De sokáig nem ment fel évi 15 óra fölé.

Egyébként!

Első lépésként le fogom vágni néhány fa tetejét (remélem csalánosok nem olvassák :-)). Majd javaslatot teszek arra, hogy egy bizonyos irányon lévő házak tetejét alakítsák át (bontsák el).
Mert mégis csak türhetetlen, hogy már a kéményem tetején pipiskedve sem látom tisztán és világosan a lőteret, pont akkor, amikor a 24-esek forgolódtak. Na! :-()))
Stylist Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33670
Egyszerre nyilván nem lehet az összeset felújítani. Gondolom addig is repült néhány helikopter, amíg ez a három Oroszországban ücsörgött, most majd cserélnek és a többi is megkapja az üzemidő-hosszabbítást. Amik kiesnek a rendszerből, azok valószínűleg a nagyon öreg Mi-8-asok. Szerintem a 24-esek lesznek a következők, mert ott is már csak hajszálon függ a működőképesség fenntartása. Az egyetlen "jó hír", hogy azért úgy tűnik, a HM is a prioritások közé sorolja a helikopter állomány legalább szinten tartását, ha már fejlesztésre nincs egyelőre pénz. Ez abból is kitűnt, ahogy a MiG-29 gépeinket megpróbálta helikopterekre leboltolni az oroszokkal az alkoholista Szekeres!
Üdv:
Előzmény: Törölt nick (33668)
Stylist Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33669
"A civilek tobbsege sajnos semeddig sem birna."

Off:
Ez tévedés, hidd el nekem! Én Budán lakom, és tapasztalatból tudom, hogy az ú.n. elit negyedektől pár száz méterre, a Buda környéki erdők _tele vannak_ hajléktalanokkal! Szó szerint több száz humanoid éldegél az erdőkben, mindenféle szemétből és nylon fóliából összetákolt putrikban, télen-nyáron. A szeméttel és gallyakkal fűtenek, és azt eszik, amit találnak, vagy guberálnak. Eleve már elég leharcolt szervezetű, többnyire idősebb korú, és szinte minden esetben alkoholista egyénekről van szó, akik orvoshoz nem járnak, ha mégis, akkor nincs pénzük kiváltani a gyógyszereket. Ehhez képest, a _többségük_ minden évben megéri a tavaszt, pedig a legenyhébb télen is mínuszok vannak éjszakánként a Budai hegyekben. Ebből az egészből csak azt akartam kihozni, hogy ha ezek az emberek így is képesek a túlélésre, akkor többi, átlagos körülmények között élő civil is előbb-utóbb hozzá tudna szokni a nomád életmódhoz, és a túlélési ösztön felülkerekedne a megszokott elkényelmesedésen...
On.
Előzmény: M.Zoli (33661)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33668

Szia Stylist!

Azért én nem dobtam egy rundelflikk-hátraszaltó kombinációt attól, hogy 3, azaz három db Mi17-et sikerült végre felújítanunk (hosszú hónapok alatt, Oroszországban) a többi meg tán fel se tud szállni, ha megvan még egyáltalán. Tudom, hogy nem erre élezted ki a hszedet, de le kellett írnom. Nézzünk már körül, hogy kinek milyen heli állománya van körülöttünk...

Előzmény: Stylist (33667)
Stylist Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33667
"És ilyenkor különösen utálom a légierőt és minden puccos alkalmazottját, katonáját!"

Éhesló, én általában a post-jaid kb. 95%-val egyet szoktam érteni, de ez most a kivétel! :-)) Most mond meg, hogy miért tehet arról az a szerencsétlen Gripen, vagy Mi-24 pilóta, hogy a szárazföldi csapatoknál még mélyebb a szartenger? Arra esetleg lehet haragudni, aki a HM-ben ( vagy a kormányban? ) a prioritásokat meghatározza, de ezek nem a pilóták, akik csak a végrehajtói a felsőbb utasításoknak. Arról nem is beszélve, hogy voltak ők már hosszú évekig a kellemetlenebbik végén a nemi szervnek, és a helyzetük még most sem irígylésre méltó, nemhogy a U.S. Air Force, vagy a Luftwaffe, de még a Lengyel Légierő pilótáinak lehetőségeihez képest is! Ráadásul a "puccos" Gripeneken túl, azért történtek olyan pozitív lépések a Légierőnél, amelyek a szárazföldieknek is segítenek, ilyen pl. a Mi-17 helikopterek felújítása. Annak bizony Hamburger is örült. Nem akarom azt írni, hogy az utálatod a "dögöljön meg a szomszéd tehene is" mentalitás, csak annyit, hogy ismerve a honi állapotokat, egyáltalán nem biztos, ( sőt! ) hogy könnyebb lenne a többi fegyvernemnek, ha a Légierőre költött pénzt "megspórolnák". Ugyanis akkor ez a pénz "most likely" hogy civil, vagy tábornoki zsebekben kötne ki... :-((
Üdv:
Előzmény: Éhesló (33660)
Stylist Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33666
"A 30 -as gá. szemből csak "karcolta" a harckocsit. (pct.gy. lövedék)"

Ezeket sohasem értettem! Gondolom az, hogy a BTR ágyúja hatástalan elölről a T-72 toronypáncél ellen, nem most derült ki a számotokra, igaz? Akkor mi értelme van időről időre rálőni vele, hátha közben megpuhult egy kicsit? :-)) Józan paraszti ( nem katonai szakértői ) észjárással a BTR-eknek "puhább" célpontokat kellene keresni, már csak a sikerélmény miatt is. A tankra pedig azzal kellene lőni, ami átviszi. Jelenleg a Metisz-en kívül van valamitek még, ami esélyes? Pl. a D-20 lövegekkel próbálkoztatok, ha már ki lettek vonszolva a gyakorlatra? Most Éhesló ezért utálni fog, de mégis leírom, hogy már csak ezért is jó lenne, ha beérkezne végre a fegyverzet a Gripenekhez, mert egyebek közt Maverick rakéták is be lettek ígérve, ami nem ugye nem jönne rosszul...
Üdv:
Előzmény: Hamburger2 (33655)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33665

Én úgy tudom, hogy a fehérorosz t72-ink között volt csak reaktív páncélzatú, abból is összesen 4 db és már akkor üresek voltak, amikor kaptuk őket. (Hogy mikor tűntek el, ki tudja, lehet, hogy a vonaton vitte le őket a szél...)

A lényeg: tudtommal a MH-nek és elődeinek nincs és nem is volt reaktív páncélzatú harckocsija.

Előzmény: Zicherman Istvan (33639)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33664
Akkor biztos a víz alatti pcelhárításról beszélt. A halak biztos leeszik a reaktív téglákat a hk oldaláról... :)))))))))))))
Előzmény: Kavics78 (33645)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33663

Üdvözletem Hamburger!

Ebben a T72-esben ült valaki? Szerintem is elég lehasznált egy darab. Ez része a rendszerben álló 15 dbnak, vagy ezt a gyakorlat kedvéért céltáblának rángatták elő?

Előzmény: Hamburger2 (33636)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33662
A ruszki reaktívpáncél elemek tömeg robbanóanyaggal feltöltve sem különbözik jelentősen az "üresekétől". annyi van csak bennük, amennyi a robb. ag.stabil elműködéshez kell.
A hazai fejlesztésű (1995) kétségtelenül nehezebb volt, de nagyobb hatásfokú is. Bujazliz - mint alkotó - hivatott a részletek ismertetésére, de különböző kumulatív töltetek ellen, különböző becsapódási szögek mellett 75% és 95% volt a hatékonyságuk (behatolás mélysége a páncéllemezbe védelem nélkül/behatolás mélysége a páncéllemezbe védelemmel százalékban).
Ez nem volt rossz és még ma sem lenne az.
A Currus elvégezte az adaptációt 72-re és 55-re is. Nem kellett. Igaz hk. se kell.
Előzmény: Hamburger2 (33655)
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33661

Udv.

A civilek tobbsege sajnos semeddig sem birna. En nem tudom jelen allapotomban meddig birnam, ugyanis kb. masfel honapja problemam van a derekammal. Lehet, hogy csak egy rossz mozdulattal kezdodott, de mindig amikor mar rendben lenne, valamit kiteszek vele. :(((

Amugy nem eppen meltanyos ez a civilekhez valo hasonlitasod. A civilek tobbsegenek halvany fogalma nincs arrol, hogy hogyan " eljen " tul akar csak 24 orat a termeszetben anelkul, hogy egy fel furgonnyi cuccal, meg mobil telefonnal telepuljon ki. A katonaknak elmeletben erre kepzetteknek kell lenniuk. Tehat azert eros a parhuzam, hogy meddig birnak a civilek. ( jofajta paraszt meg csavargo gyerekek ezt azert joval konnyebben megoldjak ugyebar ).

Tehat abban igazad van, hogyha mas a gyakorlat celja, akkor kar amortizalni az emberanyagot, viszont szerintem az esszeruseg hataraig "realissa" kellenne tenni a korulmenyeket ( ez lehet meg is tortent ). Ennek pedig Te vagy a hive. :)))) Mondhatjuk ugy is, hogy sokat olvastam toled ezt itt, es mashol. :))))

Tegy igazsagot. :))))

Azert nem vagyok en szorosszivu civil. :)))))

Amikor szukseg volt ra, akkor azert en is ettem helyben talalhato dolgokat: nyers cukorrepa, nyers kukorica, nyers krumpli. ( nem volt ido tuzet gyujtani es sutogetni, nyomni kellett a melot )

Udv.

Előzmény: Hamburger2 (33612)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33660
És ilyenkor különösen utálom a légierőt és minden puccos alkalmazottját, katonáját! :(((
Előzmény: Éhesló (33659)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33659
Kedves Hamburger2,
a mániám volt - és a csapatomhoz tartozó szakterület - a tábori infrastruktúra.
Nos ez igen alacsony szintű, még akkor is, ha történtek próbálkozások annak privatizálására (Toyfor, Larus konténerek).
A mai tábori infrastruktúránk nem különb a hetvenes években meglévőnél. Sőt a "takarékosság" okán (emberben és anygaban is) sokkal nagyobb terhet rak a csapatokra mint akkor.
Ezért mondom mindig: a túlélőképesség és a harcérték megőrzésének alapja még békében is a megfelelő ruházat, egyéni felszerelés, elhelyezés, személyi higiéne, élelmezés, orvosi ellátás.
A jelen helyzetben mindegyikből kutyául állunk még laktanyán belül is, nehogy azon kívül, a Bakonyban.....:((

Éhesló
Éhesló Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33658
Semmiben sem különb egyetlen elődjénél sem, sem hozzáállását, sem annak eredményeit tekintve. A nyolcvanas évek közepe óta tartó rombolásban ő a zárófeladatokat hajtja végre, amit még jóindulattal is sodródásnak tarthatunk.
Alkoholizmusát leginkább fürlajáéhoz tudnám hasonlítani. A minisztérium vezetése szétesett, másod - harmadvonalas emberek döntenek fontos kérdésekben, előkészítés és megfontolás nélkül. Szekeres jólnevelt (papp veszprém) apparatcsikként arra ügyel, hogy ne kötődjön a nevéhez konfliktus, fontos döntés, háttérbe húzódhasson és az apparátust tolja maga elé falként.
Előzmény: Biga Cubensis (33609)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33657
Már régen nem a kenyér a fontos!
Előzmény: Törölt nick (33656)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33656

"De a terepen éjszakázást,vagy erőltetett menet után szakasztámpont kiépítést,esetleg éjszakai támadási/védekezési gyakorlatok végrehajtását azt erősen építő jellegűnek érzem!!Természetesen ezt a nappali feladatok végrehajtása mellett..
Esetleg a lövészek táborába éjjel a KMZ katonáinak be kellene szivárogniuk szimulált robbanótölteteket elhelyezni, és ezt a lövészeknek meg kellene akadályozni!
"

Álljunk meg egy szóra! (Grétsy tanár urat idézve) Ilyenek nincsenek? Már nem azért a 20 fillérért, de kis töki gyerekkoromban még a cserkész nagytáborokban is bevett szokás volt az ilyesmi (!): a környékbeli falvak cserkészei együtt mentünk táborozni, de külön táborokat építettünk egymás mellett. Egész napos túra, aztán éjszakai őrség kétórás váltásokkal és éjjel meg a másik tábor zászlajának ellopása és a saját kenyérsátorban való elrejtése, a zászló helyére alsógatya felhúzása. Ez volt az alap. És akit elkaptak az őrök az szívott, viszont ha a reggeli sorakozónál gatya volt a zászló helyén, akkor az őrök szívtak. Ha kis csirifiszkió 12-13 éves korban megcsináltuk az ilyesmit, akkor talán a honvédeinktől is elvárható lenne az ő "nagytáborukban"...

Előzmény: Python24 (33584)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33655

Szervusztok!

A 25/11 hk.z. (ezeket láthattátok Kelenföldön álcahálókkal a csövükön)  és a BHK T-72-esei is "csupaszok", már ami a reaktív páncélzatot illeti. Ettől függetlenül akad közöttük olyan is, amelynek van pótpáncélzata, csak nem reaktív.

Abban igaza van Istvánnak, hogy a korábbi (ha jól emlékszek, akkor kettő db) reaktív "téglákkal" felszerelt fehérorosz 72-esek kazettáiból hiányoztak a robbanótestek. Ennek ellenére még így is van a kazettáknak ném védelemnövelő hatásuk. Valószínűleg közel sincs arányban a védelem és a súly, ahhoz képest, mint ha a robbanótest is bennük lett volna.

A mostani lövészet előtt is azért nem engedélyezték a különböző "kütyük" leszerelését a célharckocsikról (ezek 10-én érkeztek az egyik "cél" szerelvénnyel!) hogyí megnézzék, miként alakulnak azok a találatok, amelyek rajtuk keresztül csapódnak be.

A 30 -as gá. szemből csak "karcolta" a harckocsit. (pct.gy. lövedék)

Szerintem a témában Túzok olvtárs lenne majd az illetékes!

Üdv: Hamburger

Előzmény: Zicherman Istvan (33654)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33654
Nem, az a hét harckocsi szerepelt Hamburger egyik fotóján, ahol éppen evolúciókat (menetalakit) végeznek, vagy miafenét (vonalban állnak). Azokon voltak géppuskák, álcaháló, felpakolt menetfelszerelés felmálházva, vízalati átkelést elősegítő berendezések tubusai.
Előzmény: Stylist (33653)
Stylist Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33653
"Legalábbis amit én Kelenföldön láttam, azokon még a reaktív páncélzat csatlakozó paneljeinek a rögzítőpontjai sem voltak fenn."

István, az nem lehet, hogy azok a tankok, amelyeket te láttál, azok a célobjektumok voltak, amelyekre Hamburgerék lövöldöznek a BTR-ekkel? Mert azok is csak odakerültek valahogy a pusztába, lehet, hogy vasúton vitték őket az ország egyik végéből a másik végébe... :-))
Üdv:
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33652
Kár, mert így nehéz bármit is megmondani... Pedig egy fotóról is sok mindent el lehet mondani.
Előzmény: Kavics78 (33651)
Kavics78 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33651
TCN a besorolasom ugyanis.
Előzmény: Zicherman Istvan (33649)
Kavics78 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33650
Nincs engedelyemjogom fotokat kesziteni!!
Előzmény: Zicherman Istvan (33649)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33649
Látni kéne a fotókat.

Ráadásul az ,,átlagban" szót írtam. A számításnak megvan a saját rendszere. Volt olyan harckocsi, ami egyből robbant, volt olyan, amelyre 10-15 gránátot is kilőttek.
Előzmény: Kavics78 (33648)
Kavics78 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33648
Erdekes!
Azzal az M1A2-ven 2 talalat vegzett.
Az egyik leszakitott az egyik oldalon 2 futogorgot a bal oldalon es letepett nehany kiegeszito pancelkazattat a masik meg egy elsore jelentektelennek tuno lyuk volt a torony bal hatso alulso reszen (ami altalaban takarasban van).
Persze jobban megnezve eleg mely volt az a lyuk.

De lattam mar olyan Abrams-ot is aminek szetrobbantottak az egesz jobb elulso oldalat. (abban ugy tudom mindenki meghalt).
Udv!
Előzmény: Zicherman Istvan (33643)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33647
Az egy remek és igen nehéz szakma. Respekt.
De valószínüleg engem is körberöhögne, ha elkezdeném osztani az észt a búvárkodás terén.:)))
Előzmény: Kavics78 (33645)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33646
Ráadásul az SF feladatkörébe nem tartozik a harckocsik elleni harc, mint ahogyan a harckocsikkal történő együttműködés p.l. helységharcnál.
Legalább is ilyenről nem hallottam (ami, persze, nem zárja ki annak lehetőségét).
Előzmény: Kavics78 (33642)
Kavics78 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33645
Tudtommal buvar!
Előzmény: Zicherman Istvan (33644)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33644
Elhiszem, hogy rendes ember, de valószínűleg életében nem lőtt még tankra.
És valószínűleg páncélvadásznak sem képezték... És harckocsizó sem volt...
Előzmény: Kavics78 (33642)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33643
Csak egy példa: az 1995-ös groznii harcok alatt egy T-80-sra (amelyek fel voltak szerelve reaktív páncélzattal) átlagban a csecseneknek 8-9 RPG gránátot kellett kilőniük (mindezt úgy, hogy a városi harcban jóval több az ideális lőviszony, és a kisebb távolságok miatt több esély van a pontosabb és kimértebb célzásra), mindez jóval több, mint amennyit egy reak nélküli járműre pazaroltak (átlagban 3-4 gránát).

Úgyhogy a katona beülhet a padsorba, előtte kivéve egy szakmai könyvlerakatból mindazokat a könyveket, amelyek a harckocsielhárítással foglalkoznak.:/
Előzmény: Zicherman Istvan (33641)
Kavics78 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33642
Pedig SF az illeto! Es nagyon rendes tag amugy! :-)
Előzmény: Zicherman Istvan (33641)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33641
Akkor szakmailag eléggé alulképzett katonával beszéltél.
Persze, hogy haszontalan, ha hiányzik belőle a robbanóelem.:)
Előzmény: Kavics78 (33640)
Kavics78 Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33640
Beszeltem errol egy magyar katonaval mikor mutattam nekik egy kilott Abramsot.
O azt mondta hogy a reaktiv pancelzat az annyira hatastalan, hogy jobb is hogyha nincs a harckocsin.
Udv!
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33639
Igen.
Legalább is amit én kellenföldön láttam, azokon még a reaktív páncélzat csatlakozó paneljeinek a rögzítőpontjai sem voltak fenn.:(
Előzmény: Stylist (33638)
Stylist Creative Commons License 2008.09.17 0 0 33638
Ugye a BTR gépágyúja nem viszi át elölről a T-72 toronypáncélt? Másik kérdés: a még rendszerben tartott 15 db. T-72 is ilyen "kopasz", mint a célobjektum? Vagyis a reaktív páncélzat "tégláit" hiányolom...
Üdv:
Előzmény: Hamburger2 (33636)
Stylist Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33637
"Jössz nekem egy laptoppal Dani! :-)))) A sztoridtól felköhögtem a csokis tejet ,bele a billentyűzetbe..."

Látjátok, a sok rossz mellett a pozitívumokat is észre kellene venni! Pl. azt, hogy a korrupció még nem fertőzte meg a Magyar Honvédséget, mert John Doe problémájából egyértelműen kitűnik, hogy ő nem kapott a "kakaóbiztos" sulinetes gépekből... :-))
Üdv:
Előzmény: J Dagain (33623)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33636

T-72-es BTR-80A tüzében.

Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33635
Nem én vezetem. Én max ellenörzök a saját fejem, vagy elöljáróm elképzelése szerint. A feladat tervezését sem én vezettem. A fő tervező az ÖHP. A tervezésbe természetesen bevonták az alárendelteket is. A tervezői rendezvényeken részt vettem. Nem mondom azt, hogy nagy befolyásom lett volna a végeredményre. A döntéseket a parancsnokok hozzák. A törzsbe beosztottak legfeljebb befolyásolhatják a parancsnokokat, ha ügyesek, de leginkább azt tervezik, szervezik, amit a pk. kigondolt.
Előzmény: Stylist (33630)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33634
A gond tényleg az, hogy ez nem titok és elvileg el kellett volna, hogy jusson Hozzád is az infó!
Előzmény: J Dagain (33632)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33633
Most még úgy néz ki, hogy 7-én lesz a szakmai nap.
Előzmény: MagyarországKatonái (33631)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33632
Látod? Te legalább tudod,hogy lesz valami hetedikén....én nem....
Előzmény: MagyarországKatonái (33631)
MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33631

Az információ hatalom.

Én azt tapasztaltam, hogy nagyon sokan szinte minden beosztási szinten élnek (vissza) ezzel.

Hiszen ha én többet tudok Nálad, akkor értékesebbnek gondolhatom magam, sőt még a markomban is tarthatlak, jobban függsz tőlem.

Emiatt sem jut előre a sereg.

Hamburgernek (is) igaza van, az "erőnléti edzést" otthon a hétköznapokban kell végezni, itt, a "Dan-vizsga" előtt már nem ez a (fő)feladat.

Én megnézlek Titeket, 7-én, ugye?

Előzmény: J Dagain (33621)
Stylist Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33630
"Ha kérhetném, akkor csak ales! Még valaki azt mondja majd rólam, hogy itt ezds-nek adom ki magamat!"

Senki sem mond ilyet, mert mindenki tudja, hogy az összes szőke, 100-as mellbőségű pincércsajt azzal szoktad fűzni, hogy te vagy a vezérkari főnök... :-))
( Amúgy a 33606-os h.sz.-ben már helyesbítettem! )
Viszont van egy kérdésem, ha ugyan publikus a válasz: az egész Bevetési Irányt te vezeted a helyszínen, vagy még neked is van ott előljáród? A gyakorlatokat, a csapatok számára előírt feladatokat idén ki tervezte? Ebben is részt vettél?
Üdv:
Előzmény: Hamburger2 (33611)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33629
Köszönöm a lehetőséget, élek vele. (ha eltűnnék fiuk, tudjátok kit kell kérdőre vonni :-) )
Előzmény: Hamburger2 (33627)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33628
Nem vitatom a végzett munkát. Hogy értsd mi aggaszt: Képzelj el egy pékséget. Hajnalban kelnek a pékek, órákat várakoznak arra ,hogy a művezetők a káoszban amit hozzá nemértésük okoz rendet teremtsenek. Végre két óra alatt mindenkit a kemencékhez állítanak. A fűtők befűtöttek , a lisztet beszállították, mindenki nyüzsög. Valami azonban nem stim. Senki nem a kenyeret készíti és egy darab se készül el.Nem is fog. Mert a cél az,hogy mindenhol nyüzsgés legyen,és a kemencéknél álljanak, füst legyen.....De a lényeg!!!!! Amiért van ez az egész!!!! Az a rohadt kenyér!!!! Hol van?
Előzmény: Hamburger2 (33620)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33627

Szia DJ!

Szerintem a továbbiak megbeszélése céljából inkább keress meg holnap este! Ne hidd, hogy ezt csak Te látod így! Erre is van egy elméletem. Megosztom Veled négyszemközt! Már másoknak is mondtam!

Előzmény: J Dagain (33621)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33626
Micsoda luxus körülmények! :)
Előzmény: J Dagain (33623)
Yoshi Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33625
TJ Hooker?

ment a sorozat, tele volt z ambulancia lövészetek után
Előzmény: gencsydani (33618)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33624

Szia JD!

A dd két helyőrségben diszlokál. Kimondottan túlélési gyakorlat ugyan nem volt, mióta én itt vagyok, de ha nem tévedek, akkor a 24-esek tavaly nem csak maguknak, de a lövészeknek is szerveztek nem szervezetszerű felderítő aeg. kiképzést, amely az átlagosnál több "kintalvást" is jelentett. A jövő évi tervek között akad ilyen gyakorlat és kiképzés is!

Egyébként éppen ma beszélgettem el pár, a kik.tervezésével foglalkozó kollégával annak érdekében, hogy jövőre miként is tervezzék a kiképzést annak érdekében, hogy több éjszakai tevékenység és "kintalvás" is legyen benne. Ez vonatkozik a hmvh-i részeinkre is! :)

Hamburger

Előzmény: J Dagain (33617)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33623
Jössz nekem egy laptoppal Dani! :-)))) A sztoridtól felköhögtem a csokis tejet ,bele a billentyűzetbe... :-))))
gencsydani Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33622
Ennél jobbak már csak azok a kolléganők voltak akik a 8 fokban, vízszintesen szakadó esőben (én tetőtől talpig GoreTex-ben is fáztam) egy szál gyakorlóban + esernyővel érkeztek (Mary Poppins után szabadon) a Nagytéténybe, aztán fél óra múlva lila szájjal rebegtek mindenféle hálaimákat mikor kölcsönadtam nekik a mikádómat (megint a vaj szívem ugye)...
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33621
" Legalábbis nem fogja jó néven venni tőled az a katona, aki ma hajnaltól késő délutánig kint mekeget a vízszintesen arcába csapó esőben!!!!! " Beszélgetek velük naponta,és azt nem veszik jó néven ,hogy mekegni kell.Rólam tudják,hogy nem sz@rok be egy kis esőtől. Így rám nem orrolnak mert hiteles vagyok. Fingjuk sincs mit, miért csinálnak? Ki kivel van?Hol?NA EZ AZ AMIÉRT ORROLNAK! Néhány jó tanács (nem Neked mert Te ezzel tisztába vagy) azoknak akik a mekegést tervezik. Bár tudom ez túl speciális... A katona minimális információ igénye feladat végrehajtás alatt: - Ki? - Mit? - Mikor? - Hol? - Miért? Ha hülyén tartják a katonát az hülyeként fog harcolni. Ha az ellenerő szabad kezet kapna, megenné reggelire ezt az egész színházat.
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33620

Gyakorlat és gyakorlat között vannak különbségek! Még egyszer szeretném megemlíteni, miszerint ez most nem a túlélőképességről szól. Azt hamarabb kellett volna megtanítani a katonáknak. Ha nem tették meg, akkor hibáztak, akiknek ez lett volna a kötelessége.

Szerintem ne bíráld addig a többieket, amíg van, aki jelen helyzetben többet van kint, mint Te. De azt  se feltétlenül, aki kevesebbet.

A konyhai munkások pl. 0400-kor kelnek, hogy legyen meleg tea és kaja, mire bedugjuk az orrunkat az esőben mindenhol csepegő-folyó étkezdei sátorba (tiszta Vietnám "hideg monszun" idején! :))) - ennyit az idilli viszonyokról! ) és csak fél nyolckor "zárnak". Persze azokat sem hajtják el, akik késve érkeznek! Nekik ez  dolguk.

A lövész felkel ötkor, hogy időben ott legyen a 0700-es készenlétkor teljes harci díszben. Aztán programtól függően egész napi ázás - fázás, vagy éppen 38- fokban történő aszalódás, némi harcászkodás és fe-karbantartás után valamikor beessen a táborba. Aztán egyéni ízlése szerint vagy kantinozik, vagy tv-t néz, ha van saját laptopja és Nete, akkor netezik, elmegy futni v. ereszkedni.

Mások szintén felkelnek ötkor, hogy 0700/0800/0900-ig elkészüljenek a napi papírmunkával, hogy aztán gyalog v. egy kocsival kimenjen a gyaktérre, hogy ott okoskodó ellenörző kérdéseket tegyen fel ilyen v. olyan felkészültségű katonáknak és próbáljon pár tanácsot adni a foglalkozást vezetőknek, hogy miként lehetne még effektívebben oktatni az éppen akkor végrehajtandó témát. Vagy kint, vagy bent megebédel, visszamegy a gyaktér egy másik sarkába és folytatja a délelőtti "semmittevést". Kb. 17-kor beesik a táborba, megírja a napi jelentését a tapasztalt állapotokról, - ha marad még ideje, akkor bedob valamit a búrájába, elmegy értekezni egy órácskát, majd az ott kapott fea-k feldolgozása után - ha van még ideje és energiája, akkor szintén netezik a saját gépén és költségén. Persze csak akkor, ha nem éppen a felgyülemlett adminisztárciót kell intéznie. kb. 24-kor be is esik az ágyba. Neki meg ez a dolga. :)

Aztán vannak "szerencsések", akik 24-48-ban nyomják a szolgálatot és közben rengeteg idejük van sporotolni és netezni! :) Neki az a dolga! :)

Aztán van még itt vagy 1200 emberke, akik a legkülönbözőbb beo-ban dolgoznak a rendszerben.

Előzmény: J Dagain (33615)
Plieur Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33619
Azok aki a 80-as évek végén voltak odaát katonák kibírnák, csak vissza kellene szokniuk egy kicsit:)))))))))))))))))))))))))
gencsydani Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33618

Hamburger igazi alezredes, az ÁLezredes az gyakorlóban, antantszíjban és tányérsapkában jelenik meg a lőtéren, aztán lövészet közben a PA-t úgy fogja meg hogy bal keze hüvelykujja keresztben van a szán mögött és azt onnan a lőgyakorlatvezető (az a vaj szívem, az fog egyszer a sírba vinni) figyelmeztetésére sem veszi el, hanem csak a 3-4 lövés után, mikor már nagyon spriccel belőle a vér...

A fenti személy és a valóság közti bármilyen párhuzam _nem_ a véletlen szüleménye!

Előzmény: Yoshi (33614)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33617
"A nélkülözés és zord körülmények elviselésére külön gyakorlatokat terveznek." Ez mikor volt,lesz? Mert az elmúlt hat évben nem volt a dandárunknál......ja....értem....TERVEZNEK!
Plieur Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33616

Tiszteletem!

Vastag ajtóborítás, elfér alatta a kevlár, elől 2 AKM befogva satuba-a csomagtartóba, kilövés előre, feltöltött abroncsok, tényleg: Skoda 110....:)))))))))))))))

Előzmény: Kavics78 (33604)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33615
Nos igazad van Hamburger! Mivel ez GYAKORLAT ezért látsz kantinban civilben. Ezért van ,hogy napi háromszor eszek ahogy otthon, melegben alszok ahogy otthon, internetezek ahogy otthon,meleg vízben fürdök ahogy otthon,és értelmetlen álmunkát csinálok ahogy otthon. Tisztában vagyok vele ,hogy itt most GYAKORLAT van. :-) Harcászkodni, futni, ereszkedni,mászni,extrém túrázni,sportolni civilben szoktam,vagy a pihenőidőmben illegálisan mert tiltják. NEM OSZTOM AZT A VÉLEMÉNYT ,hogy a harc majd szobahőmérsékleten, jó látási körülmények közt, finom étellel ,itallal ,8 órás alvással kéthetenkénti hazautazással, járó felvonulás lesz,ha lesz. Aki ezt gyakoroltatja, az ELVESZI A KATONÁKTÓL A TÚLÉLÉSHEZ VALÓ ALAPVETŐ JOGÁT!Nem rohamlövész tanfolyamot kívánok vagy mélységi harcászatot a társaimnak hanem a valóságot minimum 50 %-ot elérő felkészítést. Vagy mondják ki végre egyenes gerinccel: EZ NEM GYAKORLAT! EZ BEMUTATÓ AMINEK AZ A CÉLJA ?HOGY LAIKUSOKNAK ELADJÁK A HONVÉDSÉGET! A katonák akiktől a napokban kérdést tettél fel távbecsléssel kapcsolatban nem az átlag. Azok a kevesek akik tanfolyamokra jártak illetve a Mecseki szellemek tagjai.A legtöbb parancsnok a tájolóról azt hiszi hőmérő. Az esőről meg annyit ,hogy mivel tábori szolgálatot adok jól látom kik vannak kint és kik az ágyban .
Yoshi Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33614
álezredes? :D
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33613
Ezt rögtön sejtettem! :)
Előzmény: Éhesló (33590)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33612
Azért nagyon kíváncsi lennék arra, hogy a civilek többsége meddig bírná, ha 2-4-6 hétre kicsapnák az itteni körülmények közé. Nem állítom, hogy ezek iszonyatosan mostohák, de közelében sincsenek az átlagos "otthoni" körülményeknek. Persze mindig vannak, akiknek ez túl jó! :) Mások szerint meg nem elég jó! Ők is meg tudják ésszerűen indokolni! Tégy igazságot! :))
Előzmény: M.Zoli (33585)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33611

Szervusz Python!

Lehet, hogy azokon az amerikai felderítő gyakorlatokon, ahol Te jártál, ez volt a szokás mindig. Azokon az amerikai és német gyakorlatokon, ahol viszont én jártam, közel sem! Bár jártam olyanon is! A legtöbb esetben igyekeztek a katonáknak a "helyőrségi" viszonyokhoz hasonló körülményeket biztosítani még tábori körülmények között is. Bizton mondhatom, hogy mi a legobb szándékunk ellenére sem fogunkt tudni a kintiekhez hasonló tábori feltételeket teremteni! Tehát nem csak hadműveleti területen törekednek erre! A nélkülözés és zord körülmények elviselésére külön gyakorlatokat terveznek. Nem fair dolog az sugalni, hogy náluk a katonák folyamatosan "szivatógépre" vannak kötve, ha kitelepülnek.

Szia DJ!

No-no! Eddig kétszer futottunk össze és Te mindig civilben a kantin körül lebzseltél! Igaz, sört nem láttam Nálad, de ez még nem jelent  semmit! :))

Ez itt most nem egy túlélőtábor, hanem sokak számára egy másfél-két hónapos kitelepüléssel járó gyakorlat. A gyakorlat célja nem az állomány teljes leamortizálása, hanem valami egészen más, amihez kell némi morál.

Igazat adok Stylistnek! Nem mindig jó az, ha magatokhoz mértek mindenkit! Tudom, hogy a RLT-on tölött 6 hét nem egy leányálom. (Még ott sem aludtatok minden nap kint, víz, áram, stb. nélkül!!!!!! De az egy egészen más történet!

Legyetek belátással! Jaaaa! Az sem igaz, hogy az eső esetén minden leáll. Legalábbis nem fogja jó néven venni tőled az a katona, aki ma hajnaltól késő délutánig kint mekeget a vízszintesen arcába csapó esőben!!!!!

Üdv Stylist!

Ha kérhetném, akkor csak ales! Még valaki azt mondja majd rólam, hogy itt ezds-nek adom ki magamat! :))

J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33610
Így van! Lejár a szerződés és többet nem kell asszisztálnom a "hazaáruláshoz" ! Én minden reggel belenézek a tükörbe rossz érzés nélkül.
Előzmény: Stylist (33606)
Biga Cubensis Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33609
Lehet, hogy népszerűtlen leszek ezzel a véleményemmel, de szerintem a mostani bagázsból talán Szekeres az egyetlen, akit érdekel a saját minisztériuma. És valószínűleg az ő minisztériuma az utolsó, amire mostanában több pénzt adnak "tisztelt" főnökei.
Előzmény: Éhesló (33605)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33608
(Csendben hozzáteszem - gondolom én, naív hülye.)
Előzmény: Zicherman Istvan (33607)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33607
Én a ,,megfelelő létszám" alatt - például - azt értem, ha egy hadseregben LEGALÁBB EGY alakulat a háborús létszámnak megfelelően van feltöltve és kiképezve. A többi alakulat lehet békelétszámú, illetve csökkentett létszámú, de mindenképpen rendelkezzen egy jól működő törzzsel, (akár csökkentett létszámú, de jól képzett és működőképes kisegítő (szakcsapat) alegységgel, illetve legyen egy profi módon kiképzett kiképző/oktató keret, amely szükség esetén képes rövid időn belül kiképezni a bevonuló vagy szolgálatra jelentkező létszámot.
Plusz mindehhez: az országban van egy jól működő hadkieg, toborzóközpont, illetve egy, a HM-el szorosan együttműködő, és normális támogatást élvező tartalékos szervezet és rendszer.
Majd mindezen felül: egy jó kutató és fejlesztő bázis, illetve egy szakmai, és nem gazdasági emberekből álló beszerzési testület.
Előzmény: MagyarországKatonái (33602)
Stylist Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33606
"Ha a KMZ behatolást vagy diverzáns akciót szervezne , azt csinálná itt amit nem szégyellne!"

Mégsem akarsz hozzájuk átmenni, és igazi katonásdit "játszani"! Inkáb lelépsz, és irány a méhészet? Mindegy, én nem akarlak meggyőzni, your life, your choice... :-((

"Hamburger pedig alezredes és nem ezredes."

Bocsi, akkor csak belepislantottam az időgépbe! :-)) Bár aki volt katona, az tudja, hogy csak arra kell figyelni a megszólításnál, hogy inkább kettővel feljebb, mint egyel lejjebb! :-))
Üdv:
Előzmény: J Dagain (33588)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33605
Ennyire nem becsülném alá szekerest. Ismeri ő a helyzetet és hazudik is ordas módon.
Persze nem egyedül.
Előzmény: MagyarországKatonái (33602)
Kavics78 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33604
Ennyi erovel en is csinalhatok a Micubol pancelautot!
Csinos tarkabarka lenne! :-)
Csak nekem nincs pofam ezek utan pancelozottnak titulalni.
swordmanus Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33603
Üdv Python!

Amit én korrektnek tartanék: első nap az átlaglövészek szépen lepakolják maguknak az esti söröcskéjüket, az aggregátorokat, egyéb kényelmi cuccokat. A KMZ és tsai vállalat meg este megy, és ellop, amit sikerül. Rögtön meglenne a motiváció! Most gondolj bele, ha többnapos a gyakorlat, és már sátor se maradt...
Ja, persze reggel mehet a visszavágó, hajtóvadászat a KMZ ellen, persze adott területen belül...
Tényleg, léteznek még olyan gyakorlatok, mint amiket a Kommandóskönyvben lehett olvasni, hogy normál támaszpontokra igyekezett behatolni a felderítőcsapat, gyakorlatképpen? Mondjuk, most max. az őrzővédőkft-t aláznák a porba...
MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33602

Vajon mit jelent az, hogy "megfelelő a létszám"? Minden relatív ugyebár.

Mentségére szolgáljon, ő is csak azt mondja amit neki mondanak.

Előzmény: Hamburger2 (33600)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33601

UAZ? Igen, az. Az előző hozzászólásomhoz szántam szemléltetésnek. Az Ural más téma.

Előzmény: Kavics78 (33568)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33600
A honvédelem nemzeti ügy NATO-színvonalon átalakítottuk a hadsereget, már most megfelelő a létszám a csapatoknál - jelentette ki Szekeres Imre honvédelmi miniszter, akivel a hadsereg egyik legjelentősebb vállalásáról, a külföldi béketeremtő és -fenntartó missziókról is beszélgettünk. - Amikor úgy másfél esztendeje ebben az irodában beszélgettünk, ön szorgalmazta: a haderőreform részeként minél több katonát a csapatokhoz. Sikerült? - Megvalósítottuk. (szeptember 9., Vas Népe 14. old., Dunaújvárosi Hírlap 9. old))

J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33599
Még ma is így gondolják! Ahol engem tanítottak ott max kézigránát dobó távolságra rohamozunk a többit manőverrel, füsttel ,tüzérségi előkészítéssel támadunk. De 250 métert szemből beásott ellenséggel szemben nem rohamoznék inkább véletlenül leesne egy gránát a kezemből.....és begurulna egy sátorba.... Azzal aki ezt kitalálta attól megkérdezném ,hogy tud 150 lőszerrel megoldani egy ilyen rohamot. Á ne is menjünk bele ebbe a sok baromságba mert olyat mondok letörlik az egész indexet :-(((((
Előzmény: Dobri (33596)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33598

Ezért mondtam azt, hogy egyszer majd a hazai szabályzóink fognak minket sírba vinni! (Főként misszióban!) Nem is hinnéd, mennyi bosszantó eset adódik a józan ész diktálta követelmények és a hazai szabályok ütközése miatt!

Előzmény: Plieur (33562)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33597

Szervusz Plieur!

Nem volt annyi ideig rajta mellény, hogy le tudjon szakadni! :) Máshol, más terhelés miatt  viszont nyíródtak el a zsanérok!

Hamburger

Előzmény: Plieur (33565)
Dobri Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33596

2002 tavaszán csináltam az alapkiképzést Szombathelyen.Harcászkodott a zászlóalj és ekkor ért egy érdekes parancs.Kiépített lövészárokban volt a szakaszunk és azt a parancsot kaptuk,hogy a szemben lévő ellenséges állást rohammal be kell vennünk.

Nyilt terepen,250-300 m-re voltak tőlünk.Mondtam a törzsörmesternek,hogy ez egy marhaság,mert nem így kellene csinálni.Na dehát a parancsot vakon végrehajtottuk,1 sebesültel elfoglaltuk az ellenséges állást.A velünk lévő tizedesünk elmondta a törzsnek(másik szakaszból volt),hogy a srác már volt katona mielött honvéd lett.Utána meghallgatta az én verziómat a többi csillagossal,és elismerte,hogy nem mondok hülyeséget.

Előzmény: J Dagain (33588)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33595

Szervusz Stylist!

Az uralos megjegyzés nem a képre vonatkozott. A kép illusztráció a "kényszermegoldásokra"! Az uralos képet inkább nem tenném fel, mert kb. olyan érzésem lenne, mint Plieurnek a homokzsákos képe után.

Hamburger

Előzmény: Stylist (33561)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33594
Csak azért mondtam,hogy irigykedj. :-) A telefonért pedig ezer sorry! Azt hittem Te hívsz mert, mi nem voltunk időhöz kötve.Most hétvége esetleg?
Előzmény: Hamburger2 (33592)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33593
Hétvégén megmondom a pontos LatLon és Mgrs koordinátáit!
Előzmény: Zicherman Istvan (33591)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33592

Szervusz JD!

Ne hidd, hogy nem lett volna kedvem Veletek menni. Viszont volt "jobb" programom is adott időpontban. :( A megbeszélt telefonhívást sem fogtam!

Hamburger

Előzmény: J Dagain (33559)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33591
Somhegy környéke lenne?... (tűnődik).
Előzmény: J Dagain (33589)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33590
Erről inkább nem mondok semmit.....:((
Előzmény: Hamburger2 (33555)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33589
Nemtom jelentem! Eplény felé tanátam! :-)
Előzmény: Zicherman Istvan (33582)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33588
Nana! Ezekkel a katonákkal a 6 év alatt egyszer aludtunk kint!!!! Mi a rambózás abban ,hogy a katonákat felkészítem az éjszakai harcra, nehéz körülmények közti műveletekre? Ezek a srácok egy éjszakától megfáznának, ha egy nap nem kapnának enni hazamennének stb... A parancsnokok nem tudnák saját szavukkal sem elmondani, hogy mi a különbség a lesállás vagy rajtaütés közt.Ez rémbózás? Nem alap lövész harcászat? Minnél többet izzadsz ,vérzel a kiképzésen annál kevesebbet a harcban! Mi lenne ebben kommandó? Ez a dandár amiről beszélek még a 2. világháborús olasz hadsereg kiképezettségi és morális szintjét sem éri el.Ha a KMZ behatolást vagy diverzáns akciót szervezne , azt csinálná itt amit nem szégyellne! Hamburger pedig alezredes és nem ezredes. Az ő szintjén akár csak a miénken csak végrehajt. Meghallgatják a véleményét de nem hallgatnak rá. A gyakorlat legyen gyakorlat! Szimuláljon harchelyzetet! Ha nem az akkor nincs is gyakorlat évek óta! Sok őrvezető azt hiszi így kell majd az élesben is harcolni. Nyilt placcon face to face. És senki nem sebesül,hal meg közülük csak az ellen.
Előzmény: Stylist (33577)
Hassel606 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33587
Amiről Python beszél, szvsz az minden fegyvernem alapkövetelményének kell hogy legyen. Hiszen a BTR is megáll egyszer, a "sima" lövészt is érheti éjjel tűzcsapás, és lehet talán hetekig rossz körülmények között. Nekem az a véleményem, ha a terep, és a körülmények adottak, és ha már kimozdítják a népet a laktanyák szürke hétköznapjaiból, akkor igenis kőkeményen a terepen kellene begyűjteni ezen tapasztalatokat. Nem pedig a záró/bemutató gyakorlat alaki fogásaira kellene hetekig gyúrni, ahogy nálunk szokás...

Természetesen az értékelés "100kiváló" lesz, és ismét megállapíttatik, hogy kicsiny hadseregünk maximálisan alkalmas a haza védelmére. :))
Előzmény: Stylist (33583)
Stylist Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33586
"Az amerikaiak valóban mindent megtesznek a katonáik kényelméért,HARCI KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT!!"

Miért CSAK ott? Talán Rammstein-ben, Aviano-ban, vagy Guam-ban éheznek, fáznak, és nélkülöznek? :-))
Üdv:
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33585

Udv.

Demokraciaban ilyeneket csinalni? Hat hogy kepzeled ezt? Nemregiben volt itt a topicon egy vita arrol, hogyha valaki belep a seregbe, akkor mar elveszti demokratikus jogaikat ( mint pl. a politikai aktivitasok vegzeset )? Hogy lehet ilyenre meg csak gondolni is? Szerintem az ilyen gyakorlatokon meg kellenne szavaztatni a programot, aztan az egyet nem ertoknek tartalekprogramokat kesziteni. :)))))

Valakiknek az a fix ideajuk, hogy a demokracia az a szent tehen, ami athatja egesz eletunket, es biztositja mindenkinek azokat a jogokat, amelyek eppen az eszukbe jutnak. Ez nincs igy egyreszt, masreszt velemenyem szerint a demokracia csak az elet egyes szegmenseiben mukodik.

Pl. a munkahelyemen sincs demokracia. Mas munkahelyeken sem. Akkor miert a seregnel kellenne annak lenni? Kicsit mellevittem a temat, elnezest.

Lenyeg. Egy dolog biztositani a katonak szamara a leheto legjobb szolgalati korulmenyeket, masik dolog, hogy kepzettnek kell lenni arra az esetre is, ha ezt lehetetlen biztositani.

Egy velemeny a masik dologhoz. Annak idejen es meg most is, tobb seregben divat az a velemeny, hogy a katona elsosorban harcos ( lovesz akar ), azutan jonnek a specializaciok. Erdekes modon ezek a seregek mindig is hatekonyak voltak.

Szoval egyetertek megallapitasoddal.

Akkor most civil porosz lennek? :)))

Udv.

Python24 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33584
Szia!!
Az amerikaiak valóban mindent megtesznek a katonáik kényelméért,HARCI KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT!!
De úgy tudom,hogy a BI egy kiképzési gyakorlat!!
A lövészekkel kapcsolatban nem osztom a véleményed.Minden háború,vagy békemisszió fő terhét a gyalogság,a lövészek viselik.Háborúban pedig valószínűleg nincs sör,vagy áram,sőt,néha esik is az eső,és megáznak a katonák..

Ha már az alkoholnál tartunk.Én abszolút nem vagyok híve annak,hogy egy gyakorlaton sört fogyaszthasson a katona.
A meleg ételt sem tartom törvényszerűnek minden nap.

De a terepen éjszakázást,vagy erőltetett menet után szakasztámpont kiépítést,esetleg éjszakai támadási/védekezési gyakorlatok végrehajtását azt erősen építő jellegűnek érzem!!Természetesen ezt a nappali feladatok végrehajtása mellett..
Esetleg a lövészek táborába éjjel a KMZ katonáinak be kellene szivárogniuk szimulált robbanótölteteket elhelyezni, és ezt a lövészeknek meg kellene akadályozni!
De ez csak egy ötlet,tudom,én túlságosan poroszosan gondolkodom!!Kiképzés,meg ilyesmi,még a végén sérülnének a katonák jogai!!

Előzmény: Stylist (33583)
Stylist Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33583
"Nem kell ilyesmit csinálni,elég,ha úgy tesznek,mint a katonák..."

Szia Python! Biztosan igazad van, elvégre te jobban értesz hozzá, mint én. Ugyanakkor muszáj különbségeket tenni a katonák között is, a feladatuk szempontjából. Amíg az olyan keménylegények, mint pl. Recon, dzsungelrúzsos képpel, a foguk között desszantkést szorítva kúsznak a sárban, ( és ez tőlük elvárható ) addig egy "sima" lövész, rádiós, vagy BTR vezető felé nem igazságos elvárás, hogy kifejezetten rossz körülmények között, direkt rosszul érezze magát. A special forces pont attól más, hogy ők bármikor, bárhol, víz alatt és ellenszélben is el tudják látni a feladatukat. Úgy tudom, hogy az amerikai hadsereg is mindent megtesz a katonái kényelméért, ( légkondicionált konténerek, internet harci körülmények között, bőséges és változatos étkezés, stb. ) de azért mégsem illendő megkérdőjelezni a "katona" mivoltukat... :-))
Üdv:
Előzmény: Python24 (33580)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33582
Ördög Torony vagy Oszoly?:)
Előzmény: J Dagain (33560)
rev251 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33581
Lehet egy ország nukleáris szuperhatalom vagy a tengerek úrnője, ha tetszik, de az ellenséges területre a gyalogság vonul be.

Milyen igaz! Az adót - minden háború értelmét - csak gyalogsággal lehet beszedni.

Kérdés: Az efféle gyalogosokból álló hadsereg olcsóbb, mint a "gépesített" modern?
Ez Mo. szempontjából érdekes. Jó kell hogy legyen az ár/elrettentés arány (szép mai szóval: költséghatékonyság)

(és még egy - valsz. amatőr - kérdés: védekezésre is használható; túlmenően a "legjobb védekezés a támadás" népi bölcsességen?)
Előzmény: Zicherman Istvan (33265)
Python24 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33580
Szia!!
Nem kell ilyesmit csinálni,elég,ha úgy tesznek,mint a katonák...
Előzmény: Stylist (33577)
Python24 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33579
Sziasztok!!
Szóval 1000 fővel növelik a létszámot a Honvédségnél.
Fura,én úgy tudtam,a reform befejeződött...
De hogy is van ez??Először bezárunk helyőrségeket,megszüntetünk alakulatokat,szélnek eresztünk képzett katonákat(lásd Pécs Eger,Szabadszállás,Tapolca,Szombathely,stb)
Majd felveszünk ezer újoncot,akiknek a rendszerbe állítása nem lesz ingyen..
Hihetetlen,milyen gazdag ország vagyunk!!!!

Emellett minden minisztériumnál forráscsökkentés várható,az adóreform miatti bevételkiesés kompenzációjára.Így valószínűleg a honvédelmi tárcánál is kevesebb lesz a pénz..

Vagyis ha jól látom,kevesebb pénzt kap a honvédelmi tárca,és ebből akar nemcsak technikai és bérfejlesztést végrehajtani,hanem létszámnövelést is..

Emellett a jelenlegi létszámkeretet sem tudja a sereg feltölteni...

Előzmény: Törölt nick (33529)
Gyöki II Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33578

Takarítónő, portás, titkárnő, ügyintéző, pakolóember és hasonló magas harcértékkel bíró pozíciók...

Valamint a pápai reptér állománya(~300) az új feladatokhoz és a kényszerből megmaradaó 3 radarállomás (~300) állomány Tubes hiánya miatt.

Előzmény: Törölt nick (33567)
Stylist Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33577
"nehezen viselem, hogy ezt Pepsi szigetet gyakorlatnak hívják. Minden nap sörözések, áram a sátrakban stb...mint valami úttörő tábor. Ha eső van megáll az élet...á hagyjuk."

Ott kint van valahol Hamburger ezredes is, miért nem beszélsz vele? Össze kell szedni az áramfejlesztőket, sör helyett csak húgymeleg pocsolyavizet osztogatni ivásra, és még valami extra nehezítést is kitalálni, hogy ne legyen olyan úttörőtábor-feeling. Pl. rajonként 1-1 db BTR háton cipelése, ha leér valamelyik kerék, azért fenyítés jár... :-))
Üdv:
Előzmény: J Dagain (33570)
Big-B Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33576
A horvát VHS-ről tudtok valamit? Tudtommal most vannak csapatpróbán Afganisztánban.
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33575

Udv.

Ez nekem is eszembe jutott.

UDv.

Előzmény: Törölt nick (33572)
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33574

Udv.

Nagyon jo a CATIA-s tervezes ( dolgoztam vele, mostansag massal ). Bar szimulaciokat nem csinaltam rajta. Oriasi segitseg is. Csak eppen a terepen vegrehajtott teszteket nem helyettesiti. A terep nagyon osszetett tud lenni, es a viszonyok nagyon gyorsan tudnak valtozni. Ha ezt neked sikerul lemodellezned, akkor gratulalok. En nem tudnam. De ez valszeg csak az en tudatlansagomnak koszonheto. Hetfon jottem le traktorral, faval megrakott potkocsival, egy kissebb dombrol, erdobol, szakado esoben. Egyes reszeken meglehetosen komoly dolesszogekkel 2 iranyba. Sikeresen leertem, nem is borultam ki, minden ok. Otthon vettem eszre, hogy durrdefektem van. Valszeg az tortent, hogy az egyik vaganybol atcsuszott a potkocsi egy masikba a kerekkulso vazszerkezete egyszeruen szanaszet szakadott az utestol, amikor a kb. 7-8 tonna megakadt a masodik vaganyban egy szep csuszas utan. Aztan mire hazaertem mar kozuton, dolgozott meg egy csoppet, aztan otthon durrant csak el, szerencsemre, mindenesetre ugy, hogy a belso is kilogott.

Ezzel a kis sztorival arra akarok utalni, hogy terepen a valosagban olyan esemenyek is elofordulhatnak, ami a szimulaciot vegzo szakembernek ( aki esetleg annyit vezet, amennyi szukseges a lakasatol az irodajahoz, es a hipermarkethez, mindezt egy 1 literes kiskocsival ), vegkepp nem jutna eszebe. Sorolhatnam a sztorikat, hogyan tortem le kereket egy rossz dontessel, stb., de ez mellekes. Szemely szerint geppel meg nem borultam, nekem ennyi a fontos.

Eleg gyakran szembesulok azzal, hogy a gyakorlat mas, mint az elmelet. Es nagyon sokszor banalis okok miatt. Amikre nem gondol az ember. Szoval tesztelni a gyakorlatban kell.

Udv.

U.I. nem vagyok tulsagosan meghatva az amerikai tuning csodaktol. MRAP teren del afrikaban mar akkor alkottak, amikor az USA-ban meg azt sem tudtak mi az. Ami rendes teherkocsit gyartanak, az az amit licenszben gyartanak a TATRA-tol. ( ATC ) neven. GYakorlatilag jarmuvek teren egy igazi dobasuk volt talan. Willis Jeep, ja, meg a Studebaker. Nagyapam komalta nagyon.

Előzmény: Törölt nick (33571)
Python24 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33573
PFFFFFFFFFFFFFFFFFF:(
Előzmény: J Dagain (33570)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33570
Nem bírtam ki ,hogy ne üvöltsek le a völgybe. Klassz a visszhang. De muszáj volt másznom mert nehezen viselem ,hogy ezt Pepsi szigetet gyakorlatnak hívják. Minden nap sörözések, áram a sátrakban stb... mint valami úttörő tábor.Ha eső van megáll az élet... á hagyjuk.
Előzmény: Stylist (33563)
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33569

Udv.

Lehet, hogy vazlatot tudnal kesziteni, de tervdokumentaciot nem. Ahhoz nincs meg a kepzesed. Masik dolog, akinek meg is van, annak is eltartana jo hosszu ideig megcsinalni. Harmadik dolog. At lehet venni bevalt otleteket, de szukseges lenne kiserletezni, sokat, kell hozza egy muhely, ahol ossze lehet utni a prototipusokat, aztan tesztelni. Gondolok itt legalabb 2 gepre, amin teszteled a menettulajdonsagokat, fegyverzet tekinteteben a kulonbozo variaciok ezt meg megdobjak. A nagy helyzet az, hogy az ilyen V alaku felepitmenyek nagyon megemelik a sulypontot, ezert a stabilitas romlik. Nagyon. Vannak meg egyebb szempontok is. Sulyelosztas a tengelyek kozott, ez pl. a kormanyozhatosag miatt is fontos. Azonkivul sokat kellenne tesztelni a pancelozast. Mivel a belternek akadalymentesnek kell lennie, ezert nagyon at kellenne gondolni az oldalso pancellemezek mereviteset, illetve, azt, hogy a fulke felulrol pancelozott legyen-e vagy sem. Felulrol azert legalabb drothalo egeszseges lenne, satortetoses, a kg.-k miatt. Viszont ha nem pancelozodd felulrol, akkor a merevites problemasabb. En a pancelfulket mindenfelekeppen duplahelyunak terveznem. Kozte a teret fel lehet hasznalni felszereles, javitokeszlet, viz tarolasara. Ez + pancelzatot jelent. Itt viszont tesztelni kellenne a vizes verziot. Ugyanis a viznek van egy olyan tulajdonsaga, hogy bizonyos korulmenyek kozott magas hofokon iszonyatos nagyott tud robbanni. Ez azert erdekes, mert ha pl. a 2 pancellemez kozti keszonban pl. viz van, es azt telibe kapja egy kumulativ sugar, az lehet, hogy nagyon csunya dolgot tud csinalni. Oldalra nyithato ajtok. Megbontod vele a pancelozas kompaktsagat, illetve gondolni kell a nyito zaro mechanizmusra is. ugyanis kezzel nemigen manipulalhato mar ekkora tomeg. ( tapasztalat ). Az egesz tuningnak roppant egyszerunek kell lenni. Gyakorlatilag heggeszto, langvago, kalapacs, pajszer segitsegevel javithatonak kell lennie. Minnel kevesebb csavarkotes. ( mostani ukrajnai tapasztalat ). Nagy tureshatarokkal kell dolgozni a tervezesnel. Varhato, hogy a majdani kezelok, javitok, vagy akar az epitok keves megertessel viseltetnek a turesek iranyaban. ( tapasztalat ). Kodgyertyak - kell. MON - Claymore? hasznos lehet, de ha pl. Kabulban eldurrantod az utcan, akkor lehet pakolni, es hozni haza a PRT-t. Csorlo kell. A csorlot altalaban nem menet kozben hasznalod, igy tokmindegy, hogy leterheli a motort, vagy sem. Nem art egy robot kar sem, gyanus cumok mozgatasahoz, de az csak specializalt jarmuvekhez, mivel egy hidraulikus kar draga, bonyolult, stb. dolog. Ja, most jut eszembe. Kumulativ granatok ellen. Szendvics belsejebe. Aceliparban hasznalunk nehany hoallo anyagot, utanna kellenne neznem ennek a temakornek. Nagyjabol ennyi igy elsore.

Ja. Alvazak? V3S. Keress ra, meg a katonai verziokra. Lehet, hogy fel sem kell talalni a spanyol viaszt.

Udv.

U.I. Olcson hozza lehet jutni manapsag.

Előzmény: Zicherman Istvan (33498)
Kavics78 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33568
Ez egy UAZ.
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33567

Szia Plieur!

Takarítónő, portás, titkárnő, ügyintéző, pakolóember és hasonló magas harcértékkel bíró pozíciók...

Előzmény: Plieur (33547)
T. Mero Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33566

Tiszteletem Mindenkinek.

Teherautós,páncéloztt(MRAP) gépek "tömkelege" az EUROSATORY 2008-on.

Európában szemmel láthatólag a franciák hajráznak,de nagyon......

EUROSATORY .com

Tisztelettel  Mero

Plieur Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33565

Tiszteletem hamburger!

Nem szakadt le az ajtó a mellény súlyától? Mert ARO bizony le tud szakadni...

Plieur Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33564

Szia István!

Aha. Viszont így hallomásból az infó hogy annó afgánföldön KAMAZ platóra szereltek ZPU-kat, ZU-kat. Valami hasonlók voltak mint a lengyel cucc vagy komolyabban nekiestek barkácsolni?

Előzmény: Zicherman Istvan (33553)
Stylist Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33563
"Az meg nem biztos, hogy szarvas volt... :-)"

Ezzel azt akarod mondani, hogy hegymászás közben te bőgtél? :-))
Üdv:
Előzmény: J Dagain (33559)
Plieur Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33562

Tiszteletem hamburger!

A román kép így utólag humoros, szerencséjükre egy gyakorlaton készült:))))

A poén hogy mivel egy rep.ezred földi lépcsője szervezetileg nem rendelkezett semmilyen pc. járművel, gyakorlatok alkalmával hasonló módszerek születtelk:) Ennek párja mikor a rep.irányító torony tetején kellett kialakítani lőállást homokzsákokból, hát hordta a sorállomány a homokzsákokat 4 emelet magasra:))))

A bajom az a gun-truck témában hogy homlokegyenest követelményeknek kell megfelelni.

ha a kint használt eszközt a miszsziós periódus végén le lehetne selejtezni, stb., átadni, akkor ok. Hegeszteni tudók akadnak, BMP-től a BTR-ig hever ott kint elég páncél, a lefoglalt-"talált fegyver "akad -egyik kedvencem egy 4 db. AK-ból álló "üteg" 75-ös tárakkal, közös elsütéssel , egy álványon-csak nem lelem a képet:(....

De van egy határ amely már túllép a visszalakíthatóságon, pedig épp azok lennének a legjobbak.:)

Vajon nem a nehezebbik résszel kellene kezdeni? Az adminisztratív szabályozásukkal?

Előzmény: Hamburger2 (33554)
Stylist Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33561
"...mi is gyárottunk egy hollywood-i "csillagrombolót" is Uralra telepítve."

Péter, erről az Ural-os csillagrombolóról nincs fotód véletlenül? Mert az általad belinkelt képen egy UAZ van, márpedig az finoman szólva nem ugyanaz a kategória... :-))
Üdv:
J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33560

Bisztos helyett Biztos.

A képek pedig talán most felmennek :-(

12

45

J Dagain Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33559
"A Katona folyamatosan fejlessze állóképességét, tudását." Hamburger.. :-) Látod mit hagytál ki? Az meg nem bisztos ,hogy szarvas volt... :-) [image1] [image2] [image4] [image5]
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33558

Szervusz Tata64 !

Nem veszem el  profi fotósok kenyerét! Nekem ez csak hobbi! Valami kiadványt biztosan fognak csinálni. Tegnap is itt nyüzsgöt kb. egy tucat fotós a megnyitón. Persze a zuhogó esőben csak ritkán látni őket a gyaktéren. Most pedig errefelé gyakran esik és hirtelen le is esett a hőmérséklet. Igazi lövész-idő lett! :)

Hamburger

Előzmény: Törölt nick (33546)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33557

Bocsánat: Különbb! :) (Egész éjszaka a fülembe bőgött egy szarvasbika és kissé "viseltes" vagyok. Nem hiába ez itt a Bakony lába!)

Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33556
Akkoriban a MH SZZ (Irak) már javában alkalmazott ennél különb módszereket is. Később Afg-ban mi is! :) Sajnos a "visszaalakíthatóság" alapelve erősen korlátozta a lehetőségeinket!
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33555

Még egy gondolat a témához: A németek egészen másként kezelik a témát. Figyelik a katonáik reakcióit műveleti területen és a komoly cégek kellő "piackutatás" után gyorsan reagálnak a felvetésekre. Így lehetett az, hogy az első balkáni misszióik után már kevlár "kiegészítő szetteket" gyártottak a tgk-k fülkéinek páncélozására és hasonló volt a helyzet az afganisztáni misszióval is. Kezdetben pl. páncélozgatták az Unimogot, aztáncsak megszületett az Dingo! ;)  

A kép 2004 őszén készült a KFOR-felkészülésünk során Mo-n! Akkor mi is gyárottunk egy hollywood-i "csillagrombolót" is Uralra telepítve. :)  

Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33554

Szervuz Plieur!

Azért tök civilnek nem mondanálak! Egyébként a "sufni tuningot" általában a harctéren szolgáló katonák azon érzése váltja ki, amely a saját eszközeik irányába mutatott bizalmatlanságon alapszik. Bizonyos eszközök, vagy védettség hiányával magyarázható leginkább. Egyáltalán nem újkeletű dolog. A II. vh-ban széleskörűen alkalmazták a homokzsákokkal megerősített páncélzatot - főként az amerikaiak, de a szovjetek pl. sűrű drótszövésű vaságyakat hegesztettek a hk-ik oldalára a belini hadművelet idején a német kumulatív hatáú kézi páncéltörő fegyverek ellen, a németek időnként betonnal vastagították a páncélzatot (StuG-III), de innen indult a pótpáncélok ötlete is. Már akkor szereltek tgk. platóra légvédelmi gépágyúkat szinte minden oldalon, amelyek szívesen alkalmaztak földi célok ellen is.

A román képen én nem nevettem, hanem csaknem sírtam. A jelenlegi szabályzóink alapján tulképp mi sem engedhetnénk meg több sufni - tuningot magunknak! A "visszaalakíthatóság" jegyében csináltunk már hasonlókat mi is gyakorlatokon is. Mindjárt keresek még saját képet a témában.

Hamburger

Előzmény: Plieur (33550)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33553
Á, eza szokásos ,,avto-tacsanka", ahogy ,,mifelénk" mondja a szakzsargon.:/
Ersatz.:(
Előzmény: Plieur (33552)
Plieur Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33552

Szia István!

Mások nagyobban gondolkodnak: lengyelek, ZU-23....

Kiindulási alapnak?

Előzmény: Zicherman Istvan (33549)
Nr.121212 Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33551
+külföldi leírás és .Pdf - csak mert szépeket írnak
Előzmény: Törölt nick (33546)
Plieur Creative Commons License 2008.09.16 0 0 33550

Szia István!

Most felvágok: erről a trükkről hallottam:))))))))

De van egy ellenérvem: a plató méretei korlátozottak, és ha kitör a buli akkor gyorsan kell mozogni-harcolni a személyzetnek. A ZPU meg épp hogy gyorsan kezelhető, aszongyák hatékony is:))))))))))))

Kis humor: armata romana:))))))))))))))))))

Előzmény: Zicherman Istvan (33548)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33549
Én biztosan megvenném!
Előzmény: Plieur (33547)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33548
Tehát az István által említett 2 lövészállás helyett lehetőség szerint 1 ZPU-t alkalmaznék.
.......................
Azért kell a két tűzvezetési pont, mert már a II.VH óta alkalmaznak a gerillák egy roppant egyszerű trükköt, amit a frissen érkező kormánycsapatok sorra és irigylésreméltó rendszerességgel ,,elfelejtenek" (azaz - nem ismernek).
Nos, az ember, ha lövik, ösztönösen ott igyekszik megbújni, ahol NEM LŐNEK, azaz a járművek mögé, a tűzcsapással ellentétes irányban. Igen ám...
...de ott vannak a taposóaknák és a fő csapásmérő csoport.

na ezért kell a két tűzvezető pont.
Előzmény: Plieur (33545)
Plieur Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33547

Szia harpet!

csak azt nem értem: akkor ez milyen jellegű csapat lesz...

Törölt nick Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33546
Kedves Hamburger!

Csak remélni merem, hogy folyamatosan fogod felrakni ezeket a páratlan fotókat.
Egy képes album kiadása a hadgyakorlatról országos siker lenne!
További sikeres munkát!

Üdv.
Előzmény: Hamburger2 (33543)
Plieur Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33545

Tiszteletem hamburger!

Most ami így enyhén fura: a sufnituning eredménye gyakran vetekszik a gyári termékkel:))))

Azért engedelmeddel mint tökcivíl kicsit kifejteném a véleményemet a témában, ha nagy hülyeségeket írok legfeljebb szerzek pár vidám percet egy nehéz nap végén:)))

A plieuri elvek a sufnituning konvojkísérő járgányról:

1. Tűzerő.

Volt már a szovjetek idején is használva a ZPU-2 KAMAZ platón , ez egy jó ötlet volt. Különösen ha figyelembe vesszük hogy képes magas szögben tüzelni. Tehát az István által említett 2 lövészállás helyett lehetőség szerint 1 ZPU-t alkalmaznék.

Egy 82mm-es is tudna tüzelni a platóról ha szükséges.

2. Mobilitás.

A konvoj sebességét úgyis a leglassúb jármű sebessége határozza meg, a sufnituning tehát legalább azt kell tudja.

3. Védelem

Ez az érzékeny téma.

Az oldalvédelem kb. egy BTR szintjén kell legyen, azaz repesz és gyalogsági fegyver ellen védjen.

Tehát pld. a 82-120mm-es közelben becsapódó aknagránát szilánkjai, AK és PKM ellen 50-100 m-ről.

Alul:

Tudtommal a Buffel harckocsiakna ellen védett, hogy mennyire képes elviselni az IED-t, azt nem tudom. De hát a Buffel sem védett megfelelően ha pld. 3 egymásra rakott aknáról volt szó...

Szóval egy kis kompromisszum: elterelő lemezek+plató+vezetőfülke páncélozása

( kevlar)

na megállok, ennyi a mai kabaré:))))))

Előzmény: Hamburger2 (33536)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33544
Kedves István!

Néhány külföldi példa - MAN HX és RENAULT MRAP.
Előzmény: Zicherman Istvan (33515)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33543

Egy kis harcászat-alaki.

Éhesló Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33542
Durvul a helyzet: egy példa, amikor a "szövetséges" segít:

Pakistani soldiers 'confront US'

Pakistani troops have fired shots into the air to stop US troops crossing into the South Waziristan region of Pakistan, local officials say.

Reports say seven US helicopters landed on the Afghan side of the border and US troops then tried to cross the border.

South Waziristan is one of the main areas from which Islamist militants launch attacks into Afghanistan.
The incident comes amid growing anger in Pakistan over US attacks along the border region.
The confrontation began at around midnight, local officials say.

As the US troops tried to cross the border from the Afghan province of Paktika, Pakistani paramilitary soldiers at a checkpoint opened fire into the air and the US troops decided not to continue forward.
Reports say the firing lasted for several hours. Local people evacuated their homes.
The incident happened close to the town of Angoor Adda.

Diplomatic fury

It emerged last week that US President George W Bush has in recent months authorised military raids against militants inside Pakistan without prior approval from Islamabad.

There have been a number of missile attacks aimed at militants in Pakistan territory in recent weeks.
Pakistan reacted with diplomatic fury when US helicopters landed troops in South Waziristan on 3 September. It was the first ground assault by US troops in Pakistan.

Locals in the Musa Nikeh area said American soldiers attacked a target with gunfire and bombs, and said women and children were among many dead.

(BBC)

Éhesló
Stylist Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33541
"BPM-97, KamAZ-4326 alapokon."

Tényleg ez a default kerékdőlése, vagy ez egy mozgássérült példány? :-))
Üdv:
Előzmény: Maz (33538)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33539
Kedves István,
a H sorozat a fülke elhelyezése miatt (tengely előtt és motor körül) nem az a kiinduló típus ami az anti-IED járműhöz kellene. Ráadásul a fülke megetti térbe van összpontosítva a jármű rengeteg kiszolgáló rendszere (légféktartályok és szelepeik, hűtő, hűtőventillátor, hűtővíztartály, szervótartály, pótkerék, akkumulátorok, elektromos kapcsoló szerelvények, szerláda stb.)
Anno a Duro ajánlott ilyeneket, de leseperték az asztalról és a RÁBA_németek nyertek.

Az alacsony darabszám miatt érdemesebb lenne az igények és követelmények specifikálását követően beszerzésben gondolkodni. Ezzel a fejlesztéshez szükséges idő megspórolható, a K+F költségeit pedig az árába építve lassanként fizetjük ki, nem előre....

A 4320-as Ural jobb választás, bár nehéz és a fékrendszere nem EC. Ha mindenáron barkácsolnátok akkor 4320-as. (Még akkor is mennek majd, mikor a Rábákból múzeumi darabok lesznek, mert olyan kor és olyan ipar termékei, melynél a használati érték és a javíthatóság, egyszerűség fontos szempont.)

Üdv, Éhesló
Maz Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33538
István!

Ezt a típust ismered?
BPM-97, KamAZ-4326 alapokon.
Éhesló Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33537
Ebben a formában nem fedi le a szállított típusokat.
Gwagen - OK
Unimog - több típusváltozat és évjárat van bent
H14 OK
H18 OK
H25 hiányzik a reklámból, pedig bent van
H32 megérkezett, OK.

A H sorozatból a 14-18-25 itthon összeszerelt, a 32 kinti.
A gond a hazaiakkal az, hogy a kategóriák egybecsúsztak: a 14 túl nehéz és túl sokat tud az eredeti követelményekhez képest (a kategóriája felső határára került), a H18 nagyjából a helyén van, a H25 a kategória aljára került, túl közel a H18-hoz. ráadásul a motorja ua. ezért a mozgékonysága tragikus. Általában alulmotorizáltak az eredeti kiírásban szereplő előírásokhoz képest.
Előzmény: Nr.121212 (33526)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33536

Szia Plieur!

Hasonló sufni-tuning járgányokat gyakran használtak már Koreában, sőt a II.vh-ban is. Van valahol egy képsorozatom az Irakban alkalmazott ami tuningokról is. Mi több, ott még a mieink is csináltak ilyesmit!

Előzmény: Plieur (33533)
Nr.121212 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33535
Éhesló Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33534
Figyelek nagyon!!!!!!!!!!!!!:-))))
Előzmény: Hamburger2 (33486)
Plieur Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33533

Szia István!

Gratulálok a Vietnámban használt amcsi gun-truck ötvözéséhez a Buffel-al:)))))

swordmanus Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33532
Most nem akarnám fellapozni Afganisztán katonaföldrajzát a helyes magyar helyesírásáért, mert esetleg felszaladna a vérnyomásom...
Előzmény: Gyöki II (33429)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33531
Szervusz Harpet79!

Jelenleg az MH éngedélyezett létszáma 23950 fő, a valamivel több mint 28 000-ben benne van pl. az Állami Egészségügyi Központ, és még néhány háttérintézmény.

Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33530
Összegezzük a híreket:)))))))))))))))))))):

,,A magyar honvédség létszámát 28.950 főről csökkentik 24.950 főre. Azaz - az az állítás, hogy a 23.950 főt megtoldják 1000 fővel igaz.":))))))))))))))))99
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33529

Itt: http://index.hu/politika/belfold/parlam080915/

Azt mondják, hogy percekkel ezelőtt elfogadta a parlament, hogy 1000 fővel növeljék a Honvédség létszámát, Pápa miatt.

Nomármost ez szép éy jó, de arról szól a tudósítás, hogy a 23.950 főt emelik meg 1000 fővel. Bocsánat, de nem 28.950 fő a keret, és ezt kellene 1000 fővel megemelni?

Python24 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33527
Szia!!

Amit mutattak a műsorban az kőfal volt,vályoggal bevakolva.De a 30mm-est az sem fogja fel.
Legalábbis a BTR 30mm-es ágyúja átlőtte..

Igaz nem harchelyzetben,hanem egy vétlen lövés következtében..:)
Előzmény: Nr.121212 (33522)
Nr.121212 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33526
nini, mi van itt
beszédes képek - ezenkívül a wikin- van még egy "szöveges".pdf leírás link.
vagy az ural
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33525
Értelme nincs a befelé nézésnek. Jelen esetben pedig pláne.
A svédek súlyosan tévednek ezügyben. Többek között azért, mert az aknák többsége nem a plató alatt robban, hanem a futómű alatt.
Mint ahogyan az adott ,,tervezetnél" nincs szükség ,,stabilizált prizmák"-ra.
És az sem igaz, hogy mozgásból nem lehet célpontot eltalálni.
Előzmény: Törölt nick (33520)
Nr.121212 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33524
degenerator Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33523
amit itt leírtál, azt esetleg egy valódi, a katonái sorsát szem előtt tartó, innovatív hadseregben tudnám elképzelni. na de a honvédségben.

fefe952: még az érdekelne, hogy a 80-90es években adott parancsok, hogy pl mozgósítás esetén kinek hova kell mennie, érvényesek e. nemrégiben volt egy igen heves vitám egy ismerőssel, szerinte komoly gond esetén még az ő 54 éves apját is behívnák.
Előzmény: Zicherman Istvan (33468)
Nr.121212 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33522
esetleg belehet állítani a felvevőt. Nem tűnik rossznak, én csak félszemmel néztem-hallgattam , /nemvégig/ úgytűnt hogy ez a KEMP a 2.vonalban megy valahol, persze ettől még ott is céltábla.
Leg-érdekesebb pld. most amit hallottam hogy az ottani "vályog"házak fala állítólag felfogja az Apache 30 mm gá. lövedéket... nem tudom téged mi érdekel...
Előzmény: Biga Cubensis (33517)
T. Mero Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33521

Tiszteletem Mindenkinek.

A cseheknek,és a szlovákoknak már pár éve eszükbe jutott a teherautók másfajta alkalmazása.A Tatra már régebbóta gyárt különböző felépítményű(seb.szállító,páncélozott,különböző fegyv. rendszerek hordozása)teherautókat.

Tisztelettel  Mero

==T== Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33519

Emlékeztet a régi dömperemre:)

Előzmény: Zicherman Istvan (33512)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33518
"Apropo: harckocsi-gránátvetők (,,ködvetők"; a többcsöves kicsik) vannak még raktáron?
"

Szia István

Ezt mire tudnád használni ?

Előzmény: Zicherman Istvan (33497)
Biga Cubensis Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33517

ok :)

érdemes nézni egyébként? bár nálunk 9-kor még lehetetlen odafigyelni a gyerek miatt :)

Előzmény: Big-B (33516)
Big-B Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33516
A KEMP a faszi neve, nem pedig a táboré :)
Előzmény: Biga Cubensis (33466)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33515
Tisztelt Maz.

Ez az Ural nem is ,,hülyeség".
Megnéztem, hogy miket gyárt a vállalat alvázakban, és megtaláltam az ideális alvázat!
Урал 43204-1112-31 alváz (fa szállító vontató alváznak használják).

Nyu, ezzel már tudok mit kezdeni.
Előzmény: Maz (33509)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33514
Kedves MAZ!

A Kamaz fülkés RÁBÁt a keceli múzeumban kellene elhelyezni, mivel csak egy darab van belőle. Erős a gyanúm, hogy valakik megfeledkeznek róla, és szétvágják.

Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33513
Bááááár... És mi van akkor, ha az Uralról lekapjuk a fülkét, a 6 kerékből csinálunk 4-et, es lefaragunk az alvázból hátul?....
Hm...
Előzmény: Zicherman Istvan (33512)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33512
...Továbbra is egy hasonló megoldásban gondolkodom, mint az alábbi, bár belátom, hogy nehéz sz@rból vaskarikát csinálni.:/
Előzmény: Zicherman Istvan (33511)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33511
Az ural erre ráadásul nem jó. Túl nagy.
Próbálok itt gondolkodni azon, hogy mi van kishazánkban és a környéken a kettő közötti kategóriában, de valahogy semmi sem jut eszembe.
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33510
Hát, abból gazdálkodom, ami van.:/
Eből is ki lehetne valamit hozni, ha többet tudnék az alvázról. P.l. még mindig nem tudom, hogy mi a franc az ott a kabin mögött?
Maz Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33509
H-14:

Hamburger!

Az első H-18-ak egyike már inkurrenciában rohad. A 0 szériás KamAZ fülkés változat '85-ből. Amúgy olyan hírek szállingóznak, hogy leállnak a H szériával és a kisebb teherbírású kategóriában is MAN-ek lesznek behozva. Egész egyszerűen ilyen kis darabszámot nem érdemes itthon gyártani. :-(

István!

Lövésszállító plató: középen két egymásnak háttal fordított üléspad van, így kifelé néznek. Amennyire emlékszem a ponyvatartó ívek inkább borulókeret vastagságúak.
Amúgy nem hinném, hogy túl jó alany lenne a Rába a leírtakhoz. Túl alacsony, "kompakt" a felépítése. Egy URAL-t jobban el tudnék ilyesmire képzelni.
Előzmény: Zicherman Istvan (33508)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33508
Na jó. Sok a megválaszolatlan kérdés - várok, amíg a technikai szakik valamit ,,bedobnak" (bővebb infót a H14-ről...
Előzmény: Zicherman Istvan (33507)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33507
Hát, nem én találtam ki, hanem a ,,Kaszkad" és ,,Grom", majd utána a ,,Vimpel" alkalmazta...

...........................
...........................

De visszatérve az alaptémához:
Mire lenne szükség - véleményed szerint - még egy ilyen ,,anti-IED/anti-mine" kísérő járműnek?

Nekem p.l. a reggeli séta alatt eszembe jutott még a csörlő, de azt ,,lefújtam", mivel a jármű motorja így is meg lenne terhelve. HRáadásul a viszonylag magas, ,,aknavédett" felépítmény miatt instabil lenne a jármű vontatáshoz (elsősorban a hegyi szerpantinon). Egyszerűbb vagy a konvojban, vagy egy közeli ,,tranzit-állomáson" egy páncélozott kabinú vontatót tartani.

Ráadásul még eszembe jutott még egy dolog, ami eddig valahogy kirepült a fejemből: a jármű max. magassága. P.l. olyan objektív okok miatt, mint a C-130, Il-76, vagy a Szalang-hágó alagútja.

Mindenképpen kéne egy rohadt alvázvázlat, a motor, tartályok, ülés, váltó és kormánymű pontos elhelyezésével.
Onnan lehet variálni.:/
Előzmény: Hamburger2 (33506)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33506

Még egy gondolat a témához! Nem jellemző ránk, hogy ilyenekre pénzt adnának. Vagy vegyük meg saját zsebből? Azt se néznék jő szemmel!

Pedig a gondolat egyáltalán nem hülyeség, mert szintén a Te könyved olvasása után jegyeztem fel, hogy a kicsit "megbarkácsolt civil" járgányokat jól lehetne használni "előfutónak" felderítésre. Kevésbé feltűnőek, mint a sajátjaink.

Előzmény: Hamburger2 (33501)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33505

A légkondi arrafelé nagyon kellemes tud lenni. Ha viszont van lövészállás a kabinban, akkor felesleges, marad a ventillátor. Arra is gondolni kell, hogy a klíma mennyire terheli a motort és hová kötik be a meghajtást. (Lásd BTR-80A Irak!) Látom, hogy a ködben egyet értünk. (Menet közen válaszolgatok!) A színes füstjelzők szerepét is hasonlóan látom. A MON-okat egy kicsit erősnek érzem (egyelőre!) és rögtön felmerül bennem a meghibásodás lehetősége azon a rázós terepen! A kereső fényszórók megint csak jól jöhetnek a beépített lámpákon kívül.

Az elképzelései lassan olyannak tűnnek számomra, amelyek "kis műhelykapacitással" már nem is realizálhatók. Szerintem add el szabadalomként a Rábának! :) Jöhet a magyar MRAP! :))

Előzmény: Zicherman Istvan (33498)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33504
Ezt már "csillarombolónak" nevezik! :)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33503
 A ködvetőket nagyon jó ötletnek tartom. Már mondtam, hogy ha nincs akadályozó tényező, akkor a megtámadott konvojnak az a legjobb, ha padlógázzal elhagyja a "killing zone"-t, amit illene füsttel fedezni. A járműveink sarkaira elkelne pár ködvető cső, hogy ne csak kézzel kelljen dobálni a füstöt! :) Ráadásul a TUCSA messzebb is repül és tovább/többet is füstöl, mint a kis ködgyertyák.
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33502
Mi az hogy "még"? Még csak "most" kezdték gyártani! :) Az előbb természetesen furkálásra gondoltam, csak ilyen korán még können melléütök! :)
Előzmény: Zicherman Istvan (33495)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33501

Szervusz István!

A rekvirálást én se gondoltam komolyan. (;)) Azon a környéken inkább Kamaz-ok futnak. A teherautókkal az a baj, hogy a hegyi utakon - még ha az aszfaltozott "körgyűrűről" is van szó - nagyon lassúak. A földutakon meg nem mindenhol férnek el. Sok helyre csak könnyű Mercivel lehet eljutni, mert olyan szűkek az utak és olyanok a domborzati viszonyok (behajló sziklák, stb.) Ezek a utak a menetelőknek egy harcászati rémálmot jelentenek! (Ezért kellenének a helikopterek, amelyek persze megint nem sebezhetetlenek. Főleg, ha a domborzatot és a feladatot nézzük!)

A Rábákhoz megint nem szabad hozzányúlni és rurkálni, hegeszteni, mert oda a garancia! :) Inkább a gyárat kéne rávenni, hogy "páncélozza"! :) Ahogy magunat ismerem, az megint nem lesz "óccsó"!

Hamburger

Előzmény: Zicherman Istvan (33492)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33500
Futtában:

a két fedélzeti géppuskának biztosítani kell saját pozícióban legalább a 150 fokos vízszintes tüzelési szektor, illetve a +40-45... -25-30 fokos függőleges mozgatást...
A lőszer között biztosan normál és páncéltörő ,,keverékkel" töltött hevederknek kell lenniük. Nyomjelző mindössze minden heveder utolsó öt előtti lőszere előtt legyen, hogy lehessen tudni, mikor kell váltani. (A célmegjelölésre elég, ha a járműben utazó egyik megbízott lövésznél vagy pékánál van egy nyomjelzővel töltött teli tár a gépkarabélyhoz...
Előzmény: Zicherman Istvan (33499)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33499
... a H14 Rábánál, személyszállító platós verzióban van két ,,nyolcszemélyes pad". Valszeg a plató szélénél.Ráadásul úgy, hogy a katonák ,,befelé" néznek (egymással szemben ülnek.
Ez nem jó.
A páncélfelépítményben 6+2 főre kell, hogy jusson hely, vagy 8+2. Konvoj kíséréshez bőőőven elég, és így nem zaarják a két géppuskakezelőt. A két, egymással ellentétes sarkokban lévő géppuskakezelőnek legyen kifüggeszthető térhálója, amibe beülhetnének. A lehajtható ülés kényelmetlen és fölösleges kilókat jelentenek, ráadásul a páncéltest belső felületén minél kevesebb olyan elem legyen, ami zavarja az emberek mozgását.
Ráadásul a kiszerelhető ülés-elemeknek úgy kell elhelyezkedniük, hogy a hat vagy nyolc személy egymásnak háttal ülnek (3×3, vagy 4×4 elrendezésben). Így a páncéltest falához (maguk elé)támasztott hátizsákok is nyújtanak némi plusz védelmet, illetve gyorsabban viszonozhatják a tüzet, vagy hamarabb hagyhatják el a járművet (a páncéltest oldalfala kifelé lecsapható (nyitható).
A kiszerelt ülés-elemek után felszabadult helyen simán el tudna férni két hordágy és két feldser, és maradna még hely bőven. Ezenkívül gondolni kéne arra is, hogy a felszabadult helyre azonnal be lehessen rakni egy 60-mm-es aknavetőt (hogy a ,,fedélzetről" is lehessen használni), egy nagykaliberű géppuskának a forgatható állványát fel lehessen állítani, vagy a ,,Mistralok" hordozóállványát. Esetleg más, fontos rakományt lehessen vinni.

Purum-purum-purum pum-pum...

Na, ennyit agyalgattam... Megyek szunditok egyet.
Majd folytatjuk.
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33498
Mindenképpen kéne egy alváz-vázlat. Néztem itt a neten az elérhető fotókat. Nem tudom, hogy át lehet-e rakni a sebváltót (vagy megoldani valami ,,áttétekkel") és a kormányművet (feljebb és hátrébb kéne mindkettőt). Nem tudom, hogy mennyivel lehet megemelni az alvázat (hogy nőjön a talaj és az alváz közötti távolság). Érdekel, hogy hol helyezkednek el pontosan az üzemanyag-tartályok. Továbbá az, hogy mi a franc van a kabin mogött, illetve mennyire csökkenthető annak mérete, vagy meg lehet-e lenni nélküle. Idegesít a fülkében a panel (mi micsoda, és mitől lehet megszabadulni).

Ami biztos - a vezetőfülkének egyszemélyesnek kell lennie az ABV esetében, és feljebb, illetve ha lehet - hátrébb kell elhelyezkednie, hogy minél meszebb legyen az útburkolattól, és aknarobbanás esetén a páncélozott kabinon kívül a vezetőt a távolság, illetve a motor és az elülső futómű tengelye is védje. ,,Antennással" kevés az esélye találkozni az utakon.
Páncélfülkénél páncéllemez és belső kevlárborításban kezdtem el gondolkodni, de szinte azonnal elvetettem az ötletet. Párás éghajlaton vagy extrém időjárási viszonyok között, vagy repülővel/hajóval történő szállításnál a kevlár ,,elázik" és szart nem ér. Marad a ,,szendvics".
Kell-e a kabinba klíma? Vagy elég egy ventillátoros ,,levegőmozgató"
A kabin bal oldalt foglal helyet, a jobboldalt felszabadul helyre pedig a két pótkerék kerül (egy nem elég).

Gondolkozom itt, hogy a ködvetők a kabinra kerüljenek-e föl, vagy majd a páncéltestre? Kell még egy ködgyertya kazetta, mondjuk a kabin tetejére, amelyben a légierőnél jelzésre használt színes ködgyertyák lennének (csecsenföldi tapasztalat: a szabvány fehér vagy fekete ködgyertyák füstjével keveredő színes füstök sokkalta gyorsabban megzavarják a lövészt, mivel nem tudja megállapítani, hogy a ,,ködben" a jármű mozgását látja, vagy simán csak a füstök keverednek. Anno Hankalában és Szevernij repterén a járművek vezetői bespájzoltak ezekből a repteres ködgyetyákból, egy Afganisztánt megjárt zászlós javaslatára. Rohadtul bejöttek!)

Szükséges-e egy-egy rögzítési pont az alváz elülső részén oldalt, illetve kettő az elején (gondoltam fel lehetne ezekre pakolni valami MON-50/Claymore félét?

Újabb kérdés a világítótestek és fényszórók... Svédlámpák, vörös fény, miegymás?

Gondolkodom azon is, hogy a páncéltest (felépítmény) alsó részére (a meredek ,,V" profilra lehet tartórácsot (,,kosarat") szerelni, amelybe bele lehet rakni a vízes kannákat). Egyrészt száraz éghajlaton a víz kincset ér, másrészt növeli a védettséget robbanás esetén. Más terepen pedig a ,,kosárba" bele lehet rakni - p.l. - a csillogásgátló vagy védőponyvát, és az álcázókészletet. Esetleg valami mást.

...

Töröm tovább a buksimat...

Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33497
Miért lenne fegyverrendszer nélkül? Én minimum két PKM/PKMSz-t mindenképpen ,,rátervezek". Még nem tudom pontosan hogyan, de van még egy-két elképzelésem az ,,anti IED - anti-mine ABV" kapcsán, bár még nem tudom, hogyan préselem be az elképzeléseket. Például a ,,küzdőtérben" az üléseket mozgathatóvá kell tenni, hogy szükség esetén be lehessen rakni egy 60-mm-es aknavetőt, illetve lehessen sebesültszállításra használni...

Apropo: harckocsi-gránátvetők (,,ködvetők"; a többcsöves kicsik) vannak még raktáron?

Szóval nagyon baxa a csőrömet egy ilyen jármű (kár, hogy nem vagyok műszaki ember, maximum a látványvázlatot tudom megcsinálni, illetve ötletekkel szolgálni):/
Előzmény: Nr.121212 (33493)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33496
Most találtam egy háromnézetit.

De, simán megfelelne egy ilyen jármű alvázának!

ha lenne a mérnökök között valaki, aki segítene - össze tudnánk ,,operálni" a szabadidőben egy vázlattervet, amit folyamatában ki lehet javítani, vagy kiegészíthetjük ezzel-azzal. Persze, ha gondoljátok.
Egyetlen, ami még kéne: egy vázlat, hogy hol helyezkedik el a motor, a kormánymű, és milyen jelenleg a vezetőfülkében a ,,munkahely" kiképzése, illetve az alváz vázlata kéne.
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33495
Van valahol rajz (háromnézeti) a Rábákról? Gyártják még egyáltalán?
Előzmény: Nr.121212 (33493)
Plieur Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33494

Rekvirálás? Hm.

Tudok én egy sereget amely nem rekvirál, csak a hiányokat pótolják...:))))))))))))))

Előzmény: Hamburger2 (33490)
Nr.121212 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 33493
H14 Rábákkal nem lehet valamit kezdeni ilyen célra? Azokból kinézem hogy volna kis plusz teherbírásuk. Paris-Dakarra is megszokták emelni a futóművet. A "páncélozott" plató méretét pedig lehetne bevenni-szűkíteni. (????) - persze fegyverrendszer nélkül:-/
Előzmény: Zicherman Istvan (33489)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33492
Kopogd le!!!:/

Amúgy nem buzdítok rekvirálásra.
Mennyibe kerülhet arrafelé egy használt Simurg, Ural vagy Kraz?
Előzmény: Hamburger2 (33490)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33491
Hasonló gondolataim már nekem is voltak. És persze hasonló problémáim is! :) Másoknak is!!!! A választ is meg tudnám jósolni! :)
Előzmény: Zicherman Istvan (33489)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33490
Arra biztatsz minket, hogy rekviráljunk? ;) Ez nem a Szovjet Hadsereg! Sem méretében, sem mentalitásában, sem lehetőségeiben. És a helyzet sem ugyanaz. Egyelőre! A sok hazai szabályunk visz minket a sírba. Sajnos lehet, hogy nem csak átvitt értelemben!
Előzmény: Zicherman Istvan (33487)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33489
Isten bizony - lenne pénzem - önköltségre vettem volna kezdésnek két teherautó alvázat, és önerőből (pár barátom segítségével) felépítettem volna két ,,Kudu" féle járművet, és odaajándékoztam volna a honvédségnek, előtte bazi nagy sajtókampányt csapva, hogy BIZTOSAN kikerüljenek afgánba.

...de sajnos nincs pénzem, csak ötleteim.:(((((((
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33488
Igen, tisztában vagyok vele. A MRAP és a Dingo sem véletlenül követi ezt az elvet.
Előzmény: Zicherman Istvan (33485)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33487
Afganisztánban az oroszok úgyoldották meg a ,,szabvány létszámon kívüli" járművek elkönyvelését, mint ,,szemétszállító", ,,hulladékszállító", ,,ismeretlen eredetű lefoglalt munkagép".:)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33486

Tudod, amikor a BTR-ekre még homokzsákokat sem szabad felpakolni, nehogy túlterheljük a motorját, és amikor a Wolfokra nem szabad saját készítésű drótvágókat felszerelni, mert elvesztjük a garanciát, akkor nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy ne fenyítenék hülyére azt a parancsnokot, aki az ilyen "sufni-tuningot" megengedi! :)

Éhesló meg meg ne hallja, hogy mikre buzdítod a magyar katonákat! :))

Előzmény: Zicherman Istvan (33483)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33485
Itt van pár ,,homemade" Rodéziai IED és aknavédett páncélkocsi (,,Buffel" és ,,Kudu").
A háború alatt több is felrobbant aknán, de nem volt emberveszteség. A lényeg - a talaj fölé magasra emelt, alul éles ,,V" alakú páncéltest.

Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33484
A konvojaink olyan sokfelé járnak, hogy az előzetes partizánvadászat és az aknásítás méretei meghaladnák a képességeinket
........................
Ezt nem tudtam, így tárgytalan.
Előzmény: Hamburger2 (33480)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33483
Pedig az IED és aknavédett járművek gyártása megoldható lenne arrafelé, ha van egy minimális műhelybázis! Csak teherautó alvázak kellenek, no meg némi lemez...
Előzmény: Hamburger2 (33480)
Hpasp Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33482
Jaja, legalábbis az Argi inváziót eléggé elnézték a Britek...
Előzmény: Hamburger2 (33481)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33481

Falkland?

Előzmény: Hpasp (33476)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33480

Szervusz István!

De érdekes, mint ha ezek közül párat már olvastam volna valakinek a könyvében! :) Akkor fel is jegyzeteltem magamnak. Aztán több helyen meg is említettem. Hiszed-e vagy sem, a katonák ezzel egyet is értenek! Sőőőőt! Egy hasonló harcértékű heli - kötelék kiküldése elvileg tervezett is. Csak abban nem vagyok biztos, hogy van-e arra pénz, hogy a kiküldött helikoptereink annyit repüljenek, amennyivel tudnák biztosítani a konvojaink mozgását. Az aknavetőket már akkor emlegettük, amikor még kint se volt a PRT. A lövegek viszont max PeK kürül lennének használhatók. Ha viszont azokra szükség lenne, akkor a jelenlegi tábor nagyon rossz helyen lenne!!!!!

A konvojaink olyan sokfelé járnak, hogy az előzetes partizánvadászat és az aknásítás méretei meghaladnák a képességeinket. Amúgy sem hinném, hogy mondjuk egy PRT "image"-nek ez jót tenne. A fő hangsúlyt a felderítésre, a CIMIC-re és a PSYOPS-ra kell fektetni. Már többször mondtam: Az asszimetrikus hadviselésben az okok megértése és az okok megszüntetése lehet csak a megoldás. Az okok megszüntetéséne hiányában max. megelőzésről beszélhetünk még, de annak már kisebb a hatásfoka. Ha már fegyvereké a szó, akkor pedig a helikben és a "hordozható" aknavetőkben, a közép hatótávolságú UAV-kben, az "IED-álló" járműveket látok némi reményt arra, hogy amennyire lehet, elkerüljük a veszteségeket. A lényeg pedig azon lenne, hogy a kintiek tapasztalatainak és javaslatainak kell irányadónak lenniük mindenben.

Továbbra is fenntartom a véleményemet, hogy ha már túl gyakran kell fegyvert használni, akkor semmi keresni valónk sem lesz ott! Hogy mi a "túl gyakran"? Ez egy nagyon jó kérdés lenne! :) Jelen helyzetben nem hogy közelednénk a stratégiai végcél felé, hanem egyre távolodunk tőle! Nem véleten, hogy az a döntés született, hogy meg kell duplázni az ANA létszámát! Ez persze nem lesz olcsó mulatság és nem kevés OMLT kell hozzá! 

Hamburger

Előzmény: Zicherman Istvan (33468)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33479
Persze, lenne előzmény. A kérdés az, hogy észrevennénk-e a fától az erdőt. A válasz: NEM!
Nem vesszük komolyan a hadügyet ma sem, pedig É-on egy SLOTA nevű állat őrjöng, egy Matica Slovenska nevű szervezet, K-egy FUNAR, Noua Dreapta vagy a Vatra Romaneasca, D-en pedig a folyamatos magyarverések, Szerb Radikális Párt stb.

És persze lehet azt mondani, hogy ezek csak bohócok, de amíg a szlovák fiatalok jelentős része Slota ideológiáját vallja, és őt idézgeti (ld. a közelmúltban napvilágot látott, az indexen is leközölt tanulmány), addig mi nem emeljük fel a hangunkat. Mert nem fogjuk fel, hogy baj van. Nem azt mondom, hogy ma háborúra kell készülni, nyilván nem, de ugyanazzal a birka hozzáállással kezelnénk azokat a tényeket is, amik már egy támadás előszelei lennének...
Előzmény: Fefe952 (33469)
Anonymus65 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33478
Az azonnali támadás elve tényleg életszerűtlen.
Egy háborús helyzet viszont néhány hónap alatt kialakulhat. A Magyar Honvédség legyűrésére elégséges haderő felsorakoztatása nem vesz igénybe hónapokat.
Szóval amikor az első összezördülésekből érlelődni kezd egy fegyveres konfliktus, majd kis hazánkban valakik meg merik hozni a döntést a hadkötelezettség visszaállítására, a mozgósítás elrendelésére és elkezdődik annak előkészítése, az ellen már rég a határokon sorakozik.
Akik a hadkötelezettség ilyen szintű megszüntetéséről döntöttek azok ezt biztos nem gondolták át vagy ha átgondolták, nem érdekelte őket.
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33477
Nem baj. Tegnap én is produkáltam pár ,,érdekességet" egy másik fórumo.:DDDD
Előzmény: Hamburger2 (33475)
Hpasp Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33476
1982.04.02.
Előzmény: Hamburger2 (33472)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33475
Elnézést, valóban! Kezdek fáradni. Hideg van és zuhog az eső. Tompulok! :)
Előzmény: Zicherman Istvan (33473)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33474
A hiányosságra kezdünk rádöbbenni. Ahogy mondtad, csapatoknál még maradt pár "hírmondó". Én azt vettem észre az elmúlt évek ilyen jellegű törekvéseinél, hogy a gond nem is a csapatok szintjén van, hanem pontosan ott, ahol Ti is emlegetitek, illetve még feljebb. (Törvényhozás!)
Előzmény: Anonymus65 (33471)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33473
1968...
Előzmény: Hamburger2 (33472)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33472

Szervusz Fefe!

Noha általában szoktak lenni előjelek, de nem mindig. Aztán ott van a Barbarossa, Csehszlovákia 1967, Afganisztáni szovjet megszállása - példák arra, hogy az előjeleket is félre lehet érteni, vagy figyelmen kívül lehet hagyni!

Anonymus65 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33471
A hat hónap tényleg hosszú idő, jobb helyeken ennyi idő alatt már a béketárgyalásoknál tartanak.
Nem tudom, hogy a toborzóirodák állománya az utóbbi időben milyen átképzést kapott, mert ők alapból nem hadkiegészítési szakemberek voltak a hadkiegeken belül. Az, hogy rájuklőcsölik a feladatot, az elég kevés. A hadkiegészítéshez értő szakemberek nagy része nyugállományba vonult vagy más, nem szakmabeli csapatbeosztást kapott.
A csapatok Mkieg állománya zömmel szintén nyugdíjban, jobb esetben személyügyi beosztásban. Ez utóbbi, a csapat számára szerencsésebb esetben talán lesz aki szükség esetén el tudja készíteni az alakulat M igényét, tartalékos kiírását, ne adj Isten még emlékezik egy M bevonultatás előkészítésére és lebonyolítására.
Szóval egy mozgósítás először az azt lebonyolító szakemberek kiképzésével kezdődne, mert az ezzel foglalkozó szervek felszámolásával elfeledkeztek azok túléléséről gondoskodni. A két "megakieg" állománya túl kevés a feladat végrehajtására.
Ennek tükrében az a hat hónap lehet, hogy optimista jóslat.
Előzmény: Fefe952 (33460)
Hpasp Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33470
Erre keress rá a guglin:
ross kemp afghanistan hdtv
Előzmény: Hpasp (33467)
Fefe952 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33469
Ifjú tiszt koromban (is) vitáim voltak az azonnali támadás elve kapcsán. Talán még valaki emlékszik: oktatás, majd: becsapódnak a raketták a laktanyába. Mit tesz az üti? Akkor bátorkodtam megkérdezni: nincs semmi előzmény? Esetleg nagykövetek visszahívása, látható jele a támadási szándéknak, stb. Mert gondolom még a múlt században sem lehetett csak úgy prutty és támadunk.
Most is ez a véleményem: igenis kell valamilyen előzménynek lenni, nincs, nem lehet "derült égből villámcsapás" szerű az ún lerohanás. vagy úgy gondolod harpet, hogy monnyuk pld 3x túlerőt csak úgy fel lehet sorakoztatni egy-két hét alatt az ellennek? Csak feltűnne valakinek az a mozgolódás. Sztem
Előzmény: Törölt nick (33463)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33468
Törtem itt az agyamat az afganisztáni magyar misszióval kapcsolatban, és eszembe jutott, miképpen lehet küzdeni a konvojok elleni támadások ellen.
Bárhogyan is töröm az agyam - semmi jobbat nem találtam ki annál, mint ami eddig is bevállt máshol.

1. Mindenképpen kéne oda mondjuk négy helikopter: 2db Mi-8 (vagy Mi-17), és 2db Mi-24 (vagy újabb Mi-8/Mi-17, amit gunshippé és légi megfigyelő/irányítási ponttá alakítanak át). A taktika egyszerű. A deszant helikopterekkel kidobásra kerül a konvoj haladási útvonalán a lesállás szempontjából legveszélyesebb útszakaszokon. A konvoj áthaladása után rögtön visszaszállnak a helibe és mennek a következő pontra, vagy a bázisra (útvonal hosszúságától függően). Az egyik gunship mindig a levegőben van, és a konvoj környékén köröz.

2. Tüzérségi eszközökre van szükség. Méghozzá aknavetőkre is, és legalább két darab 122/152-re. Ezáltal biztosítani lehet a közvetlen tűztámogatást a báziskörzet közelében.

3. Speciális szállítójárműveket kell építeni (akár helyben), amelyek IED és aknaveszélyes terepen is tudnak közlekedni (mint Rhodéziában). Nem kell hozzá túl komoly bázis, gyakorlatilag műhelyben is előállíthatók.

Ideális lett volna még a mélységi járőrözés (,,ál-gerilla", magyarán partizánvadász csoportok) és bizonyos ösvények aknásítása. De, sajnos, az első esetben arról van szó, hogy nincsenek ilyen feladatra kiképzett csapataink, a másikban meg az a baj, hogy magyarországon furcsán értelmezik a gyalogsági taposó aknák moratóriumát.

Ez csak úgy dióhélyban...
Hpasp Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33467
igen
Előzmény: Biga Cubensis (33466)
Biga Cubensis Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33466
Discoveryn keddenként 21 órától van vmi katonai tábor Afganisztánban sorozat, látta vki?
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33465
A BI 2008-ról eddig semmilyen hírt nem hallani a sajtóban.

Ki tudnád ezt bővebben fejteni?
Előzmény: Hamburger2 (33410)
Python24 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33464
Szia!!
A név ennyire nem lehet fontos,mivel a helyiek is többféleképpen írják/ejtik.
Mi röviden csak Pek-nek hívjuk..:)

A támadással kapcsolatban az a véleményem,hogy lehet,hogy ez csak a magyar konvoj reagálásának a tesztelése volt..
Ha így történt,a következő akció komolyabb,és sajnos sokkal véresebb lesz---
Előzmény: Zicherman Istvan (33430)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33463
6 hónap? Mi a fenére kell 6 hónap? Meg 6 hónap után már minek? A mostani erők legfeljebb 6 óráig, vagy 6 percig tartanának ki...
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33462
Miért? Azok, akik mondjuk a kilencvenes évek közepén voltak katonák, azok milyen "oklevelet" tudnának felmutatni? Ők talán rambóként működnének?
Előzmény: Törölt nick (33459)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33461

Szia Fefe!

Ha Te mondod! :) Elvégre Te vagy a téma tudora! :)

Fefe952 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33460
Mint minden esetben, ez ügyben is érdems elolvasni a honvédelmi törvényt (lásd: pld a HM honlapját).
Elsősorban honvédelmi kötelezettségek rendszerét érdemes átböngészni, hogy a minősített időszakban mit, mikor vezetnek be (Hamburger, sztem a hadkötelezettséget béke időszakban nem felfüggesztették, hanem megszüntették. A felfüggesztés akkor lett volna, ha a jelenlegi Hvt nem szavazza meg az OGY). A minősített időszakban újra bevezetik a hadkötelezettséget (nem visszaállítják), a hadköteles nyilvántartás visszaveszi a jelenlegi toborzó irodából alakult hadkiegek, és megkezdik a hadkötelesek nyilvántartásba vételét, a sorköteles bevonultatásokat stb. Természetesen erre a feladatra fel kell készülni. Mint írva vagyon (Korm. hat), béke időszakban a két "Megakieg" elkészíti a terveket, ami a minősített időszaki feladatokat tartalmazza. Hogy ez a munka hogyan áll, ki tudja?
Egyébként sztem a minősített időszak bevezetésétől kb 6 hónapot saccolok arra, amikor az első sörköteles bevonul. E témában is olvasható publikáció az Új Honvédségi Szemle archivumában. Érdemes böngészni, akit érdekel.
Előzmény: degenerator (33455)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33458

Lezajlott a MH KFOR Z második váltásának zárógyakorlta.

Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33457

A hadkötelezettséget nem megszüntették, hanem felfüggesztették. Tehát nem csak a katonaviselteket hívnák be, de azokat is, akik még nem voltak katonák.

Előzmény: degenerator (33455)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33456
Teljesen igazad van! Csak remélni tudom, hogy valahol már gyártják a matricákat! :)
Előzmény: MagyarországKatonái (33454)
degenerator Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33455
egy kérdés az urakhoz.

ha helyzet van magyarországon, teszem azt, támadásra készül a rétigalacsin köztársaság, akkor hogy történne a honvédségen belül a felkészülés? arra lennék legfőképp kiváncsi, hogy a régi, sorkatonaságban szolgált embereket is behívnák e (55éves korig) vagy honnét kaparnák elő a védelmi erőket?
MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33454

Ha csak a  festés a bajuk az amiknak, akkor nagyobb felületen is lehet öntapadós feliratokat használni, és csak le kell szedni amikor visszaadjuk.

Előzmény: Hamburger2 (33453)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.14 0 0 33453
Engem pl. érdekelt volna, hogy milyen járművekkel voltak úton a magyarok. Ha Bagram volt a cél, akkor nem lehetetlen, hogy az új Humveekon ültek. Az amerikaiak állítólag ragaszkodnak hozzá, hogy a magyarok ne fessék át a kölcsönbe kapott járgányokat. Az eddig látott képeken csak az ékes felségjeleleket lehet látni az ajtókon, más megkülönböztető jelzést nem. Ehhez képest a saját járműveink kész "mozgó hírdetőtáblák" helyi nyelven írt feliratokkal, hogy magyarok vagyunk.

Sokak szerint ennek nincs jelentősége, de tapasztalva az ellenállók többségének felkészültségét, én nem hanyagolnám el ezt a kérdést. Azon persze lehet vitatkozni, hogy az amerikai katonák mennyivel népszerűtlenebbek, mint a magyarok. Az sem mindegy, hogy hol is történt a támadás. A Salangtól északra, vagy délre?

A rajtaütések többsége - szerencsére! - még mindig a "lőni és elfutni" elvek alapján működik. Komolyabb csetepatékra eddig - az én infóim alapján - csak délen és került sor. Látva az afgán rendőrök lőkészségét nem kell meglepődni, hogy nem találtak el minket. A megtámadottnak meg célszerű ilyenkor a leggyorsabban kivonnia magát a tűzhatás alól. (padlógáz!) A viszonozott tűz ezáltal inkább csak zavaró tűznek fogható fel, mint pontos tűzvezetésnek!

Hamburger
Előzmény: MagyarországKatonái (33435)
Plieur Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33452

Meg a rányi is csajt....

He-he-he....

Előzmény: Plieur (33451)
Plieur Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33451
góré az urduban is főnököt jelent:)))))))))))))))))))))))))))))))))
Előzmény: M.Zoli (33450)
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33450
Udv.

Arrol nem is beszelve, hogy miert lenne pontosabb egy afgan helysegnev angol fonetikus irasmodja, a magyarnal?

Udv.
MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33449
Végülis bárki bármit mond, Titeket végrehajtókat nagyon átvágni úgysem lehet, tisztában vagytok vele mit tudtok.
Előzmény: Hamburger2 (33448)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33448
Erre most mit mondjak? Nem az én szintem a bemutató! Hidd el, hogy nagyon sokan feleslegesnek érzik! Én jobban szeretem a tiszta képet. Javaslat: a honvédelmi bizottság jöjjön le ide az első négy hétre és minden tagja mozogjon együtt és éljen együtt 1-1 szakasszal. Nem kell  csinálniuk azt, amit a katonáknak, csak legyenek velük ott! Szerintem utána teljesebb és reálisabb képük lenne a sereg helyzetéről, mint a VIP napon kapott bemutató után.
Előzmény: MagyarországKatonái (33439)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33447
Élesen külön kell választani a gyakorlatsorozat első három fázisát és az október 7 körülire tervezett bemutatót! Most fejeztük be az első fázist (MH KFOR Z-2) egy zárógyakorlattal. A jövő héten kezdődik a BI 08 SZTPTGY (számítógéppel támogatott parancsnoki és törzsvezetési gyakorlat) magába foglalva a dandárunk "Bocskai Fokosa 08" törzsgyakorlatát. Ezzel párhuzamosan kezdődnek az MH ZHCS gyakorlatát megelőző századharccsoport gyakorlatok. A ZHCS gyakorlata utáni rész már a bemutatóról szól. A bemutató pedig bemutató és nem gyakorlat még akkor sem, ha gyakorlott csapatok kellenek hozzá! :)
Előzmény: KatonaHumor (33422)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33446
OK!
Mea Culpa!
Elnézést kérek az olvtársaktól!
Előzmény: Hamburger2 (33445)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33445
A kép ellenörző tűzvezetési gyakorlaton készült. Nem harcászati komplex gyak! Tudod, van fokozatosság. No nem, mintha a mozgékonyság a D-20-asok erőssége lenne!
Előzmény: Éhesló (33438)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33444
Vélemény? Az hogy polidili!
Előzmény: ==T== (33436)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33443

Szervusz Öreg Csóka!

Van ellenpélda az ismeretségi körömben, nem is egy! Hogy az Általad is ismerteknél maradjak: Sgt. Elias.

Előzmény: Princ of Carpatia (33433)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33442

Szervusz István!

Ne spirázd túl a dolgot. Perpillanat azon a környéken leginkább angol nyelvű térképeket használnak. Ráadásul a helyiek is legalább hároféleképpen ejtik a település nevét. Örüljünk, ha egységesen mindenki Pol-e Khomri-nak írja! :)

Hamburger

Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33441
A magam részéről nem tartom jó ötletnek, ha most egy újabb fajta rádiót akarnánk rendszeresíteni a Mistralokhoz.
Előzmény: T. Mero (33428)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33440
Van egy olyan pedagógiai elv, hogy a rosszat nem mutatom be, csak a jót, mert időtávlatban rögzülhet a rossz.
Begyakoroltatni a rosszat még veszélyesebb.
Szerintem.
A Nevetési Hiány gyakorlatként került definiálásra anno. Mint már merészeltem leírni hasonló elképesztő hibák láttán: tévesen. Ilyen balfékségeket negyedosztályú halivúdi szemetekben sem engednek meg az aluldotált katonai tanácsadók...:)
Előzmény: MagyarországKatonái (33439)
MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33439

Egy hasonlattal élve, azok az önvédelmi technikák, amik egy utcai támadáskor a leginkább hatékonyabbak, azok általában a legkevésbé látványosak egy harcművészeti gálán.

És ha már itt tartunk, az, hogy egy begyakorlott szituációban az edzőteremben tudok védekezni pl. kés ellen, az még nem jelenti azt, hogy éles szituációban is képes leszek rá amikor többen váratlanul és agreszíven rám támadnak. (Pl. nem remeg be a lábam-kezem úgy, hogy meg sem tudok mozdulni, stb)

Emiatt is nem tetszett soha, ha az ilyen katonai gyakorlatokból messzemenő következtetéseket vonatak le egyes illetékesek.

Előzmény: Éhesló (33438)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33438
A löveg ilyetén - kissé statikusnak tűnő - alkalmazása már évtizede sem volt életbiztosítás. Hogy finoman fogalmazzak, mostanság kifejezetten tévedés.
Remélem Tüzér kolléga leírja nekünk mikor foglalunk országvédelemnél ilyen tüzelőállást az "ósdi" eljárási elvek szerint....:)
Előzmény: Hamburger2 (33394)
Hassel606 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33437
"valamint egy atomháború utáni takarítást végző alakulatait kell fejlesztenie"

Jézusom...

Már tényleg csak erre lennénk megfelőek...? És ezért 25 milliót...
Előzmény: ==T== (33436)
==T== Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33436
Erről vélemény?

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9182431
MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33435

Félreértés ne essék, természetesen örülök, hogy senkinek semmi baja nem lett, de:

miféle támadás az, ahol a támadók, akik jobb helyzetben vannak (lesállás, stb), egyetlenegyszer sem sikerül eltalálniuk legalább egy járművet? (Mint elhangzott, anyagi kár nem keletkezett)

MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33434

"Tiszti" végzettségnek megteszi egy felsőfokú is, így lehet(ett) pl. egy 3 éve tanárnőként/óvónőként dolgozó hölgyeményből fhdgy. Azt majd megtanulja később, hogy szakaszvezetőnek ne tisztelegjen.

(A példa nem személyre vonatkozik, hanem általánosságban mondom. Persze sok ilyen eset volt (van?), és én személy szerint egyszer sem az egyént hibáztatom, hanem a rendszert,amelyik ezt lehetővé teszi!)

Mivel ahogy elhangzott a szerződéses tiszteket az alakulatok veszik fel, ezért nem tart sokból egy állománytábla-módosítást kérni, ha megfelelő erősségű hátszeles érkezik. Dupla erősségű szélnél pedig pár év múlva hivatásos lesz. Van rá példa.

Azt már nem is mondom, mi történik ha egy olyan erő van az illető mögött, ami New Orleans-t is tönkretette nemrégiben.

Előzmény: Princ of Carpatia (33433)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33433

Bocs!

Kicsit talán keverem a dolgokat, mert nem nagyon hallottam, hogy valaki szerdzsó tiszti helyre bévonúlt volna. (Pithon példáján, még a th. helyet is ritkaságszámba veszem.) Itt legalább is nem esett róla szó.

Talán, ha akadna példa!?

!?

Valahogy adódott a tarcsik fogalma. Mert hát gondolom én, szükséges volna valami "tiszti" előképzettség. Vagy nem?

Öreg Csóka

Princ of Carpatia Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33432

.....A szerződéses tiszti helyekre (ha létezik egyáltalán) a toborzó irodák nem keresnek jelentkezőket....

Kedves Feri!

Nem akarlak tovább idézni, mert a lényeg ma is az, mint régen: Ha egy "akármelikalakulatnak" problemája volt dögész vonalon, akkó felszóltak kedves Keresztanyámnak ('annó) a HM illetékes helyére, és bévunultatták az első dokit, aki a kartonkupac tetején volt. Ha az illetőnek nagy hátszele volt, akkor a következőt, Aztán csak akadt egy "cselédkönyves", nevesincs doki, aki a tartalékos tiszti listán az isten tudja hányszor lépett elő, amíg volt vagy egy hónapot valamelik alakulat gyenguszán, mint orvos. (Hab a tortán, hogy nem akarom idecitálni egyik orvosismerősöm, aki aztán annyit volt bent, hogy megszerette, és hivatásos lett, és ma már nyugosként nem is akárkiként ment nyugállományba. Megjegyzem: Jóval a rendszerváltás utánra esett a nyugibamenetele! :-D  ) 

Ez csak egy eset volt, a tömeges tartalékos bevonúltatásról nem is beszélek.

És miként megyen ma, ha egyáltalán volna szerdzsós lehetőség?

Írásaidból, a sorok között olvasható ki, hogy ma sem müxik a dolog a kor szellemének megfelelően.

Tudod ez oljan, mint régen a ma is érvényes mondás: Az eredmény a fontos, a végrehajtás, ami hozza azt, az a lőtéri kutyát nem érdekli.

SZVSZ: Szerdzsó helyet "illetékes elvtárs"-aink azért tartanak az állománytáblán, mert:

- A NATO állománytáblában is van,

-Be kell egyébbként is írni, mert ODAFÖNT kitanálta egy nagyonparkettás!

.

.

.

.

_ Ki tuggya, hátha .....

No, dödörögtem.

Öreg Csóka

Előzmény: Fefe952 (33427)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33431
Lehet ellenőrizni. Vagy ha már annyira fontos az autentikus írás - پل خمری
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33430
Magyar nyelvben a földrajzi és helység neveket fonetikusan írjuk. Ezért Puli-Humri a neve.
Ennyire azért nem muszáj benyalni. Elvégre Moszkvát írunk, és nem Moscow-t.:/
Előzmény: Gyöki II (33429)
Gyöki II Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33429
T. Mero Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33428

Tiszteletem Mindenkinek.

A szerződéses tisztesekről és tiszthelyettesekről nemnagyon esik szó.Pedig a helyzetük nem valami rózsás(ezek tények!)

Tiszteletem Hamburger.

A képeken láttam a győrieket meg a mistral-okat is,és ugye ehhez a fr. PR4G használják.

Namármost a beszerzési hercehurca(tender.....)már befejeződött?A rádiókra gondolok konkrétan.Ha igen, akkor mi is lenne renszeresítve?

De gondolom nem a PR4G -et fogják megvenni (minek abból már van......)

pedig egy nagyon jó  mellesleg különböző éghajlati viszonyok között is jól megbízhatóan működik.

És nem utolsó sorban jópár háborúban,hadjáratban kilett próbálva.Működött jól és biztonságosan (a többi nemtudom milyen elven működik de ebbe ha nincs benne a DDR  dekódoló addig nemműködik!)

Szóval megint elaprózzuk anyagi forrásainkat?

Tisztelettel  Mero

Fefe952 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33427
A szerződéses tiszti helyekre (ha létezik egyáltalán) a toborzó irodák nem keresnek jelentkezőket. Az minden esetben az érintett katonai szervezet feladata. A toborzók csak a szükséges vizsgálatok elvégzését indítják, illetve a papírmunkát végzik. Aki bemegy a toborzó irodába, már konkrét helyre jelentkezik, jobbára a befogadó nyilatkozatot is viszi magával.
Amit mondtak, az egy meggondolatlan, képzetlen toborzótól származhat.
(Csak nem tudom megállni, hogy e kérdésben ne szóljak hozzá. Pedig már éppen 3 éve, hogy kiváltam e körből. Így lehet, hogy valamit rosszul tudok :-()
Előzmény: KatonaHumor (33424)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33426
Én meg nem osztom ezt az optimizmust.
Előzmény: KatonaHumor (33425)
KatonaHumor Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33425

Én optimistábban látom a helyzetet, mert azért vannak lehetőségek, és minden csak csomagolás (marketing) kérdése.

Előzmény: Zicherman Istvan (33390)
KatonaHumor Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33424

Tudja mindenki a seregben, hogy sógor-koma-jóbarát könnyebben érvényesül, de hogy ezt a toborzóban is ilyen nyíltan csinálják, ez engem elszomorít...:(

Egyébként  a hivatalos lehetőséged az amit ott mondanak. Beszélj mindeggyikkel:

http://www.hm.gov.hu/toborzas/toborzas_cimjegyzek

Előzmény: giks (33423)
giks Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33423

sziasztok,

kérdeztem aktiv és nyugdijas katonát is, hogy mi a véleményük, úgy gondolom nekik a legfontosabb a stabil háttér, - 30-35 évesen már most várják a nyugdijat, amit talán kb. 10 év mulva meg is kaphatnak - talán belefáradtak kicsit a mindennapokba.

Igazad van "a pénz nem minden" ezért is gondolkodom a szerződéses tiszti pályában. Ha jók az információim egy szerződéses százados kb. nettó 160 000 körül kereshet, amit kevésnek és soknak is lehet mondani attól függ mi a munka. Sajnos tapasztalatból tudom civil munkahelyen ennél jóval többet is lehet keresni, de mint mindenhol - civil, HM - vigyázni kell mit tudsz meg.   

Igen "ha van egy ezredes/tábornok rokonod" - vagy inkább tábornok - katona ismerösök és a délinél a toborzóban is mondták.

Azért is irok erre az oldalra, hogy megtudjam ha nincs ilyen ismerös akkor milyen lehetőségek vannak még.

Üdv.:

giks 

Előzmény: KatonaHumor (33347)
KatonaHumor Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33422

(Nem viccesnek szánom, de szar ez az indapassz.)

Szóval ez már nem titok, megírta a honvédelem.hu is:

"A gyakorlat lehetőséget biztosít a katonák közös felkészülésére, a harcászati-hadműveleti eljárások és módszerek tökéletesítésére, valamint arra, hogy a Magyar Honvédség bemutathassa, miként tevékenykedik országvédelmi feladatok végrehajtása során. .....Ennek során azt mérik, hogy a harccsoport mire képes az ország fegyveres védelme érdekében."

Engem érdekelnének Hamburger memoárjai a gyak. után, hogy valóban ez volt-e a fő cél menet közben is, vagy inkább érezhetően a parasztvakítás a sajtó és a civilek "elkápráztatása".

Előzmény: Hamburger2 (33410)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33421
Bocsánat, látom, hogy Kuruc már válaszolt.
Előzmény: Hamburger2 (33419)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33420
Én is úgy tudom, hogy az egyik heraldikából doktorált kolléga tagja a bizottságnak. Legalábbis pár éve még így volt.
Előzmény: Hassel606 (33408)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33419
Ennek ellenére a német-magyar csapatok bp-i parancsnokát a két parlament megöléséért nem vonták felelősségre a háború után. Pedig ez "tisztán" háborús bűnnek számít! Osztyapenko esetében még mindig nem tisztázott, hogy a sajátjai, vagy az ellenéség lőtte-e szét, de az nagyon vaószínű, hogy bármelyik is igaz, az félreértésből adódott. Steimetz valóban aknára futott a járgányával. Rosszul manővereztek az úttestre kitett aknák között.
Előzmény: Stylist (33382)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33418
Nemsokára annyi sem lesz! :(
Előzmény: Python24 (33360)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33417

Ritka pillanat! :(

Előzmény: Törölt nick (33355)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33416

Szia Stylist!

Ne terjesszetek rémhíreket! Amúgy meg Tatán "mezei" lövészek vannak. (MH 25. Klapka György Lövészdandár) Ez se nem gépesített, se nem könnyű. Mi több: ha a tűzerejét nézzük, akkor még a könnyűnél is könnyebb, mert még annyi "nehéz" fegyvere sem maradt, mint a kl-nek volt! :( Ez is mutatja, hogy nem a név számít, hanem a tartalom és az alapelvek. (????)

Hamburger

Előzmény: Stylist (33351)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33415

Szervusz giks!

Szeretsz lemondani egyéni érdekeidről és képes vagy lemondani a civilben megszokott szólásjogodról? Kezdőként talán jobb itt a pénz, de hosszú távon a versenyszféra jobban fizet, ha valóban van tehetséged a szakmádban. Ha elhivatott (megszállott) vagy, akkor gyere nyugodtan! Nem tudom, hogy ki mondta, hogy nem kellenek tisztek! Nálunk (Debrecen) van hely bőven! De készülj a legrosszabbakra! Akkor csak kellemes meglepetés érhet! :)

Hamburger

Előzmény: giks (33346)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33414

Az elmúlt években szinte minden alakulatunkról lehetett már hallani, hogy be fogják zárni. Tata bezárását már 2004-ben is emlegették. Én akkor kerültem oda és három évig szolgáltam ott. Folyamatosan mentek a pletykák. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy semmiben sem lehet biztos az ember.

Szerencsére egyre inkább terjed már felső körökben is, hogy a jelenleg meglévő erőink szűkösek a bevállalt feladatokhoz. A megoldás sajnos még mindig nem jelenti egyértelműen azt, hogy visszaállítanánk pár lövészzászlóaljat! :(

Előzmény: T. Mero (33321)
artillery Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33413
Üdv!

Akkor már alapítsunk security kft.-t. Aztán legfeljebb nem csak személyvédelem lenne a fő profil, hanem a gerillaharc elméleti és gyakorlati oktatása is :) Lenne sztem rá jelentkező, meg érdemes lenne körülnézni az fps kedvelők/airsoft-osok népes táborában is. Hamar összejönne pár száz ember. Aztán, ha pofázik a politika, akkor majd hevesen mutogatunk az inkal-ra. ;-)

Üdv!
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33412
"a ferde csőcsapállás kiküszöbölő " - Éppen a napokban hallottam erről a "bizgentyűről" a TÁS-ban! :) A piros barettes kolléga meg is jegyezte: "Ugye milyen szép neve van!?"
Előzmény: tuzer (33315)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33411
Pont a 704-es támogatott minket a napokban. Egy biztos, tényleg szép érdekes mintázatú, fényes "dukkózást" kapott! :)
Előzmény: Légierő Blog (33313)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33410
Gondolom, hogy a BI 08 kapcsán hamarosan a sajtóban is napvilágot fog látni, hogy milyen célkitűzések mentén szervezik az idei "mutatványt". Meg fogsz lepődni! :) A velem együtt most itt "kempingezők" és én is kicsit ráncoltuk a homlokunkat, amikor olvastuk!
Előzmény: Éhesló (33291)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33409
Szervusz Hamburger

Neked mi a véleményed erről a terjengő remélem csak rémhír kategóriát képviselő infőről hogy a lüvészeket megint csökkentik, talán Tatát bezárják ?

Előzmény: Hamburger2 (33402)
Hassel606 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33408
Szia!

Jól emlékszem, hogy a Hadtörténeti Múzeumnak is van beleszólása a felvarró ügyekben?
Előzmény: Hamburger2 (33397)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33407
:)))))))))
Előzmény: Hassel606 (33406)
Hassel606 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33406
Ááááááá, és az a bitófa a dombtetőn?? :)) Akinek nem sikerül a záró vizsga, tessék odafáradni? :))
Előzmény: Zicherman Istvan (33393)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33405
Gondolom azért bizonyos heraldikai kontroll elkel néha, mivel ellenkező esetben minden második embléma tele lenne tigrisfejekkel, koponyákkal, kardokkal meg skorpiókkal (mi tagadás, igen szegényes a jónép fantáziája).
Előzmény: Hamburger2 (33401)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33404
Nem, átment. Akkor O'K.:)
Előzmény: Zicherman Istvan (33403)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33403
No, egye fene. Ha már jelvényekről és egység-szimbolikáról esett szó - mutatok egy ritkaságot. Szabad forgalomban nincs.
A 45. ORP-nek (önálló felderítő ejtőernyős ezred) az emblémája (amit már számtalanszor beraktam ide: acsarkodó farkasfej egy ejtőernyővel a háttérben, ami egy köralakú emblémába van zárva) volt egy elődje. 1996 nyarán a 218-as zászlóalj és a különleges rendeltetésű felderítő század hazatérő állománya a Doni-Rosztovban megrendelt ezer darab bronz jelvényt, amely egy szárnyas farkasfejet ábrázolt. Két-két darab ilyen jelvényt kaptak a leszerelők (316 fő), arra az esetre, ha az egyiket elveszítik. Ez adta az alap-motívumot a később (1997-ben) rendszeresített felvarróhoz.
Szerintem a kitűző jelvény jóval esztétikusabb volt.
(Frgalomban nincs, és gyakorlatilag beszerezhetetlen.)

Na, mi van? Nem viszi át a szkenner?...:(
Előzmény: Zicherman Istvan (33399)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33402
A kollégáknak és magamnak lesz ilyen képgyűjtemény. Eddig kb. 1000 képnél tartok. Biztos vagyok benne, hogy hivatalos képgyűjtemény is fog készülni. Minden héten, legalább kétszer van itt a katonai sajtótól valaki, aki fényképez is. Persze ők  csak pár órát töltenek itt és igyekszünk őket a "legmutatósabb" eseményekre meginvitálni. Nem mindig sikerül! :)
Előzmény: Törölt nick (33398)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33401
Elvileg itt is így működne, de valahol mégis meg-meg áll a dolog. :(
Előzmény: Zicherman Istvan (33399)
internal server terror Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33400
/Nyilván attól, hogy a Tisza-idézetből felrémlő "robothadsereget" elutasítom, még nem támogatom egy katonai junta hatalomátvételét vagy bármi ilyesmit ;)/
Előzmény: Plieur (33308)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33399
Jobb helyeken az egységek szimbolikáját maguk a katonák tervezik, és már azokat ,,korrigálja" a hivatal.
Előzmény: Hamburger2 (33397)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33398
Gyönyörű képek!

Nagyon jó lenne egy képtárat létrehozni a hadgyakorlatról, nagyobb felbontású képekkel - szrintem óriási sikere lenne.

Üdv.
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33397
A magam részéről nagyon szomorúnak tartom, hogy a MH-ben a motiváció ezen formáit ennyire alhanyagolják. Érdekes módon a valódi erőpróbákat jelképező felvarrókat és jelvényeket nem igazán akarják "szabványosítani". Pedig ezek mögött valódi teljesítmény áll. Az pedig, hogy az engedélyezőnek esetleg nem tetszik a felvarró, az nem lehet indok, mert ezen "szimbólumok" életképességét éppen az mutatja, hogy akik megdolgoztak érte, azok "büszkén" viselik. Arról nem is szólva, hogy néha a szőr feláll a hátamon, hogy milyen - a heraldikával köszönőviszonyban sem lévő - jelvényeket és felvarrókat engedélyeznek.
Előzmény: MagyarországKatonái (33197)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33396
Tudod, az a baj, hogy nálunk ennek a szemléletnek nem sok képviselője van! :(
Előzmény: Plieur (33194)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33395
Nagyon jó képek!:)))
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33394
Egy kis képes beszámoló:
Előzmény: Hamburger2 (33392)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33393
Nem izgulnak. A katonai hazafias klubok vették át a DOSzAAF helyét. A hadsereg évente több ezer jól képzett, katonai szakmával és kellő motivációval rendelkező sorköteles fiatalt kap onnan, akik többsége szinte azonnal átpályázik szerződéses szolgálatra. Leszerelés után pedig szivesen átveszi őket a rendőrség, katasztrófa-elhárítók, tüzoltóság vagy helyi területvédelmi erők/milíciák.
1988-tól hibátlanul működik a rendszer.

Sőt, az állami, társadalmi és egyházi szervek még támogatják is ezeket - ellátják helyiségekkel, felszereléssel, segít a munkájukban. Szinte minden klubnak van patronálása valamely alakulat részéről, és amennyiben jön a behívó - kérhetik magukat a patronáló egységhez, amit már jó ismerik, beleértve a belső rendet, a tiszteket és olyan szakmával rendelkeznek, amelyre az egységnél szükség van.

(A képen a szamarai katonai hazafias klub nyári gyakorlatán készült. Idén ősszel 300 embert adtak a Fekete-tengeri flotta tengerészgyalogos ezredének.)

Erről a témáról a végtelenségig tudnék írni, mivel van tapasztalatom ilyen klubok szervezésének és vezetésének terén (többek között én is egy ilyenben foglalkoztam sokat fiatalon).
Előzmény: Plieur (33391)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33392
Szerencsére még 3-nál (egy kicsivel!) több van. Megjelent felettünk az egyik felújított 17-es is.
Előzmény: Stylist (33166)
Plieur Creative Commons License 2008.09.13 0 0 33391

Szia istvén!

Oroszoknál ezt hogy sikerült elkerülni? vagy ott nem izgulnak ennyire a civil szervezkedéstől?

Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33390
A legröhelyesebb az, hogy civil kezdeményezést sem lehet indítani, vagy - mondjuk - katonai hazafias klubbokat szervezni, mert azonnal rá fogják húzni az államellenes összeesküvés vagy a hatalom megdöntésére irányuló szervezkedés bélyegét.:(
Ha nem állna fenn annak veszélye, hogy valamely politikus egy ilyen kezdeményezés láttán nem fossa össze a bokáját, vagy nem kezdenek el üvöltözni a pártok ,,magánhadseregekről" - minden további nélkül támogatnék egy ilyen kezdeményezést.
De hát... tudjuk, amit tudunk...:/
Előzmény: MagyarországKatonái (33389)
MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33389
Igen, könnyen járhatunk úgy, mint azok a játszóterek, ahol a régi vasakat leszerelték, mert már nem EUkompatibilisek, viszont az újakra nincs pénz.
Előzmény: Hassel606 (33388)
Hassel606 Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33388
Ha marad mókuskerék vagy homokozó....
Előzmény: MagyarországKatonái (33386)
Plieur Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33387

Minek venni? Bérelhető....

Előzmény: Zicherman Istvan (33376)
MagyarországKatonái Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33386

Csak egy a sok vélemény közül, de álláspontom továbbra is az amint már említettem, hogy a játszóteret a civilek (politikai vezetés) határozza meg, azután hogy mókuskerekeznek vagy homokoznak a katonák, arról dönthetnek a tábornokok.

Előzmény: Python24 (33367)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33385
Bocs látom lekéstem. Talán annyit tennék hozzá hogy nem aknamezőre tévedt Steimetz hanem a vodkától részegen vezető soförje elkezdte az Üllői úton lerakott pár HK aknát kerülgetni aztán nem jött össze a szlalom.

Az eset ténylegesen a mai Bp határain jócskán belül történt , és messze attól a helytől ahol a szobor állt. Viszont Ostapenko ( aki a rossz nyelvek szerint időnként lépést váltott ) viszonylag jó helyen de azért még sem pontosan "álldogált" ténylegesen az ott volt vagy lévő Fiat szalon környékén történhetett.
Előzmény: Zicherman Istvan (33381)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33384
"Hát persze, nyilván! Steinmetz elvtársnak szintén, micsoda balszerencse! És az is egy náci állat, aki kételkedni merészel Stalin elvtárs jóindulatában, aki egy csepp vér hullása nélkül, intakt módon szerette volna megőrizni Budapestet...
Üdv:"

Steimetz aknára hajtott a kocsijával, és ráadásúl be is voltak rúgva. Ostapenkot meg a saját aknavetői kapták el. Még a német vonalaknál volt visszafelé jövet mikor a Szu AV-sek rákezdtek. A németek akik elkisérték a peremvonalig marasztalták de ő vissza akart menni. Aztán a senki földjén meg meg kapott némi repszt. Igaz az is hogy a boncoláskor lövésnyomokat is találtak a testén de hogy az honnan mikor került oda nem tudták kideríteni.

Minden esetre volt annyira tiszta az ügy hogy a Szovjeteknek sosem jutott eszébe még említés szintjén sem hogy emiatt bíróságra citálják akár a magyar akár a német parancsnokot a háború után.
Előzmény: Stylist (33379)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33383
Jelenleg nincs önjárónk csak vontatott 105 mm és 155 seink. Persze AV az van. A terv az hogy a 105 ket "M" zárolják helyettük lesznek csak és kizárólag vontatott 155 sök a jelenleg is rendszerben lévő M-198 és esetlegesen az M-777 is. Ez utóbbi nem biztos. Viszont a 155 ös kategória is fejlődik de nem kaliberben hanem mozgékonyságban. Az összes lövészdandárghoz rendel valamint az önnálló tüzéregységeket mind önjárósítani akarják SOS, és új lőszereket is be kívánnak szerezni. A Koreaiak, Németek Angolok, USA mindenki ott van a tenderen. Jelenleg a tesztek folynak.

Előzmény: M.Zoli (33375)
Stylist Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33382
Nem démonizálok, de...

"Baromira jó ürügy volt a szovjeteknek arra, hogy kígyót-békát mondjanak a várost védő német csapatokra..."

Ez itt a lényeg!
Üdv:
Előzmény: Zicherman Istvan (33381)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33381
Jaj, hagyjuk már a demonizálást és összeesküvés-elméletek gyártását.
Az egyiket saját aknavetősei kapták telibe, a másik meg aknamezőre tévedt.
Baromira jó ürügy volt a szovjeteknek arra, hogy kígyót-békát mondjanak a várost védő német csapatokra, de azért nem véletlen, hogy csak 1989-ben hozták nyilvánosságra a halál valódi körülményeit.
Előzmény: Stylist (33379)
Stylist Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33380
Persze, ez nyilván így van! Pláne, hogy az ellenségnek nem minden esetben célja és érdeke nagyszámú hadifogoly ellátása és őrzése. Ilyenkor előfordulhatnak "sajnálatos balesetek"... :-((
Üdv:
Előzmény: Éhesló (33378)
Stylist Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33379
"Ostapenkonak tisztán pechje volt."

Hát persze, nyilván! Steinmetz elvtársnak szintén, micsoda balszerencse! És az is egy náci állat, aki kételkedni merészel Stalin elvtárs jóindulatában, aki egy csepp vér hullása nélkül, intakt módon szerette volna megőrizni Budapestet...
Üdv:
Előzmény: Kuruc71 (33374)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33378
Ngayapám és a háborús beszámolók szerint a dolog nem íly szimpla.
Előzmény: Stylist (33372)
Stylist Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33377
"Ez akkora bűn lenne hogy ez már hazaárulás, és nem csak képletesen hanem ténylegesen."

Én tényleg nem értem, hogy miért vagy _pont ezen_ ennyire kiakadva? A cipődet és a zoknidat is le kell venned, ha az újjaidon akarod megszámolni az összes eddigi hasonló hazaárulást, a 32-es Budapesti Őrezredtől kezdve a harckocsizó és tüzér fegyvernem 95%-os felszámolásáig! Tata egy újabb szög lesz a koporsóban, amelyben alig van már fa, szinte csak szögekből áll. Még Debrecennek, Hódmezővásárhelynek, Kecskemétnek, és Szolnoknak kellene gyorsan elnyiszálni a torkát, és akkor végre jöhetnének az áldott békeidők... :-((
Üdv:
Előzmény: Kuruc71 (33370)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33376
(Duzzog csendesen)
..nekem adtak volna húsz millát - vettem volna vidéken pár telket parasztházzal, és berendeztem volna ott egy ,,farmot" (gyalgsági iskolát). Még több profilú standard akadálypályákra is tellett volna.:(
Egy kis idővel és erővel egy igen jó kis oktató központot tudtam volna összehozni, amely képes lenne 10-20 ember fogadására (több nem is kell). A maradék pénzből meg tudtam volna finanszírozni az oktatókat...

Nem tudom, hogy mi lett volna hasznosabb a hadsereg szempontjából. Egy ,,farm", vagy ez a 18 oldalas írás a semmiről.:/
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33375

Udv.

Ezt mar elkovettek egy parszor a kozelmultban. Csak eppen kituntetest kaptak erte az elkovetok, mert ezzel NATO kompatibilis modern lofaszt hoztak letre.

Udv.

U.I. Mostansag olvastam, hogy az Auszik az M 777-bol is bevasarolnak.

Előzmény: Kuruc71 (33370)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33374
"vezéráldozatnak, mint Ostapenko kapitányt anno, akkor meg már úgyis mindegy... "

Ostapenkonak tisztán pechje volt. A saját tüzérei a visszatérésekor kapták el.

Előzmény: Stylist (33372)
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33373

Udv.

Nem akarjak ezek atkepezni a honvedeket forgalomiranyitova? Nagyon hasznos lehet ez a professzio, ha nem akarjuk, hogy a megszallok ne a vetemenyeskerteket tapossak le.

Udv.

U.I. Lassan elerkezunk ahhoz a ponthoz, hogy egy Dukla kornyeki ruszin falu M zarolt ( jozan paraszti esszel, jo lesz ez meg valamire kategoria ) keszlete nagyobb tuzerot fog jelenteni, mint  a Honvedseg egesz szarazfoldi felszerelese.

Előzmény: Zicherman Istvan (33363)
Stylist Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33372
"A megadás háborúban nagyon is nehéz dolog. Már ha az ember élve szeretne maradni."

Miért, a "Nyet sztrilajtye / please, don't shoot" plusz a fehér zászló "kombó" már nem működik? Ha pedig a saját parancsnokságod szán ürügynek / vezéráldozatnak, mint Ostapenko kapitányt anno, akkor meg már úgyis mindegy...
Üdv:
Előzmény: Éhesló (33365)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33371
Indexmatyi aztat merte mondani: akik értenek itthon hozzá, mind dolgoztak rajta. Vagy valami ilyen marhaság. Szó szerint idéztem 1 hete.
Szóval ők a zész, a többi meg piskóta, vagy az se.
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33370
Aggódunk itt ezen a dolgon, de kérdés ez mennyire pletyka mennyire tény ? Tud valaki valami konkrétat vagy csak tippelgetünk ?

Ez akkora bűn lenne hogy ez már hazaárulás, és nem csak képletesen hanem ténylegesen.
Éhesló Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33369
Kedves István,
látom, hogy nem vagy feldobva.
Azért tettem idézőjelbe.....
Előzmény: Zicherman Istvan (33366)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33368
Ők nem kértek több millát ehhez a munkához...
Python24 Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33367
Sziasztok!!
Szóval egy civil alapítvány készítette el az orzság védelmi stratégiáját..

Kérdezem,hány tábornokunk van,akik ugyanúgy leírhatták volna ezt a 18 oldal akármit,munkaköri kötelességből??

Vagy ők nem szakértők??
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33366
A ,,légi" mire?:)
Előzmény: Éhesló (33364)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33365
A megadás háborúban nagyon is nehéz dolog. Már ha az ember élve szeretne maradni.
Ezt is szokták volt tanítani, szerencsésebb helyeken.
Előzmény: Zicherman Istvan (33363)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33364
A 40%-át biztosan a "légierőre".
Előzmény: Törölt nick (33354)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33363
Ajánlom még a szigorú és marcona ,,Világos válasz" hadgyakorlatot.
A katonák azt gyakorolhatják, hogy hogyan kell gyorsan letenni a fegyvert.
Előzmény: Python24 (33362)
Python24 Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33362
Lehetne hagyományőrző hadgyakorlat,hiszen néhány "őrült"rendszerben tart T-34-est,Tigris replikát,stb..

A katonák hitelesen eljátszhatnák a fejenként 15 lőszerrel ellátott magyar bakákat..

Ha télen rendezik a dolgot,akkor lehetne "Don-kanyar 2009" a gyakorlat neve

Ez nem vicces..:((((
Előzmény: Stylist (33361)
Stylist Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33361
"Az a 15 hk már tökmindegy, van-e vagy nincs."

Már megint nagyon negatív vagy! Ha már nem lesznek, akkor a 2009-es Nevetési Hiány gyakorlatra szegény Hamburgernek ell kell majd vinnie az otthoni kazettás magnóját, mert arról megy majd a lánctalpcsikorgás, természetesen a hitelesség kedvéért... :-((
Üdv:
Python24 Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33360
Ugyan már,pár hónapja a VKF kijelentette,hogy 145 harckocsi van rendszerben a MH állományában.
Ezek a tankok biztosan a magyar "Szellemhadosztályba" tartoznak..:)

Valószínű,hogy a legutolsó akciójuk a Lángvágó fedőnevű összfegyvernemi gyakorlat volt,oldalukon a BMP-1-esekkel ,és a Gvozgyikákkal......
tuzer Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33359

Biztosan a Vatikán(jelkpes őrszázad),

nana, csak ne olyan hevesen! Miből veszünk mi olyan f@sza alabárdokat?!

Előzmény: Zicherman Istvan (33356)
Stylist Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33358
"Mire megy el akkor ennyi pénz? Hová költik a 300 milliárdot évente?"

Látom, egyáltalán nem értesz a honvédelemhez! Annak a pénznek ezer helye is van! Például biztosan csereérettek már a minisztériumi Audi A6-os gépkocsik, a tábornoki szobabiciklik, valószínűleg szükségünk van néhány új taktikai, vagy akár hadászati fagylaltgépre is, valamint biztosítani kell pénzt arra is, hogy Bochkor "Bumeráng" Gábor ügyeletes médiageci 2009-ben is megvalósíthassa gyerrmekkori álmát, a repülést, az adófizetők költségén! Hát neked semmi sem elég? :-((
Üdv:
Előzmény: Törölt nick (33354)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33357
Egyet elfogadok ajándékba.:)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33356
Nem tudom. Biztosan a Vatikán(jelkpes őrszázad), San-Marino, Andora, Lichtenstein vagy Costa Rica (egyáltalán nincs hadseregük) színvonala a cél.
Ettől még azért nem válunk automatikusan Luxemburggá, azért ezt megérthetnék a HM-ben.:/
Előzmény: M.Zoli (33353)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33355
Az a 15 hk már tökmindegy, van-e vagy nincs.
Előzmény: M.Zoli (33353)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33354

Ezt úgy kell érteni, hogy az egész Klapkát szélnek akarjk ereszteni, úgy ahogy van, és marad egy nyomorult lövészdandárunk? Mert akkor már papíron sem nagyon lesz majd Honvédség, nem hogy a valóságban.

Mire megy el akkor ennyi pénz? Hová költik a 300 milliárdot évente? A kurv@ életbe.

M.Zoli Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33353

Udv.

Ha a tatai loveszeket megszuntetik, akkor megy veluk egyutt a levesbe a harckocsi modul is?

MI a HM celja? Letornazni a harcos letszamot 2 000 ala?

Udv.

Előzmény: Zicherman Istvan (33352)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33352
Van még egyáltalán honvédség?
Vagy már csak papíron?:/
Stylist Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33351
"Tatán milyen lövészek vannak?"

Régebben gépesített lövészek voltak, aztán az új koncepció szerint "könnyűlövészek", most pedig úgy tűnik, hogy felszámolásra ítélt lövészek... :-((
Üdv:
Előzmény: Törölt nick (33350)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33350
Tatán milyen lövészek vannak?
Stylist Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33349
"Anyagilag az mindenesetre többnyire igaz, hogy egy katonatiszt jobb pénzt kap, mint egy hasonló (főiskolai-most már egyeteminek nevezett) végzettséggel rendelkező civil társai (tanár, óvónő, stb)."

Az általad említett 2 értelmiségi szakma legendásan alulfizetett, nem véletlenül van úgy elnőiesedve a tanári pálya, meg az óvónői is, of course... :-)) Viszont a leendő kolléga post-jában szerepelt, hogy mérnök, tehát műszaki értelmiségi. Így viszont már nagyon nem igaz amit írsz, mert had' ne mondjam, hogy az alapvető feltételek megléte esetén, mint pl. tárgyalóképes angol nyelvtudás, és legalább 4-5 év munkatapasztalat, mennyit tud keresni egy fejlesztőmérnök ( informatikus, gépész, stb. ) egy komolyabb multinál, itt, Magyarországon is. Legalább a _dupláját_ egy katonatiszti fizetésnek, plusz ott van a Cafeteria, magánnyugdíjpénztári hozzájárulás, esetleg céges autó, céges mobil, stb...
Üdv:
Előzmény: KatonaHumor (33347)
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33348

Meg szerencse, hogy nem szolgalsz, mert akkor szegeny katolikusoknak Szent Patek elott kellenne terdepelniuk. Bar azt azert elhiszem, hogy a papok meg tudnak magyarazni, hogy a Ghilie cucc rajtad az valojaban szerzetesi csuha. :))))

Udv.

Előzmény: Zicherman Istvan (33345)
KatonaHumor Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33347

Az igazság az itt elhangzott rémségek és a toborzóirodában elhangzott szépségek között van valahol félúton.

Tájékozódj aktív katonáktól, ha tudsz. (Túl sok pozitívumot persze ne várj).

Anyagilag az mindenesetre többnyire igaz, hogy egy katonatiszt jobb pénzt kap, mint egy hasonló (főiskolai-most már egyeteminek nevezett) végzettséggel rendelkező civil társai (tanár, óvónő, stb).

De a pénz nem minden.

Mondd el lécci, hogy volt az amikor azt mondták a toborzóban, hogy ha van ismerősöd, már másnap mehetnél?

Úgy értették ha van egy ezredes/tábornok rokonod?

Előzmény: giks (33346)
giks Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33346

kösz

tapasztalatbol irtad? - csak vicc volt,

meg tudja valaki irni miért nem érdemes szerzödéses katonának lenni Magyarországon? 

Előzmény: tuzer (33309)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33345
:(((
A moderátorok remélem megértik:
Tudod,a HM kapja be a faszomat. Még ha meg is teszi, nem veszem jó néven, ugyanis egy sarki prosti jobban elvégzi a munkát annyi pénzért.:(((

Baaaaaaaszzaaaa meg a magszságos. De irigylem azokat, akik szolgálnak. Ezeknek a ,,marháknak" (Szent Embereknek) életükben kéne emlékművet állítani.:////
Előzmény: Hassel606 (33344)
Hassel606 Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33344
Sajnos igaz, megértem a lakatolást...Azóta csak(7éve) a gaz veri, illetve lerabolták a falakig. Természetesen a Ho. pk-ság előtte lett felújítva.
Előzmény: Zicherman Istvan (33332)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33343
De gondolom az nem lenne hazafias meg ,,történelmi, igazi Amerikai hagyományőrző".:(((
Előzmény: Zicherman Istvan (33342)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33342
És azért New-Maxico témáját se feledjük.
Az amerikai kongresszus csinált egy mocskos húzást. Texas és Norde-Mexico a függetlenségéért küzdött, és önálló köztársaság akartak lenni.
A kongresszus KEVÉS pénzzel támogatta a telepeseket, hogy éppen jussonfegyverre, majd megnézte, hogyan véreznek el Santa Anna és a texanók csapatai (még a texasi kallóz-flotta és tengeri provokációk sem segítettek).
Nem voltak restek az ,,ügy érdekében" feláldozni Davy Crockettet sem (Tenessee állam kormányzóját, aki élő vadnyugati legenda volt akkoriban) Alamonál.
Egy nagyon ravasz, de rendkívül mocskos húzás volt az USA kormánya részéről az egész vállalkozás.
Mondjuk volt mit tanulniuk az angol tanítómesterektől.:(((

(Amit sajnálok, hogy a mai napig nincs emlékműve a mexikói felkelőknek az USA-ban, akik a fehére telepesek mellett harcoltak Santa Anna dioktátor ellen, pedig megérdemelnék; Alamonál is ők adták a védők harmadát)...
Előzmény: Zicherman Istvan (33340)
Plieur Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33341

valószínűleg nem akartak lovat adni valamelyk németbarát megmozdulás alá. Hosszú partszakasz, Panama csatorna közel, néhány csendes kis U-boat támaszpont...

A Zimmermann -távirat, 1917.

Előzmény: Zicherman Istvan (33338)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33340
Azzal a 12 repülőgéppel totális légifölényben volt. El Basanál éppen a repülőgépek kergették szét a mexikói lovasságot.
Viszont utána amikor megverték, 6 gépett éppen egy hajnali lovassági rohammal vesztett...
Előzmény: Stylist (33339)
Stylist Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33339
Na jó, csak Pershing tábornoknak még nem volt totális légifölénye a mexikóiak felett! Ezzel együtt, már az akkori erőviszonyokat is jól mutatja az a tény, hogy az USA-nak van New Mexico állama, és nem Mexikónak van Nuevo Americano nevű tartománya! :-))
Üdv:
Előzmény: Zicherman Istvan (33338)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33338
Azért az amerikai vezérkar is ismeri a történelmet (remélem), mert amikor 1917-ben Pershinget elküldték az expedíciós hadtest élén Mexikóban először iszonyuan megverték Zapatáék, és kellett a második velvonás, hogy eljussanak a kijelölt ,,200 mérföldes" határig...
Nem is beszélve arról, hogy a Kongresszusi Könyvtárban a mai napig megvan San Marti, Zapata, Villa, Sandino levelezése az USA elnökeivel, ahol az elnök NAGYON visszafogott volt...
Előzmény: Stylist (33336)
Plieur Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33337
Á dehogy...vagány volt a grundon, de már nem az: a néhai szalvadori elnök:)
Előzmény: Stylist (33336)
Stylist Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33336
Hát, közülük szerintem a jó öreg Fidel időközben már felvette a "néhai" előnevet, mert ha lenne még akár egyetlen működő idegvégződése, akkor biztos nem hagyná, hogy a töketlen öccse átvegye a boltot. Chavez most is a pofonláda fedelét feszegeti, biztos megbukott földrajzból, vagy a tanácsadói nem magyarázták meg neki érthetően, hogy az USA ott van a seggében, Oroszország meg qrva messze van. Ami Morales-t illeti, ha az amerikaiak el tudtak bánni Ülő Bikával Wounded Knee mellett, akkor rutinból ezt az indiánt is lepofozzák valahogy. A negyedik úriembert, a vörösingest, nem ismerem fel, csak nem Ács Feri személyesen, a Pál utcai fiúkból? :-))
Üdv:
Előzmény: Plieur (33334)
Plieur Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33335
Pozitív hozzáállás:))))
Előzmény: gencsydani (33320)
Plieur Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33334

Egy kompromittáló fotó:)))))))))))

Előzmény: Stylist (33330)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33333
Bocsánat az elütésekért:((((
Kicsit ingerült vagyok.
Előzmény: Zicherman Istvan (33332)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33332
Hát, ha igaz ahír, akkor már csak sírni tudnék.
Mondjk miután megsemmisítették Magyarország legrégibb egységét (32. Budapesti őrezred (Mária-Terétia), már semmin sem lepődök meg.:(
Kisstílű politika, történelmét nem ismerő és nem becsölő nemzet. Fasza.
Dupla szégyen a ,,magyarokra" nézve, hogy egy fél risszki-fél sváb beszél erről.:(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
Előzmény: Hassel606 (33331)
Hassel606 Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33331
Annak idején, mikor bezárták ceglédet, az utcán, március környékén megállítottak a civil ismerősök: "te, tényleg bezárják a laktanyát?", jóízűt nevettem. Azután augusztus elsején sírtam volna, ha nem szégyellem...

Ennyit a pletykáról.:)
Előzmény: Python24 (33322)
Stylist Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33330
"...mi az a 169 katonai puccs 168 év alatt amit a bolíviaiak összehoztak..."

Úgy tűnik, érik a 170.-ik is! Egész Bolíviában zavargások vannak, és Evo Morales elnök éppen most utasította ki az amerikai nagykövetet. Szerintem a CIA-nál már javában nézegetik a személyi kartonokat, hogy melyik jófej bolíviai tábornok lenne leginkább lojális Uncle Sam-hez... :-))
Üdv:
Előzmény: Plieur (33328)
Plieur Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33329
Ha kővel dobnak meg, 1 hetes száraz kenyérrel dobj vissza.
Előzmény: Zicherman Istvan (33327)
Plieur Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33328

Jó lehet az anyag:)))))))))))))

És majd Dél-Amerikából ide jönnek továbbképzésre a leendő Junta tagok, mert mi az a 169 katonai puccs 168 év alatt amit a bolíviaiak összehoztak...semmiség:))))))))

Előzmény: ==T== (33326)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33327
Ne vigyük túlzásba a humorizálást, mert a végén pacifisták leszünk )mondjuk minden igazi katona lélekben pacifista meg a Bibliai posztulátumok követője (,,ha megütötték a bal orcádat..."), de azért a jobb orcáról a Szentírás már nem értekezik.;)
Volt anno egy spanom, aki a tömegverekédesek után mindig úgy adta elő a dolgot, hogy: ..Fogtam a demokratizátort és jól elpacifizáltam a barmát."

(De ez minimum egy gyalásót feltételez:))
Előzmény: ==T== (33326)
==T== Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33326

Te figyu, most minek egy katonának fegyver? Például ugye a náciknak is volt, ezért ebből kiindulva egy fegyveres katona akár rettegést is kelthet számos társadalmi csoportban, és a jószomszédi viszonyoknak sem használ.

+ mi van ha beépülnek a hazai fasiszták az MH-ba és elkezdenek a kormány ellen szervezkedni.

Jobb az ilyet elkerülni.

Előzmény: Kuruc71 (33324)
KatonaHumor Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33325

Babgulyásfőzésben továbbra is verhetetlenek vagyunk.

A magunk módján megfingatunk mindenkit :)

Előzmény: Kuruc71 (33324)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33324
Na neeeeeeeeeee már !

Még alibiből sem lennének lövészek ? Akkor miből állna a MH ?
Akkor missziók sincsenek, meg semmi.

Ez még a jelenlegitragikomikus helyzetben is rossz vic.

( remélem )
KatonaHumor Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33323

...és felújítással :)

Python24 Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33322
Szia!!
Vannak ilyen pletykák..

De minden felszámolás pletykával kezdődött..
T. Mero Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33321

Tiszteletem Mindenkinek.

Nemrég hallottam ,nemtudom igaz e?Szóval Tatán  megszűnnek a lövészek?

Ha igen akkor az "újra " átszervezések után mi is maradna meg és hogyan működne tovább?

Egy srác mondta aki márc.-ban jött el.

Erre volnék kíváncsi.

Tisztelettel Mero

gencsydani Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33320
Ez végülis nem egy rossz felfogás...:DDD
Előzmény: Plieur (33232)
swordmanus Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33319
Üdv!
Már nem emlékszem, ki kérdezte...
legjobb tudomásom szerint a tavalyi C+D idején volt M4, M249, volt 5,56x45-ös lőszer is hozzá, csak épp rendszerben nem volt, így használni nem lehetett!!!! Akkor már jó ideje (nem karok hazudni, de valamiért fél év rémlik, hogy azóta van minden, de csak nézegetni meg taperolni lehet). Nem lepne meg, ha a helyzet azóta se javult volna.
Hogy örültek a katonák, amikor ajándék simunitionnal lőhettek... (meg énis-énis örültem!)
t-72 Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33318
Üdv!
Nem tudja valaki a tapolcai lőtéren mikor tartanak gyakorlatokat? Szívesen elnéznék arra ha akad egy:)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33317
Ugyan ez volt velem is egy hete. SEhogy sem tudtam belépni és még az új regeléseimet sem engedte. Aztán reklamáltam és csinátak valamit.

Előzmény: Éhesló (33316)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33316
OFF
Bocsi a próbáért de egész de. gonoszkodott velem az indapass és szinte semmire nem jutottam....
ON
Előzmény: Éhesló (33314)
tuzer Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33315

Igen korszerű, hatékony, ún. HCL gépsor szintez, vontatottnál elég a tengelyt, az irányzék pedig mindig vízszintes a ferde csőcsapállás kiküszöbölő segítségével.

Előzmény: Kuruc71 (33311)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33314
Próba
Légierő Blog Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33313

Számos késedelem és csúszás után visszaérkeztek Mi-17-eseink az oroszországi nagyjavításukról/modernizációjukból:

http://legiero.blog.hu/2008/09/10/vegre_itthon_mi_17

Üdv,

Gábor

Törölt nick Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33312

Ha rá lennénk kényszerítve, ma is védekeznénk. A hatásfok eleinte persze rendkívül alacsony lenne, rengeteg értelmetlen véráldozatot követelne, mert a  Magyar Honvédség megsemmisült, de azért a kényszer nagy úr. És akkor persze, hogy nem ilyen volt a honvédség, mert épp háború volt, rengeteg harctéren edzett katonánk volt (persze az ellenségnek is).

Előzmény: J Dagain (33307)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33311
"A legfontosabb érték az ember"

Kinyílik a bicska a zsebemben ha csak ara gondolok milyen hiányosságok vannak a személyi felszerelésben vagy hogy a legfontosabb értéket védő "filléres" zavaró miért nem került beszerzésre.

Más

A lövegeknél hogy oldják meg azt hogy ha TÁS-t foglal kkor az adott terepnek X és Y tengelyen is biztos van elhalylása az az a terep ferde. Hogy mérik hogy veszik számításbe ?
Előzmény: tuzer (33269)
tuzer Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33310

Miféle kilövőállások?

1., A SCUD-nak indítóállásai voltak

2., Mindenhol voltak indítóállásai országban, egész a nyugati határ 50 km-es körzetéig (az Alföldön csak elvétve járt az alakulat)

3., Ahol a SCUD éppen megállt, onnan indíthatott is (Kiváló idő a parancs vételétől számított 30perc), feltéve, hogy a talaj dőlésszöge legfeljebb 2 fok a vízszinteshez képest, és elfért rajta az állvány (13x3,5 m), valamint az irányzó műszerek.

4., Szinte soha nem készült indítófedezék, mert nagykapacitású műszaki célgépekkel (MDK, BAT) majd egy napig tartott, és levegőből azonnal felderíthető. A mozgékonyság volt a legjobb védelme.

Előzmény: t-72 (33300)
tuzer Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33309

Kezdjed a következő helyen:

Állami Egészségügyi Központ, ideg- elme osztály. Itt is az elmére helyezd a hangsúlyt.

Előzmény: giks (33282)
Plieur Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33308

Szia!

Azért hoztam fel példának a Cheler csávót mert nagyon is jó példa milyen amikor valaki az egyenruhával és hadseregparancsnoki beosztásával visszaélve, nyíltan támogat egy hírhedten szélsőséges, magyarellenes  pártot, jelen esetben a WC Tudor-Funár Gyuri-Disznó Paunescu csapatot.Amikor először megpróbálták leváltani, volt egy híres tiszti aláírás gyüjtés a támogatására, hangzottak el olyasmik is hogy akár erőszakkal is támogatják. Egy demokratikus rendszerben egy katonának pontosan megvan ugyanaz a szavazati lehetősége mint az átlagpolgárnak, lehet egyéb közéleti tevékenysége, stb.

A gondolkodást úgysem tudod betíltani. A véleménynylvánítási szabadsága is megvan.

Előzmény: internal server terror (33305)
J Dagain Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33307
Szerintem reális és nem baromság. Ha akkor is ilyen lett volna a honvédség és az emberi tényező is ilyen , nem tartott volna egy évig!
Előzmény: Törölt nick (33298)
internal server terror Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33306
"Miért kell ennyire sarkítani? Szerinted hány valódi komcsi/náci van ebben az országban, főleg pozícióban?"

Valódi? Egy darab se. Azért kell a politikai oldalak kilométeresre rúgó önmeghatározásainak bemásolása helyett elnevezésüket egy-egy szóra sarkítani, hogy kellően frappáns legyen ironikus mondatom :)

A gátlástalan kétkulacsos érdekemberekkel nincs gond. Létük természetes a kampányköltségek és a pártfinanszírozás egyensúlytalansága miatt, ők legalább csak keresni akarnak. Ellenben a hívők tömegei, akik az előbbiekkel mutyizó mocskos korrupt tolvajokra szavaznak, nehogy a nácik/komcsik nyerjenek...
Előzmény: Törölt nick (33245)
internal server terror Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33305
A hadsereg ne poltizáljon. De a katonák ne politizálhassanak egyáltalán? Ez képtelenség. Ha nem a lehető legrosszabb (vagy legjobb, nézőpont kérdése) értelemben vett szakbarbárok, lesz véleményük a dolgok menetéről. Onnantól pedig a szólásszabadság logikája lép érvénybe: ha valamit kimondani tiltott, akkor mégis kimondani önmagában forradalmi tett, beszélgetni róla pedig összeesküvés. Általánosan a politizálást megtiltani kontraproduktív: a szélsőségek visszaszorulása helyett azok terjedését segíti elő, mert a szabadságukban így korlátozott személyek továbbra is gondolni fognak ezt-azt, viszont a nyílt eszmecsere hiányában álláspontjuk nem szelidülhet másoké hatására; ellenkezőleg, a személyes beszélgetésekben (bizonyosan lesznek ilyenek) a szélsőségesebb nézeteket (általában határozottabban) valló nagyobb valószinűséggel győzi meg a másikat.

Bár ennek nincs sok köze a Tisza-idézethez, az egy másik mese, a helyettgondolkodásé :)
Előzmény: Plieur (33240)
degenerator Creative Commons License 2008.09.11 0 0 33304
légierő/harckocsi szempontból is?
Előzmény: belic (33278)
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33303
Udv.

Szerintem ez akkor mar eldontott dolog volt, akkor csak hangosan gondolkoztunk, es lehet, hogy amit kiraktunk a mozaikbol, az nagyjabol helyes.

Udv.
Előzmény: Plieur (33294)
Stylist Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33302
Nem kell hogy rám hallgasson, végülis én csak a partvonalról kiabálok befelé. Ellenben jobban tenné, ha Pythonra viszont hallgatna, mert nem hiszem, hogy nála autentikusabb forrást találna arról, hogy milyen jellegű problémákra számíthat az, aki éppen most dönt úgy, hogy hátralévő élete jelentős részét a Magyar Honvédségre kívánja áldozni...
Üdv:
Előzmény: Törölt nick (33295)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33301
Maximilian von Weichs mondta ezt, a Margarethe-hadművelet parancsnoka, 1944-ben.
Előzmény: Törölt nick (33298)
t-72 Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33300
Üdv!
Bocs ha nem illik a témához, de az úrkúti SCUD rakéta kilövőállásokról ki tud valamit?
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33299
Ha nem tévedek, a legeredetibb itt található, és már korábban beszéltünk róla:

http://www.honvedelem.hu/cikk/0/11598/nemzetkatstrat_vitaanyag.html

A kicsit kozmetikázott változat, amiről a cikk is ír, az meg itt:

http://www.honvedelem.hu/cikk/0/12244/nemzetikatonaistrategia-uj.html

Legalábbis szerintem.
Előzmény: M.Zoli (33275)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33298
"Ami nem is hulyeseg, hiszen mar 44-ben is megmondtak, hogy Magyarorszagot elfoglalni 1 napig tart ha van ellenallas, es 3 napig ha nincs, mert akkor vegig kell hallgatni az udvozlo beszedeket."

Bocs a műveletlenségemért, de ezt a veretes baromságot ki mondta?
Az egy napból azért egy év lett, és volt szívás az ellenségnek rendesen...
Előzmény: M.Zoli (33276)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33297
Nem. Az ötletet én vetettem fel, és első körben hárman kezdtünk el rajta dolgozni (a társaság német és ukrán tagjával). Már csak utána kapcsolódtak be a többiek.
Az izraeli srácnak semmi köze a ,,tengeri algához", ugyanis egy eészen másfajta szakmában dolgozik.
Előzmény: Stylist (33287)
Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33296

Tiszteletem Hungryhorse!

Mi volna ha az itteni  fórum tagok is kérnének egy ilyen megbizást?

20 millát csak el tudunk osztani mi is...:))))))))))))))))

Előzmény: Éhesló (33290)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33295
Stylist!

Ne kűggyé má el mindenkit, aki katona akar lenni! Ki védekezik, majd, ha baj lesz? A HM takarítónéniei?
Előzmény: Stylist (33285)
Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33294

Szia Zoli!

Nem is olyan rég tárgyaltuk az Aero alkalmazási lehetőségeit a magyar légierőben. Vajon lehetséges hogy olvasnak minket? :))))))))))))))))))))))))))))

Előzmény: M.Zoli (33292)
Stylist Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33293
"Elsőre talán nadrág kellene, alsó. Meg rendes zokni, meg bakancs."

Jaj, Te ezt egyáltalán nem érted! A Légierő(lködés) látványos! Az alsógatyákat és a zoknikat, sőt, még a Gore-Tex bakancsot sem lehet megrepültetni nemzetközileg Kecskemét felett, a sikeres "Bochkor Gábor Project"-ről már nem is beszélve... :-))
Üdv:
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33292

Udv.

En is csak neztem nagyokat, bar sejtettem mar regebben, hogy lesz valami ez iranyban, amikor repido vasarlasok tortentek. Ezek szerint van love. Vagy lesz. Vagy nem.

Ma beszelgettem Zoltan 1972-vel Gruziarol stb. Megjegyeztuk, hogy a gruzok nagysagrendileg otodannyi koltsegvetesbol, nagysagrendileg otszor akkora haderot tartottak fenn. Ha ez meg sarkos is, akkor is el kellenne gondolkodni ezen.

Amugy van benne logika, csak eppen abban maximalisan igazad van, hogy a Grippenek vegett szinte minden mast vegletesen elhanyagolnak. De legyen pozitiv a gondolkozasunk, az L 159 sokkalta jobb, mint a fagyigep, szobabicikli, stb.

Udv.

Éhesló Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33291
Elsőre talán nadrág kellene, alsó. Meg rendes zokni, meg bakancs.
És így szépen: alulról az alapoktól építve.
Nem cserepet, antennát rakni nemlétező tetőre, házra..... Légierő?:))))
Előzmény: M.Zoli (33289)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33290
Nem semmi csapat, de amit az indexmatyi nyilatkozik nem semmi: "az országban ennyien alkalmasak a feladatra" :))))))
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33289
Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33288

Szia Stylist!

Az azért nem biztos. 145 év nagy idő, ki tudja mi lett volna...:)

Előzmény: Stylist (33286)
Stylist Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33287
"Ami a nemzetiségi összetételét illeti: egy amerikai, egy kanadai, egy kínai, egy szerb, egy izraeli, egy ukrán, két orosz, egy magyar, egy német és egy finn dolgozik rajta."

És közülük nem az izraeli vetette fel javaslatként a többieknek a téma kidolgozását? :-)) Különben is, nyilván neki semmi köze nincs a Moszathoz... :-))
Üdv:
Előzmény: Zicherman Istvan (33258)
Stylist Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33286
"...az amcsi polgárháborúban a déliek fognak győzni..."

Hát, lehet hogy nyugisabb lenne ma a világ! Pl. Tamás Bátya' mai utódját aligha engednék el a gyapotföldről, hogy jelölhessék őt az USA elnökének... :-))
Üdv:
Előzmény: Plieur (33284)
Stylist Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33285
"...szeretnék szerődéses katona lenni tudjátok hol, hová érdemes jelentkezni?"

Ha _igazi_ katona akarsz lenni, akkor Marseille-ben, a Legion Etrangere' toborzó központjában! :-)) Amúgy meg hallgass Python-ra, hidd el, hogy jobban jársz!
Üdv:
Előzmény: giks (33270)
Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33284

Szia Bel!

Az illető úriember folytatja a brit katonai szakértők dicső hagyományát, ezért a "very british, indeed"jelző elnézést az elütésért:)

Mi is az a hagyomány? Lovaggá ütve, lóvá téve:)

És nem több információ alapján mint amivel mi rendelkezünk, összehozni egy szakértői véleményt:) Dicső hagyomány: Szevastopolt gyorsan bevesszük, az amcsi polgárháborúban a déliek fognak győzni, Gordon Pasát felmentjük Khartoumban, csatát nyertünk Mons-nál, áttörtünk a Somme-nál, hosszú a lista:)

Előzmény: belic (33278)
Yoshi Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33283
na, ez viccnek túl durva lenen, úgyhogy komoly

meg se lepődöm már
giks Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33282

szia

megirod milyen tapasztalataid vannak a honvédséggel kapcsolatban, hogy kezeltetni kellene magam, ha szeretnék szerződéses katona lenni?

Kösz

Előzmény: Python24 (33280)
Python24 Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33281
Sziasztok!!
Ez az egész iromány csak szócséplés!!Alig 18 oldalon megváltották a világot??Könyörgöm,én 4 oldalas jelentést írtam egy fél éves misszió alatt kiderült hiányosságokról,maroknyi emberre vetítve!!Pedig nem írtam olyan lózungokat,hogy
" a legfőbb érték az ember!""Ez nekik mióta új dolog??

Látszik,hogy milyen értékesek a katonák,hiszen televásárolták a sereget IED zavarókkal,páncélozott járművekkel,modern felszereléssel,korszerű híradó berendezésekkel,stb,stb...
Vagy mégsem??:(
Mert legfőbb érték az ember,ugye..!!!

Röhej,újabb kidobott 20 millió..!!

Python24 Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33280
Szia!!
Ugyan a Lipót bezárt,de valahol kezeltesd magad!!Ha meggyógyultál,akkor van egy ajánlatom

Ha megkeresel privben,kb 3 héten belül tudok neked mérnöki munkát intézni külföldön,ha megfelelsz a szükséges szakmai és idegen nyelvi szintnek..

Előzmény: giks (33270)
Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33279

Tiszteletem!

Én lenni pici hülye civíl, ki nem érteni katonai dolgokhoz. :)

Ennyi enyhítő körülményem azért van.

Ha nem is derül ki belőle hogy mire-mikorra-mivel akar készülni a Honvédség, az kb. kiderül hogy mit nem fog, illetve mire nem készülünk.

Szépen sorban:

-határon átnyúló környezeti katasztrófák. Ok, mondok egyet: Rosia Montana ( Érchegység):) Jól jön majd a víztisztító kapacitás:)

-nem készülünk NBC háborúra, mert nem fejlesztik majd azokat a fegyvernemeket amelyek képesek áthaladni/elviselni szennyezett terepen/terepet: tank és önjáró tüzérség

-nem lesz létszámnövelés/új egységek felállítása ( harcolók), mivel egy modern C4I rendszer, azaz pld. egy amcsi FBCB2 dandár szintű rendszer implementálása elég komoly beruházás

Még egy csomó dolog így beugrott, de hosszú lenne a lista:)

belic Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33278
Szia!

egy szagértői vélemény a grúz bunyóról, very btritish, indeed:)

"Victory came as a result of overwhelming numerical superiority"

Vagy en nem tudok angolul, vagy az ironak nem mondtak meg, hogy 3-szoros letszamfolenyben voltak a gruzok. :-)

Bel
Előzmény: Plieur (33256)
giks Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33277
sgt1981 köszönöm az infot. Bp-i vagyok a délinél már voltam, regisztráltam is magam de három dolgot mondtak: 1-nincs felvétel szerzödéses tisztnek, 2-ha van ismerösöm akkor már holnap mehetnék, 3-keresek máshol is lehetőséget, ahol tudok
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33276

Udv.

Majd az amik kikepzik az allomanyt a megadasra, mint a gruzokat. Ami nem is hulyeseg, hiszen mar 44-ben is megmondtak, hogy Magyarorszagot elfoglalni 1 napig tart ha van ellenallas, es 3 napig ha nincs, mert akkor vegig kell hallgatni az udvozlo beszedeket.

B.ssza meg ez mar koncepcio. Itt kinalom talcan a megoldast arra, hogyan lehet kihuzni addig, amig megerkeznek a NATO csapatok. Kerem en is a 20 millat.

:((((((((((

Udv.

Előzmény: Zicherman Istvan (33274)
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33275

Ha pontos a cikk, akkor nem ertem a kovetkezot. Szekeres felker nehany embert, akik szerinte Magyarorszagon egyedul alkalmasak ilyen koncepcio kidolgozasara, majd amikor elvegzik a feladatukat, akkor kijelenti, hogy rossz a terv, mert a keszitoi alkalmatlanok mivel civilek. ??????

Segitseg esetleg valakitol?

Sirjunk, vagy rohogjunk?

Halozatalapu hadviseles. A netes bekotesu szakszi megkeri a nemletezo tuzersegi tamogato csapatokat, hogy vezessenek halozati alapon preciz tuzet a felderitetlen elhelyezkedesu ellensegre?

Tomeny faszsag. Engem is erdekelne az eredeti anyag.

Udv.

Előzmény: Zicherman Istvan (33271)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33274
...és ne gondolják azt, hogy majd az amerikaiak megmondják a tutit és ellátják oktatóanyaggal az embereket:(((
Rengeteg ,,semleges" vagy ,,ellenséges" területről származó kiképzési technikán és oktatási programon is át kell esni.
Előzmény: Zicherman Istvan (33273)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33273
Máris az elején:

,,Az eddigieknél nagyobb szerepet szántak azoknak a különleges erőknek, amelyek képesek a gerilla- és terroristamerényletek elhárítására."

Addig marad ez a ,,szarnak pofon" kategóriában, amíg valami vízfej tarkóig homlokcsontjában nem gyullad ki a felismerés rövidzárlata, és nem értik meg végre, hogy terror- és gerilla-ellenes hadviseléssel KIZÁRÓLAG olyanok képesek hatásosan harcolni, akik ismerik azt: magyarán - átestek a diverzáns, partizán és terrorista képzésen.
Ehhez meg KUTATÓBÁZIS kell!

Mindaddig az egész egyszerű PR-szlogen és szócséplés.:/
sgt1981 Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33272
giks: Ha Budapesten laksz akkor a Déli Pályaudvarnál az Alkotás úton van egy toborzó iroda. Ha pedig vidéki akkor a területileg illetékes toborzó irodánál tudsz érdeklődni.
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33271
Jó lenne látni az egész dokot, mert ebben a lehozásban tömény faxságnak tűnik. Olyan ,,itt a semmi - fuss el véle".:/
giks Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33270

Üdv.

főiskolát végzett 30 éves mérnök vagyok, szeretnék szerődéses katona lenni tudjátok hol, hová érdemes jelentkezni?

Üdv.

tuzer Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33269
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33268

Udv.

Nem tudom milyen a gyakorlat ebben a viszonylatban, igy igen, elmeletrol beszeltem.

Udv.

Előzmény: Éhesló (33264)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33267
Pardon:
Privátban beszélgettünk pár számomra igen tisztelt emberREL.

Így helyes.
Előzmény: Zicherman Istvan (33265)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33266
Hát igen, van benne valami, de ha két rosszból kell választani, akkor az ember hajlamos a kisebbiket választani.:/

Ráadásul a koncepcióról kizárólag mint elméleti munkáról beszéltem...
Előzmény: Éhesló (33264)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33265
Hogy mindezt miért is mondom:
Privátban beszélgettünk pár számomra igen tisztelt emberről a modern hadseregekről (természetesen összehasonlítva a MH-val). Amit igazán kéne forszírozni (no, persze nekünk ez szívügyünk:)) - a gyalogság képzését (könnyű, gépesített, speciális egységek - lényegtelen). Nem csak kötelékharcra vagy összfegyvernemi együttműködésre kell oktatni őket, hanem szabotázsra, diverzióra, partizánharcra, városi ütközetekre (beleértve a bújkálást és szökést, illetve ellenállás szervezést).
Az ember a legideálisabb harcigép, amit valaha hordott a hátán a Föld. Erre kell reflektálni az oktatás alatt. Lehet egy ország nukleáris szuperhatalom vagy a tengerek úrnője, ha tetszik, de az ellenséges területre a gyalogság vonul be.
Nem véletlenül nevezték régen a gyalogságot a ,,harcmezők királynőjének".
Ez ma sem változott.
Előzmény: Zicherman Istvan (33262)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33264
Az elméletek nem rosszak. A valóság az.
Tehát: elméletileg egyetértek a szűréssel. Valójában nem, mert egy olyan szervezet és emberei hajtják végre akiket már régen ki kellett volna szűrni sajátos demokráciaértelmezésük és politikai elfogódottságuk, elkötelezettségük és tetteik okán.
Előzmény: M.Zoli (33233)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33263
Tiszteletem.

Biztos voltam abban, hogy lényeges vagy szakmai dolgokban nincs köztünk nézeteltérés.:)

Üdv.
Előzmény: Éhesló (33261)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33262
Nagyon jó kis csapat! Az szent.
Ráadásul mindenki volt katona, ezért félmondatból is megértjük egymást (mondjuk az is számit, hogy a legfiatalabb 28 éves).
Többek között olyan anyagokat is sikerült beszerezni, amelyek nem szerepelnek egyik, partizán/gerilla hadviseléssel foglalkozó katalógusban vagy könyvjegyzékben sem. (P.l. a szerb srác beszerzett több olyan XIX. századi könyvet, amelyek a témával foglalkoznak, de eddig senki sem tudta, hogy léteznek.)
Nem kevésbé érdekes beszerezni azokat a könyveket vagy írásokat, amelyek szerepelnek a szakirodalom katalógusaiban (p.l. Gyenyisz Davidovnak az ide vonatkozó írásait két évbe tellett megszerezni, teljes terjedelmükban; az eredeti kéziratnak megfelelő De Weten és Churchillen már pár éve dolgozom; ezekből szinte mindenhol csak kivonatok léteznek). Sok írást p.l. teljesen más, korabeli kiadványokban kell keresni (csak pár példa: Sztarinovnak a cikkét az úgynevezett ,,légpárnás és folyadékos robbantásról" a BAM (Bajkáli-Amúri Vasúti pálya) technikai útmutatójában találtuk; szintén Sztarinov robbantással és szabotázzsal foglalkozó cikkeit a ,,Szovjet vasúti dolgozó" szakmai havilap 1934-36-os számaiban; a német ,,Wehrwolf" szervezetnek az anyagait a német archívumok és könyvtárak... ifjúságpolitikával(!) és gyermekneveléssel(!!!) foglalkozó részlegeiben.) Vannak más furcsa helyek is. P.l. a XIX. század kaukázusi gerillaháborújáról, illetve a Krími-háború idején, Szevasztopol alatt alkalmazott szabotázs és diverzáns akciókról Tolsztoj irodalmi műveit kellett fellapozni (ő ott volt, ezért nem csak irodalmi, de prim-értékű anyagok), városi gerillaharcról és forradalmi megmozdulásokról - Hugo, Vidocque, mások, akik szemtanúi voltak az egésznek.
Egy rendkívül sokrétű munka, gyakran első látásra vadidegen területek anyagai (p.l. vasúti szakkönyvek, ipari és közúti konstrukciókkal foglalkozó szakirodalom, tömegpszichológia, társadalomtudomány, geodézia és kartográfia, geológia, oceanográfia, meteorológia, sporttörténelem, stb.
Izgalmas munka, csak rohadtul kevesen vagyunk hozzá, még így is.

Ezért is kell egy állami intézet, amely ilyen jellegű kutatásokat végez. Tudtommal ezzel a témával komoly szinten csak az USA-ban, Izraelben, Oroszországban, Belorussziában, Kínában, Svédországban és Svájcban foglalkoznak. (Lehet, hogy másutt is, de erről nem tudok.)
Nem egy nagy kunszt, p.l. Oroszországban az egyik katonai akadémia ,,Különleges rendeltetésű hadviselés tanszékének" van jelenleg egy gerillaháborús osztálya, saját kutatási bázissal. Az amerikaiaknál ott van a Kennedy, és a Forradalmak, Háború és Béke kutatóintézete; a svédeknél a Stratégiai Kutatóintézet... stb. Másként nem is lehet. Csak egy példa: nem lehet komoly kapcsolati rendszer kiépítése nélkül beszerezni egyes anyagokat - anno sok verejtékbe tellett beszerezni - például - a ,,R.A.F. partizá kézikönyvét" vagy az EREDETI, teljes terjedelmű ,,I.R.A. Zöld Könyvét" (vagy az ,,Ír önkéntesek kézikönyvét"). Ezek csak példák
Előzmény: Törölt nick (33259)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33261
Kedves István,
ebben a formában az általad leírtakkal egyetértek.
Ezért nem tartom megfelelő szűrőnek az államhatalmi szerveket.

Tiszteletem, Éhesló
Előzmény: Zicherman Istvan (33217)
Éhesló Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33260
Képletesen értettem, de ténylegesen igazad van!:-))
Előzmény: Stylist (33216)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33259

Ez aztán a szép kis nemzetközi csapat. Bár egy ilyen vegyes nemzetiségű szakértők által írt anyagot itt a földön nem valószínű, hogy megvenne akárki is, mert mindenki veszélyt látna benne. Legfeljebb egy csillagközi invázió alkalmával a marslakók elleni harcban lenne olyan helyzet, hogy az említett országok egy célért harcolnának... :)))

Előzmény: Zicherman Istvan (33258)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33258
Magunknak dolgozzuk ki, mint sajátos agytorna. Folyamatosan változtatjuk vagy kiegészítjük az anyagot annak függvényében, hogy éppen milyen új anyagok jönnek be.
Hááát, nem egyszerű feladat.
Ami a nemzetiségi összetételét illeti: egy amerikai, egy kanadai, egy kínai, egy szerb, egy izraeli, egy ukrán, két orosz, egy magyar, egy német és egy finn dolgozik rajta.

Csupán agytorna, semmi más.
Előzmény: Törölt nick (33257)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33257
István, amúgy kinek állítjátok össze ezt az anyagot? Magatoknak, vagy vagy esetleg valamelyik ország megrendelésére? (Azt meg sem merem kérdezni, hogy esetleg a MH vagy a HM rendelte-e ilyet)
Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33256

Apropó, egy szagértői vélemény a grúz bunyóról, very btritish, indeed:)

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/article4583383.ece

Előzmény: Zicherman Istvan (33253)
==T== Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33255

OFF:

A napokban valaki említete, hogy az Angyalbőrben sorozat "Átkelés" című epizódjában is mutatott hadgyakorlaton komolyabb erők voltak, mint az agész mai MH. Igaza volt,nem semmi lehetett egy ilyenben résztvenni.

Vannak még ilyenek mostanában, vagy csak közös NATO-s ill. békefenntartós bohóckodások folynak pár tucat, esetleg pár száz honvéddel? Mert szerintem egy iylen hadgyakorlat sokaknak vonzóbbá tehetné a honvéd életet, mint az, ha egy bal* kiképzőőrmester fogkefével mosatja fel a wc-t.

Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33254
Én a tettlegességre gondoltam:)
Előzmény: Zicherman Istvan (33253)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33253
Hát ha faszán teljesített egy ezredes vagy őrnagy, és megkapta a minősítést, akkor a kiképző őrmester is széles farkasvigyorral fogadja a ,,lecseszést".:))))))
Előzmény: Plieur (33252)
Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33252

Tiltakozom!

Kérem nem bevezetni azt a román szokást hogy a leszereléskor rendezzük a számlákat! :))))))))))))))))))))))

Előzmény: Zicherman Istvan (33250)
Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33251

Most zártad ki magad a tanfolyamról:))))))))))))))))))

Előzmény: Törölt nick (33249)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33250
:)))))))))))))))))))))))))))))))))
na látod, ez az igazi, betyár tiszti hozzáállás.:) Ilyenek kellenek a kis háborús tanfolyamra.:)))))))))))))))))))))))))))
Előzmény: Törölt nick (33249)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33249

"Sok tisztnek nem kicsiny stressz, amikor egy kiképző őrmestertől kénytelen elviselni az üvöltözést vagy ,,gyomrosokat".:/"

Én úgy állnék ehhez, hogy "jólvan kisköcsög, ugass csak, a képzést lezáró banketten úgyis visszakapod" :))))))))))))))

Előzmény: Zicherman Istvan (33248)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33248
Még ami rendkívül fontos, hogy a tanfolyamokra jelentkezők a tanfolyam idejére megfosztatnak katonai rangjuktól és beosztásuktól (minden jelentkező - hallgató).
Sok tisztnek nem kicsiny stressz, amikor egy kiképző őrmestertől kénytelen elviselni az üvöltözést vagy ,,gyomrosokat".:/
A ,,szemete" gyorsan kihullik.
Előzmény: Zicherman Istvan (33247)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33247
Több kategória van, amiből érdemes válogatni:
1. Olyan emberek, akiknek kisebb-nagyobb problémáik voltak a törvénnyel (garázdaság, önbíráskodás, testisértés), de p.l. a ,,gyilkosságiak" vagy a ,,tagadók" (akik nem hajlandóak együttműködni a hatóságokkal) már kizáróak.
2. Sportolók (elsősorban egyéni és üzdősportok űzői).
3. Speciális szaktudással bírók (p.l. rádiós amatőr, képzőművész, sárkányrepülős, stb. - csak példa.)
4. Jó fizikai kondiban lévő több diplomás értelmiségiek.
(Ez ami a csoportok magját illeti).
Minden esetben kötelező a kimagasló intelligencia, sárm, kommunikatív készség; jó ösztönvilág és absztrakt gondolkodás (a konkrét gondolkodás sem kizárt, ha jó logikai vázzal bír).

Vezetői kritériumok (parancsnokok).
Mivel egy-egy diverzáns/gerilla csoport legideálisabb vezetőségi összetétele: Parancsnok, vezérkari (törzs-) főnök, az állománnyal folytatott munkafelelős tiszt (nevezzük ,,poltisztnek").
1. Jól képzett tiszt (külön fontosságúak az alábbi fegyvernemi szakmák: ejtőernyős, felderítő, műszaki, utász, stb.)
2. Legyen tapasztalata háborús területen végzett munkában (p.l. missziók).
3. Legyen kiváló fizikai kondiban.
4. Rendelkezzen széleskörű ismeretekkel (p.l. történelem, irodalom, társadalomtudományok, stb.)

,,Poltisztek":
1. Rendelkezzenek katonai szolgálat tapasztalatával.
2. Legyen jó fizikai kondi.
3. Lehetnek politikai pártok képviselői, amennyiben alá tudják vetni magukat a katonai hierarchiának.
4. Sok esetben lehetnek lelkészek (a tapasztalat ezt bizonyítja).
5. Jó komunikációs készség, kiállás, agilitás, ,,gerinc".

Ez csak röviden (az eddig összehozott anyagot úgy sem rakom ki.:))
Előzmény: Törölt nick (33244)
M.Zoli Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33246

Udv.

Ezzel en is egyetertek, de asszem elhuztuk a topicot ujra politikai sikra. Mondjuk ez is beletartozik, de talan valtsunk temet masra, mielott megint osszejon nehany 100 hsz. ami mondhatni csak a politikai aspektusokkal fog foglalkozni. Sajonos most nekem nem jut eszembe tema, masreszt most nincs sok idom.

Udv.

Előzmény: Törölt nick (33245)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33245

"A működés hatékonysága le van szarva, ha egyszer az irányítás folytonossága azt jelentené, hogy a közterületfenntartó élén egy náci/komcsi határozza meg a szemétszedés rendjét, ami tűrhetetlen lenne :)"

Miért kell ennyire sarkítani? Szerinted hány valódi komcsi/náci van ebben az országban, főleg pozícióban?

Segítek: Náci gyakorlatilag nincs (legfeljebb szupermarketbeli biztonságiőr szinten), komcsi mondjuk van, de (hál' Istennek) kihalófélben. Ami viszont rengeteg van: gátlástalan, kétkulacsos érdekember. De őket nem a komcsi/náci ideológia hajtja, hanem a pénz. Akérmelyik oldalról jön is.

Előzmény: internal server terror (33237)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33244

Üdv!

Igen, több helyen is olvastam már, hogy a diverzánképzés legjobb "emberanyaga" a csibészekből kerül ki, olyan figurákból, akiknek volt már korábban dolga a hatóságokkal kisebb-nagyobb ügyekben. Ez persze nem feltétel, csak tendencia. :) Illetve - állítólag - inkább a hallgatagabb, nem nagy dumás embertípusból.

Előzmény: Zicherman Istvan (33235)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33243
"-arra a kérdésre hogy hogyan is jellemezné az életfilozófiáját-a következőket válaszolta:

Egész életemben a metafizika és a klitorisz között ingadoztam..."

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Előzmény: Plieur (33232)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33242

Nehogy már Oroszország ilyen szempontból példa legyen... :)

Az USÁban pedig nem egyik párt használja a szolgálatokat a másik ellen és annak szimpatizánsai ellen, hanem a külpolitikában az ország vélt vagy valós érdekei mentén. Azért ez nagy különbség.

Előzmény: sgt1981 (33223)
Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33241

Kissé hosszabb a cikk, de a sereg része ( most eltekintve szekuséktól):

And in addition to all these allegations, a letter in the form of a

memorandum, supposedly written by 300 top military leaders defining

themselves as "a group of generals both in service and in reserve",

accused President Iliescu of "ruining"  the country's armed forces by

"obeying orders from NATO"  to sack 75,000 military personnel and

dismantle 600 tanks, 900 artillery pieces and 30 planes.  The letter's

authors concluded: "You delivered the country's army, independence and

sovereignty to traitors, spies, and speculators. For such high treason,

there can only be one punishment." 26

The letter was published in Romania Mare,  the newspaper of the extreme-

nationalist chairman of the Greater Romania Party, Corneliu Vadim Tudor,

who has long sought to discredit the president.  Although on this

occasion CV Tudor tried to mend the rift by publicly declaring his

"political and moral support"  for Iliescu, later that year he

intensified his attacks against the president, declaring even that "Mr

Iliescu should be executed for treason".27  The new offensive was

considered to be the last straw, and by mid-October 1995 the ruling

Social Democracy Party of Romania (PDSR) broke off all political

cooperation with Tudor and his party, as a "reaction against racist,

chauvinistic, anti-Semitic, extremist and totalitarian phenomena which

characterise PRM and its chairman Cornel Vadim Tudor".28

However, the "witch hunt" that followed the publication of "the letter

of the 300", as it was depicted by the Romanian press, coordinated by

the SRI and by the Counter-Intelligence Department of the army,

confirmed the existing rumours that the memorandum was in fact a one-man

frame-up aimed at "creating confusion among army personnel".29  Although

the name of the culprit was not revealed, it became apparent in October

1995 that the letter could have been the work of the Army General Paul

Cheler, the commander of the 4th Romanian Army - Transylvania.  Indeed,

after the 1989 December events, General Cheler has strengthened his

links with the ultra-nationalist mayor of Cluj-Napoca and chairman of

the right-wing Romanian National Unity Party, Gheorghe Funar, and made

known his conservative views by sharply criticizing the reform of the

armed forces along NATO criteria and the idea of Romanian-Hungarian

reconciliation. However, as his attitude was embarrassing for the

government, he read the news about his retirement in the press. Needless

to say, Gen Cheler reacted with rebellion and in an unscheduled press

conference in Cluj-Napoca, Cheler announced that he would continue to

consider himself the commander of the 4th Army until the defence

minister personally travelled to Cluj-Napoca to remove him.30  And after

his removal, he boycotted the ceremony organised by President Iliescu at

the presidential Cotroceni Palace in Bucharest for the 50 generals who

were retired and placed in reserve.31

All these scandals and allegations provoked unprecedented debates and

speculations in the media about the forces that may have an interest in

inspiring a political crisis in Romania.  But irrespective of the

reasons behind these allegations, the on-going debate about the dangers

posed to democracy by the omnipresent interference of the nine Romanian

secret services in this country's affairs reveals much about the

conspiratorial nature of this society, and the accusatory tenor of its

politics which inevitably feeds concern about the underlying stability

of Romania.

Előzmény: Plieur (33240)
Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33240

Tiszteletem!

A Tisza idézet ott és akkor nagyon is helytálló volt, sőt tudtommal a mai napig érvényes az alapelve. Akkor még messzi rémálom volt az hogy x%-a az állománynak párttag legyen, a politikai tiszt szintén. Esetleg ha a tábori lelkészt nem számítjuk annak:)

A hadsereg politizál című műfajban tudnék adni egy dicső példát: gen.arm.Paul Cheler.

Kissé bővebben:

http://fas.org/irp/world/romania/csrc12045.htm

Előzmény: internal server terror (33237)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33239

Kedves Ifjú Topiktársaim!

OFF:

A "szűrés"-sel kapcsolatosan vegyétek nagyon figyelembe azt az öregcsókai tapasztalatomat, hogy az egyed politikai orientálódása általában a tagnak a rendszerbe való bekerülése után alakúl ki, vagy vált irányt, néha homlokegyenest :-D!

Mondanám még azt, hogy ez a megfigyelésem a Lajtán inneni területre érvényes, és mivel a demokrácia kishazánkban nem rendelkezik pölö egy amerikai 200 éves hagyománnyal, félek, hogy ez még így marad sok-sok generáció váltás után is.

ON:

Öreg Csóka

internal server terror Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33238
"Azt allitottam, hogy a hadseregnek politikamentesnek kell lennie, es ha most elgondolkozok, akkor ezt a 2 szervezetet leszamitva nem tudok masrol, akiknek feladatuk lenne a szures, es akiknek megvolna hozza az aparatusuk, infojuk, stb."

Mint az államapparátus pártsemlegességének kérdése, ez sem szabályozási probléma szerintem, hanem kulturális. A külső normák nem többek, mint a tevékenységet hátráltató tényezők. Valódi megoldást csak az jelentene, ha az olyasmi felvetések, hogy kirúgjanak egy intézményvezetőt mert az előző kormány nevezte ki, illetve a megyei nemzetigárdák rohanjanak segíteni a zavargó tüntető hazafiakat, csupán meghökkent tekinteteket és lesajnáló fintorokat okoznának. Na persze ettől még messze vagyunk.

/ceterum censeo a Magyar Honvédség megsemmisült ;)/
Előzmény: M.Zoli (33233)
internal server terror Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33237
"jelenleg nem pártsemleges vagy gazdasági lobbi-mentes Magyarországon (egyetlen) államszerv se nagyon, és ezt tartom a legnagyobb, legsúlyosabb bajnak, és minden bajforrás gyökerének."

Szerintem ez is csak tünet. A valódi probléma, amiért ez bekövetkezhet, sőt ez az áhított cél: a politizálás felénk egyfajta hideg polgárháború, ahol az érzelmileg azonosuló hívek számára az ellenoldal maga az ősgonosz és hatalomrajutása maga a vég -például "nincs alternatívája" vagy "a haza nem lehet ellenzékben" (hogy semleges legyek)-, így a pozíciók megszállása, feltöltése hűséges káderekkel nem a működés hatékonyságát rontó hülyeség, hanem szükséges és kívánatos. A működés hatékonysága le van szarva, ha egyszer az irányítás folytonossága azt jelentené, hogy a közterületfenntartó élén egy náci/komcsi határozza meg a szemétszedés rendjét, ami tűrhetetlen lenne :)

Természetesen nem értek egyet Tisza Kálmánt támogató véleményeddel (#33221) sem. Az idézet kifejezetten undorító hozzáállást mutat: hogy valakinek "dolga nemzetét és hazáját szolgálni bármilyen viszontagság közepette", de nem lehet dolga nemzete és hazája viszonyairól gondolkodni. Az neki luxus. Majd gondolkodik helyette Tisza Kálmán :)
Előzmény: Zicherman Istvan (33217)
Plieur Creative Commons License 2008.09.10 0 0 33236

Hát ez az, nagyon is relatív a kiválasztás...

Mondjuk megjelenik egy ifjú, ki szereti a vodkát , kurvázik, vereseket ír, politikai szatírát, rossz társaságba is keveredik ( dekabristák)

Na maga biztonsági kockázat, tisztelt Denis vasilievics Davidov..:)

Orde Wingate meg cionista kapcsolatai miatt gyanús , vallási fanatikus és a módszerei miatt irány neki Hága:)

Csak két példa. Azért ragadtam ki őket mert mindkettő tiszt volt:)

Előzmény: Zicherman Istvan (33235)
Zicherm