Keresés

Részletes keresés

kosaarka Creative Commons License 2010.12.28 0 0 73550

Továbbá nagy öröm volt, hogy két alkalommal is találkozhattam topic-társakkal és sajnálom, hogy volt, akikkel nem...

 

Karácsonyra nem kaptam gombás ajándékot, viszont készítettem egyet állandó gombásztársamnak.A "MŰ"

annyira megtetszett, hogy szinte sajnáltam odaadni neki, de végül is inkább megígértem magamnak, hogy saját részre is készítek egyet.

ZS.L.-nek is készítek gomba-emblémát, ha elárulja, melyik a kedvenc gombája (több is lehet:)

Szép napot kívánok mindenkinek!

kosaarka Creative Commons License 2010.12.28 0 0 73549

Sziasztok!Az idei év számomra azt az örömöt hozta gomba-ügyben, hogy megismerkedhettem, jónéhány olyan gombával, amelyeket ezelőtt csak képen láttam. Pl.:

magyar bucó Creative Commons License 2010.12.28 0 0 73548

Ezért nem érdemes rendszertant tanulni. :)

Előzmény: heyderia (73546)
lilapereszke Creative Commons License 2010.12.28 0 0 73547

Hát ez már xemétség :-)))

Köszi a linket. Nyomok magamnak egy frissítést. 

Előzmény: heyderia (73546)
heyderia Creative Commons License 2010.12.28 0 0 73546

Modern szisztematika szerint már nem szemölcsgomba, elég furcsa társaságba került.

Corticiales (polyphyletic group)    Corticiaceae    Aleurodiscus T, Amphinema, Amylocorticium, Amylostereum, Anomoporia, Athelia, Athelidium, Athelopsis, Basidioradulum T, Boidinia, Botryobasidium T L, Botryohypochnus, Brevicellicium, Bulbillomyces, Byssocorticium, Byssomerulius, Byssoporia, Ceraceomyces, Ceriporia T, Chondrostereum, Coronicium, Cotylidia, Cristinia, Cylindrobasidium, Dacryobolus, Dendrothele, Epithele, Erythricium, Fibriciellum, Fibulomyces, Galzinia, Globulicium, Gloehypochnicium, Gloeocystidiellum T, Gloeoporus, Gloiothele, Hyphoderma, Hyphodermella, Hyphodontia T L, Hyphodontiella L, Hypochniciellum, Hypochnicium, Irpex, Laeticorticium, Laetisaria, Laxitextum T, Lepidomyces, Leptosporomyces, Lindtneria, Litschauerella, Lopharia, Luellia, Melzericium, Merulicium, Mycoacia, Mycoaciella, Paullicorticium, Peniophora T, Phanerochaete T, Phlebia T, Phlebiella, Phlebiopsis, Piloderma, Plicaturopsis, Radulomyces, Repetobasidium, Resinicium, Sarcodontia, Schizopora T, Scopuloides, Scytinostromella, Sistotrema, Sistotremastrum, Sistotremella, Sphaerobasidium, Steccherinum, Stereopsis, Stereum T, Subulicium, Subulicystidium, Terana, Trechispora, Tubulicium, Tubulicrinis, Tylospora, Vesiculomyces,Vuilleminia, Xenasma, Xenosperma, Xylobolus

Előzmény: lilapereszke (73524)
lilapereszke Creative Commons License 2010.12.28 0 0 73545

És kiderült, hogy a gombászok többsége nem szakbarbár, több más dologhoz is ért, vagy legalább is van rá hajlama...

Hajlamom nekem is van, de megint csak gombával kapcsolatos dologgal jövök elő :-))

 

A mellékelt képek nem jelmezbálban, hanem a soproni országos gombásztalálkozón készültek, ahol szeptembernben igazi gombász esküvő is volt. Azt hiszem az esküvői ruha még a te repülős ruhádon is túltesz, csak hogy már übereljük egymást :-)))))

A koccintós képpel kívánva mindenkinek Boldog Új Esztendőt!

 

 

 

Előzmény: .ZsL. (73540)
Tendrei Creative Commons License 2010.12.28 0 0 73544

Én is visszapörgettem az elmúlt tíz év lapjait - és óriási ám a fejlődés! Tavaly talán a legszembeötlőbb a fényképezés terén történt: egymást érik a gyönyörűen megkomponált, profi felvételek. Profi természetismeretről és profi fényképezési tudásról árulkodnak. Az itt látott képek jó része a világ bármely kiadványában megállná a helyét, sőt, ott is a kiemlekedők közé számítana.

 

Számomra a legnagyobb élményt azonban a személyesség kialakulása jelentette: egyre több virtuális nick válik valóságos személlyé, kedves ismerőssé a közös erdő járásokkal.

Előzmény: lilapereszke (73522)
Tendrei Creative Commons License 2010.12.28 0 0 73543

Szerintem senki... nagyon komoly! :-)))

Előzmény: little_brunette (73528)
little_brunette Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73542

A vajban sült trombitagombát beáztatod és utána bele a vajba? Só, bors, bármi más?

Előzmény: trombitagomba (73530)
magyar bucó Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73541

Svindli.

 

Elképzelem, amint tudósok generációi ülnek a csőféreg mellett, vagy együtt úsznak a grönlandi bálnával...

Előzmény: trombitagomba (73534)
.ZsL. Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73540

2010-ben a Gombázós topik a számomra legnagyobb örömet azzal okozta, hogy ismét rendszeresen olvashattam, úgy október végétől, amikor az új szálláshelyemre a Net-et beszerelte a szolgáltató.

 

Azt viszont komolyan mondom, hogy egykori népművelőként úgy látom, az idei rengeteg gomba a gombászokat közelebb hozta egymáshoz. Talán a sikeresebb gyűjtőtúrák miatt is, de mintha még barátibbá fejlődött volna a légkör a topikon. Ha volt is néha nézeteltérés, hamar megoldódott.

És kiderült, hogy a gombászok többsége nem szakbarbár, több más dologhoz is ért, vagy legalább is van rá hajlama...

Előzmény: lilapereszke (73522)
.ZsL. Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73539

Überelni nem fogom, meg fotóm sincs róla, sőt nem is karácsonyi ügy, de Nagypapiék tanusíthatják, hogy a siklóernyős oktatói overallom mellén gomba-embléma van (természetesen légyölő, mert csak olyant lehet kapni a rövidáru-boltokban), és az ernyős hátizsákjaimon, meg a beülőhevedereim hátán is. Már többen rákérdeztek, hogy miért. Elmagyaráztam, hogy azért, mert ha egyszer a gombász berkekben azt hiszik rólam, hogy nagymenő siklóernyős vagyok, hadd higyjék siklóernyős berkekben meg azt, hogy nagymenő gombász. Így legalább mindkét szakterület kiegyensúlyozottan és egyformán nagyot téved.

Előzmény: little_brunette (73528)
lilapereszke Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73538

Tüneményes lehet a lánykátok. Remélem jövőre már ő is hajladozni fog a gombákért, melyet majd kérünk dokumentálni fotóval :-)

Van egy kollegam, aki sajnos nem gombász, de a lánya neve Cseperke.:-)

 

 

 

Előzmény: mángorló (73537)
mángorló Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73537

2010-ben engemet az töltött el nagy örömmel, hogy megszületett a lányom idén áprilisban, akit nagyon sokat vittünk gombászni. persze még fogalma sincs arról, hogy miért jártuk az erdőket, és miért hajlongott a papa és a mama, és a rokonság állandóan a fák között, de azt már látni, hogy elég korán meg fogja tanulni a gombákat. már költöttem versikéket is neki, ilyeneket:

 

kedvencem a rizike

kedvencem a rizike

narancssárga a nedve

narancssárga a nedve

 

(amerikai katonai kiképződal formában előadva)

 

 

 

és a ruhái között is elég sok gombás van, az egyik mesekönyben pedig meg tudja mutatni a légyölőt 8 hónaposan ;)

 

 

 

Előzmény: lilapereszke (73522)
trombitagomba Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73536

Holnap majonézes Trombitagomba saláta készül majd.

Előzmény: lilapereszke (73533)
trombitagomba Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73535

Vannak 15 évnél fiatalabbak is a családban.

Előzmény: lilapereszke (73533)
trombitagomba Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73534

Erre nem tudom a választ, de a 3.ÉVEZRED decemberi számában bemutatják a 10 leghosszabb életű állatot. (dokumentált életkorok )

 

1. Antarktiszi szivacs: 1550 év

 

2. Sellőkagyló: 405 év

 

3. Óriásteknős: 255 év

 

4. Japán koi ponty: 226 év

 

5. Grönlandi bálna: 211 év

 

6. Tengeri sün: 200 év

 

7. Csőféreg: 175 év

 

8. Óriáskagyló: 160 év

 

9. Felemásgyíkok: 111 év

 

10. Ara papagáj: 111 év

Előzmény: lilapereszke (73532)
lilapereszke Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73533

A családod hogy tűri, hogy folyton gombát kell enni ? :-))))

Nálunk 10-15 év intenzív gombaevés (heti 3x) után lázadás tört ki :-)

És az aranyhal  akváriumi?:-)

Na nem cukkollak tovább, nagyon szép és kívánatos ételek.

Előzmény: trombitagomba (73530)
lilapereszke Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73532

A korallgombád az volt, aminek tippelted. Nagyobb visszhangja van itt annak, ha valaki félrehatároz :-)))

A kérdés nem az volt, hogy hány éves a micélium, hanem, hogy meddig él. Erre adjál választ.

Neked is hasonló jókat, üdv:lp

Előzmény: rovirágomba (73526)
lilapereszke Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73531

Pontosabban Peziza proteana f. sparassoides :-) és ha van leveles káposztagomba, legyen ez leveles csészegomba :-)

(és akkor nevesítsük az azonosítót is: Heyderia)

Előzmény: homerx (73527)
trombitagomba Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73530

Az ünnepek egyik étele volt: Vajban sült Trombitagomba Aranyhalrudakkal, rizzsel, Vöröskáposztával.

trombitagomba Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73529

Az alapanyag, és a belőle készült mai reggeli, illetve ebéd.

little_brunette Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73528

A marcipán légyölő már tavaly megvolt. :-) Az idei (szintén légyölős... :-) ):

 

Ezt ki tudja überelni? :-D

Előzmény: Tendrei (73520)
homerx Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73527
a 3. Gombat pedig peziza proteananak azonositottak be.
Előzmény: lilapereszke (73522)
rovirágomba Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73526

Meddig él?

Nem szakterületem a molekuláris biológia, de aki jól ért hozzá, az az örökítőanyag mutációinak számából vagy ilyesmiből meg tudja becsülni, hogy hány éves a példány. A Nature-ben több mint 10 éve közölt esetben az Amerikában talált Armillaria xy legalább 1000 éves volt, és egy egész erdőt átszőtt.

Üdv. és újra BÚÉK: Galócza

UI. nem tippeltetek a korallgombámra (néhány lappal előbb található)

lilapereszke Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73525

Ja, és cserébe várom az értékelést tőled (is) :-))))

Előzmény: homerx (73523)
lilapereszke Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73524

Örültem nagyon, hogy túlléptél a csak kosártömésen :-)

Egyik gombának sincs magyar neve

a 2. kép Storman gombája, egy tömlősgomba, az ágakon a kérget repeszti fel, Encoelia furfuracea a tudományos neve. A 6. kép Heyderia képe, egy szemölcsösgomba faj Cotylidia pannosa a neve.

Előzmény: homerx (73523)
homerx Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73523

ejha! megtiszteltetes, h ket fotomat is bevalogattad :)

mi van a 2. es a 6. kepen?

Előzmény: lilapereszke (73522)
lilapereszke Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73522

 

Év vége közeledvén az ember hajlamos némi számvetésre, összegzésre.

 

Mivel a topicnyítást 2010.07.03-ra datálja az Index, így ebben az évben már 10. születésnapját is megünnepelhette.

 

Hogy ki miért járt fórumozni ide sejthető, gombakedvelők vagyunk mindnyájan, ki-ki saját műfajában (hasgombász és/vagy mikológiát kedvelő) talál itt információt magának.

 

Mivel a téli, havas időjárás miatt a taplókon kívül ehető gombát laskán és téli fülőkén kívül nem találunk, lapozgatva az év gombatermésében viszont annál többet.

 

Néhány szép gombát (amivel ebben az évben sikerült megismerkednem itt a topicon), illetve a topic-rekord szarvasgombát :-) leválogattam. Minden topictársnak köszönöm a sok szép gombafotót (Kiemelve Heyderia csodafotóit, s nem kihagyva az egyebeket, Hador pajzsosrákos, vaddisznós kalandjait, Szvaléria gombászmanóit, Azures pecsétviaszgomba neveldéjét, - ami most hirtelen eszembe jutott.

 

Kíváncsian várom másoktól is az összegzést, kinek-mi okozott örömet 2010-ben a topicon.

 

Jövőre is hasonlóan szép gombászévet!

 

 

 

 

 

 

 

 

Summer Song Creative Commons License 2010.12.27 0 0 73521

...csirkész... ;-)

 

S.S.

Előzmény: trombitagomba (73517)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!