Keresés

Részletes keresés

icrup Creative Commons License 2011.08.09 0 0 9370

Sziasztok.

 

Turbos kazánnhoz kell(biztos) valami engedély,papir a kéményesektöl vagy csak simán ki lehet "dugni" a kéményen a kazán csöveit?

Meg ehez nem kell béleltetni?

 

kösz

Zoltanuss Creative Commons License 2011.08.04 0 0 9368

 Megtudná valaki mondani mit jelent a  jobboldalt legszélen ez - 8284 811 - ami amúgy egymás alatt van. Valami újdonság  ?

pjotrkolja Creative Commons License 2011.08.04 0 0 9365

Ahogy azt már tűz_tér topiktárs is leírta nem túlzás, hőtechnikailag nem megfelelő!

A méretezés egy totál egységes alapú eljárás lenne az ország minden pontján, lehetőséget ad arra is, hogy az összes kivitelezéssel kapcsolatos sajátosságot figyelembe vedd, tökéletesen szabályzott és ellenőrizhető módszer.

A probléma ott van, hogy kéményes szakmára vonatkozó, amúgy piszkosul szabályzott és szabványosított eljárásmódokat kicsit mindenhol saját szájíz szerint kezelik. Pedig csak simán be kéne tartani őket, seprőnek, kivitelezőnek, eladónak, lakosnak és a hatóságoknak is.

(Nehezíti a helyzetet, hogy bizonyos vonatkozó jogszabályokban, szabványokban ellentmondások vannak.)

No de nem kell csodálkozni ... abszurdisztánban mindent lehet ... vagy semmit sem

 

:)

Előzmény: Törölt nick (9361)
tűz_tér Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9364

Mert ennél jóval több tényező befolyásolja. Ha mindet beleveszed, akkor pont ott vagy a numerikus méretezésnél. Viszont semmi garancia nincs rá, hogy amelyik kémény a méretezés szerint jó, az a gyakorlatban is működik.

Így aztán a jövőben is kénytelen leszel az évtizedek alatt megszerzett gyakorlati tapasztalataidra hagyatkozni :)

 

Előzmény: gmkiev (9360)
tűz_tér Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9363

Nem túlzás, ahányat eddig megméreteztettünk, pont annyit kellett eszerint bélelni :)

 

Ettől függetlenül kötöttünk úgy az elmúlt 2 évben is új építésű házba, hogy nem kellett bélelni. Erről kezünkben volt a szakvélemény, amit mindenféle méretezés, félhivatalos megoldás és rokoni kapcsolat nélkül állított ki a helyi kéményseprő.

 

A gond inkább az, hogy ahány kéményseprő cég, annyi féleképpen értelmezik a szabályokat (és ez nem is biztos, hogy feltétlen az ő hibájuk).

Konkrét példa, hogy anno a Pest-megyei Kéményseprő 3 irodája ugyanazt a bekötést 3 féleképpen kérte. Ebből az egyik az volt, ami a Kéményseprő Ipartestület ajánlásában szerepelt :)

Van kéményseprő, aki bélelt, samottcsöves vagy kerámia bélésű kémény esetén is 2 cm-rel nagyobb átmérőjű kürtőt kér, mint a füstcsonk, mert mi lesz, ha körben 1 cm korom lerakódik rajta? (Mióta elmondtam neki, hogy mi lesz, azóta nem kéri :))

A Kivitelezői Nyilatkozat jelenleg van ahol kötelező, van ahol örülnek neki és van ahol akár be is lehet gyújtani vele :)

Előzmény: Törölt nick (9361)
Armin81 Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9362

Ez mikori jogszabály?

Előzmény: gmkiev (9355)
gmkiev Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9360

De miért nem ad ki a kéményseprők társulata kW/magasság/tüzelőanyag alapú egyhangú méreteket, akár légellátási keresztmetszetekkel körítve. Oszt Záhony és Hegyegyeshalom között megegyező lehetne.

De ma még azon is vita van, mit hívunk "hasznos" magasságnak!:))

Vagy így ócccccóbbbb?

Előzmény: pjotrkolja (9359)
pjotrkolja Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9359

Nem kötelező, de  méretezéssel kell bizonyítani a hőtechnikai megfelelőséget, ez a régi téglakéménynél, vegyes tüzelés mellett 90-95%-ban bélelést jelent, gáz mellett 100%-ban.

Kérdés, hogy "szabályosan" jársz-e el?!

Előzmény: Törölt nick (9356)
gmkiev Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9357

Ez a világ legnagyobb országa. Itt annyi területi jogszabály alkalmazás van, hogy az USA Kanadával együtt, beleértve Oroszországot is, összesen nem rendelkezik egy témáról ennyi féle alkalmazással.

 

Előzmény: Törölt nick (9356)
gmkiev Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9355

Én a lakhatási engedélyezésnél kisdható éméns véleményről írtam.

Mellesleg, jogszabájban az szerepel, hogy az újból használatba vett, vagy berendezés csere esetén is kell a szakvélemény. És itt már erőssen kéményseprő függő a "jogszabály"!

Előzmény: Törölt nick (9353)
Armin81 Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9352

Ha a kémény nem életveszélyes,és nem kerül uj készülek bekötésre,nem szükséges a bélelés!

Előzmény: Törölt nick (9348)
Armin81 Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9351

Ezt nehezen tudom elhinni,ugyanis a gázszolgáltatonak meg kell gyözödni a szivárgás helyéről!A társasházban a fogyasztoi vezeték javitása a társasház,a gázóra és annak szerelvényei,menetes kötései,a gázszolgáltatohoz tartozik!Egy mérőszivárgásnál nem zárják le a vezetéket,viszont ha a fogyaszoi(méretlen) vezeték a hibás,vagy rossz állapotban van,élet,és vagyonvédelem érdekében azonnal lezárják!A javitást,nyomásprobát,műszaki átvételt a társasháznak kell finansziroznia!

Előzmény: SolnesMM (9349)
gmkiev Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9350

Indoklás?

Előzmény: Törölt nick (9348)
SolnesMM Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9349

 

  'Patkányok tizedelik az adományállatokat '

 ez még egy maradék máshonnan.

 

 

 

 Írod :

 

A gázt pedig a mérőóra leszerelésével,ha azt megtagadja a tulaj,közterületen valo lezárással történik meg!"

 Bizony sokszor ezt az egyszerű megoldást választják.

 

 

 pl. a napokban érdeklődtem éppen a főgáz egyik  kft -jénél,  hogy hogyan végzik a szivárgás elhárítást. Gondoltam felderítik - kiszagolják okos műszerekkel. A fenét - kijönnek és elzárják az utcába a házba jövő gázt : mondom nem családiházról van szó , hanem soklakásos  (38 lakás) társasházról. Mondják az őket,  nem érdekli akkor is elzárják.

 

 És képzeljétek egy vénasszony gázszagot érez , hallucinál stb. és szól a gázműveknek - szegény ház gáznélkül marad !!

 Az én nagynénikém volt ilyen - na  a gázt nem záratta el - be sem vezettete - olyan jó szaglása volt, hogy  minden gázos lakásban nyomban kiszúrta, és félt. Tény,   anno még a városi gáz időszakában volt a gáznak egy jellegzetes szaga (nem olyan mint a mostani szagosítók ) valószinű a  szén lepárlásnál maradt benne a gázban és ez még elégetés után is érződött .

Előzmény: Armin81 (9345)
gmkiev Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9347

"A tartalékkémény bélelése nem szükséges!Csak a megléte,ami nem tüz,és életveszélyes állapotban kell lennie!"

No ennek se füle, se farka.

A kéményt, a tartalékot is át kell vetetni a lakhatási engedélyhez. Namármost. A kéményes csak a hatályos jogszabályokban előírt kéményt vesz át. Tehát a béleletlen téglakémény max. szellőző kűrtő minősítést kaphat. De akkor, hol a tartalék kémény??

Tehát lakhatási esetében tök "nyóóóóóc" hogy rögtön, vagy öt év múlva veszed használatba, a béleltet kell átvegye a szaki.

És tegyétek a szívetekre a kezeteket. Ki hív ki kéményseprőt azért, hogy a tízéves kéményét vizsgálja már meg, hogy fűthet e benne?

Megsúgom: senki!!!

Előzmény: Armin81 (9345)
gmkiev Creative Commons License 2011.08.03 0 0 9346

Hát legyen. Én elfogadom a felsorakoztatott véleményeket.

De ettől még ez marad a tartalék fűtés "távfűtöttek" esetében.

Armin81 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9345
Béleltetni a kéményt akkor kell ha a mostani jogszabályoknak megfelelően uj készüléket kötnek rá,azaz minden kéményt béleltetni kell,ahol uj készülék kerül üzembe!A tartalékkémény bélelése nem szükséges!Csak a megléte,ami nem tüz,és életveszélyes állapotban kell lennie!

A gázt csak akkor kapcsolja ki a helyi gázszolgáltato,ha a kéményellenörzést folyamatosan megtagadták,és automatikusan életveszélyesnek lesz nyilvánitva a kémény.A gázt pedig a mérőóra leszerelésével,ha azt megtagadja a tulaj,közterületen valo lezárással történik meg!

Előzmény: Gyurco78 (9334)
Zs:) Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9344

Pedig jobb ha nem hiszed el. Bőven nem bírja az a hálózat el ezt a terhelést. Ez amolyan ha nincs kenyér, egyenek kalácsot. :)

 

Előzmény: gmkiev (9342)
C20NE Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9343

Nincs ekkora trafó, régen sem volt. Statisztikusok kitalálták mi az esélye annak, hogy azonos időben mindenki kihasználja a maximális teljesítményt. Ennek az esélye kicsiny és ezt a tényt egy szorzó bevezetésével életszerűvé is tették. Ez a szorzó mindig kisebb mint 1, és ennek megfelelően méretezik a trafót.

 

Azonban!

 

Ha egy adott szakasz/trafó biztosítéka túl gyakran kiolvad, akkor felterjeszik bővítésre eme műtárgyat. Annyi eszük van, hála Istennek, hogy nem egy nagyobb biztosítékkal "oldják meg". Ha tehát mindenki kihasználja az elméletileg számára rendelkezésre álló teljesítményt egy adott szakaszon, akkor mindenki csont sötétben botorkálva próbálja majd kitalálni miért is nincs áram....így van ez ma is és így volt 50 éve is.

 

-szerintem!-

Előzmény: gmkiev (9342)
gmkiev Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9342

Igen, mert akkor még volt anyag amiből kilophattak a melósok. Mostmár oda sem viszik!:))

Komolyan van, hidd el.

Előzmény: halaloszto (9341)
halaloszto Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9341

Ahol en laktam, az 8 lepcsohaz*32 lakas volt a haztomb. 25A volt minden lakasnak. 16A*256lakas az 1MW. Komolyan lenne ekkora trafo ezekben a hazakban?

 

vajk

Előzmény: gmkiev (9340)
gmkiev Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9340

"

Namost az elektromos halozat kotve hiszem hogy kibirja a halozat, ha egy tavfuteses tombben mindenki bedugja a 3-4kW olajradiatort egyszerre."

Ha lakásonként egyet dugnak be, akkor elbírja. És az elektromos tartalék fűtés így szól.

Megjegyzem soha nem támogattam az elektromos tarcsit.

 

Előzmény: halaloszto (9338)
Zoltanuss Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9339

 De hogy a témánál legyünk .

 

 Ma túráztam a XVII. ker. - ben 3 kéményseprőt is láttam. Külön - külön.

 Az egyen öltözet _ fekete, de inkább  sőtétbarna ruházat - a felső részen  3 db.  hirtelen sárga köralakú mezőben a szaladó kéményseprős matrica, a koromvédő maszk már senkin sincs - nem tudom emlékszik még valaki arra a fehér szájvédőre ?

 Mindegyiknél kékmappa, irószer. De kivételesen egynél volt kotró szerszám is. Olyan acéldrótból készült spirálrúgó szerűség - körbetekerve, ez rászerelve egy acél sodronyra, ami  egy 60 -70 cm -es körbe volt felcsavarva és hetykén a mester vállán volt - lehetett tán 3 m.    D x  Pi.

 Ilyen kéne nekem !!

 38 éve sk. seperek - de fizetek !!

halaloszto Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9338

"Egy távfűtéses házban elfogadható az elektromos fűtés tartaléknak. Egy gáz církósban nem."

 

Ezt mire alapozod?

 

Egy tavfuteses hazban a jellemzo meghibasodas olyan, hogy senkinek nincs futese. Benne is szokott lenni a hiradoban. 

A cirkosban is van olyan, hogy nincs gaz, de a gyakori megis az, hogy egy-egy lakasban elromlik valami. 

 

Namost az elektromos halozat kotve hiszem hogy kibirja a halozat, ha egy tavfuteses tombben mindenki bedugja a 3-4kW olajradiatort egyszerre.

 

vajk

Előzmény: gmkiev (9336)
Zoltanuss Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9337

 Azért a távfűtéses házak és az egyedi kis- és nagy családi házak között van még egy pár más lakástipus is.

 Az elmúlt hónapokban a lakásmustra során belefutottam egy pár un. egyedi kazánfűtéses házba. Hát ott a fűtési költség vetekszik, ha nem nagyobb mint a távfűtésnél.

 Az ilyen 18 - 29---- stb. lakásos házaknál  ha kifog a közösség egy -két potyázót, aztán fizethetik azoknak a költségét is. Annyi még el is megy (legyünk jószivűek ) , de ha a harmada nem fizet  - volt fűtés - nincs fűtés.

Aztán ezek a fűtési rendszerek általában vállalkozók kezén vannak - azok ceruzája is tud vastagon fogni.

Így ezeket az 'úriházakat' elkerültem !!

Előzmény: gmkiev (9336)
gmkiev Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9336

Egy távfűtéses házban elfogadható az elektromos fűtés tartaléknak. Egy gáz církósban nem.

Tehát ne az almát a körtével vessétek össze!

Előzmény: M63FUN (9335)
M63FUN Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9335

egyvalamit ne felejts el !

a tartalék kémény csak azért kell hogy ne fagyjak meg ha nincs gáz vagy villany. (ugye ilyenkor a cirkóm nem megy) de akkor mivel is fűtenék a tartalékkéménnyel? nyilván gázzal nem. marad a fa vagy az olaj. ehhez meg nem fontos a bélelés. arról nem beszélve hogy nem tudom hogy logisztikáznám ezt össze mert 1-2 hét kimaradásnál tuti nem verném szét a lakást hogy megtaláljam a tartalékkéményt.  és a panelban meg a házközpontis új építésben mi lenne a tartalékfűtés? ott még kémény sincs.

nonszensz az egész.

Előzmény: Émile (9332)
Gyurco78 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 9334

Hát ezért akarják béleltetni:

 

 

 

f) tartalékkémény: olyan kémény, amelynél a tényleges igénybevétel a más rendszerű hőellátás miatt nem áll fenn, de a hatályos rendelkezések szerint, illetve a fokozott biztonság miatt használható állapotban való tartása szükséges.

 

 

Na most, ha nem bélelteti az ember, akkor nem teljesül a "használható állapotban való tartás", viszont akkor nem is hívhatnák tartalék kéménynek, azaz nem szedhetnének utána pénzt! Kíváncsi lennék, ha ezt előadnám a kéményseprőnek, amikor jön évente a nem használt régi kéményem miatt az aláírásért, mit szólna hozzá? Kikapcsoltatná a gázt, amíg ki nem béleltetem?

 

Előzmény: Émile (9332)
Émile Creative Commons License 2011.08.01 0 0 9333

 Persze persze néha meghalnak emberek CO mérgezésben is.

Szomorú.

 De az esetek többségében nem a kémények miatt, hanem sok egyébb banális ok. miatt.

 Pl. egyszerűen elfelejtik visszatenni  a füstcsövet, gáztűzhellyel fűtenek és még számos ok.

 Kimondottam kémény miatti halál évi 3 -4 eset -a kb. 16 - 20 egyéb CO mérgezésből.

 Csak tájékoztatásul:

 évente  16  - 17   6 hónap alatti kisgyermek is meghal az un. csecsemő halálban - az okot senki nem tudja - állítólag elfelejt lélegezni a gyerek. A tágabb családban is előfordult ilyen , az anyja  5 méterre volt a konyhában,  mégis megtörtént - 5 és fél hónapos volt a kisgyerek.

 

 Mégsem írják elő  az un. légzésőrző műszer általános kötelező használatát. Állítólag van ilyen.

 

 

 

 Öngyilkosság több mint 3000 fő /év , emberőlés - gyilkosság kb. 300 /év  ( a büszke norvégoknál ez csak 29/év, amit most egy őrült lerontott )

 

 Tehát ezt a kéményes CO mérgezést nem kell túllihegni.

 Vigyázni persze nem árt !!!

 

 

 Még valamit :

 A talpaló kéményseprő - ellenőr elég szoros normában dolgozik (mint minden munkásember) , hogy a főnökeinek zsiros,  extra jövedelem jusson.

 Ilyen a világ !!

Előzmény: gmkiev (9326)
Émile Creative Commons License 2011.08.01 0 0 9332

 

Sok a közhely, az általánosság.

 

 Egyébként egy kémény bélelés semmi más mint egy kémény élettartam növelése.

 Ezért miért kell rákényszeríteni egy polgárra a bélelést : ha neki jó a 10  -12 éves idő, ám legyen.

 Megjegyzem , hogy ez az élettartam csak gázfűtésnél állhat fenn.

 Minden más fűtésnél lényegesen hosszabbak az élettartamok.

 Nekem pl. 80 éves kéményeim is vannak, sima, de megfelelő téglából.

Még mindig állnak. (és még25 évet bírnak, hacsak valami alávaló kéményseprő bele nem üti a dolgát ebbe.

 persze némi karbantartást igényelnek, de ez csak a kéményfejre vonatkozik.

 

 

 Tehát egy tartalék kéménynél előírni holmi drága bélelést etikátlan cselekedet. (mondjuk egy társasházban azért más a dolog, mert ott a szomszédot is ha nem is veszélyezteti az ember, de egy kátrányosodásal tetemes kárt lehet nekie okozni )

 Olyanra ami jó esetben soha nem lesz használva.

 

 

 Sőt,  most költöztem egy 110 éves kiskörúti volt bérházba - ma már társaház  - alaposan szemügyre vettem a kéményeket, mivel a legfelsőn lakom.

 Hát a kémény fejek kivételével még nem nyúltak  a többi részhez. (igaz sokuk már üzemen kivül van, de ez max 25 éve lehet csak )

Előzmény: M63FUN (9331)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!