Keresés

Részletes keresés

C200UF Creative Commons License 2014.11.08 0 0 60026

egy trafó kiszolgálhat több lámpát is: pl egy 200 wattos trafóról mehet 4 db 50W-os vagy mondjuk 10 db 20 wattos lámpa is.

 

Ja, Kékembernek is élni kell valamiből... :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (60023)
Dreamer Creative Commons License 2014.11.08 0 0 60025

Beismertem tévedtem.

 

Köszönöm, hogy a hozzászólásom egy pontját kijavítottad!

 

A tanács lényege, hogy nem éri meg vele foglalkozni nem változott.

 

Nem szégyen tanulni, folyamatosan fejleszteni az ember tudását.

 

(Ellenben nem vagyok meggyőződve, hogy nincs az elektromotorok területén olyan, hogy forgásirányra tekercselés.)

 

Én pedig annak örülök, hogy mindenki a hibát meg tudja nevezni másban, de ő nem segítene, nem írna. Ennek így nincs értelme. :(

 

Dreamer

Előzmény: cosalf (60024)
cosalf Creative Commons License 2014.11.08 0 0 60024

Kedves Dreamer!
Nem akartam válaszolni az utolsó beírásodra, de hosszas "elmélkedés" után úgy döntöttem nem kell udvariaskodni, hiszen egy szakmai topic-ról van szó.
Nem olvasom folyamatosan a topic-ot, csak néha beleolvasok. Most elolvastam a topic-nyító beírásod, gondolom a szakmaiságot fontosnak tartod a válaszadásban.
Nem tudom, mi a szakmád. Nem értem, miért kell olyan területen megnyilatkoznod, amiról halvány fogalmad sincs?
Senki nem cáfol meg, mert Te vagy a topic nyítója.
Van egy régebbi emlékem is Rólad, ahol szintén a rossz döntésedet írtad meg egy FI-relés (tudom, ez a megnevezés Neked nem tetszik)  bekötéssel kapcsolatban.
Ez az utolsó "forgásirány szerinti tekercselés" és a "nem esik jól a másik irányba forogni"meg egyszerűen megdöbbentő tájékozatlanságra vall.
Miért érzed úgy, hogy Neked tanácsot kell adni?
A legnagyobb baj az, hogy az emberek a hülyeségeket jegyzik meg és ez fog tovább terjedni.És Te mindent megteszel, hogy téveszmék terjedjenek szakmai körökben.
Adj tanácsot arról, amihez egy picit is értesz!
Senki sem tájékozott az adott szakma minden területén, ezért nem szégyen, ha néha hallgatunk .

Előzmény: Dreamer (60022)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.11.08 0 0 60023

"a lámpák nem tudom mennyi hőt adnak le, de megnézem."

 

Ezexerint a gondolkodásod már a helyes sínen van. Már csak azon kell izgulni, nehogy a villanyszerelő azt mondja, hogy egy kicsit későn tetszett szólni...

 

"Azt írják, hogy kell neki transzformátor. Több lámpához elég egy? Ezt hova szokták elhelyezni?"

 

12 voltos halogének esetén nem muszáj mindegyik lámpához külön transzformátor, egy trafó kiszolgálhat több lámpát is: pl egy 200 wattos trafóról mehet 4 db 50W-os vagy mondjuk 10 db 20 wattos lámpa is.

 

"ez az utólagos kábelezés nagyon misztikusan hangzik. :)"

 

A strukturált kábelezésben éppen az a lényeg, hogy a rendszer annyira sokoldalú, hogy utólag nem kábelezünk semmit.

Léteznek olyan kábelek (UTP CAT7), amelyek nagyon sok mindenre alkalmasak: mehet rajtuk számítógép hálózat, telefonvonal, kábelTV vagy műholdas antenna jele, de lehet rajtuk vezetni akár a házimozi hangszóróinak hangját is, stb stb. (sőt, elárulom, hogy nem hivatalosan még 230V is mehet rajtuk ;)

A trükk lényege a következő:

- az építkezéskor minden helyiségbe (sőt, akár a helyiségek több pontjára/sarkába is) ilyen univerzális kábelt vezetünk (de pl napaliba akár minden sarokba akár több kábelt is),

- a ház összes ilyen kábele egy pontba (kapcsolószekrénybe) fut össze

- ugyanebbe a pontba érkezik be a telefon, az internet, a kábelTV, a műhold antenna, stb.

- amelyeket egy rakás rövid összekötő kábellel egyszerűen a ház különböző pontjaira irányítjuk

Tehát mondjuk internetet küldünk a két hálószobába, a konyha keleti végére és a nappaliba, a házimozi bal hátsó hangszóró kivezetését elküldjük a nappali északkeleti sarkába, az utcáról bejövő kebeltvt elküldjük a házimozihoz, az utcai kaput figyelő kamera képét elküldjük a hálószobai TVhez, stb. stb. stb - mindezt a szekrény előtt állva, fél méteres kis áthidaló kábelek villámgyors dugdosásával. Gondolhatod, hogy egy ilyen rendszerben kb öt perc alatt megoldható problémát jelent (egy nap falvésés helyett ;) pl az, ha a gazdi mondjuk úgy dönt, hogy inkább a nappaliban szeretné látni a kapu-kamerát ;)

A számos ilyen rendszer közül itt van egynek magyar leírása.

Előzmény: ABDEL (60018)
Dreamer Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60022

Ok, oszinten megmondom, hogy 20 eve tanultam ezt, es nincs napi hasznalatban, aztan gyakorlatbol meg remlett a tekercseles iranya. Tevedek emberbol vagyok, beismerem!

 

Dreamer

Előzmény: I. Ábris (60021)
I. Ábris Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60021

Ne nagylelküsködj! Ne úgy legyen, ahogy én mondom, hanem úgy van. Nem én találtam ki, hanem így tanultam dr. Nagy Lóránttól.

Előzmény: Dreamer (60020)
Dreamer Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60020

Legyen úgy ahogy Te mondod. Abban viszont egyet értünk, hogy értelmetlen vállalkozás.

 

Dreamer

Előzmény: cosalf (60019)
cosalf Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60019

Miért ne lehetne forgásirányt váltani és fordulatszámot szabályozni?

Ne keresd elő jegyzeteidet!

Az más kérdés, hogy ezt hogy lehetne megoldani egy orosz furógép fogantyújában?

Nem jutna eszembe átalakítani.

Előzmény: Dreamer (60017)
ABDEL Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60018

10 centi légrésem lesz. 

a lámpák nem tudom mennyi hőt adnak le, de megnézem. Azt írják, hogy kell neki transzformátor. Több lámpához elég egy? Ezt hova szokták elhelyezni?

ez az utólagos kábelezés nagyon misztikusan hangzik. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (60010)
Dreamer Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60017

Egyébként gyorsan olvastam, és nem paraméter a forgásirány váltás!

 

Dreamer

Előzmény: cosalf (60015)
Dreamer Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60016

Nekem úgy rémlik, hogy meg kellett határozni egy kommutátoros motor esetén, hogy mennyi a menetszám, milyen a huzalátmérő, milyen módon van tekercselve és merre forog.

 

Elő kéne keresnem a régi adat füzetem, abba fel volt vésve néhány motor adata.

 

Az nem mondom, hogy nem fog forogni, de melegedhet és a teljesítménye is kevesebb lehet.

 

Dreamer

Előzmény: cosalf (60015)
cosalf Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60015

Hogyan tekercselték? Forgásirány szerint?

 

Előzmény: Dreamer (60014)
Dreamer Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60014

Nem éri meg, és valószínű nem is lehet (régebben ezeket a motorokat forgásirány szerint tekercselték és nem esik neki jól a másik irányba forogni).

 

Sajnos egy kapcsoló beiktatásával még nem éred el a kívánt hatást. Egy módosított varrógéptalp használatával megoldható lenne a fordulatszabályozás, de érdekes úgy használni.

 

Szóval úgy is jön a karácsony, valamelyik nagy áruházban nézz egy akciós fúrógépet! Az öreget meg tedd el, még jól jöhet!

 

Dreamer

Előzmény: Hedo (60012)
peti.olah Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60013

És esetleg elsőnek megy vissza, mikor a tulaj szenteste függönykarnist fúr a konyhában.

És elfúrta a sziréna vezetékét, az meg ordít, mint az állat. :) (megtörtént)

Előzmény: Dreamer (60011)
Hedo Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60012

Sziasztok!

 

Van egy ruszki fúrógépem amin csak ki be kapcsoló van, viszont szeretném, ha lehetne forgási sebességet állítani, legalább néhány fokozatot. Meg lehet ezt oldani valahogy a bejövő áram szabályozásával? Hogyan, mi kell hozzá? Előre is köszi a válaszokat!

Dreamer Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60011

Én úgy tanultam, hogy az épület-villanyszerelés az a szakma, aki kezd az alapok elkészítésekor, és szinte utolsóként jön el a kész háztól.

 

Olvasatom szerint ez a ház 75% készültségű, (ha valamilyen részletet nem ismerünk elnézést) de azt gondolom lesz csodálkozás, ha a mester jön majd!

 

Dreamer

Előzmény: Mekk Elek ezermester (60010)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60010

"Ha megvan a válaszfal, utána kezdhetne a villanyszerelő a véséssel. Ha a gipszkartonba kellenek spotok, akkor ahhoz a kábeleket mikor érdemes elvinni és hol? párazáró alatt, a majdani légrésben?"

 

- A gipszkartonba sülyesztendő lámpatestek számára EGÉSZ BIZTOSAN elég lesz az az 5 centi légrés? (ha a vezeték bekötés a lámpatest tetején van, akkor arra is számolj rá min. 1 centit)

- A lámpatestek hője nem fogja megolvasztani (=kilyukasztani) a párazáró fóliát?

- A párazáró rétegnek elvileg légmentesen kell zárnia (képzeld azt, hogy a helyiség "nyomáspróbázva" lesz) ezért nem túl jó ötlet bármit is átvezetgetni a párazáró rétegen, ha nem muszáj. Ezért a vezetékek a párazáráson belül (alatt) fussanak.

 

Ha csak az utolsó pillanatban hívsz villanyszerelőt, az utólag esetleg nagyon sokba fog kerülni.

Az okos emberek már a ház tervezésének első fázisaiban is konzultálnak szakemberrel, mert esetleg olyan dolgokat hallhatsz tőlük, ami magadtól soha az életben nem jutott volna eszedbe.

Mondok egy példát: az emberek hajlamosak azt hinni, hogy nincs szükség számítógép hálózatra mert már van wifi ugyebár. Aztán megy a nagy csodálkozás, hogy a wifi milyen marha lassú, meg valaki idegen folyton rákapcsolódik, de utólag persze már nem fogjuk végigvésni a házat a számítógép hálózat számára, tehát megy a szívás életünk végéig.

Egy érdekesség, amit laikusok szintén nem tudnak (mondjuk a legtöbb villanyszerelő sem :): régóta léteznek már olyan kábelezési módszerek, amellyel a lakás bármely pontjára (szó szerint) percek alatt küldhetünk számítógép hálózatot, kábelTVt, műhold anetennát, vezetékes telefont, házimozi hangszórót, stb. stb. tehát pl egy óra alatt a nappaliban 90 fokkal elforgatjuk a teljes házimozi rendszert vagy a számítógépes munkahelyet internetestül és telefon vonalastul egy óra alatt átköltöztetjük egy másik helyiségbe - mindezt egy centi falvésés/kábelezés nélkül.

Előzmény: ABDEL (60007)
Lacivill Creative Commons License 2014.11.07 0 0 60009

1*25A becsatlakozás felett kötelező a kiviteli terv. Elvileg Önkori, szolgáltató kérheti is.

Előzmény: ABDEL (60007)
ABDEL Creative Commons License 2014.11.06 0 0 60008

Dunaharasztin. amúgy persze, érdekel

Előzmény: ha4nz (59981)
ABDEL Creative Commons License 2014.11.06 0 0 60007

Kedves Mekk Mester!

 

Köszi a tippeket!

 

A fólia nem a hőszigetelés felett van, hanem a gerendák alatt, rosszul fogalmaztam.

 

- Most azt gondolom, hogy a rácsostartók aljára ráfogatok egy OSB-t 50-es stafnikra, arra kerül a fólia (terv szerint: párazáró fólia terítés a lécekre tűzőgéppel sd ≥ 100 m, 180 gr/m2 felületsúly, 10 cm átlapolással). A hőszigetelés az OSB fölé kerülne.

- Az OSB aljára 10 centis távtartóval kerülne a gipszkarton álmennyezet. Így lesz kb 10 centi légrésem, amiben el tudom helyezni a spot lámpákat.

- A mennyezet kartonozás előtt építené a kőműves a válaszfalakat és majd kiékeljük.

 

Ha megvan a válaszfal, utána kezdhetne a villanyszerelő a véséssel. Ha a gipszkartonba kellenek spotok, akkor ahhoz a kábeleket mikor érdemes elvinni és hol? párazáró alatt, a majdani légrésben? Nagyjából 30-40 spot lámpa lesz az egész házban és 10-12 függő "csillár" és még 6-8 fali kar.

 

Érdemes megterveztetni villanyszerelőnek is a hálózatot? Gépészeti tervem is most készül, de a kivitelezőmmel együtt csinálja a tervező. Néha a tervezők el tudnak szállni és sokszor nem az optimális megoldást választják, amiben egy jó kivitelező sokat tud segíteni.

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59980)
hubbabubba2 Creative Commons License 2014.11.06 0 0 60006

Üdv Urak!

A családi házamat szeretném túlfeszültség elleni védelemmel ellátni.Szeretnék tanácsot kérni hogy milyen megoldások léteznek erre a dologra.Megbízható szerkezetre gondoltam ami védené az egész ház elektromos berendezéseit.

Előre is köszönettel!

pajaci Creative Commons License 2014.11.06 0 0 60005

pajaci Creative Commons License 2014.11.06 0 0 60004

Nem a tekercsben van, hanem a kar rudazatán. Ha rosszul van beállítva, vagy elállítódik, akkor jelentkeznek ilyen problémák.

Előzmény: Jahno (60001)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.11.06 0 0 60003

Ha tudunk játszani a feszültséggel, akkor nem kell foglalkozni ezzel a mikrokapcsolós dologgal.

(egyébként az a mikrokapcsoló talán nem is extra meneteket kapcsol, hanem pl egy soros ellenállást iktat közbe, mert a tartáshoz a behúzásnál kisebb tekercs-áram is elegendő, ami kisebb hőterhelést okoz)

Előzmény: Jahno (60001)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.11.06 0 0 60002

...mondjuk ha tényleg nem kell nagy tartóerő, akkor akár egy mágnesszelep tekercse is elegendő lehet oda.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (60000)
Jahno Creative Commons License 2014.11.06 0 0 60001

Ez biztos? Eleinte komoly baj volt, hogy úgy maradtak a tekercsek és melegedtek. Mikrokapcsoló is érdekes, mert ezek szerint tekercsen belül van és pld. a felső menet pár százalékát használja. Ez megmagyarázza, hogy mért tud erősen csapni, viszont ha tartani szeretném a golyót, akkor leesik a fenébe.

Előzmény: pajaci (59997)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.11.06 0 0 60000

A legkisebb tűzzáró ajtó tartó elektromágnesek is 50 kiló tartóerejűek,

a flipperek öntartó tekercse valószínűleg sokkal gyengébb ennél.

és az sem biztos, hogy melegedésileg jól tűrik a hosszú (folyamatos) behúzva tartást.

 

De lehet, hogy mégis bírja a folyamatos tartást (akár alacsonyabb feszültséggel hajtva) és a kisebb tartóerő is elegendő és a flipper tekercse az eredeti mágnes helyére kapásból berakható és a rúd átmérője is stimmel,

így egy rakás barkácsolás elkerülhető lenne...

Előzmény: pajaci (59997)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.11.06 0 0 59999

"Úgy véled, hogy a levegőben szóródó mágneses tér veszteséget és melegedést okoz ebben az esetben?"

 

Attól, hogy megnyitjuk egy elektromágnes vasmagját, attól még nem fog jobban melegedni :)

De:

mivel a szolenoid-os megoldásnál a mágneses erővonalak egy része a levegőben szóródik

és már egy kis légrés is jelentős szórást/gyengülést eredményez,

ezért a "légréses" szolenoiddal a zárt vasmagos rendszerhez képest sokkal erősebb mágneses tért kell létrehozni, ha a légréses elektromágnessel is ugyanakkora erejű húzóerőt szeretnénk elérni.

A sokkal erősebb mágneses tér fenntartása természetesen sokkal több energiát igényel és durván több hőt is fejleszt a tekercsben.

Előzmény: Szirty__ (59998)
Szirty__ Creative Commons License 2014.11.06 0 0 59998

Helló Mekk Elek ezermester!

 

"Ez eléggé energiaigényes megoldásnak tűnik (a mágnes erővonalainak nagy része nem jókis vasban, hanem vacak levegőben van), márpedig a sok elpazarolt energia jósok melegedést jelent"

 

Úgy véled, hogy a levegőben szóródó mágneses tér veszteséget és melegedést okoz ebben az esetben?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59993)
pajaci Creative Commons License 2014.11.06 0 0 59997

A flippereken két tekercs van egymásra tekerve, az egyik behúzza, ekkor egy mikrokapcsoló átvált a másikra és tizede árammal behúzva tartja.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59993)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!