Keresés

Részletes keresés

dpek Creative Commons License 2010.10.07 0 0 1483
Szia!

Én mértem a külső hőfokot.

a 12-es falúnál napi 1x10-15 kg-nál 35-65 fok közt mozog 24 óra alatt, 20-as falúnál 45-55 között.
Én sem értem hogy mindenki miért nem tömegkályhával fűt. :-)
Sokkal gazdaságosabb igénytelenebb komfortosabb, és mégcsak nem is drágább.
Előzmény: sanyooo (1476)
sanyooo Creative Commons License 2010.10.06 0 0 1482
Tömegkályháról találni valahol metszeti rajzot?
ganzos Creative Commons License 2010.10.05 0 0 1481

 

 Még annyit e remek holmihoz, hogy tényleg olyan mint egy nagyon jó minőségű hő aksi. Nagyon rövid idejű a feltöltése és nagyon hosszú a müködése. Az is remek benne, hogy ha már egyszer feltöltődött, akkor az "utántöltése" nem okoz gondot. 

Előzmény: sancibácsi (1480)
sancibácsi Creative Commons License 2010.10.04 0 0 1480
Igen.
Bár én sosem mértem, de alacsonyabb, mint a cserépkályháé.
Mivel vastagabb a külső fala (is), ezért nem tud úgy átforrósodni (sok helyen meg tudom tapintani). Én ha begyújtok kb. 1ó, míg leég a fa (felülről). Akkor még ugyanolyan langyos a fala, mint begyújtás előtt!!! Eltelik kb 1ó, és már érezhető! majd még egy óra (a begyújtástól számított 3ó), mire átmelegszik.
Viszont az érem másik oldala, hogy alacsonyabb hőm.-el, de tartósan hosszabb ideig, és egyenletesen sugározz. Az idén januárban a nagy hidegekben sem kellett kétszer begyújtani, elég volt az 1*-i.
Előzmény: sanyooo (1478)
ganzos Creative Commons License 2010.10.04 0 0 1479

 

 Van ennek a kályhának (tk) valami olyan komfortja, megkockáztatom bája, amit más tüzelő berendezés nem tud. Be teszi az ember azt a tüzelő mennyiséget amit arra a napra gondol és begyújt. Nincs több gond az elkövetkező 1,1/2- 2 órára. Min-

den valószínűség szerint ekkorra a parázs már fekete. El lehet zárni és el lehet felejteni 24 órára. Gondolom én, ha majd hidegebb lesz akkor 12 óránkként kellesz begyújtani. Az sem nagy vész. A mostani időjárásnál én 2,5-3 kg.hasábfát + gyújtóst használok. Lehet, ha hidegebb lesz akkor fel fog menni 6-7 kg.-ra is. A kályhám legmelegebb felülete, ilyen tüzelési móddal nem haladja meg a 40-45 C. fokot.  Amit fűt az 3mx8,4mx2,7m es helység. Az egész melegséget sugároz a szó valóságos és átvitt értelmében is. Kellemes, megnyugtató és finom meleg.

Előzmény: sancibácsi (1477)
sanyooo Creative Commons License 2010.10.04 0 0 1478
Köszönöm válaszod!
Arra is tudsz válaszolni, milyen magas a kályha külső hőmérséklete?
Előzmény: sancibácsi (1477)
sancibácsi Creative Commons License 2010.10.03 0 0 1477
Igen, át kell rakni 30-40 évente:-)))
Gyakorlatilag a tömegkályhás 'ingyen rak' kályhát, a cserépkályha ezalatt az idő alatt min. 2-3 szor 'átrakódik'. Ennek a 3szori átrakásnak a munkadíja, amit megspórol a tömegkályhát építtető=> a kályha építési díját fedezi.
Én nem is tudom miért nem tömegkályhát építtet mindenki:-(((
Előzmény: sanyooo (1476)
sanyooo Creative Commons License 2010.10.03 0 0 1476
Sziasztok Kályhások!
A tömegkályhát is át kell rakni időnként, mint a cserépkályhát? Ha igen milyen idő közönként? 10 évente, mint a cserépkályhát?
Milyen meleg a tömegkályha külső felülete?
Köszönöm a válaszokat!
sanyooo
sancibácsi Creative Commons License 2010.09.22 0 0 1475
Nem.
A kályha nem egy ház, hanem egy szoba fűtésére való. De a probléma nem az vele,hogy kicsi a fűtő teljesítménye, hanem szerintem kicsik az átégők, vagyis kicsi a huzast a kályhán belűl, akármilyen kéményre köti rá. Ezt már megírtam privát neki.
Előzmény: macracanta (1474)
macracanta Creative Commons License 2010.09.22 0 0 1474

Gondolatébresztőnek: annak a kályhának a tűztere 1*1 tégla alapterületű és egy nagyobb ajtóval is csak kb 5-6 tégla magasságig  tudsz bele pakolni. Egy komplett házhoz elég karcsúnak tűnik, mert  nagyon kevés fát tudsz belepakolni egyszerre. Érdemes a tűzteret akkorára építeni, hogy a méterfa negyede (30cm) kényelmesen beférjen.

Előzmény: EV-72 (1469)
sancibácsi Creative Commons License 2010.09.19 0 0 1473
Igen.
Konkrétan: a földszintre kéne betenni a kályhát. Ha van emelet, akkor annak a födémére építeni egy 'tűztér nélküli kályhát'. Ebbe kéne vezetni a földszintről a füstgázt, és ebből kilépve a kéménybe!
Ez elég konkrét nem?
:-)))
Előzmény: Törölt nick (1472)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.19 0 0 1472
Valami konkrét megoldást is tudnál tanácsolni?
Előzmény: sancibácsi (1471)
sancibácsi Creative Commons License 2010.09.18 0 0 1471
A földszinten található kályháddal egy fölötte az emeleten/tetőtérben található kisebb harang-kályhát 'meghajtani': én ezt tudnám elképzelni.
Előzmény: Törölt nick (1470)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.18 0 0 1470
Üdv Mindenkinek!

Van egy régebbi öntöttvas kályhám. Az adatlapján 7Kw-os teljesítményt ír. Régebben /kb. 18 éve/ szénnel is tüzeltem benne, és nagyon jól üzemelt. Előbányásztam, és kiderült, hogy még mindig kifogástalan az állapota., a füstcsöve 120-as.
Szerintetek, lehet egy olyan megoldást alkalmazni, melyben a füstcsövet nem közvetlenül a kéménybe, hanem füstjáratokba vezetem?
A kéményem 25x25 cm, és kb. 8 méter magas.

Milyen megoldást javasoltok?
Köszi!
EV-72 Creative Commons License 2010.09.15 0 0 1469

Kőszőnőm szépen a gyors választ.

Ha sikerűl megépitenem készitek rola egy fotót és megmutatom.

Tiszteletel, Vincze.

sancibácsi Creative Commons License 2010.09.15 0 0 1468
Igen, jó hozzá az a kémény!
Előzmény: EV-72 (1467)
EV-72 Creative Commons License 2010.09.14 0 0 1467

Sziasztok.

 

Lenne egy kérdésem ha valaki ismeri rá a választ megkérném,hogy segitsen. Egy Kuznetsov féle kályhát tevezek épiteni egészen pontosan az OIK 2 tipust,  meg lehet nézni a www.stove.ru oldalon hogy, hogy néz ki. Egy nyolc méteres 160 as átmérőjű leier tipusu kémény szerintetek megbirja-e. A válasz sűrgős lenne, mert két kisgyerekkel most sikerűlt bekőltőzni a most épólt házunkba és nincsen semmijen fűttés a lakásba.

Előre is kősszőnőm.

sancibácsi Creative Commons License 2010.09.03 0 0 1466
Az igen jól visszamentél hozzászólásban:-))
Ez egy átlagos dán tömegkályhaméret, azt a helyiséget hidegben is kifűti, ne aggódj!
A többivel kapcsolatban pedig: talán megérjük úgy 20 év múlva, hogy lesz egy könyv is a tömegkályhákról. (bár itt nincs annyi érdeklődő, amekkora példányszámban megérné kiadni valószínű; ha pedig kopp álltalános felhasználóknak szóló lenne, mint a többi ilyen kályhás-kandallós német könyv, azzal a méretezésben, stb nem igazán van kisegítve aki építeni akar).
Előzmény: ganzos (1465)
ganzos Creative Commons License 2010.09.02 0 0 1465

 

  A méretekkel (méretezéssel) én egy kicsit úgy jártam, hogy a hozzáértés egy kicsit sem gátolt. Úgy érzésből építettem egy 3mx8.4m.-es alapterületű, 2,7m belmagasságú szobába egy 75cmx120cmx207cm es szerkezetet. A szárító fütésével bibelődöm. A melege nagyon jól jön e cudar időben. Ha lett volna valami kézi könyv, egy kisokos, az tán megerősített, vagy elbizonytalanított volna.

üdv ganzos 

Előzmény: sancibácsi (1309)
Jancsimiska Creative Commons License 2010.09.02 0 0 1464
Írtam levelet a cégnek; megígérték, hogy javítják a hibát. Jelzem, ha OK.

Utána folytathatom a finn/dán tömegkályhák megdöntéséért folytatott küzdelmemet :-)
Előzmény: sancibácsi (1463)
sancibácsi Creative Commons License 2010.08.31 0 0 1463
Fogalmam sincs, mert nekem nem nyit meg egy képet sem:-((
Előzmény: Jancsimiska (1461)
Jancsimiska Creative Commons License 2010.08.30 0 0 1462
Vagy tömegkemence?
Előzmény: Jancsimiska (1461)
Jancsimiska Creative Commons License 2010.08.30 0 0 1461
Itt egy boltozatos tűztér mindenféle levegő bevezetéssel + abszorberrel.

Akkor ez most tömegkazán?

JM.
Előzmény: sancibácsi (1459)
Jancsimiska Creative Commons License 2010.08.30 0 0 1460
Köszönöm a felvilágosítást.
sancibácsi Creative Commons License 2010.08.30 0 0 1459
Hoppá! Egyszerre válaszoltunk egy pár nap után:-))))
Szóval hiába tűztér egy harang, nem tud annyi pluszt, mintha szekunder levegő bevezetéssel lenne!
Ekkor ugyanis a ki nem égett füstgázok oxigénnel keveredve a tűztérben kiégnének (létrehozva a tökéletes égést????? Mérés??).
Plusz égési lev. bevezetés nélkül kizár, hogy olyan áramlás alakulna ki, ami biztosítaná ezt: A füstgázok felfelé a járat felé távoznak, és nem a nehezebb ellenállású két oldali kamra felé!
Másrészt, ha van szek. lev. bevezetés, akkor a LÉNYEG A MÉRETEZÉSen van. Vagyis a hideg szek. lev. bevezető nyíláson+a másodlagos égő kamra+tűztér átégő+a tűztér másodlagos égő kamra visszaégő keresztmetszeten!!!
Mindezeket egy normális kályha esetében méretezni kell; hisz egy búbos kemence esetén is adott az alapterület, ahhoz viszonyított búb magasság, illetve az első kémény felé való szemöldök átégő magasság/szélesség. Pontosan a gravitációs elven (a fizikát nem lehet hülyére venni) működő égés, (körbe jár a láng) miatt.
A sok másodlagos levegő végighűti a kályhát, a kevés o2 pedig tökéletlen, keveredést, égést, gazdaságtalan működést eredményez.
Előzmény: Jancsimiska (1457)
sancibácsi Creative Commons License 2010.08.30 0 0 1458
Vártam egy kicsit de nem szól hozzá senki!
:-((
Erről a kályháról a véleményem:
-a kiinduló kályhán látható (rajzon látható) talán jó is lehet ?? (miért ne lenne olyan jó mint egy cserépkályha?)
-Ellenben:
A kályha 'lelke' a tűztér, nem tartalmaz szekunder levegő bevezetést!
Az link első rajzán a két oldali kamrában, nincs szek. lev. bevezetés (én elől, oldalt, és alúl biztosan nem látom; talán hátúl????); ennélfogva tökéletes, vagy utánégés nincs!!
Ez így ebben a formában ez egy hagyományos cserépkályha; csak nehéz kivitelben; vízszintes járattal.
Ha a tűztérben keletkező füstgázok a két oldalsó kamrában tudnának keveredni szekunder levegővel, akkor lehetne kisérletet, mérést, elméletet (???) bemutatni, ennek a kályhának javára, a tömegkályha ellenében(??).
A tűztérnél ráadásul nem keskeny, legalább 3,5 tégla=>90 cm; azaz semmivel nem keskenyebb az átlag dán kályhánál!
Szerintem, tehát:
-ha nincs(?) szekunder levegő bevezetés, akkor normális cserépkályhával azonos hatásfokú (esetleg a nagy tömeg miatt dúrván sok tüzelő elégetése után több ideig tartja a hőt, mint egy cser.kályha, de azonos mennyiségű tüzelő mellett),
-ha lenne szek. lev. bevezetés, akkor (jó lenne méréseket látni a hatásfokról) legfeljebb az ellenáramú T.k.-val azonos; mivel járatos kályha! A sok felesleges égési levegő... ami a tűztérbe behalad; végighalad az ellenáramú/kontraflow és ezen a kályhán. Míg a harang rendszerű tömegkályhákban rétegződik a füstgáz; vagyis a hidegebb nem hűti végig a kályhát, hanem a harang 'alján' távozik!!! Különösen igaz az ún. biotűztérrel rendelkező kályhákra.
Tehát, ha valaki rendelkezik a könyvvel, vagy "videóval?"; akkor szívesen vennénk!
Addig azonban számomra ez egy ún: 'nehéz kivitelű' járatos cserépkályha, tégla külsővel!
Ha valamit nem jól láttam szívesen venném az észrevételt; ugyanis még a jó pap is holtig tanúl!!!


Előzmény: ganzos (1456)
Jancsimiska Creative Commons License 2010.08.30 0 0 1457
Én még videót se láttam, a céges rendszer letiltja :-)

A boltozatos tűztér viszont nagyon érdekelne. Az tűztér = az első harang vagy örvénykamra vagy ahogy tetszik.

JM.
Előzmény: ganzos (1456)
ganzos Creative Commons License 2010.08.28 0 0 1456

 

 Hogy ez a kialakítás mennyire jó tüzeléstechnikai szempontból azt nem próbáltam. Véleményem szerint ahol csak keskeny szerkezet építhető ott lehet létjogosultsága.

A videónak nagyon örültem, köszönöm. Mindjárt egy kérdés: Te tudod, hogy hol lehet beszerezni ezt a könyvet amit a készítő bibliaként forgat?

Előzmény: Jancsimiska (1453)
sancibácsi Creative Commons License 2010.08.23 0 0 1455
"Nem szentírás az utánégető kamra vagy a contraflow járat sem, sőt a csempeburkolat sem szentségtörés."
Az utánégető kamra az Plussz. Szentnek nem szent :-)) miért lenne, csak úgy simán jó; és simán jobb a kályha a tökéletesebb égés miatt.
A contraflow/ellenáramú járat sem szentírás, persze, de vannak harang rendszerű bell system tömegkályhák!
A járatos/ellenáramú belső felépítésnél, ha az éghető gáz nem kap elég o2-t, ha lehűl a tűztér a tökéletlen égés, keveredés miatt, vagy sok a levegő bevitel: mindezek 'végighaladnak' a járatos (cserép), vagy ellenáramú (tömeg) kályhákon.=> mintegy 'végighűtve' azt. A harang (bell tipe) épülő tömegkályhák tűzterére olyan 'füstgáz hasznosító' felépítmény épűl, amiben a füstgázok rétegződni tudnak. Vagyis a forróbb gázok a harang felső részébe, míg a hidegebbek az alsóbb részébe szállnak (és nem a huzat öblíti végig a kályhát vele). Ennélfogva ezek a hidegebb gázok nem hűtik végig a kályhát; hanem a harang alsó részében haladnak át, bennthagyva a forróbb gázokat.
Végeredményben elmondható, hogy a harang rendszer PLUSSZ a járatos, ellenáramú rendszerekhez képest!
És végül a csempeburkolat:
Az valóban nem szentségtörés, de nagyon drága egyfelől, másrészt ha a magot/külső falat kályhacsempével szeretnénk burkolni: valaki mutasson már képet, vagy magyarázza el, hogyan is kell bélelni, drótozni... A sorrend pont fordított szokott lenni, előbb készül el a mag, aztán a külső héj.
A kettős héj pedig nem kötelező úgy tudom,; viszont kötelező a kettős héj esetén a dilatáció!
Előzmény: Jancsimiska (1454)
Jancsimiska Creative Commons License 2010.08.23 0 0 1454
Kb az 558-as Hsz. magasságában már utalgattam arra, hogy bizonyos kérdéskörök a TK-t illetően túl vannak misztifikálva.

Libik András (RATH Hungária) cikke elgondolkoztató. Kissé reklám is.

Nem szentírás az utánégető kamra vagy a contraflow járat sem, sőt a csempeburkolat sem szentségtörés.

A kettős héjazat viszont külföldön már szinte kötelező.

JM.

Előzmény: sancibácsi (1451)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!