Keresés

Részletes keresés

pupákdézi Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63352

Köszönöm a kedvező válaszokat!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.09 0 1 63351

Nem muszáj egyformának lennie,

nekem pl 10+10+25 amperem van.

Előzmény: pupákdézi (63348)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.06.09 0 1 63350

Szoval.

Tetelezzuk fel, hogy szolgaltatoi kismegszakitorol irsz,kerdezel.

Mivel most 3*10A van, es Te szeretnel 2*10 es 1*16A-t.

Ezt is lehet,kifizetsz 4A-t,illetve elotte hivj egy regszerelot,mert nelkule ez nem fog menni.

Előzmény: pupákdézi (63348)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63349

"csak attól féltem hogy károsíthat valamilyen érzékenyebb eszközt ez a jelenség"

 

Valóban léteznek olyan elektromos herkentyűk, amelyek hülyeséget csinálnak, de tartós károsodásra most hirtelen nincs ötletem.

Viszont pl számítógép leállhat/újraindulhat egy erősebb feszültségeséstől, ami adatvesztést, sőt akár szoftveres meghibásodást is hozhat magával, ami akár sokba is kerülhet (pl évek óta írt regényed / könyvelésed file-ja helyreállíthatatlanul eltűnik, újra kell telepíteni az egész gépedet, stb).

Előzmény: Grim13 (63340)
pupákdézi Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63348

Sziasztok!


Három áramkör van, mindegyikhez 10 amperes megszakító. Az egyik áramkörön olyan elektromos eszköz van, aminek kevés a 10 amper, így annál szeretnénk a teljesítményt megnövelni 16 amperre. A kérdés az, hogy lehet a teljesítményt egyenként módosíttatni, vagy csak mind a hármat kell akkor növelni? Nem akarok 60-70 ezer forintotkidobni ezért.

tombolo Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63347

Megtudná mondani valaki, hogy hány amperrel terhelhető a 4.36 mm  átmérőjű alu 1 erű vezeték?Földkábelből 1 érről van szó. 

Zs:) Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63346

Egyetértünk, jobb a békesség :)

Előzmény: Szirty__ (63345)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63345

Nekem az a meglátásom, hogy az arany közép út a legjobb kompromisszum ezen a téren is.

Tehát kapcsolgatható a kimenete, de lehetőleg ne terhelés alatt. Maximum végső esetben.

 

A gyakorlatban ez a motor mellett elhelyezett szerviz kapcsolóval, vagy egy frekvenciaváltóval hajtott különböző motorok mágneskapcsolóval történő felváltva  kapcsolgatásával realizálódik.

 

Az előbbi esetben a terhelés közbeni lekapcsolás lehetséges még a szerviz kapcsoló segédérintkezős reteszelésével együtt is, de a rákapcsolás emiatt nem.

 

A második esetben a vezérlés (PLC) a fv. kimenetén lévő több motort mágneskapcsolóval felváltva kapcsolgatja mindig amikor a motor áll. Ilyenkor is elképzelhető menet közbeni lekapcsolás (ha pl. forgó motor mellett belépnek a munkavédelmi fotocellába, vagy vészgombot nyomnak).

 

De olyan is előfordult már, hogy hagyományos irányváltós mágneskapcsolós motor indítás elé frekvenciaváltó lett beépítve, hogy a motor sebessége módosítható legyen. A frekvenciaváltó be lett állítva állandó üzemre akárhány Hz-es kimenő frekvenciával, a kimenetén lévő eredeti irányváltó kapcsolók pedig intézték a motor indítását és irányváltását. Itt tehát a terhelés aktív kimenetre kapcsolódott rá és róla le. Ez mondjuk szükség megoldás volt, de hónapokig üzemelt így.

 

Emiatt nem szállt még el fv. szerencsére.

Előzmény: Zs:) (63343)
tombolo Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63344

Köszi az észrevételt, és pontosan jól látod, amit lehet én bonyolítottam kissé, de végülis elejétől mondtam,hogy nekem csak a Y-D átkapcsolási lehetőség volt gondom a kapocslécen, hogy ne áthidalókat kelljen mindig  megfelelő átkötésbe szerelgetni.Hiszen az frv. is vált irányt külön, meg a gyári vezérlője is az emelőnek azzal a bizonyos 2db. DIL. mágneskapoccsal. De a két üzemmódot kellett elválasztva külön más-más átkötésbe kapcsolni a motor kapocslécén, amire azt a 2 kapcsolót iktattam be.A kérdés végül már csak az maradt,hogy akkor a vezérlő dobozt kikerülve hidaljam át még1 kapcsolóval,amit csak az frv nél kell bekapcsolni? Vagy az nem kell. 63335 hsz.

Előzmény: Zs:) (63341)
Zs:) Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63343

Jelenlegi ABB állásfoglalás, hogy inkább ne. A Danfoss azt mondta, le lehet róla kapcsolni, ennek ellenére már nem az elsőben szállt el a kimenet. Mindamellett hibára is megy, ami nálunk kézi nyugtázást jelent.

Én is használok olyan alkalmazást, ahol mágneskapcsoló van az FU kimenetén, de nem kapcsolgatom ki alóla. 

Előzmény: Szirty__ (63342)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63342

Helló Zs:)!

 

Nem szeretnék hozzátenni a szenvedéshez, de...

 

"mert frekiváltó tudja a forgásirányváltást cserébe tilos a kimenetén kapcsolgatni."

 

Ez általános tévhit. Vannak biztosan típusok (főleg talán régebbi, tizen éves konstrukciók) amik erre érzékenyek.

Általánosságban szerintem a frekvenciaváltó kimenete elviseli a kapcsolást (akár teljes terhelés közben is). Számtalan olyan alkalmazást ismerek, ahol a frekvenciaváltó kimenetén kapcsoló eszköz van és problémamentesen üzemel.

Szerintem ezen a téren az adott készülék installációs utasítása a mérvadó.

 

Előzmény: Zs:) (63341)
Zs:) Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63341

Már nehezen bírom ezt a szenvedést :)

 

Nekem úgy rémlik, hogy nem ez volt az alap felállás, de mind1 is, mert frekiváltó tudja a forgásirányváltást cserébe tilos a kimenetén kapcsolgatni. Tehát csak direkt üzemben kell a kapcsoló (vagy 2 mágneskapcsoló, irányváltás). FU-s üzemnél csak arra kell kapcsoló, hogy  csillagba legyen.

 

Előzmény: King_of_Giants (63337)
Grim13 Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63340

köszönöm a választ, igazából nem zavar hogy mit csinál mert jóban vagyunk csak attól féltem hogy károsíthat valamilyen érzékenyebb eszközt ez a jelenség

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63339)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63339

A villanymotorok a bekapcsolás után néhány (tized)másodpercig igen nagy áramot vesznek fel (a felpörgés idejére), utána áll be az áramfelvételük a normál értékre. 

Minél nagyobb az utcai hálózati vezeték ellenállása (pl messze van a háztól transzformátor), egy nagy fogyasztó annál jobban le tudja rántani a feszültséget.

 

De az is lehet, hogy a normál feszültség is túlságosan alacsony nálatok (azért olyan érzékenyek rá a lámpák), tehát lehet, hogy a hivatalos 230 volt helyett a valóságban többnyire csak 215 körül van (meg kellene mérned néhányszor különböző időszakokban)

tehát talán az zavaró most, ha a 218 v-ot rántja le a szomszéd ketyeréje mondjuk 199 voltra, miközben ha 230 V lenne az átlag, akkor talán észre sem vennéd az időnként 211 voltot.

Ezen már többnyire tud javítani az áramszolgáltató (meg tudja emelni a feszültséget egy kicsit a transzformátoron), ha szólsz nekik, hogy a 230 V nálad csak 218 V,

a szomszédod flexelését/hegesztését nem tudják megtiltani,

és azt sem fogják bevallani soha neked, hogy nem túl optimális a hálózat a környéketeken és már rég kellene rá költeni pár milliót :)

Előzmény: Grim13 (63338)
Grim13 Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63338

Sziasztok remélem belefér a fórumba a kérdésem. A szomszédom elkezdett egy két hete építkezni. Ahányszor bekapcsolja a flexet vagy vagy bármilyen szerszámot nálunk ingadozik az áram. Nem arról van szó hogy elmegy és visszajön, nem egy túl nagy ingadozás csak vibrálnak az égők, neon stb. Ez csak a bekapcsolásnál tapasztalható, miközben megy az eszköz nem vibrálnak a dolgok. Van ötlete valakinek hogy ez mitől lehet vagy normális dolog ez egyáltalán? Az eon-nál jeleztem a dolgot de elég lassan reagálnak és nem akartak semmi konkrétat mondani.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63337

Nem értesz meg, pontosabban az egész megoldást nem érted

 

Adva volt egy Y/D kapcsolód és egy 3f ki/bekapcsolód, azzal megoldottuk

Mindent kézi kapcsolókkal akarsz megoldani? Mert arra is van megoldás 5db ki-be kapcsolóval

A legutolsó rajzom amit sokkal korábban rajzoltam az a jó

 

Amit te variáltál, amelyiknél egy olvtárs figyelmeztetett fáziscserélésre,  az sem jó

Erre még két kapcsolót akarsz beiktatni, de elképzelni nem tudom hova

Értem én hogy vegyük a Y/D DIL m.kapcsolókat mintha ott sem lennének, csak ezt sem értem miért

És a másik, hogy te "egységekben" gondolkodsz, de nem látod mikor merre megy a villany

Mintha egy blokkrajz lenne, ilyen

Tisztán értehető annak aki szakember

Rajzoltam neked egy rajzott csak kapcsolókkal, ez is működik

 

De ha a DIL-t is ki akarod váltani, akkor ez

 

 

Ennyi rajz után ahogy gondolod :)

 

 

Előzmény: tombolo (63335)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63336

Szoval.

Kabel,muanyag csatorna vagy mucso bilincsben. Fk. Doboz,benne wago, ez bedugos vagy karos.

Kacsolo es dugaljzat, az fk. legyen illetve legyen hatlapja. Ha fara szereled akkor tegyel hoszigatalolapot ala, de azt tegyel a lampa ala is. 

Majdnem elfelejtettem a reiser csavart, az is kell :-))

 

Előzmény: Bazs1981 (63331)
tombolo Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63335

Most csak a lényeget vágtam ki, és rajzoltam kicsit sután, de követhetően, az én variációmat, mivel a 2 dil nincs fesz alatt tehát mintha nem is lenne, így az áramkört megtartva kellene szerintem 1 ki-be kapcsoló még, az frv. áramkörének a deltához.

"Tehát az nem egy Y/D kapcsoló hanem két 3f ki-bekapcsoló?"

Nem, az 2 db.3f. ki-be. És ezért gondoltam még 1 et, a dilek áthidalására.

 

Előzmény: King_of_Giants (63332)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63334

kihívásként tekintek rá."

 

Hívjál ki egy sörre!

:)

Te soroltad fel mi kell, csak ismételni tudom. 4 lámpa 2 kapcsoló 2 konnektor kábel.

Mi a kérdés?

Előzmény: Bazs1981 (63331)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63333

A V-Z tekercs nem fog feszültséget kapni , a másik kettő meg ugyanazt a két fázist kapja, "sántaüzem" + 1F  kimaradás vagymi

Előzmény: King_of_Giants (63332)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63332

"tettem bele a Y-D helyett 2 db ki-be kapcsolót"

Tehát az nem egy Y/D kapcsoló hanem két 3f ki-bekapcsoló?

Megtévesztő volt, de ha igy van, akkor az ott jó

DE

deltában a frekiváltórol az irányváltás nem jó/szerintem/

kirajzolom a rajzodbol sallang mentesen, érthetően

1/ mondjuk jobbra forog, a DIL jól kapcsolja a fázisokat

 

2/fázist cserél a DIL balra forog/na/

 

Ha irányt váltasz,  a másik tekercsvégen is váltani kell, tehát ugyanazon fázist kapjon

Nálad meg nem igy van

Ha az UV-n cserélődik a fázis akkor a párján

a ZX-en is ugyanugy kell cserélni

 

Nem is tudom mit fog csinálni, mi merre, már nem is látom át :) Talán valami ellen mágnesesség lesz egy tekercsben

Na majd valaki okosabb vagy türelmesebb megnézi a helyzetet

Előzmény: tombolo (63330)
Bazs1981 Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63331

Sziasztok!

 

Alapszintű segítségeteket kérném:

 

Van egy fedett fa kerti kiülőnk és szeretnék bele 4 db lámpát 2 kapcsolóval. + még 2db konnektort. Az áramot már bevittem az épületbe, egy 3x1,5 mm-es kábel jön ki az egyik sarokból. Milyen anyagokra van szükségem, ahhoz hogy biztosan és jól működjön. Tudom, lehet egyszerűbb lenne villanyszerelőt hívni , de én szeretném megcsinálni, kihívásként tekintek rá.

 

Köszönettel:

 

Balázs

 

tombolo Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63330

Én a Szakmókus rajzát amire Te is hivatkozol,azt  alapul véve tettem bele a Y-D helyett 2 db ki-be kapcsolót, mert  így találtam egyszerűbbnek,és a kapcs szekrénybe is csak ezek férnek bele,mivel csak 10cm a mélysége..

Előzmény: King_of_Giants (63329)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63329

Nem kell még egy kapcsoló, csak más áramkörökbe, más besorolásba,  kell kötni a kapcsolókat

Előzmény: tombolo (63327)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63328

Nem!

Két féle baj van vele

Nyugalmi helyzetben nyitott minden.

1/ Rákapcsolod a frekiváltót, megkapja az U-V-W

   DIL kapcsol valamerre, mondjuk le irányban

   A Y/D elöször csillagba kapcsol és ekkor nincs irányváltás arra indul amerre akar, tőled      

   függetlenül, illetve ahogy kapja a f.váltóbol a fázis sorrendet

   Ez még kiküszöbölhető emberi figyelemmel, de nem illik az embere bizni ilyet

   Ebben az esetben azért kell emberi figyelem, mert elöször a Y/D kapcsolót kapcsolod át deltába 

   és csak az után jön a frekiváltó rákapcsolása és inditás a DIL-kapcsolókkal

   Itt bizony nagyot lehet tévedni ami balesetveszélyes

   Gondolj bele, emelni akarsz és közben sűlyesztesz

 

2/ Rákapcsolod a frekiváltót, DIL adja a helyes sorrendet az X-Y-Z kapcsoknak is valamely irányba

    Aztán irányt váltasz

    Ekkor két fázis felcsrélődik a DIL kapcsolónál, Y/D kapcsoló marad deltában, és egy tekercs

    ugyanazt a fázist kapja

 

Rajzold át egyik esetben/másik esetben váltakozó szinekkel és meglátod/ha nem tévedtem/

 

Az eredeti, legutolsó általam és szakmókus által adott rajz a jó, csak te átvariáltad , máshova kötözgetted a DIL kapcsolókat, a Y/D kapcsolót, és "két kapcsolóval megoldottam" eredményre jutva megnyugodtál :)

 

Egy villamos vezérlést nem lehet ugy lerajzolni megérteni és bekötni, hogy a vezérlést és a kapcsoló bekötéseket pontosan ne rajzolnák be

Lehet persze, azt tömbvázlatnak nevezik, de ez a rajz arra is hibás lenne

Előzmény: tombolo (63324)
tombolo Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63327

Az előbb véletlen magamnak írtam, de most akkor ezt tőled kérdezem.Lehet hogy már értem, mire gondolsz? Az hogy olyankor a 2 DIL nyitottba van, és ezért nem záródik a Z-U, X-V, Y-W ahogy deltába lenne áthidaló lemezekkel? Ha ez a baj, akkor bizony igazad van, amit talán :-(( még 1 kapcsolóval kell pótolni?

Előzmény: King_of_Giants (63320)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63326

Abban tényleg nem segit a google

 

De pontosan mi az hogy "főbizti doboz" , milyen szekrény az, hova olyan csavar?

Ha a szekrényhez, vagymihez, nem szabványos tartozék akkor miért kéri az ELMű,

vagy tényleg az átfúrás marad ahogy itt ajánlották

Előzmény: *Steve (63323)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63325

Másod harrmadkézböl kérdezték, mi lehet a gond

ha a hűtő bekapcsolásakor vagy villany felkapcsolásakor elmegy  két csatorna a tv-n, rtl és tv2 ,a többi csatorna rendben van. Azt már nem kérdeztem vissza hogy mikor áll vissza ez a két cstorna

Ilyet még nem is hallottam!

tombolo Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63324

Lehet hogy már értem, mire gondolsz? Az hogy olyankor a 2 DIL nyitottba van, és ezért nem záródik a Z-U, X-V, Y-W ahogy deltába lenne áthidaló lemezekkel? Ha ez a baj, akkor bizony igazad van, amit talán :-(( még 1 kapcsolóval kell pótolni?

Előzmény: tombolo (63321)
*Steve Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63323

ez egy M8 as 13 as kulcsnyílású csavar

Előzmény: *Steve (63322)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!