Keresés

Részletes keresés

meteo93 Creative Commons License 2010.12.01 0 0 8905

Üdvözlet Arpapa!

1993-ban már a 7-8as őr a lőszerraktár (BOLŐR) két oldalán volt,az új benzinkútnál a 2-es őr volt a 6-os ha jól emlékszem a 2-4-6 felvezető járt és a baglyas felett volt fák között közel a kerítéshez. Azt szeretném kérdezni,hogy miért tökház a tökház?

Előzmény: arpapa (8903)
arpapa Creative Commons License 2010.12.01 0 0 8904

Kedves Svejk!

 

Köszönöm a zenével kapcsolatos kiegészítést, annyit tennék hozzá, hogy szerintem abból a cenzúrázott húszévnyi időből, sokkal több dal maradt fennt, mint az elmúlt húsz évből, de hát változnak az idők, akkor hadsereg is volt.

 

 

Árpapi

 

Előzmény: Svejk52 (8902)
arpapa Creative Commons License 2010.12.01 0 0 8903

 

Jól lemaradtam, ugyanakkor örülök is, hogy ennyi hozzászólás érkezett.

Élvezettel olvastam az őrséggel kapcsolatos dolgokat.

A vége felé már hivatásos volt az őrparancsnok, és a lőszerraktár őrzése is hozzánk tartozott asszen nyolcas őrhely megnevezéssel.

 

Megmutatom az őrhelyeket mai illetve közelmúlt állapotukban.

 

Az őrszoba tárazó helye:

 

 

 

1-es őrhely a csapatzászló. Befalazták, ennyi látszik belőle.

 

 

 

2 -es őrhely a műszaki állomás sarkanál.

 

 

 

 

Így már ismerősebb lesz, ilyen onnét a kilátás. Ott van még a rampa a vasuti rakodáshoz.

 

 

 

 

3-as őrhely az első zászlóalj épülete mögött volt, már régóta nincs meg.

 

 

 

4-es Őrhely a rettegett a félelmetes a Baglyasban a rakétatárolók mellett. Volt Tüzér barátomnak említem meg, hogy itt úgy volt ahogy ő mondta, három órás váltással, és munkaidőben bevonva az őr.

Viszont a legszebb helyen volt, és a legjobb, mert ez elkerített terület volt a laktanyán belül.

 

 

 

 

 

Ilyen volt a kilátás a toronyból.

 

 

 

 

 

 

Itt pedig ne kapjatok infarktust, azt történt, hogy a kiálló veszélyes ágakat el kellett távolítani. ( No meg a vörösfenyő kurva nagy biznisz, szóval valakik lenyúlta. )

 

 

 

 

 

 

5-ös őrhely, ez a volt tökház felett a laktanya erdőfelőli felső sarkánál van, a lakótelepi nyúldombhoz közel. Ez az őrhely 1991 óta nincs használatban.

 

 

 

 

 

Én marha felmásztam rá, benőtte a galagonya és kökénybokor, ilyen a kilátás az egykori nyomsávra, hetes őrhely felé.

 

 

 

 

 

 

Ez volt a tárazó helye.

 

 

 

 

 

 

 

6-os őrhely, ezt később rendszeresítették, sőt volt egy időszak mikor két őr volt egy őrhelyen, ez itt van szemben a lakásommal a garázsom mögött, szoktam is szólni az őröknek, hogy mikor matatok majd hajnalban, ha előbb lesz zaj, durrantsák le.

Mikor aztán leányaim nagyobbak lettek és a katonák látták őket napozni a gangon, akkor én is potenciális apósjelőlt lettem, ment a pedálozás nálam.

Az őrhely helyét a nyíl mutatja egy bódé volt ott, azóta ellopták.

 

 

 

 

 

 

Akkor már menjünk sorban, ez itt az őrmintakert.

 

 

 

 

 

 

 

7-es őrhely, nem volt kedvem bemásznom, ez a laktanya bal felső sarkánál van, itt kellett kimenni a nyolcas őrhelyhez a lőszerraktárakhoz.

 

 

 

 

 

 

 

A lőszerraktárak.

 

 

 

 

 

Aztán volt még egy őrhely az új benzínkútnál, valszeg ez volt a nyolcas és az előbbi a kilences, már keverem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Az első osztály telephelye mellett, itt nyíllal jelöltem talán jobban be lehet azonosítani a helyét, tehát az előbbi képen lévő őrhely mégegyszer.

 

 

 

 

 

 

Van még egy őrtorony a laktanyában a műszakiak telephelyén egy igazi őrrel, Ő Hawk barátom, egykori őrparancsnok is.

 

 

 

 

 

 

Egy másik nézetből. ( jobbra látszik a műszaki mosó )

 

 

 

 

Ha nevemre kattintatok egy mai újságban megjelent cikket olvashattok Gyulla bátyám ( utálja ha így szólítom, de megszoktam ) tollából, egykori MN1480 - os és jelenleg szerintem az ország legokosabb nyugállományú katonája, ennek a topicnak kezdetektől tagja. Nagyon jó cikk a honvédségről érdemes elolvasni.

Tényleg Gyulla bátyám te mikor kerülsz elő?

 

 

Árpapi

 

Svejk52 Creative Commons License 2010.12.01 0 0 8902

árpapa!

 

Köszönöm a jó zenét. Értelmezésnek a tiéd jó megközelítés, úgy is mondhatnám ez a realista értelmezése a szövegnek.

Nem tudom, tudod-e mi volt ennek a számnak az eredeti címe? Orosz tél! Ez volt az eredeti cím. Csak amikor készült a cenzorok, tudod azok akik arra voltak hivatottak, hogy gondolkodjanak helyettünk és megmondják a tutit, azt mondták a SzU-ban ilyen nincs, hogy a barátok egymás nőjét lenyulják, fuj micsoda fertő! Na ők mondták, hogy az Oroszokra utalást  el kell kerülni. Ezért aztán a Léna címet adták a számnak az Omega akarata ellenére.

Ezt Benkő László mesélte egy interjú során.

Szóval Orosz tél, vagy Léna? Mindegy. Nekem a számot hallgatva igazi téli hangulatom támad, és az Orosz zenei hangzás is tökéletesen vissza jön.

 

Marc-i-pan!

 

Tegnap egy hozzászólásomban rosszul írtam. 73-75 között az ötös őrhely nem a kettes hanem az egyes felvezetőhöz tartozott. A felállás a következő volt:

I. felvezető: 1. őr (csapatzászló)

                    6. őr (a lakótelep melletti kerítés vonalában a gyengélkedőtől a bemérő

                              mintakert vonaláig)

                    5. őr ( a raktárak területe a Baglyasban)Jó nagy terület volt.

II. felvezető: 2. őr ( a 3 sz kaputól a 2 sz kapuig)

                     3. őr ( a technikai terület kerítése és a "Cselliszton között egy nyitott 

                              fatorony)                                                                                                     Az Ő különleges kötelme volt atomvillanás észlelése esetén az irány-

                            szög mérése, a villanás és a lökéshullám megérkezése között eltelt

                            idő mérése, és mindezt az öszedőlt torony alól jelenteni a parancsnoki

                            épület romjai alatt tartózkodó ÜTI-nek. Ha túlélték volna az atomcsapást

                     4. őr A technikai terület sarkánál az erdő szélén szintén egy nyitott fatorony

                            volt. Megközelíteni csak a hármas őrön keresztül lehetett, így ha jó volt

                            a hármas őr, a négyes gyakorlatilag megbuktathatatlan volt.

Az egyes és a hármas őröknek kellett készültség alatt sugárszennyezettség mérést végezni. Az ötös őr készültségben fogdás kísérő volt. A készültség többi tagjai adták az őrszoba előtt a fegyveres figyelő (támlás) szolgálatot.

Mikor leszereltünk, akkor épült a hatos őrhelyen egy üvegezett fűthető torony nem messze a 6-s kaputól. Mi azt már nem használtuk.

 

Üdv: Svejk.

 

Előzmény: arpapa (8867)
Uazmentős Creative Commons License 2010.12.01 0 0 8901

Szevasz R 118-as !

 

Nézd meg az adatlapomat. Én még nem jöttem rá ki vagy, írd meg.( Híradós több is volt a századná de mentős csak egy.) Megnéztem a hozzászószólásaidat minden úgy volt ahogy írtad, én is sok mindenre emlékszem.Én nemrég találtam rá a a topikra azóta sokat böngészem.Első időszakban híradós GK-vezető voltam,(mentőre csak második időszaktól lehetett kerülni.)Abba körletben voltam ahol a Bruchner meg a Gáspár is volt, A Bulecza Jani volt a körlet parancsnok mint öregkatona.

Egy lerobbant könnyűrádiós Garant volt az enyém amit aztán le is selejteztek.A Pálfy Endre cuccai voltak rajta de ő sem sokat használta, a század irnoki teendőket látta el.Majd írok még később is, csak még böngészem a topikot, nem akarok olyat írni amit már más leírt.

 

üdv UAZ mentős

Előzmény: R 118 (8898)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.12.01 0 0 8900

Természetes, hiszen azt a vacakot valamivel rögzíteni is kellett.

Előzmény: HG4I (8899)
HG4I Creative Commons License 2010.12.01 0 0 8899

+ kakasnyomórugódugóhüvelycsap is... :)

 

 

Előzmény: Volt tüzér (8887)
R 118 Creative Commons License 2010.12.01 0 0 8898

UAZ mentős!!!!!??

 1971-1973 I/Z törsz. Ugyanott ugyanakkor voltunk. Kíváncsian várom, hogy ki  vagy?

Volt tüzér Creative Commons License 2010.12.01 0 0 8897

Ezen nem vitatkozom, logika is van benne, de az elsütő emelő akkor is a PA-63 pisztoly egyik alkatrésze. A gyári katalógus szerint.

Előzmény: Ricky Hawk (8896)
Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8896

A megnevezése lehet billentyű, miután valaki így defineálta, azonban csapon, mint forgási ponton elmozduló kétkarú emelőként funkcionál.

Előzmény: Volt tüzér (8884)
Figaro-no1 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8895

Üdvözöllek: Meteo93

Éreztem, hogy valami nem stimmel, ráadásul egyidős vagy 74-ben született két nagy lányommal!

Novák Ferenc a mi időnkben törzsőrmester  és a másik szakaszban volt.

Az oroszok füves reptéren voltunk kint gyakorlaton, Novák törm. 11óra körül,hogy a katona ne unatkozzon, (magán akció volt mert később Őt sem dicsérték meg) elvitt bennünket egy csepel platóján a reptér Raposka falu felöli végébe, és enyhe kárörömmel közölte: az kap ebédet aki a teljesithetetlen időre visszaér. A szakaszunkban volt egy tapolcai fiu, Oravecz honv. helyismerete folytán az ellenkező irányba mentünk, és navigátor nélkül is megtaláltuk a raposkai kocsmát. Némi ennivalót és egy kevés alkoholt feltankolva elindultunk a táborhely irányába. Körülbelül ott ahol utnak inditott bennünket Novák törm. újra találkoztunk, mivel keresésünkre indult. Párperces üvöltözés és a hangadó keresése után ami eredménytelen volt, kitartottunk egyöntetüen az mellett, hogy közös elhatározás volt a kiruccanás, felparancsolt bennünket a platóra és olyan eszetlen száguldással vitt vissza, hogy a fejünket verte a ponyvatartó vas.

Egyszemélyes felelőst nem sikerült kreálni, az egész szakaszt az ezredszolgálat kiadása miatt nem lehetett büntetni, igy maradt valami ejnye-bejnye!

Előzmény: meteo93 (8890)
Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8893

 

Többet tisztítottuk, mint lőttünk vele

Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8892

 

Az AMD 65

Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8891

 

Szöveg nélkül

meteo93 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8890

Üdv:Figaró-no1!

Egy kicsit félre értelmeztem az évszámokat én szemtelenűl fiatal vagyok, annyira hogy  az átszervezés utáni 1993 -as évből. Nem tudom,hogy mikorra esik az átszervezés mi már csak két szakaszal voltunk jelen.Felderítő század pk.Ködbaum József százados

időjárásjelentő szakasz pk. Bagdán Ferenc tzls. Novák Ferenc ftörm.(?)Lokátoros pk. ha jól emlékszem Micskei ..... ftörm előre kérek elnézést azoktól akiknek a nevét nem jól írtam illetve nem emlékszem pontosan.

Előzmény: Figaro-no1 (8889)
Figaro-no1 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8889

 

Üdv:Meteo93!

71-febr.-73-febr.-ig voltam a meteonál, a 2.-ik zászlóalj épületének végében 3 szakaszból álló századnál. irod, hogy a felderítők épületében voltatok, kérdésem: átszervezés keretében kerültetek oda,vagy már oda is vonultál be?

(8818)-as hozzászóláson feltettem közvetlen előljáróim fényképét és nevüket: Márfi István szds. Varjú Kálmán törm. Juhász Sándor törm. és a századparancsnok: Székely Jenő szds.

Maradtak Ők is az átszervezés után?

Másik: említetted a sátor állítást, hogy milyen suta szerkezet Mi is megtapasztaltuk!

Több napos úszó kiképzésen vettünk részt Vonyarcvashegyen, hatalmas sátrak felállításával kezdtünk (Nekem az első volt) és mivel a többiek sem bizonyultak ezen a téren profinak, esős és viharos éjszaka eredményeként a sötét éjszakában bőrig ázva kerestük a felszerelésünket és a menedéket nyújtó sátrunkat. Reggelre megenyhűlt az idő, és nagyobb odafigyeléssel  újjáépítettük.

Előzmény: meteo93 (8874)
meteo93 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8888

Én már a SV. nél szolgáltam akkorra Az 1,3,5 őrök 3 órás szolgálatban voltak a 2,4,6,7,8 őrök pedig 2 órás szolgálatban  voltak.

Ha az emlékezetm nem csal akkor a 4-es őr volt a Baglyasban a 2-es a Benzinkútnál, a 7,8 Bolőrben laktanyán kivűl a Jurasic park( disznóhízlalda) felé az 5-ös gyaloglós volt a gyengusz mögötti kerítés szakaszon az 1 talán az útmeletti betonlerítésnél közel az őrszobához és a 3-ra nem emlékszem akárhogy is töröm a fejem.Felállított őrként a 4-est adtam felvezetőként pedig a 2-4 és 7-8 adtam.

Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8887

A PA-63-ban meg van kakasnyomórugódugó.

Előzmény: Marc-i-Pan (8885)
Marc-i-Pan Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8886

Szóval valami állat csak volt a dologban

Előzmény: Marc-i-Pan (8885)
Marc-i-Pan Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8885

Én valami kakasnyugaszra emlékszem, mikor az AMD alkatrészeit tanultuk

Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8884

A róka helyett mondjuk elsütő billentyűt használj inkább. Elsütő emelő a pisztolyokban van.

Előzmény: Ricky Hawk (8880)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8883

Na akkor:

Létezett kétváltásos és három váltásos őrhely.

Kétváltásos: - Ha csak nappali időszakban kellett őrizni - ha csak éjszakai időszakban kellett őrizni - ha olyan volt az őrhely berendezése, hogy fűtött, stb, hogy az őr leülhetett közben (ilyenek voltak például a technikai őrzés-védelemmel ellátott objektumok ellenőrző berendezései, konténerei (nekem ilyen volt négy darab Mezőfalván.). Ezeken az őrhelyeken az őr (vagy őrök) általában 3 óráig voltak kint. Utána viszont valóban nem volt készenlét.

Három váltásos: Minden egyéb. Itt két órát szopott az őr, ezután két óra készültség, majd két óra pihenő.

Előzmény: Ricky Hawk (8879)
Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8882

Hát igen, a csapatzászlónál álló őr valóban fehér kesztyűben volt, sőt, minden őrhelyre történt menet előtt ki kellett vasalnia a nadrágját, állandóan mintakatonának kellett lennie. A két óra mozdulatlanul állás kemény volt, mesélték, azon szórakoztak, ki mekkora tisztelgést nyomott le a zászló előtt.

Ugyanis, ha valaki emlékeiben homályos lenne a kép, a csapatzászlót katonai tiszteletadás illette meg.

'76-ban már a 2. őrhelynél a ma is látható betonkerítés volt.

Előzmény: Uazmentős (8877)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8881

Nem szűnt meg, most az 5. Inkurrencia raktár működik benne. Bár már egyre kevesebb anyagot lehet ott találni.

Előzmény: Ricky Hawk (8878)
Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8880

Igen, a tárazás anno (1976-1978) a századnál a folyosón volt. Eligazítás előtt a szolgálatba lépő őrpk. a felvezetőkkel lement az ütiszobához és felvette a lőszert. A szolgálat eligazítására az ütiszobával szemben, az úgynevezett eligazítópályán került sor. Oda már a szolgálatba lépő őrség teljes felszereléssel, éles lőszereket betárazva ment. Eligazítás után az új őrség az őrszobára ment, aholis megtörtént a szolgálat átadás- átvétele, s onnan kezdve megindult az őrszolgálat. A régi és az új őrség felvezetője kiment az őrt leváltani.

Az őrszoba mellett volt egy fegyverürítő, ahol - miután az őr a fegyverbe helyezett tárral ment ki az őrhekyre - az őrszobába való belépés előtt a fegyvert lehelyezte az arra kialakított helyre, a tárat kivette, a závárzatot felhúzta, majd az elsütő emelőt (na nem a ravaszt, mert az a róka volt) elcsattintotta, így máér töltetlen fegyverrel (ami tudjuk, hogy nincs) lépett be az őrszobára.

Az őrszolgálat végeztével a lőszerek tárból való kivétele és a tárolótálcára történő behelyezése a váltás után szintén a századál történt, a leváltott őrpk. és azokat a felvezetők vitték vissza az ütihez.

Előzmény: meteo93 (8875)
Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8879

Arra emlékszem, hogy kétféle őrhely volt, egy hosszú váltásos, itt az őr 3 órát volt kint, 3 órát pihent, készültségben nem volt, és egy rövid váltásos, két óra kint, két óra készültségben és két óra pihenő. Ide tartozott a támlás (az őrszoba előtti őr), a csapatzászló őr, aztán a Lesencetomaj felé vezető út mellett egy torony, a többit nem annyira tudom. Én mindössze 3 alkalommal, az utolsó időszakunkban voltam őrségben, mindháromszor hosszú váltás felvezetőként, de már nem tudom, melyik tornyok tartoztak ahhoz a felvezetéshez. A telephelyek és a Baglyas határán álló valószínűleg, de a többi hol volt, annak meg ki a megmondhatója...

Előzmény: Marc-i-Pan (8876)
Ricky Hawk Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8878

Mezőfalvaaa? Hát az itt van a szomszédban... Persze az a laktanya is megszűnt már funkcionálni.

Más: a tárazást mi - ki tudja, miért, mindig szabályosan, trükkök nélkül csináltuk, csak úgy segédeszköz nélkül.

Aki meg a lőszerrel játszott, egy nagy barom volt - szerintem.

Előzmény: Volt tüzér (8871)
Uazmentős Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8877

Én 71 októberében vonultam be az első zászlóalj törzsszázadába. Első őrségem a 2-es őrhelyen volt, akkor még drótkerítés húzódott az út mellett. A betonkerítést 72-ben kezdték építeni.Később még három őrséget adtam az 1-es őrhelyen a zászlónál.

A mi időnkben az összes tár tele volt lőszerrel, a szolgálatvezető adta ki. Az első szolgálatvezető neve nem ugrik be a második a Billik Ferenc volt.  A fegyver szobában volt egy vasszekrény abban tárolták az őrség lőszerét. Az egyes őrhelyre csak egy tárat kellett vinni a többi az őrszobán maradt. Az egyes őr fehér kesztyűben állt az őrhelyén.

 

üdv uazmetős

Marc-i-Pan Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8876

Ki tudja pontosan a felvezető útvonalakat és őrhelyeket?

A 74-76-os időszakra gondolok, amikor a hármas őrhely (atomvillanás-figyelő) egy nyitott fatákolmány volt

 a cseliszton park és a technikai század telephelye között. A négyes ugyanolyan nyitott volt, a kettes meg

sétálgatott a kerítés mellett.

 

meteo93 Creative Commons License 2010.11.30 0 0 8875

Nálunk a tárazás már az őrszoba hátsó helyiségében történt. A kitárazást csináltuk kézzel,másik tárral,az alább említett rugó megakasztással és másik lőszerrel.Ha jól emlékszem még az első őrségeimben minden lőszer éles volt, de valami baleset miatt az első lőszert vaklőszerre kellett cserélni. Így a " fegyverhasználat alapjául szolgáló cselekmény abbahagyására irányuló felszólítás "után leadott figyelmeztető lövés után újra csőre kellett volna tőlteni, de szerencsére ilyen helyzetbe nem kerűltünk.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!