Keresés

Részletes keresés

egicim Creative Commons License 2010.11.28 0 0 7949

Baumwaldner még jobb.

Előzmény: egicim (7948)
egicim Creative Commons License 2010.11.28 0 0 7948

Almezei <- Niedermeyer

Fátray <- Baumwald (???) ;-)

Előzmény: Törölt nick (7947)
gfireman77 Creative Commons License 2010.11.26 0 0 7946

Sziasztok! Lenne egy pár érdekes név, amelyekről szeretnék valamit megtudni: Ruder, Gábli, Petrekanics, Vajó. Előre is köszönöm!

Kis Ádám Creative Commons License 2010.11.26 0 0 7944

A Heidinger az nem = Mezei?

Előzmény: papifan (7942)
NevemTeve Creative Commons License 2010.11.26 0 0 7943

Nem lennék nagyon meglepve, ha kiderülne, hogy ezek a nevek a német nyelvből jöttek: Kaiser=császár, pl

papifan Creative Commons License 2010.11.26 0 0 7942

Sziasztok!

A Kaiser, valamint a Heidinger családnevek eredetére lennék kíváncsi.

Apai nagymamám Kaiser, az ő anyukája volt Heidinger. Dióskálon laktak.

took Creative Commons License 2010.11.25 0 0 7941

Köszönöm a segítséget!

Előzmény: Törölt nick (7938)
rumci Creative Commons License 2010.11.25 0 0 7940

Én azért utalnék arra is, hogy a mai magyar Láng név lehet német eredetű, a Lang kiejtés szerinti írásával (esetleg népetimológiát is ide lehetne keverni, de szerintem arra sincs szükség feltétlenül). Ahogy a magyar Hosszú név is, ez is testalkatra utalhat leginkább.

Előzmény: Törölt nick (7938)
Zsömbörgi nev eredete Creative Commons License 2010.11.25 0 0 7939

Zsömbörgi nev eredete?

Keresem a nevünk eredetet! Segitseget elöre is köszönöm!

Törölt nick Creative Commons License 2010.11.25 0 0 7938

Láng  -  úgynevezett jellemnév. (Mérges, Harag, Haragos, Heves... és még számtalan más hasonlót ismerünk.) 1715-ben Joannes Langh- ot írták össze Veszprém megyében. 1720-ban Mich(ael) Langh-ot Zemplénben. Hogy van -e a végén h vagy nincs, az leírójának a hangulatától függött.    A régi időkben elment a paphoz a (valószínűleg írástudatlan) ember, kérte gyermekének megkeresztelését (avagy házasságkötést megelőzően, vagy halálesetet jelentett be...) a pap megkérdezte, hogy hívják. Elmondta... ezután a papra volt bízva, hogyan írta le. Az "ügyfél" nem tudta van e neve végén h vagy nincs. De ilyen a Tót - Tóth - Tott - Tholt - Tholth - stb......, de még Nagy-ot -is írtak le Nadj - ként. Azt szoktam mondani, nincs olyan egyszerű név aminek többféle írásmódja ne lenne, avagy amit el ne lehetne írni, ha a mai írásmód szerint nézzük. A h végződés kissé archaikus, öreg pap.... Semmiféle következtetés nem vonható le még egy akár az 1700-as évek elejétől kezdődő kutatásból se, hogy hányszor írták így, vagy úgy...

Hajdú Mihály professzor úr kiváló könyvén (Családneveink enciklopédiája. Tinta Kiadó, Budapest, 2010. kb. 5.000.- Ft)   //nem vagyok a diákja, de szívesen lennék//  kívül, nagyon jó  Kázmér Miklós: Régi magyar családnevek szótára. XIV-XVII. század.  Magyar Nyelvtudományi Társaság Budapest, 1993.,   Kálmán Béla: A nevek világa. Gondolat Kiadó, Budapest, 1973. (kicsi, vékony de rengeteg adat van benne.) Masszívabb érdeklődőknek   a Repertorium nominum Hungarorum. Magyar személynévi adattárak. ELTE Magyar Níyelvészeti Tanszékcsoport Névkutató Munkaközössége kiadásában megjelenő periodika.

Előzmény: took (7937)
took Creative Commons License 2010.11.24 0 0 7937

Sziasztok! Korábban már írtam, de valahogy feledésbe merült a kérdésem. Én a Láng családnév eredetére lennék kíváncsi. Mit takar ez a szó, miért neveztek el így valakit? Illetve az is érdekelne, hogy miért írják egyesek így: Lángh, tehát h-val a végén? Mi a különbség? A válaszokat előre is köszönöm!

hatvanhárom Creative Commons License 2010.11.24 0 0 7936

Köszönöm! Tényleg ez lehet a legvalószínűbb, mert Pétervására fönn van a Szlovák határ közelében. Sajnos apai felmenőimről elég keveset tudok. Inkább az anyai ágon jász rokonaimat ismerem: Balla, Csikós, Görbe, Major.

Előzmény: Kis Ádám (7930)
kicsifura Creative Commons License 2010.11.23 0 0 7935

Bocsi, az előbbiből kimaradt a kép..

 

"A szókezdő mássalhangzó-torlódás –u – bontóhanggal való föloldása igen korán megtörtént, és a latin névszórag (és többesjel) elhagyása is szabályos változás.

Elterjedtsége: Családnévként való használata az északkeleti nyelvterületen: Ugocsa, Szatmár vármegyében kezdődött, de elterjedt az egész Alföldön és a Dunántúl déli- délkeleti felében is. A Őrségben és Erdélyben ritkább."

 

Szóval ennyit írt róla összesen.

 

(Egyébként az én egyik dédanyám is Kurucz. :) )

 

Volt a levéltárban még egy családneves könyv, sajnos annak a címére és szerzőjére nem emlékszem. Ha jövő héten megyek és nem felejtem el, megnézem abban is.

 

Előzmény: kicsifura (7934)
kicsifura Creative Commons License 2010.11.23 0 0 7934

Ennyi volt róla összesen.

Előzmény: milyennincs (7923)
Kis Ádám Creative Commons License 2010.11.23 0 0 7932

Érdekes, az én fülemben gyerekkori Gergely ismerősöm Gergőként maradt meg :).

 

Ezzel szemben az egyetemen valamit tanított nekem egy Gergely Gergely nevű úr.

Előzmény: Törölt nick (7931)
Kis Ádám Creative Commons License 2010.11.23 0 0 7930

Kiss Lajos szerint Szlovákiában, Illavától északra van egy Dúló (Dulov) nevű helység: http://hu.wikipedia.org/wiki/D%C3%BAl%C3%B3%C3%BAjfalu

 

A Dúló alakból teljesen szabályszerűen lesz Dulai (vö. Somló - Somlai).

Előzmény: hatvanhárom (7927)
vrobee Creative Commons License 2010.11.23 0 0 7929

Van ilyen is, de rumcinak szvsz. igaza van abban, hogy többnyire ezeket a neveket becézve használják, és ha eredeti formájukban szerepelnek, az valami formális szituációt sejtet.

 

(Attól, hogy a Gergő önálló név is, még ez a Gergely egyik leggyakoribb becézése).

Előzmény: Törölt nick (7920)
3x Creative Commons License 2010.11.23 0 0 7928

Gyulai?

Előzmény: hatvanhárom (7927)
hatvanhárom Creative Commons License 2010.11.23 0 0 7927

Szeretettel üdvözlök Mindenkit! Örülök, hogy rátaláltam erre a fórumra, mert régóta foglalkoztat családom vezeték neveinek származása.  Főleg a Dulaira lennék kíváncsi, hogy honnan származtatható. Talán a Dunaiból ered? A rokonság jó része Pétervására környékén él. A válaszokat előre is köszönöm!

hive Creative Commons License 2010.11.23 0 0 7926
Előzmény: zizenta (7925)
zizenta Creative Commons License 2010.11.23 0 0 7925

Sziasztok. A Fórizs Családnév eredetére és esetleg a jelentésére lennék kíváncsi. Nem sok ilyen embert ismerek így arra következtetek hogy ritka név. Előre is köszönöm segítségüket:)

Törölt nick Creative Commons License 2010.11.23 0 0 7924

A kuruc szóról két verziót olvastam:

1. A "crux" kereszt szóból és először Dózsa György kereszteseire használták.

2. Egy "felkelő" jelentésű szlovák szó.

Előzmény: milyennincs (7923)
milyennincs Creative Commons License 2010.11.22 0 0 7923

Ez "kicsit fura" :), bocs a szójátékért.

 

"a családnév megjelenése korábbi, mint a köznévé"

 

Urbéri összeírásokban (Urbaria et Conscriptiones) 1679-ből (1683-ből, 1684-ből) is van a szónak köznévi előfordulása, ezt értem (bár korábbikban nincs, pedig vannak azok közt XVII. sz. elejiek is, sőt a XVI. sz. közepéről is), de a keresztes hadjáratok idejéig visszavezetni merész ötletnek tartom.

Ennyit ír az enciklopédia, vagy esetleg adatol is?

Előzmény: kicsifura (7921)
firmitudo Creative Commons License 2010.11.22 0 0 7922

Köszönöm !

Előzmény: kicsifura (7921)
kicsifura Creative Commons License 2010.11.22 0 0 7921

„Valahová tartozásra vagy tulajdonságra utaló, magyar családnév.

Változatai: Kurucz, Kurutz, Kuruc, Kúrúcz

Vitatott eredetű kuruc köznevünk és a családnév minden bizonnyal összefügg, de a családnév megjelenése korábbi, mint a köznévé. Ezért valószínűbb az a nézet, hogy a latin ’kereszt’ jelentésű crux szónak a többes számából cruces ered, ami a keresztes hadjáratban résztvevők megnevezésére szolgált, vagyis akik keresztet viseltek pajzsukon, köpenyükön, ruhájukon. Eredeti jelentése tehát ’keresztes (katona, vitéz)’. Mint tisztelt és elismert csoporthoz (keresztesek) való tartozásra utaló szó meglehetősen népszerűvé vált, s csak növelte ezt a megítélést a Thököly és Rákóczi szabadságharcaiban való résztvevőknek kurucokként való emlegetése. Egyrészt a katonai csoporthoz való tartozás, másrészt talán később belső tulajdonság (merészség, nyakasság, hatalommal való gyakori szembehelyezkedés, ellenkezési hajlam) motiválhatta a családnévvé válást. „

 

Részlet innen: Hajdú Mihály: Családnevek enciklopédiája, leggyakoribb mai családneveink

http://www.tintakiado.hu/book_view.php?id=238

Előzmény: firmitudo (7919)
firmitudo Creative Commons License 2010.11.21 0 0 7919

Hasonló a kérdésem az előttem kérdezőéhez.

 

A Kuruc vezetéknév gondolom egy felvett név, de mit keres a végén a "z"? (Kurucz)

 

A másik kérdésem. Kb mennyi időre tudunk visszamenni a különböző iratok alapján az ősök neveihez? Kérdezem ezt azért, mert ha a kuruc egy felvett név, akkor érdekes lehet, hogy mi volt az "első kurucok" őseinek eredeti neve.

 

Köszönöm...egy kuruc(z) :))

took Creative Commons License 2010.11.21 0 0 7918

Sziasztok! Én a Láng családnév eredetére lennék kíváncsi. Mit takar ez a szó, miért neveztek el így valakit? Illetve az is érdekelne, hogy miért írják egyesek GH-val, vagyis Lángh. Mi a különbség? A válaszokat előre is köszönöm!

kompen Creative Commons License 2010.11.17 0 0 7917

Köszönöm.

Előzmény: MacAshinna (7916)
MacAshinna Creative Commons License 2010.11.16 0 0 7916

http://wiki-de.genealogy.net/Wiest_(Familienname)

 

http://names.whitepages.com/Lawrence/Kottler

(Meaning & History - Kottler-re kattintva)

 

A Krausz pedig egyértelmű.

Előzmény: kompen (7915)
kompen Creative Commons License 2010.11.14 0 0 7915

Neked is köszönöm eqicim.

Előzmény: egicim (7914)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!