Keresés

Részletes keresés

zsorsz Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19365

Mária segíts!....akkor inkább kézzel lebogyózom.:)

Előzmény: juhosttt (19359)
pintjano Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19364

Ez amiről én irtam, az már ilyenkor érik--már nincs belőle a szomszédban, sem nálam.

Nevet nem tudok, igaz itt kadarkának nevezték, de persze nem az (azon nőttem fel ismerem). Belül fehér és alig fest...

üdv PJ

Előzmény: yacek75 (19362)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19363

Hello!

A delaware (fehér) fajtával mi a helyzet? Mert én idén oltottam át jópár tőkét, a forradás most tökéletesnek tűnik, gyönyörűen nő a ráoltott. Nem fog megmaradni? Lerúgja pár éven belül? Mire számítsak?

Köszi 

Előzmény: gardonyim (19361)
yacek75 Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19362

a direkttermőnek viszont sötétebb a bogyóhúsa...

a Medina is félig-meddig direkttermő, nem ?

egyébként ha a tiszta dirkettermőket nézzük, akkor tud valaki olyan kék fajtát, ami korán, augusztus végére beérik ?

Előzmény: pintjano (19360)
gardonyim Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19361

A Vitis labrusca (róka szőlő) és a Vitis vinifera (nemes szőlő) nem oltás kompatibilisak, nem forrnak jól össze. Tekintve, hogy a direkt termők vagy tisztán vagy legalább részben labrusca eredetőek, ezért kár is kísérletezni az Othello vagy Izabella átoltásával. A valódi alany fajtákban nincs labrusca "vér", azok egy féltucat egyéb amerikai szőlőfajból lettek szelektálva/hibridizálva.

Előzmény: pintjano (19360)
pintjano Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19360

"szurkáló" íz amolyan direkttermő beütése van

akkor bizony direktermő. Ha a talaj nálatok kötött és saját gyökerén van, akkor biztonyos, hogy az.

Itt volt kinézetre hasonló... csináltunk tisztán ebből bort s nem tudtuk meginni... kiöntöttük.

Sőt oltottam is arra, de kipusztult-alanynak sem volt jó. Persze, ha ugyanaz...

üdv PJ

Előzmény: yacek75 (19357)
juhosttt Creative Commons License 2015.09.07 0 0 19359

Igen teszek fel, meg ki akarom számolni a teljesítményét is. Nekem már több mint 120 000-be van. 20-30-al megpótolod és veszel egy kisebb gépet.

erre majd még rakok egy cefre szivattyút és átlemezelem és akkor jobb lesz mint a piacon kapható 500 000 ft-os olasz gépek :)

Előzmény: zsorsz (19358)
zsorsz Creative Commons License 2015.09.07 0 0 19358

Gratula! Nagyon szuper lett,majd szőlővel is teszel fel videot?....ha beválik,csinálhatnál nekem is egyet!:)

Előzmény: juhosttt (19356)
yacek75 Creative Commons License 2015.09.07 0 0 19357

T. Fórumtársak,

egy kis segítséget szeretnék kérni, az alábbi fotón levő szőlő lehetséges, hogy Medina?

Szept 2- án szedtem 19.5- ös mustfokkal.

élénk savérzet.

picit tolakodó fűszeres- gyümölcsös illat, "szurkáló" íz

amolyan direkttermő beütése van, már amennyire értek hozzá.

a hús színét nem tudtam eldönteni . inkább fehér mint piros / kék.

viszont a cefrét -direkttermőkre jellemzően- nagyon csak fogja.

rozénak szántam, másfél - két óra után már igencsak erős színe lett.

segítségeteket köszönöm

y

juhosttt Creative Commons License 2015.09.07 0 0 19356

Végre elkészült a bogyózó! Most már csak az októbert kell várni :)


 

juhosttt Creative Commons License 2015.09.06 0 0 19355

Lehúzhatod most is! Így még az elfagyás veszélyét is elkerülheted.

Előzmény: csipesz1960 (19354)
csipesz1960 Creative Commons License 2015.09.06 0 0 19354

sziasztok.

 

fiatalitani akarom az öreg tökémet,szerintetek most összel érdemes lehuzni belölle

1 szálvesszöt a föld alá, vagy majd tavasszal? KÖSZÖNÖM

 

zoli1437 Creative Commons License 2015.09.05 0 0 19353

"ha nem rontok el semmit"

Szerintem nem te rontod el, hanem alapból a mérők pontatlanok.

Az egyik fajsúlyt mér, a másik fénytörést.

A must a cukron és vízen kívül mást is tartalmaz, aminek a mennyisége nem állandó.

A MM mérésnél adott értékben figyelembe veszik, de ha attól eltér már ott a hiba.

A refraktométer cukros vízre van kalibrálva. A fénytörést is befolyásolhatja más anyag ami szintén hibát okoz. 

Az átszámítással akár össze is adódhat a két hiba.

Az alkohollá alakulásnál még bejön a hatásfok, mint bizonytalanság.

Bármi amit leolvasol jó közelítő becslés inkább mint mérés.

Egyébként használhatsz saját számot is az átszámításhoz.

Mind a kettővel megmérsz mustokat, kiszámolod az átváltás számát és átlagolod.

Minden esetre minél több tapasztalatot és minél jobb borokat kívánok.

Előzmény: Maci_P (19352)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.04 0 0 19352

Köszönöm a válaszokat, és a táblázatot is.

És hogy mi a gyakorlati haszon? Nekem az hogy mindkét mérést használom, és nem baj, ha tudom egymás között váltogatni, hiszen két értéket csak azonos mértékegységben lehet összehasonlítani. Persze mindegyik esetben (ha nem rontok el semmit ;-) ) a kierjedt alkohol mennyisége a végeredmény.

De nekem még - kezdő lévén - ezek nem rutinból menő dolgok, mérnem kell, meg kell értenem, stb stb.

Üdv

               Maci

Előzmény: zoli1437 (19351)
zoli1437 Creative Commons License 2015.09.04 0 0 19351

Egy dolog engem is érdekelne.

Milyen gyakorlati haszna van az átváltásnak?

 

Előzmény: Maci_P (19348)
medveger Creative Commons License 2015.09.04 0 0 19350

A definíció szerint nem az MM, hanem a Brix az, ami tömegszázalékra épül (azaz 1 Brix az azt jelenti, hogy 100 g mustban 1 g cukor van).

A magyar (vagy klosterneuburgi - a kettő elvileg ugyanaz) mustfok egy sűrűségmérésre épülő közelítő eljárás a must cukortartalmának megállapítására (azaz a sűrűségméréskor feltételez a mustban bizonyos egyéb szárazanyagtartalmat is, amit korrigál).

Az, hogy az MM-nek miért nincs (látszólag) semmi köze a g/l vagy g/dkg rendszerhez talán azért lehet, mert akkor még nem grammban mértünk (vö. Tuk Peregrin: "Itt pintben mérnek!"). Nyilván egy százalékos rendszernek persze semmi köze ahhoz, hogy milyen mértékegységek százaléka, amennyiben a két mértékegység között az átváltás 10-es alapú. Ez azonban az SI előtt nem teljesen volt evidencia...

Előzmény: Maci_P (19348)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.09.04 0 0 19349

Találtam neked egy táblázatot amin különböző mustmérők vannak összehasonlítva.

 

 

Évekkel ezelőtt a borlaboros másolta ki, majd megkérdem tőle mi a könyv címe.

Előzmény: Maci_P (19348)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.04 0 0 19348

"Van egy régi könyvem, majd be scannelek egy táblázatot, ott meg van az adott must fokból mennyi a várható alkohol."

Köszi, de ezzel nincs gond, sok helyen leírják

Továbbra is a BRIX -> MM átváltás érdekel. Sajnos ahogy egyre többet olvasok róla, egyre zavarosabb a kép.

Az MM elvben azt mutatja meg, hogy 100g mustban hány g a cukor. Na de akkor miért találok olyan táblázatot, ahol a Cukortartalom (g/kg) és a Mustfok oszlop is szerepel, persze nem teljesen egyező értékkel, pl. 16MM 154,9 ?

És akkor a BRIXről még nem beszéltem, mert ugye az a szacharóz százalék, de ha jól tudom, a mustban nem pont ilyen formában fordul elő. Gondolom ezért is van az átváltási móka MM-re, hiszen mindkettő 100g-ban a g-os cukormennyiséget mutatja...

Persze nem ez a legfontosabb számomra, csak úgy érdekelne...

 

"Na meg a must fokot nem csak azért mérünk, hogy a várható alkoholt megtudjuk, hanem a szőlő érettségi állapotáról is ad egy képet."

Ez így van. És a refraktrós mérés erre nagyon jó kint a szőlőben.

Üdv

      Maci

Előzmény: juhosttt (19347)
juhosttt Creative Commons License 2015.09.03 0 0 19347

Van egy régi könyvem, majd be scannelek egy táblázatot, ott meg van az adott must fokból mennyi a várható alkohol.

Persze sok dolog befolyásol, de pl egy 15 cukor fokos mustból soha nem fog 12%-os bor erjedni, ha csak nem cukrozzák fel. De pl egy 19 fokosból, ha sikerül frankón szárazra erjeszteni, akkor lehet belőle 12%-os. Szóval ezek inkább azt adják meg szvsz, mennyi a várható maximum alkohol fok.

 

Na meg a must fokot nem csak azért mérünk, hogy a várható alkoholt megtudjuk, hanem a szőlő érettségi állapotáról is ad egy képet. (persze nem csak ezt kell nézni, de ez is egy a sok dolog közül.)

Előzmény: zoli1437 (19345)
Falusi1 Creative Commons License 2015.09.03 0 0 19346

Régen én is olvastam valahol egy képletet, melyszerint a hagyományos mustfokolóval mért eredményt meg kell szorozni 0.75-el és a végeredményből 2-t levonva megkapjuk a leendő bor szeszfokát.

Előzmény: zoli1437 (19345)
zoli1437 Creative Commons License 2015.09.03 0 0 19345

Leírom én hogy látom, de nem biztos hogy igazam van. (Legfeljebb kijavít valaki aki jobban tudja.)

A mustfok, cukorfok mérés célja a majdani bor szeszfokának beállítása.

A link szerint "...pontosan megmondani előre,hogy mennyi is lesz az alkoholszint lehetetlen."

Vagyis nem létezik olyan matematikai képlet amivel kiszámítható.

A BRIX a teljes cukortartalmat adja, a MM pedig a cukortartalom korrigálva a hatásfokkal (amennyiből szesz képződik)

A refraktométernek két skálája van. Egyik a cukrot, másik a cukorból várható szeszfokot mutatja.

Nem kell átszámítani semmit, mert leolvasható.

A MM mérőnél számításból, táblázatból szintén a várható szeszfok a cél.

Akár hogy csinálod nincs pontos eredmény. ("Még a tudományos irodalomban is különböző átszámítási szorzókat javasolnak. A refraktométert gyártó cégek egymaguk válasszák ki a nekik legjobban tetsző megoldást és ezért lehetséges, hogy más-más gyártó műszerén változó alkohol szintet kapunk.")

Előzmény: Maci_P (19344)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.03 0 0 19344

Köszi, ez megvolt, ebben az általam is írt 1,106-os osztás van. Viszont van egy könyvem, abban 15%-nyi levonást írnak a BRIX-ből.

És mindezeken felül mértem egy 18,5°MM mustot (höm. korrekciós) 21 BRIX%-nak. Ez inkább az 1,106-os osztáshoz van közelebb. Meg tudom, egy mérés nem mérés. De azért érdekelne, aki dolgozik refraktométerrel, hogy mi a kb. helyes átszámítás. Tudom, nem egyszerű pontosan átszámítani.

Köszi

         Maci

 

Előzmény: zoli1437 (19343)
zoli1437 Creative Commons License 2015.09.02 0 0 19343

http://kertlabor.hu/borteszt-must-%C3%A9s-bor-m%C3%A9r%C3%A9s%C3%A9re

Bocs, ha ez is a találataid között volt. 

Előzmény: Maci_P (19342)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.02 0 0 19342

Köszi, de sajnos nekem ez nem mond semmit. Lehet, hogy neked triviális, hogy a törésmutató hogyan függ össze a magyar mustfokkal, de sajnos nekem fogalmam sincs. És a google nekem csak az 1,106 -os osztós megoldást adja a kereséseimre.

Köszi,

            Maci

 

Előzmény: Gyula65 (19340)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.09.02 0 0 19341

Nincs senni különbség. Ugyan annyi mind a kettő.

Előzmény: cippur (19337)
Gyula65 Creative Commons License 2015.09.02 0 0 19340

Ismét Googli barátomat kérdeztem:

 

http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/100000-124999/122381-an-01-HU-RF10_refraktometer.pdf

 

Ebben az anyagban, táblázatot találsz.

Remélem, segít az átszámításban!

 

Üdv!

Előzmény: Maci_P (19339)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.02 0 0 19339

Sziasztok!

Ha már ez így előkerült, én is kérdeznék hozzá.

A BRIX%-ból - egyes helyeken azt írják - úgy kapjuk meg a °MM-ot, hogy 1,106-al elosztjuk a BRIX-et.

De ha az előző hozzászólás linkjén a képet nézem, ahol a skála be van csatolva, akkor ez nem stimmel, mert az ott látható 16,5 BRIX az kb. 15MM lenne, nem a képen látható 14,2 MM. Mi az igazság, hogyan kell átszámolni a BRIX és MM között?

köszi

             Maci

 

Előzmény: Gyula65 (19338)
Gyula65 Creative Commons License 2015.09.02 0 0 19338

Google barátom szerint:

 

http://kezirefraktometer.hu/Boraszati-refraktometer-RHBS32ATC-OE

 

Babo-féle mustmérő

v. klosterneuburgi mustmérő; arra szolgál, hogy segélyével a must cukortartalmát meghatározzák. Altalában véve mennél sűrűbb a must, annál több cukrot tartalmaz s a sűrűségmérő (areometer) annál kevésbbé sülyed be. A B.-féle mustmérő a cukormérőből (saccharometer) keletkezett, melynek fokai a mustban levő idegen anyagok befolyásának kiegyenlítésére 3 %-al kisebbítve vannak, olyformán, hogy az a folyadék, melyben a cukormérő 20 %-ot mutat, a B.-féle mustmérővel vizsgálva 17 % cukrot fog mutatni. E mustmérő az úszó-, a higanysúly- és a fokokra osztott szárból áll; a higannyal telt golyó egyszersmind egy hőmérő golyója is,, melynek szára az úszóban van. A fokok 10-34 % cukrot mutatnak s 1/4-1/2 %-ra vannak osztva. E mustmérő használata igen elterjedt, pedig nem mutat olyan biztosan, mint a magyar Pillitz-féle mustmérő, melynél 4.3 % van az idegen anyagok rovására levonásba téve s amely egyszersmind a must fajsúlyát is mutatja. Mind a két nmstmérő a 14 ° R.-nál mutat helyesen.

 

Remélem segít!

Üdv!

Előzmény: cippur (19337)
cippur Creative Commons License 2015.09.02 0 0 19337

Sziasztok!

Tudja valaki esetleg h a Babo féle (klosterneuburgi) mustfok és a magyar mustfok között mi a különbség? Van-e valami átváltó szám, vagy ilyesmi? A neten annyit találtam, h a kettő csak hasonlít egymáshoz, tehát nem ugyanaz. Ha mondjuk a Babó féle 18', akkor az magyar mustfokban több vagy kevesebb? 

köszi

Maci_P Creative Commons License 2015.09.01 0 0 19336

Köszönöm a válaszokat, akkor egyenlőre türelmesen várok az eredményre.

Üdv

         Maci

Előzmény: Falusi1 (19335)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!