Keresés

Részletes keresés

beller1 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104571

Azt gondolom, hogy az a legfontosabb, hogy aki készíti a főzetet annak finom legyen. Ha Neked ízlik, finom, akkor nincs semmi gond, csináld így. Jó nedüt.

Előzmény: golyós (104569)
zszucs Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104570

Sziasztok,

 

Rendelnék Lallzyme EX-V -t, de csak 100g-os kiszerelésben találtam.

Risztelne velem bárki, nekem ennyi nem fogy el...

 

Üdv,

 

golyós Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104569

Hogy én 45-50 foknál up re váltsak, (amikor a forráspont olyan 82 celsius fok) , az nagyon, de rettenetesen, sőt még annál is keservesebben ki van zárva.... Sőt azt is elárulhatom, hogy egyáltalán nem váltok up-re. Egyszerűen leállítom a főzést amikor kész a pálinka, a maradék,meg ki va öntve....

üdv.g.

Előzmény: beller1 (104563)
barkócza Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104568

Asszem, arról van szó, hogy ugyanazok a nagyobb méretű, többértékű alkoholok (kozmaolajok, egyebek) kisebb koncentrációban adják a pálinka édesség érzetét, nagyobb koncentrációban keserűek. Hasonlóan, mint a mesterséges édesítőszerek, azok is tudnak némi kesernyés mellékízt adni a dolgoknak. Namost valószínűleg elég keskeny a határ az édesség és a keserűség között, ez függhet a pálinka hőmérsékletétől, de a kóstoló pillanatnyi "formájától" is. Egyik nap édesnek, másnap kicsit keserűnek érezzük.

Feriba51 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104567

A tegnap visszafogtam magam, de azért ma már csak belekotyogok.

Minden évben főzök almát. Illatos nyári zörgő alma. Csak ledarálom és semmi mást nem teszek bele az 1-1,5 % cukron kívül. Ezt is úgy, hogy minden kg cukorhoz 5 liter vizet is teszek (ebben oldom fel).

Az idén először úgy főztem, hogy egymenetesként addig engedtem, amíg a lecsorgott mennyiség 50 fokos lett. A csorgás ekkor 40 fok körül volt.

Tehát nem kellett utólag hígítanom. Mindezek, után még eddig soha nem éreztem kesernyés ízt a párlatomon. Találkoztam már ezzel az ízzel másoknál, tudom miről van szó.

Csak azért írtam le, nehogy már elfogadjuk, hogy az alma ilyen kell legyen. Igaz alma és alma között hatalmas különbségek vannak.

Valahonnan jön az az íz. Az én almám évtizedek óta nem volt permetezve, a cefrébe nem teszek semmit.

Talán valahol e körül kéne szimatolni. Talán.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: körte51 (104566)
körte51 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104566

Vajon miért is írják rá neves főzdék a mandulás háttérízt,mert keserű az övékéi is és egy kis magyarázatra szorul. Tegnap kóstoltam 4 féle idegen pálinkát ,háromnál határozott kesernyés  volt . Egy friss tornyos is! Régebben egy prémium körtét és összehasonlítva az enyémmel sokkal keserűbb a prémium. Nincs mese poharazgatni és kóstolni kell 50%-tól,ahogy keseredik azonnal befejezni.

Előzmény: nebamun (104561)
Öregdömperes Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104565

Lassan vége felé közeledik az alma cefre forrása.

De,hogy őszinte legyek a pekting bontó hatásától többet vártam.Én azt gondoltam,hogy teljesen folyósítsa majd.Ez így természetes?

beller1 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104564

Nagy igazságot mondasz. A helyzet az, hogy nyár elején én is megtettem, hogy a cseresznyém és a sárgabarackom ep-up-jait összeelegyítve lefőztem a "tisztázás" szabályai szerint. Hát még itt a fórumon is írtam, hogy számomra különlegesen finomra sikerült. (Csak zárójelben: kaptam érte itt hideget-meleget egyaránt:)  )  Viszont megtettem ezt most nemrégiben a körtém és szilvám maradékaival, és az bizony  -  bár elfogyott  -  hasonlított az itt korábban "hp"-ként ismertetett kategóriára. (Nem hogy nem dicsekedtem vele, hanem eddig mélyen hallgattam róla.) Szóval azt gondolom, hogy próbálkozni lehet, de fel kell készülni a selejt kategóriára.

Előzmény: rézműves1 (104553)
beller1 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104563

Az első sor végéig jól mondod. A miért állok meg kérdésre: azért, mert már mennyiségileg is elenyésző lenne a második up és ebben a "folyadékban" már szinte semmi nincs ami a gyümölcsre emlékeztetne. Hígítani valód biztosan van, mert ugye kb 45-50%-os szesztartalomnál váltasz át up-ra, és ha kb 8-10%-ig engeded is le, akkor is az átlagod kb 30 % körül  -  de inkább magasabban  -  lesz. És ugye a szakma szerint 25 % körüli szeszt teszünk fel finomítani. Remélem érthetően fogalmaztam, üdv.

Előzmény: golyós (104547)
bezzeg Jani Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104562

Véleményem szerint az a bizonyos kesernyés íz a gyümölcsnek a héja, mivel nem szoktuk meghámozni a szilvát, körtét, kajszit, meggyet   stb.

Mindenki maga dönti el ízlése szerint a végtermék ízét .

Mert előbb az illat aromák jönnek aztán az ízek.

Hölgyek nálam pl. a szilvát, körtét parfümöse kérik, ezét szigorúbban figyelek az up váltásnál. 

Előzmény: nebamun (104559)
nebamun Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104561

"Az erősodo kesernyés is cefrezesi hiba" - ok, de konkrétan mi lehet hiba? A gyümölcs mindig válogatott, tiszta, mag nélküli, rendesen pépesítve, pH beállítva, élesztő, élesztőtáp pontosan kimérve, kiforrás után azonnal főzve.

Azt értem, hogy ennek az tömény íznek a pálinkában kellene lenni, de ez az 5l ami kármentésként így lett, végeredményben több száz kg gyümölcsből jött össze, jóval koncentráltabb lehet, ez persze jelenthet jót is, rosszat is.

Előzmény: snapszmester (104560)
snapszmester Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104560

Pont ez a gond. Ennek a pálinkában kellene lenni.

Az erősodo kesernyés is cefrezesi hiba esetleg magas reztartalom. Ez nem velejárója a pálinkanak.

Előzmény: nebamun (104559)
nebamun Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104559

Idén ugyanezt csináltam, szigorúan választottam el, sajnáltam a cuccot úgy kidobni. A rézelejét külön gyűjtöm, mert föltűnt, hogy akkor is egészen más, sötétsárgás színe van, ha semmi réz nincs a csőben, mert háromszor főztem benne közvetlenül előtte. Ezt meginni nem akarom persze, de valami oldószerbek csak jó lesz.

Az EP+UP-t aztán kannákban gyűjtöttem, lett is vagy 10-15l. Ezt kifőztem újból, a tiédhez hasonló szigorúsággal.

Meglepő tutti-frutti lett a végeredmény, olyan parfümös, hogy ha nem én csináltam volna, azt mondanám rá ez valami mesterséges aroma, mert gyümölcsből ilyen nem jön ki. Többféle cseresznye, meggy, sárgabarack, szilva és málna volt az alapanyag. A szőlőket és a törkölyt most gyűjtöm, annak a levágott darabjaiból is főzök majd egy harmadik lepárlást.

Előzmény: rézműves1 (104553)
bezzeg Jani Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104558

Gabor0036 nálad a birs&alma összeállításban mik voltak az arányok és milyen fajta almával egészítetted ki?

Akaratomtól függetlenül, tegnap birset kellett cefréznem, mivel megjelentek a hívatlan segítőkész szüretelők, a birtokon.

 

Kabait nem tennék hozzá inkább kiegészíteném más fajtával.

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B_B4QxK-yoPZQXU5TS0tUUFsWk0&usp=sharing

 

 

bezzeg Jani Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104557

Így igaz.

Eme tudomány jelenlegi ismerete, csak egy megálló, és nem pedig a végállomás.

 

Előzmény: rézműves1 (104556)
rézműves1 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104556

...nálam talán a "módszer"...lehet, hogy túlságosan szigorúan választottam el??...DD...

...persze koránt sincs akkora rutinom, mint Neked, de így talán könnyebb volt elkerülni a főbb technikai hibákat...szerintem vagyunk így egy páran, de majd ezután egy kicsit lazítok..DDD...

Előzmény: snapszmester (104555)
snapszmester Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104555

Arra senki nem gondol hogy rossz az a készülék, módszer ami után használható eup marad?

Nem gyűjtöm egyiket sem mert használhatatlan, viszont jó a pálinkam.

Előzmény: rézműves1 (104553)
snapszmester Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104554

Nincsenek arányszámok és soha nem is alkalmazta őket senki.

A kihozatalt ne mericskeld, bizz meg a főzdesben, úgy sincs más választásod.:-)

Előzmény: ketyego (104552)
rézműves1 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104553

...pályinkás jó reggelt...

...a "szakma" az utópárlatról, valószínűleg helyesen nyilatkozik...de ha az előpárlatot is beleteszed, sőt én az egyébként kristálytiszta "rézelejét" is beleteszem és együtt tartom a szezon végéig, mert ez nem romlik meg...amikor már nincs mit főzni, akkor szoktam elővenni és ezt is 25%-ra hígítani, mert az egész 30% körül van, pedig jól kifacsartam...

...újrafinomítva, jobban figyelek az előpárlatra (kicsit többet is veszek el), de az utópárlatot ugyanúgy 50%-után kezdem figyelni és ha kell rögtön leállítom...

...meglepően finom vegyes a végeredmény, amiben mindig más gyümölcs íz dominál...

Előzmény: beller1 (104542)
ketyego Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104552

Sajnos bérfőzetnem kell készülék hiányában. Mivel szeretek biztosra menni, ezért előre akarom tudni a végeredményt és nem utólag lógatni az orromat :-). Az is gondom, hogy ugyan van műszerem a mérésekhez, de mivel első alkalommal használom, ezért nincsen referenciám annak megbízhatóságáról.

 

((Amúgy az "Asszony" kihozatala 7.8, a tied pedig 5,7 (50° végtermék esetén) vagyis benne volt a hivatalos kihozatali határban. Tehát nem is lehetett volna mit elvenni.))

Előzmény: gabor0036 (104551)
gabor0036 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104551

Senki nem fog semmit elvenni. "Asszony" főzött 450szőlőből 78L 45'-os páleszt. Én 360somos szilvából 41L-t...

Előzmény: ketyego (104550)
ketyego Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104550

Még csak 2010-nél tartok a fórumban. Az addig olvasottak szerint korlátozták a kiadható mennyiséget. (Emiatt nem szeretnék úgy járni, hogy a fügével feljavított amúgy is elég jó cefrém lelkének egy része számomra elvesszen. Túl sok munkám van benne hozzá - több mázsa alapanyag manuális magozása, darálása, kezelése, babusgatása. Pálinka főzésben csak dilettáns vagyok, de van kb. 20 éves tapasztalatom szőlőbor készítésben, amit alkalmaztam a cefrézésnél is.) A honlapodon lévő jövedéki linkben is van hivatkozás a kihozatali mennyiségekre. De örülnék, ha nem kellene hígítanom.

Előzmény: snapszmester (104538)
barkócza Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104549

Az UP "tisztázásánál" teljesen fölösleges 25%-ra higítani, és ebből már "UP UP"-t sem kell elvenni.

Előzmény: golyós (104547)
ketyego Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104548

Erre gondoltam:

 

2. melléklet a 2010. évi XC. törvényhez

„3. számú melléklet a 2003. évi CXXVII. törvényhez

Kihozatali arányszámok

(100 kg alapanyagra /100 liter szõlõborra/ számítva)

Alapanyag megnevezése Párlat

(liter, tiszta szesz)

Cseresznye 4.0

Meggy 5.0

Kajszibarack 6.0

Szilva 7.0

Körte 4.5

Alma 5.0

Õszibarack 4.0

Vegyes 6.0

Birs 4.5

Bodza 3.0

Erdei gyümölcs 3.0

Szõlõtörköly 6.0

Aszútörköly 6.0

Borseprõ 8.0

Szõlõbor 9.0

Szõlõ 8.0”

 

 

Előzmény: snapszmester (104533)
golyós Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104547

Tehát -hogy én is értsem - Lefőzöd a cefrét... az alszesz főzésnél elveszed az ep.-t, majd a kp.-t, aztán az up.-t kihigítod !! 25% -ra és újra lefőzöd....

Miért állsz itt meg ? Gondolom annak is va up.-je, amit újra kihigíthatnál 25 % -ra, és így tovább , tovább, tovább, egész évben.

Azt hiszem valamit nagyon elrontok, mert az up-ben nálam semmi kihigítani való sem marad, de majd rámegyek a dologra....

üdv.g.

Előzmény: beller1 (104542)
Laccci82 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104546

T. "kollégák"!!!:)))

 

 

Kozmaolajat eddig nem szűrtem (nincs gondom az opálosodással),

 

de a régebbi hsz-ban olvasgatva és a láttottak alapján,

 

kipróbálnám a mechanikus verziót (egyszerűbb:)))

 

Kérdésem: nem veszítek vele értékes ízt, aromát???

 

 

Üdv

sogi01 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104545

                                                              vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (104514)
Babar66 Creative Commons License 2014.09.26 0 0 104544

No, akkor talált-süllyedt. Épp az előbb mondtam Lillának, hogy ezt szerintem nálad is forgatták a "tejes edények". Gondolom a jogdíjakból gazdagodtál meg...  :)))

 

Előzmény: szilvakukc (104540)
Tucso69 Creative Commons License 2014.09.25 0 0 104543

Ha gyűjtenéd az EP-t is, akkor nem csak a haragosaidat kínálhatnád meg!

Ja, aki szerint ez hülyeség, az maradjon ebben a hitben, nem akarok vitát nyitni, esetleg megkínálom!

Előzmény: beller1 (104542)
beller1 Creative Commons License 2014.09.25 0 0 104542

A szakma azt mondja, hogy UP-ból már sosem lesz jó pálinka. Én össze szoktam gyűjteni, meghígítom újra 25 % környékére ha van egy adagra való lefőzöm és oda adom a haragosaimnak:) Van aki azt mondja , hú de finom:)

Előzmény: Jozso27 (104539)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!