Keresés

Részletes keresés

szakmókus Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61224

A PLC (nem logikai relé!!!) programozást pedig hiba összemosni a villany szereléssel, tudom sok munka adó így hirdet felvételt.

 

Előzmény: szakmókus (61223)
szakmókus Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61223

Ha a villanyszerelést akarod elsajátítani belőle,inkább végezz el egy tanfolyamot! Gondolhatod hogy mi is évekig koptattuk a padot a tudásért,és nem EGY könyvből +szakmai gyakorlat.

Láthatod még így is vannak viták, ki hogy értelmezi a szakma egy-egy pontját.

 

Előzmény: frakkx (61220)
cucu Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61222

Részemről ennyit tudtam az ügyhöz hozzátenni.

Segíteni annak tudunk, aki valamilyen szintű hozzáértéssel rendelkezik. Ez a szakma nem gyerekjáték.

Ne haragudj.

Előzmény: ...:: PEGI ::... (61218)
...:: PEGI ::... Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61221

Szia Szirty!

 

Mint korábban írtam, elég amatőr vagyok elektromosság terén.

Légyszi' írd le számomra is érthetően, hogy mire gondolsz.

És ha már leírod, szívesen venném a javaslatodat is.

 

Köszönöm előre is.

 

Előzmény: Szirty__ (61219)
frakkx Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61220

Szeretném kérdezni , nincs -e valamelyikteknek eladó villanyszerelői tankönyve?? Vagy honnan lehet ilyet beszerezni?? Érdekelne a házak kapcsolási rajza, bekötése, szerelése PLC rendszerek

 

Szirty__ Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61219

Helló PEGI!

 

Ha megméred egy üresjárásban működő transzformátor áramát hogy megtudd mennyit fogyaszt, akkor nagyon be fogsz menni az erdőbe!

 

Előzmény: ...:: PEGI ::... (61218)
...:: PEGI ::... Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61218

Igen, az érdekelne, hogy mennyibe is "fáj". :-)

 

Hogy tudom megmérni az áramfelvételét? Egy egész egyszerű kis műszerem van csak.

Valami ilyesmi. Annyi különbséggel, hogy az enyém még hangot sem ad.

 

Ez a trafó egy lakókocsiba van beépítve gyárilag.

Eddig 9V-os akksiról üzemelt bent egy rágcsálóriasztó. Most rákötöttem egy adapterre, mert elég hamar lemerítette.

Előzmény: cucu (61216)
cucu Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61217

"Egészen pontosan négyzet(gyökös) a viszony, mert a P= U*U*R, (ahol R= állandó).."

 

Most látom, hogy elírtad, mert helyesen UxU/R

Előzmény: ficere50 (61211)
cucu Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61216

Mérd meg az áramfelvételét.

Gondolom arra vagy kíváncsi, hogy ha bedugva hagyod a 230 V-ba, akkor mennyibe kerül ez neked.

Előzmény: ...:: PEGI ::... (61215)
...:: PEGI ::... Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61215

Sziasztok.

 

Előre is elnézést kérek a nektek talán alapvető kérdésért, de nem vagyok szakmabeli. :-)

Szóval: Egy 220 V/12 V - 90 W-os trafó terhelés nélkül mennyit fogyaszt ha áram alatt van?

cucu Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61214

Parabolisztikus... 

Hiszen a parabola alap egyenlete y=x­2

Előzmény: ficere50 (61213)
ficere50 Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61213

OK, azért írtam bele a "négyzetgyököt", mert ha U-ra rendezed a képletet, akkor az...márpedig mi az U-ról írtunk. De igaz minden!

Előzmény: cucu (61212)
cucu Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61212

Még pontosabban négyzetes a viszony...

(Kétszer akkora feszültség kétszer akkora áramot eredményez, és ebből következik a négyzetes összefüggés a Teljesítmény iránt.)

 

Tudom, hogy tudod, csak pontosítok, mert zavaró ahogyan leírtad.

Előzmény: ficere50 (61211)
ficere50 Creative Commons License 2015.01.17 0 0 61211

Egészen pontosan négyzet(gyökös) a viszony, mert a P= U*U*R, (ahol R= állandó)..

(U-négyzetet nem tudtam írni, :-( )

Előzmény: arenarock (61209)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.16 0 0 61210

Kicibáltam megint egy köteg aludrótot, volt ám érdekesség most is. A fürdőszobánál a fázis a kötődobozban a folyosóvilágítás áramköréből volt bekötve a rugóssal, míg ugyanoda ugyanott a fázis és a védő 5 centi hosszon összetekerve, szigszalagozva. A másik fázis, ugyanott szintén 5 centi hosszon összetekerve, szigszalagozva, és az ment tovább a konnektorokra. A nullvezetéke ennek a rugóssal volt kötve. És ez az egész saláta szépen begyűrve a 80-as dobozba, majd fullbanyomva gipsszel, 3 centi átlagvastagságon nehogy megtalálja véletlenül valaki. Ez ment így 30 évet... Még 1 plafoni kötöződoboz is bújkál valahol 15 centire a mennyezetlámpa kiállásától, mert a másik mennyezetilámpához megy 1 fázis, de a nulla csak kijön a plafonból itt és a már említett bebetonozott helyen is, tehát valahol svindli van. :)

 

A szobában 4 konnektor van, 2 jobb 2 baloldalon, plafonközépről levezetve. Oldalanként az egyik konnektor fölött lehet 1 kötöződoboz valahol (2 centi gipsz alatt) a másik konnektor meg az előzőből van vízszintesen áthúzva. Szóval ezekhez kell majd a védővezetőt is behúzni, de a 6 vezetéket kb 5 méter hosszon a falicsatornában képtelenség. Szappanozva se megy át, 5 is csak alapos kínlódással, a földet meg csak át kéne vinni. Az mennyire járható út, ha az első konnektorhoz leviszem az új fázist, nullát, védőföldet, majd vagoval leágaztatom a konnektor mögött (bőven van hely a 15 centis fal konnektorcsövében) 1-1 10 centis vezetékkel az ottani konnektorhoz, míg egy másik vezetéket meg továbbviszek onnan. Így nem lenne a konnektor se felfűzve, a védőföld se fűzötten menne. A vagok előtt gyorskötözővel is átkötném a kábeleket, hogy véletlenül se csússzanak ki. A védőföldét mindenképp tervezem. illetve ilyet alkalmaznék még ott is, ahol 1 áremkörön van 2 konnektor, de a fal mind a két oldalán. (vezetékenként 2 db 15 centis kiágazás lenne a közöttük levő vago-ból) Valakinek van esetleg jobb ötlete?

 

Ahol van rá lehetőség, természetesen a rendes kötöződobozból ágazok le. A konyha például teljesen korrekt csövezést kapott. (Azt már nem értem, hogy a hűtőket miért nem szerelik 1 méterrel hosszabb vezetékkel, hogy elérjenek a tetejüknél is alacsonyabb konnektorig. Mi értelme van 150 centi magasra tenni a konnektort, ha kapásból ráhajítanak egy hosszabbítót, ami ezáltal hol máshol, mint a hűtő mögött-körül rugdosódik a földön.)

arenarock Creative Commons License 2015.01.16 0 0 61209

Ha hallgatnál kissé bölcsebb maradnál, amúgy meg a fele feszültséghez NEGYED teljesítmény tartozik.
Hogy miért? Mert fele feszültség fele áramot okoz és a teljesítmény meg ezek szorzata és fél szer fél az ...
A többi hülyeségre inkább nem reagálnék.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (61198)
ficere50 Creative Commons License 2015.01.16 0 0 61208

Nos, én 5 éve egy ilyen eszközökből álló rendszert használok a konyhánkban: 3 falra ragasztott billenőkapcsolós adóval és egy a linken található vevőből áll. A vevő triacos kapcsolással megvalósítja az izzószálas fényforrások "soft-start" funkcióját: kb. 0,5 mp alatt "nyomja fel" a feszültséget az izzókra! (de nem dimmer!) Azóta sem kellett egyetlen halogént sem cserélnem (G9-esek 40W, 5 db)

Mivel az adók (kapcsolók) kétcsatornásak, ezért én például némelyiknél, kihasználva a 2. csatornát, a lefelé billentéssel egy-két "Rf dugalj"-at is vezérelek, ami a padlásról a terasz fényszórókat, világítást, kapcsolja a konyhából.

Itt a vevő, de ugyanitt a teljes rendszer is lekereshető:

 

http://diw-shop.de/main_bigware_35.php?items_id=125&bigwareCsid=6d6e66767cc0dff01e045b43428acc05

Előzmény: szakmókus (61207)
szakmókus Creative Commons License 2015.01.16 0 0 61207

Urak! Ha a izzó élet tartam meghosszabbítása a cél,szakállas megoldás az izzó elő fűtése! Hogy ki hogy ,és milyen áram nemmel csinálja,részlet kérdés. Az izzók bekapcsoláskor mennek többnyire tönkre, mikor kisebb az ellenállása.

Törölt nick Creative Commons License 2015.01.16 0 0 61206

MacGyver biztos fogna egy 14-es izzót, a menetéhez erősítené egy slagdarabbal a dióda egyik szárát, a másikat a külső oldalára hajlítaná, és az egészet így tekerné a nagyfoglalatba, MacGányolva.

Előzmény: Törölt nick (61203)
peterch Creative Commons License 2015.01.16 0 0 61205

Szia !

 

Azert latom Te sem akarod megerteni, amit irtam.:(  Kiindultunk egy egobol, ami valtoaramra mukodik es azt magyaraztuk. Majd bekerult egy hangszoro a kepbe mint pelda. 

 

Udv , Peter

Előzmény: Mekk Elek ezermester (61199)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.16 0 0 61204

Hogymikvannak! http://elektronikawebaruhaz.hu/index.php?id_product=5976&controller=product

 

Edison kori bőrával, állítólag szénszálas izzók 3000 üzemórára tervezetten hirdetve. De ezek miért nem dimmelhetőek?

Törölt nick Creative Commons License 2015.01.16 0 0 61203

Végülis az adott lépcsőházi problematikára mi lehet a jobb MacGyver megoldás? (Ha az eredendő okot nem tudjuk megszüntetni.) Két 60w-os izzót sorbakötni, vagy 1 db 60w-osat diódával sorbarakni? A diódás verziót valószínűleg bármilyen lámpatestben össze lehet gányolni úgy, hogy a foglalat elé kerül a dióda. A duplaizzósnál ez valószínűleg kivitelezhetetlen az eredeti lámpabúrában.

 

Ha jól emlékszem, lehet kapni olyan Edison adapter, amivel a normál nagyfoglalatba bele lehet tekerni az E14-es izzót. Ezt a kis adaptert biztos szét lehet szedni, és abba simán applikálható egy dióda, majd abba mehet az E14-es menetű izzólámpa.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (61198)
yushchenko Creative Commons License 2015.01.16 0 0 61202

Köszi, rajta vagyok.

Előzmény: Peter atyuska (61178)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.01.16 0 0 61201

Egy ilyen trükk (az erősen szögletes hullámforma miatt) akár rádiófrekvenciás zavart is okozhat, tehát kísérletezésnél legyen ott még sorban egy RF fojtótekercs is (talán elég 20-30 menet ujjnyi vastag légmaggal, de még jobb egy kis ferriten).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (61200)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.01.16 0 0 61200

A diódával egyenirányított villanyosságnak másodpercenként 50 db feszültségcsúcsa lesz, közöttük hosszú pihenőkkel.

De ha ezután a nullfeszültséget felhozzuk a hullám effektív szintjére (tehát újra váltófeszültséget csinálunk ebből a görbéből) mondjuk egy soros kondenzátorral, akkor ismét kétszer annyi lesz a feszültségcsúcs,

habár nem vagyok biztos abban, hogy ettől az izzó vibrálása jelenősen csökkenne, hiszen a kétszer annyi csúccsal egyidőben az effektív feszültség viszont felére csökken.

És persze színuszhullámról itt már szó sincs ;)

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.01.15 0 0 61199

"a definicio 1Hz-re az egy periodus egy masodperc alatt, ahol az egesz periodus ket felperiodusbol all, ahol az egyik pluszos a masik minuszos."

 

Ha egy 50 Hz-es színuszjel nullpontját eltolom a középvonalból, attól még az továbbra is 50Hz-es színusz marad, csak éppen most már aszimmetrikus.

Ha a nullpontot még tovább tolom, valamelyik szélső értéken túl,  attól ez továbbra is 50Hz-es színusz marad, csak épen többé már nem váltakozó feszültség, hanem színuszosan váltakozó egyenfeszültség, ami továbbra is 50 Hz-es.

Azért írtam ilyen körülményesen, hogy lásd: a frekvencia definíciójának nem feltétele az, hogy menet közben "a vonal átmenjen a nullán", tehát lehet az tisztán pluszos vagy mínuszos is, csak a teljes hullám hossza + alakja számít.

Előzmény: peterch (61187)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.01.15 0 0 61198

"Keríts egy 60-as izzót, és köss vele sorban egy diódát (ami elbírja) így 25Hz-el fog villogni, nem 50-el,"

 

Az 50 Hz-nek másodpercenként 100-szor van feszültségcsúcsa (50-szer pozitív és 50-szer negatív),

a soros diódával minden másodikat kiiktatod, ezért így az izzó fényereje 50-szer fog felerősödni. A csúcsok között persze általában nincs ideje kihűlni teljesen sötétre, minél nagyobb az izzószál hőtároló tömege (tehát minél nagyobb wattszámú az izzó) ez a fényerő-rángatózás annál jelentéktelenebb lesz.

 

"és 30W körül fogyasztani.""

 

60 wattos izzó fél feszültségen sacc/kb 32 wattot fog fogyasztani.

Előzmény: Törölt nick (61128)
cucu Creative Commons License 2015.01.15 0 0 61197

Köszi! Tudtam, hogy meg tudod csinálni!

Előzmény: pajaci (61194)
pajaci Creative Commons License 2015.01.15 0 0 61196

Nem vitatkozás, beszélgetés. Ahogy mondod, lüktető egyenáram aminek a frekvenciája 100hz.

Előzmény: peterch (61195)
peterch Creative Commons License 2015.01.15 0 0 61195

Ertem amit mondasz, csak ott nem mondhatom, hogy 100Hertz, hanem lukteto egyenaram. De amugy meg mindegy . Nem vitatkozom tovabb, mert felesleges.:)

Előzmény: pajaci (61191)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!