Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63277

"Nekem egy csomó mindenhez nincs. Tesónak meg tripla adag van,"

 

Nálad  "a nincs hozzá kézügyességem" kategóriák valószínűleg csak a "nemérdekel" vagy a "türelmetlenség" miatt vannak, csak talán magadnak sem mered bevallani :)

Nekem pl nincs semmi "kézügyességem" a főzéshez, hiába próbálkoztam százszor is (nemérdekel+türelmetlenség: minden kaját megpróbálok 5-10 perc alatt megcsinálni és ha nem lehetséges, akkor otthagyom a francba).

Előzmény: Jahno (63264)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63276

A jó szülőnek/tanárnak nincs más feladata, mint az érdeklődés felkeltése a megfelelő dolgok iránt, a többi megy magától.

Persze ha nem sikerül az érdeklődés felkeltése, akkor még mindig ott a korbács és a kínlódás... már akinél ez működik.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63275)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 1 63275

"Meglátszik nagyon, ki végzett olyan dolgokat, amihez kézügyesség kell, és ki nem."

 

Valóban meglátszik hogy ki csinált már olyasmit,

Pont azt mondom, hogy a kézügyesség nem egy genetikai dolog, a kézügyesség az érdeklődés és a gyakorlat szorzata:

- ha valami nem érdekel, de százszor megcsináltatom veled, azt attól kezdve valószínűleg mindig jól fogod csinálni (tehát megjött az elveszett kézügyességed ;)

- ha valami érdekel, akkor meg már elsőre is oda fogsz figyelni a részletekre, tehát már másodszorra is sikerülni fog, sőt legközelebb a kicsit is hasonló dolgot is felismered egyből meg tudod oldani már azt is.

Ez a különbség az éppen megfelelő és a jó villanyszerelő között: az érdeklődés/kíváncsiság.

 

50-100 mozdulatból álló sorozatokat tanítottam meg olyanoknak, akik azelőtt a cipőjük bekötését tartották csúcsteljesítménynek, hidd el,  hogy a "nincs kézügyességem" egy mítosz (vagy lustaság ;)

Válassz ki valamit, amit most nagyon bénán csinálsz és csináld meg legalább hússzor egy más után. Nem viccelek: amikor már úgy érzed, hogy tökéletesen hibátlanul megy, akkor még csináld meg még tízszer (amikor tudatosan már nem oda koncentrálsz teljes erővel, aközben a mozdulatsor "beég" a szoftverbe, szerencsés esetben életed végéig).

Nem muszáj egyből veseátültetéssel kezdeni, mondjuk köss csomót egy cérna végére.

Előzmény: Törölt nick (63261)
a némedi Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63274

Mert az alapokat sem tanították meg nekik! Erről beszéltem! Az OKJ fél év alatt lóf@szt sem ér! Ha szereted a szakmát és van kitartásod utána nézel, megtanulod önerőből! De nem ez a helyes. 

Előzmény: szakmókus (63271)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63273

Mindegy minek nevezzük

Van olyan cég aki oktat szakmára, vagy csak iskolába járnak a tanulók?

Anno az ELMŰ-nél kezdtem és elsőben tanműhely, majd később minden osztályt végigjártunk, kábel, légvezeték mérő, alállomások stb. emellett Csepelre a MÜM 33-ba, ami azóta megszünt ha jól tudom

Így egyszerre gyakorlati és elméleti  oktatás volt és minden területét megismertük  a villanyszerelésnek.

 

Előzmény: Törölt nick (63272)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63272

Van ma vállalat/cég???

Előzmény: King_of_Giants (63270)
szakmókus Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63271

Én huszonakárhány éve tanultam az ép.vill.szerelő szakmát. Az akkori tankönyvek olyan alkatrészeket mutattak példaképp, amelyeket már akkor sem voltak kereskedelmi forgalomban.

Frekvenciaváltóról, lágyindítóról szó sem volt, pedig léteztek már akkoriban is.

Mivel tanuló koromban ipari környezetben mozogtam, így bővebb ismereteim lettek mint osztálytársaimnak.

 

Sok velem végzett  kolléga elhagyta a szakmát, inkább sofőrködnek, vagy más villanyszerelést nem igénylő szakmában találtak helyet.

 

Előzmény: a némedi (63265)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63270

Van ma vállalatnál/cégnél ip.tan képzés, vagy csak OKJ

Előzmény: a némedi (63265)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63269

2db. sima 3 pólusú ki-be kapcsolóval megoldottam az első rajzom alapján,mert ettől egyszerűbb megoldást nem kaptam,csak mindenki bonyolította"

 

Köszönjük szépen!

Ez volt az első rajzodon

Itt még a Y/D bekötéséröl kérdeztél és a frekiváltóhoz deltában kellett a motor

Ezt megoldottuk

Aztán mutogattad a DIL kapcsolókat hogydehát irányváltás is kell

És a frekiváltóhoz mégiscsak Y-ba, aztán mégsem hanem delta

és a motor kivezetések betüjeleit is variáltad

 

Jól agyonvariáltuk egy darabig, erre te ujjgyakorlatként két 3f ki/be kapcsolóval simán +oldottad

De legalább frissitettük az elfeledett tudást, az is valami

 

Előzmény: tombolo (63256)
Garfield007 Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63268

Ugyi, egy ideig olyan helyen forogtam, ahol mozgásfejlesztéssel is foglalkoztak, tanították is. Homlokegyenest mást állítottak, de hogy mernének vitatkozni egy villanyszerelővel...

Előzmény: Jahno (63264)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63267

Jóbarátom fia küldött emilben pár dolgozat kérdést, kár hogy kitöröltem már

Az első háromra kapásbol megválaszoltam, de a köv.háromhoz lövésem sem volt és alig kereséssel a gugli sem adott találatot

3.éves elektroműszerész szakközép

Előzmény: a némedi (63265)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63266

Nagy belső ellenállásunak kell lenni elsősorban

Előzmény: Törölt nick (63257)
a némedi Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63265

A mai iskola rendszer termeli ki a "szakbarbárokat"!!! A tankönyvek jó része alkalmatlan szakember képzésre! Egy végzős technikus nem tudja felrajzolni a kapacitív, induktív kompenzált, vagy teljesítmény-feszültség esési fazor ábrákat! Ami rosszabb el sem tudja magyarázni mi az!? De sorolhatnám napestig amit nem tanítanak, ami miatt alapjában teszik "megérthetetlenné" a villamosságot!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63259)
Jahno Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63264

Nekem egy csomó mindenhez nincs. Tesónak meg tripla adag van, ha valaki azt csak úgy adottság nélkül meg bírja tanulni, akkor nem is tudom...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63259)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63263

Attól nem kell félni. Sok év lesz.

Előzmény: Törölt nick (63261)
cucu Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63262

"Tehát aki azt mondja, hogy "nincs kézügyessége", az vagy türelmetlen, vagy buta, vagy beteg, vagy lusta/hazudik valami miatt :)"

 

A meleget kihagytad...:)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63259)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63261

Azért szerintem a kézügyességben erős eltérések vannak az emberek közt. Meglátszik nagyon, ki végzett olyan dolgokat, amihez kézügyesség kell, és ki nem. Azt nem tudom, tanulható-e, vagy inkább gyerekkorban kifejlődött dolog a kézügyesség. Szerelgetni nem szoktam.

Érdekes módon az elektromosság érdekel, csak nem értek hozzá.

A szorgalom és a fizetés szerintem szorosan összefügg esetemben.

 

Csak attól félek, sok év, mire az ember rendesen megtanulja..

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63259)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63260

Ismerek olyan villanyszerelőt, aki a szakmában eltöltött húsz év után is összekeveri a feszültséget az árammal, egy váltó kapcsolást is csak próbálkozással képes helyesen bekötni (keresztváltót már mással csináltatja). Ő is elvégezte valahogy az iskolát.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63259)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63259

Rossz (gyenge szaktudású) villanyszerelő bárkiből lehet, aki nem túl hülye. Jó villanyszerelő viszont  abból lesz, aki vagy szorgalmas, vagy okos (elméletileg olyan is létezik, aki szorgalmas is meg okos is, de ilyennel én még nem találkoztam).

Persze óriási előnnyel indul az, akit érdekel is az elektromosság.

 

Kézügyessége meg mindenkinek van, aki egészséges (biológiailag és mentálisan).

Csak a türelmetlen (és a buta :) emberek gondolják azt, hogy elsőre mindig mindennek sikerülnie kell. Vannak olyan emberek, akiknek a legtöbb dolog megy elsőre is és vannak olyanok, akiknek először százszor el kell gyakorolni valamit, hogy utána nekik is mindig elsőre sikerüljön :) itt is az érdeklődés hiánya az, ami baromira le tudja lassítani a dolgokat (akit érdekel, az ösztönösen megfigyeli a dolgok működését).

...és vannak olyanok is, akik azért hivatkoznak a hiányzó kézügyességükre, mert nem szeretnének valamit megcsinálni ;)

Tehát aki azt mondja, hogy "nincs kézügyessége", az vagy türelmetlen, vagy buta, vagy beteg, vagy lusta/hazudik valami miatt :)

Előzmény: Törölt nick (63257)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63258

színlátás, kézügyesség, logikus gondolkodás, műszaki érzék

Előzmény: Törölt nick (63257)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63257

Sziasztok

 

Meg tudnátok mondani, milyen embernek való a villanyszerelő szakma? Barkácsolós típusnak kell lenni? Kell hozzá kézügyesség? Nekem ezek nincsenek.

És hol érdemes tanulni?

tombolo Creative Commons License 2015.06.02 0 1 63256

Ha még mindig ezt vesézitek, akkor erről már csak annyit tudok hozzátenni, hogy 2db. sima 3 pólusú ki-be kapcsolóval megoldottam az első rajzom alapján,mert ettől egyszerűbb megoldást nem kaptam,csak mindenki bonyolította.Ettől még nagyon köszi mindenkinek a jobbító szándékát. Baleset és csattanás kizárva,mert 2 különböző (4-5 pólusú)dugó a motorról és így muszáj helyes állásba kapcsolni minkét kapcsolót, mert különben nem indul a móka.A legelső rajzom alapján.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63255)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63255

"Egy hatpólusú váltókapcsolóval biztonságosan kapcsolható a háromfázisú motorod úgy, hogy 1-es állásban csillag, 2-es állásban delta kapcsolású, mindeközben két háromfázisú betáppal akár fixen kötve."

 

Úgy látom, hogy gyárilag a 4db váltó a maximum.

Egyébként egyszer két kapcsoló alkatrészeiből csináltam egy egyedi kombinációjú 7 (=hét) szintes kapcsolót, de nagyon nehéz volt kapcsolni (komoly erő kellett az átkapcsolásához).

Szóval talán még a kapcsológyár egyedi kapcsolókat gyártó részlege sem vállalná a 6 szintes elkészítését.

 

De adtál egy ötletet:

ugyan nem rajzoltam le (csak fejben), de szerintem mindössze 2 db DIL 00-44-es mágneskapcsolóból össze lehetne hozni a következő szolgáltatást:

- ha áll az aggregátor, akkor a villanymotor deltában megy az inverterről

- ha beindul az aggregátor, akkor (behúz a két DIL és) a villanymotor csillagban megy az agrregátorról

tehát az átváltás automatikusan történik az aggregátor beindulásával (elvileg egy pillanat alatt, tehát akár menet (emelés) közben is át lehet váltani az erősebb energiaforrásra).

Persze ettől még a motor start-stop kapcsolására is szükség lesz.

 

Régebben alakítottam át mágneskapcsolókat is egyedi kombinációkra, de már nem vagyok biztos abban, hogy a meglévő 2 db 00-52-est is át lehet alakítani 00-43-asra vagy 00-33-asra, akkor a fenti trükkhöz nem kellene megvenni a két 00-44-est mágneskapcsolót sem.

Előzmény: titusz99 (63247)
szakmókus Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63254

Lusta voltam rajzolni, a net-en találtam, azon meg fejjel lefele van rajzolva az egész.

Javallanám a W2-V2-U2 kapcsokat használni, ami a nagy fordulat. A kis fordulatot hanyagolni tessék mert le fog égni.

Felhívnám a figyelmet hogy ez egy nyitott motor, ami port,(hűtőfolyadékot is) szív be. Ha leburkolod nem lesz hűtése. Ráadásul kicsi a teljesítménye.

Csak azért nem nevetlek ki vele, mert én is csináltam egy kicsi szalagcsiszolót ilyen motorral.

(nem győzöm kifúvatni a port a motorból.)     ;-)

Előzmény: kekov (63249)
titusz99 Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63253

De a valaszod helyes volt!

Előzmény: Szirty__ (63252)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63252

Ejh! Megasorry!

 

Előzmény: Zs:) (63251)
Zs:) Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63251

titusz99 <> tombolo :)

Előzmény: Szirty__ (63250)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63250

Helló Mekk Elek ezermester!

 

"És a várható terhelésről/áramról sem írtál semmit."

 

63126:

"A frekiváltó 220 ról 380 3kw. amiről most műxik. A motor kb.2-2.5 kw."

 

63188:

"Megvettem, de mivel nekem nincs 3 fázisom,így muszáj voltam venni egy 220/380 3 Kw os frekiváltót. Ezt megcsináltattam egy nem kaposvári cégnél, ahol belőtték ehhez a 2-2.5. kw os motorhoz"

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63245)
kekov Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63249

A mellékleten egy hajdú mosógép motorja látható a kondijával.

Szeretném ezt a motort itthon barkácsoláshoz használni, köszörű, csiszolás ilyesmi ...

Valaki közületek akar abban segíteni, hogy hogyan kössem be ?

 

köszönöm

 

tombolo Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63248

Hiszen ezzel kezdtem, amiből lett a bonyodalom!  ezen a számon futó kérdéssel!

63119

Előzmény: titusz99 (63247)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!