Keresés

Részletes keresés

praclee Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3460
TLM
Át kell adjam a terepet,de majd visszajövök.

praclí

praclee Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3459
TLM
Át kell adjam a terepet,de majd visszajövök.

praclí

TLM Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3458
Mi tagadas itt vagyok. Miert?
Előzmény: praclee (3457)
praclee Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3457
TLM
te most itt vagy?Igen drusza vagy mi a szösz.
Én is itt vagyok.keresek egy két linket.
Előzmény: TLM (3456)
TLM Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3456
Akkor druszak lennenk hiryuval, vagy mi a szosz. :-)
Sok mas kozos dolgot nem latok, o a japan vonal hive, en a kinaie.Mindenki jarja a maga utjat, remelhetoleg elegedetten.

Udv : Zoli

Előzmény: praclee (3453)
praclee Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3455
Hzsolt
csatlakozom bergman-hoz.
Na már nem tudom kinek küldtem emilt és kinek nem.Egyáltalán akinek küldtem annak megérkezett?

Hol a fejem?)))

Előzmény: bergman (3441)
praclee Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3454
Aha az az.Szarvasnyomon!
Foci?Szoktál?Én amikor az időm engedi hétvégenként kinn vagyok az Egyetem mögötti focipályán!Tényleg?Nem találkoztunk már??Régebben voltál kinn focizni?Valamikor találkozhatnánk.
A foci miért lenne szentségtörés?
OFFOFFOFFOFF
Na akkor már az egészet leközlöm:
ÁPR.15-16
Este19:00-tól(jegyek a helyszínen vagy még vhol másutt is azt majd megtudom)
Az biztos,hogy ezen.Tényleg tav.szün.Hétfőn itt vagy?Akkor mehetnénk focizni!
Előzmény: Mtsz (3449)
praclee Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3453
TLM
Mi a manó.hiryu is Zoli.

Előzmény: TLM (3447)
Mamut Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3452
Kijo,

bout egyik hozzaszolasa inditott arra, hogy egy kicsit belekotyogjak, a szamuraj, dojo szavak hasznalataba. Mivel nem tudok japanul ezert egyikotoknek sem akarok igazat adni. Ket dolog van az egyik, hogy te ott elsz, ezzel foglalkozol stb. ezert nagyon valoszinu, hogy jobban tudod. De meg velem is elofordul, hogy tevedek olyan dolgokban, amirol azt gondolom, hogy annak en vagyok az egyik szakertoje. Szerintem sok esetben ugyan arrol beszeltek, csak egyikotok se akarja megerteni mit is akar irni a masik. Az elefantos pelda is elhangzott itt mar ez kb. olyan lehet. ( Amikor tobben korulallnak egy elefantot es mindenkinek az alapjan kell leirnia az allatot, amit lat belole. Mindenki mast mond megis ugyanarrol beszelnek ).
Ugyanakkor olyan nyelvi finomsagokat - raadasul japanul - varsz el masoktol, amit magaddal kapcsolatban se tartassz be kovetkezetesen. ( lasd regebben : kung fu =/= wu shu hozzaszoolasomat ) A magyar ember fejebol kiverni a DOJO szot ugyanannyira lehetetlen, mint mondjuk a legtobb ember fejebol a kung fu-t ( mint kinai harcmuveszet ), de ezt irtad te is.
Leirtad, hogy mit jelent a DOJO.. tobbet mint amit mi egyszeru halandok hozza tarsitunk. Ezert koszonet jar neked. De nem varhatod el, hogy egy rossz berogzodest helyesen hasznaljon mindenki. Nem fog raallni a "szank". :o) Ezentul en sem fogom elvarni toled, hogy pl. a kung fu szot helyesen hasznald, es igy utolag is elnezest, hogy akkor kijavitottalak.
Ami pedig a konyveket illeti, meg eredeti nyelven olvasva is erhetnek meglepetesek....
Pelda:
A Tao-t ugye leforditottak magyarra, gondolom angolbol. De ezert en nem kissebbitenem Weöres Sándor erdemeit egy jottanyit se. De megis hol van ez attol az embertol, aki kinai, kalligrafiaval foglalkozik, es az irasjegyek ertelmezesevel " olvassa" az "eredeit" Tao-t.
Na most hol az igazsag ?

bout Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3451
Szerintem ezt nyugodtan rábízhatod.....
magadra. :-)

Ha bírod energiával, erővel, idővel akkor csinálni fogod mind a kettőt párhuzamosan. Nekem van olyan klubtársam, aki versenyszerűen (NB 2, vagy mi) kosarazik 1. danos létére. Mások úsznak (Balcsi), meg maratont futnak. Van egy srác, aki ökölvívó, meg mindent bevállal, ami neki elég nagy próba (szupermaraton, túlélőtúrák, 24 órás kosárlabda, stb). Volt vizilabdázónk is elég sokáig. A foci meg mindenki mániája. Ha edzőtábor alatt meccs van, akkor különterem a tv-nek és akkor majdnem biztos, hogy nincs más program. De minden edzőtáborban vannak dojoközi meccsek is. Ha jössz te is Pestre május végén a Márton Imre kurzusra, akkor nem úszod meg a foci, kosár, kézilabda meccseket. :-)

De lehet, hogy elmúlik a versenyezhetnék és marad az aikido. Vagy pont fordítva. Vagy valami egész más jön. Tőled és a környezetedben történő folyamatoktól függ (karma?).

Na, most mennem kell. Ha még érdekel valakit, majd írok.

bout

Előzmény: Mtsz (3449)
bout Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3450
Asszem összekeversz valakivel. Nem Alexfux volt, aki az istállós dojo példát hozta?

Egyébként én is össze-vissza fordításokat olvastam a dojo-szóra. Pl.: "az út (keresésének a)helye", undojo = "tornaterem", stb. Mi dojo-nak hívjuk a termet, ahova gyakorolni járunk, más nevet eddig nem ismertünk és eltartana egy ideig, amíg azt elterjesztenénk.
Joruto-nak igazat kell adni, mert ő tényleg ért, beszél, ír és olvas japánul, mi meg nem.
Annak, hogy mi dojo-nak hívunk minden termet, ahol edzünk hasonló okai lehetnek, mint annak, hogy mi csak szamurájnak hívunk minden japán kardvívót és harcost: ennyire fontos ez a számunkra, illetve ennyire volt fontos annak, aki ezeket a szavakat megtanította nekünk. Pedig milyen széles a skála és mennyiféle neve van látszólag ugyanannak a dolognak. A kard-nak is mennyi japán neve van (ken, katana, tachi, stb.) és ahány ember, annyiféleképpen magyarázza a különböző neveit különválasztva őket mindenféle szempontok szerint.
De ez ugyanígy igaz a technikákra is. Gondolom mindenhol van olyan kezdő, aki megkérdezi, hogy hány technika van az adott ágban.
Rengeteg aikido mester van, aki eleinte 1000, meg 600, meg hasonló számot mondott, aztán ahogy fejlődtek, egyre kevesebb lett ez a szám (10-6-1). Többször előfordult edzésen, hogy ugyanaz a mozdulat a végrehajtó részéről két-három-sok különböző technikát eredményez függően a támadás milyenségétől. De olyan is van, hogy apró változtatással (kevesebb, több légzés/csípő/süllyesztés) máris más és más technika lesz a végeredmény. Vagy hogy egy technikának nem tudjuk a nevét, mert erre is hasonlít, meg arra is. :-)
Egy kezdőnek ez bizony fontos. Tudjon mindent a nevén nevezni. Egy mester még ugyan tudja a nevét, de már nem technikákban gondolkodik.
...

Na elvitt a lendület, pedig erről már ti is bizonyára sokat tudtok.

bout

Előzmény: praclee (3448)
Mtsz Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3449
Hello!

Aikido kerdes:
Marpedzegettem, hogy egy versenyzos tipus vagyok. Viszont nagyon tetszik,illetve nem is ez a jo kifejezes, hogy nagyon tetszik, hanem inkabb ez az eletelvem (felfogasom, bar 23 evesen ki lehet ilyet jelenteni, bar ez mar a 3. 7 ev).Bar meg nem erthetemn mirol szol az aikido, de eddig amit felfogtam irasokbol, mester szavibol, az mind az bizonyitotta, hogy ez valo nekem.
Viszont a versenyzes hianyzik. Nem ugy hogy elverjem a masikat, hanem inkabb az ellenkezoje, hogy nem tudnak megutni. Illetve nem fognak tudni megtuni.
Ki fog halni ez az erzes? vagy majd megertem, hogy nem errol szol es megertem, miert vagyok most keves?

Mas: Mivel meg regebben elkoteleztem magam (sajnos ki kell mondanom, hogy kispalyas foci, ami biztos szentsegtores ebben a topicban.). Es most mivel, hogy egyel tobb edzes lesz az pont egybeesik egy-egy meccsel.
Sajnos megigertem, hogy ott leszek (illetve nem is sajnos mert szeretem azt is).
Most mit csinaljak?

OFF:
praclee, erdekel minden.
A szarvasnyomon is (marmint az eloadas sorozat) es koncert is.
Esetleg maganban, mert biztos nagyon unjak mar a tobbiek
ON.

Bocs, MtSz

Előzmény: praclee (3439)
praclee Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3448
PINGYI
Hmm hogy is kezdjem.Még mindig nem érkezett meg az a levél amit küldeni akartam.de ezt most máris bepótolom.

bocso,PINGYI

verseny.Azt hiszem a jádengyűrű lépéses mandarinkacsa rugás c. könyvbe olvastam.(Most lehet hogy Kijo felszisszen{nem szereti,ha könyvből idéznek})A versennyel a harcművészet elveszti igazi értelmét.-Gondoljunk bele.Persze kellenek versenyek,DE:Imádkozol,hogy a gyereked nyerjen,igen ám de a másik anyuka is imádkozik,hogy az ő gyereke nyerjen.Ha a tied nyer örülsz a másik szomorú és fordítva.Szóval bonyolult.

Hogy a hozzászólásaid hosssssszúúúak????
Néz meg Kijo-ét!Hát!?

Kijo
azt hiszem lemaradtam.Amikor beléptem nem tudom ki de vki megállapította,hogy te nő vagy.(ha-ha)Ez jó!
bout-tal kapcsolatosan.
Na most kinek van igaza.Kijo nem akarok veled összeveszni.(tényleg Kijo!Mi a csillagjegyed??)
Az istálloval kapcsolatban azért valahol igaza van bout-nak.Igaz,hogy az nem szentély,de benne megvan az akarat,és hittel csinálja egy istállóban.Mert neki nem adatott meg az a lehetőség mint neked,hogy egy igazi DOJO-ba járjon.Különben is az istálló nagyon csendes.Én jól érzem ott magam.(ne érts félre nem lakom istállóba.)
Még folytatnám,csak mennem kell.Azért még PINGYINEK írok.

Előzmény: PINGYI (3438)
TLM Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3447
Szia Praclee

TLM : Tong Long {Southern Praying} Mantis, a TLSPM kicsit hosszu es eroltetett lett volna.Sajnos minden felhasznalonev amit a regisztracio kezdetekor probaltam mar foglalt volt es meg ez a dolog volt az ami kozel allt hozzam, de kiirva egy kicsitt hosszu lett volna, igyhat ez lett belole.
Valoban most szoltam hozza eloszor a forumhoz (illetve ez mostmar a harmadik), de amikor indult a forum akkor egy darabig figyelemmel kisertem az esemenyeket, de hosszu ido utan ma eloszor neztem be ismet.

Udv : Zoli

Előzmény: praclee (3445)
TLM Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3446
Nem ismerem az illetot, valoban eros amit mondtam, de a tett is eros volt amit az oktato elkovetett egy gyerekkel szemben aki tortenetesen a tanitvanya, es akivel elvileg folgalkoznia kellene meghozza felelosseggel.Aki raadasul valoszinuleg sovargott azutan, hogy legalabb egy-ket batorito vagy segito szot kapjon az eset utan de a "mester" nem tartotta meltonak arra a vereseget szenvedett ifju tanitvanyat, hogy akar egy szot is szoljon hozza, ami gyanithatoan eleg mely nyomott hagyott a sracban.
Ami a nyilatkozatot illeti:
szerintem barmikor nyilatkozhatok ilyet amennyiben magamenak erzem a gondolatot vagy az erzest ami kivaltotta belolem a gondolatot, vagy a reakciot, vagy az igenyt a megnyilatkozasra, legfeljebb az megeshet velem, hogy nincs igazam.Ezt a dolgot a jelen kerdesben is felvallalom, es inkabb azt ereznem helytelennek, hogy nem mondom ki azt ami feszit belulrol amikor az a meggyozodesem.Tevedni persze tevedhetek ez igaz, de akkor is kimondtam amit gondolok felvallalva a tevedes kockazatat.Amennyiben barki meg tud gyozi a tevedesemrol ami irant nyitott vagyok (mert lehet, hogy a "mester"-nek rossz napja volt eppen), akkor keszseggel beismerem a tevedesem, de addig ez a velemenyem a dologrol.
Azt hiszem ugyanitt hallottam egy hasonlo bar ennel joval durvabbb tortenetet valakitol aki ezt szemelyesen elte meg, ammi egy hasonlo versenyrol szolt csak kicsit idosebb korosztaly reszvetelevel, amelyen az illeto vereseget szenvedett meghozza valamilyen komolyabb serules kisereteben.Felepulese utan visszament "mester"-ehez aki azt mondta neki, hogy nem tanitja tobbet mert nem erdemli meg, mert vereseget szenvedett.Nos a kisfiu tortenetet erzesem szerint csak egy-ket lepes valasztja el ennek a dilettans "mester"-nek a tortenetetol.

Minden jot : Zoli

Előzmény: DLala (3444)
praclee Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3445
Salute TLM
(ez minek a rövidítése?)
Látom ez az első hozzászólásod.
Előzmény: TLM (3443)
DLala Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3444
Ez így egy kicsit eros. Tán ismered az illetot? Persze nincs kizárva, hogy igazad van, de ilyet csak akkor nyilatkozhatsz, ha személyesen ismered és a saját tapasztalataid alapján mondod.
Nekem nincs szándékomban senkit sem védeni (pláne WTF-est), de ennyi információ alapján minosíteni nem szerencsés.
Talán fejtsd ki bovebben.

Saját tapasztalat: nálunk soxor az ellenfél edzoje is (!) tiszteletét teszi a másik oldalon. Még IV. Danosnak sem derogált beszélgetni azzal az apukával, akinek a fiacskáját éppen az o tanítványa gyozött le.

Előzmény: TLM (3443)
TLM Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3443

Aki a fiadat tanitja nem mester es nem erdemli meg a megtiszteltetest, hogy ta fiadat vagy barki mast tanithat.Vidd el egy egy igazi mesterhez aki normalis embert nevel belole es nem gatlasokat ultet el benne.

Udv : TLM

Előzmény: bocso (3436)
Sumo Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3442
hehe...

elfelejtettem:((( :)

mindjart megy

Előzmény: bergman (3441)
bergman Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3441
Hzsolt: fogadd jókívánságaimat neved napján:-)

Laja1: láttad már ezt a site-ot?: http://www.nexus.hu/pery/okkh
Egyébiránt hova lett a „Küzdősportok"?

És végül Sumo: igazán nem akarlak sürgetni, de ennyi idő alatt egy törött szárnyú postagalamb is ideért volna egy hagyományos levéllel:-) Vagy meggondoltad?

B.

DLala Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3440
bocso,

"Engrich Mariann emlekverseny volt szombaton"
Szegény Mariann, csak ez az emlékverseny maradt belole. Kár, hogy WTF-ben nem vitte semmire. Én még láttam, ahogy ITF-ben sorra nyeri a versenyeket, foglalkozik a tanítványokkal...

"Fiam WTF Taekwondo-zik (11eves - 3 kup)"
Ez még önmagában nem baj, csak ne tessék túl komolyan venni...

"A sulycsoportjaban a dontoben azonos klubbol (MTK) valo fiuval kerul ossze. A mesteruk (Takacs Gabor) nem ult be egyikhez sem."
Ez önmagában nem baj, mert ha mindketto az o tanítványa, miért kivételezzen bármelyikkel is? De az baj, ha egyik gyerek mögött sem ült senki. Vannak elegen az MTK-ban.
A meccset egy kétfos csapat vívja egy másik kétfos csapat ellen (idézet Wim Bos VII. Dan). Egy felnott versenyzot sem szabad magára hagyni, pláne egy gyereket.

"Biroi dontes alapjan a fiam vesztett. Hat ezt bizony nehez volt megemeszteni..."
Nézz magadba, jogos volt?

"Az edzo (TG) egy szot sem szolt utana a gyerekemhez (sem hozzam)."
No comment.

"DE masik Mester (Honvedbol Hórvölgyi Eszter) vigasztalta fiamat."
Akkor vidd oda a fiadat, ahol szerinted foglalkoznak is vele.

"A vereseg nem problema, abbol tanulni kell!"
Egyetértek. De tanulság nem csak a fiad veresége okán vonható le!

"De a Mesterbe vetett hitem ingott meg, nem tudom mennyire kell ezt komolyan venni?"
A leheto legkomolyabban. Ha érdekel a fiad jövoje, rajtad a felelosség, kire bízod...

"Hogyan talaljam ezt a fiamnak?"
Beszéld meg vele, mint férfi a férfival. Irányítsd, de érezze úgy, hogy a döntést o hozza.

Ha gondolod, mehet magánba is.

Előzmény: bocso (3436)
praclee Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3439
Mtsz
OFF UFF
Bocs ha összekavartalak.Úgy akartam írni:Tényleg!te nem akarod megnézni a koncertet?(érted?)(500ft a jegy)
na az előadássorozatról azt akartam mondani,hogy mi beszéltünk a kedves(ha-ha) finn ugorokról.És az K/2 teremben szoktak lenni előadások vmikor erröl is.Remélem világos vagyok.

Én se vagyok szőke.

Érdekel?Na hát ha így áll a dolog akkor majd írok,hogy mikor vannak előadások.

On
Amint látom hiryu és Kijo nagyon összezördültek!!!
Békülést kíván praclí.

Előzmény: Mtsz (3421)
PINGYI Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3438
Sziasztok!
Már rég jártam erre, mert valami nátha elkapott, és persze nekem már minden nap ajándék :)

Mami Nyanya

Bemutatkoznék, szerintem jó ötlet. 30 éves vagyok, nőnemű, három gyerekem van, ebből kettővel együtt járok edzésre, úgy egy éve. Kyokushin karate (IKO1), amit mívelünk.

bocso

A fiad versenyére szeretnék reagálni. Engem is itt valahol (vagy a küzdősportok topikban) vígasztaltak annak idején.
Amiket Kijo írt, azzal egyetértek, csak kiegészíteném a saját tapasztalataimmal. A fiam 9 éves és öt versenye volt, a lányom 7 éves és két versenye volt. A lányom mindkét versenyéről éremmel a nykában jöt haza. A fiam minden versenyén az első körben kiesett. Bocs, az utolsó kupán a második körben. Nehéz volt megmagyarázni, hogy ez nem jelenti azt, hogy a kislány jobb karatéka. Zúdultak rám a fiam sirámai, hogy a kislánynak elnéztek a bírók néhány hibát, mert még kicsi, és ehhez hasonlók. Azért mindig sikerült megmagyaráznom a fiúnak, hogy a szorgalom és a kitartás meg hozza az eredményét idővel. Szerintem nagyon fontos, hogy kibeszélhesse magából a fájdalmát, és hogy én megértő és bíztató legyek, de ne keressünk bűnbakot. Veszített és kész. És ha az edző nem mond semmit, hát mondj te. Vagy kérdezd meg az edzőt, hogy mi volt a véleménye, miért nem szólt egy szót sem? Lehet, hogy nem is olyan tragikus a dolog, hisz ő is csak ember. Tudom, hogy a győzelem nem fontos, egy versenyen soha nem az a lényeg, hanem hogy az ember kipróbálja, mennyit is tud valójában. Ezt azért egy gyereknek ebben a sikerorientált világban nehéz megérteni, de én úgy érzem, valamennyire sikerült. Az edző mindig elmondta, mi volt a hiba egy-egy verseny után, mi az amin javítani kell. De a lelki vígasz mindig rám marad. Én minden verseny előtt azt tudatosítom a gyerekekben, hogy nem számít, milyen helyezést ér el, a lényeg, hogy a tudása maximumát nyújtsa. Ráadásul a fiamat (9 kyu-s) mindig ugyanazzal a 6 kyu-s fiúval sorsolták össze, vele kellett küzdenie először. Szegény gyerek már attól frászt kapott, ha meglátta. Aztán egyszer más korcsoportba kerültek, de milyen a véletlen, egy másik 6 kyu-s fiúval kellett küzdenie, és győzött! Ez volt az első és eddig egyetlen győzelme, de ez olyan lekierőt, önbizalmat adott neki, már tudja, hogy mire képes. Most itt tartunk, április 29-én lesz újabb verseny, nagyon készül, hát majd meglátjuk. Beszéltem egy másik anyukával, akinek a két fia küzdött az első és második helyért. Hát akkor melyiknek drukkoljon? Lehet, hogy a ti edzőtök is hasonlóan érezhetett. Meg az is előfordul, hogy mindjárt az első körben összekerül a két legjobb versenyző. Na és akkor mi van? Az egyik tovább jut, a másik kiesik. Én sokkal jobban féltem a lányomat a csalódástól, mert ő még nem tapasztalta meg a vereséget.
Laja1-től (Üdv!) kaptam még rengeteg tanácsot, hogy hogyan kezeljem a gyerekek lelkét a versenyen, az ő tanácsára olvastam a gyerekeknek nagy mesterekről, és Oyama írásaiból. Ez rajtam is, rajtuk is sokat segített.

Bocs, kicsit hosszúra nyúlt a hozzászólásom, de még egy szó, az edzéstartásról. Az én edzőm tartott már edzést lázasan, 24 óra nem alvás után, sérülten, stb. Mi ezt mindig csak utólag tudtuk meg. Legfeljebb annyit vettünk észre, hogy karikás vagy piros a szeme. Mindig velünk együtt edz, végtelen a türelme, és soha nem vettünk észre semmit a problémáiból edzésen. Nem volt sem könnyebb, sem keményebb csak azért, mert fáradt, vagy beteg, vagy sérült. Jött akkor is, amikor vasutas sztrájk volt, jött biciklivel, stoppal. És nem a pénz miatt, mert rajtunk aztán nem sok haszna van, ha van egyáltalán. Szerintem ezt úgy hívják, felelősségérzet.

Kijo Creative Commons License 2000.04.10 0 0 3437
bocsi kisfianak emlekversenye:

Igy sokkal erthetobb,bar kivancsi lettem volna meg arra,hogy a fiad hogyan elte meg. (viselkedes es beszelgetes a versenyrol veled)
11 eves gyerek bizony a bizalombol el.(Bizalom a tanarban es onbizalom)
Nos,egy gyerek ugye olyan lesz,amilyenne a felnottek teszik. Ha egy gyereknek gyakran hangoztatjak (tanar es szulo),hogy ugyes,okos,akkor bizony valoban ugyes es okos lesz,mert lelkeben ez az onbizalom mind erosebb,szilardabb lesz,hinni fog onmagaban.Akinek ellenben sokat hangoztatjak,hogy ugyetlen,buta,magatehetetlen stb.,akkor bizony lelkeben ez eros nyomot hagy es meg felnott korara is bizonytalan,onmagaban nem sok bizalmat lato emberre valtozik.Tehat tenyleg ugyetlen es buta lesz. 11 eves gyereknel haat bizony mindentol fontosabb,hogy tudja jol csinalt-e valamit vagy nem. (Foleg egy tanarnak a nem jol csinalt valamit eszre se kellene vennie,mert onbizalmat onteni egy 11 eves gyerekbe,csak azzal lehet,ha azt dicserik amit jol csinalt,jol ismer.)
Az altalad leirt "semmi" viszont a fiadban akkora "uresseget" tud okozni,hogy ugy mondjam "birka az uj kapura",fogalma sincs most akkor mi van?! Ertetlenul fogja fel,mert ezt egy 11 eves gyerek nem is lehet kepes(de leginkabb nem is akarja) hova tenni. ....-ezt hivjak aramszunetnek. Rosszabb mintha letoltak volna,vagy egyenest a szemebe vagtak volna,hogy "te voltal a rosszabb" es kesz.Bar az sem lehet normalis tanar,aki igy megmondja egy 11 eves gyereknek! A "semmi" viszont "semmilyen" eredmenyt jelent....ezen nincs mit kiheverni,nincs hogyan atesni rajta..."egyszeruen valami borzaszto" dolognak erezheti. (Ez a foldrenges utani tuleles pillanata.)
TG,mint tanar viselkedeset nekem nehez ertenem (japan tanarnal ilyet meg nem lattam...mitobb el sem tudom kepzelni). Hiszen a tanar dolga nem csak fekesziteni a versenyre utni-rugni "foleg" egy gyereket,hanem a vereseg elviseleset is tole tanulja meg. Vagyis ez annyit kell ugye jelentsen,hogy aki nem gyoz egy versenyen ahoz is odamegy,es kezet fog vele,megdicseri ugyesseget,most nem sikerult-majd legkozelebb,ne csugeddjen stb,stb. Vegulis azert tanar,hogy a gyerekbe ne csak technikat,hanem lelket is ontson.
Amikor ez nem tortenik meg (ugy ahogy te irtad) az roppant nagy csapaskent erheti a gyereket.Elveszettnek erzi magat,aki valami ellen sulyosan vetkezett...,olyan sulyosat amiert meg a tanarja sem all vele szoba. Magaban igy ertekelheti es akkor mindennek vege! (Nem felhotlen vigyorral megy a kovtekezo edzesre,es tartani kezd a tanartol...(az elso "felelem" erzest is megtapasztalja ezzel.)
(Amit en irok,attol a fiad lehet meg erzekenyebb vagy inkabb erosebb..ahoz igazitsd legyszives.)
Szerintem a tanart maga a verseny sem erdekelte,ott volt mert valamiert ott kellett lennie. Ilyenkor nem a diakokra figyel igazan,hanem a sajat "mit is csinalok a verseny utan" ...ezt legalabb is kimutatta azzal,hogy nem erzett sem erot,sem kedvet egy vesztett diakja fenekenek megveregetesehez es batoritasahoz. Egy ilyen viselkedes viszont tulajdonkeppen nem szamit akkora hibanak,hogy azert ot meglehessen utalni,mert minden normalis helyen a tanar vallarol az ilyen szerepeket is letudjak venni azok a rangidos szemelyek (felnottekrol van szo),akik tartottak mar a fiadnak edzeseket...a tanar mellett vagy helyett...szoval a fiadnak azok is oktatoknak latszanak. Ilyenkor egy tanarnak nem kell attol felnie,hogy osszetor egy gyerek lelket,mert a gyerek mellett teremnek ezek a rangidos felnottek es az is helyre vagja a gyerek lelket rendesen. (Persze ilyenkor is min. illenek egy tanarnak legalabb messzirol inteni a gyerek fele es mutatni,hogy "nem kell am sirni" ,szoval valami olyan gesztus (ez csak nehany pillanat ugyis,nem faradtsag senkinek a sajat diakjaval szemben),ami megerositi a rangidosok gyerekhez mondott szavait. Legalabb is ezt a benyomast kelti a gyerekben. Es akkor semmi gond...,a konnyek letorolhetok es a vereseg ferfias elviselesre jutnak. Keszul (lelekben) a kovetkezo megmerettetesre,ahol mar jobb lesz.
A dolog persze meg sokaig tema lesz nala,de a beallitottsaga mar egeszen mas jelleget vesz fel.Lelektanilag ez mar nem zavaro,...az edzeseket elobbre vivo tepelodesek.
11 eves a legszebb kor. Arra kellene vigyazni,hogy ez "tenyleg" szep legyen. Apro hibakon is hatalmas tepelodeseket kepesek vegezni magukon a gyerekek. Ketsegbe esnek olyanokon,amin mi felnottek csak nevetunk...,de nem ugy egy 11 eves gyerek es ezert magunkat is a 11 eves korunkba kell tenni...felnott szemmel itelni meg sulyos hiba lesz. (A tanar felnott szemmel nezte a versenyt...) Ez a viselkedesi forma az,ami kineveli azokat a kesobb felnotteket,akik fekete ovig erve eppen a tanara elleneben kivan majd cselekedni. Egy nem lathato haragga valtozik az addig felelem es orokos bizonyitasi vagy uralkodik el rajta. Meg ketszer-haromszor ilyet tesz a fiad tanara es ennek alapjat teszi le a gyerek lelkeben. (Egyetlen esetet meg a szulo mindig kepes lehet kiegyensulyozni.)

- Ilyenkor tulajdonkeppen az lenne a dolgod (mint szulonek es nem valami harcosnak),hogy arra figyelj fel,aki a fiadhoz ebben a szomorunak nevezett pillanatban kedvesen es szivesen kozeledik. A kovetkezo edzeseket pedig ugy intezni,hogy ahoz keruljon a gyerek. (De ezt nem szabad ugy intezni,hogy "na most kiveszlek fiam ebbol a klubbol mert haragszunk es miegyebb,beiratlak inkabb egy masikba...",mert ezzel az elozo tanar hibajat csak tetezi a szulo.
A gyereknek ezt valahogy ugy kell megelnie,mintha az a masik lenne,aki ora (a gyerekre) vagyik,mert tetszett annak a neninek -a batorsaga,az ugyessege...stb.stb...,"na mit gondolsz fiam,szoljak annak az Eszti-neni mesternek,hogy OK? )
Persze egy tanar nem lehet kepes minden diakra odafigyelni...,ez ervnek nagyon jo,de nekunk a szuloknek erthetoen nem a mindenki,hanem a mi gyerekunk lesz a fontosabb. Igy a mi gyerekunk olyan tanarnal legyen,akin lathatjuk,hogy "persze,hogy nem minden gyerekkel tud foglalkozni",de a mienkkel igen. A "mi" gyerekunknek ott a helye,ahol torodnek is vele,es ezt a tordest a gyerek is erzi...,amit pedig lat a szulo.

-En nem tudom ki az a Takacs Gabor,de a gyerek elott semmikeppen se szidjad ot,ne okold a gyerek tanarat,es ne akard a gyerek elott ugy belallitani a dolgot,hogy a tanarja milyen rossz.
Mert ez valoszinuleg nem lesz igaz...,a gyereket is felrevezeti csak. Attol,hogy a te gyerekedre ott magasrol tojt,az meg egyaltalan nem kizaro ok,hogy o mashol es mas gyerekeivel valoban kituno tanarkent viselkedik...es tenyleg "legalabb azokkal" valoban jo Taekwandos es tanar is. Az,hogy az o kosaraban mas fia van es nem a tied,...ez pusztan emberi (jellem) vonatkozasu es nem a Taekwondot vagy a tudasat hozza hirbe,vagy kerdojelezi meg.
Egy tanari mosoly,egy kedves gesztus (a sors donto pillanatokban:) vegervenyes emlekeket hagy egy gyerekben. Erre epiteni kell. De mindenkeppen jo a rosszban,hogy meg te is kepes leszel a gyereket jo iranyban tartani,mert a sajat tapasztalat a legerosebb...,igy mikor a fiadbol lesz tanar...(emlekezni fog neki milyen rosszul esett) es ahoz is odafog menni megsimogatni a fejet,aki nincs a kosaraban. Mert gyerekek eseteben nem technikakrol es gyzoni vagy nem gyozniro van szo,..hanem valami egeszen masrol.

- Kivanom hat,hogy a fiad kituno Taekwondos legyen gyerekekhez tobbszorosen figyelmes,aki a magyar Taekwondo hirnevebol es a sajatjabol nem elvesz,hanem hozza tesz. Vagyis felelosseg erzete nagyobbra no,mint a tudasa.

bocso Creative Commons License 2000.04.09 0 0 3436
Talan igy mar ertheto: Engrich Mariann emlekverseny volt szombaton

Fiam WTF Taekwondo-zik (11eves - 3 kup)
A sulycsoportjaban a dontoben azonos klubbol (MTK) valo fiuval kerul ossze. A mesteruk (Takacs Gabor) nem ult be egyikhez sem. Biroi dontes alapjan a fiam vesztett. Hat ezt bizony
nehez volt megemeszteni...
Az edzo (TG) egy szot sem szolt utana a gyerekemhez (sem hozzam).
DE masik Mester (Honvedbol Hórvölgyi Eszter) vigasztalta fiamat.

A vereseg nem problema, abbol tanulni kell!
De a Mesterbe vetett hitem ingott meg, nem tudom mennyire kell ezt komolyan venni?
Hogyan talaljam ezt a fiamnak?

Előzmény: Kijo (3434)
Kijo Creative Commons License 2000.04.09 0 0 3435
Szakmai kerdesekben is,hogy erdekes legyen:

Valaki azt mondta,hogy: "Regen a szamurajt nem is szamurajnak hivtak."

zusa,komono,hinin ... es ezzel nem mondott mast,mint Samurai! Attol,hogy a samurai kasztot elemeire szedjuk szet...,meg mindig szamurajok maradnak. Ezzel csak azt lehet bemutatni,hany fajta retege,milyen sorrenbe sorolhatoak azok.
Louis a konyveben szerintem ezzel a sorolassal nem azt akarta mondani,hogy nem samurajnak hivtak a samurajokat. (Aki japanrol irna atfogo tortenelmet egyszeruen nem tudom elkepzelni,hogy ilyen ostobasagot hirdetne. Louis tehat valoszinuleg jol irta,csak valaki a sajat agyahoz meretezte,teljesen felre gondolva es mashoz igazitva azokat. Ahoz amit o gondolt es nem ahoz amit az valojaban jelent.)
En pedig "sugtam" is,de nem hallotta a kutya sem. : )
Japan konyvekben ugyanis,ha a samurajt nem samurajnak nevezik meg,akkor "kerai" -nak hivjak oket....,es nem zusa,komono es hinin-nek...,nos ebben biztos lehetsz. Ez a kifejezes erdekes lehet akkor,ha egy adott csapton belul akarja valaki szetszortirozni oket. Ritka eset nagyon.
A kerai viszont mindig helyes lesz...,es ennek nem is feltetlen kell tenyleg szamurajnak lennie.

A felsorolas inkabb csak erdekesseg (mert az ennyire szetszortirozas inkabb az europai esznek felel meg es nem a japannak,ahol csak csaladon belul lehetett fontos ki hova tartozik es ehez megfeleloen visel e mas nevet,de mindenki masnak pusztan samurai lesz..es pedig Minamoto samurai-a,vagy Fujiwara samurai-a...,oszt ezzel le van zarva.)
Tehat erdekessegnek tenyleg erdekes,az ismerete nem hiaba valo. Csak sajnos nem azt mondtak el vele,amit elakartak mondani. ..marmint,hogy a samurait nem samurainak hivtak regen...ehez olvasonak es ironak sajnos nagyon mas vilagba kellett kerulnie.

...Hiryu! Nehogy megakarjal gyozni...,mert nem hagyom am magam... : )..nem,semmikeppen sem,nem en,ha az osszes fogam fog kihulni a szoritastol,akkor sem...,inkabb megdoglom...hihi.
Legy atkozott te,te,te gazember,te,te hazug alavalo,aki mast mer allitani,mint en...aki pedig a szin tiszta igazt irom?! Hat dongesd csak a melledet,engem ugyan meg nem gyozhetsz az egvilagon semmirol...eskuszom! Alavalo vagy es hazug...,hat hogy mereszeled te ezt..velem(!),velem...aki pedig tudja...te vagy az aki nem tudod,en,en,en tutira ismerem...,ha beleszolsz szetverem a fejed...,de lagalabbis a menzan rolad fogok meselni a tobbieknek...,hogy legyen akikkel rolad fikazunk es ok ott a menzan,mind mellettem vannak am! Na ugye,hogy igazam van?!

kijo

Kijo Creative Commons License 2000.04.09 0 0 3434
bocso fura versenye:

Ebbol nem sokat lehetett erteni,de ahogy elnezem valami hulyesegrol szol,ami DLala asztala. Kivancsi leszek mit fog hozzaszolni.
-----------------------------------------
mami nyanya melege:

Sose feltsed hiryut nincs neki se kulonosebb baja. Fiatal,tuzes...ebbol erthetoen torekszik a valahol,valamiben elsosegre...es mikor ugy erezheti,hogy ezt valaki szamara veszelyezteti,akkor foggal korommel. Azon kivul az eloiteletek befolyasoljak gondolatait...ami megint ertheto. Nos,igy szamara mindenki ellenfel lesz...,aki mast mond mint o. Pedig senki sem azt mondja neki,hogy o hulyeseget mondott,hanem keveset. Van amit rosszul tud,de ugy latszik inkabb mast nevez meg melldongetonek es hulyenek,mintsem ebbol valamit is eszrevegyen. (Nekem te ne dumaljal!...tipus embernek,ez tenyleg osszetuzes nelkul nehez is lenne.)
Az en hibamnak felhozhato,hogy nehezen viselem el amikor valaki ennyire nyugat majmolo. Egy amerikai,francia,angol ... iro konyvebol tanultakat keszpenznek es majdhogynem egyetlen igaznak ertekeli,..ami ugye fantasztikus,klassz es szuper..jelzoket illet...,viszont mikor ugyanazt vagy mast egy "magyar" ir le es elter attol,amit hiryu lathat a szemeben"nagy" nyugatiaktol,akkor az a magyar hulye,hazug es kulonben is menjen a fenebe... Louis Frederic leirta azt mar konyveben...,akkor az olyan mint en,mar csak tapsifules lesz...,amit eleg rondanak tudok latni...,sokszor feleslegesen persze.
En sajna vele ellentetesen gondolkodom...es igy ,ha Teakwondorol akarok olvasni...,akkor nem keresem hozza a "klassz" nyugati irokat....,mert szamomra egy "magyar" tobbet er annal,meg akkor is ha nem tudhat "sokak szerint annyit" mint az a klassz angol vilagbajnok. A karaterol szinten nem tartok "klassz" ex vilagbajnokok altal irt konyveket,mert a karaterol ugy,hogy az nekem szol,magyar tudja leirni. Nos,ez nalam annyit jelent ugye,hogy Taekwondorol nekem egy magyar Taekwondos irjon VAGY koreai! A tobbit pedig csak bizonyos kitetelekkel,feltetelekkel fogadhatom el,mert nem hozzam,hanem az angol,az angol olvasokhoz irta...,igy annak megfeleoen,azok igenyeinek megfeleloen okoskodja ki magat. A karate konyveimet magyarok es japanok altal irt konyvekbol allitom ossze....,mert ezek meg hozzam szolnak...a tobbi nem. A tobbibol legfeljebb lehet meriteni reszleteket,de azt latni jonak,es foleg jobbnak,mintha azt egy magyar irta volna...,az kierdemli az utalatom.
Nalam valahogy igy nez ki: "Aki Funakoshi-t idezi,az idezze melleje Antal Janost is!" Funakoshi minden shotokanos istene,a mienk pedig Antal es nem sir Arthur es Chak Norris. A kulfodiek pedig arra jok,hogy ne majmoljuk oket,hanem elvegyuk toluk,ami nekunk beloluk megfelel. En Dr. Gulyas konyvet meg ma is sokkal nagyobb elvezettel olvasom,vagy Harmath Laszlo:Testbol edzett fegyveret,mint akarmelyik mas "naluk feltetlen sokkal jobb,nyugati" nagy esszeseet. Persze,hogy "sokkal jobb" az a Holland,angol stb. karates....,en Borzsei es Kurdy tanitasaival megis beernem. Nem tartod oket eleg jonak? Hulyebbek ok a gorog Amatheustol?
Nem tehetek rola,de en tenyleg nem szeretem,ha valaki egy "nyugatit" magasztal es tart tobbre a hazajaban. Egy magyar karatesnak egy "magyar" jelenti a biztosat,aki neki tuti jot akar,es a japan jelenti azt a tanitot,akit feltetel nelkul lehet elfogadni. A tobbi pedig mar csak mellekes. Hiryu tudomanya viszont mar megelozi ezeket,es karaterol,japanrol nem japan vagy magyar konyveket vesz elo,hanem a "szamara" klassz fejnek tartott akarki mast...megelozve magyart es japant vele. Kepzeld..en egyaltalan nem tartom magam kevesebbre,mint Hiryu tart Louis-al szemben.
Egyaltalan nem vagyok benne biztos,hogy az Louis a Japan Tortenelmrol tobbet tudhat es jobban irhat nalam. Ezt meg Hiryu sem tudhatja biztosra...,csak eppen a nyugat majmolo fefogasa miatt elkepzelni sem tudna ilyet.
Ezert lathatsz olyat,hogy ellenszenv,mert Hiryu es masoknak en nem lehetek "magyar" szemukben.A kulfoldre szakadt szemet,majdhogy nem hazaarulo,aki beolvadt a befogado orszaga kozegebe. Fujj nem? Az ilyen lattan pedig nekem is okolbe szorulhat a gyomrom nem? Hogy eloiteleti nem errol szolnak pedig meg csak meg sem kivan nyugtatni (hogy tevedek),ellenkezoleg.
Aki nem kicserelni akarja velem az ismereteit (meg ha az konyvbol fakad is),hanem azt kivanja szembe allitani velem,az csak haragszik vagy nem,csak ostoba lehet. Ezen a forumon ugyan ki lehetne nektek mas,aki tudhat meg valami mast,es talan tobbet mint Hiryu Louisa es a tobbi csoda konyv iroja? Nekem itt nincsen a japan tortenelmrol irt konyvek,csak a japan irok altal irottak. Nem Louis konyvebol tudom meg a katonaknak mi volt a megnevezesuk stb. hanem Minamoto-tol,Fujiwaratol stb.-tol kozvetlen. Louis tolem irhat amit akar,a Minamotok kozepkori levelezeseit,ami fennmaradt,inkabb olvasom,abban van a japan tortenelem. Hiryu klassz iroi,pedig konnyen meglehet,hogy ugy irtak japanrol konyvet,hogy egyszeruen fogtak egy japanul megirt konyvet es angolra..egyebre foridtottak csupan azt... ,de megrosszabb is lehet..,hogy mar egy angolul irt konyvet,irtak at megint egy masik nyelvre...,anelkul,hogy azt az eredeti japan konyvvel is osszevetettek volna....,ha nem tudnak hozza japanul,hogyan vethetnek azzal ossze? Nem is fogja ilyenen torni magat egy argentin,mikor spanyolul mar megitak Madridban,es ha Madridban megvan mar spanyolul egy francianak meddig tart atirinia?? Ti pedig az ilyen sokszor atirt konyvekbol okosodhattok...es ugy erzik sokan huuu,de klassz! ..ehez mar nem tudhat hozzafuzni semmit egy magyar. A konyvek es abbol meritett tudasrol,korulbelul lathatod mi a velemenyem.
Mi sem tudnank lelkesedni tulsagosan,ha a magyar tortenelmet egy brazil muki irna le,es az altala magyar tortenelmet bemutato konyv lenne az etalon amit franciara es egyeb masra forditgatnak...,had tudjak meg a magyarok tortenelmet masok is...,csak eppen az altalunk irt es inkabb magyar tortenelemrol szolo sajat irasainkat nem olvasna senki sem...,tenyleg magyar tortenelmet olvasnak kulfoldon szerinted? Tenyleg japan tortenelmet olvas Hiryu egy Louistol es kitudja meg kitol?(Csak eppen nem magyartol es nem japantol..,mert ugy latszik ehez en es a japanok mar kevesek vagyunk.)

Kezit csokolom.

kijo

bocso Creative Commons License 2000.04.09 0 0 3433
Szerbusztok,

egeszen mas tema, de kellene tobb velemeny,
ha ugy gondoljatok maganba: bphome@freemail.hu
Koszi
--------------
Verseny (WTF TKD) , donto, egy klubbol a versenyzok (11 evesek) , az edzo nem ul be egyikhez sem. A meccs utan a veszteshez nem szol az edzo...
Masik klubbol jon az edzo vigasztalni, mert hat a mecses...
Na hat akkor mi van!

mami nyanya Creative Commons License 2000.04.08 0 0 3432
Kijo

Örülök, a melegebb hangú hozzászólásodnak, értetlenkedve olvastam mindkettőtök irásait, és nem értettem, mi juttathatott el mindkettőtöket idáig. Én úgy látom, Te tényleg csak kiegésziteni szeretted volna az ismereteit Hiryunak... De egyszer csak miért lettek ezek a "párbeszédek" ilyen kemények, nem tudom.
A fene érti időnként, ki miért kapja fel a vizet, de remélem vége van. Szeretném.
Hiryu Te is kellesz hozzá.
És boccs mind a kettőtöktől, hogy belebeszéltem.
Egyébként én is itt vagyok hétvégén.:-)

Sok szeretettel

mami nyanya

Előzmény: Kijo (3431)
Kijo Creative Commons License 2000.04.08 0 0 3431
hryu

no,akkor egyedul maradva vegszokent meg annyit,hogy " kellemes edzest kivanok neked."
Remelem kuzdelem gyakorlasakor engem kepzeltel az ellenfeled helyebe es jol kiosztottad. : )
A legjobb amit tehetsz..mondhatom...,hogy elmesz edzesre. Tobbet er az minden konyvednel,es japant latott oktatoidnal,haveroknal,akik sugnak neked.(idonkent hianyosan)

En ma ket edzesen tul vagyok,varom,hogy kezdodjon a teveben a film es furdes alvas.
A mai edzeseket atlogtam,csak ucsorogtem es figyeltem,hogyan csinaljak,akiknek epsegben vannak a csontjai. Egy kisse osszetorve is elszoktam menni...legalabb nezni az edzest. (Nem feltetlen csak edzes vegett megy be a DOJO-ba az ember (figyeled en valoban DOJO-ba jarok edzeni..)
,van amikor csak a becsulet kivanja,hogy veralafutasokkal telve is ott legyen. Ilyenkor elnezik,hogy eszemagaban sincs gyakorolni.
Valahogy ugy erzem,hogy 6 Dan-os vizsgara mar nem keszulok fel. Azt mar ketlem,hogy tul elhetem. (Oreg lettem vagy mi a fene? Egy kicsit felek is attol,hogy nem lesznek akkor ennyire parnas kesztyuek velem. A felelem pedig tudod,hogy nagy ur ugye? En pedig komolyan ketlem,hogy a kovetkezo fokozatra "fizikailag" volna akar csak kicsi eselyem. Egy-ket hetig igy is cafatul fogom erezni magam. Talan a fajdalmakat is egyre nehezebben viselnem? Tudja fene,de rohadtul faj mindenem. Az orvos is csak csovalja a fejet,hogy minek csinalok en ilyet.
Tulajdonkeppen orulnom kellene,de nem nagyon erzek ma meg ilyet. Lattad volna a felesegem,mikor a mesterem hazahozott a sajat autojan! No,akkor o is en is azt hittuk,hogy meghalok!
Azt hiszem,itt tenyleg abba hagyom. (A tovabbi fokozatokra gondolok.)

Agyilag viszont pihent vagyok,harom ujjam is epsegben van meg,irni tudok. Vigyazat! A szocsatakban meg gond nelkul reszt vehetek...Ha akarod.

kijo

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!