Keresés

Részletes keresés

Jani71 Creative Commons License 2015.07.17 0 0 19086

Ha eltekintünk az eddigiektől, akkor újabb egyelőre nincs (én is 'kontaktolok', béke van..).

Rovarkártételem sose volt (csak ilyen olyan atkák minden évben, de ők nem rovarok),

a gombákra szűkítve jelen pillanatban a lisztharmatnak lenne esélye, de nem látom nyomát.

A múltkori 'rothadás' némileg terjed, arra még mindig vissza van a 'botritiszes' fürtmosás...

Ha nem az okozta, akkor is, bár a terjedést és a bogyók fonnyadását látva egyre inkább az az érzésem, hogy gomba van a háttérben. Na, jövőre ez se így lesz (mármint permetezésügyileg)!

Előzmény: Kukuma (19084)
yacek75 Creative Commons License 2015.07.17 0 0 19085

Egyelőre semmi probléma.

(Mivel csak lemosót kapott, mérges is lennék magamra, ha lenne betegség)

Előzmény: Kukuma (19084)
Kukuma Creative Commons License 2015.07.17 0 0 19084

Érdeklődnék nincs mostanába  valakinek problémája a szőlővel a levéllel vagy a szőlőfürtön.

Cirfandlia Creative Commons License 2015.07.17 0 0 19083

Majd két hónapja nem permeteztél lisztharmat ellen (sem) :O ?? Ez eléggé extrém, és semmi nyoma a betegségeknek? Látod, van előnye is hogy nem vagy igazi szőlőtermő vidéken, valószínű teljesen hiányzik a fertőzőanyag, nincs is min felszaporodnia...

Én május vége óta 10-14 naponta mentem kénnel, most július elején be kellett vetnem egy Falconos kezelést is, mert bizony megjelent a bogyón a lisztharmat. ha a tavalyitól messze is vagyunk, de lehet mondani azért, hogy Tolnában Baranyában kisebb nagyobb lisztharmat járvány van. 

 

@pintjano a betonjárdádra; szerintem az nem a párásságot növeli, (feléd volt annyi eső az elmúlt 2 hónapban, hogy vizes legyen többször a beton?) hanem inkább éjszakánként ad egy melegebb mikroklímát a szőlőknek, ami elősegítheti a fertőzést. Meglepő de a szakember szerint: "A lisztharmatfertőzés elsődleges időjárási föltétele ugyanis a hőmérséklet, ami a virágzás kezdetétől a fertőzés szempontjából optimális tartományban van." Szóval lehet inkább a hőmérsékletet dobja meg, a párásítást én nehezebben tudom elképzelni, pláne napokon át. Azt a talaj is tudná... 

Előzmény: juhosttt (19041)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.16 0 0 19082

nálam azért kontrollálva volt a hőfok, a pára az nem, azt szemre alkottam, de a legtöbb mindennek elég volt. Tény, hogy vannak fajták amelyek hajlamosak és vannak amelyek alig vagy szinte nem hajlamosak gyökeret verni.

De pl bújtással szinte a legtöbb nehezen gyökeresedő fa/bokor szaporítható. Épp ezért lenne jó ha sikerülne minden olyan fajtából legalább 1 példányt szerezni, utána már lehet kísérletezni a szaporításukkal.

Előzmény: pintjano (19081)
pintjano Creative Commons License 2015.07.16 0 0 19081

Ezek után már másra nem tudok gondolni, hogy amire oltasz, nem alkalmas alanynak.

Én csak a hivatalos alanyra(Ripária Berlandi s még a csaszla is benne van)  oltok... idén is sikerült, de nem mindegyik (fásoltás,zöldoltás, zöldre-fás, és szemzés  mindegyikből néhány). Korábban irtam, hogy az u.n. szlovák szőlőre, ha sikerült is--többnyire nem-- akkor is végül megadta magát.

 

Akárhogy gondolkodom a régieken apánk csak gyökérnyakba oltott szőlőt, ahol a nap érte, ott nem. Szintén homoktalaj van ott. S  anyai nagyapám trágyában gyökereztetett. Adtam otthonra--testvéreimnek-- alany vesszőt jó sokat és csak simán -földbe dugva-- egy sem sikerült nekik, pedig "ők is szőlőben nőttek fel"...

 

Gyökereztetőben túl jó dolguk volt... azért gondolom, mert nagyképűen irtam, hogy majd üvegházban gyökereztetünk, s eredmény:nulla. Kihajtottak, majd mind elszáradtak (ezek gyümölcsfák voltak)

üdv PJ

Előzmény: juhosttt (19079)
Marcuszka Creative Commons License 2015.07.16 0 0 19080

https://m.youtube.com/watch?v=iWs48z-UPkQ Ez a videó talált rám. Hátha láttok benne valami újat a zöldbe zöld oltásról.

Előzmény: juhosttt (19079)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.16 0 0 19079

Természetesen az ilyen alap dolgokra figyelek. Mint már sokszor elmondtam csak a szőlő nem akar kalluszosodni. De még a fás oltások se, pedig ott aztán mennyei időjárás volt a gyökereztetőben! Szóval nem értem ezt. na de sebaj, próbálkozom aztán egyszer csak összejön.

Előzmény: kavicsos64 (19078)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.07.16 0 0 19078

Lényeges az is hogy ne legyen túl meleg 45 fokban nem oltunk hanem olyankor amikor napközben se nincs nagy meleg ,esetleg fátyol felhős az ég és akkor is csak este 6-után vagy naplementéhez közel ! Az is segít ha az oltást árnyékoljuk valamivel !

Előzmény: juhosttt (19077)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.16 0 0 19077

A kést nem töröltem minden vágásnál, csak használat előtt fertőtlenítettem, de mentségemre váljon, a többi oltásomnál ha 100% siker nem is, de kalluszosodás az volt. (ott viszont lehet a számlámra írni néhány sikertelenséget is)

 

Talán a vesszők állapota az, amit hiába mondanak, meg írnak, ezt személyesen kellene látni, mert így sok idő lesz mire kitapasztalom. Csak h ez se legyen könnyű, az ilyen tanulmányi utakra se időm se pénzem, így marad a lassú tanulás.

Jani71 Creative Commons License 2015.07.16 0 0 19076

... Borotvaéles volt-e a szerszám? ...

... Egyenes volt-e a vágásfelület? ...

... Nem szennyeződött-e valamivel (akár később is)? ...

... Nem száradt-e ki valamelyik menet közben? ...

... A vesszők fenológiai állapota jó volt-e? ...

... A kötözés jól zárta-e a felületet? ...

... Nem sült-e meg? ...

(Félreértés ne essék, nem feltételezek semmi 'amatőrséget', csak próbálok választ találni!)

Előzmény: gyfa50 (19075)
gyfa50 Creative Commons License 2015.07.16 0 0 19075

Például:- minden vágás előtt megtörölted- e a vágófelületet a kés élét?

Előzmény: juhosttt (19074)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.15 0 0 19074

Nekem is egy zöldbe-zöld sikerült, az is izabellába izabella, mert gyakorolgattam. Az ezerjó olyan vastag volt, hogy egy izabella hajtás se volt jó hozzá XD

Na a lényeg, hogy azt még el is fogadnám, hogy nem sikerül, mert valamit elrontok, de így hogy az esetek többségében a kallusz képződés be se indul, azt nem fogadom el, csak ha valaki megmondja az okát...

Előzmény: Falusi1 (19072)
Falusi1 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 19073

Madár elleni háló használatáról van e valakinek tapasztalata, különös tekintettel a felszerelésére. A neten böngészve 2m szélesre gondoltam, a sorok két oldalára felszerelve. Főleg a rögzítés módja és a felső ill. alsó széle összezárásának mikéntje érdekelne.

Falusi1 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 19072

A kalluszosodás nálam is nagy rejtély. Néhányszor próbálkoztam én is zöldbe-fás oltással. Eddig a legelső próbálkozásaim egyike sikerült, de azóta egy sem. Fogalmam sincs, hogy mitől sikerült az az egy, s mitől nem a többi mikor mindent hasonlóan csináltam.

Előzmény: juhosttt (19068)
kavicsos64 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 19071

Általában ha valamiért van egy szakasz amit cserélni kell ,vagy már felkopaszodott részt vágom vissza, abból csinálok ilyen dugványokat ,lehet azon tiz centis többéves ágrész is ! Több igy a vessző tartaléka ,gondolom én azért ered jobban !

Előzmény: pintjano (19062)
Marcuszka Creative Commons License 2015.07.15 0 0 19070

Köszönöm a választ. :-) Bízom akkor az időben. :-) 

Előzmény: gardonyim (19069)
gardonyim Creative Commons License 2015.07.15 0 0 19069

A bordói lé botritisz ellen valóban nem véd. Kapni mindenféle mérgeket, de a legjobb védelem a száraz időjárás. Ez utóbbira idén jó esélyünk van, tehát én rothadás ellen nem permeteznék.

Előzmény: Marcuszka (19061)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.15 0 0 19068

Nálam a fő gond, hogy a szőlő oltások (kézben fásba-fás, zöldbe-zöld, zöldbe-fás) nem nagyon akarnak kalluszosodni. Alapból igen, korábban kell ültetni mindent, de mivel mi tudunk öntözni, ez annyira nem befolyásol. A Szőlő meg nem sül meg, ha így lenne nem lenne oltványom se :) 

De hogy konkrétan mért nem akar kalluszosodni szinte sose az oltványom passzolok és eddig senki nem tudta. De pl a meggy, barack, szilva, birs ezek mind sikerülgettek, még ha nem is olyan 100%-os sikerrel.

Előzmény: pintjano (19066)
pintjano Creative Commons License 2015.07.15 0 0 19067

A tavaji esős év után--permetezés nélkül teljesen még csalán és egyéb sem...-- az idei tapasztalatok.

 

Tkp megerősitette amit eddig is állitottam. A kertben, ahol semmi betonjárda--füves teljesen, csak kaszálom kézzel-- szinte teljesen tökéletesek a szőlők. Viszont a ház körül, ahol széles kb 2m-es betonjárda van, ott lisztharmat tarol. Megfigyelésem--s biztos vagyok benne, sok-sok éves megfigyelés!- a beton magába szivja az esőt vizet, s elég agrasszivan párologtat--ahogy szivja is--s nyomja a párával a gomba spórákat. Betonos résznél ezek vannak:Eszter, Csabagyöngye,Irsai Olivér,Szürkebarát, Zweigelt, Pölöskei muskotály, Oportó, Merlot, 2 tő Piros Saszla, még egy Pölöskei muskotály, Sárga muskotály, Bianka, s végül még egy Merlot

Az Oportó majdnem olyan beteg alul, mint tavaj (fenn a falon kb. 2,5-től kb. 5m magasságig egészséges. Mult évben ott fenn is mind beteg volt) s a Palatina is lisztharmatos, de kevésbé, Irsait is eléggé elkapta.. Viszont egészséges a Pölöskei a piros Saszla, a Bianka... Sárga muskotályon alul van betegség, fenn nincs. Ez DNy-tól DK-i oldal széles járdával.

 

K-i oldalon (kb délig kap napot) nincs beton és semmilyen járda, igaz ott nincs Oportó sem Irsai... csak Rizomat levelén van betegség, Eszter egészséges, Merlot is (elől a járdánál van betegség alul, igaz kevés fenn a falon semmi, tavaj ezen fenn teljesen egészségesek voltak a fürtök a levelek is)

üdv PJ

pintjano Creative Commons License 2015.07.15 0 0 19066

idén sikerült egy zöldbe-zöld oltás

 

Megtört a jég, s lehet nem is tudod eddig miért nem???

Ha nem tévedek, akkor nálad homok talaj van. Ott még hamarabb megsül a gyenge oltás, ha tudsz jövőre még korábban... Persze akkor nehéz találni nemest, amiből oltani lehet. Tavasszal fásoltást ott lehet akár februárban--persze ha olyan lesz a tavasz.

A homokon termesztés titka--persze ezt lehet jobban tudod--, hogy jóval korábban ültetni mindent, később megsül.

üdv PJ

A kalapácsost--alannyal --azért megpróbálom jövőre, nem veszitek vele semmit, ha nem sikerül.

 

Előzmény: juhosttt (19063)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.14 0 0 19065

Én már értem mire gondol, egy idős bácsitól kaptam pár vesszőt aki 2 éves résszel vágott vesszőt adott. Google szerint meg tépni kell(ene, pl a tujánál). Szóval lehet rosszul értelmeztem.

Én szvsz nem alkalmaztam, én maradtam a saját technikámnál. De nem hinném, hogy a kalapácsos módszer világot váltana olyan szőlőnél amelyik nem akar gyökeresedni. Persze jövőre megpróbálom, veszíteni nem fogok vele :)

Előzmény: pintjano (19062)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.14 0 0 19064

Gubacs atka, de permetezni emiatt felesleges. ha nagyon zavar szedd le az ilyen leveleket. Ha nagyon elszaporodnának, akkor egy erősebb kénes permetezés segíthet. Ha nem segít, vagy kénérzékeny a szőlő, csak akkor permetezz atka irtóval.

Előzmény: pacza001 (19055)
juhosttt Creative Commons License 2015.07.14 0 0 19063

A kalapácsos szaporítást nem alkalmaztam, leírtam korábban a teljes eljárást, a hsz-eim közt megleled!

 

De amúgy a kalapácsosnál szakítani kell(ene) a vesszőt. Ezt próbáltad már szőlőnél? Én úgy alapból nem szaggatom meg a tőkéimet. Na meg hát mástól kaptam sok olyan nemest, amely nem akart gyökeresedni. Sztem senki nem fogja a kedvemért tépázni a szőlőjét :D

 

De idén sikerült egy zöldbe-zöld oltás, jövőre nekiesek a zöldbe-fás oltásnak is. Egyszer csak fog tán sikerülni. 

Előzmény: kavicsos64 (19052)
pintjano Creative Commons License 2015.07.14 0 0 19062

No megpróbálom magam számára értelmezni.

Az egyéves-gondolom fás- vesszőt vágunk, de amiből kihajtott-akár több éves-abból is teszünk hozzá?? Ez az alanyokra is érvényes? S netán a nehezen gyökeresedőkre is?

üdv PJ

Előzmény: kavicsos64 (19057)
Marcuszka Creative Commons License 2015.07.14 0 0 19061

Ez megnyugtató. Köszi. Lenne még egy kérdésem: eddig csak bordóilé+kén neo-val permeteztem. Most észrevettem pár rothadó szőlőszemet. Úgy látom ez a szer botritisz ellen nem véd, permetezzem le még valamivel vagy már hagyjam békén? A rossz szemeket leszedtem ahol láttam.

Előzmény: Maci_P (19059)
Jani71 Creative Commons License 2015.07.14 0 0 19060

Nem tartom magam 'okosabbnak', de ez szerintem is gubacsatka. Megerősítve.. ;-)

Előzmény: fretty5 (19056)
Maci_P Creative Commons License 2015.07.14 0 0 19059

Hello!

A képek nem a legjobbak, de nekem úgy tűnik, mindegyik a nemesből fakadt és ami látszik a levelekből, nem vadnak tűnik.

Üdv   Maci

Előzmény: Marcuszka (19058)
Marcuszka Creative Commons License 2015.07.14 0 0 19058

Ezeket a szőlőket ősszel ültettem. Mindegyiken van egy kis zöld :-)  de elég alulról jönnek, szerintetek ez így jó vagy vadszőlő lesz valamelyik így?

1.

 

2.

 

3.

 

4.

 

5.

kavicsos64 Creative Commons License 2015.07.14 0 0 19057

Egy darab többéves ,tehát ahonnan kihajtott a vessző ott kell el vágni és jobbról balról hagyni 2-2 cm -nyi öreg részt !

Előzmény: pintjano (19053)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!