Keresés

Részletes keresés

sancibácsi Creative Commons License 2010.08.13 0 0 1437
"azért gondoltam mivel a ház elég zárt lesz soval valahonnan csak kellene potolni a levegöt."
Pl:az ablakon is lehet:-))
De persze igazad van; ha a lakás légtömörre lesz megépítve, és nem akarsz az ablakon fölöslegesen meleg levegőt kiengedni: akkor jogos a külső lev. bevezetés.

"a kályhának lesz egy ülö padkálya és majd azon keresztül bevezetem a csövet ráadasul itt ugye bár már szépen elö is tudna melegedni a levegöt"
Igen bevezetheted, bár én inkább a fal-padka között vezetném.
Amúgy a kályha építője mit mond?
Előzmény: Ak76 (1436)
Ak76 Creative Commons License 2010.08.13 0 0 1436
Értem akkor a kályhának lesz egy ülö padkálya és majd azon keresztül bevezetem a csövet ráadasul itt ugye bár már szépen elö is tudna melegedni a levegöt azért gondoltam mivel a ház elég zárt lesz soval valahonnan csak kellene potolni a levegöt.
Előzmény: sancibácsi (1434)
sancibácsi Creative Commons License 2010.08.13 0 0 1435
"Köszi az ötletet, eszembe sem jutott, hogy házilag is le lehet gyártani"
A hozzálásodra írtam:
"A tk-nál megépíthető kézi erővel/munkával, és nem kerül......"
Előzmény: Kristof71 (1433)
sancibácsi Creative Commons License 2010.08.12 0 0 1434
Nem teljesen érthető a kérdésed, bocs!
Ha külső levegő ellátásról kérdezel, azzal kapcsolatban a következők:
-nem feltétlen kell külső lev. bevezetés.
-ha energetikai okok miatt mégis azt akarnál, akkor:
-ne a padlásról hozd le a csövet, hanem inkább az aljzat alatt(előmelegedik)
-ha 200-as a kémény, akkor min. egy 125-ös átmérő lenne (ha a hossza 4-5m-nél hosszabb nagyobb átmérő!).
-ha megoldható egy kis lejtése legyen kifelé.
Előzmény: Ak76 (1428)
Kristof71 Creative Commons License 2010.08.12 0 0 1433
Köszi az ötletet, eszembe sem jutott, hogy házilag is le lehet gyártani. Sajnos itthon már minden szinten van cskályha, nem kísérletezhetek.
Előzmény: ab69 (1432)
ab69 Creative Commons License 2010.08.12 0 0 1432
Ahogy nezegettem ezt a biokamint, ket dolog jutott eszembe. Az egyik, bizonyos szempontbol hasonlit az orosz duplafalu tuzterekre csak itt a dupla fal helyett ugye lyukak vannak. Sancibacsi tudna meselni az orosz kalyhakrol, felteve ha kellett titoktartasi fogadalmat tennie.
A masodik, egy vizesvago es flex segitsegevel egyszeru samotteglakbol es lapokbol ossze lehet szabni olyan tuzteret ami tudja ugyanezeket a funkciokat, nyilvan az anyag lenyegesen olcsobb, mas kerdes kinek mennyit er a munkaideje, ez hatarozza meg a vegso arat.
Rendesen elomelegitett masodlagos levegot kap a tuzter, szoval olyan rossz nem lehet. A finn kalyhanal is hasonlo a masodlagos levego bevezetese.
Itt eleg egyszeru mukodesi elvekrol van szo, ha mar megerti az ember. Ipari gyartasnal pedig mindig kell egy kis parasztvakitas, hogy az egyszeru halando azt higyje, nem tud hasonlo vagy akar jobb hatekonysagu tuzteret produkalni.
Persze nyilvan egyszerubb ha nem kell szabogatni, hanem gyorsan ossze tudja legozni az ember, ahol magasak az oraberek ott mindenkepp van letjogosultsaga az ilyen eloreepitett izeknek, vagy ahol eros a csinald magad mozgalom es meg meg is tudjak fizetni.
A tuzter persze csak az elso fejezete a tortenetnek, a kovetkezo kerdes, hogyan es mivel lehet hazon belul tartani a leheto legtobb meleget.
Előzmény: Kristof71 (1422)
ab69 Creative Commons License 2010.08.12 0 0 1431
Ne aggodj, azert ez itt nem altalanos jelenseg, Sancibacsival mar nekem is volt ertelmezesi problemabol adodo felreertesem:D
De akad azert itt, egy-ket jo humoru emberke.

Hangzottak itt el mar nagyobb marhasagok is, persze, ki-ki vermerseklete es ertelmezesi kepessege , illetve humorerzeke alapjan itelte meg azt is:D

En idonkent jokat mulattam:)

Hogy mi a kulonbseg a cserepkalyha es tomegkalyha kozott...? Hm....egy eredeti sved cserepkalyhat megvizsgalva, mar annyira nem is egyszeru akerdes. Illetve inkabb ugy mondom, hogy szerintem nehez meghuzni a hatarvonalat.
Ugyanis teljesen ugy nez ki mint egy kozonsege henger alaku cserepkalyha, vannak benne fustjaratok, vastag falu, es megis fustoles kormolas nelkul tud uzemelni. A helyiek eleg gyakran tomegkalyhanak nevezik ezt is.
Mondhatni a tomegkalyha ose, ma is epitik, sajnos mi csak a jaratokat vettuk at, pont a lenyeg nelkul. Nem fustol, tehat elegeti a fagazokat, minden bizonnyal magasabb homersekleten mukodik mint a mi cserepkalyhaink...
Ja igen, es altalaban ennel is le szoktak zarni a kemenyt ha kialudt a tuz, nem hagyjak benne lassan parazslani a fat, ugy hasznaljak mint a tomegkalyhat.
Előzmény: BSzTom (1430)
BSzTom Creative Commons License 2010.08.11 0 0 1430
Bocsánat. Első mérgemben elkövettem egy-két gépelési hibát. Ezennel küldöm a javított verziót:

Sejtettem, hogy ez lesz. Nem tudom, mi a ráknak találták ki az ilyen :))))) jeleket.

Ha ennél nagyobb állatságot írok, itt azt is komolyan veszik? Pl. hogy a lódarázs előállításához pároztassunk egy jó csődört egy darázzsal?

Ember, ide mindenki kivont karddal jön, otthonhagyva a jobbik eszét, meg a humorérzékét?

De visszakanyarodva a post II. azaz (gy.k) második (még gy.k. az első után közvetlenül következő) mondatához: Mi a faxnak találták ki az ilyen: :))), :D, stb. jeleket????!!!!

Hogyan kellene még ezen kívül jeleznem, hogy vicceltem?!!!!

Nos, akkor sancibácsi, a következőkről kell ezennel hivatalosan nyilatkoznom:

Egy: nem gondoltam komolyan, hogy Kristófnak komoly félnivalója van az ánuszát illetően, ez csakk vicc volt.

Kettő: ha hiszed, ha nem, tudom, mi a különbség tömegkályha és egy cserépkályha, akár egy nehéz kivitelű cserépkályha között. Ez is csak vicc volt.

Isten áldjon.

Ja és még annyi, hogy természetesen én ittam sört. Ezért lehettem olyan vicces kedvemben, ami persze egyáltalán nem tűnt viccesnek.
Előzmény: BSzTom (1429)
BSzTom Creative Commons License 2010.08.11 0 0 1429
Sejtettem, hogy ez lesz. Nem tudom, mi a ráknak találták ki az ilyen :))))) jeleket.

Ha ennél nagyobb állatságot írok, itt azt is komolyan veszik? Pl. hogy a lódarázs előállításához pároztassunk egy jó csődört egy darázzsal?

Ember, ide mindenki kivont karddal jön, otthonhagyva a jobbik eszét, meg a humorérzékét?

De visszakanyarodva a post II. azaz (gy.k) második (ég gy.k. az első után közvetlenül következő) mondatához: Mi a faxnak találták ki az ilyen: :))), :D, stb. jeleket????!!!!

Hogyan kellene még ezen kívül jeleznem, hogy vicceltem?!!!!

Nos, akkor sancibácsi, a következőkről kell ezennel hivatalosan nyilatkoznom:

Egy: nem gondoltam komolyan, hogy Kristófnak komoly félnivalója van az ánuszát illetően, ez csakk vicc volt.

Kettő: ha hiszed, ha nem, tudom, mi a tömegkályha és egy cserépkályha, akár egy nehéz kivitelű cserépkályha között. Ez is csak vicc volt.

Isten áldjon.
Előzmény: sancibácsi (1427)
Ak76 Creative Commons License 2010.08.11 0 0 1428
Szevasz

Multkor asszem már beszéltünk erröl de csak most kerültem az ápitése közelébe. Szoval valo szinü hogy maradok a tömeg kályhánál már van 2o as kéményem félig felhuzva.Szóval kell e hogy berakjak egy csövet a levegö utápotlásnak és ha igen milyen átméröjü egyen?Tudom e felvinni a tetöre a kémény mellett de nem olyan magassan vagy azt lentröl kell hogy szivja be.?
Előzmény: sancibácsi (1427)
sancibácsi Creative Commons License 2010.08.11 0 0 1427
Mert ki sörözött?

"Tömegkályhát meg mindenki tud építeni: tömeg kell hozzá meg kályha, aztán össze kell építeni a kettőt. :)))"
Ennyi erővel cserépkályhát is tud mindenki építeni: cserép kell hozzá, és kályhát kell belőle építeni (valami mese rémlik nekem erről:-))
Viccet félretéve: ha itt a topikon visszaolvasol, meglátod nem minden tömegkályha az ami annak látszik. Téglából lehet kályhát építeni akármilyen 5-ös járattal, (vízszintes, vagy függőleges járatosra); de attól még ezt téglakályhának hívjuk.
A tömegkályha csak annyiban hasonlít hozzá, hogy tégla is kell hozzá. Viszont más a tűztere, utánégető kamrával épül, és a füstgázok hasznosítása nem az előbb említett járatokban, hanem úgynevezett ellenáramú, vagy harang rendszerrel történik. Pontosan ezért adták neki a tömegkályha nevet, hogy meg lehessen különböztetni, a "téglából épített cserépkályháktól".
Vitatkozhatsz ezzel, de nem az előző hozzászólásod stílusában: az ilyenre nem fogok válaszolni.
Előzmény: BSzTom (1425)
Kristof71 Creative Commons License 2010.08.10 0 0 1426
Uhh! :-)))
Előzmény: BSzTom (1425)
BSzTom Creative Commons License 2010.08.10 0 0 1425
Sancibácsi!!!

Keringő? Tüzelés?!!!

Szerintem te valamit nagyon félreértettél... :))))

Kristóf, mentsd az irhád, amíg nem késő! :)))

Tömegkályhát meg mindenki tud építeni: tömeg kell hozzá meg kályha, aztán össze kell építeni a kettőt. :)))

A sör mindig meghozza a h*ülyeséget... :)))
Előzmény: sancibácsi (1423)
Kristof71 Creative Commons License 2010.08.10 0 0 1424
Vettem. Nehezen megy az Outlok ezért bátorkodtam.
Előzmény: sancibácsi (1423)
sancibácsi Creative Commons License 2010.08.10 0 0 1423
Mi a véleményem?
Az hogy borzasztó drága!
De ha tévedek én tudok elnézést kérni, nem derogál! :-)

Szóval tömegkálya nem nyugszik (lefojtva levegőtől) parázson órákig, hanem a tüzelőt nagy lángon, sok O2-el égetjük! Azután lezárva sokáig élvezzük a melegét!
A tk-nál megépíthető kézi erővel/munkával, és nem kerül 200.000 (vagy mennyi egy komplett tűztér?) Ft-ba!
Az építés-re való kérés: felhívás a kereingőre!! :-))
Az építésnél, már csak a tüzelés a csodálatosabb!
Az ilyen felkéréseket azért privát illene rendezni :-((.
Sancibácsi!
Előzmény: Kristof71 (1422)
Kristof71 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 1422
Kedves Sanci bácsi!

Mi a véleményed a Rath egy régebbi termékéről a biokamin-ról? Most már van továbbfejlesztett változata a 2-es. A tk-k engem is érdekelnek, igaz még senki sem kért tőlem olyat. Ha esetleg lenne egy ilyen rendelésem megcsináljuk együtt? Ha bólintasz rámegyek egy kicsit.

kkr
Előzmény: sancibácsi (1421)
sancibácsi Creative Commons License 2010.07.24 0 0 1421
Szia, üdv a tömegkályha rajongók táborában!
Bocs hogy előbb nem írtam, de épp t.kályha (építés, segítség) miatt voltam távol: remélem nem késő a válasz!
Lássuk sorban:
- a 20*20-as kémény már elég a dán kályhának is, de a 'bell-tipe'; vagyis harang rendszerű kályhák működnek kisebbről is.
-én a kémény elhúzást nem, javasolnám, különösen 1 m-nél hosszabb szakaszon,
-a 20 cm vasalt beton aljzat tökéletes a tk-nak, ennél több nem kell.
-milyen nagy kályha?
A Magyar.o-n ismert, elterjedt dán tipusú nagyjából adott méret, fűtőképessége 2,5-3 Kw. Ez a 30+16=46m2-re határeset. Ahol kiegészítő fűtésnek kell ott nagyon jól beválik, de ha csak ez van egyedűli fűtőtestnek, és a fürdőd, és a többi még ehhez jön, akkor valószinű kevés lesz (nem tudom milyenek a nyílászárók, a faház szigetelése,....). A harang rendszerű kályhákból viszont lehet 1,5-8 Kw-t építeni, ebből biztosan lehet a helyszínre adoptálni a megfelelő méretűt, de ezt látatlanba aki megmondja (legalább egy tervrajz:-) ), az festi magát!
Ezek a jó hírek, de van egy keserű pirula is: ha az hétvégi ház, ahová 1-2 napra ugratok le: jobb egy kandalló! :-(( A tömegkályhának ugyanis nagy a hőtehetetlensége; nagy hidegben a hideg kályhát egy-KÉT nappal előtte el kell kezdeni fűteni, hogy harmadnap melegítsen :-((
Előzmény: MIG56 (1420)
MIG56 Creative Commons License 2010.07.21 0 0 1420

Tisztelt Alapító,kedves tk.építők,használók,építtetők!

 

Köszöntök Mindenkit, Új emberke vagyok itt a fórumon és laikus a tk."világában",de belátható időn belül szeretnék/kb.egy év/ egynek a tulajdonosa lenni .

Végig olvastam a topikot de így is sok minden homályos Számomra. 

 

Annyira közel érzem hozzám ezt a tipusú fütési módot,pedig még a valóságban sem láttam csak amit itt a T.fórumozók bemutatnak,ajánlanak,építenek.építettnek.

Mindjárt kérdésem--és még biztos sok lesz--lenne.

 

Meglévő kb.30m2 alapterületű faház,hozzáépítve téglából--jelenleg ez a munka fog elkezdődni. /porotherm30-as/egy 16m2-nyi hálószoba+mosdó helyiséggel,kívülről 10-14cm-nyi hőszigeteléssel tervezve.

 

A tervező 20cmX20cm nagyságú kéményt tervezett be.Elégséges-e ez a nagyság a tk.nak?

A tk. a kb.30m2.-es nappaliban lenne/5mX6m alapterületű/ az öt méteres hosszúságú oldalon.A belvilág 2,3m.

Úgy szeretném,hogy a tk.hátulja fűtené a hálót, a kéményt vizszintesen elhúzva a mosdó felé ,függőleges része fűtené -temperálná a mosdót?Vagy ott már nem lehet számottevő hővel számolni? 

Milyen nagyságú tk.fűtené ki ezt a területet?

Húsz cm.vasalt vasbeton alap elég-e? Alatta nincs pince,tömör agyagos homok van.

Köszönöm a választ/okat/,további szép napot,üdv.m.g.

 

sancibácsi Creative Commons License 2010.07.03 0 0 1419
Bocsássatok meg ezt a link feltöltést még gyakorolnom kéne:-))
Szóval az első részre kattintva megnyílik , és az valójában a második:-))
Ha tetszik, és érdekelne az első, akkor rápróbálok menni, még egy sorral:-)
Üdv Sancibácsi.
Előzmény: sancibácsi (1418)
sancibácsi Creative Commons License 2010.07.03 0 0 1418
Hopp ez nem jött össze.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=6MUdn54E-sw" target="_blank">1. rész</a>
és:
1. rész
Előzmény: sancibácsi (1417)
sancibácsi Creative Commons License 2010.07.03 0 0 1417
Van itt két kis érdekes videó. Különösen a kandallóval való összehasonlítás szemléletes a 2. részben!
<a href="http://http://www.youtube.com/watch?v=s9w3cPLP198" target="_blank">1. rész</a>1. rész2.rész2.rész
sancibácsi Creative Commons License 2010.06.11 0 0 1416
Egyébként én úgy gondolom, ahol nem kiegészítő fűtésként van jelen a lakásban, hanem valóban főznek, fűtenek vele: ha nem 1 ó alatt fő meg az ebéd, akkor mi van? akkor sincs semmi! A főzéshez egyébként elhasznált tüzelő még tovább hasznosul a kályhában, mivel keresztül halad azon.
Előzmény: sancibácsi (1415)
sancibácsi Creative Commons License 2010.06.10 0 0 1415
Sosem főztem még pacalt, nem tudom mennyi idő alatt fő meg:-)))
Előzmény: Berci75 (1414)
Berci75 Creative Commons License 2010.06.10 0 0 1414
Köszi a választ.
Persze, sokmindent át kell gondolni:
- A helység adottságai milyenek
- Jóval kényelmesebb, mint kályha + sparhelt
- Egyserűbb ételekhez elegendő az égésidő, viszont egy pacal nem fő meg rendesen :)
Előzmény: sancibácsi (1410)
vberko Creative Commons License 2010.06.10 0 0 1413
Köszi a gyors választ ... a többi része jó a sparheltnak, így a tűztér újra lesz samottozva ... és Agyag+só lesz mert az van :)
Egyébként melyik a tartósabb ? Agyag+só vagy vizüveg+samott liszt ?

Üdv
Berko
Előzmény: sancibácsi (1412)
sancibácsi Creative Commons License 2010.06.09 0 0 1412
Ha csak a samottozásnak van baja, és az van neki érdemes szerintem.
De! Agyagot javítani esetleg sóval szoktak, vízüveggel nem.
Vagy agyag, vagy vízüveg de samott liszttel/őrleménnyel keverve. Vagy nagyobb tüzépeken barkácsáruházakban kapható zsákos tűzálló száraz habarcs (2100-3000/zsák). Ezt csak vízzel kell bekeverni.
Előzmény: vberko (1411)
vberko Creative Commons License 2010.06.09 0 0 1411
Köszi a gyors választ. Néhány sejtésem igazolást talált ... néhány pedig nem :)

A szomszéd kisöregnek szerinted érdemes így törött lapokkal kisamotozni a sparheltot ?
Előzmény: sancibácsi (1407)
sancibácsi Creative Commons License 2010.06.08 0 0 1410
Nincs metszetem róla, bocs.
Főzőlappal kombinálni, miért is ne? Nyílván egy puccos nappaliban, vagy hálószobában nem néz ki jól.
Viszont ahol egy légtér a konyha étkező (is) ott helye lehet.
A kályha üzemét hatásfokát nem rontja (sőt az öntvény jobb hőleadó kapacitással rendelkezik, mint a tégla, vagy kályhacsempe).Az biztos, hogy a próba begyújtásnál a kályha elkészültekor egy egész kis fával (max 1 kg) már a platt egész forró lett, és érezhetően melegítette a helyiséget.

és ez egy másik készülőben harang rendszerrel:
Előzmény: Berci75 (1408)
ganzos Creative Commons License 2010.06.08 0 0 1409
Szia Sancibácsi! Köszönöm a gyors és részletes választ. Felhagyunk a fekvő járatos tüzelő berendezés építésével. Az eredeti elképzelés egy tömegkályha volt. Én játszottam a gondolattal, hogy téglából építek egy 5 függőleges járatú /lengyel/ kályhát. Annyi szép és jó dolgot lát, olvas az ember, hogy a bőség zavara áll fenn. Kaptam egy szép könyvet (remélik a híveim, hogy ettől okosabb leszek) "Sabján Tibor NAGY KÁLYHAKÖNYV". Ebben a 45. oldalon van egy kályha. Ha ismered és van róla véleményed, kérlek oszd meg velem.
köszönettel, ganzos
Előzmény: sancibácsi (1405)
Berci75 Creative Commons License 2010.06.08 0 0 1408
Tiszteletem!
Na és erről a kályháról lehet valahol metszeti ábrát találni? (Nagyon érdekel, hogy is lehet főzőlappal kombinálni a tömegkályhát. Na meg hogy érdemes-é? Érdekes vélemények lehetnek ellene vagy mellette, ami a hatásfokon túl a használatára vonatkoznak. )
Előzmény: sancibácsi (1407)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!