Keresés

Részletes keresés

Berci75 Creative Commons License 2010.06.10 0 0 1414
Köszi a választ.
Persze, sokmindent át kell gondolni:
- A helység adottságai milyenek
- Jóval kényelmesebb, mint kályha + sparhelt
- Egyserűbb ételekhez elegendő az égésidő, viszont egy pacal nem fő meg rendesen :)
Előzmény: sancibácsi (1410)
vberko Creative Commons License 2010.06.10 0 0 1413
Köszi a gyors választ ... a többi része jó a sparheltnak, így a tűztér újra lesz samottozva ... és Agyag+só lesz mert az van :)
Egyébként melyik a tartósabb ? Agyag+só vagy vizüveg+samott liszt ?

Üdv
Berko
Előzmény: sancibácsi (1412)
sancibácsi Creative Commons License 2010.06.09 0 0 1412
Ha csak a samottozásnak van baja, és az van neki érdemes szerintem.
De! Agyagot javítani esetleg sóval szoktak, vízüveggel nem.
Vagy agyag, vagy vízüveg de samott liszttel/őrleménnyel keverve. Vagy nagyobb tüzépeken barkácsáruházakban kapható zsákos tűzálló száraz habarcs (2100-3000/zsák). Ezt csak vízzel kell bekeverni.
Előzmény: vberko (1411)
vberko Creative Commons License 2010.06.09 0 0 1411
Köszi a gyors választ. Néhány sejtésem igazolást talált ... néhány pedig nem :)

A szomszéd kisöregnek szerinted érdemes így törött lapokkal kisamotozni a sparheltot ?
Előzmény: sancibácsi (1407)
sancibácsi Creative Commons License 2010.06.08 0 0 1410
Nincs metszetem róla, bocs.
Főzőlappal kombinálni, miért is ne? Nyílván egy puccos nappaliban, vagy hálószobában nem néz ki jól.
Viszont ahol egy légtér a konyha étkező (is) ott helye lehet.
A kályha üzemét hatásfokát nem rontja (sőt az öntvény jobb hőleadó kapacitással rendelkezik, mint a tégla, vagy kályhacsempe).Az biztos, hogy a próba begyújtásnál a kályha elkészültekor egy egész kis fával (max 1 kg) már a platt egész forró lett, és érezhetően melegítette a helyiséget.

és ez egy másik készülőben harang rendszerrel:
Előzmény: Berci75 (1408)
ganzos Creative Commons License 2010.06.08 0 0 1409
Szia Sancibácsi! Köszönöm a gyors és részletes választ. Felhagyunk a fekvő járatos tüzelő berendezés építésével. Az eredeti elképzelés egy tömegkályha volt. Én játszottam a gondolattal, hogy téglából építek egy 5 függőleges járatú /lengyel/ kályhát. Annyi szép és jó dolgot lát, olvas az ember, hogy a bőség zavara áll fenn. Kaptam egy szép könyvet (remélik a híveim, hogy ettől okosabb leszek) "Sabján Tibor NAGY KÁLYHAKÖNYV". Ebben a 45. oldalon van egy kályha. Ha ismered és van róla véleményed, kérlek oszd meg velem.
köszönettel, ganzos
Előzmény: sancibácsi (1405)
Berci75 Creative Commons License 2010.06.08 0 0 1408
Tiszteletem!
Na és erről a kályháról lehet valahol metszeti ábrát találni? (Nagyon érdekel, hogy is lehet főzőlappal kombinálni a tömegkályhát. Na meg hogy érdemes-é? Érdekes vélemények lehetnek ellene vagy mellette, ami a hatásfokon túl a használatára vonatkoznak. )
Előzmény: sancibácsi (1407)
sancibácsi Creative Commons License 2010.06.07 0 0 1407
'besűlyesztve' azért van, egyrészt mert így kisebb a kályha alapterülete. Lehetett volna a kályha mellé/mögé is állítani a főző részt( a harang redszerű kályhák nagyon jól variálhatók!), de akkor több helyet foglal. Így a (csak)fűtő rész a főző-sütő fölé került. Jobb oldalon lent, az ugyanis fehér sütő! A platni melletti két felmenő függőleges fal tehát ami körbezárja a főzőlapot az igazából azért (is) kell, mert erre van állítva a 'felső harang'.
Ha ajtót tesznek rá sütőként azért nem tud funkcionálni (nem is kell mert van sütője); viszont az oroszok szoktak! :-))
Sőt be is polcozzák: ezen szárítják a ruháikat. Azért ott más az időjárás ...
Nem akarok minden kérdést bellheather elől lelőni, de ezeknek kályháknak az egyik nagy előnye, hogy a platt mivel öntvény és a tűztér fölött állnak közvetlenül:
Begyújtás után egyből elkezdenek melegíteni! Ez ellensúlyozza a tömegkályha hőtehetetlenségét. Ennek ott lehet jelentősége, ahol nagy hidegek vannak (kihűl a lakás/kályha), vagy későn érnek haza: meggyújtja a tüzet, a hűtőből ráteszi a vacsit, míg átöltözik, tesz-vesz a plattni hamar ráfűt a konyha-étkezőre, és már meleg a kaja is:-))
Előzmény: vberko (1406)
vberko Creative Commons License 2010.06.07 0 0 1406
Mivel elég kihalt a topik, így lenne 2 kicsit Off kérdésem.

Az első arra vonatkozik, hogy a képen látható kályháknál mi értelme van a főzőlapot így megcsinálni ? Mármint ilyen lyukszerűen besűlyeszteni ... vagy erre ajtót raknak és egyben a sűtő is megvan ? Sok helyen néztem, kutakodtam, de nem tudok rájönni ez miért jobb így.

A második kérdésem kicsit személyes. Szóval a szomszéd bácsi szerzett 1 még használható sparheltot. Ezt szeretné rendbehozni. Vannak samott lapjai/téglái amik nincsenek nagyon kiégve, de össze vannak törve ... pénze nincs új samottra. A tűzteret újra lehetne/érdemes lenne -e samottozni a meglévő törött samottal, agyagba rakni (az agyagot vízüveggel feltúrbózni) ? Agyagot, vízüveget tudnék neki adni, mert az nekem van kimaradva.

Üdv
Előzmény: bellheater (1398)
sancibácsi Creative Commons License 2010.06.07 0 0 1405
Én is találkoztam már régen a képpel, oldalnézetet nem láttam róla (csak egy könyv ajánló). Ha érdekel, pl. itt megtalálhatod:
http://www.grannysstore.com/Do-It-Yourself/masonry_stoves.htm
Ha érdekel a kályháról a véleményem: nem rossz, de azért ennél sokkal jobb kályhák/megoldások léteznek. Ezzel az a gondom, hogy:
-1.ha a tűzteret a kép szerint füstgáz újrahasznosítósra akarnád megépíteni, akkor ehhez nagyon pontos méretezésre lenne szükség(ehhez egy ilyen sematikus ábra nagyon kevés).
-2.mivel a fekvő járatok határoló falait acéllal kell alátámasztani; kérdéses az élettartama, mikor kell elbontani, és újjáépíteni,
-3.és a legfontosabb: ez egy fekvő járatos kályha. A járatok hosszát itt is méretezni kell előbb, (ha nem akarod, hogy a kályhában hűljön ki a füstgáz, és kondenzálódjon). Ráadásúl a hatásfoka sem olyan jó mint a harang rendszerű kályháknak.
A harang rendszerű kályhák is épülnek nagyon jó hatásfokú tűztérrel, ezenkívül nem fekvő járatokkal egészül ki, hanem 'harangok' hasznosítják a füstgáz hőjét. A leglényegesebb különbség, hogy a járatos kályhák hidegebb-melegebb elégett-kevésbé elégett gázokat egyaránt közösen végig öblítik a járatokban. A harang rendszerűnél viszont a forróbb gázok a harang felsőbb részeibe vándorolnak, míg a hidegebb füstgázok, ill. az égéshez szükséges 'légfelesleg' égésben részt nem vevő gázok a harang alján távoznak, és nem hűtik a járatokat.
Pl lásd itt:
http://stove.ru/index.php?lng=0&rs=3
Előzmény: ganzos (1404)
ganzos Creative Commons License 2010.06.06 0 0 1404
Szia,
Kicsit elkésve de kérdezném, nincs oldalnézet erről a kályháról?
Köszönettel:
Ganzos
Előzmény: Jancsimiska (673)
sancibácsi Creative Commons License 2010.06.02 0 0 1403
Ezt a hozzászólásod nem értem.
A linkelt hozzászólás a szerelőbeton, aljzatbeton közötti hőszigetelésre vonatkozott.
A vackor álltal mellékelt képen az látható, hogy nem csak a kályha a meleg, hanem a sugárzó hője felmelegíti az aljzatbetont is. ( szőnyeggel fedett, és az azelőtti rész).
Valamit félreérthettél, mert én (és a többi hozzászóló) a kályha alatti? KÁLYHA ÁLLTAL TERHELT aljzat szigetelésről beszéltünk. Természetesen a kályha alapterületén kívül eső, (képen látható meleg zóna) közönséges lépésálló eps-el szigetelhető. Ennek szigetelő képessége sokkal jobb mint bármilyen azbezst/klingerit szigetelésnek.
Ezeket egyébként is inkább tömítésre, mint szigetelésre alkalmazzák napjainkban (a régi panelos azbeszt szigeteléseket is kötelező eltávolítani, ráadásul egy vagyonba kerül!!!).
Előzmény: Törölt nick (1400)
sancibácsi Creative Commons License 2010.06.02 0 0 1402
Nem szólok hozzá, csak várok:-((
Csak annyit:-(( :
"Nem hülyébb egyeseknél a másik sem,még ha nem is kályhás ,hanem mondjuk kicsit továbbtanult annál 10-12 évvel."
Én speciel, sajnálom, hogy leállt a topik, és nem vagyok kályhás sem, de tisztelem őket, (mindenkit) hogy ilyet sosem írnék le!
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.31 0 0 1401
Szia BSZTOM!
Nagyon osztom a véleményed!
1314hsz
Aztán egy némelyiknek sír a szája,h kihalt a topic,közben osztja az észt,mindenkit leiskoláz,minden új ötletet kivétel nélkül lefikáz:-)Süt az irigység egyes emberekből!
Holott az új,jobb dolgok mindig a kattant,szabályokat félrerúgóktól jöttek az esetek többségében.
Végigolvastam a topicot 1 nap alatt,de mostanság a kezdeti pozitív stílustól átment egy öndicsérő,önajnározó verzióba!:-)
Nem hülyébb egyeseknél a másik sem,még ha nem is kályhás ,hanem mondjuk kicsit továbbtanult annál 10-12 évvel.Akinek nem inge,ne hordja!
Előzmény: BSzTom (1314)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.31 0 0 1400
üdv!
autóipar:klingerit,vagy azbesztlemez!szerintem lehet 6-8mmes tuti kapni,szerezni.nem fogod összenyomni,de bírja a kipufogótorkot tömíteni évekig!
Előzmény: vackor11 (1202)
sancibácsi Creative Commons License 2010.05.26 0 0 1399
Az idő gyalázatos sajna, úgyhogy volt alkalmatok kipróbálni:-(
Pozitívum: jobban mutat kiszáradva, mint frissen, nedvesen:-)
Előzmény: bellheater (1398)
bellheater Creative Commons License 2010.05.25 0 0 1398
orosz teplushka
Előzmény: bellheater (1397)
bellheater Creative Commons License 2010.05.25 0 0 1397
Az emlegetett orosz teplushka...
Köszönet a velünk együtt építőknek!
A kályha nálunk épült fel.

üdv,

Szvetkovics Andrea és Vajda Zsolt
Előzmény: dpek (1395)
vackor11 Creative Commons License 2010.05.24 0 0 1396
Inkább kimaradtál.
Árnyalatnyi, de fontos különbség :o)
Előzmény: dpek (1395)
dpek Creative Commons License 2010.05.21 0 0 1395
Az mi?
Valamiről lemaradtam?
Pedig olvasgatom a fórumot.
Előzmény: sancibácsi (1394)
sancibácsi Creative Commons License 2010.05.20 0 0 1394
Tepluska felépült: köszönet a szervezőknek!
sancibácsi Creative Commons License 2010.04.25 0 0 1393
Köszönöm!
Előzmény: bellheater (1392)
bellheater Creative Commons License 2010.04.25 0 0 1392
Az Alex által számott értékeket vesszük figyelembe. Ő az iskola folyósója fűtésére 6KW/h teljesítményt számolt, a tanárit 2KW/h-val vette figyelembe, azaz 8KW/h megközelítőleg a kályha teljesítménye. Télen teljesen önnálló fűtésként működött, a leghidegebb napokban reggel és este fütőtte az iskolagondnok. Kb 10-10kg fával. Az érték nehezen meghatározható, mert a falu erdejeiből meghatározhatatlan tüzifát hoztak: puhafát, keményfát, időnként teljesen vizeset is. Valószinűleg nincsen "csúcson" járatva a kályha. Vannak benne tartalékok, a leghidegebb napokon napközben is raktak rá, akkor még jelentősen tudott melegedni. A sütő szép fehérre ki van égve, a platnin tea melegedett a gyerekeknek és a tanároknak.
Előzmény: sancibácsi (1391)
sancibácsi Creative Commons License 2010.04.24 0 0 1391
Nem jár erre senki mostanában aki tudná?
Szóval pl. az etei csernov féle kályha kb milyen teljesítményű?
Azt csak ismeri (hallott róla) valaki?
Előzmény: sancibácsi (1384)
bellheater Creative Commons License 2010.04.23 0 0 1390
a link lemaradt:

http://www.tomegkalyha.eoldal.hu/oldal/csere
bellheater Creative Commons License 2010.04.23 0 0 1389
Sziasztok,

Mindenkit szeretettel várunk májusban a saját kályhánk építésére Etén!
Természetesen akik részt vettek bármelyik etei tanfolyamon, azok számára térítésmentes. Egyedül a szállást, étkezést kell állni. Vállaljuk egy-egy bográcsos elkészítését, illetve grillezünk....így próbáljuk hangulatossá tenni az étkezéseket is. Feltétlen jelezzetek vissza, hogy a szállással tudjunk kalkulálni. Várjuk a Helbro tanfolyamán, Chernov tanfolyamán, illetve februári közös építésünkön résztvevőket. A saját kályhánk egy kisebb sütő, főző, fűtő együttes lesz. Tervezett építési időtartam 4 nap 3 éjjel. Aki messzebbről jön, annak jó lenne már előző este megérkezni. A 4 nap elég szűkös és a kályhának el kell készülnie. Remélem minél többen jöttök, várjuk válaszotokat:

Szvetkovics Andrea és Vajda Zsolt
sancibácsi Creative Commons License 2010.04.23 0 0 1388
nem, valóban nem teljesen hermetikusak, de a cél az, hogy a kéményt-kályhát leválasszák.
A vackor féle ábrán láthatót elkészítheted egyébként szögvasból is. Ha két egyforma keretet készítesz és azokat szembe fordítod. Itt a "L" -ek csúcsai összefelé, és a kémény belseje irányába néznek.a hegesztésnál kell gondoskodni, a két keret távtartásáról, hogy a kihúzható lemez ne szorújon meg.
Az összehegesztett keret vízszintes szára így a téglák fugájába illeszkedik, a függőleges szára a kémény belsejéhez simúl.
Ez is egyszerű és nagyszerű, de kész kéménybe már nehéz (nem lehet) beépíteni.
Előzmény: Tipcsok (1387)
Tipcsok Creative Commons License 2010.04.23 0 0 1387
Valamint a vackor féle ábrán lévő szerkezettel talán jobban le lehet zárni a kéményt, persze az se hermetikus.
Előzmény: sancibácsi (1383)
Tipcsok Creative Commons License 2010.04.23 0 0 1386
Köszi!


Végülis akkor ez tényleg olyan, mint ami a tűzterek füstcsonkján szokott lenni.
Előzmény: sancibácsi (1385)
sancibácsi Creative Commons License 2010.04.21 0 0 1385
erre gondoltam, megvan a kép!
Előzmény: sancibácsi (1383)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!