Keresés

Részletes keresés

Boarhunter Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73394

Helyesen:

A vad tönkretette a termést.

Bár ha utánanézel a hozzászólásaimban, valószínüleg én is elvétettem már párszor.

Nem azért hoztam fel, hogy flémelés legyen belőle, csak érdekességképpen.

Aki meg személye iránti sértésnek veszi, az üljön le, igyon egy felest és felejtsen el.

Előzmény: magyar bucó (73388)
little_brunette Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73393

Én is így gondolom, de a laikusok hadd használják már a magyar helyesírás szabályai szerint, a szakzsargont meg használja, aki szaki. (Én csak papíron vagyok az. :-) ) A vadnak igenis van magyarul többesszáma. Ennél csak az lett volna szebb, ha azt mondja, hogy márpedig az Jagd helyesen.... Bár arra igaz, hogy nincs többesszáma.

Én speciel jobban szeretek magyarul beszélni. Bár az én szakmámban is létezik szakzsargon, nem várom el, hogy azt mindenki ismerje és használja a magyar helyesírás/beszéd ellenére, és én sem használom, ha nem muszáj. 

 

 

Előzmény: .ZsL. (73391)
Boarhunter Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73392

:-)

Ha utánanézel, ki a "vadaszforum.net" tulajdonosa, meglepődsz...

 

Nem arról van szó, hogy meg akarjuk erőszakolni a magyar nyelvet, egyszerűen hagyomány.

József Attila nem volt vadász és a költői szabadságba belefér a "vadak". Az pedig, hogy egy angolról fordított könyv címe vagy egy szakácskönyvé nem felel meg a vadásznyelvnek, hát istenem...van ilyen. Mint írtam volt, sok vadász sem tisztában vele.

Előzmény: little_brunette (73387)
.ZsL. Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73391

Ezek nagyon érdekes dolgok!

Épp csak az a helyzet, hogy van normális magyar nyelv, meg van szakzsargon...

Szakmai berkekben mindenhol előfordulnak a helyestől eltérő módon írt, vagy megfogalmazott kifejezések és szóösszetételek, merthogy ott azok nem egészen ugyanazt jelentik, mint a köznapi életben.

 

A Word "abc" gyakran rám szól, azaz aláhúz ezt-azt, amikor írok. Például a földetérést szerinte külön kellene írni, mert nem tudhatja, hogy a talajfogás egy repülőeszközzel nem ugyanaz, mintha csak úgy egyszerűen elérnénk valamit, jobb esetben a földet. Érdekes módon a „talajfogás” szerinte így egybeírva helyes, pedig amikor egy gombász az erdőben tallózva, megbotlik egy faágban aztán elterül, akkor az ember és a két teli kosár rendszerint külön-külön fog talajt, utána pedig megesik, hogy a Word és az irodalmi stílus által nem kifejezetten helyeselt szavakat használ. Mármint az ember. Szerencsére a kosarak nem beszélnek (habár ki tudja, mit hoz még a jövő és a technika), csak gurulnak lefelé az öreg bükkös lejtőjén, amíg tartalmukat kellően szét nem szórják…

 

Az élet már csak ilyen. Tudjuk, hogy törekedni kell a helyes írásra, de ha mindig mindenki betartana mindent, akkor aligha bővülhetne újféle szófordulatokkal és kifejezésekkel a magyar nyelv, azaz megállna a fejlődése, ezáltal a mienk is, mert hiszen: „Nyelvében él a nemzet”, és mint tudjuk, az élet elválaszthatatlan a fejlődéstől.

 

Előzmény: little_brunette (73387)
103,4 Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73390

küldtem mailt.

Előzmény: magyar bucó (73388)
little_brunette Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73389

Külön kell írni, Te írtad jól.

Előzmény: Pofeteg vadasz (73378)
magyar bucó Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73388

Biztos?

A vadak tönkretették a termést.

Előzmény: Boarhunter (73375)
little_brunette Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73387

Ezt a vadaszforum.net-en találtam. Úgy tűnik, van vadásznyelv és magyar nyelv is....

"A magyar nyelv és helyesírás szabályai szerint a 'vad' szó többesszáma 'vadak'. Ezen nincs mit vitázni, aki nem hiszi nézze meg bármelyik értelmező szótárban. 
Aki a többesszámot is úgy mondja hogy 'vad', az szabálytalanul, hibásan használja a magyar nyelvet. Tudom hogy a németek úgy használják, de mi nem vagyunk azok.

Ezért nem is értem azt a törekvést, ami arra irányul, hogy a vadászok a magyar nyelv szabályaival ellentétesen használjanak egy magyar szót. Nem értek egyet vele, főleg nem, amikor valaki helyesen használja, és kijavítják a helytelenre.

"...vadakat terelő juhász" József A.
"Vadak a vadonban"  G.Durrell
"Vadak és vadszárnyasok" (szakácskönyv)

Ezek a helyesen alkalmazott formák. Egy magyar szó ragozásánál nem a német megfelelőjét kell alapul venni, hanem a saját anyanyelvünk szabályait. Legalábbis ha hiszünk azoknak, akik szerint "Nyelvében él a nemzet", vagy "Nincs más haza, csak az anyanyelv" ."

tengerszem12 Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73386

Ebben biztos vagy? Csatolnál hozzá valamit? Légyszi! :-)

Előzmény: Boarhunter (73375)
rovirágomba Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73385

Törölt nick Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73384

Net ma már jobb médium, több információ és több kép. Most gondoltam bele hogy nekem egyetlen gombás könyvem sincs. Párszor nézegettem ilyen könyveket, aztán maradtam a netnél.

 

Előzmény: KEnikoMvh (73382)
little_brunette Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73383

Szia,

 

A kiadótól azt írták, hogy elfogyott és nem tudják, mikor lesz újra kiadva...

Előzmény: KEnikoMvh (73382)
KEnikoMvh Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73382

sziasztok,

kicsit ritkábban néztem mostanában a topikot. A könyv Déván jelent meg, Erdélyben sok helyen kapható, nagyon olcsón. A legismertebb gombákat  mutatja be színes fotókkal és leírással, kezdőknek elég jó könyv, habár szerintem a Vasas Locsmándi könyveknek jobb a gombaleirása ( ez kezdő szinten szerintem nagyon fontos) viszont aki nem tud megengedni magának magyarországi gombás könyveket ( nálunk azok jóval drágábbak) és szeretne gombászni annak nagyon jó. Márciusban jelenik meg állitólag a második javított kiadás.

Előzmény: tengerszem12 (73344)
pauli-f Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73381

Baloldali ? Akkor nekem nem köll...:-)))

Előzmény: .ZsL. (73379)
Pofeteg vadasz Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73380
Sajna egyre kevesebb a gombás hsz. De ez már csak ilyen decemberben. Nem baj megvolt a laskapöri most megyünk szarvasgombázni. Majd jövünk. :-)
.ZsL. Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73379

Mily nagyszerű, hogy beindult a topik nyelvész tagozata is, a gasztró, a botanik' és a zoológ' után.

Nehogymá' valaki azt mondhassa, hogy a gombászoknak túl egysíkú a műveltsége!

(Aki ebben a hsz-ben helyesírási hibát talál, nyugodtan kivesézheti, nem vagyok sértődékeny! Hacsak nem engem akar kivesézni. Habár a baloldali vesecisztámtól szívesen megválok, hogy az ambuláns tagozat is beindulhasson itt...)

Pofeteg vadasz Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73378
Aham. Ráadásul egybe írják igaz Laci! ;-)
Előzmény: little_brunette (73377)
little_brunette Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73377

Én se tudtam, pedig "vadász" vagyok... Azt viszont tudom, hogy a többesszám szóba két s szükségeltetik. :-)

Előzmény: Boarhunter (73375)
Pofeteg vadasz Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73376
Az durva hogy így van. Ezt én sem tudtam. Mondjuk a víznek sincs többes száma, de Azt hiszem Tata a "vizek városa" nemde? Szóval szerintem nem hozzászólást érő hiba, de jó ha tudjuk.
Üdv: Laci
Előzmény: Boarhunter (73375)
Boarhunter Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73375

hogy vadak helyett

 

Nincs vadak, vad van. Nem használjuk a többeszámot.

(Jó, tudom, vadakat terelő juhász, de a költő nem ismerte a vadásznyelvet. Sok "vadász" sem.)

Előzmény: Ondi (73373)
Pofeteg vadasz Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73374
Szia
Igazából ez egy elég kényes kérdés. A miénk is mint minden vizsla természetesen nagyon komoly vadászösztönnel rendelkezik. Ráadásul egy vadászós kennelből való. Mi 4 hetes korától folyamatosan követtük a fejlődésben és próbáltunk hatuk közül egy aportos szukát választani akit kevésbé a lógatott fácánszárny érdekelt inkább egy bőrdarabot meg egy-egy őzlábat cibált és hozta-vitte. De mára már ugyanúgy érdekli a vad meg a hó alatt élő mindenféle rágcsáló.:-) Ezt nem is szeretnénk teljesen "kiölni" belőle meg lehet nem is tudnánk. A szarvasgombát már 4 hónapos korában megkostólta és ízlett neki.:-) A keresésnél nehezebb volt a megevésről leszoktatni.:-) mint egy kismalac:-) Még nagyon kölyök hiszen áprilisban született, így az engedelmesség még nem az erősségünk, de türelemmel nagyon sokmindent ki lehet "harcolni" náluk. Egyenlőre megy a vadcsapáson egy pár métert rászólok észbekap és leáll. Az egeret is keresi, de szintén befejezi ha szólunk neki. Néha úgy érzem le sem tojja a fejem meg hogy rászólok, a következő pillanatban meg bejelez hogy van valami gombaféle. Szóval nem tudok segíteni igazán. Csak a türelem meg a rengeteg foglalkozás, törődés segít az tuti. Talán Azures többet tudna már idősebbek is meg sikeres vizsgájuk is van ami mindkettőjüknek nagyon sok tudàst és tapasztalatszerzést jelentett szerintem.
Vizsla forever! ;-)
Ondi Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73373

Szia!

 

Milyen technikával/taktikával vetted rá a vizsládat, hogy vadak helyett gombát "űzzön"?  :)

Előzmény: Pofeteg vadasz (73363)
nagypapi51 Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73372

...Füstölt mozzarella...

Reszelve talán elmegy, de pl. pizzán az un. pizza-mozzarella kimondottan gyengél muzsikál.

Nem olvad, marad amekkora, és mint a rágógumi.

Előzmény: magyar bucó (73371)
magyar bucó Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73371

Füstölt mozzarella. Gyanús volt ez a füstölt parmezános dolog, olyant még nem láttam

Előzmény: homerx (73369)
homerx Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73370

igazad van, kevertem egy kicsit.

Előzmény: Jani71 (73360)
homerx Creative Commons License 2010.12.21 0 0 73369

a maradek. ebbol nem sokat lehet megallapitani.

Előzmény: beetee (73361)
103,4 Creative Commons License 2010.12.20 0 0 73368

Milyen jó, hogy én nem vagyok kínai, és húst sem sűrűn eszem.

Előzmény: magyar bucó (73367)
magyar bucó Creative Commons License 2010.12.20 0 0 73367

Nagyon édes.

 

Egy kínaitól ez egészen mást jelentene...

Előzmény: 103,4 (73366)
103,4 Creative Commons License 2010.12.20 0 0 73366

Nagyon édes. Kár, hogy olyan messze vagytok. Az enyém fiú, de persze biztos meg kellene kűzdeni az Azures vizslájával is, hogy megnyerje a tiétek kegyeit.

Előzmény: Pofeteg vadasz (73365)
Pofeteg vadasz Creative Commons License 2010.12.20 0 0 73365

kössz

 

Veszélyes a jószág. :-) Eszméletlen képeket lehet csinálni Róluk. Ím egy példa. : Szerinted? :-)

Előzmény: azures (73364)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!