Keresés

Részletes keresés

Chapadj Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61071

Előkerestem a könyvemet, címe: "Kádár Aba : Mi az új az érintésvédelmi előírásokban?" (1987).

Idézet 12. oldalról: "A régi szabvány az érintésvédelmet csak meghatározott (tételesen felsorolt),

veszélyesnek minősített villamos szerkezetekre írta elő általánosan, a többit csak akkor kellett

érintésvédelemmel ellátni, ha az meghatározott (tételesen felsorolt) veszélyesnek minősített

helyen volt elhelyezve. Az új szabvány általánosan (minden villamos szerkezetre, bármilyen legyen

is az, és bárhol legyen is elhelyezve) előírja az érintésvédelem kötelezettségét, s tételesen

felsorolja a kivételeket."

 

Chapadj Creative Commons License 2015.01.13 0 1 61070

Kb a 80-as évek közepe óta kötelező mindenhova a védővezető kiépítése, mivel pl egy lámpahelyre is kerülhet akár műanyag, akár fém lámpatest.

Előzmény: Törölt nick (61065)
Jahno Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61069

Jaja aztán less egy házibuli, beledugjuk a hotdogsütőt meg a gitárkombót, de kararókacucchoz meg családi vetítéshez is odébb kell költözni 2 elosztóval, amihez már közel van a központi fűtés. Vagy egyéb.

Előzmény: cucu (61066)
Vargham Creative Commons License 2015.01.13 0 1 61068

Ha jól tudom, egy ideje KÖTELEZŐ a védővezető kiépítése mindenhová. A csillárhoz is.

Előzmény: cucu (61066)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61067

Ki tudja mit fognak dugdosni oda. Akvárium, számítógép, nyomtató, mobilklíma, vízforraló, párásító-párátlanító, ami hirtelen eszembe jutott, de olyat is hallottam már, hogy mosógép, szárítógép került oda ahová álmából felköltve se gondolna senki. A gond inkább az, hogy új konnektort csak földeltet lehet kapni, és ha cserélni kell valamiért, (akár csak esztétikai okból)  egyszerűen nincs más, és így "meg van vezetve" a user.

Előzmény: cucu (61066)
cucu Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61066

Nem akarok senkit sem lebeszélni a földelésről, de nem biztos, hogy az mindenhol kell. 

Kövezett vagy betonozott helységben kell, főleg, ha ott elektromos gépet használunk. De pl. egy parkettás lakószobában, ahol nincs semmi ami megrázhat, a csillár jó magasan van, hogy csak létráról lehet elérni, és a fűtés pedig központi vagy konvektoros, ott felesleges csak a szabvány miatt kiépíteni a védőföldet. 

Persze, mondom, jobb ha ki van építve, mert változhat a helység funkciója, de ezt az esetleges átalakítás során kell megoldani. 

Előzmény: Törölt nick (61065)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61065

A pvc padlós panelházban is csak a konyhában a hűtő konnektorja és a fürdőszoba kapott földelést, a többi sehun. Ez így van a legtöbb helyen, mondván ott a műanyagpadló az szigetel. Persze, csakhogy sorra szedik fel, és a fürdőszobai eláztatásokról ami aztán megy jobbra balra a panelillesztés mentén, nem is beszélve. Ezek nem életveszélyesek?

Előzmény: Lacivill (61059)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61064

Köszi, sajnos eddigi tapasztalat szerint kb 1 centis minimum a rávakolás. Nincs sehol az a normális fedősapka amilyeneket én teszek most minden kötöződobozra, hanem a 30 évvel ezelőtti befordított piros vakolófedél. :( Azért megnézem így is. Asszem majd a behúzókábelre teszek valami műanyag kiálló kábelt ami karistolgatja a cső oldalát, és hátha azt le lehet lokalizálni füllel.

 

Próbáltam az áramjárta vezető körüli mágneses mezőre fókuszálni, de reménytelen. Illetve.... Hoppá, ha egy arra alkalmas mágnest dugok fel a csőben, a behúzósszalag végén, azt meg lehet találni iránytűvel is, nem? Legalábbis közelítőleg.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (61057)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61063

Köszi! Ez egynek nagyon jó lesz.

Előzmény: Törölt nick (61056)
nézek Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61062

Kérj meg itt egy szakembert, legyenszíves kiépíteni a védőföldet mindenhová a lakásban. A nélkül nem az igazi.

Egy jó szakember kulturáltan meg tudja oldani úgy, hogy még  szép is lesz, nem csak biztonságos.(a földvezeték)

 

szerintem.

Előzmény: Benedek L. (61058)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61061

Köszönöm szépen!

Előzmény: lacus117 (61031)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61060

Egy érintésvédelmi relé villámgyors felszerelése nagyon sokat javítana a biztonságon.

Ettől még persze  az áramütés veszélye továbbra is megmaradna, de az áramütés általi meghalás veszélye kb nullára csökkenne.

Az igazi védekezés egy szabályos földelés kiépítése lenne (plusz ÉV relé).

Előzmény: Benedek L. (61058)
Lacivill Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61059

A megállapítása, hogy életveszélyes a hálózat igaz. A magyarázat, meg a "védekezés" ellene az Ludas Matyiba illik 

Előzmény: Benedek L. (61058)
Benedek L. Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61058

Ismét ez a kérdésem, mert nem kaptam eddig választ. Vásároltunk egy lakást, s közben kiderült, hogy csak a vizesblokkokban van földelve. A szakember (akit egyébként a kazánbekötéshez hívtunk) aki ezt észrevette, azt javasolta, hogy ahol nincs föld bekötve, ügyeljünk főleg zivatarkor és vizes kézzel ne kapcsoljunk villanyt...Hát ez mennyire veszélyes vagy veszélytelen?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.01.13 0 0 61057

Ha a dobozokat csak vékony réteg takarja, akkor egyszerűen a tenyereddel a falat (pl körkörösen) simogatva gyorsan végig tudsz menni a falak felső 15%-án. A simogatás súrlódó hangja jelentősen megváltozik abban a pillanatban, amikor a tenyered egy vékony falú üreg felett halad el.

Valamivel erőseb a hatás, ha valami keményebb (persze a falon nyomot nem hagyó ;) tömör műanyaggal (pl csavarhúzó nyele) körözöl a falon. Nem kell rányomni, elég, ha éppen csak hangot ad ki.

Persze ha nagyon vastag a fedőréteg, akkor marad a szorgalmas kopogtatás.

Szakemberek tudják, hogy kb merre lehetnek a kötődobozok: dugaljak, kapcsolók felett, lámpák vonalában, néha meglepetésként a fal túlodalán, néha meg nagyon máshol :)

Előzmény: Törölt nick (61055)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61056

A csavarhúzód nyelével kopogtasd ki. Egészen más hangja van.

(feltéve, hogy már saccra behatároltad a helyét)

Laikus vagyok, de nálam így találták meg a levakolt kötődobozokat a villanyszerelők.

Előzmény: Törölt nick (61055)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61055

Tippet-trükköt keresek megoldandó problémára. Vasbeton panelfalban milyen módszerrel lehet a vezetékcsatorna nyomvonalát, illetve a kapcsolódó fali kötöződoboz helyét feltérképezni? A festők anno bevakolták síkba a szobafalakat és eddigi tapasztalatom szerint gipsszel a kábeleket is belefixálták... szóval nem lehet a jelenleg bent lévő kábeleket csak úgy kihúzni, és azzal a behúzót, vagy egyből az új vezetékeket behúzni. :(

 

Saccra a többi helyiséget végigmérve megvan kb hol lehet a doboz, csak jó lenne megerősíteni a vakarás helyét. Ja igen, ez pont a szomszéddal határos, tehát nem tudom mondjuk a konyha, vagy a fürdő felől hátbatámadni, mint az eddigieknél.

AfterBit Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61054

Húh... bocsi.

CSomó elírás van benne.

30mA-esre gondoltam. Most ami e lényeg, hogy hol érdemes megvenni a cuccokat? Ami kellene: 25/40A-os 30mA-os kapcsolásos A tipusú fi relé

7 db c16A-os kismegszakító, stb..

 

A lényeg, hogy falra szerelhető doboz kellene. Olyan, ami 6 modulos. Mennél olcsóbban. Találtam Dableromot, de azokben nem tudom, hogy van-e sín 0 és PE elosztására.

Milyet ajánlotok, ami olcsó, de jó?

 

Illetve milyen boltot?

 

 

 

Előzmény: Tízenhármaska (61051)
liptak1 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61053

Vanni vannak de van az a pénz amitől vakok lesznek

Előzmény: Tgrclaw (61041)
liptak1 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61052

Amit ma Magyarországon forgalmaznak a boltok azok megfelelnek az Eunak, hála nekik kapunk egy csomó szemetet. A rövid válasz amit ma nem Kína gyárt az hamisítvány. Magyarán nem nagyon kapsz olyan dolgot ami nem ment át a kezükön de ami ilyen az sajna gyakran még rosszabb.

Előzmény: Tgrclaw (61038)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61051

Szamomra eleg zavaros.

Sajnalom.

Meroszekrenyrol keszits fotot.

A 6Ak eloszto eleg karcsu.

Nincs 20mA eletvedelmi rele.

Altalaban van sin az elosztokban,de az olcsoknal az kuka.

Előzmény: AfterBit (61050)
AfterBit Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61050

Sziasztok!

Egy régi házban szeretném felújítani a rendszert. Régi, a ház falában van a fogadó. Ott van egy biztosítéksor, 4 db, 3 fázis+éjszakai.

Kérdéseim a következők:
Érdemes kicserélni a biztosítékokat kismegszakítókra? Mert hely már nincs a szekrényben, így csak annak a helyére lehetne, egy sínt felszerelve.

Majd elvezetnék a padláson egy vezetéket: 5*2,5mm2. És ezt a vezetéket két fele kéne osztanom, stb.. De ez most nem téma.

A lényeg az, hogy kábel. 2 helyre kellene doboz. Az óra szekrénynél lenne egy 3 fázisú kismegsz. és egy Fi relé, 40 Amperos, 20mA tűréssel (vagy kisebb is elég?).

Na szóval a dobozok a házban. Lenne benne alapból mindegyikben 3 kismegszakító, de esetleges bővítés miatt a doboznak 6 modulosnak kellene lennie.
És itt jönnek a problémák. Milyen dobozt tudtok ajánlani? Fő szempont az ár, meg hogy természetesen falon kívüli legyen.
A szempontok a dobznál: minimum 6 modul, külső. És itt kérdeznélek meg benneteket, hogy ezekben a dobozokban van PE és N sín? Vagy hogyan lehet megosztani a földet és a nullát?

Hol lehet ezeket megkapni a legolcsóbban?

Én a haluxvillet néztem, de ott nem találok rendes dobozt. A dablerom-ban nem tudom, hogy van-e sín, vagy beszerelhető-e.

Egy kis összefoglalás: Érdekelnének a következők: Melyik bolt a legolcsóbb? (PM-ben is jó) Milyen dobozt ajánlotok? Illetve mik vannak bennük? Lehet hozzájuk normális tömszelencét rögzíteni?


Válaszaitokat előre is köszönöm! Remélem érthető voltam

Jahno Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61049

Hüm, linkelni akartam az nfh oldalát, de éppen nem műxik. Ellenben régebben cask ÁNTSZes dolgokban voltak külföldi kapcsolataink, most közös EU-s adatbázis van a cuccokról, bár ezt úgy lenne job megoldani, hogy mielőtt a Teszkó beszerzi, itt megnézegetik és ha tiltott, akkor tiltakoznak. Nyilván :-D

 

Amúgy ez az a bigyó, de még nem nézegettem, tiltott termékeket régebben meg szoktam lesni, van ott aztán minden:

 

http://ec.europa.eu/consumers/index_en.htm

Előzmény: Tgrclaw (61047)
Jahno Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61048

Mégis azért bukott ki a szénmonoxid érzékelő, mert megnézték, betiltották, határoztak róla, nem? Karácsonykor az égősoroknál ugyanez, cask bekaphassák a kereskedők is, egyet betiltanak, következőra nyomnak majd másik címkét és onanntól már nem ugyanaz...

Előzmény: Tgrclaw (61047)
Tgrclaw Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61047

Én is. Lassan rászokok, hogy rengeteg mindent az Ebay-en rendelek, Kínából, de műszaki cikket nem. Épp azért várom el, hogy ha már beléptünk az EU-ba és a magyar szabványok, előírások, kötelező bevizsgálások helyett az EU szabályait kell elfogadnunk, akkor az legalább olyan szigorú legyen, főleg ha elektromosságról van szó. Viszont úgy néz ki hogy ha jól értem, ma már be se kell vizsgáltatni sok elektromos készüléket, ami ijesztő. Én szakember vagyok, és tudom, hogy milyen nagy bajt okozhat ha valami nem ér el egy bizonyos minőséget, de az átlag vásárló csak arra hagyatkozhat, abban bízhat, hogy a boltokba csak olyan termék kerül amit bevizsgáltak és teljesíti a szabványban leírt értékeket, amik őt védik. Pár hete volt botrány a szén-monoxid érzékelőkből, ahol 10-ből 9 nem jelzett időben, és lefogadom, hogy ott is ugyanez volt a probléma, vagyis az EU-ban nagy a bürokrácia, de a fontos dolgokkal már nem foglalkoznak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (61043)
xtl Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61046

Azért nem árt a CE-re is figyelni :)

 

Előzmény: Jahno (61045)
Jahno Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61045

Irodáim is ilyet rendelnek, mert nem is értenek hozzá, meg amúgy is "ez van". Autóüszerelés ügyben is szoptam már olyannal, hogy nem is kérdezett (pedig szájába rágtam...) de alap gagyi fékpofát kaptam, ami aztán semmit nem bírt, mert olyan. Ahhoz képest drága volt, de olcsó. Ez így nehéz, az olcsóbb elosztók miatt tiltakozom, néha szépen világít is, lassan megszokják, de nehéz.

Előzmény: Szirty__ (61044)
Szirty__ Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61044

Üdv Mekk Elek ezermester!

 

"A szar minőség nem a dzsunka miatt van, hanem az igénytelen megrendelők/vásárlók miatt, akik az alacsony árat mindenek elé helyezik. "

 

Tegyük még hozzá hogy pénzhiány miatt is. Ha nincs pénz, akkor nincs pénz. Vagy olcsót vesz (még ha szarabb is) vagy semmit.

Nem sorolnám feltétlenül az igénytelen kategóriába.

Főleg hogy ezrével szaporodnak az újgazdagok, és tízezrével a szegények...

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (61043)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61043

"Esetleg talán annyi, hogy made in china terméket nem vesz sehol az ember."

 

Számos kínai terméket vettem már, sőt vásárolok közvetlenül Kínából is, persze én (általában ;) meg tudom különböztetni a jó terméket a gagyitól.

Csak azért mondom, hogy a made in china felitat önmagában nem jelent rossz minőséget, tehát dzsunkán is gyártanak olyan termékeket, ami megfelel a legszigorúbb szabványoknak is.

A szar minőség nem a dzsunka miatt van, hanem az igénytelen megrendelők/vásárlók miatt, akik az alacsony árat mindenek elé helyezik. Ha mindenki csak minőségi termékért fizetne, akkor minden kínai csak minőséget gyártana.

 

"Pár éve vettem ugyanilyen boltban karácsonyfaizzót, és mikor elromlott és megnéztem, kiderült, hogy 190V-al van megtáplálva az égősor, persze vékony egyszeres szigetelésű vezetékkel szerelve."

 

Számos termék lebukik egy-egy hivatalos bevizsgáláson és akkor megtiltják a magyarországi forgalmazását (olykor ez a hírekbe is belekerül). De ehhez a terméknek a bevizsgálók elé kell valahogy kerülnie és a bevizsgálás árát is ki kell valakinek fizetnie, az importőrnek meg ugye egyik sem áll érdekében ;) a gagyi termékek legtöbb ilyen bevizsgálása a jobb minőségű terméket árusító/importáló konkurenciának köszönhető.

Előzmény: Tgrclaw (61041)
patopal Creative Commons License 2015.01.12 0 0 61042

Ma már mindent ott gyártanak , így eléggé leszűkítenéd a választékot.  

Az ár általában arányos a minőséggel. Vegyél a drágábból akkor ritkábban futsz vakvágányra.  A kínai szívbaj nélkül rátesz bármilyen jelet bármilyen  termékre, csak eladhassa.  A jó minőségű termék ott is drágább mint a szar. Vásárolj szakboltban ahol van tapasztalat, melyikből hozzák vissza a legkevesebbet.

Előzmény: Tgrclaw (61041)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!