Keresés

Részletes keresés

-guess.who- Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8067

Bár nem tőlem kérdezted, de szerintem a mélység elvileg nem lehet gond (2 méteres vízmélységig a természetben is előfordul simán). A fiatal példányok (ha esetleg magról kelt) legalább két-három éves korukig csak submers leveleket nevelnek, ezek halványzöldek, hullámosak, áttetszőek, kissé a salátához hasonlítanak. Csak a megfelelően megerősödő növények képesek a jóval nagyobb úszóleveleket kinevelni.

Nem lehet, hogy az aljzat túl sekély, és tápanyagszegény?

Előzmény: szilencium (8063)
ZsuR Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8066
:)) Koszoni a tavam. . .
Előzmény: szilencium (8065)
szilencium Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8065
Jaj, de SZÉP!
Előzmény: ZsuR (8064)
ZsuR Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8064
Hideg van, ujra van egy vekony jeg reteg a tavon - de a halak elojottek, szepek!
szilencium Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8063

szia talpfa!

Köszönöm. És mit szólsz a vizitökhöz, mert az sem jön fel, olyan csodálatos számtalan levelet hoz, de virágot nem. Komárom, itt volt Ő is a fórumokon valamikor, azt mondta, hogy van ilyen, De milyen? Miért nem jönnek fel a levelei annak sem? (a tavunk 1,30 m mély )

üdv:

Előzmény: talpfa (8062)
talpfa Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8062

Nálami is  lesülyedt, de ne aggódj egy idő múlva megint feljön a víz tetejére.

Nem azért sűlyed le mert fázik!

Nekem 2 évig nem jött föl, majd mikor ismét megjelent kétszer akkor volt, mint amikor megvettem és beletettem a tóba. Tapasztalatom szerint (nálam), egy idő után mindig lesűlyedt, majd évekig lent a víz alatt fejlődött, új sarjakat hozott, majd ismét feljött és gyönyörűen virágzott.

 

 üdv.: Talpfa

 

 

Előzmény: szilencium (8060)
-guess.who- Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8061

Nekem a kagylótutaj vagy 8-10 évig élt akváriumban (a külső szűrő beüzemelése, és az ezzel járó oldott tápanyagmennyiség csökkenése betett neki), rettenetes mennyiségben szaporodott is, mindent leárnyékolt. :) Voltak ugyan kisméretű példányok, de bőven fordult elő tenyérnyi méretű is. :)

 

/részben OFF

Ja! A faj és a fajta megjelölés nem helyettesíthetőek egymással. A faj a normál "kétnevű" növényfajokat jelöli; pl. volt szó itt korábban a kötőkákáról, ez egy faj: Schoenoplectus tabernaemontani. A fajta egy kertészeti nemesítés eredménye, a nevét aposztrófok közé téve kell leírni, álló betűtípussal; pl. a fenti kötőkáka csíkos fajtája a Schoenoplectus tabernaemontani 'Zebrinus'. :)

De a lényeg az, hogy ne keverjük a két szót, mert abszolút mást jelentenek -bár természetesen a köznapi életben ezzel nincs gond. :)

/részben ON

 

 

Szilencium: normál esetben csak ősszel süllyednek le (ahogy lentebb is volt szó róla), de azt nem hinném, hogy a hideg víz miatt (hacsak nem jéggel hűtötted a vizet nyáron :D). Érdemes lett volna valamivel alátámasztani (pl. vízitök levelei közé tenni, stb.).

Mindenesetre tavasszal kiderül, hogy túlélték-e, normál esetben május környékén már ki kellene emelkednie...

Előzmény: talpfa (8056)
szilencium Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8060

Valaki tudja miért? Két szép nagy kolokánt vettünk tavaly és minden a legnagyobb rendben volt velük, de, úgy két hét után lesüllyedtek és az istennek sem jöttek fel egész nyáron. Mindenhéten kihalásztuk megnézni jól vannak-e. Jól voltak, sőt nőttek és hosszú vastag gyökereket eresztettek, de nem akartak feljönni.

Azt olvastam egy helyütt, hogy ezek a melegebb vizet kedvelik és akkor süllyednek le ha fáznak. Mi ebből az igaz, mondjátok meg. Köszönöm!

üdv:

talpfa Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8059

Hali!

 

A mérgzöld vizet csak a Vizijácintra értettem, kagylótutajt én is láttam már sok helyen szép tiszta vízben és szép nagyok voltak....!

Te is úgy vagy a Vizijácinttal, mint én a Nyílfűvel, valahogy nem jön össze, másnál meg látod.....szépen "megy" :-))

 

   Üdv: Talpfa

 

Előzmény: atokhinar (8052)
talpfa Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8058

QUESS.WHO!

 

KÖSZÖNÖM !

 

Előzmény: -guess.who- (8046)
talpfa Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8057

Nem kell ahhoz átláthatatlan víz, hogy virágozzék a vizijácint. Nálam úgy szaporodott, hogy több helyre adtam belőle, és mindegyik ki is nyílt. Ennek ellenére le lehetett látni a víz aljára. Mind az 50 cm-re:)))

 

Erre tényleg azt tudom csak mondani, tótól függ, mert szinte érthetetlen (nekem), hogy van aki évekig sikertelenül próbálkozik egy növény fajtával és tényleg minden növénye gyönyörűen szaporodik, virágzik..stb , elkövet mindent hogy jól érezze magát "ez a fajta is" de hiába. Más meg csak úgy "belöki" a vízbe és szinte kiírthatatlan módon szaporodik. Egyébként a Vizijácint élőhelyére is az a zavaros, tápanyagban gazdag víz a jellemző. Legalábbis eddigi ismereteim szeint.  

Én úgyanígy vagyok a nyílfűvel, egyszerűen nem marad meg nálam, bárhogy próbálok a kedvében járni! :-) Most már nem probálkozom vele, nálam nem érzi jól magát. :-(

 

   Üdv: Talpfa

  

Előzmény: Kiskertész (8050)
talpfa Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8056

Helló Kiskertész!

 

Neked akkor szerencséd volt a teleltetéssel kapcsolatban, vagy valamit nagyon jól csináltál, hogy sikerült szépen át teleltetned a kagylótutajt!:-)

Említetted, hogy most nem fog sikerülni a teleltetés, szerintem azért érdemes legközelebb is megprobálkoznod vele, veszíteni nem vesztítesz semmit. 

Sokan azért nem szeretik átteleltetni, mert "kötségesebb"az egész, mint ha minden évben 200-300 Ft-ért újjat vesz belőlük. Ez persze nem igaz, ha valakinek van bent a lakásban akváriuma, mert akkor csak elég a víz tetejére rádobni (a világítás, vízfűtés ígyis-úgyis megy) és vagy jól érzi magát vagy nem...! Én úgy vettem észre, hogy akváriumban sokkal kisebb, de szépen tud itt is terjeszkedni, persze lehet, hogy másnál pont az ellenkezője igaz.

 

  Üdv.: Talpfa

 

 

Előzmény: Kiskertész (8051)
-guess.who- Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8055

Az igazsághoz tartozik, hogy a kolokán virágairól a képeket természetes állományokban fotóztam... :)

 

A kagylótutaj akváriumban nemigen szereti a hideget, meg a visszacsepegő vizet -erre érdemes odafigyelni kerti tóban is; tehát szerintem májusnál hamarabb nem nagyon lenne szabad kitenni, és akkor is inkább szoktatva, tehát nem egyből a "vad" tóba. :)

Előzmény: atokhinar (8053)
-guess.who- Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8054

Valószínűleg valami külföldi névből fordíthatta (vagy rosszabb esetben fogalma sem volt róla, mi is az :D), bár a német neve "kis algapáfrány", az angol meg "karolinai moszkitópáfrány", szóval ez nem jó... Tényleg nem tudom, honnan jöhet, de hát annyi hülye nevet bírnak adni a kereskedők a növényeknek, hogy az őrület. :)

Előzmény: Kiskertész (8049)
atokhinar Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8053
De jó.
Nekem volt régen kolokánom, de soha nem virágzott.
Azzal sem volt szerencsém, mint a jácinttal. :))
Előzmény: -guess.who- (8047)
atokhinar Creative Commons License 2005.02.19 0 0 8052
A vizisaláta nálam úgy nő és szaporodik mint a fene pedig szép tiszta a vizem.
A fényt és a meleget kedveli.

Hidegebb időben kezd elsárgulni.

Viszont én próbáltam már 2x teleltetni, de még soha nem sikerült.
Mivel olcsó így marad az a megoldás, hogy tavasszal veszek egy marékkal a boltban és kész.

A jácint nálam valahogy nem szeret lenni. Nem pusztul, de nem is nő. Virágokat sem hoz. Ezzel is 2. éve próbálkozok sikertelenül.
Idén tavasszal már nem fogok venni, mert fölösleges.


A saláta egyébként szépen árnyékolja a vizet, kevésbé algásodik tapasztalataim szerint.
Előzmény: talpfa (8038)
Kiskertész Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8051

Viszont olyannal még nem találkoztam személy szerint, akinek az általad említett növényeket sikerült átteleltetnie,

Személy szerint még valóban nem találkoztunk, viszont én már mindkettőt teleltettem át. Igaz, a kagylótutaj eléggé csökött lett, de kitéve azért ha lassan is, de magához tért. Sajnos úgy néz ki, hogy idén ez nem sikerül. Pedig mindent úgy csináltam, mint eddig:((

Előzmény: talpfa (8038)
Kiskertész Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8050

Nem kell ahhoz átláthatatlan víz, hogy virágozzék a vizijácint. Nálam úgy szaporodott, hogy több helyre adtam belőle, és mindegyik ki is nyílt. Ennek ellenére le lehetett látni a víz aljára. Mind az 50 cm-re:)))

 

Az első tő, már oldalhajtásokkal.

 

 

Szaporulat középidőben

 

 

Előzmény: talpfa (8043)
Kiskertész Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8049

-quess.who-

Biztosan igazad van. Köszi, hogy leírtad. Én azért így neveztem, mert a kertész, aki adta, ezt mondta rá.

Előzmény: -guess.who- (8035)
-guess.who- Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8048
Azért nagyjából tudok írni, csak a betűket keverem. A "talin név" természetesen latin nevet jelent... :))
Előzmény: -guess.who- (8046)
-guess.who- Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8047

Egy kép a kolokánról (Stratiotes aloides), ha már annyit dumálok róla. :) (Légyszi, ne terjesszétek.)

A bal alsó sarokban porzós virágok, a jobb alsóban a termős látható. Bal oldalon a leveleinek fogazata, és a víz alá merült rész vöröses színe látható. Jobb felső sarokban egy virágbimbó. :)

(Bonus: a kolokán mögött a vízben néhány békatutaj (Hydrocharis morsus-ranae) levele, egy-két rucaöröm (Salvinia natans), és nagyon sok keresztes békalencse (Lemna trisulca) látható. :) Jó böngészést! :D)

 

Stratiotes aloides

-guess.who- Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8046

Hm, bocs, efölött elsiklottam véletlenül. :)

 

A békatutaj (Hydrocharis morsus-ranae) is téli rügyeket (ún. turionokat) képez ősszel: az indák végein növő, "sűrű" (nem tudok jobb szót rá :D), hagymaszerű valamik. Ezek aztán az aljzatra süllyedve áttelelnek (ha elég mély a víz), tavasszal erről újul fel a növény.

Emellett persze magokról is szaporodik, valószínűnek tartom, hogy a magok ráadásul szeretnek elfeküdni, legalábbis én is megfigyeltem, hogy eltűnik 1-2 évre a tóból, aztán megint megjelenik. :)

Érdekességként elmondom, hogy a virágai kétlakiak: a porzósok kettesével-hármasával állnak, a termősök magányosak -ebben igen hasonlít a kolokánhoz, de hát mindkettő a békatutajfélék (Hydrocharitaceae) családjába tartozik... :)))

Kedvenc Brekink is biztosan szereti a növényt, mert a talin név (morsus-ranae) nagyjából azt jelenti, hogy "béka által megharapott", és a levélváll mély bevágására utal. :)

Előzmény: talpfa (8036)
hasand Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8045

És ami nem látszik.

Az 1m mély kutamban van egy kagyló. (Remélem még most is jól van)

Érdemes tavasszal vásárolni néhányat, hogy tisztítgassák a vizet?

Nembo Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8044
Köszi Nektek.
Sejtettem. Akkor inkább a halak. (Növényimádók meg ne sértődjenek!)
Előzmény: talpfa (8043)
talpfa Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8043

Még egy valami, lemaradt a hozzászólásomból! Ahol a vizijácintokat láttam virágozni és gyönyörű nagy levelei voltak, ott a tó vize méregzöld volt, tehát tápanyagban nagyon dús volt! 5 cm mélyen, már nem láttam a vörös aranyhalakat! De kétségtlen, a vizijácintok gyönyörűek voltak ! Valamit, valamiért! :-))

 

 Üdv.: Talpfa

Előzmény: -guess.who- (8042)
-guess.who- Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8042

Nembo: Bár Talpfa már lényegében válaszolt, azért pár szót még írok. :)
Szóval: mindkét faj gyorsan nő és szaporodik (indákkal), ezért nagyon tápanyagigényes -főleg a vízijácint. Erről tudni kell, hogy Dél-Amerikában például annyira nagy tömegben fordul elő, hogy több helyütt a hajózást akadályozó óriási telepei vannak, ezért ott például termeszteni nem is szabad...
A tápanyagfelvétele miatt használják biológiai szennyvíztisztításra is, mert olyan mennyiségben vonja ki a tápanyagokat (főleg nitrogént és foszfort) a vízből. Ebből következik, hogy csak eutróf, azaz tápanyagdús vizekben fejlődik jól -ezt viszont egy normális kerti tóban azért húzós lenne kivitelezni hosszabb távon. Mivel úszónövény, így csak oldott tápanyagok jöhetnek szóba; azaz a tiszta víznek búcsút is lehetne mondani. :D
A kertészetek éppen ezért külön, trutyis medencékben nevelik őket, és így virágoznak is -az ember meg hazaviszi, és csodálkozik, hogy nem nő. :)
Ugyanez a probléma a teleltetéssel is, és az akváriummal is.

A kagylótutaj valamivel jobb növény, akváriumban remekül elél évekig, ha a víz fölött elég légrés van, és megfelelő mennyiségű fényt is kap. A kereskedő meg természetesen mindig azt fogja mondani, hogy ahogy tartod, az nem jó. Ez a dolga. :D

 

Hasand: az Azollák jellegzetessége, hogy ősszel, a hideg idő kezdetekor rengeteg antociánt termelnek, ettől szép piros színük lesz. Emellett a másik dolog a sok fény, erre is szoktak a növények elvörösödő hajtásokkal reagálni.

hasand Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8041

A vizinövényekhez nem értek, ezért nem mertem szólni, hogy én mást látok.

            :->

Augusztuskor bebarnultak.

Amelyik a nád, vagy a káka között volt szép üdezöld maradt.

Ott több tápanyagot talált?

Előzmény: Kiskertész (8034)
éber Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8040

Arra van valami tippetek, hogy a Pistia mér' sárgulhatott el nálam? (Még a nyáron v. kora ősszel)

 

Én tavaly szintugy jártam, mire a kereskedö aszongya, hogy  a napos helyet nem birja, csak az árnyékost...))

Előzmény: Nembo (8037)
Nembo Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8039
Köszi, igazad lehet.
A nyáron azé' még 1* megpróbálom, oszt' ha nem megy, hát nem megy. Más növényekkel nincs ilyen gondom.
Előzmény: talpfa (8038)
talpfa Creative Commons License 2005.02.18 0 0 8038

Hello Nembo!

 

Nem nekem tetted fel a kérdést, de ha nem baj mgosztanám a tippem veled, mi lehet a baj a növényeknek.

A vizijácint és a kagylótutaj (v. vizisaláta) is elég tápanyagigényes növény, hallottam olyat, hogy a kereskedésekben ahol árulják őket, trágyázzák a vizet és ettől lesznek olyan gyönyörűek és hatalmasok a levelek ! Az a tapasztalatom, hogy van ahol nagyon jól érzik magukat, van ahol meg sínylődnek. Szerintem ez is olyan, hogy tótól függő, ki kell tapasztalni melyek azok a növények amelyek bírják a "klímát" és azokkal érdemes kísérletezni. Viszont olyannal még nem találkoztam személy szerint, akinek az általad említett növényeket sikerült átteleltetnie, pedig egész nyáron gyönyörűen fejlődtek, szaporodtak, a vizijácint sorba hozta a virágot, de télen, hiába szoba, meleg hely, pince, akvárium.....stb. nem sikerült áttelelteni egyiket sem. Így maradt az utolsó megoldás, minden évben új növényeket vesz az illető belőlük, nyáron gyönyörködik bennük, összel meg jó kis komposzt lesz belőlük! :-)

 

 Üdv.: Talpfa

Előzmény: Nembo (8037)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!