Keresés

Részletes keresés

ötfelezős Creative Commons License 2015.04.24 0 0 62539

Annak előzetes leszögezésével, hogy a földelés az nem az érintésvédelem módja, hanem az érintésvédelem egyik intézkedése (mert valahogy az eddigi megfogalmazás arról szólt, hogy a földelés, a földelés, a földelés, de hát vannak még ott a figyelemért versengő intézkedések):

Csak egységes és közös megoldásban szabad gondolkodni. Ha mindenkinek van külön földelése, az vagy fölös pazarlás - mert a fémhálózatok által úgyis össze vannak kötve, és ha közel vannak egymáshoz, akkor meg úgyis rontják egymást; vagy kifejezetten veszély - mert különböző potenciálok jönnek be, amik akár egy ember által egyszerre érinthetőek.

Persze, értem én, hogy ha a közöst szépen megcsináltatod, az másoknak is jó, és természetesen azt fogják mondani, hogy ők meg voltak elégedve eddig, tehát nem fizetik ki a részüket, mert a magyar ember ilyen. De ha egyedi megoldást csinálsz, az sem lenne lényegesen olcsóbb, gondolom én.

 Szerintem.

Előzmény: timre67 (62527)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.24 0 0 62538

"de vannak saját (át)építésűek is"

 

Nekem is van egy régi 750 wattos ups-em, amit egyszer, ha lesz időm rá, akkor le szeretném tesztelni, hogy hajlandó-e együttműködni egy jónagy külső akkubankkal (tehát hogy pánikba-e esik a töltője, ha meglát egy bazinagy aksit a megszokott helyett).

...ha lesz időm rá... hehe...

 

"a többi pc és szerver ups, ezeket nem lehet központosítani, mert a távolság több száz méter is lehet"

 

Egész irodaházak/cégek vannak egy közös UPS-re bedrótozva (szünetmentes dugaljak mindenütt).

Persze egy több száz méterre lévő nagyobb gép-csoport esetén már megérheti oda külön egy másik közös ups-t létesíteni,

kevés gépből álló gépcsoport esetén meg maradnak a hagyományos kisebb (1-4 gépes) UPS-ek, túl drága minden egyéb megoldás.

Előzmény: ha4nz (62537)
ha4nz Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62537

Köszi a segítséget. Igazából a baj ott kezdődik, hogy sok ups-ra van alvállalkozói szerződés, de vannak saját (át)építésűek is, amikhez az akksikat mi vesszük. Ezeket kellene valahogy karban tartani. A vezérlőbe a hülyék még egy S7-et is raktak, ilyen hetente egyszer önteszt, stb... de hogy mivel terheljük az egy más kérdés.  Az hogy x ideig felkapcsolom róla azt a 10 hajólámpát meg 10 fénycsőarmatúrát, az szerintem nem fedi a megfelelő terhelés fogalmát. A három fázisa fázisonként van összerakva 12V-os akkukból. ilyenből van 5 db-unk, a többi pc és szerver ups, ezeket nem lehet központosítani, mert a távolság több száz méter is lehet. Így ott maradtak az apc termékei kihelyezve, akár 2kVA méretben.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62533)
Lacivill Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62536

Tied

Előzmény: Lackó0107 (62534)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62535

Köszönöm a rezsós tippeket mindkettőtöknek!

 

Előzmény: peterch (62531)
Lackó0107 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62534

Sziasztok szeretnék érdeklődni! E.on  magánhálózatom van a villanyóra és a ház közt kb 600m  jogilag ez a hálózat kié?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62533

"A gondozásmentes akksikat mivel lehetne karbantartani?"

 

Amelyik teljesen zárt, azt csak cserélni lehet.

Régebben láttam olyan gondozásmentes aksit, aminek levehető volt a teteje, de az egy bazinagy profi aksi volt. Kisebb UPS-ekben szerintem ilyen nem fordulhat elő, mert azokban az aksi sokszor gyárilag sem   függőlegesen áll és kifolyna a lé belüle.

 

"Van jópár ups a cégemnél, akár alállomások világításra, akár pc-k, szerverszekrények ellátására."

 

Egy bizonyos mennyiség felett szerintem már sokkal jobb üzlet a cégnek, ha a sok kis UPS helyett egy jónagyba invesztál és a szünetmentes energiát egy pontból küldi szét a szükséges pontokra. Az egy helyen lévő és egységes akkumulátor-bankot ezerszer könnyebb figyelemmel kísérni, mint a száz kis UPS-ben lévő akksit. Ha a cég komolyan veszi az adatbiztonségot, akor kénytelen odafigyelni az aksik kapacitására (nehogy csak áramszünetkor derüljön ki, hogy az UPS már tíz másodpercig se bírja), ha a cégnél marhasok ilyen van, akkor egy ember bére (az ember kerül igazán sokba) elmehet az aksik folyamatos amperóra-tesztelésére meg cserélgetésére, de ha egy db központi akkubank van, azt könnyű (tehát olcsó) figyelemmel kísérni.

 

"Ezeknél mit érdemes figyelni, monitorozni, esetleg itt is érdemes az akksikat termovízióval lefotózni?"

 

A hőkamera ott igazán hatékony, ahol soksok aksi közül lehet (hőmérséklet-összehasonlítással) kiszúrni a betegeket. Ha mindenütt csak egy darab aksi van, ott nincs mivel összehasonlítani, az abszolút hőmérséklete meg a környezettől függ, pl egy rack-szekrény X-edik emeletére betolt UPS belsejében simán lehet 40-50 fokos is a normál időjárás. 

Én inkább egy rendes aksi-tesztelő műszerben bíznék, ami megsaccolja az aktuális amperórát/wattórát, a hőkamera maximum segíthet neki gyanúsítottakat kiválasztani (de ha egy db aksi van mindenütt, annak a hőmérsékletét akár egy filléres infra hőmérővel is meg lehet mérni). 

Előzmény: ha4nz (62532)
ha4nz Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62532

Érdekes gondolatokat adtál ezzel a termovíziós képpel és ezzel a hioki műszerrel. A gondozásmentes akksikat mivel lehetne karbantartani? Van jópár ups a cégemnél, akár alállomások világításra, akár pc-k, szerverszekrények ellátására. Ezeknél mit érdemes figyelni, monitorozni, esetleg itt is érdemes az akksikat termovízióval lefotózni?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62528)
peterch Creative Commons License 2015.04.22 0 0 62531

Szia !

 

Indukciosban letezik peldaul ez:https://www.mall.hu/hordozhato-fozolapok/hauser-ic-2012-elektromos-fozolap-ii-osztaly

 

Udv , Peter.

Előzmény: DJ Szegecs (62529)
Jahno Creative Commons License 2015.04.22 0 0 62530

Zsámolynak hívják, bár kevésbé hordozhatóbb:

 

http://home.grapixx.com/www.gastrocentrum.hu/termekeink.cgi?sub=304#2566

Előzmény: DJ Szegecs (62529)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.04.22 0 0 62529

Hordozható villamos főzőlapból (alias villanyrezsó) van olyan, ami 1,5 kW-nál nagyobb teljesítményű?

Én nem találtam ilyet a netes árlistákban.

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.22 0 0 62528

"Most az lebeg a szemem előtt, hogy egy több száz akkuból álló telepnél (posta, kórház, katonaság) naponta mérik minden egyes akku feszültségét, és amelyiknek alacsonyabb a feszültsége, az helyett tesznek egy újat. Hoppá az se jó, mert az újnak meg túl nagy lesz a többihez képest. Teljes csőd az egész :-)))))))))))"

 

Egyrészt én azt írtam, hogy sorba kötés esetén a kisebb kapacitású aksira szerintem NAGYOBB feszültség jut,

másrészt pedig az egy időben vásárolt és egyformán használt akkumulátor-csoportokban nagyon sokáig nincs jelentős eltérés az egyes elemek között, aztán egy idő után megjelennek a különbségek (eltérő öregedés), ilyenkor szokás csak a gyengébbeket újra kicserélni és a mikor ez a gyengülés már tömeges jelenséggé kezd válni, akkor kicserélik az összeset újra. De van, ahol nem foglalkoznak a csereberével (vagy nem tudják, hogy lehet ilyet is) és az első gyengébb egység megjelenésekor mindet lecserélik.

És van, ahol nem is vizsgálgatják menet közben a dolgot, hanem fix időszakonként automatikusan mindet lecserélik, akkor is, ha esetleg még két évig bírná a rendszer és akkor is, ha már évek óta a tizedét se tudja a gyári kapacitásnak ;)

...de az is lehet, hogy amit itt leírtam, az mind hülyeség.

 

 

Itt egy olyan aksi mérő kéziműszer, amely 4800 db aksi adatait tudja tárolni,

egyébként nem minden mérést muszáj egyenként minden aksin külön elvégezni:

Előzmény: pajaci (62523)
timre67 Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62527

Ötfelezős, mi a javaslatod?

Előzmény: ötfelezős (62516)
a némedi Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62526

Targoncáknál 12 cella van sorba kötve (vagy több ill. kevesebb) ha az egyik cella tönkremegy nem kell több százezerért komplett akkuszettet cserélni! A leggyengébb cella töltő ill. kisütő árama korlátozza a többit, de semmi esetre sem teszi tönkre! Párhuzamos töltésnél vannak a gondok, mert a zárlatos cellájú akku magára rántja a töltőáram 100%, sőt az egészséges akku is a zárlatos akkun fog kisülni több száz amperrel. Na ilyenkor kell a diódakuplung!!!

Előzmény: peterch (62525)
peterch Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62525

A mobilhalozatokban levo akkupakkoknal harom dolog ami merve van es riasztast idez elo: tul alacsony kapocsfeszultseg, tul magas kapocsfeszultseg es a homerseklet.  Csak tavfelugyelet van es a pakkok kibirnak 10 egynehany evet . A gyarto tiz evet ad ra, ha bevan tartva a homerseklet es a feszultsegek.  Mikor meg javitottam az akkukat sem volt gond javitottat visszatenni a jarmube ment az rendesen a regi parjaval.  Vagy cserelni par 2V-os akkut a 24 darabos szettben. Nem tiltakozott a gyarto. Dehat az akkumulatorok is fejlodnek, az elektronika is, igy logikus, hogy vannak preciz lehetosegek es ajanlasok, csak a felhasznalonak legyen ra penze.:) Olvastam egy masik forumon a hozzaszolasokat, ott is van pro es kontra, tehat ki igy ki ugy tolti az akkumulatort.

Előzmény: pajaci (62523)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62524

Ott a gyártó weboldala és típus száma googli meg a gyártó oldala :) megnézed és biztos levan írva hogy mire jó.

Előzmény: Törölt nick (62506)
pajaci Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62523

Most az lebeg a szemem előtt, hogy egy több száz akkuból álló telepnél (posta, kórház, katonaság) naponta mérik minden egyes akku feszültségét, és amelyiknek alacsonyabb a feszültsége, az helyett tesznek egy újat.

Hoppá az se jó, mert az újnak meg túl nagy lesz a többihez képest. Teljes csőd az egész :-)))))))))))

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62520)
cucu Creative Commons License 2015.04.21 -1 0 62522

A tranzisztor valójában két szembe fordított dióda. Viszont mégsem kapunk tranzisztort, ha két diódát szembe fordítunk.

Ahhoz azt úgy kell gyártani.

Akksinál is ugyanez a helyzet csak pepitában.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62521

Szóval én rátenném a töltőre a két aksit és (legalább az első töltéskor) egy műszerrel többször is megnézném, hogy a feszültségek pont egyformák-e a két aksin a feltöltés során. A töltés végén a max különbség a két aksi között legyen mondjuk 0,3-0,4 volt,

ha ennél több, akkor szép lassan lehet elgondolkodni egy új 12 voltos aksi megvásárlásán (fúrógépbe lehet hogy elég egy 6 Ah-s aksi, ami kisker áron kb 4e Ft körül lehet).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62520)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62520

"csak legyenek egyforma Ah-ak"

 

Hiába egyforma kapacitású két akkumulátor papíron, az aksira ráírt kapacitás csak a vásárlás napján igaz (ha igaz ;) a tároló kapacitás az idővel egyre csökken. Meg a barom gazdik trükkjeitől is (pl mélykisütés/túltöltés). Meg az olcsó (nem automatikus) aksitöltőktől is. Satöbbi.

Tehát ha sorba kötött két, papíron egyforma aksiból a valóságban az egyik lényegesen kisebb kapacitású (mert pl sokkal öregebb vagy mélykisülést kapott, stb stb), abból bizony szerintem gond lehet.

A képen látható aksitöltő valószínűleg 14,4V-ig tölt és az felett  átkapcsol csepptöltésre (középső led kialszik és alsó led kigyullad). Namármost ha az egyik aksi lényegesen kisebb kapacitású, annak nagyobb a belső ellenállása, ezért soros kapcsolásnál arra nagyobb feszültség fog jutni, mint a másikra. Tehát mondjuk a töltő akkor fog leállni a töltéssel (14,4V), amikor a nagyobb kapacitású aksi mondjuk még csak 6,4 voltra van feltöltve (félig se), miközben a gyengébbik aksi már elérte a 8 voltot (káros túlfeszültség). Tehát az aszimmetrikus feszültség eloszlás miatt egyrészt az erősebb aksi tárolókapacitása soha nem lesz kihasználva (plusz a rendszeres alultöltöttség miatt szulfátosodás veszélye!), másrészt meg a rendszeres túlfeszültség/túltöltés miatt a gyengébbik aksi meg egyre még-gyengébb lesz.

Persze ha a két aksi egyszerre lett véve és egyformán lett használva, akkor feltételezhetően nincs közöttük érezhető kapacitás különbség, eben az esetben teljesen igazad van.

Előzmény: peterch (62509)
peterch Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62519

Nagyon sok jarmuben javitottam akkumulatort ,volt ahol tobb cellat is kellett cserelni. Soha sem volt gond belole. Miutan fel lett toltve ,kisutve es ujratoltve, akkor teszterre lett teve. Amennyiben birta az eloirt terhelest az eloirt ideig, akkor ment minden a regiben.  Ugyszinten a mobilhallozatban is csereltem tobb 2V-os aksit egyszerre a 24-bol es a gyarto nem irta elo, hogy mindet csereljem. Ha egyszerre vannak hasznalva nagy kulonbseg nem lesz koztuk. Azbiztos, hogy mindig a leggyongebb cella fogja limitalni a tobbit.   Ez az en velemenyem. A Tied mas.  Ez van. :)

Előzmény: arenarock (62518)
arenarock Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62518

Ne keverjük a szezont a fazonnal.

Egész más ügy egy 24 darabos pakkból egy cellát cserélni, mint egy hat cellásnál hármat...

A tehergépjárműveknél is igaz amit az előbb írtam, ha cserélni kell akkor bizony mind a két akksit kell, még akkor is ha limiter van.

Ja és rátapintottál, 1200Ah és 1600Ah sonnenscheinekkel dolgozom, meg powersafe-el, meg marathonnal (azok csak max 190Ah-ak) és többek között a távközlésben...

De egyébként a probléma mindíg a töltés végén jelentkezik, amikor az egyik akku már 15 volt felett van miközben a másik meg sehol...

Előzmény: peterch (62517)
peterch Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62517

Szia !

 

Szerinted a tehergepjarmuvekben hogyan vannak az akkuk kotve? Vagy 48 Voltos rendszerekben, vagy a mobilhallozatban hasznalt 2V-os cellak amik 400A orasak es ugyszinten 48V az osszfeszultseguk? Nem egy esetben volt, hogy csak cellat, tehat egy akkumulatort csereltunk, mert az ment tonkre. Akkor szerinted mind a 24-et cserelni kell? Voltal mar egy picit nagyobb adatkozpontban ahol tobb ezer kiloWatt van beepitve ilyen akkukbol? Ott szerinted cserelni kell egy darab meghibasodasa vegett mindet? Ha van egy oreg aksid, amiben 1 cella zarlatossa valik, vagy hamarabb kioldodik az olomoxid a plusz polusbol es a szervizben kicserelik egy ujra, akkor azt hogyan toltod?  

 

Udv , Peter.

Előzmény: arenarock (62515)
ötfelezős Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62516

Hogyan lehetne ezt jól - és szabályosan - megcsinálni? 

 

No, hát úgy biztosan nem, ahogy leírva láttam.

Előzmény: timre67 (62501)
arenarock Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62515

Azért kissé idealizált amit írtál.

Tehát, ha az akkuk egy évjáratúak, egyforma kapacitásúak, egyforma üzemmódban voltak, egyformán voltak kisütve, - akkor lehet nagyjából nyugodtan sorba kötni. Ellenkező esetben ajánlott limitert használni, ami megakadályozza, hogy az egyik akku túltöltődjön... Szerintem.

A gyárilag sorba kötött cellákat meg nehogy már összehasonlítsuk két külön akku sorbakötésével...

Előzmény: peterch (62511)
peterch Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62514

Szia !

 

Abszolutt nem ertek veled sem egyet. Amennyiben nem zarlatosak, csak mondjuk az egyik  akku mar tobb toltesi cikluson ment at,  de nem szulfatosak, tehat nem alltak sokaig melykisutes allapotaban, vagy nem voltak teljes zarlattal terhelve, akkor nincs gond. Maximum annyi, hogy a leggyongebb kapacitasu cella fogja limitalni a felhasznalhato aram mennyiseget es elettartamat. Valaha leteztek szelenes toltoallomasok, ahol 4 darab akkumulatort kothettel sorba es ugy toltotted. Egyforma kapacitasunak kellett lenniuk a toltoaram vegett. Amennyiben tettel volna egy kisebb kapacitasut, akkor annak a nevleges toltoaramat kellett beallitani.

 

Udv , Peter.

Előzmény: Szirty__ (62512)
C20NE Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62513

Így van, illetve töltéskiegyenlítővel lehet sorba kötve is tölteni.

 

Még egy-két dologban eltérhetnek az alkalmazott sav koncentrációja és az akkumulátor hőmérséklete.

Előzmény: Szirty__ (62512)
Szirty__ Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62512

Üdv peterch!

 

"ket darab 6V-os olomakkut egyforma kapacitasut siman kothet sorba es toltheti. Semmiben sem kulonbozik ket haromcellas akku az egy testben levo 6 cellastol."

 

Szerintem a két külön egyforma 6V-os akku abban különbözik az egy testbe épített 6 cellástól, hogy az utóbbiak cellái sokkal nagyobb eséllyel vannak egyforma állapotban. Mind elhasználódás, mind töltöttség tekintetében.

 

Emiatt szerintem még két teljesen egyforma 6V-os akkut is csak akkor szabad sorba kötve tölteni ha egy helyen, sorba kötve vannak használva.

 

Előzmény: peterch (62511)
peterch Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62511

Szia !

 

Mire alapozod a velemenyedet? En akkumulatorokkal foglalkoztam regebben. Igy nyugodtan merem ajanlani, hogy ket darab 6V-os olomakkut egyforma kapacitasut siman kothet sorba es toltheti. Semmiben sem kulonbozik ket haromcellas akku az egy testben levo 6 cellastol. A lenyeg, hogy ne legyen egyik cella sem zarlatos! Ugyanabban a gepben hasznalja, tehat a kisutes is elmeletileg egyforma.

 

Udv , Peter. 

Előzmény: C20NE (62510)
C20NE Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62510

A sorba kötött akkumulátorokat rövid úton kinyírja!

Előzmény: peterch (62509)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!