Keresés

Részletes keresés

3x Creative Commons License 2011.03.31 0 0 8125

cseh?

Előzmény: E_ (8124)
E_ Creative Commons License 2011.03.31 0 0 8124

Milyen eredetű lehet a Hálik/Halik családnév?

Kvera3 Creative Commons License 2011.03.22 0 0 8123

Sziasztok!

 

Azt szeretném megkérdezni,hogy tudja-e valaki milyen eredetű a Tündik családnév.

 

köszönöm!

Mezőbándi Creative Commons License 2011.03.20 0 0 8122

Na, ismét pár cigány név, hátha valaki hozzá tud szólni.

 

A Náni eredetét továbbra sem tudom biztosan, a Gaburi (=Gáborcigány?) eredetéről sem vagyok meggyőződve, de itt van két újabb:

 

Az egyik Koro/Koró/Kóró alakokban fordul elő az anyakönyvekben (de a teljesen ékezetmentes forma leginkább olyan r.kat akv-ben van, ahol más nevek sem kaptak ékezeteket...). Megnéztem a cigány szótárat és azt mondja, hogy

 

koro, korro = vak
koró = karperec

 

Szerintetek létezhet olyan fogatókönyv, ahol ez a második jelentés a családnév eredete? Nekem nem jut ilyen eszembe, de ki tudja...

 

Persze lehet a magyar kóró szó is a név eredete, de ezt most hagyjuk.

 

 

A másik név a Csiklya/Csikja.

 

A szótár szerint: ciklya = cékla

 

Lehetséges, hogy a szóeleji c hang cs-vé lágyuljon? Vagy mást jelent a név? Egyáltalán előforulhat a Cékla, mint családnév?

Előzmény: Mezőbándi (7756)
rkyra Creative Commons License 2011.03.09 0 0 8121

Hát nálam se lehetetlen, hogy Wohner-ek voltak igaziból, hiszen kimondottan a német betelepült családokba házasodtak be. Bár lehet, hogy kb. 100 évvel a betelpülések után, már a svábok sem voltak annyira merevek ebben a kérdésben.

Előzmény: neofrix baszmacs (8118)
scasc Creative Commons License 2011.03.09 0 0 8120

Létezô, de kimondottan nagyon ritka német név.

Előzmény: neofrix baszmacs (8118)
milyennincs Creative Commons License 2011.03.09 0 0 8119

Szia!

Itt van a Magyar Néprajzi Lexikon szerinti definíciója. Fontos, hogy a pásztoroktól némileg eltérő volt a státusa. A számadó más feltételekkel szerződött vele, mint a pásztorokkal, s épp ebből ered a megnevezés önálló családnévként való szereplésének indokoltsága. Mert egy speciális társadalmi helyzetet rögzít (még a pásztortársadalomban is). Azaz nem Pásztor, hanem Lakos, máshol mások Talyigások.

A jászok, kunok megjegyzés annyiban helytálló, hogy náluk is, de nem csak náluk. Azaz nem kizárólagos jász-kun nyelvhasználati (néprajzi) jelenség. Az 1715. évi összeírrásban már számos Lakos nevű szerepel, teljesen más területeken.

Előzmény: Hunnia53 (8117)
neofrix baszmacs Creative Commons License 2011.03.09 0 0 8118

Az én Lakó nevű ismerősöm felmenői pedig Wohner névre hallgattak.

Előzmény: rkyra (8114)
Hunnia53 Creative Commons License 2011.03.08 0 0 8117

Azért még sem olyan messze. Az én családomban vannak LAKOS nevűek. Őket azért nevezik így, mert a pásztorok közül egy, általában a fiatalabbak közül valamelyik vigyázott a szállásra azon a területen ami messze esett a tényleges lakóhelytől. Ezért nem készült szárnyék. Ezek általában a kunok és a jászok voltak. Például a Kiskunok elhajtották a nyájat, gulyát legeltetni Debrecen alá is. Míg a jászoknak Kiskunfélegyháza határában is volt legeltető területük nyáron. Nos itt kialakított ideiglenes szállást felügyelte a fiatalpásztor, mint lakos és vándorló pásztor.

 

Farkas István Kiskunhalas.

Előzmény: rkyra (8116)
rkyra Creative Commons License 2011.03.07 0 0 8116

Nagyon szépen köszönöm. Akkor messze jártam az igazságtól.

Előzmény: rumci (8115)
rumci Creative Commons License 2011.03.06 0 0 8115

Vsz. ’zsellér, béreslakó’ (l. Kázmér).

Előzmény: rkyra (8114)
rkyra Creative Commons License 2011.03.06 0 0 8114

Tudna nekem valaki tippet adni, hogy a Lakó név mit tükrözhet? Már gondoltam arra, hogy talán aki nem másik településről származott, így nem tudták azzal behelyettesíteni a nevét, valamint jelzőt sem tudtak ráaggatni. Így maradt az, hogy lakó. Vagy nagyon messze járok az igazságtól?

3x Creative Commons License 2011.03.06 0 0 8113

Én személyesen ismertem egy Guillermot-t (akit más is ismerhet a hírekből)

Előzmény: scasc (8112)
scasc Creative Commons License 2011.03.06 0 0 8112

Zserbó.

Előzmény: Medvebocs_25 (8038)
scasc Creative Commons License 2011.03.06 0 0 8111

Igen, a szk. runo 'gyapjú'-ból való eredeztetés igen valószínű. Már korábban láttuk (ha jól emlékszem) pl. a Hriczu körüli kutakodásban, hogy a szk. -o végű szavak, lévén -o nincs a magyarban, csak -ó, vagy -a-ként, vagy -u-ként vetetnek át. Itt, mint látjuk, -a-val.

Előzmény: Mezőbándi (8107)
Shianna Creative Commons License 2011.03.04 0 0 8110

Szia! Én Taszáron nőttem fel. A taszar.hu weboldalon rengeteg anyag van a település történetéről, illetve a somogy megyei levéltárban is érdemes elmenni.

Előzmény: zerge48 (8099)
Hunnia53 Creative Commons License 2011.03.03 0 0 8109

Mint korábban jeleztem a családfámmal bajlódok. Tud-e valaki bővebb információt nyújtani a Szabadka-i és Kisszállás-i Taskovicsokról?

Tudom, hogy eredetileg szerbek, de nekem ettől több kellene.

Hunnia53

Mezőbándi Creative Commons License 2011.03.01 0 0 8108

"MATKÓ", "HIRKÓ" és "MARKÓ" - így együtt szláv

 

ezen belül szerintem a rutén (ruszin), ukrán leginkább azok, ahol mindez egyszerre előfordulhat

 

külön-külön lehet más is a magyarázat, pl a Markó, ami simán lehet magyar (a Márk, Márkus személynévből, vö. Ferenc - Ferkó, János - Jankó)

 

 

Előzmény: Hunnia53 (8093)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.03.01 0 0 8107

hoppá, Runa választ elnyelte a gép... mindegy, nem volt hosszú

 

telefonos tudakozóba beírva főleg Békéscsaba a hazai fészek, tehát nyilván tót nevet keresünk

 

náluk van rúno, ami gyapjút jelent

 

sőt, lengyeleknél van runa, ami szintén gyapjút jelent

 

tehát a név jelentése szerintem Gyapjú, eredete pedig valahol északon (pl. lengyel, tót közvetítéssel...)

 

Előzmény: Shianna (8094)
milyennincs Creative Commons License 2011.03.01 0 0 8106

Nagy valószínűséggel "vad, erőszakos, durva, heves’ melléknévből származó személynév."  Forrás : 4221 hsz

Előzmény: kiper97 (8104)
neofrix baszmacs Creative Commons License 2011.03.01 0 0 8105

A hivatkozott magyarázat alapján szerintem lehet

 

1. vad, durva stb. természetű ember gyermeke

2. vad, durva stb. természetű ember, becézve, mint pl. vadóc, vadócka.

Előzmény: kiper97 (8104)
kiper97 Creative Commons License 2011.03.01 0 0 8104

Még mindig nem tudom hogy mit jelent .

 

Előzmény: milyennincs (8103)
milyennincs Creative Commons License 2011.02.28 0 0 8103
Előzmény: kiper97 (8102)
kiper97 Creative Commons License 2011.02.28 0 0 8102

Jó napot!

 

Ha valaki tud valamit a Drávucz névről az kérem írja le mert nagyon érdekel hogy mit jelent a vezetéknevem?

neofrix baszmacs Creative Commons License 2011.02.26 0 0 8101

Köszönöm, így már értem a kérdést. Klebersz Erzsébet nevét Rétén találtam a református temető egyik sírkövén, az Úrban boldogult ura Ns. Karátsony Mihály. Nem tudok róla többet. Nem a családfára tettem, hanem mellé, a többi egyelemű halmaz társaságába.

 

Hubert dédapámnál tovább nem látok, ő Rétén született, de 1904-ben már Budapesten élt. Őt próbálnám kapcsolni a réteiekhez, de eddig nem sikerült.

 

Azt hiszem, az Elefánthy-teórára kár több szót: ezen a fórumon épp Denis Pongracz érvel ellene, gondolom a ...de Réthe blog névtelenségbe burkolt szerzőjével vitatkozik.

 

A Nagy Ivánban nem szerepel a név, a Kempelenhez még nem volt szerencsém.

 

 

 

 

Előzmény: milyennincs (8097)
3x Creative Commons License 2011.02.25 0 0 8100
Előzmény: zerge48 (8099)
zerge48 Creative Commons License 2011.02.25 0 0 8099

Kérdezem, hogy a Taszár névről mit lehet tudni.

milyennincs Creative Commons License 2011.02.24 0 0 8098

Jó estét!

 

Sok válallkozás foglalkozik ilyesmivel, ajánlani nem akarok, de ha csak beletúr a témába (mondjuk begépeli a google-ba, hogy családfakutatás, vagy családfakutató, számos ilyen vállalkozás jön egyből elő, szép portálokkal.)

Javaslom előtte tájékozódjon, mert ugyanolyan piac ez, mint bármi más szolgáltatás.

ajánlom még figyelmébe: Családfakutatás 

Előzmény: katee1818 (8095)
milyennincs Creative Commons License 2011.02.24 0 0 8097

Szervusz!

Klebersz Erzsébettel azt akartam kérdezni, hogy hogyan került a családfára, mert mindenki fiatalabb nála, s vele egyidős ffi sehol. Azaz senkinek sem a testvére, de akkor hogyan kapcsolódik az első Klebersz nevú ffi-hoz a listáról?

Kell ott még néhány 'alak'nak lennie. Továbbra is kérdés, ki a legidősebb ősöd e néven? Meddig látsz vissza?

 

Ha a Kelepcsicsekből lett névváltással Klebersz, akkor pláne nincs közük a Nyitra vármegyei névadó településhez (mert, hogy Kelepcsicsek nem Nyitrában voltak/lehettek, hanem délszláv nyelvi közegben)

 

Nagy Ivánt, Kempelent nézted már? a wikin a nagy Iván szócikknél ott vannak az egyes kötetek on line, de abban nincs sem Kelepcsics, sem Klebersz.

Előzmény: neofrix baszmacs (8096)
neofrix baszmacs Creative Commons License 2011.02.24 0 0 8096

 

Köszönöm, milyennincs!

 

> (a címert is akkor kapta?)

Sajnos fogalmam sincs, mikor kapta a címert, de ha intéző volt Esterházynál, akkor nem túl valószínű, hogy az armális mellé az Elefántyakkal összemérhető birtokot kapott. :)

 

> Klebersz Erzsébet (sz:1806) testvérét nem látom a családfán.

Laikus (eufemizmus) családfafaragóként időnként elveszítek egy-egy őst. Most épp fogalmam sincs, honnan lehet tudni, hogy neki testvére volt?

 

> Harmadik megjegyzésem (igazán nem bántó éllel): A Kelepcsicsbe vizionálni az Elefánthyt  nem vall jártasságra a témában.

Én is így sejtem, csak szeretnék mellé pár nyelvészeti érvet.

 

> (Pongracz D.

Mielőtt szegény Denis Pongraczra kennénk: én úgy látom, hogy ezt nem feltétlenül Pongracz írta, az írás szerzője csak hivatkozik Pongracz csoportjára.

 

> akárki is legyen)

Nem ismerem az illetőt, de ennek ő az egyik szerzője, ennek pedig ő az egyik szerkesztője.

 

Utóbbi link egyben lehet egy válasz katee1818 kérdésére. Ha .sk címet adott meg, akkor lehet, hogy ő is Felvidéken keresgél.

 

 

Előzmény: milyennincs (8091)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!