Keresés

Részletes keresés

Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21672

Nem szeretnék. Még van a papírdobozok alatt kb 13 mázsa szén is. Meg egy másik helyen még vagy 2 köbméter fa és fűrészpor.

Előzmény: Törölt nick (21671)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21671

Úgy látom, te nem nagyon fogsz fázni a télen :-)

Előzmény: Blue_Sky_007 (21669)
Vezo228 Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21670

most jöttem be a fatárolóból, detto ilyen nálam is az egész :)

Rengeteg hasogatott fa, dirab-darab deszkák, lécek, rengeteg papírdoboz, stb.

:)

Előzmény: Blue_Sky_007 (21669)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21669

Mi egész nyáron gyűjtjük a tüzelni valót. Szelektíve, ami éghető, és nem környezetszennyező (mi nem az), az megy ősszel a kazánba. Szerencsére van helyem gyűjteni, bár már nehezen férek el tőle most.

 

 

 

 

 

 

A renden ne nézzétek, mert éppen az őszi takarítás van folyamatban az udvaron.

Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21668

A pincémben van 10 éves (szárított) fa is. Sőt talán több is, mert a tetőmet az idén újítottam fel, és a lécek mind tüzelésbe mennek. Olyan 10-15% a tartalmuk, ennél jobb csak akkor lesz, ha százaz jól szellőző meleg helyen tárolod (télen a pince ilyen lesz, akkor 6%-os víztartalmat is mértem már).

Előzmény: sur5al (21658)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21667

Én olyannal hozattam, akivel az egyik ismerős, vagy tíz éve hozat. Megmondtam, hogy otthon akarok lenni, amikor hozza, és centivel fogom lemérni. Így is lett. Nem volt nagy probléma, mert olyan kocsival hozta, amin egy pillanat alatt le lehetett mérni, hogy hány erdei köböt kaptam.

 

A vágáshoz nem számoltam mennyi benzin és olaj ment el (új láncfűrészgépem van), de nekem is szórakozás és testedzés a favágás (még). Olcsóbb volt, mint a konditerem bérlet. ;-)

Előzmény: sur5al (21657)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21666

Sok mindent nem tudok róla mondani. Bedugod a konnektorba, és arra kell figyelni, hogy ne változtass a szokásaitokon a mérés alatt. Ezért kb 2 hétig mértem minden konnektoromat, amiben fogyasztó volt. Utána leültem, és a grafikonja alapján amit kirajzol, átgondoltam mit is lehet kikapcsolni, mikor kell, hogy menjen, készenléti üzemmódját megszüntetni, stb.

A fogyasztás folyamatosan nő nálam is (szgépek, laptopok, router, wifi, víztisztító, stb). De próbálom kordában tartani. Ahol lehet mechanikus kapcsoló órákat tettem fel, a wifi pl csak akkor van bekapcsolva, amikor általában netezünk, a víztisztító csak annyit van bekapcsolva, amennyi feltétlen szükséges, hogy a RO víz meglegyen, a TV-k, médialejátszó csak akkor van bekapcsolva, amikor nézzük, máskor billenő kapcsolós konnektorral áramtalanítva az egész kóceráj. Stb.

 

És ami a legjobb pont ezzel vettem észre, hogy a vegyeskazánom beállításán is változtatni kell, mert a grafikonon láttam, hogy bekapcsolt a mérés alatt a vészhűtés áramköre (ezért csúnyán kihűtötte a puffert).

Előzmény: sur5al (21656)
csiba00 Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21665

Én olyat szeretnék, ami árammal megy.

 

Ez pl egész szépen eszi a fát :) Mondjuk az ilyeneknek áruk is van, de szerintem ha a másikban is zsír új lenne a fűrészlap, akkor ott is jobban menne.

Előzmény: sur5al (21661)
sur5al Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21664

Brutális! Ha kívül 6-7%, akkor belül még van neki száradnivalója:) Amit decemberben vettem, némelyik eléggé forrta ki a vizet a kandallóban, bár száraznak tűnt:) Kíváncsi leszek a mostanira.

Előzmény: Törölt nick (21662)
sur5al Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21663

Relatíve. Tavaly 70eur/m3-ért vettem bükköt, hasítottat, de télen. Ez most 53-ra adódott, de sokat melóztam vele. A haver, aki nem ért ennyire rá és 32m3-t vett, 55-ért kapta hasítva. Ahhoz képest nagy szívás volt. Bár még nem rakta be a helyére, kiderül, hogy mennyi az annyi.

 

"Az erdei köböt méterfával köbölik, nem aprítottal."

 

Igen, azt én is tudom, de úgy sejtem, hogy nem 1m magas rakást értenek alatta, tehát az 1m hossz 1m szálak 1,6-1,7m magassággal adják az erdei köböt. Ha ezt kuglizod, akkor pont 1m3-t ad ki. Ha hasítod, nem feltétlen lesz kevesebb, sőt, van aki szerint többnek adódik, mert a darabokat már nem tudod olyan szorosan összerakni, mint ahogy össze volt nőve:) Nyílván akkor igaz ez csak ha vegyes az átmérő és a kugliból készült rakás réseit kisebbekkel kitöltöd.

 

Nemtom, lehet sokat eszik a gépem, meg öreg is már.

 

Meglássuk. Június-júliusban nincs nagy tolongás a tüzifáért, a kereskedőknek meg akkor is meg kell élni, ami az árakat lefelé viszi. Ha 50-55 tud lenni, nagyon, nagyon elégedett leszek!

Előzmény: Zs:) (21660)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21662

Kiváncsiságból, a májusban vett és akkor feldarabolt tölgyfámból a rakás három különböző helyén egy-egy darabot márek konyhamérlegen. Pl május 2350gr tegnap 1270garmot mutatott ugyanilyen nedvességmérőm van 6-7% körüli értéket mutat.

Ez kb azt jelenti hogy a friss fa 50 % víz.

sur5al Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21661

Ja, használtam olyat is, csak nem tudtam, hogy így hívják. Aszittem körfűrész:))) Ez volt a "némi gázolaj" 5-6l. Egy 35 éves Lombardini 7,5LE dízelmotor hajtotta, de azért a vastagabbakat az sem vitte csak a láncfűrész. http://www.youtube.com/watch?v=KRRrZ0TX8Iw Ezt a gépet egy izmos háromfázisú motor hajtja.

 

Ha ilyen nagy vágáspárti vagy, akkor ajánlom, hogy a fűrész mellé vegyél/csinálj egy hasítókúpot is. Nézz utána, embertelen jó. Ha komolyan gondolnám a vágást vagy faárus lennék, ebbe az irányba mennék. Így viszont maradnak a számítógépek és a fát megveszem hasogatva:)

 

 

Előzmény: csiba00 (21659)
Zs:) Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21660

"14666/m3"

Ha ennyire jött ki, akkor is jó áron volt!

Az erdei köböt méterfával köbölik, nem aprítottal.

 

"A felvágáshoz elment 1 kanna benzin, némi gázolaj, jó pár liter láncolaj, 1 kalapácsnyél, 2x ütöttem szét a fejsze nyelét"

Ezt hogy csináltad?

Nekem 5m3-hez kb 5 tank benzin megy el, ami bőven nincs 5l se, láncolajból meg max 6-7 dl. A fejsze nyélre vigyázni kell, evvan.

 

"Legközelebb odahívom a faárust és megmondom neki, hogy apuskám ezt a 10m3-es kuckót szeretném telirakni. Te hozod, én rakom, mikor készen vagyunk fizetek."

Megmondhatod neki, de véleményem szerint nem fogsz ilyen árust találni. Aprítva meg tudod venni esetleg mázsára, vagy kalodás faként.

Előzmény: sur5al (21657)
csiba00 Creative Commons License 2011.09.25 0 0 21659

"Aztán a második. A felvágáshoz elment 1 kanna benzin, némi gázolaj, jó pár liter láncolaj, 1 kalapácsnyél, 2x ütöttem szét a fejsze nyelét és még mindig fáj a csuklóm. Never ever!"

:) Én még élvezem az aprítást, és jelenleg úgy élem meg, mit egy jó edzést. Hintafűrész párti vagyok, és tervezem is, hogy veszek majd egy jó készüléket. Neten láttam olyan videókat, ahol egy-két másodperc alatt vág el egy 25-30cm átmérőjű fát. És szerintem ilyennel darabolni messze nem olyan fáradtságom, mint egy fűrésszel. Persze utána ezt is szét kell csapkodni.

Előzmény: sur5al (21657)
sur5al Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21658

Ez is az eBay-ről van?:))) Jópofa. Mindegy, hogy pontos-e, ha tudsz mihez viszonyítani.

 

Most ezzel azt akarod mondani, hogy szilánkokra kéne hasítani, akkor száradna csak ki vagy ezért kell a 2 év? Gondolom ez friss vágás volt tavasszal, de csináltál már mérést 2 évessel is (remélem:)).

 

Amúgy én is ezért vágtam jobban, mint kellett volna (ld. előző kép). A kandalló beharapná kugliban is, de nem akartam gőzösíteni. A víz nem éghető. A szomszéd néni végig pampogott, hogy túl apróra vágom, így gyorsabban fog majd égni. Mondom neki, nem, úgy ég majd, ahogy pakolom, de nem fog kelleni a vizet párologtatni csókolom. Azt mondja: "jobb, hogy az övé vizesebb, mert nem ég olyan gyorsan":))) Tudni kell róla, hogy tavaly 2x annyit tüzelt el egy fele akkora lakásban, mint mi.

Előzmény: Blue_Sky_007 (21651)
sur5al Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21657

"Igen, elcsesztem. Ha erdei köbméterre vett fát otthon testedzésként felvágta akkor az a legolcsóbb. ;-)"

 

Aha. Ezt gondoltam én is. Vettem június végén januári vágású, szuper jó magyaltölgyet (Quercus ilex) 400 eur=110000,- pénzért 10 "erdei métert". Na ez volt az első hiba. A fickó külföldi lévén, mint én, nekem jó árat mondott, de végig ezt a hülye métert emlegette. Én következetesen 10 köbmétert mondtam neki. Ó, igen, annyit hozok. Mondta ő. Hozta, én fizettem. Bíztam benne, na! Összevágtam, kb. 7 lett. Aztán pampogtam, még hozott kb. 1m3 1m-est. Érted? Szálban 1m3! Akkor derült ki, hogy ő így számolja az erdei köbmétert. Összevágtam, úgy már meglett a 7,5m3. Jó lecke volt. 11000/m3 helyett 14666/m3

 

Aztán a második. A felvágáshoz elment 1 kanna benzin, némi gázolaj, jó pár liter láncolaj, 1 kalapácsnyél, 2x ütöttem szét a fejsze nyelét és még mindig fáj a csuklóm. Never ever!

 

Legközelebb odahívom a faárust és megmondom neki, hogy apuskám ezt a 10m3-es kuckót szeretném telirakni. Te hozod, én rakom, mikor készen vagyunk fizetek.

 

Végül is meglett 10, mert valakinek volt fölösbe dió, meg kidőlt egy fenyő is a szomszédban:).

 

2x2x2,5. Az alsó rész volt az első eresztés, a többi az utólagos, meg némi összehasítatlan dió, fenyő a tetején.

Előzmény: Blue_Sky_007 (21640)
sur5al Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21656

Nem baj, ha megkérlek, mondj többet erről? Tényleg nagyra tartom a precízségedet és szívesen tanulnék többet a témában. Egyelőre azt látom, hogy feljebb ment a fogyasztásunk a nyári hónapokban 10-15%-al, de nem tudom mitől. Valsz. többet mosogattunk meg minden nap kenyérsütés, de többre vagyok kíváncsi. Úgy látom, hogy a conrados több készüléket is tud nyomon követni, nyílván nem egyszerre. Szóval hogy mondja meg, hol kell spórolni?

Előzmény: Blue_Sky_007 (21637)
moonshadow Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21655

Vettem én is egy hasonló nedvességmérőt, jövő héten megérkezik, megmérem a fámat, mert kíváncsi vagyok. :)

Előzmény: Blue_Sky_007 (21651)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21654

Ez egyéni, erre nem tudok választ adni.

De nekem a napi átlag a tavalyi teljes szezonra vetítve:

3,9 m3 gáz/nap

13,4kg szén/nap

12kg fa/nap

 

Vagyis 15 mázsa szén, 13,5 mázsa fa és 680 köbméter gáz ment el a fűtési szezon alatt. Szigeteletlen falú termoablakos kb 280 légköbméteres ház esetében.

 

Sajos nem tudok csak fával és szénnel tüzelni, az életritmusunk nem teszi lehetővé.

 

 

De ez nem jelent semmit, mert ha feltenném a termosztátot két fokkal, akkor 12%-al több lenne a fogyasztásom, vagyis nagyon egyéni mindez.

Előzmény: Falusi1 (21653)
Falusi1 Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21653

Én a koksszal voltam így. Köszönöm a választ. Ezek szerint nem feltétlen kell ragaszkodnom a kokszhoz. Már csak az a kérdés, hogy mekkora az egy napra elegendő mennyiség. Kokszból naponta max 25-30 kg.-ot fűtök el a leghidegebb téli napokon, 8 tagos hagyományos öntöttvas kazánban. A fűtött alapterület kb. 150 négyzetméter. 

Előzmény: Blue_Sky_007 (21652)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21652

 Lengyel extra feketeszenet (vagy lengyel dió, a nagy méretű) azért használom, mert a salak olyan kevés, hogy a szemetesek a háztartási hulladékkal simán elviszik.

Előzmény: Falusi1 (21649)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21651

Lehet.

De:

 

 

 

Ez tavaszi összevágás. Nem hiszek, hanem mérek. A többi is ilyen, bármennyire is össze van repedezve.

Előzmény: moonshadow (21650)
moonshadow Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21650

Ketté lett hasítva, belül is száraz.

Azt látni a végein is, hogy mennyit szárad, mert teljesen összerepedezik.

Az a lényeg, hogy meg legyen hasítva egy kugli 3-4 darabra, mert a nyers hasított felületeken és a végein tud kijönni a víz a legkönyebben. Ha megvan hasítva és össze van rakva normális rendbe, hogy légmozgás legyen ami elszálíltja a párát, és le van takarva, hogy a nap melegítse, egész gyorsan szárad. Pár hónap elég neki.

Kánikulába volt 50 fok a fólia alatt, forró szél keresztüljárta. :)

A kétéves szárítás annak a fának kellhet amit meg se hasítanak, csak nyersen rendbe pakolják.

Lényeg, hogy ezidő alatt ne kapjon időnként se csapadékvizet mert megeszik a gombák, meg a bogarak. 

 

Jövőre készítek ezen a módon egy falazott fix fa szárítót, feketére festett vaslemez déli oldallal, júniusba telirakom és nyáron megszárad.

Az ilyen "kétéves szárítás" dumákat ló túloldalára átesett dolognak tartom. :)

Előzmény: Blue_Sky_007 (21644)
Falusi1 Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21649

Köszi a megerősítést, hasonlókat sejtettem én is, de a fával sok a meló mire a kazánba kerül, a lengyel feketeszénnek pedig nem tudom mekkora a salakmaradéka. A nagyobb tömegű salakkal ugyanis nem tudok mit kezdeni.

 A szigetelésem, egyébként elég jó.

Előzmény: Blue_Sky_007 (21638)
Falusi1 Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21648

Köszönöm, velük vagyok igéretesnek tűnő tárgyalásban.

Előzmény: tibcsi42 (21636)
Falusi1 Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21647

Megtörtént. Elérhetőségként két urat találtam egy-egy mobilszámmal. Jeleztem szénvásárlási szándékomat, kétszer. Igéretük ellenére egyszer sem hívtak vissza. Miközben a weblapjukon hegyekben áll a különböző szénfajta, se fax, se mail vagy másik telefonszám.

Mikor kértem, hogy adják meg a telephelyük címét, mert meg szeretném nézni a szén minőségét, kitérő választ adtak, de a telephely címét nem adták meg.

Hát ennyit a "lengyel szen"-ről.

Előzmény: gmkiev (21634)
csiba00 Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21646

Van nálam olyan, hogy pl kívül elég száraz a bőröm, de belül elég nagy a nedvességtartalmam :)

Előzmény: Blue_Sky_007 (21645)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21645

A száraz fa nem kívül száraz, hanem hasítás után belül legyen az.

Előzmény: moonshadow (21642)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21644

Klassz!

Hasítsd ketté, és nézd meg bellül is.

 

Az enyém is szép repdezett, kettéhasítva meg vizes bellül. ;-)

Pedig takarva szárítottam én is.

Előzmény: moonshadow (21641)
spucc Creative Commons License 2011.09.24 0 0 21643

 

Kitermelési (feladási) nedvességtartalom? Kitermelési átlagos keresztmetszetek? (ág, gally, törzs) Aprítás utáni átlagos keresztmetszet? Tárolt rakás méretei: magxszélességxhossz? Tárolás helyén mért éves átlagos nedvességtartalom, (a szárítási időszakodra ezévben teljesedett csapadék, köd, stb.)? És ugyanígy a tárolás alatti átlagos hőmérsékletek? Ugyanitt az átlagos közegsebesség, szél, légátjárás, domborzati jellemzők, épülettakarás, stb? A tárolóterület talajának nedvességdiffúziója? (pl. beton, vagy mocsaras terület)

Esetleg alkalmaztál  vákumot is?

Ez utóbbit csak azér, hogy én is mondjak egy kis  "zőccsséget" :-))

 

http://www.datanet.hu/kentech/szarito.htm

Előzmény: moonshadow (21641)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!