Keresés

Részletes keresés

peterch Creative Commons License 2015.03.11 0 0 62186

Szia !

 

Jelenleg min fozol, ha szerinted csak villany lehet? A 3x16A az segitene rajtad. 

 

Udv , Peter.

Előzmény: Siruba (62184)
C20NE Creative Commons License 2015.03.11 0 0 62185

Ha az a 6A komoly, akkor olyan öreg a rendszer, hogy hamarosan muszáj lesz bővíteni, vagy azért mert műszaki hiba lesz vagy mert másnak is kellene teljesítménybővítés.

 

Amúgy ki mondta, hogy nem bírja? Megvizsgálta szerelő és Ő nyilatkozott vagy a közös képviselő blöffölt egyet?

 

Ha egy fázison nem engednek többet , kérj 3x16A-t akkor eloszlik a terhelésed a fázisok között.

 

16A-re villany tűzhelyt nemigen fogsz tudni tenni max egy 1 lapos rezsót.

Előzmény: Siruba (62184)
Siruba Creative Commons License 2015.03.11 0 0 62184

Kedves Mindenki!

 

Villanytűzhelyet szeretnék, vagyis hát csak azt lehet. Ez egy régi polgári lakás, melyben jelenleg 6A van. 32A-ra nem számíthatok, mert azt a lakóközösség nem hagyná jóvá, mivel 500 000 lenne a kábelezés, mire behozzák a házba. 16A jöhet számításba. Ez nekem elég lesz, vagy mit csináljak?

 

Köszönöm mindenkinek!

C20NE Creative Commons License 2015.03.11 0 0 62183

Viszont erre a konkrét esetre reagálva írtad, hogy nem így van! És ez így megtévesztő.

Előzmény: Zs:) (62181)
pajaci Creative Commons License 2015.03.11 0 0 62182

Köszönjük Emese :-)))))))))))))

Előzmény: Fázisceruza (62173)
Zs:) Creative Commons License 2015.03.11 0 0 62181

nem figyeltem, mivel nem erről a konkrét esetről beszélek :)

Előzmény: Szirty__ (62169)
C20NE Creative Commons License 2015.03.11 0 0 62180

A vezetéknek van ellenállása mely függ az anyagától a keresztmetszetétől és a hosszától. Ha ezen a vezetéken áram folyik Ohm törvénye értelmében feszültség esik rajta. Ha megméred a nulla fázis feszültségét egy terhelt vezetéknek a betápnál és a terhelésnél azt tapasztalod, hogy a terhelésnél kisebb feszültséget mérsz. A különbség a feszültségesés. A teljesítmény ami a vezetéken hővé alakul az a rajta eső feszültség és az átfolyó áram szorzata. Ezzel pár gond van:

 

- A vezeték ha túl nagy az ellenállása jelentős mennyiségű hőt termel, ami nem az edényt fogja így melegíteni a tűzhelyen, hanem a falat és a csőben mellette lévő többi vezetéket.

- A melegedéstől megnő a vezeték ellenállása és a folyamat öngerjesztővé is válhat aminek a vége az is lehet extrém esetben, hogy leolvad a szigetelés és zárlat keletkezik a védőcsövön belül.

- A lecsökkent feszültség miatt probléma lehet a fogyasztóknál. Az izzóknak megváltozhat a színhőmérséklete a motorok terhelhetősége csökken stb. ( Tipikusan akkor veszed észre, hogy valami nem kerek ha mondjuk bekapcsolod a vízforralót a pulton és jól látható módon az izzó fényereje lecsökken. )

 

Ezért világítási áramkörnél 2% egyéb fogyasztónál 3% -nál nem lehet nagyobb a feszültségesés. A vezetéked lehet, hogy megfelel a terhelhetőség szerinti táblázat alapján, de tovább kell vizsgálni és meg kell nézni, hogy megfelel-e a feszültségesés szerinti vizsgálatnak is. Ha megfelel akkor be lehet építeni ha bármelyiken elhasal akkor nagyobb keresztmetszetet kell választani.

Előzmény: Twinsen77 (62177)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.03.11 0 0 62179

A weben sok irodalom van fenn, egyetemi jegyzetek is.

 

Röviden két pont között mekkora feszültség csökkenés lesz, ami függ a terheléstől, a vezeték anyagától és távolságtól. Hatása vezeték melegedés = többlet terhelés hatásos felhasználás nélkül.

Előzmény: Twinsen77 (62177)
Vargham Creative Commons License 2015.03.11 0 0 62178

Igazad van, 1967 óta nem kell hozzá a fok.

Előzmény: ötfelezős (62171)
Twinsen77 Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62177

A feszültségesésről mit kell pontosabban tudni, mennyire lényeges dolog és hogyan kell számolni ? 

Előzmény: C20NE (62163)
Twinsen77 Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62176

való igaz hogy nem voltam konkrét. leginkább azért nem, mert még magamsem tudom pontosan mire lenne szükség. most leginkább az tűnik ésszerünek, hogy teljes áramtalanítás, kivéve riasztó persze, és ez mobilrol kapcsolható legyen. Ennél extrább dolog nemhiszem hogy kell egyenlőre.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62167)
Szirty__ Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62175

"Ezt csak azért írtam le, mert a táblázatok néha nem ismerik a fizikát. "

 

Ismerik azok, de ott van egy egészséges biztonsági ráhagyás is, ami az általad vázolt összeállítás esetében nem nagyon ismerhető fel.

 

Előzmény: Fázisceruza (62173)
ha4nz Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62174

Linkelj egy ilyen kábelt légyszi! Ilyet még nem láttam, de tudom miért méretezik így...

Előzmény: Zs:) (62168)
Fázisceruza Creative Commons License 2015.03.10 -1 0 62173

Ma dolgoztam egy lakásban ahol viszonylag új szerelés volt, de durván alul méretezve.  

Konyha komplett betápja: 3x1,5mm2 MCU, sodrott kötések, 20C A-ra biztosítva. 

Rajta:  mosógép, mosogatógép, villany sütő, mikro, vízforraló meg a többi konyhai vacak.

És ez egy kisgyerekes háztartás, ami tudot mit jelent?! -minden megy egyszerre.

Amúgy meghibásodás nem volt a vezetékhálózatban. 

 

Ezt csak azért írtam le, mert a táblázatok néha nem ismerik a fizikát. 

Előzmény: Lacivill (62161)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62172

Sziasztok szép estét.

Múltkor többen adtatok tanácsot géppel kapcsolatban.

Megvettem a Makita 2470 es gépet.

3 nap alatt úgy hogy 3 órákat használtam a gépet közben volt pihi is . Elfogyasztottuk a kb 20 négyzetméter önterülő felvésését.

Innentől kezdve amit megy a gép azt már pluszot hoz.

Bérlés is szóba került de kaukcióra akartak 60-70ezret kérni és ha elromlik a gép oda a kaukció.

Ez volt a szerződésbe.

Inkább ezért vettem egyet.

Amire nekem kellett már megdolgozta az árát.

 

Köszönöm a tanácsokat mindenkinek.

 

ötfelezős Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62171

Bocsánat, de a Kelvin hőmérsékletnél sem fok, az mindig csak Kelvin.

 

 

Általában: Alábbi megvilágításos eszmecserében végül is beleértve ugyan látom, de kimondva nem, amit 70-ben a technikumban tanultam munkaegészségtanból, hogy a megvilágítás erősségének és a színhőmérsékletének viszonya nem mindegy (Kruithof diagram).

 

Előzmény: Vargham (62106)
Prefetto Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62170

Mán bocs, de a rajta lévő kések helycseréje épp elég lehet, nem kell az egész fejnek 360 fokot fordulni.

Előzmény: gepesz (62095)
Szirty__ Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62169

"ha rezisztiv terheles van" részletre figyeltél?

Előzmény: Zs:) (62168)
Zs:) Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62168

Ezt már párszor kitárgyaltuk, hogy nem így van!

Nem véletlenül gyártanak olyan kábelt, aminél a nulla vezető keresztmetszete nagyobb mint a fázisvezetőké.

Persze ez eléggé speciális eset, de létezik.

Előzmény: C20NE (62158)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62167

"Nagyon ötletes dolgokat mondasz távvezérlésre, biztosan valóban jó lehet, csak nemtudom mennyi plusz költség,"

 

Kb ezerféle lehetőséget mondtam, a kérdésedből viszont nem derül ki, hogy melyik lehetséges kombináció érdekel. Az összes lehetséges kombinációt+árat meg... nincs időm regényt írni.

 

"meg kábelezés a fogyasztókhoz, hogy ezek valóban is működjenek ?""

 

Ha egész nyaraló összes áramkörét áramtalanítod, akkor nem kell speciális kábelezés az egyes fogyasztókhoz, hiszen egyetlen ponton mindent áramtalaníthatsz, pl egy mágneskapcsolóval.

Készenléti (magyarul: stand-by) állapotban az egész nyaralóban csak a riasztó kapjon energiát, plusz téli üzemmódban a temperáló fűtés, nyári üzemmódban meg esetleg a hűtőszekrény,

az összes többi áramkört egy ponton (az elektromos elosztóban) egyszerűen megszakíthatod.

 

Ha van igény télen a fűtés / nyáron a klíma távolról (pl mobiltelefonnak) történő be/ki kapcsolására, akkor persze azokat az áramköröket se szakítsa meg a mágneskapcsoló.

Ha van biztonsági kamera rendszer is, akkor értelemszerűen annak is mindig működnie kell,

sőt ide kapcsolódhat az internet modem/router energiaellátása is, hogy távolról ránézhess a kamerákra.

Satöbbi.

 

Mágneskapcsoló helyett lehet alkalmazni SSR-t is, habár három fázisra és ilyen áramokra már nem olcsó dolog.

Előzmény: Twinsen77 (62160)
Dreamer Creative Commons License 2015.03.10 0 1 62166

Ha fűtött a helység, akkor le lehet kapcsolni, egyébként le kell üríteni a fagyveszély miatt.

 

Dreamer

Előzmény: Benedek L. (62162)
peterch Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62165

Szia !

 

En konkretan a Stiebel eltront irtam, mert azzal van nagyon pozitiv tapasztalatom. De szerintem ekkora teljesitmennyel mar mas gyartok termeke is hozza a format. Gondolom, hogy az egyszerubb vezerlesu is tud folyamatosan  melegvizet kesziteni a kert homersekleten meg furdokadban valo furdeshez is realis idoben, hiszen ugyanaz a teljesitmeny all rendelkezesre.

 

Udv , Peter.

Előzmény: Twinsen77 (62160)
Dunit Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62164

Nekem anno volt egy bérlőm. Naponta nézte a villanyóra és gázóra fogyasztását, amíg bele nem zavarodott. A villanyóránál elnézett egy tizedest. Így végül elment.

Jobb is.

Előzmény: Benedek L. (62162)
C20NE Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62163

Valamint az így kiválasztott keresztmetszeteket kevesen ellenőrzik feszültségesésére is!

Előzmény: Lacivill (62161)
Benedek L. Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62162

A műhely öltözőjében lévő villanybojler (nem igazán újszerű) annak ellenére anno, egész télen be volt kapcsolva, hogy mondtam a férjemnek, vegye ki az áram alól, úgy sem használja télen! Én közben nem nézegettem, de mikor rájöttem, hogy nincs kikapcsolva, dühös lettem. ő azzal vígasztalt, hogy ha nem használjuk nem fogyaszt! 22 ezer Ft plusszba került ez a kísérlete! Azóta sem tudjuk meggyőzni (pedig műszaki ember, nem buta csak fafej), hogy nem volt igaza, mert néha-néha mikor lehűlt a palást, fogyasztott. Nos, azóta én rendszeresen ellenőrzöm a gáz és villanyórákat is - feljegyzem, kiszámolom - hogy hogyan is állunk időarányosan a fogyasztással.

Lacivill Creative Commons License 2015.03.10 0 0 62161

A vezeték terhelhetősége táblázatok azok nem kalkulációk. Valamint sokan nem nézik meg utolsó oszlopot, a biztosító értéke. Mert a 2,5mm2-hez 16A társul

Előzmény: Twinsen77 (62160)
Twinsen77 Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62160

Köszi mindenkinek az eddigi infókat!

 

 

peterch: konkrét tipust tudsz mondani esetleg ? vagy a lényeg inkább az lenne, mekkora teljesítményüvel voltál megelégedve. Mondjuk szerintem nekem egy alap modell is elég, nem kell LCD kijelző, meg többfajta wellness fokozat, stb..

 

Mekk Elek ezermester: Nagyon ötletes dolgokat mondasz távvezérlésre, biztosan valóban jó lehet, csak nemtudom mennyi plusz költség, meg kábelezés a fogyasztókhoz, hogy ezek valóban is működjenek ?

 

Ami a vezeték keresztmetszetet illeti, a kalkulációs oldal szerint ilyen hosszra (10m) elég 2,5 mm2 ami nekem kevésnek tűnik. Találtam közben  olyan vízmelegítő típust, ahol kitértek erre és azt írták 4mm2-es kell hozzá mint minimum. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62156)
peterch Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62159

Szia !

 

Valoban igy van. Ha akarod, akkor konkret hofokot allitasz be rajta es direktben furodhetsz alatta, nem er meglepetes , hogy most kifogy a tarolo es hidegviz zudul a nyakadba. Nekem nagyon tetszett es nagyon meg voltam elegedve vele. 

 

Udv , Peter.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62157)
C20NE Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62158

A nullan a maximum , ha rezisztiv terheles van , nem lehet nagyobb mint a fazis arama. Ha egyik fazis terhelese leakad akkor is a fazis arama lesz, ha ket fogyaszto leakad akkor is, csak a fazisa lesz mas. Rajzold fel a vektorabrat az beszedesebb.

Előzmény: King_of_Giants (62148)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.03.09 0 0 62157

20-25 kW átfolyós teljesítmény

az már valóban nem csak amolyan "nyaralós" zuhany alatti pancsikálást tesz lehetővé,

de akár egy forróvizes-zuhatagos dagonyázást is :)

Előzmény: peterch (62155)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!