Keresés

Részletes keresés

pintjano Creative Commons License 2015.09.11 0 0 19376

bodi-i Creative Commons License 2015.09.11 0 0 19375

Szia.

 

Az én véleményem szerint az özek ellen (nálam vadnyulak is vannak!--Ezek a kis drágák nálam a frissen ültetett csemeték legfiatalabb hajtásait szeretik a legjobban--) csak egy "rendes kerítés segít!

Mióta teljesen becsomagoltam" a szöllöskertemet madárhálóval az is segített.Sajnos a kertem mellett egy teljesen elhanyagolt telek van ami inkább öserdöre hasonlít.Nagyon öreg szögesdrót kerítés van arról az oldalrol,még a fejüket is bedugdossák egy kis fincsi legelni valóért.Most összel teljesen kicserélem...

A villanypásztort felejtsd el...Ezt azért gondolom mert én állattartó vagyok,a kecskék csöcsén nöttem fel borjúval,csikóval a gyerekágyamban...

Előzmény: biopapó (19373)
apilusz Creative Commons License 2015.09.11 -1 0 19374

Nekem is eszik a biankámat,lent már nem is hagyok semmi vesszőt,termést.Ahol pedig új kart kell hagynom,vadhálóval akarom majd körbetekerni..Amit a fák köré szoktak.A haj nem jött be,pedig több szatyorral kaptam a fodrász ismerősömtől.A tárcsásom is vadászik de persze Ő is megmagyarázta,hogy nem lőhetnek.A helyi hegybíró javasolta ,hogy csipogót,seregélyriasztót próbáljam ki.

Előzmény: biopapó (19373)
biopapó Creative Commons License 2015.09.11 0 0 19373

Kedves Szőlészek!

 Teljesen el vagyok keseredve!

A kb. 300 tőkémről szüreteltem és lett 1 (egy) vödör!!! szőlőm. Az őzek ellen mondjatok valami hathatós védelmet.

Egyébként ugyanolyan csemege fajtákból a pincéhez közeli területről 3 tőkéről többet szedtem le!!

Villanypásztorom van és minden nap kimegyek a szélső portáktól 200 méterre lévő kertembe, de a kis piszkok az udvarokba is bejárnak és mindent lezabálnak. De ilyen még sosem volt, valamit mindig hagytak, de ez tiszta tragédia. A vadászokat nem érdekli, örülnek, ha esznek a vadak és úgy gondolom már a vadkár térítés is a múlté. A vad megbecsültebb, mint az ember és környezete.

Köszi.

juhosttt Creative Commons License 2015.09.11 0 0 19372

Ez rothadás. 

 

Sok dolog okozhatja, de 2 fontos emberi dolog befolyásolja:

Túlterhelés, rossz művelésmód. (itt a fürtzóna szellőssé tétetele az elsődleges.)

 

A rossz idő csak tetőzheti a bajt. Főleg tömött fűrtűeknél jön elő, az ilyen szemek meg is ecetesednek. Én régen ollóval kivágtam az ilyet. Azóta meg már normálisan terhelem, nem ész nélkül... Így még permetezni se kell hetente :)

 

Előzmény: jorgecosta (19369)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.11 0 0 19371

Én, ahogy írtam Delawarebe (is) oltottam idén, kb. 60 tőre. Néhány oltás nem jött össze, a többi viszont 1-2cm átmérőjű hajtást növesztett, 3-4-5 m hosszan, és a forradása teljesnek tűnik. Mivel főleg nérót oltottam be, a fürtöket is meghagytam, már közeledik az érése. Nyugodt voltam felőlük.

De az előző hozzászólások megriasztottak. Nem tudom, mi várható. Lehet, hogy nem fog jól beérni a vessző és elfagy? Vagy jövőre lerúgja? Sajnos ezekre csak jövő évben tudok válaszolni.

Előzmény: MPóti (19370)
MPóti Creative Commons License 2015.09.11 0 0 19370

A direkt termőbe nemes vessző oltása témakörében keresgélek jelenleg  a szakirodalomban és a neten. Itt  a fórumon a három évvel ezelőtti hozzászólóknak erről más volt a véleménye. Nagyon szeretnék világosan látni, lehet-e direkt termébe oltani vagy nem:

 Flanell  2012.02.22  0 0 153

Abba még nem oltottam, de más direkttermőkbe már igen, nyomják mint állat.

Nálam különben a leggyengébb növekedésű direkttermő az Othello, úgyhogy ha jobban akarod futtatni, keress más fajtát alanynak. Esetleg ha van felétek szőlőtábla, mostanában elég sokat kiszántanak, a helyükön lehet találni kihajtott vadalanyokat. Tavaly én is ilyen helyről szedtem vagy 8-at.

Előzmény: fehérkutya (151)
Ali-bá  2012.02.21  0 0 152

Már oltottam Otthelóba. Itt a fórumon a 113. és 122. hsz. képei mutatják az eredményt.

Előzmény: fehérkutya (151)
fehérkutya  2012.02.21  0 0 151

Szőlős fórumban írta valaki korábban, hogy nem jó a direkt termő alanynak.

Épp azt tervezem, hogy idén otellót gyökereztetek, aztán jövőre beoltom.

Valaki oltott már direkt termőbe?

Előzmény: pintjano (19366)
jorgecosta Creative Commons License 2015.09.11 0 0 19369

sziasztok,

 

ezúttal apósom kért meg, hogy próbáljam meg kideríteni, mi okozhatta a fürtön látható bajt. szerintetek?

 

üdv,

b

zsorsz Creative Commons License 2015.09.09 0 0 19368

Jaaa,meg a kotlós türelem.:)

Előzmény: juhosttt (19367)
juhosttt Creative Commons License 2015.09.09 0 0 19367

Bizonyos mennyiség után ha nincs naaagyon sok ráérő ember, akkor ez necces :)

Előzmény: zsorsz (19365)
pintjano Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19366

A valódi alany fajtákban nincs labrusca "vér", azok egy féltucat egyéb amerikai szőlőfajból lettek szelektálva/hibridizálva.

Ezt nem tudtam, kösz...

Viszont tényleg nem alkalmasak sem az Otelló, sem általam ismert direktermők alanynak.

Fehér Delewárra oltottam régebben 2 Zalagyöngyét, de csak kinlódott... 1 már ki is pusztult

üdv PJ

Előzmény: gardonyim (19361)
zsorsz Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19365

Mária segíts!....akkor inkább kézzel lebogyózom.:)

Előzmény: juhosttt (19359)
pintjano Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19364

Ez amiről én irtam, az már ilyenkor érik--már nincs belőle a szomszédban, sem nálam.

Nevet nem tudok, igaz itt kadarkának nevezték, de persze nem az (azon nőttem fel ismerem). Belül fehér és alig fest...

üdv PJ

Előzmény: yacek75 (19362)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19363

Hello!

A delaware (fehér) fajtával mi a helyzet? Mert én idén oltottam át jópár tőkét, a forradás most tökéletesnek tűnik, gyönyörűen nő a ráoltott. Nem fog megmaradni? Lerúgja pár éven belül? Mire számítsak?

Köszi 

Előzmény: gardonyim (19361)
yacek75 Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19362

a direkttermőnek viszont sötétebb a bogyóhúsa...

a Medina is félig-meddig direkttermő, nem ?

egyébként ha a tiszta dirkettermőket nézzük, akkor tud valaki olyan kék fajtát, ami korán, augusztus végére beérik ?

Előzmény: pintjano (19360)
gardonyim Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19361

A Vitis labrusca (róka szőlő) és a Vitis vinifera (nemes szőlő) nem oltás kompatibilisak, nem forrnak jól össze. Tekintve, hogy a direkt termők vagy tisztán vagy legalább részben labrusca eredetőek, ezért kár is kísérletezni az Othello vagy Izabella átoltásával. A valódi alany fajtákban nincs labrusca "vér", azok egy féltucat egyéb amerikai szőlőfajból lettek szelektálva/hibridizálva.

Előzmény: pintjano (19360)
pintjano Creative Commons License 2015.09.08 0 0 19360

"szurkáló" íz amolyan direkttermő beütése van

akkor bizony direktermő. Ha a talaj nálatok kötött és saját gyökerén van, akkor biztonyos, hogy az.

Itt volt kinézetre hasonló... csináltunk tisztán ebből bort s nem tudtuk meginni... kiöntöttük.

Sőt oltottam is arra, de kipusztult-alanynak sem volt jó. Persze, ha ugyanaz...

üdv PJ

Előzmény: yacek75 (19357)
juhosttt Creative Commons License 2015.09.07 0 0 19359

Igen teszek fel, meg ki akarom számolni a teljesítményét is. Nekem már több mint 120 000-be van. 20-30-al megpótolod és veszel egy kisebb gépet.

erre majd még rakok egy cefre szivattyút és átlemezelem és akkor jobb lesz mint a piacon kapható 500 000 ft-os olasz gépek :)

Előzmény: zsorsz (19358)
zsorsz Creative Commons License 2015.09.07 0 0 19358

Gratula! Nagyon szuper lett,majd szőlővel is teszel fel videot?....ha beválik,csinálhatnál nekem is egyet!:)

Előzmény: juhosttt (19356)
yacek75 Creative Commons License 2015.09.07 0 0 19357

T. Fórumtársak,

egy kis segítséget szeretnék kérni, az alábbi fotón levő szőlő lehetséges, hogy Medina?

Szept 2- án szedtem 19.5- ös mustfokkal.

élénk savérzet.

picit tolakodó fűszeres- gyümölcsös illat, "szurkáló" íz

amolyan direkttermő beütése van, már amennyire értek hozzá.

a hús színét nem tudtam eldönteni . inkább fehér mint piros / kék.

viszont a cefrét -direkttermőkre jellemzően- nagyon csak fogja.

rozénak szántam, másfél - két óra után már igencsak erős színe lett.

segítségeteket köszönöm

y

juhosttt Creative Commons License 2015.09.07 0 0 19356

Végre elkészült a bogyózó! Most már csak az októbert kell várni :)


 

juhosttt Creative Commons License 2015.09.06 0 0 19355

Lehúzhatod most is! Így még az elfagyás veszélyét is elkerülheted.

Előzmény: csipesz1960 (19354)
csipesz1960 Creative Commons License 2015.09.06 0 0 19354

sziasztok.

 

fiatalitani akarom az öreg tökémet,szerintetek most összel érdemes lehuzni belölle

1 szálvesszöt a föld alá, vagy majd tavasszal? KÖSZÖNÖM

 

zoli1437 Creative Commons License 2015.09.05 0 0 19353

"ha nem rontok el semmit"

Szerintem nem te rontod el, hanem alapból a mérők pontatlanok.

Az egyik fajsúlyt mér, a másik fénytörést.

A must a cukron és vízen kívül mást is tartalmaz, aminek a mennyisége nem állandó.

A MM mérésnél adott értékben figyelembe veszik, de ha attól eltér már ott a hiba.

A refraktométer cukros vízre van kalibrálva. A fénytörést is befolyásolhatja más anyag ami szintén hibát okoz. 

Az átszámítással akár össze is adódhat a két hiba.

Az alkohollá alakulásnál még bejön a hatásfok, mint bizonytalanság.

Bármi amit leolvasol jó közelítő becslés inkább mint mérés.

Egyébként használhatsz saját számot is az átszámításhoz.

Mind a kettővel megmérsz mustokat, kiszámolod az átváltás számát és átlagolod.

Minden esetre minél több tapasztalatot és minél jobb borokat kívánok.

Előzmény: Maci_P (19352)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.04 0 0 19352

Köszönöm a válaszokat, és a táblázatot is.

És hogy mi a gyakorlati haszon? Nekem az hogy mindkét mérést használom, és nem baj, ha tudom egymás között váltogatni, hiszen két értéket csak azonos mértékegységben lehet összehasonlítani. Persze mindegyik esetben (ha nem rontok el semmit ;-) ) a kierjedt alkohol mennyisége a végeredmény.

De nekem még - kezdő lévén - ezek nem rutinból menő dolgok, mérnem kell, meg kell értenem, stb stb.

Üdv

               Maci

Előzmény: zoli1437 (19351)
zoli1437 Creative Commons License 2015.09.04 0 0 19351

Egy dolog engem is érdekelne.

Milyen gyakorlati haszna van az átváltásnak?

 

Előzmény: Maci_P (19348)
medveger Creative Commons License 2015.09.04 0 0 19350

A definíció szerint nem az MM, hanem a Brix az, ami tömegszázalékra épül (azaz 1 Brix az azt jelenti, hogy 100 g mustban 1 g cukor van).

A magyar (vagy klosterneuburgi - a kettő elvileg ugyanaz) mustfok egy sűrűségmérésre épülő közelítő eljárás a must cukortartalmának megállapítására (azaz a sűrűségméréskor feltételez a mustban bizonyos egyéb szárazanyagtartalmat is, amit korrigál).

Az, hogy az MM-nek miért nincs (látszólag) semmi köze a g/l vagy g/dkg rendszerhez talán azért lehet, mert akkor még nem grammban mértünk (vö. Tuk Peregrin: "Itt pintben mérnek!"). Nyilván egy százalékos rendszernek persze semmi köze ahhoz, hogy milyen mértékegységek százaléka, amennyiben a két mértékegység között az átváltás 10-es alapú. Ez azonban az SI előtt nem teljesen volt evidencia...

Előzmény: Maci_P (19348)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.09.04 0 0 19349

Találtam neked egy táblázatot amin különböző mustmérők vannak összehasonlítva.

 

 

Évekkel ezelőtt a borlaboros másolta ki, majd megkérdem tőle mi a könyv címe.

Előzmény: Maci_P (19348)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.04 0 0 19348

"Van egy régi könyvem, majd be scannelek egy táblázatot, ott meg van az adott must fokból mennyi a várható alkohol."

Köszi, de ezzel nincs gond, sok helyen leírják

Továbbra is a BRIX -> MM átváltás érdekel. Sajnos ahogy egyre többet olvasok róla, egyre zavarosabb a kép.

Az MM elvben azt mutatja meg, hogy 100g mustban hány g a cukor. Na de akkor miért találok olyan táblázatot, ahol a Cukortartalom (g/kg) és a Mustfok oszlop is szerepel, persze nem teljesen egyező értékkel, pl. 16MM 154,9 ?

És akkor a BRIXről még nem beszéltem, mert ugye az a szacharóz százalék, de ha jól tudom, a mustban nem pont ilyen formában fordul elő. Gondolom ezért is van az átváltási móka MM-re, hiszen mindkettő 100g-ban a g-os cukormennyiséget mutatja...

Persze nem ez a legfontosabb számomra, csak úgy érdekelne...

 

"Na meg a must fokot nem csak azért mérünk, hogy a várható alkoholt megtudjuk, hanem a szőlő érettségi állapotáról is ad egy képet."

Ez így van. És a refraktrós mérés erre nagyon jó kint a szőlőben.

Üdv

      Maci

Előzmény: juhosttt (19347)
juhosttt Creative Commons License 2015.09.03 0 0 19347

Van egy régi könyvem, majd be scannelek egy táblázatot, ott meg van az adott must fokból mennyi a várható alkohol.

Persze sok dolog befolyásol, de pl egy 15 cukor fokos mustból soha nem fog 12%-os bor erjedni, ha csak nem cukrozzák fel. De pl egy 19 fokosból, ha sikerül frankón szárazra erjeszteni, akkor lehet belőle 12%-os. Szóval ezek inkább azt adják meg szvsz, mennyi a várható maximum alkohol fok.

 

Na meg a must fokot nem csak azért mérünk, hogy a várható alkoholt megtudjuk, hanem a szőlő érettségi állapotáról is ad egy képet. (persze nem csak ezt kell nézni, de ez is egy a sok dolog közül.)

Előzmény: zoli1437 (19345)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!