Keresés

Részletes keresés

Jeftelánya Creative Commons License 2011.07.29 0 0 8253

Szokolai név?

Előzmény: Jeftelánya (8252)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.07.29 0 0 8252

Szvorák,Zvara nevek?Tippelem,hogy szlovák eredet.

Előzmény: Jeftelánya (8251)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.07.29 0 0 8251

Sasi vezetéknék?:kézenfekvő lenne a Sas szó,de hátha ennek is van valami más magyarázata?

Tugyi vezetéknév?

Előzmény: Jeftelánya (8250)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.07.29 0 0 8250

Hm...ez érdekes és köszönöm a felvetést Szarvák-szórvány.

Nyilván, az ország más tájain is előfordulhat,de tömegesen a Jásszágban tudok Szarvákokról,oda pedig a 18. század végén nagyon sokan települtek  Felvidékről.

 

érdekes

http://vfek.vfmk.hu/00000113/04_29fej.htm

Előzmény: Mezőbándi (8249)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.07.29 0 0 8249

Az -ák nem hiszem, hogy magyar eredetű nevekben előforduló képző. Van Kenyeres, Kardos, de nincs Kenyerák vagy Kardák. Ha a szarv szóból jönne, akkor nagy eséllyel léteznie kellene a Szarv családnévnek is (mint pl. észt nyelvrokonainknál).

 

Inkáb szláv lehet, mint a Seszték, Liszák, Hudák, stb.

 

Van egy felvetésem, hátha nem totális hülyeség: a -rv- szótő tépést/szakítást jelent az oroszban, ukránban. A sz(o)- előtag jelentése le-/ki-/el-. Az -ák képző a melléknévből főnevet csinál (vö. köpcös - a Köpcös. Mi határozott névelőt használunk ehhez, de a szlávban nincs határozott névelő.) Továbbá a hangsúlytalan o kiejtése á (az oroszban, az ukrán szabályt viszont nem ismerem). Ha tehát ebből indulok ki, akkor a sz(o)-rv-ák jelentése lehet pl. le-szakít-ott. Idegenbe szakadt ember? Szórvány? (Vajon eme utóbbi szó hasonlósága a véletlen műve, vagy van valami szláv etimológia a háttérben?)

 

Szóval, gondolom majd kijavítanak, ha hülyeséget írtam.

Előzmény: Jeftelánya (8248)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.07.27 0 0 8248

Szarvák

http://www.radixforum.com/vezeteknevek/szarvak/

 

 

 

Igen,Jászságban van nagyon sok Szarvák.

Köze lehet ahhoz,hogy valami szarvas jószágot tenyésztettek?

Előzmény: Jeftelánya (8247)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.07.27 0 0 8247

Szarvák:igen,lehet,hogy szláv,ugyanis őseim laktam a Felvidéken.

Haja: utalhat arra is,hogy a gyermeknek szép,nagy haja volt?Esetleg?

Előzmény: Mezőbándi (8245)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.07.27 0 0 8246

Köszi. Ahhoz képest, hogy rendszeresen használom a wikit, ez nem jutott eszembe :) Megnézem, biztos lesz benne valami új infó.

Előzmény: Onogur (8244)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.07.27 0 0 8245

Igen, kézenfekvő lett volna a Hajnalka. De tudtommal ez a név az adott korban még nem létezett. 1782-ben hal meg ő és a gyereke, tehát 1765-nél nem későbbi névadásról van szó, míg a Hajna név Vörösmarty alkotása 1825-ből. Majd ebből lett a Hajnalka. Legalábbis én ezt olvasom mindenütt és nem is találtam ezzel ellenkező anyakönyvi adatokat (sehol egy Hajnal/Hajnalka).

 

Mikulás = a Miklós szláv változata

Vizi = bármilyen -víz végződésű helynévből

Halmai = bármilyen -halom végződésű helynévből

 

Szarvák - szerintem valamilyen szláv eredet, de közelebbit nem találtam most rá

 

 

Előzmény: Jeftelánya (8243)
Onogur Creative Commons License 2011.07.27 0 0 8244
Előzmény: Mezőbándi (8242)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.07.27 0 0 8243

Szia.

Haja:Hajna,Hajnalka

 

 

Pár

 

Pala

Halmai

Szarvák

Mikulás

Vizi

 

Előzmény: Mezőbándi (8238)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.07.26 0 0 8242

>>Ehhez ismerni kellene a cigányság hozott névadási szokásait.<<

 

Hát ja. Valamelyik korábbi posztban sajnálkoztam is, hogy ennek vagy nincs - viszonylagos laikusok számára is érthető - szakirodalma, vagy legalábbis senki nem tud ajánlani hozzá...

Előzmény: Onogur (8241)
Onogur Creative Commons License 2011.07.25 0 0 8241

>... némely cigány névnél úgy érzem, mintha nem is hazai anyakönyveket olvasnék, hanem valami üzenetet a Marsról...

---

 

Ehhez ismerni kellene a cigányság hozott névadási szokásait.

Egy cigány ismerősöm rendes, anyakönyvezett nevét (Balogh Akárki) nem is használta, hanem mindenki csak Pipi-nek nevezte. S gyanítom, hogy a kolóniából még sok hasonló becenevett lehetne kigyűjteni. Ezen közösség még mai is aktívan használja egymás közötti beszéd során a lovárit, míg velünk magyarokkal vagy magyarok előtt magyarul beszélnek.

 

Előzmény: Mezőbándi (8238)
Socok Creative Commons License 2011.07.17 0 0 8240

"kicsit arrább újra építették pl Csordás Csorvás lett." lennél szíves az idézet helyét megadni. Több  anyagot átnéztem, de erre való utalást nem találtam. Előre is köszönöm szívességed.

Előzmény: -Kheron- (8233)
öregKalapos Creative Commons License 2011.07.17 0 0 8239

Ha megnéznéd, hogy  ma milyen keresztnevet adnak általában, hasonló eredményre jutnál.

Előzmény: Mezőbándi (8238)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.07.16 0 0 8238

... némely cigány névnél úgy érzem, mintha nem is hazai anyakönyveket olvasnék, hanem valami üzenetet a Marsról...

 

Szerintetek milyen női keresztnevet takar a Haja? Induljunk ki abból, hogy remélhetőleg jól olvastam ki!

 

1782, Abaujdevecser [Csobád], ref. akv., halálozások:

 

IV.15. : "Tsiklya Haja"

X. ...   : "Tsiklya Haja fattyú leánya Susánna"

 

(Arról nem is beszélve, hogy a Csiklyára se találtam biztos megfejtést...)

Mezőbándi Creative Commons License 2011.07.14 0 0 8237

Szívesen.

 

Bocs, igen, az az RMCsSz.

 

 

Előzmény: tengdi (8236)
tengdi Creative Commons License 2011.07.14 0 0 8236

Köszönöm a választ! Ez nagyon meglepett!! Nem hittem volna, hogy külön foglalkozás volt egykor tengelyt készíteni...:o.

 

Próbáltam rájönni mi az a rmcssz, ez lenne? 

 

 

KÁZMÉR MIKLÓS: Régi magyar családnevek szótára. XIV-XVII. század.
Budapest, 1993. Magyar Nyelvtudományi Társaság. (1172 lap).

 

 

 

Előzmény: Mezőbándi (8235)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.07.11 0 0 8235

az rmcssz szerint a Tengely (mint a Tengelyes) foglalkozásnévből ered, vagyis tengelykészítő

Előzmény: tengdi (8234)
tengdi Creative Commons License 2011.07.10 0 0 8234

Üdvözlök Mindenkit!

 

Három név eredetére lennék kíváncsi, pontosabban arra, vajon hogy lett belőle családnév?

Egyik a Tengely.

Gondolkoztam már rajta, de nagyon erőltetettnek érzem a magam kis magyarázatait...

 

Másik név egyrészt adja magát...Mocsári...nyilván mocsaras, lápos vidékkel hozható összefüggésbe. De mintha olvastam volna más eredetről is, talán a bocsári Mocsáry család kapcsán...( akik tudtommal nem az én családfám ) nos, itt csak annyi lenne a kérdésem, valaki esetleg találkozott-e már ennek a vezetéknévnek más módon való családnévvé válásával.

 

Őseim között van egy K. Tóth, akinek egyik elődje az anyakönyvben kapas Toth-ként szerepel. Ez egyértelmű.

 

S van egy B. Molnár, akinek őse pedig Bu Molnar illetve BuMolnar írásmóddal szerepel. Létezik, hogy egy család a búról, szomorúságról volt közismert? Vagy ez nem a mai bú főnévnek lenne a megfelelője?

 

( persze aki az ősöm őse, az nyilván nekem is az :) )

 

Köszönöm előre is a válaszokat!

 

 

 

 

-Kheron- Creative Commons License 2011.07.03 0 0 8233

Elnézést ,engem is foglalkoztat a téma. Mivel így hívnak.

 Annyit tudtam meg ,hogy az 1880 környékén települt le Kígyós pusztán több ilyen nevű család ,földet kaptak {ők is}  mind földműves volt...

 A gyulai levéltár tud erről több információt ,én úgy emlékszem a volt levéltáros nekem a fenti székely-földet említette kiinduló pontnak.Az összes ismerősöm rokonom...mentalitása is erre utal .Erős gének lehetnek nagyon stabilan öröklődik minden az erények a hülyeségek, a betegséghajlamok... 

 Erről a kígyós-pusztai pontról települtek széjjel itt ,ill innen a dunántúlra....

 Maga a név akár kínaira is lebontható ,a három tagból. A pa 8 a ka hatalmas nagyon magas.. csi mint chi ,vagy tyi , qi    az isteni erő az életerő....

 Ezt dr Wang al elemeztük de nem hiszem hogy az lenne. 

 A saját teóriám az hogy mint a többi ősi magyar név egy nem használt gyökből van volt leképezve amivel ,nem   szoroztak tovább.

 Olvastam a helység nevet is. Nem tudom ,lehet az is akár több ezer éves is. Ez önmagában még nem mérvadó.Több olyan van itt is ,mármint település ami a török korban teljesen elpusztult ,és kicsit arrább újra építették pl Csordás Csorvás lett. 

 Egy jó nyomnak tartom a gyulai levéltár adatait ,aminek valamikor utánanézek ,akár e-mailban is lehetne. Azon a szálon vissza ahonnan azok jöttek. Szerintem  valahol vannak ép gyökerei ennek a névnek ,öntudatos   ,szálai. Vagy ott valaki tudja .

 

Előzmény: HSteve (4427)
scasc Creative Commons License 2011.07.01 0 0 8232

A Stupka valószínűleg a stúpit' igével függhet össze.

Előzmény: rkyra (8230)
3x Creative Commons License 2011.07.01 0 0 8231

A Petruska biztos, hogy a Péterrel függ össze, kérdés, hogy a petrezselymen át-e, vagy közvetlenül.

Előzmény: rkyra (8230)
rkyra Creative Commons License 2011.07.01 0 0 8230

Köszönöm szépen!

 

Időközben Borsodnádasd és környékén kutatok, ahova a bányászat miatt az ország minden területéről érkeztek emberek, főleg a mai Szlovák területről. Így kerültek be a családfába a Stupka, és Petruska vezetéknevek. Ezekre tudnál (tudnátok) valamit mondani? A Petruska-nak lehetséges, hogy a Péter névhez van köze?

Előzmény: Mezőbándi (8229)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.06.23 0 0 8229

Csikesz: az RMCsSz szerint talán Csikész egy régebbi írásváltozata (vö. Kováts - Kovács) és ebben az esetben a jelentése talán "kevésre becsült foglalkozást űző, pl. felesben halászó ... ember"

Előzmény: rkyra (8225)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.06.23 0 0 8228

Széles = széles

 

Biczó = bizonytalan eredetű és jelentésű, feltehetőleg személynévből. Talán rokon a Bitó/Bittó névvel, ebben az esetben lehet a Vitus/Vid név alakváltozata.

Előzmény: Tom_mester (8224)
scasc Creative Commons License 2011.06.22 0 0 8227

Szerintem a Vitárius a vicarius (esetleg vikárius) elírása. c~t tévesztés igen gyakori (főleg karoling [ez túl régi lenne családnévhez], és antiqua írásban), a k~t is előfordulhat (főleg tört típusok kézírásában).

 

vicarius (lat.) a. m. helyettes, különösen világi és egyházi hivatalnokok szolgálati helyettesítője.

 

 

Előzmény: Törölt nick (8226)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.22 0 0 8226

Üdv.!

 

A következő családnevek eredetéről tudtok esetleg valamit?

 

Vitárius (rákoscsabai, református)

Salla (sárszentmihályi, református)

 

 

rkyra Creative Commons License 2011.06.21 0 0 8225

Én a Csikesz névre szeretnék megoldást kérni. Köszönöm

Tom_mester Creative Commons License 2011.06.21 0 0 8224

Két családnév eredetéről szeretnék érdeklődni:

1. Biczó

2. Széles

 

A válaszokat előre is köszönöm

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!