Keresés

Részletes keresés

lilapereszke Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74047

Már nem akartam leírni, hogy kivéve Nagypapit, mert az már a múltté (mármint az, hogy behozza a TIT-be).

 

Igen van a ÉV GOMBÁJA : a CSÁSZÁRGALÓCA

 

Ezt az őrségi minden gombász kopjafája avatáson választották meg 150 körüli szavazattal a jelen lévők.

Előzmény: nagypapi51 (74022)
magyar bucó Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74046

Beetee nem nő és ő következtetett először helyesen.

Előzmény: lilapereszke (74044)
homerx Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74045

na meg a helyismeret ugye ;) nalam a nyari es bronzos nyert. amit meg rendkivul sokat lattam, az a parduc es pirulo, ill sarga roka. persze konnyu, szinte csak ilyen helyekre jartam.

Előzmény: lilapereszke (74044)
lilapereszke Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74044

Na, nem hiába, a híres női logika hozza meg a jó megoldást.

Természetesen a legközönségesebb gombák egyik ismét, ebben az évben is,  a júdásfül gomba 15 előfordulásával. :-)

Előzmény: little_brunette (74043)
little_brunette Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74043

Én majd' minden hétfőn ott voltam, de csak a hihetetlen mennyiség rémlik most... :-) Próbálom felidézni a fajokat, de nem megy...

Varesz, rókagomba, értékesebb gombák inkább mutatóba szoktak lenni, több az érdekesség. 

Szerintem valami közepesen értékes gomba, ami tömegesen megjelenhet, lesz a megoldás.

Előzmény: homerx (74042)
homerx Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74042

netantan a varganya? nyari? elvegre majus elso feletol kora-keso oszig volt folyamatosan.

Előzmény: beetee (74041)
beetee Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74041

Az túl őszi és egyszerre termő faj ahhoz, hogy olyan sokszor megjelenjen... szerintem.

Valamelyik egész évben fellelhető lesz az ... ismét szerintem. :)

Előzmény: little_brunette (74036)
homerx Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74040

kiindulasnak, mirol is szol ez a haplogroupon alapulo etnogenetika

http://www.eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml

Előzmény: homerx (74038)
magyar bucó Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74039

Ebből az következik, hogy az ebből készült vagy az ezt a gombát tartalmazó  kereskedelmi cikkek, készítmények január 8-a és június 14-e között nem lehetnek a polcokon semmilyen formában.

 

Ezt hogy vezetted le? Nekem ebből semmi ilyesmi nem következik.

Előzmény: heyderia (74033)
homerx Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74038

az remlik, hogy a kulonbozo haplocsoportok elofordulasa a dns-ben nagyjabol meghatarozza, hogy mely iranyokbol jottek az oseid.

Előzmény: homerx (74037)
homerx Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74037

van egy nagyszabasu projekt, sajna nem jut az eszembe a neve(nem a human genom project, annak vege lett 2006-ban), ami az emberi fajon beluli jellegeket kutatja. onkent lehet hozza csatlakozni, asszem penzbe is kerul a vizsgalat.

Előzmény: rovirágomba (74024)
little_brunette Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74036

gyűrűs tuskógomba?

 

Előzmény: lilapereszke (74009)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.06 0 0 74035

Ohh nem ilyen negatívan értettem. Célszerűség jellemez a neten dolgokat, sok helyen a vaskalapossságnak nincs érteme. Más persze egy hírportál, ahol célszerű helyesen írni és fogalmazni és más egy fórum vagy egy chat. Nyelvfejlődés a másik dolog, ez érdekes téma, most hosszú lenne kifejteni.

 

 

Előzmény: Shroomer (73901)
heyderia Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74034

Én is csak végigrohantam rajta, de nem akadt meg a szemem semmi furcsaságon.

 

ízletes tőkegomba kiesett, téli fülőke, sárguló pereszke, piruló őzlábgomba bekerült

Előzmény: Pofeteg vadasz (74016)
heyderia Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74033

Mondjuk a nyári szarvasgomba a javaslat szerint június 15-től január 7-ig hozható forgalomba. Ebből az következik, hogy az ebből készült vagy az ezt a gombát tartalmazó  kereskedelmi cikkek, készítmények január 8-a és június 14-e között nem lehetnek a polcokon semmilyen formában. Ezt is egy végrehajtási (belső) rendelkezés fogja felül írni? :-)))

Előzmény: magyar bucó (74021)
mángorló Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74032

engemet viszont rendkívül érdekelne egy gyorstalpaló. én eddig úgy tudtam hogy 5 nagyobb fajta van a capsicumon belül, plusz a vad alakok amiből nagyon sok van. cardenasii, exile, chaocense stb, amik mind vad fajták

Előzmény: Abu Ramla (74031)
Abu Ramla Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74031

    Az Általad felsoroltak azok mind fajták. A gazdasági és kereskedelmi 'nevezéktanban' elvesznek a tudományos elnevezések Az említett chinense -t pl. az alábbiak szerint lenne helyes írni : Capsicum annuum Chinense : azaz mindig nagybetűvel kezdve a fajta nevét.

Csak kiegészítésképpen a két Capsicum fajnak nincsenek alfajai (species), azaz csak a törzsalakok vannak, ezekből alakultak ki emberi beavatkozás nyomán a legkülönbözőbb fajták (cultivar). A törzsalakot e szerint kell írni : Capsicum annuum annuum, ezt azonban rendszerint rövidítve szoktuk írni : Capsicum a. annuum. Azonban nem akarok itt feleleveníteni ismét egy faj/fajta diskurzust.   Nem térnék ki a fajok különféle szinonim neveire sem.

Minden válogatás nélkül, az ezernél(!) több paprika fajtából : Accrata, Lingua de Fuoco (Tűz Nyelve), Poblano, Arbol, Jalapeno, Cherry Sweet, Bell Peppers, stb. 

üdv, Abu Ramla

Előzmény: mángorló (74029)
Kardemumma Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74030

KÖZÖNSÉGSZAVAZÁS

A következő linkre kattintva lehet a Magyar NetGombász Közhasznú Egyesület

„A gombák csodálatos világa – természeti környezetünk” című fotópályázatának közönségszavazására bekerült 99 képre szavazni.

 

SZAVAZÁS

Egy gépről (egy IP címről) csak egy szavazat adható le.

Szavazni 2011. január 4-én nulla órától január 25-én éjfélig lehet.

mángorló Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74029

meg a baccatum (ilyen az aji, a bishops crown ), a chinense (habanero, és itt vannak a legerősebbek mint a naga viper, bhut jolokia), és a pubescens (rocoto)

 

a frutescens az pl a tabasco

 

 

 

 

 

Előzmény: Abu Ramla (74028)
Abu Ramla Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74028

                                                                       

 

..

PAPRIKA utoljára, röviden, hogy félszavakból is megértsük egymást.

 --  Capsicum annuum (annuus = egynyári) Hazája Közép-Amerika, Mexikó. Mindenütt termesztik, ahol termőhely igényei biztosíthatók. Nálunk nevesebb fajtái Szeged, Kalocsa, Szentes, Cece körzeteiből kerülnek ki.

--  Capsicum frutescens (frutescens = cserjés; évelő). Ennek a fajnak (nagyon számos) fajtái a különböző ’csili paprikák’. Hazája Dél-Amerika trópusi területei, termesztik Ázsia déli, délkeleti részében és Polinéziában is.

Az utóbbi években nálunk már cserépben, dísz-, ill. fűszernövényként kapható. Tavasszal-ősszel ki-be rakosgatva, 3-6 évet kibír, s szinte folyamatosan terem! Sok-sok fajtája van.

    Capsicum fajok (fenti két faj) kizárólag az amerikai földrészen őshonosak !!

--  Magyarországi megjelenése (1570 –ben) a Balkán felől.

--  Robbanás-szerű terjedése, nagyobb mérvű termesztése az 1831. évi kolerajárványt követően indult be. 

--  ’paprika’ néven először 1748-ban említve.

--  1775-ből : „..piros, hosszú gyümölcsét … porrá törik, és eledeleiket avval borsozzák.”

--  nevei : óind - pipari, latin – piper, arab, török – pepperi, délszláv (szerb-horvát) – peprika

--  nevei a magyar nyelvben : cayenne bors, pogány paprika, pogánybors, csilei bors, veres    bors, magyar bors, vörös törökbors,               

--  Csípősségét a capsaicin  biztosítja, melynek ’erejét’ az un. Scoville-skálán mutatják ki.

    (a mi ’méregerős’ paprikáink nagyon alacsonyan vannak a 15 milliós skálán, ahol ez a szám a tiszta capsaicin értéke)

--  Gyógyászati alkalmazásaik : roboráló, antioxidáns, szabadgyökfogó, gyulladásgátló,    fokozza a gyomornedvek kiválasztását, növeli a perisztaltikát, fájdalomcsillapító (ideg és izom, reumásfájdalmak esetén). 

 

--  Széchenyi I. (1830) ezt írja : „Sokan azt tartják igazi Mester szakácsnak, ki mindent rendkívül paprikáz, s csak azt ugyan csak Magyar embernek, ki azt szereti is.”

.

üdv, Abu Ramla

Pofeteg vadasz Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74027

Ez nem is Te lettél volna!

 

Semmi köze az Off-hoz. A Te hozzászólásodnak viszont van. Nem is kevés. Mivel én Homerx linkjét újra láttam a TV-ben. Te meg egyből politika, fúj meg ilyesmi. Néha nagyon gáz vagy. De ezt Te is tudod már sokan mondták Neked.

üdv:

Egy abszolut politika ellenes gombász

Előzmény: magyar bucó (74026)
magyar bucó Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74026

Ez itt nagyon off, ez nem a polidili.

Egyébként ott, ahol gond van a sajtószabadsággal, az ilyesmiről nem szól a média.

Előzmény: Pofeteg vadasz (74025)
Pofeteg vadasz Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74025

Láttátok a Tény....k-et a tévékettőn?

Benne volt Homerx tegnap belinkelt állásajánlata:-)))))

Helyesírás témakörnél használta a hirdetést.

Mint kiderült a S.P. féle köszöntő (az évfordulón) ihlette a feladót.

Mára már eltávolították az Ex......ressről.

Pedig éppen jelentkezni akartam rá. Erre tessék már betöltötték a helyem. :-)

rovirágomba Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74024

Pontosabban, ha sok gént nézünk (vagy az egész génkészletet), akkor a csimpánzzal 97-99%-os az egyezés a Homo sapiens sapiens esetében, általánosságban. Tehát akár a finnekkel, akár a hunokkal garantáltan legalább 99%-os az egyezés. A különbségeket jellegzetes mutációk alapján keresik. Hun lehet hun adatokat találni?

Békesség.

Előzmény: rovirágomba (74014)
magyar bucó Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74023

Vannak kivételek, de általánosságban igaz. Főleg a tavalyinál kevésbé rókás években.

Előzmény: nagypapi51 (74022)
nagypapi51 Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74022

...annak egyetlen szeméről is nehezen mondanak le az emberek...

Hát ez így, ebben a formában nem igaz :)

 

Más: van már elképzelés az 'Év gombájáról'?

(madár és fa már tuidott)

Előzmény: lilapereszke (74011)
magyar bucó Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74021

Ha lesz törvény, lesz hozzá végrehajtási rendelet is, ami a részletkérdéseket szabályozza.

Előzmény: heyderia (74019)
beetee Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74020

Nem is azért írtam...

Viszont mindig ezek a fajok voltak a piacokon azok a különlegességek, amiket jó pénzért mértek meg a kofák. Majd max. pult alól fogják árulni. :(

Előzmény: nagypapi51 (74018)
heyderia Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74019

(3) A gombaszakellenőri gombaminősítéssel szemben az MgSzH-nál kezdeményezhető eljárás, melyhez a minősítéshez szükséges mennyiségű, de legalább 500 g, a tételt reprezentáló mintát kell biztosítani, melyet a gombaszakellenőr és a gombagyűjtő közösen zárt le és írt alá.

 

Ezt ki fogja oda eljuttatni és melyik osztály, mely dolgozója fogja azt (valamikor) minősíteni?

Előzmény: lilapereszke (74013)
nagypapi51 Creative Commons License 2011.01.05 0 0 74018

A császárgalócát eddig is védendőnek írták, nem lepődöm meg, hogy lekerült a listáról.

a királyvargánya meg hát...1 kg-ból szted mennyi a teljesen egészséges, járatmentes?

Előzmény: beetee (74015)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!