Keresés

Részletes keresés

Jahno Creative Commons License 2015.01.25 0 0 61388

Tűzvédelmi kapcsolónak Fí? Ennyit még én is tudok, hogy lassan tényleg mindenki le fog hülyézni.

Előzmény: King_of_Giants (61385)
Lacivill Creative Commons License 2015.01.25 0 0 61387

Elvileg ugye kellene elektromos terv az egészről. Valamint átadás után a 4 fajta jegyzőkönyv.

Ott kezdődik, hogy 4*4mm2 nem megfelelő erre a célra. 5 eres KELL.

Tűzvédelmi főkapcsoló nem lehet FI relé. Hivatalos műhely lesz ez?

Előzmény: King_of_Giants (61385)
topikolos Creative Commons License 2015.01.25 0 0 61386

Sziasztok!

 

Érdeklődnék, van-e valakinek infója DÉMÁSZ területen a komfort tarifával kapcsolatos ki-be kapcsolások változásáról?

Amikor megkötöttük jó pár éve már, akkor hétvégén még 24 órára biztosították ezt a vezérelt áramot, aztán levitték 20 órára, és most mintha megint változott volna. Megnéztem az üzletszabályzatukat, ahol az utolsó változás 1 évvel ezelőtti, és akkor már hétvégére is már csak 12 órára bitosítják az áramot, viszont mi csak mostanában vettük észre, eddig nem tűnt fel, de ez így már nem sokkal jobb, mint a sima vezérelt.

Van valaki képben, mikor változtattak ténylegesen rajta?

 

Köszi.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61385

Köszi az iránymutatást

Ma csak rajzolgattam és főleg olvastam a neten

3x20A a  max betáp, de szerintem ezzel gond lesz a korábban leirt nagyon messziröl jövő 2.5mm2-es kábel miatt ami egy fő fogyasztásmérőhöz jön. Ezzel nem törődök, mert nem az én gondom, hogy mit bír, mi feszültség esik rajta

A bejövő kábel 4x4mm2 úgy 25m-röl jön,  ahol majd almérők lesznek, amit a telep tulaja telepíttet

Elég lenne a 2.5mm2 is, de nehogymár később engem szóljanak meg ha nincs meg az adott feszültség

 

Számolhatok 3x20 vagy 3x25A-rel, kérdés mennyit fognak "adni"

Egyidejű motor teljesitmény 6kW , 3.3 az elszivó, 2.5 a kompresszor, de nem egyszerre indulnak, viszont van indulási túláram

1200W villanybojler

Világítás 1200W elosztva 3 fázisra, merthogy azt is olvastam hogy ipari létesitménynél ez igy szabványos, de amúgyis.

Közelitőleg 10kW 3fázison

 

Nem védeném "lépcsős" ÉV-vel a motorokat a bejövő ÉV-hez képest

Sőt, kell nekem a világítást ÉV-vel védenem?

Merthogy ha valamelyik motor leverné az ÉV-t akkor sötét is lenne. Bár hányszor fordúlhat ez elő?!

Nem foglalkozok a kompresszor/elszivó szelektiv inditásával sem, luxus :)

 

Motorokhoz, világításhoz 5x1.5 MBCU, nem variálok vele jobban

 

Mi a helyzet a tűzvédelmi főkapcsolóval?

Háromfázisú kapcsoló a bejárathoz vagy vezérlőszál és mágneskapcsoló az elosztótáblában? Vagy elég a 3F ÉV az elosztóban?

 

 

Nézegettem az elosztószekrényeket is

Valami jól és szépen szerelhető szekrény/doboz kellene, ahol a kábelek el vannak választva illetve tüntetve "fésüs" csatornába és elfér minden benne zsúfoltság nélkül

Sok a bejövő/elmenő kábel

 

Tényleg, a francba kell nekem a jóbarátság :) Dehát adott esetben meg ő ugrik nekem ha kell valami

 

Majd még barangolok a neten

 

Előzmény: ha4nz (61381)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61384

Közben meg is találtam magamnak :) Korunk vívmánya a LED, vagy a LEDszalag lesz a megoldás valami maximálisan tuti köntösben, valahogy így, csak nem ennyiért.

http://www.szaniterplaza.hu/webshop/sapho-alix-100x75-cm-es-tukor-led-vilagitassal-al8/

Előzmény: Törölt nick (61383)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61383

Panelgyárilag 2méter magasan, 30 centire a kádtól van a tükör fölötti lámpacsatlakozás, itt volt ugye 1 db zárt búrás gyári verzió ami IP67 lehetett. Mivel eleve rossz ennek a helye használhatóság szempontjából, úgyhogy ezt szépen megszüntetem, és a kötöződobozból vezetek majd falon kívül egy kicsit odébbi célhelyre valami sokkal jobb megoldást, csak fogalmam sincs mi lehet az.

Előzmény: Törölt nick (61382)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61382

IP20-as fénycső mennyire szerelhető fel a fürdőplafonra? 260 cm magasan lenne, természetesen védővezetővel, kintről kapcsolva.

(120 cm, 36w, G13 T8, Rábalux2305)

 

Tennék még egy tükör melletti, kétoldalt világító megoldást is, de oda IP20-as sehogy se mehet, mert a kád közvetlenül mellette kezdődik, és 60 centire van a másik vége. (okos volt aki így tervezte) Milyen megoldás lehet ide? Szereljek egy fényvető tükröt a tükör mellé amit a kádtól (zuhanytól) messze megvilágítok? Borotválkozáshoz csak kell valami célfény, nem?

ha4nz Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61381

Szerintem kezdd az elején: Mekkora a betáp, mekkora lesz a várható terhelés, egyidejűséget is figyelembe véve. Utána csinálj egy betáp fogadót, majd elosztót. Ami biztosan kell: ávk. Külön a világításnak, külön a dugaljaknak. Utána a világítást megoldod, itt nem feltétel, ha kimarad egy fázis, akkor válasszuk le a hálózatról. Gondolj csak bele: a 3 fázisú fénycsőarmatúrában is csak egy cső nem világít, de attól még látni fogsz. A dugaljaknak mindenképpen kell egy fáziskimaradás védelem, ergo, relé, mágneskapcsolót működteti, ezen a mágneskapcsolón meg keresztül a teljes terhelés. Ezt ki kell bírnia. Utána elkészíted a megfelelő végpontokat, ahol mindegy, oda készíts 5 pol. kiállást, ahol elég a 4 oda csak 4-el állj ki. Forgásirány mindenhol ugyanaz legyen, ha pl a kompresszor tuti csak onnan fog élni akkor majd ott a dugvillában fordítasz. Mondjuk fix telepítésnél kimarad a dugalj dugvilla kombó. Cserébe, ha a dugalj áramköröknek az elosztóba raksz ávk-t akkor légy szelektív, oda 300mA, a dugaljak elé meg elég a 30-as is. Én fali lakáselosztókat raknék fel, 4 modulos, bele a kombinált ávk+kismegszakító, a nullát is bontja hiba esetén. Ha gyakran cserélgetnek benne eszközöket, akkor meg két dugalj fordított forgásiránnyal bekötve, de akár úgy levédve, hogy csak az egyik lehessen egyszerre üzemben.

 

Természetesen azért megfelelő védettségű szerelvényeket használj, ebbe a felülvizsgáló kollégák naprakészebbek, de A és B tűzveszélyességű osztályba sorolt helyeket csak plusz kiegészítéssel lehet felülvizsgálni. Márciustól meg jön az új OTSZ és eltörlik az A-E-ig osztályokat, helyette valami más lesz a besorolás alapja...

Előzmény: King_of_Giants (61353)
Zs:) Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61380

Festőkabinba robbanásbiztos lámpa kell, kötés bent biztos nem lehet, de én dugaljat sem engednék tennék. Direkt motornak nem kell nulla, de ha van vezérlés, mágneskapcsoló, akkor már kell a nulla is, nincs valami ilyesmi is ott? Nem emlékszem már, de ha elszívó ventilátor van, akkor ott is lehetnek gondok. Fáziskimaradás, asszimetrikus fázis ellen elvileg egy motorvédő megvéd.

Persze ezek csak az én véleményeim :)

Előzmény: King_of_Giants (61378)
vizimento Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61379

Ledesre cserélt izzóm halványan folyamatosan világít lekapcsolt állapotban is!

Utánaolvastam: a gimmlámpás kapcsoló az oka.

A kérdésem: amíg hagyományos/energiatakarékos izzó volt ott, nyilván ennek az áramerősségnek akkor is át kellett ott folynia hogy világíthasson a gimm. De azokban látható fényt nem produkált. Most hogy ezen folyik át, és látható fénye van, többet fogyaszt?

Vagy a fogyasztás eddigis ugyanennyi volt, csak a haszna a gimmlámpa világítása volt, most meg a gimm+ledes izzó világítása?

Mert ha a fogyasztás nem változik, hagyom így ledesen, mert nem zavar, sőt éjszaka irányfénynek még jól is jön! :)

King_of_Giants Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61378

Ja, abbol!

Szaktanácsokért jöttem ide, de természetesen vártam azt hogy "hagyjad ne csináld, orosz rulett" stb

Alaphelyzetben villanyszerelő vagyok, sőőőt, de anno nagyon régen nagyfesz.laborban dolgoztam, úgyhogy én még az MSZ 1600-on nőttem fel majd nyergeltem át "lakásvilágitásra", minden más munka mellett, de mindig utánanézve az alkalmazott előirásoknak

Mivel '93-ban munkanélküli lettem, kénytelen voltam "megtanulni" az éppen megfelelő technikát

Kopott volna fel az álam?

 

Gondolom, az itt levők is bevállalnák a munkát, természetesen teljesen szabványos szerelvényekkel

 

Esetemben viszont oda-vissza lekötelezztségek vannak és meg kell oldani a lehető legjobb úton

Ezért kérek itt szaktanácsokat. Tehát nem kimondottan szomszéd Pistike vagyok aki annyit tud a villanyrol hogy ég vagy nem a "körte" és a vízcső a földelés.

 

Végignyálaztam pár fórumot és a mindennapi villanyszerelésben profik között is vannak viták az alkalmazott szabványrol, szerelési módokrol

 

Akkor nekem hogyne lennének kérdéseim!?

Ebben szeretném ha segitenétek, nem abban hogy hagyd ne csináld

Előzmény: Törölt nick (61376)
pajaci Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61377

Egyesek szerint az orosz rulett is jó játék.

Előzmény: Törölt nick (61376)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61376

Mondd, te passzióból akarsz a börtönbe és az adósok listájára kerülni?

Előzmény: King_of_Giants (61375)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61375

Igazad van a bizt. szempontjábol. Össze is irtam pár dolgot végig gondolva

 

 

 

Ez a műhely egy előkészitő és egy fényező kabin részböl áll + iroda
Jóbarát szerint mindegy hogy készitem csak legyen villany, mert ugysem hivatalos a helyiség ilyetén alkalmazása
Az ördög meg nem alszik, azért karikás a szeme


Ne adj isten egyszer mégis valami tűz lesz, kit vesznek elő ha a villany kivitelezés miatt lenne, de ha nem is azért?
Akkor mindent felülvizsgálnak


Milyen tűzveszélyességi fokozat a fényező fülke/helyiség? Ez hivatalosan nem lesz megállapitva, viszont nekem el kell döntenem, hogy milyen szerelvényeket irjak elő, még ha nem is azokat fogja felszerelni.  
Arra jutottam, hogy a fénycsövek bekötését/közösitését a fényező helyiségen kívül oldom meg OBO dobozban, csak a kábelek mennek mindegyik armatúrához külön. Szedett vedett IP20 fénycsőarmatúrák, de az már az ő dolga

Olvasgattam
Az egyik tűzvédelmi azt irja, határozottan A osztályú, a másik azt hogy semmiesetre sem, hanem C osztályú, tehát sokkal könnyebb előirások vonatkoznak rá
Viszont ez utóbbi többek közt leirja, hogy csak akkor C ha alsó légelszivású és felső légbeszivású a helyiség és folyamatos légcsere van reteszeléssel, tehát csak akkor lehet fényezni ha megy az elszívó. + vannak előirások az alkalmazott vegyi anyagokrol és azok időbeli használatárol is, de ezt hagyjuk most


A témabeli helyiség igy van kialakitva, viszont akkor kellene foglalkoznom az elszivó/kompresszor villamos reteszelésével is.
Ugyanakkor az elszívó és a kompresszor is villásdugó csatlakozású, amit bárhova át lehet dugni, kiiktatva a villamos reteszelést
Elszívó és a kompresszor persze a fényező helyiségen kivül van
Viszont a fényező helyiségbe is szeretne konektort, ha hűvös időben olajradiátorral vagy bármi fűtőkészülékkel száritaná a kész fényezést
Én bizony nem szeretnék konektort tenni a fényező helyiségbe, különösen hogy egy robbanásbiztos 1F aljzat-dugó min. 43ezer Ft

 

Úgy szeretnék eljárni, hogy megcsinálom az egyvonalas rajzot, megadom a szerelési leirást, elosztó bekötési rajzát, alkalmazott szerelvényeket és előírok egy ÉV mérési kötelezettséget. Hogy megcsináltatja vagy nem, nem az én dolgom

Tudom, a tűzoltónak kellene megállapitani elöször az osztályba sorolást, aztán jönnék én a szerelvényekkel, de ez itt nem lesz.
Úgy gondolom ezzel eléggé megvédem magam adott esetben

Előzmény: Tízenhármaska (61372)
pajaci Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61374

Neked ingyenes.

Előzmény: Csuklósbusz (61373)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61373

Régi még nyomógombos kismegszakító ha nem marad benyomva, nem zárja az áramkört tehát meghibásodott akkor kinek kell fizetni a kiszállást és javítást?

Zárlat nincs, kézi kikapcsolás után már nem lehet visszakapcsolni.

 

Villanyóra alatt lévő fő kismegszakító, tehát csak szolgáltató embere nyúlhat hozzá.

Tízenhármaska Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61372

Tudod elsonek is a biztonsag szamit,majd utana megint a biztonsag.

Jo sokaig a biztonsag szamit

Kb. mennyit sporolnal az ugyfelednek ha ciganymunkat vegeznel?

Gondolod a jobarat,a regi ismeros,meg a tokom tudja ki nezne is valamibe a Te "sporolasodat" ha baj lenne?

Ugyan mar.

Oreg vagy Te mar bohocnak.

Előzmény: King_of_Giants (61367)
Lacivill Creative Commons License 2015.01.24 0 0 61371

Ha holnap nem motort dugnának be, hanem egy olyan eszközt aminek szüksége van a nullára is akkor mit csinálsz??

Előzmény: King_of_Giants (61368)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61370

Ja!

Annak idején is foglalkoztam mindennel

Igy szétszedtünk egy Polski sebváltót is . Összeszereltük, jó volt az asztalon, de kimaradt egy akármi

Biztos pótalkatrésznek rakták be a gyárban!

Később kitünt hogy nem azért. Szétszedtük újbol, úgy már jó lett

:)

Előzmény: Törölt nick (61369)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61369

Biztos eltekintettek a spórolástól :)

Előzmény: King_of_Giants (61368)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61368

De tekintsünk el a spórolástol

Minek a nulla egy 3F motorhoz?

Előzmény: King_of_Giants (61367)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61367

Minden forint számit sajnos, még az is hogy mü.tipli vagy beütődűbel és milyen bilincs legyen

Persze, majd ha szalad a szekér visszadolgozza a pénzt, de ha nincs elég, nincs

Láttam mi pénzt és főleg kétkezű munkát feccölt bele mire úgy néz ki ahogy a műhely

Le a kalappal elötte!

 

Mit csináljak a hővédelemmel?

Vagy van a kompresszorban ami új és az elszívóban ami régi, vagy nincs

Csak nem fognak megszorúlni?!

 

 Pontosabban, kezdődő melegedésre/leégésre gondolsz? Szivesen veszek minden tanácsot! Különösen hogy igen sürgős az elkezdés és a befejezés

 

 

 

Előzmény: Lacivill (61358)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61366

Fi relé persze, azzal indulok.

Előzmény: Törölt nick (61360)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61365

Rá :)

Előzmény: pajaci (61356)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61364

régi tipusu csövezéssel megy a műhelybe 3 fázis a lakáson keresztül, és gyakorlatilag nincs használva, de viszont az uj garázsba akarom kivinni réz vezetéken a három fázist az élosztótól igy jelenleg nincs rá gazdaságos lehetőség. 

Előzmény: Törölt nick (61361)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61363

Igen, de az említett fészernél épp azt ecsetelték mennyire nem az.

Előzmény: pajaci (61362)
pajaci Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61362

Jobb helyen a fírelé már a villanyórától kezdve védi az egész házat.

Előzmény: Törölt nick (61360)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61361

Alut miért nem tudod kicserélni?

Előzmény: Törölt nick (61357)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61360

Fi-relét is dugj bele. A villannyszerelvénnyel meg ne nagyon spórolóskodjon a haver, mert ez működteti a cuccait.

Előzmény: King_of_Giants (61354)
Szirty__ Creative Commons License 2015.01.23 0 0 61359

Helló Lacivill!

 

"Ha már műhely: Minden forgógépet biztosítani kell, hogy áramkimaradás után ne indulhasson újra."

 

Úgy érted hogy a műhelyben lévő minden forgógépet, vagy minden forgógépet?

 

Előzmény: Lacivill (61358)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!