Keresés

Részletes keresés

ha4nz Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62174

Linkelj egy ilyen kábelt légyszi! Ilyet még nem láttam, de tudom miért méretezik így...

Előzmény: Zs:) (62168)
Fázisceruza Creative Commons License 2015.03.10 -1 0 62173

Ma dolgoztam egy lakásban ahol viszonylag új szerelés volt, de durván alul méretezve.  

Konyha komplett betápja: 3x1,5mm2 MCU, sodrott kötések, 20C A-ra biztosítva. 

Rajta:  mosógép, mosogatógép, villany sütő, mikro, vízforraló meg a többi konyhai vacak.

És ez egy kisgyerekes háztartás, ami tudot mit jelent?! -minden megy egyszerre.

Amúgy meghibásodás nem volt a vezetékhálózatban. 

 

Ezt csak azért írtam le, mert a táblázatok néha nem ismerik a fizikát. 

Előzmény: Lacivill (62161)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62172

Sziasztok szép estét.

Múltkor többen adtatok tanácsot géppel kapcsolatban.

Megvettem a Makita 2470 es gépet.

3 nap alatt úgy hogy 3 órákat használtam a gépet közben volt pihi is . Elfogyasztottuk a kb 20 négyzetméter önterülő felvésését.

Innentől kezdve amit megy a gép azt már pluszot hoz.

Bérlés is szóba került de kaukcióra akartak 60-70ezret kérni és ha elromlik a gép oda a kaukció.

Ez volt a szerződésbe.

Inkább ezért vettem egyet.

Amire nekem kellett már megdolgozta az árát.

 

Köszönöm a tanácsokat mindenkinek.

 

ötfelezős Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62171

Bocsánat, de a Kelvin hőmérsékletnél sem fok, az mindig csak Kelvin.

 

 

Általában: Alábbi megvilágításos eszmecserében végül is beleértve ugyan látom, de kimondva nem, amit 70-ben a technikumban tanultam munkaegészségtanból, hogy a megvilágítás erősségének és a színhőmérsékletének viszonya nem mindegy (Kruithof diagram).

 

Előzmény: Vargham (62106)
Prefetto Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62170

Mán bocs, de a rajta lévő kések helycseréje épp elég lehet, nem kell az egész fejnek 360 fokot fordulni.

Előzmény: gepesz (62095)
Szirty__ Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62169

"ha rezisztiv terheles van" részletre figyeltél?

Előzmény: Zs:) (62168)
Zs:) Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62168

Ezt már párszor kitárgyaltuk, hogy nem így van!

Nem véletlenül gyártanak olyan kábelt, aminél a nulla vezető keresztmetszete nagyobb mint a fázisvezetőké.

Persze ez eléggé speciális eset, de létezik.

Előzmény: C20NE (62158)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62167

"Nagyon ötletes dolgokat mondasz távvezérlésre, biztosan valóban jó lehet, csak nemtudom mennyi plusz költség,"

 

Kb ezerféle lehetőséget mondtam, a kérdésedből viszont nem derül ki, hogy melyik lehetséges kombináció érdekel. Az összes lehetséges kombinációt+árat meg... nincs időm regényt írni.

 

"meg kábelezés a fogyasztókhoz, hogy ezek valóban is működjenek ?""

 

Ha egész nyaraló összes áramkörét áramtalanítod, akkor nem kell speciális kábelezés az egyes fogyasztókhoz, hiszen egyetlen ponton mindent áramtalaníthatsz, pl egy mágneskapcsolóval.

Készenléti (magyarul: stand-by) állapotban az egész nyaralóban csak a riasztó kapjon energiát, plusz téli üzemmódban a temperáló fűtés, nyári üzemmódban meg esetleg a hűtőszekrény,

az összes többi áramkört egy ponton (az elektromos elosztóban) egyszerűen megszakíthatod.

 

Ha van igény télen a fűtés / nyáron a klíma távolról (pl mobiltelefonnak) történő be/ki kapcsolására, akkor persze azokat az áramköröket se szakítsa meg a mágneskapcsoló.

Ha van biztonsági kamera rendszer is, akkor értelemszerűen annak is mindig működnie kell,

sőt ide kapcsolódhat az internet modem/router energiaellátása is, hogy távolról ránézhess a kamerákra.

Satöbbi.

 

Mágneskapcsoló helyett lehet alkalmazni SSR-t is, habár három fázisra és ilyen áramokra már nem olcsó dolog.

Előzmény: Twinsen77 (62160)
Dreamer Creative Commons License 2015.03.10 0 1 62166

Ha fűtött a helység, akkor le lehet kapcsolni, egyébként le kell üríteni a fagyveszély miatt.

 

Dreamer

Előzmény: Benedek L. (62162)
peterch Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62165

Szia !

 

En konkretan a Stiebel eltront irtam, mert azzal van nagyon pozitiv tapasztalatom. De szerintem ekkora teljesitmennyel mar mas gyartok termeke is hozza a format. Gondolom, hogy az egyszerubb vezerlesu is tud folyamatosan  melegvizet kesziteni a kert homersekleten meg furdokadban valo furdeshez is realis idoben, hiszen ugyanaz a teljesitmeny all rendelkezesre.

 

Udv , Peter.

Előzmény: Twinsen77 (62160)
Dunit Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62164

Nekem anno volt egy bérlőm. Naponta nézte a villanyóra és gázóra fogyasztását, amíg bele nem zavarodott. A villanyóránál elnézett egy tizedest. Így végül elment.

Jobb is.

Előzmény: Benedek L. (62162)
C20NE Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62163

Valamint az így kiválasztott keresztmetszeteket kevesen ellenőrzik feszültségesésére is!

Előzmény: Lacivill (62161)
Benedek L. Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62162

A műhely öltözőjében lévő villanybojler (nem igazán újszerű) annak ellenére anno, egész télen be volt kapcsolva, hogy mondtam a férjemnek, vegye ki az áram alól, úgy sem használja télen! Én közben nem nézegettem, de mikor rájöttem, hogy nincs kikapcsolva, dühös lettem. ő azzal vígasztalt, hogy ha nem használjuk nem fogyaszt! 22 ezer Ft plusszba került ez a kísérlete! Azóta sem tudjuk meggyőzni (pedig műszaki ember, nem buta csak fafej), hogy nem volt igaza, mert néha-néha mikor lehűlt a palást, fogyasztott. Nos, azóta én rendszeresen ellenőrzöm a gáz és villanyórákat is - feljegyzem, kiszámolom - hogy hogyan is állunk időarányosan a fogyasztással.

Lacivill Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62161

A vezeték terhelhetősége táblázatok azok nem kalkulációk. Valamint sokan nem nézik meg utolsó oszlopot, a biztosító értéke. Mert a 2,5mm2-hez 16A társul

Előzmény: Twinsen77 (62160)
Twinsen77 Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62160

Köszi mindenkinek az eddigi infókat!

 

 

peterch: konkrét tipust tudsz mondani esetleg ? vagy a lényeg inkább az lenne, mekkora teljesítményüvel voltál megelégedve. Mondjuk szerintem nekem egy alap modell is elég, nem kell LCD kijelző, meg többfajta wellness fokozat, stb..

 

Mekk Elek ezermester: Nagyon ötletes dolgokat mondasz távvezérlésre, biztosan valóban jó lehet, csak nemtudom mennyi plusz költség, meg kábelezés a fogyasztókhoz, hogy ezek valóban is működjenek ?

 

Ami a vezeték keresztmetszetet illeti, a kalkulációs oldal szerint ilyen hosszra (10m) elég 2,5 mm2 ami nekem kevésnek tűnik. Találtam közben  olyan vízmelegítő típust, ahol kitértek erre és azt írták 4mm2-es kell hozzá mint minimum. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62156)
peterch Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62159

Szia !

 

Valoban igy van. Ha akarod, akkor konkret hofokot allitasz be rajta es direktben furodhetsz alatta, nem er meglepetes , hogy most kifogy a tarolo es hidegviz zudul a nyakadba. Nekem nagyon tetszett es nagyon meg voltam elegedve vele. 

 

Udv , Peter.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62157)
C20NE Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62158

A nullan a maximum , ha rezisztiv terheles van , nem lehet nagyobb mint a fazis arama. Ha egyik fazis terhelese leakad akkor is a fazis arama lesz, ha ket fogyaszto leakad akkor is, csak a fazisa lesz mas. Rajzold fel a vektorabrat az beszedesebb.

Előzmény: King_of_Giants (62148)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62157

20-25 kW átfolyós teljesítmény

az már valóban nem csak amolyan "nyaralós" zuhany alatti pancsikálást tesz lehetővé,

de akár egy forróvizes-zuhatagos dagonyázást is :)

Előzmény: peterch (62155)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62156

"a Házba 40/32/32 jön be"

 

Ha ez nem a lakók életkora, hanem a bejövő amper, akkor ez már simán elbír egy használható (tehát minimum 5 kilowattos) átfolyós vízmelegítőt is.

 

"bojlert nem szeretnék, mert nagy"

 

Egy 80 literes bojler közvetlenül a mennyezet alá szerelve nem sok helyet foglal, lehet alá tenni dolgokat: pl hűtőszekrényt, de mosógép, mosogatógép, edény-szekrény akár még egy 120 literes bojler alatt is elfér, szóval a túlsok helyfoglalás nem mindig igaz.

 

"és ugye mindig melegen kell tartani a vizet"

 

Egy jó erős fűtőszállal ellátott nemtúlnagy bojler már a bekapcsolásától számított fél óra múlva langyos vizet produkál, újabb fél óra múlva pedig már lehet zuhanyozni is. A bekapcsolása pedig történhet mobiltelefonnal távolból, de még jobb automatikusan: az éppen kikapcsolt riasztó berendezés PGM/status kimenete elindíthatja automatikusan a bojler fűtését,

de akár a ház összes dugalját és világítási áramkörét is a riasztó kapcsolhatja ki-be,

sőt a vizet is elzárhatja egy (fagyhatár alá telepített) mágnesszeleppel

és ha vóna ott gáz, aklor még arra is tennék egy mágnes/motoros szelepet.

 

...és amikor távozás után hazafelé kétséged támad, hogy a nyaralóban lekapcsoltad-e a villanyrezsót és elzártad-e a gáz/víz csapot, akkor egyszerűen felhívod a riasztódat, hogy élesített állapotban van-e.

Ezután már csak az a kérdés maradt, hogy a maradék gulyáslevest a hűtőben felejtetted-e...

Előzmény: Twinsen77 (62153)
peterch Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62155
Előzmény: peterch (62154)
peterch Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62154

Szia !

 

Bocsi a belevauzasert!   Nekem egy ilyen DHL SLi elektronikus vezerlesuvel van tapasztalatom . Siman zuhanyozhatsz, ami csak belefer. Gyozi a melegviz utanpotlast. 3N ,tehat 3 fazis es nula kell hozza.

 

Udv , Peter.

Előzmény: Twinsen77 (62153)
Twinsen77 Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62153

a Házba 40/32/32 jön be, tehát erre nem kell költeni. bojlert nem szeretnék, mert nagy és ugye mindig melegen kell tartani a vizet . Mivel egy hétvégi házról van szó, ezért csak időszakosan kell meleg víz. Így az átfolyásos vízmelegítő tűnik a legjobb megoldásnak. Vagy persze beköttetni a gázt, de annak összköltsége messze túlmutat ezen. Mindazonáltal lehet elég lenne kisebb is. csak jó lenne élsókézből lévő info, nem marketing bullshit. Mert az ilyen 3-5KW-os hoz volt szerencsém, és az mindent csinál csak meleg vizet nem kb. 

 

A melegítő még nincs meg, így nemtudom leolvasni a bekötést, hogy mi a helyzet a nullával. De a kapcsolószekrényből közvetlen akarom neki húzni a vezetéket, amin csak ez a fogyasztó lesz.

Előzmény: C20NE (62144)
Szirty__ Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62152

Helló arenarock!

 

Tételezzük fel bátran, hogy a feltehetőleg tisztán ohmos terhelést okozó átfolyós vízmelegítő esetében ennek a valószínűsége elhanyagolható.

Előzmény: arenarock (62151)
arenarock Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62151

Viszont nem az a legrosszabb eset, hanem ha az egyik fázison kapacitív, a másikon meg induktiv terhelés van, és ekkor nem 32A a maximum, nagyon nem...

Előzmény: Szirty__ (62146)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62150

De ha már itt vagyok

Emlitettem korábban a haverom fényező műhelyét

Nem hagy nyugodni a földelés milyensége

Valahonnan messziröl, mindenféle kötéseken és kábeleken felvonulási szekrényen át érkezik az elosztótáblára a 3x400/230 külön nulla, külön föld vezeték

 

Mennyi ma egy földelési ellenállás mérés pénzben? ÉV relé mennyiben befolyásolja/elégíti ki a jóságot illetve a földelés megfelelőségét, az ember védelmét egy nem megfelelő földelés esetén?

Igencsak rábeszélném a havert hogy végeztesse el, de neki elég ha ég a lámpa és mennek a villanymotorok

Előzmény: King_of_Giants (62149)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62149

Szimmetrikus terhelés esetén 0A (nem folyik áram a nullán)."

 

De ismerős mondat, csak nagyon-nagyon régen volt :)

Most kicsit utánanéztem

Előzmény: Szirty__ (62146)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62148

Az ferl sem merült bennem, hogy kizárólag a vizmelegitő miatt kell a 3x32A

Gondoltam, van ott világitás is + miegymás

 

De nézzük, mi van ha világitás is van, tehát nulla is

Legyen azonos a fázisvezetővel? Mennyi folyik a nullán ha nincs ilyen kizárólag 3F fogyasztó?

Előzmény: C20NE (62147)
C20NE Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62147

Tehát az Ő esetében nincs szükség a nulla vezetőre hacsak az áramkörben nincsenek olyan fogyasztók ( működés jelző lámpa, mágneskapcsoló...) ami miatt mégiscsak be kell kötni. A berendezés kapocsdeszkájáról egyértelműen kiderül. Ha be kell kötni a nullát akkor a fázisvezetővel egyezzen meg a keresztmetszete.

Előzmény: King_of_Giants (62143)
Szirty__ Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62146

Helló King_of_Giants+

 

"3F 32A esetén mennyi folyik a nullán, világítási teljes kiterhelt hálózaton? 96A?"

 

Nem.

Szimmetrikus terhelés esetén 0A (nem folyik áram a nullán).

A legrosszabb esetben pedig 32A (ha csak egy fázis van terhelve)

 

Előzmény: King_of_Giants (62143)
C20NE Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62145

3f szimmetrikus terhelésnél ha a fogyasztók tisztán rezisztívek nem folyik áram a nullán.

Előzmény: King_of_Giants (62143)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!