Keresés

Részletes keresés

Bassman_ Creative Commons License 2000.09.04 0 0 5364

Kijo

Latsz valami raciot abban, amit mondok?
Vagy teljesseggel elfogadhatatlan?

Wazull Creative Commons License 2000.09.04 0 0 5363
Joruto,

Te, mint aki meg haladobb kezdo ( :-))) ) vagy nalunk kezdoknel, hogyan latod ezt a kata-korbejaros tarsalgast? Neked mi a velemenyed a katak szuksegessegerol, azok szereperol? Japanban mit mondanak (mondananak) a dologrol?

Bassman_ Creative Commons License 2000.09.04 0 0 5362
Orltran

Olyan fene nagy kulonbseg nyilvan nincs. Inkabb csak a tanulas modszereben, de azt neten ugysem tudom atkuldeni. :) En nem a spanyolviaszrol beszelek.

Wazull

Ertelmezesi problemak vannak, ugy veszem eszre. :)))

Amit en katanak ismerek azokbol a stilusokbol, ahol van ilyen, ott az egy halom mozdulat (kezzel labbal, tamadas vedes stb.)

Amit te mutatsz, az egyfajta viszonylag szabad gyakorlasa valaminek, ami keves mozdulatbol all. Attol lesz szamodra kata (szeru), hogy el van nagyolva a tanulas atlathatosaga erdekeben. En nem errol beszelek.
En arra szeretnem a figyelmet iranyitani, hogy "szamos technika egyszerre gyakorlasa kotott sorrendnek megfeleloen." Ez az amit en elvetnek.

Te azt mondod tovabbra is (elfogadom persze), hogy "ez egy technika". Nekem ez alaptechnikak folyekony lancolata. Igy barmikor megszakithato, es modosithato, amit mar a gyakorlas szintjen is sulykolunk.
Nalam tehat ott leledzik a kulonbseg - azt hiszem -, hogy mi van akkor, ha a masodik illusztracioban a vedekezo tok mast csinal. Megijed a tamado, mert nem azt csinalta a vedekezo, amire szamitott? :)))
Gondolom nem csak egyetlen megoldas letezik a vedekezo szamara :))

Rorimack-nak szolo helyeslesbol idezve:
"Amivel a katak tobbet adnak: osszefuzik a mozdulatokat."
Egyes mozdulatokat, de nem mindet mindegyikkel. Egyes mozdulatok inkompatibilisek lesznek pusztan a kataszeru gyakorlasbol adodoan. Csak az elozo reszre tudok ujfent utalni, a jol osszefuzott mozdulataid koze a vedekezo (vagy tamado, tok mindegy) beekel egy olyan mozdulatot, amivel az a bizonyos modon osszefuzott resz (pattern? :) ) nem tud mit kezdeni. Nos, ekkor jon a gebasz. Nem veletlenul valtotta ki egyesek szamara a Sil Lam kung fut a vcs mar a 18. szd-ban sem. :)
Summa summarum: Egy darabig - talan elfogadom - tobbet adnak, de kesobb inkabb elvesznek. Ez csak az en maganvelemenyem, gyanitom majdnem egyedul leszek vele. :) (ne vessetek szakadekba ezert!) Kovethetetlen, amit irok?

Előzmény: Wazull (5360)
Wazull Creative Commons License 2000.09.04 0 0 5361
Rorimack,

"Az alabbiakban egy kezdo szemszogebol irok a katakrol."
Itt altalaban mindenki kezdo, igy ezert nem kell szabadkoznod... :-)))

"Nem veletlen, hogy foleg Wazullal ertek egyet"
Koszi szepen :-)))

"(naginata: szinten fegyveres harc, paros katak)"
Nagyon orulok, hogy naginatas is van a forumon. Nem tudtam, hogy van Naginata-do is az orszagban. Hol gyakorolsz?

"Nalunk ha nagyon szetbontjuk a mozgast, akkor par "nagyon egyszeru" vagast es vedest kapunk.
Amivel a katak tobbet adnak: osszefuzik a mozdulatokat."
Koszi szepen, en is ilyesmit akartam irni, talan ez erthetobb, mint amit en omlengtem...

"Ok, ez idaig a kezdo szint, de mi a jo ebben egy haladonak?"
Nalunk nem nagyon vannak "kezdo" es "halado" technikak. Vannak konnyebb, meg nehezebb technikak, de altalaban a kezdok is ugyanazt a mozgast tanuljak, mint a haladok (jo, persze vannak technikak, amit egy kezdonek nem kell meg megtanitani, mert nincs azon a szinten hogy megertse, es megtanulja...). A kulonbseg inkabb a minosegben van, nem a mennyisegben...

"Egyreszt, ket kezdo nem tud sok mindent kezdeni egymassal."
Ez ismeros... :-))). Illetve tudnak, lokdosik egymast... Mert meg nem Kendo-, vagy Naginata-do-szeru a mozgasuk. De ez csak gyakorlas, meg ido kerdese...

"A hibakat is konnyebb kijavitani"
Ez nem igaz igy. Egy sok danosnak is megvannak a hibai, amikkel neki is birkoznia kell. Csak ezt a kezdobbek nem mindig latjak...

"kezdoknek jo, de olyan szintere jutni katabank, hogy ne legyen benne javitanivalo...)"
Ja, majd valahol 8. dan kornyeken :-)))))))))

Előzmény: Rorimack (5352)
Wazull Creative Commons License 2000.09.04 0 0 5360
Bassman_,


Ezen az animalt gif-en egy egyszeru fejvagast mutatnak be. Ez nem kata, mert arrol sajnos nem talaltam animalt kepet vagy videot. A mozgas azonban kata-szeru. Nagy, pontos. Ilyet altalaban soha nem vagunk vivas kozben.
Es ezt a mozgast lehet meg szetbontani kisebb reszekre, de igazabol nem erdemes. Lehet kulon gyakorolni a kez es a lab mozgasat, de "feloldalas" lesz a dolog. Ismerek olyan kendost, aki csak a kezmunkat gyakorolja. Ul otthon es vagdos. Meg is lehet nezni a labmunkajat. Nincs neki...
Tehat ezt a mozgast mar nem erdemes jobban szetszedni, mert ez EGY VAGAS. Ennel ha kevesebbet csinalsz, akkor az mar nem ervenyes vagas.


Ez a masik animalt kep egy egyszeru technikat mutat be. Sajnos ez nem kataszeru mar, hanem vivasszeruen mutatja be technikat, de talan igy is latszik rajta a lenyeg. A bal oldali arc elindul, es fejre vag, mig a jobb oldali erre mar fel volt keszulve, es a kardjanak egy kicsi (max. 1-2 cm!!!) mozgasaval oldalra kiuti a tamado karjat, es o vag egy ervenyeset fejre. Ezt azert linkeltem be, mert kb. ennyi van nalunk egy kataban. Ezt lehet pattern-nek tekinteni, de egyszerubb, ha azt mondjuk, ez egy technika...

Előzmény: Bassman_ (5351)
Törölt nick Creative Commons License 2000.09.04 0 0 5359
Kedves bassman,

Jo, en pontosan tudom mit mondassz, ennyit mar en is ertek a vcs-bol:)
A daru format regi shaolinos multambol hoztam, azert emlitettem, veletlenul sem kotnem ossze a vcs-al, csak mondtam, hogy epp a kataknak is lehet valami haszna, mint pl az esetben volt is:)
Egyebkent en meg nem sok kulonbseget lattam az altalad es az altalam tanult vcs kozott, igaz, en nem latom meg annyira at, egyelore probalom megszokni, hogy nem melyallas, nincs elol testsuly, nem megyek messzire az ellenfeltol:))))

udv,
Orltran

Előzmény: Bassman_ (5357)
Bassman_ Creative Commons License 2000.09.04 0 0 5358
PINGYI

"A kata több ellenfél elleni stilizált küzdelem."
Nos, ettol probalnek en mindenkit eltanacsolni. Mar bocsanat...

"Szerintem nincs különbség, bármilyen stílust tanul az ember, a kata, az kata. És mindenkinek ugyanazon okból kell megtanulnia."
Ezt ugy modositanam, hogy abban a stilusban ahol katanak hivjak, ott bizonyara igy is van.

Ugy veszem eszre, hogy itt is egy mozdulat az tobb mozdulat, ugy ahogy Wazull is leirta.

Pingyi, amit leirtal, sajnalom - es a tobbiektol is elnezest kerek, ha valakit zavar -, de nem tudom elfogadni. A karatemester bemutatoja sem gyoz meg, mert amig a tamadoi azokkal a tamadasokkal tamadnak, amit ok 5-10-15 evig gyakoroltak, o meg 50-60 evig gyakorolta az eppen azok elleni vedekezest, akkor meg jo hogy kivedi.
Igazabol akkor lenne a bemutato hiteles, ha egyszerre ugyanannyi szamu, de teljesen kulonbozo stilusu ember tamadna meg kulonbozo modokon, es tenyleg meg akarnak tamadni. Szerintem mas lett volna az eredmeny.
Es ez korantsem leszolas. Ezt nem lehet megcsinalni csak a filmekben ill. a bemutatokon :)

"Addig gyakorold a katát, amíg az nem mozgat téged. Amikor a kata és te eggyé váltok, megfejtetted a titkot."
Ezt irtad.

En ezt atforditom a magunk nyelvere:
"Addig gyakorold a vcs egeszet, amig az ellenfel nem mozgat teged. Amikor az ellenfel es te eggye valtok, megfejtetted a titkot."
Probaljatok ne felszinesen gondolkodni, amikor ezt ertelmezitek. (bar a mondat masodik felet mar mintha hallottam volna aikido-s korokbol) Nos, ott sincs kata. Ugye jol tudom?

Előzmény: PINGYI (5355)
Bassman_ Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5357
Orltran

"Nade telleg, vegulis hasonlo, nem?"
Nem. Korantsem. Hasonlonak tunik elsore.

Nalunk egyetlen formaban sincs olyan peldaul, hogy most kilepek eszak fele, utok egyet hasra, aztan elindulok nyugat fele es utok fejre vagy v.mi hasonlo. Ez igy harci szituaciot probal egy formagyakorlatba emelni. Ez a vcs-ban nem jarhato ut, ezert nincs is. Vannak bazisgyakorlatok, de azok nem formagyakorlatok.
A daru format emlited, amely ugyebar nem vcs, annak neveben en nem beszeltem, es nem is fogok valszeg. Szamos kung fu stilus is (ha nem eppen mind) meroben kulonbozik a vcs felfogastol.
A vcs 3 formajaban csak apro epitokovekkent szolgalo mozdulatok vannak, es azokat kotogeted osszefele az eppen adott tizedmasodpercek fuggvenyeben, gondolkodas nelkul.
Mondom: ERZES! Ez a lenyeg. (szo szerint: tapintas erzes)

Lehet, hogy bekattannak, de mi van, ha veletlenul mas kattan be.
Tudom, a gyakorlassal jon az, hogy jol kattanjon be. (ugyis ezt kapnam a fejemhez barkitol) Csak egy gond van, igy a tanulas ideje drasztikusan megno, es hosszu tavon nem effektiv a tanulas merteke. Lehet, hogy en az elejen szokatlanul sok idot toltok el foloslegesnek tuno keztologatasokkal (4-5 ev), de nehany even belul ennek belathatatlan eredmenyei vannak, es kesobb (most elarulok egy titkot :) ) gyakorlatilag nem kell kulon gyakorolni ketkezes tapadast. Tudod miert? Mert az evek soran mindket fel kezem olyan, mint valami kulonallo testverem. :) S ez a gyakorlas modszerenek koszonheto, semmi masnak.

Ha egy adott kombinaciot nem gyakoroltal, akkor az eppen arra eloirt tamadas vedese kozben veszitettel.
Olyan nagyon sok alaptechnika nincs, szerintem 30-nal tobb keztechnika nem nagyon van. Ezek un. kombinacioi (rossz elnevezes, csakis a hullamhossz kedveert) belulrol kell, hogy fakadjanak, vagyis nem azt kell gyakorolni, hogy xy most igy es igy tamad, es en a 26. kombinaciot eloveszem, amivel kivedem, hanem belenyulsz a 4 kapu valamelyiken erkezo utesbe (tolasba, akarmibe) , kontakt megvan, es az ellenfel mukodtet teged, mint egy forgoajtot. (a `mukodtet` szo passzivitasara felhivnam a figyelmet) aztan a kez kicsapodik egy ovatlan pillanatban... Shingitai es Alexfux elso reagalasa az volt, amikor lattak, hogy teljesen egyszeru a dolog, csak nagyon nehez megcsinalni. Ebben tokeletesen igazuk volt.

Uh, remelem a hetfoi olvasoknak nem lesz herotjuk tolem. :)

Előzmény: Törölt nick (5354)
PINGYI Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5356
Lui-GHOST

Nem sokat tudtam meg az esküről, azt is az edzőmtől. Azt mondta, ne csodálkozzak a hasonlóságon, több mindent úgy tanulunk, hogy azt Oyama mondta, pedig régebben már valaki hasonlóképpen elmondta ugyanazt a gondolatot. Az eskü alapgondolatait is valószínűleg régi mesterektől tanulta, így öntötte formába, és nincs abban semmi, hogy mások is ezt vallják magukénak.
Valóban igaz, hogy Oyama több stílust is tanult, nem csak japánban és az ő mesterei mások mesterei is voltak.

PINGYI Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5355
Mint kezdő, most jól belebrekegek (üdv sm!) ebbe a kata dologba. Ráadásul, mint kyos. :)
Többeknek biztosan semmi újat nem mondok, de mivel egy csecsemőnek minden vicc új, nekem is új dolog volt, hogy mire valók a katák. Na meg vannak még itt kezdők rajtam kívül is. Egy régi könyvben olvastam a következőket, szóval nem magamtól vagyok ilyen okos, de nekem nagyon tetszett a megfogalmazás:
Azért kell katát tanulni, amiért nyelvtanuláskor is be kell magolni bizonyos szövegeket, a szövegekben található kifejezések így később önkéntelenül is a szókincseddé válnak, és használni fogod őket. Arra jó, hogy az egyes szavakat ne magukban, hanem szövegkörnyezetükben tanuld meg. A rúgásokat, ütéseket elhajlás, ugrás, forgás közben.
Ezenkívül nálunk katázáskor azt is mindig, ismételve elmondja az edző, hogy melyik mozdulat miért és mire való. A kata több ellenfél elleni stilizált küzdelem.
Ebből a könyvből idéznék, bár lehet, hogy ez is csak nekem újdonság, de engem elkápráztatott:
A kata értelmezését jól példázza Kase mester bemutatója a belgrádi Európa-bajnokságon. A mester nem tört, nem produkálta magát egzotikus fegyverekkel, hanem magához hívta a különböző európai csapatok instruktorait - nem a hozzá hasonló nagy öregeket, hanem a fiatalabb generációt - és megcsináltatott velük egy katát. Aztán beállt középre és a többiek rávetették magukat. Döbbenetes volt a dolog, mivel olyan mesterek dolgoztak együtt, akik Brüsszelben, Rómában, Belgrádban élnek, és nem gyakorolták össze a produkciót. A támadók mind tudták persze, hogy a kata helyes értelmezése szerint mikor, honnan, hogyan kell támadni, az alacsony, tömzsi őszhajú Kase pedig valószínűtlen gyorsasággal cikázott közöttük, védett, ütött, rúgott, dobott, mint a villám. Ha valaki így ismer egy katát, az valóban reflexszerűen használja fel a harc adott pillanataiban a megfelelő elemet, s nem okoz neki gondot, hogy milyen irányban távolodjon vagy közeledjen ellenfeleihez, hogyan forogjon, ha többen támadják."Addig gyakorold a katát, amíg az nem mozgat téged. Amikor a kata és te eggyé váltok, megfejtetted a titkot."
Szerintem nincs különbség, bármilyen stílust tanul az ember, a kata, az kata. És mindenkinek ugyanazon okból kell megtanulnia.
A könyv egyébként: Tótisz András, Gulyás Péter: Karate a legendák sportja című műve. Szerintem nem csupán a karatéról szól, ja és az elején nagyon érdekes és részletes leírás található a Shaolin-kolostorok titkairól.
Törölt nick Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5354
Nade bassman,

nalunk is vannak Zsuzsak. Tudod, azok az izek, amiket csinalunk, formagyakorlatok, vagy mik:)
nade telleg, vegulis hasonlo, nem?
Es azert a katak (csak a japan-harcmuveszek kedveert:) bekattannak am harcban, ha eleget csinaltad oket. Nekem is volt mar, hogy gondolkodas nelkul vedtem egy utest, es tamadtam vissza pont ugy, ahogy a daru formagyakorlatban az volt, es igen eredmenyesre is sikerult, meg en lepodtem meg legjobban, de akkor mar lehetett:)
Szoval ha yon, hadd jojjon. Egyebkent szerintem mindkettotoknek igaza van:)

Előzmény: Bassman_ (5353)
Bassman_ Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5353
Rorimack

"Ha ezt kulon gyakorolnank (marmint hogy pl. hogy valtasz fogast), teljesen termeszetellenes lenne."

En nem mondtam, hogy mi sosem kotjuk ossze. En csak azt mondtam, hogy kataban nem kotjuk ossze. (ezt a szot is csak azert hasznalom, hogy ertheto legyen, hiszen kinai harcmuveszetrol leven szo katarol szo nincs)
Nehogy az a kenyszerkepzet alakuljon ki, hogy mi valami darabos electric boogie-t csinalunk :)
Mondtam, ugy kell folynia, mint a viznek a sziklak kozt.
Ja es meg valami. Megint tulsagosan osszehasonlitod a puszta kezet a fegyverekkel.
En is probaltam nem tenni, bar biztosan becsuszott egy-ket dolog.

Ket kezdo ne csinaljon egymassal semmi bonyolultat szerintem. Gyakorolgassanak magukban bazisban. (amiket irsz, az egy kezdonek bonyolultnak tunnek, de lehet, hogy csak en erzem igy. Osszekotni mozdulatokat bonyolult.)
Harcrol pedig, errol rengeteget irtam mar, ne essen szo legalabb 5-7 evig. Kiveve persze ha valakinek ez a rovid tavu celja. :)

Előzmény: Rorimack (5352)
Rorimack Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5352
Haliho!

Az alabbiakban egy kezdo szemszogebol irok a katakrol.

Nem veletlen, hogy foleg Wazullal ertek egyet (naginata: szinten fegyveres harc, paros katak)

Nalunk ha nagyon szetbontjuk a mozgast, akkor par "nagyon egyszeru" vagast es vedest kapunk.
Amivel a katak tobbet adnak: osszefuzik a mozdulatokat (hiaba vagsz tokeletesen fejre, meg labra is, ettol meg egy fej-lab lehet tul lassu, vagy osszeakadhatnak a kezeid)
Ha ezt kulon gyakorolnank (marmint hogy pl. hogy valtasz fogast), teljesen termeszetellenes lenne. Es ez az, ami megmarad belole az igazzy harcban: latod, hogy most eppen szabad a feje, es tudod, hogy vigyed oda a fegyvert (kezet,labat, fulet, stb.) ahhoz, hogy ugy, ott, es azzal talad el, ahogy, ahol es amivel te akarod.

Ok, ez idaig a kezdo szint, de mi a jo ebben egy haladonak?

Egyreszt, ket kezdo nem tud sok mindent kezdeni egymassal.A hibakat is konnyebb kijavitani, no meg az sem egy utolso dolog, hogy az ertelmetlen hadonaszast latva csak ra kell kerdened, s maris tudod, mit akartak csinalni... :) (ok, ez is inkabb a kezdoknek jo, de olyan szintere jutni katabank, hogy ne legyen benne javitanivalo...)

Ezenkivul kozos nyelv:elvileg a kata itt is kata, s a szomszed dojoban is az.

Harmadreszt, egy nem harcmuvesz pelda: rengeteg sielo van, aki sorra nyeri a versenyeit, mert o a gyorsabb. A versenyek errol szolnak.
A sielesre viszont nem biztos, hogy igaz ez.Abba nagyon is kell a szepseg. amihez viszont nem art nem elfelejteni az alapokat is. Aki szepen siel, annak valoszinuleg nincsen tul sok gondja egy egyszeru "alaptechnikaval" sem. Egy hoekeiv egy verbeli versenyzonek mar gondot okozhat...

R.

Bassman_ Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5351

Lassan kozelednek az allaspontok, de meg mindig nem er ossze :))

"Ha annak veszed, en nem sertodok meg rajta :-))) "
Ne sertodj meg :)) de annak veszem.

"Meglepo, de az nalunk egy mozdulat. Nincs tores a mozgasodban. Nem allsz meg."
Az en gondolkodasomban egy ilyen sor az TOBB mozdulat, es nem EGY (ennek megfeleloen az alkotoelemei nagyon sokaig kulon is gyakoroltatnak). Ezzel parhuzamban azonban nyilvan nalunk sincs tores, nem allok meg - a harcban. (sot ugy kell folyni, mint a viz) De amig az alaptechnikakat gyakoroljuk ismetelgetve, addig viszont megallunk. Sot elgondolkodunk rajta, hogy jo iranyba utott-e a tamado, jol csinalta-e a vedekezo. Viszonylag kis mozdulatokat
kepzeljetek el. Mi meg azzal is eltokolunk, hogy alaptechnikaknak mondott technikak
fazisait is figyelembe vesszuk a nyomas diagnosztizalasa kozben. Mocskosul lassan megy igy a tanulas, de nagyon megeri.
Azt kell tudatositanom, hogy egy ERZES az, amit meg kell tanulni. Annak az erzese,
hogy amikor kontaktusba kerul a ket (negy) kez, az ellenfel hova a redvas nyavajaba :) nyomja
az EN keze(i)met. (egyszer ugyis megmutatom, nem uszod meg) :)))

"Ha eleve jo a tavolsag, akkor nem is kell lepni..."
A vcs-ban ez igen gyakran fordul elo, mert engedjuk "hogy az ellenfel csinalja a maga dolgat"
Ja meg nem mondtam a versiket? Engedd, hogy csinalja, maradj vele, es indulj, ha szabad az ut. (biztos mondtam mar)

"Dehat en nem is irtam olyat, hogy ez "eles, harci szituacio lenne". "
Ezt en sem irtam igy a katakkal kapcsolatban. Azt egy kicsivel lejjebb irtam, es abbol kiindulva, ahogy mi iteljuk meg a mozdulatok osszekapcsolasat. Az oldalralepek, vagok egyet (akarmennyit) az egy harci jellegu szituacio, akar egyedul csinalod, akar a partnered csinalja az ellentettjet. Azonban az, ha allsz egy helyben, es megprobalod "megkeresni a karokat" (Chum kiu) annak aztan vegkepp semmi koze a real harchoz. Azok csak fazisok. (egy lepes is) Na mi ilyen kis fazisokbol epitkezunk nagyon sokaig. Aprokbol. Abbol epitgetjuk a hazunkat, mely a harci tudasunk. (sok ev) Ezek a fazisok valoban osszefolynak kesobb, de a szemlelet a tanulas soran teljesen megvaltoztatja az egesz dolog mivoltat, a mozdulatok minoseget es effektivitasat. Mashogy is latod belulrol az egeszet. Ezt nem tudom jobban elmondani, de nagyon nagy kulonbseg van vcs modszer es vcs modszer kozott.
A leirt metodus a passziv vedekezest taglalja. (ez csak egy resze a harcmodornak. Ezt azert le kell irni) Az aktivitas kicsit mashogy mukodik. Az nem mas, mint a tamadas "csipobol tuzelve" :) Ezt eleg meggondoltan kell vegrehajtani, mert a vcs inkabb vedekezik es abbol tamad (reaktivitas), mint rogton tamad. (pontositok: a mi vcs-nk) A technikak donto tobbsege ilyen. Mielott valaki a biu tze-vel jon, (errol a 3. formarol hiresult el, hogy az abszolut tamado technikak gyujtemenye) ahhoz tudni kell, hogy az is tobbnyire reaktiv, de ott a tavolsag rovidsege vagy a karok specialis helyzete (pl. a ket kar konyoknel keresztezett, guzsba kotott allapota) hatarozza meg, hogy most biu tze technikat alkalmazok. Aki azt hiszi, hogy a 3. forma technikai a pure aktiv letamadas eszkozei, az teved. Nyilvan nem rad gondoltam, Wazull! :)

"Akkor egy mozdulatot hasznalsz, vagy olyan mozdulatsort, amit akkor raksz ossze azokbol az elemekbol, amit addig megtanultal."

Persze, persze, csak minel nagyobbak azok az elemek, annal nagyobb az esely, hogy nem azt fogod csinalni, amit kene. Mi ezert olunk annyi sok energiat a kavicsokba, amibol a falakat
epitgetjuk. A teglak tul nagyok lennenek.

"Ez a mozdulatsor nincs elore meghatarozva."
Szamomra egy kicsit meg van. Fogalmazzunk ugy, hogy a mi elemeink minden bizonnyal kisebbek. Kulonben is fegyverekkel nem lehet annyit lacafacazni, mint pusztakezzel, nem igaz? :)))))

"Vagni tehat lab nelkul (barmilyen furcsan hangzik is) nem lehet."
Nalunk viszont lehet utni, dofni tehat ez is kulonbseg. Persze megintcsak ne nagyon hasonlitsunk ossze egy fegyveres es egy pusztakezes dolgot ennyire bitrol bitre.

Nalunk a 2 meter olyan, mintha nem is harcolnank. :)) DLala mosolyog. Esetleg fejcsoval?
Rugas tamadasnal pl. gyakorta fordul elo, hogy nem hatra megyunk, nem oldalra, hanem elore. (persze a megfelelo technikai biztositassal) Itt a kozberugas is eloremenesnek szamithat adott esetben. Azon erdemes elgondolkodni, hogy egy korives rugasnak vajon hol nagyobb az ereje, a lab vegen, vagy mondjuk a combnal? Hat nem a vegen kisebb, ezert inkabb bemegyunk a daraloba, hogy kevesebb ero ervenyesuljon, raadasul fel is emelte a labat, ami adott esetben eleg elonytelen lehet, raadasul akkor mar neki kell vedekezni, raadasul azt o mar nem annyira gyakorolta.
(Jo, ez az elmelet, a megvalositas mar nem ilyen egyszeru)
Egy jo rugo fele a vilagert sem indulnek el tamadolag. Minek, en nem akarok tole semmit. Ha tamadni akar, hat majd tamad. A technikaim arra lettek kitalalva, hogy ezek vizet probaljam a sajat malmomra hajtani.

"Ennel elemibb technika nincs a Kendo-ban..."
Itt a lenyeges kulonbseg, de ez persze mar kiderulhetett. Nalunk van. Kulon taglaljuk, kulon gondolkodunk rola, kulon gyakoroljuk, aztan egy szep nap megis egybe fog folyni, de megsem nevezzuk egyetlen "valaminek".

Igazabol, es ezt most nem neked mondom, hiszen nyilvan tudod, harcolni csak parban lehet megtanulni, tehat nyilvan nalunk is erre megy ki a jatek.

"vagy a kataban megtanult alavagasokat itt fuzod ossze egy mozdulatsorra, annyit vagsz, amennyi szukseges, a szituacionak megfeleloen)"
Ezt en ugy interpretalnam a mi faramuci gondolkodasunkra, hogy olyan aprok az epitokovek, hogy a szituacio fuggvenyeben egy "masik alaptechnikat" fogsz alkalmazni. Kenytelen az ember a kozelharc gyorsasaga miatt ezt a vonalat kovetni. (2-5 centi kulonbsegek a nyomasban
egy teljesen kulonbozo reakciot kell, hogy kivaltsanak)
Azt hiszem, ez is egy lenyeges pont, amely megvilagitja azt, amit szeretnek itt kifejteni.

"Azt hiszem, mar ertem. A komplex dolog alatt magat a katat, a tobb mozdulatbol allo mozdulatsort erted."
Ha minden igaz. :))

"Annak a (harom egymasutan kovetkezo vagasnak a) memorizalasa, hogy milyen sorrendben jonnek, az azert nem tart egy eleten at, meg egy kendosnak sem :-)))))))))))))))))) "
Na ezzel a memorizalas dologgal megint rautottel egy szogre. Nalunk egyszeruen nincs ido semmi olyasmire, ami akar 2 dolog egymasutani memorizalasat akarja felhasznalni. Ezert nem szabad memorizalni. Ezert van a karkereses minden leheto pillanatban, amig az ellenfel karnyujtasnyira van. Az erzekelest rabizzuk a karra, amely gyorsabban mukodik, mint a szem, es utana "tortennek maguktol az esemenyek". (Ezt is irtam mar) Nem en csinalom, hanem a karjaim maguktol engedelmeskedve annak a parancsnak, amit a hosszu gyakorlas soran belejuk egettem. Slussz passz.

"A kataban megtanult elemeket hasznaljuk fel. A kata nalunk csak egy szituacio,..."
Ez szamomra egy kicsit ellentmondasos. Nem lehetetlen, hogy bizonyos szavak hasznalatatol, de lehet, hogy egyszeruen csak ellentmondasos az elobbiek fenyeben.

"OK, akkor meg egyszer: a kata egesz mozdulatsorat soha nem hasznalod az eletben."
Viszont egyben gyakorlod. Vagy nem?
Ha ez utobbi, ahogy azt sejtem, akkor - es most visszaterek a legelejere - ez rossz beidegzodeseket szulhet. Legalabbis a mi meglatasunk szerint.

"En igy gondolom... "
Nehogy sertesnek vedd: Az ember azt gondolja, amit megtanitanak neki, hogy gondoljon.
Viszont ha maskepp nezem ugyanazt, akkor teljesen mast kaphatok. (ez nyilvan ram is vonatkozik :))

"Egy tamadasnal egy kendos alatalaban 1-2, maximum 3 (az mar eleg ritka) vagast csinal."
Az 1-nel tobb az nekem mar osszetettebb dolog.
Egyebkent ennel tobbet nekunk sem szabadna csinalni, mert ha igen, valoszinuleg veszitunk.
Ezt el kell ismernunk. Ezert van az, hogy a vcs nem ringbe valo, ahol hosszu meneteken keresztul utik rugjak egymast az embert. Jo persze van tureshatar, Lui biztosan sikra szall
a "birni kell azert egy-ket utest, rugast" mellett :)))))), de mi (marmint mi) nem erre helyezzuk a hangsulyt.
Fizetett edzesen legalabbis nem. De hat otthon akarmit lehet csinalni ugyebar. :))))
Magyarul en sem vetem el kategorikusan.

Ujaj, hogy fogok en ebbol kikeveredni?? :)))

Előzmény: Wazull (5350)
Wazull Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5350
Bassman_,

OK. A katak nalunk altalaban ket vagy harom vagasbol allnak. Ennyit vagy ket ember. Osszesen. Ez mar az en fogalmaim szerint nem pattern. Ha annak veszed, en nem sertodok meg rajta :-)))
Ha igy egyszerubb: egy kataban nalunk (nagyon leegyszerusitve) egy vagas gyakorlasarol van szo. Az egyik fel tamad egyfele vagassal, a masik fel meg haritja es visszatamad. Es persze gyoz... :-)))

Ha azt irod "mikozben" akkor az ket mozdulat :)))
Meglepo, de az nalunk egy mozdulat. Nincs tores a mozgasodban. Nem allsz meg. A lepesre azert van szukseg, hogy megtanuld, hogy mindig a neked megfelelo tavolsagbol tamadj, mert neked az a hatekony. Ha eleve jo a tavolsag, akkor nem is kell lepni...

"Nos, ha ezt kataszeruen tanulja az ember, (foleg paros kata szeruen) akkor az a mi rendszerunkben nem mukodik. Hat ezert irok ilyeneket."
Dehat en nem is irtam olyat, hogy ez "eles, harci szituacio lenne". Kataban a kardod hozza sem er az ellenfelhez.
(igaz, torekedni kell arra, hogy minel kozelebb legyen a kardod a vagas vegen- mondjuk ket centire :-))) )
Ez gyakorlas, azert hogy megertsunk es megtanuljunk dolgokat.

"A kata ugyebar egy elore leirt mozdulatsor, (altalaban nem nehany, hanem akar jonehany) amit sorrol sorra csinal az ember.
(A mi formainkban is sorrol sorra csinal az ember `alaptechnikakat`) Ha ilyen elore leirt mozdulatsorokat gyakorol az ember "parban", es ez a szo itt nagyon fontos, akkor ohatatlan, hogy mintak egnek bele. Nem fog senki meggyozni (valszeg), hogy nem."
Meg egyszer: a pattern nalunk nem azt jelenti, hogy az adott ket-harom vagasbol allo mozdulatsort hasznalnad kuzdelem kozben. Akkor egy mozdulatot hasznalsz, vagy olyan mozdulatsort, amit akkor raksz ossze azokbol az elemekbol, amit addig megtanultal. Ez a mozdulatsor nincs elore meghatarozva. En ezt ertem a pattern fogalman. A Mesterem mindig azt mondja: "Please watch your opponent carefully!" Ebben sok minden benne van. A tavolsag, az idozites, a masik testtartasa, minden. Mar csak ez is a pattern ellen szolna, ugy gondolom...


"Azt nagyon fontosnak tartom megegyszer megemliteni az erveles megertesehez, hogy a mi formaink egyaltalan nem rogzitenek harci szituaciokat, (oldalra lep es vag az harci szituacio) csakis egyes lebontott technikakat, alkalmazasuk az kulon tortenet."
Egy vagas nalunk nem csak azt jelenti, hogy az ember CSAK A KEZET hasznalva fejbevagja a masik embert. Minden vagasnak resze a helyes labmunka is. Vagni tehat lab nelkul (barmilyen furcsan hangzik is) nem lehet. Az ellenfel sem dugja oda a fejet, hogy "ugyan durrants mar a fulem koze". O is igyekszik megtalalni (kiharcolni- ez igy helyesebb) a szamara optimalis tavolsagot, ami altalaban mas mint az enyem. Kozben meg a tavolsag a ket kendos kozott van ket meter, legalabb. Ilyen tavolsagrol labmunka nelkul nem lehet mit kezdeni a masikkal. Ezert az altalam leirt egy lepes oldalra (vagy barmilyen iranyba) az szerves resze a vagasnak, gyakorlatilag aki latja, az nem mondja ra, hogy az egy kulon mozdulat, vagy mozgas lenne, mert egyidejuleg mozog a kezeddel...
Tehat az oldalra lep es elore vag az nalunk nem egy elore rogzitett harci technika, hanem maga a vagas. Egy vagas. Ennel elemibb technika nincs a Kendo-ban...
Nem tudom, igy erthetobb-e a dolog...
(azt hiszem, a neten megprobalok talalni valami jo kendos videot, akkor talan meg erthetobb lesz)

"Tehat a paros kata, ami hangsulyozottan nem egyenlo a parban gyakorolt technikaval (valoszinuleg az ebbeli ertelmezesben
rejlenek a problemak, es rejlenek majd masok szamara is)"
Nem, ez nem volt reszemrol felreertes. Mi minden gyakorlatot parban gyakorlunk, illetve vannak meg specialis gyakorlataink, mind-mind mas dolog gyakorlasara. Pl. az egyik fel csak egyfelekeppen tamadhat, stb...

"egyaltalan nem steril kornyezet, megpedig azert nem, mert - leven a masik is gyakorol rajtad - a partnered elkerulhetetlenul rosszul fogja csinalni, (hacsak egy kicsit is) tehat gyakorlatilag akadalyoz a tanulasban."
Persze, de ez egy teljesen mas dolog. Teljesen mas dolgot gyakorol olyankor az ember (mondhatni, mas oldalrol nezed a technikat, vagy a kataban megtanult alavagasokat itt fuzod ossze egy mozdulatsorra, annyit vagsz, amennyi szukseges, a szituacionak megfeleloen). Ezert nem akadalyoz a tanulasban.

"A nagyon lebontott technikak parban gyakorlasa kozben meg mindig felmerulhet (sot felmerul) termeszetesen, hogy a tarsad rosszul csinalja, de legalabb nem egy komplex dolog gyakorlasa kozben teszi ezt."
Azt hiszem, mar ertem. A komplex dolog alatt magat a katat, a tobb mozdulatbol allo mozdulatsort erted. Annak a (harom egymasutan kovetkezo vagasnak a) memorizalasa, hogy milyen sorrendben jonnek, az azert nem tart egy eleten at, meg egy kendosnak sem :-))))))))))))))))))
Amire en a kezdettol fogva probaltam utalni, az volt, hogy ezen mozdulatsor elemeit (az egyes mozdulatokat) kell megtanulnod a kata kozben. Tehat kesobb soha nem az eges kata mozdulatsorat fogod hasznalni, hanem az itt megertett es megtanult elemekbol az eppen aktualisan szukseges mozdulatsort fogod osszerakni...

"Mi altalaban egyszerre egyetlen mozdulatot gyakorlunk parban, esetleg egy vagy ket lepessel kombinalva. DE! Ezek nincsenek kataban rogzitve. Magyarul a paros gyakorlat sosem valosul meg kata szinten."
Remelem, ezen nem lepodsz meg, de ez nalunk is pontosan igy van. Tehat a kataban megertett es tokeletesitett elemeket (a katakat szet lehet bontani ugye arra a ket-harom vagasra, ami benne van...) mi sem valositjuk meg kata szinten kuzdelem kozben...

"Es mivel azt is irtam, hogy a leheto legkisebb epitokovekre van lebontva a harc menete, ezert nagyban megno az eselye a nem sablonokbol valo epitkezesnek."
Mint irtam, ez nalunk is pont igy van. Egy kata komplett mozdulatsorat nem is tudnad felhasznalni vivas kozben, mert a masodik mozdulatodnal mar veszitettel. A kataban megtanult elemeket hasznaljuk fel. A kata nalunk csak egy szituacio, aminek kereteben gyakoroljuk ezeket az elemeket...

"(A tapadas miatt eselyed se volna mast csinalni mellesleg)"
A tapadas miatt a vc-ben nem kell nagyot lepni a labaddal, mert mar kozel vagy a masikhoz, elerheted lepes nelkul is. Mint irtam, Kendo-ban a vagas elotti tavolsag cirka ket meter a ket kendos kozott, csak a kardjaik hegye er ossze max. Ezert kell hogy a labunkat is hasznaljuk, mert kulonben csak integethetunk a masiknak, de nem erjuk el. A labmunka ezert resze a vagasnak (mikozben a kardot a kezeddel mozgatod, ezzel egyidejuleg a labaddal meg "becserkeszed" az ellenfelet), amire meg azt irtad, hogy az szerinted egy masik mozgas...

"Itt a WT tanulokkal esetleg osszezordulhetnek ujra, hiszen a chi-sao szekciok sajna pont ugyanezt csinaljak: kataszeruve teszik azt, amit nem kene azza tenni. De errol mar eleget vitatkoztam, tan itt is, meg mas forumon is, tehat nem akarok kulon megegyszer kiterni erre.
Egyszeruen vegig kell gondolni, amit irtam, es osszevetni a szekciok gyakorlataval. Ket kulonbozo vilag. (na ennyit errol utoljara, minden fikazasi szandektol mentesen)"
OK, akkor meg egyszer: a kata egesz mozdulatsorat soha nem hasznalod az eletben. A kata egy szituacios gyakorlat arra, hogy megertsd, megtanuld es tokeletsitsd a benne levo elemeket. En igy gondolom...

"Amikor az alaptechnikakat jol begyakoroltuk, akkor lehet oket szabadon alkalmazni, de az mar gyakorlatilag a harc. Tehat utoljara, es megegyszer, az osszetettebb paros dolgokat nem katak utjan tanuljuk."
Nalunk nincsenek osszetettebb paros dolgok. Egy tamadasnal egy kendos alatalaban 1-2, maximum 3 (az mar eleg ritka) vagast csinal.

"Lehet, hogy felreerthetoen irok, de biztos vagyok abban, amit szeretnek irni."
Ez velem is igy van...

"A fababuval kapcsolatben egyebkent nem emlitettem gyorsasagot. Az egy kulon teszta."
Ezen hezitaltam is, hogy irjam-e, de mivel a katakban igen jol lehet az idozitest gyakorolni, igy kerult bele a mondandomba...

Előzmény: Bassman_ (5349)
Bassman_ Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5349

Wazull

Akkor kiszelesitem a mondanivalomat.
Lehet, hogy szamodra nem az, de szamomra pattern az, amit leirtal. Ugy erzem, megis megertettem, s azert irkalok.

"Itt inkabb arrol van szol, hogy az EGYES MOZDULATOKAT tanulja meg helyesen az illeto. (erthetobb, ha ugy irom, hogy hogyan lepjen kicsit oldalra, mikozben a kezeben levo karddal kicsit vag elore."
Ha azt irod "mikozben" akkor az ket mozdulat :)))
Nos, ha ezt kataszeruen tanulja az ember, (foleg paros kata szeruen) akkor az a mi rendszerunkben nem mukodik. Hat ezert irok ilyeneket.

"mert ott egy "steril" kornyezetben tudod HELYESEN megtanulni az alapmozgasokt,
alapgyakorlatokat."

A kata ugyebar egy elore leirt mozdulatsor, (altalaban nem nehany, hanem akar jonehany) amit sorrol sorra csinal az ember. (A mi formainkban is sorrol sorra csinal az ember `alaptechnikakat`) Ha ilyen elore leirt mozdulatsorokat gyakorol az ember "parban", es ez a szo itt nagyon fontos, akkor ohatatlan, hogy mintak egnek bele. Nem fog senki meggyozni (valszeg), hogy nem.
Azt nagyon fontosnak tartom megegyszer megemliteni az erveles megertesehez, hogy a mi formaink egyaltalan nem rogzitenek harci szituaciokat, (oldalra lep es vag az harci szituacio) csakis egyes lebontott technikakat, alkalmazasuk az kulon tortenet.

Tehat a paros kata, ami hangsulyozottan nem egyenlo a parban gyakorolt technikaval (valoszinuleg az ebbeli ertelmezesben rejlenek a problemak, es rejlenek majd masok szamara is) egyaltalan nem steril kornyezet, megpedig azert nem, mert - leven a masik is gyakorol rajtad - a partnered elkerulhetetlenul rosszul fogja csinalni, (hacsak egy kicsit is) tehat gyakorlatilag akadalyoz a tanulasban.
A nagyon lebontott technikak parban gyakorlasa kozben meg mindig felmerulhet (sot felmerul) termeszetesen, hogy a tarsad rosszul csinalja, de legalabb nem egy komplex dolog gyakorlasa kozben teszi ezt.

Mi altalaban egyszerre egyetlen mozdulatot gyakorlunk parban, esetleg egy vagy ket lepessel kombinalva. DE! Ezek nincsenek kataban rogzitve. Magyarul a paros gyakorlat sosem valosul meg kata szinten. Es mivel azt is irtam, hogy a leheto legkisebb epitokovekre van lebontva a harc menete, ezert nagyban megno az eselye a nem sablonokbol valo epitkezesnek. (A tapadas miatt eselyed se volna mast csinalni mellesleg)
Itt a WT tanulokkal esetleg osszezordulhetnek ujra, hiszen a chi-sao szekciok sajna pont ugyanezt csinaljak: kataszeruve teszik azt, amit nem kene azza tenni. De errol mar eleget vitatkoztam, tan itt is, meg mas forumon is, tehat nem akarok kulon megegyszer kiterni erre.
Egyszeruen vegig kell gondolni, amit irtam, es osszevetni a szekciok gyakorlataval. Ket kulonbozo vilag. (na ennyit errol utoljara, minden fikazasi szandektol mentesen)

Amikor az alaptechnikakat jol begyakoroltuk, akkor lehet oket szabadon alkalmazni, de az mar gyakorlatilag a harc. Tehat utoljara, es megegyszer, az osszetettebb paros dolgokat nem katak utjan tanuljuk.

Lehet, hogy felreerthetoen irok, de biztos vagyok abban, amit szeretnek irni.

A fababuval kapcsolatben egyebkent nem emlitettem gyorsasagot. Az egy kulon teszta.
Gyorsasagot egyedul is lehet fejleszteni. Tavolsagot kevesbe. Idozitest legkevesbe.

Előzmény: Wazull (5348)
Wazull Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5348
Bassman_,

"Igy ertem, de - es ez a szemelyes meglatasom - a paros katak nagyon (tulsagosan) elrugaszkodnak a valosagtol, es felrevezet(het)ik az embert. En valahogy nem tudom elkepzelni. Mindegy."
Nem ertettel meg teljesen. Az utolso mondatodbol derult ki szamomra. A paros kataknak nalunk sem az a celja, hogy megtanuljon kuzdeni az ember. Arra valo az edzes tobbi resze. A katak kozben inkabb az egyes mozdulatokat tanulja meg az ember. Amikor a katakat gyakoroljuk, akkor mindenki teljesen nyugodt, maximalisan koncentral. Nem erheti meglepetes, hiszen TUDJA mit fog csinalni a masik ember. A kuzdosportokban tobbek kozott az (is) adja a nehezseget, hogy az ellenfel elmozog (nem ugy mint a szertornaban a szer...), sot kiszamithatatlan dolgokat cselekszik, ne adj Isten meg jol orrba is vag. Ezert hasznosak a katak (szerintem), mert ott egy "steril" kornyezetben tudod HELYESEN megtanulni az alapmozgasokt, alapgyakorlatokat. Amikor nem katat gyakorol az ember, akkor nem tud tulzottan arra figyelni, hogy a mozgassort HELYESEN hajtsa vegre, mert nem a formara figyel, csak az eredmenyre. Ezert van az, hogy sok gorcsos ember gyozni tud, de nem szepen. (ezzel nincs is baj, amig van ereje, de ha mar kioregszik, es nem tudja az optimalis mozgassal- minel kevesbb energiaval- vegrehajtani a gyakorlatot, akkor mar nem tud gyozni...)
Nem tudom, ez mennyire volt vilagos...

"Nalunk a tavolsagra - termeszetesen egy gyakorlopartner hianyaban - ott van a fababu, de
igazi idozitesre az sem ad lehetoseget."
Pedig az idozites fontosabb mint a gyorsasag. Ezt eppen a katakbol tanultam meg...

"En a harc megtanulasat csakis a leheto legkisebb alkotoelemekre valo lebontasban tudom elkepzelni. Barmilyen "pattern" szeru mozdulatsor tanulasa - tehat mint harci szituaciokent valo gyakorlasa - szamomra nem kovetendo ut."
Errol irtam az elso mondatban, hogy itt derult ki, nem ertettel meg teljesen. Szo sincs semmifele "pattern" gyakorlasarol. Annak nem is lenne tul sok ertelme (maradva a szertornas peldanal...).
Itt inkabb arrol van szol, hogy az EGYES MOZDULATOKAT tanulja meg helyesen az illeto. (erthetobb, ha ugy irom, hogy hogyan lepjen kicsit oldalra, mikozben a kezeben levo karddal kicsit vag elore. Ez igy leirva egyszerunek tunik, megcsinalni mar nehezebb. Eppen a kata kozben ertheti meg az ember, hogy adott tavolsagbol miert kell kicsi vagy nagy mozgast csinalni, vagy eppen akkorat, amitol jo lesz a tavolsag a tamadasra.)
Tehat meg egyszer: kataban a mozgassorokat nem azert tanuljuk, hogy pontosan ugyanezeket a mozgassorokat hajtsuk vegre kuzdelem soran is. (Bar ez is eredmenyes lehet, mert amig rajtunk rohog az ellenfel, addig jol fejbevaghatjuk kozben.) Inkabb azert, hogy az egyes mozdulatok, a tavolsag, az idozites (ezeket mintha mar irtam volna :-))) ) lenyeget megertsuk es megtanuljuk.
Sajnos ezt irasban eleg nehez szemleltetni.

Előzmény: Bassman_ (5347)
Bassman_ Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5347

Igy ertem, de - es ez a szemelyes meglatasom - a paros katak nagyon (tulsagosan) elrugaszkodnak a valosagtol, es felrevezet(het)ik az embert. En valahogy nem tudom elkepzelni. Mindegy.

Nalunk a tavolsagra - termeszetesen egy gyakorlopartner hianyaban - ott van a fababu, de
igazi idozitesre az sem ad lehetoseget.

En a harc megtanulasat csakis a leheto legkisebb alkotoelemekre valo lebontasban tudom elkepzelni. Barmilyen "pattern" szeru mozdulatsor tanulasa - tehat mint harci szituaciokent valo gyakorlasa - szamomra nem kovetendo ut.

Előzmény: Wazull (5346)
Wazull Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5346
Bassman_,

"Egy pici kerdojel felmerult bennem. A kata hogy tanit meg tavolsag es idozites megerzesere?
Lehet, hogy ket dologrol beszelunk, de azt csak valahogy parban tudom elkepzelni."
Nem. Ugyanarrol a dologrol beszelunk.
Persze, Kendo-ban azert konnyebb, mert nalunk mindig ket ember mutatja be a katakat paros gyakorlat formajaban. Igy valoban konnyebb az idozitest meg a tavolsagot megtanulni.
Ha jol tudom, azokban az agakban, ahol "ellenfel nelkul", azaz egyszal egyedul mutatja be az ember a katat, ott sem csak a levegot KELLENE csapkodni nemi electric bougie koritessel, hanem ott is elkepzelt ellenfelek ellen kellene bemutatni. Igy nyilvan nehezebb a mar emlitett dolgokat megerezni. Nem tudok semmit az utos-rugos stilusok kata gyakorlasarol, de ha esetleg a gyakorlot segiti egy masik ember, aki "megszemelyesiti" a kepzelt ellenfelet ( :-))) ), az nyilvan nagyon nagy segitseg tud lenni a gyakorlonak...

Előzmény: Bassman_ (5344)
Wazull Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5345
Hiryu,

"Szóval én épp most veszek egy nehéz ruhát, pont azért mert áttizzadva nehezebb benne mozogni."
Hm...

"Ahogy mondani szoktam edzésről kifele: ma nem dolgoztam jól, mert nem fáj mindenema fáradtságtól."
Persze. De azzal nyilvan te is tisztaban vagy, hogy a harcmuveszeteknek csak egy sikja a fizikai trening es az ezzel jaro fizikai faradtsag. A belso oldalt is ugyanigy kell fejleszteni, mert kulonben csak nepitanc lesz a dologbol. Fizikai erovel meg nem lehet mindent megoldani. Esetleg csak egy szintig. Ott aztan mar tanacstalanna valik az ember, ha csodot mond az ereje. Az, hogy szellemileg is kifacsart legyel edzes utan, az legalabb annyira fontos :-)))

"A budonak van egy külső látványos része. Az, amit egy idegen lát. De ez csak a felszín. Nyerhetsz száz versenyt, eltörhetsz kétezer cserepet, ezzel még nem jutsz sehova."
Ebben maximalisan egyetertek veled. Ez a kulso resz azonban hozzatartozik, szerves resze a Budonak. Egy szint utan mar nyilvan nem kell vele foglalkozni tul sokat, de amig nem erjuk el azt a szintet, addig igen. Nem lehet lepcsoket atugralni. Foleg nem buntetlenul...

"Gondold csak el, mit tennél, ha elvesztenéd fél kezed? Abbahagyod, vagy csinálod tovább. 30-35 év, és a versenyző kiöregszik.
Hogyan tovább?"
Nehany honapja a Mesteremtol kaptam kolcson egy kis konyvet. A szerzoje Trevor Leggett. (O hosszu eveket toltott el Japanban mint a BBC tudositoja. Angliaban 8. danos Judo mester, illetve o az elso nem japan ember aki a Kodokan-ban 6. dan fokozatot kapott Judo-ban. Errol Jibiki nyilvan reszletesebben tudna irni mint en...). A Japanban toltott ideje alatt termeszetesen a japan kulturat, a (harc)muveszeteket, Budo-t, sok mindent tanulmanyozott. Olyan regi iratokat olvashatott el ami nem mindenki szamara hozzaferheto...
Ja, visszakanyarodva az eredeti temahoz: a konyv cime: Zen and the Ways. Nagyon erdekes konyvnek talaltam. Kulonbozo aspektusokbol kozeliti meg es probalja lattatni a japan harcmuveszetek, a Budo, es a Zen kapcsolatat. Van benne nehany peldatortenet is. Az egyik eppen egy fiatal judoka-rol szol, aki elvesztette a jobb kezet. Ez a tortenet jo valasz lehet az altalad feltett kerdesre. Ha meg tudod szerezni ezt a konyvet, olvasd el a tortenetet. Habar nyilvanvaloan egy fikcio, barmikor, barkivel megtortenhet. Nagyon tanulsagos. Mint ahogy maga az egesz konyv is...
Van azonban egy ennel elobb peldam is. A Hawaii Kendo valogatottban van egy ficko, Henry Smalls-nak hivjak. Arrol nevezetes, hogy nincs neki laba. Lab nelkul is igen magas szinten muveli a Kendo-t, bizonysag erre az, hogy a vilag egyik legerosebb valogatottjaban szerepel...
Ezt a ket peldat az altalad teoretikusnak szant kerdesre valasznak szantam. Mindig van "hogyan tovabb". Csak meg kell latni...

Előzmény: hiryu (5331)
Bassman_ Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5344
Wazull

Egy pici kerdojel felmerult bennem. A kata hogy tanit meg tavolsag es idozites megerzesere?
Lehet, hogy ket dologrol beszelunk, de azt csak valahogy parban tudom elkepzelni.

Előzmény: Wazull (5343)
Wazull Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5343
Pitzu,

"A formagyakorlatozásról egy dolgot tudok neked mondani. IMÁDOM!
De azért időről időre bizonyítanom kell a kempósoknak (többek között MAGAMNAK), hogy én bunyózni is tudok.
Az általad említett Tanaka mester mondott egyszer valami olyat, hogy a kata csak eszköz, a végcél azért mégis a bunyó kell, hogy legyen. Ez valami interjú volt vele, talán valamelyik újságban, légyszi, ha tudod, keresd meg és idézd szó szerint.
Bár én mondjuk nem tekintem eszköznek a katát a bunyó felé vezető úton, de ez már az én magánvéleményem."
Nalunk a kataknak tobbfele haszna is van. Megtanulhatod a helyes mozgassorokat. Megerthetsz belole technikakat: mit miert, es miert ugy kell csinalni. Megtanulod megerezni a tavolsag, a ritmus, a legzes, az idozites fontossagat. Csinalsz egy olyan gyakorlatsort, ahol arra figyelsz, hogy minel szebben, minel nagyobb aterzessel csinald a dolgot, nem csak maszatolgatsz. Gyanitom mas harcmuveszetekben is hasonlo ertelme lehet a kataknak.
Hogy egy lepcso lenne a bunyo fele vezeto uton? Azt nem hiszem. Az biztos, hogy egy lepcso (amely eleg hosszu :-))) ), de a bunyo nem lehet vegcel egy harcmuveszetben sem (max. az tenyleg csak egy lepcso, amely rovidebb mint a katak lepcsoje, mert az vegigkiser egesz eleteden at, mig a bunyo nem. OK. Most tekintsunk el a tragikus kitetelektol ;-)))).
Helyesebbnek ereznem igy: a kata egy gyakorlasi forma, resze egy hosszu utnak...

Előzmény: Pitzu (5334)
Bassman_ Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5342

Sracok, akadjon mar valaki, aki segit vazzeg-nek!

Erdekes nick. Mar biztos masok is mondtak. :))))

Előzmény: vazzegkritizalok (5340)
Törölt nick Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5341
koszi
Előzmény: Bassman_ (5337)
vazzegkritizalok Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5340
Mindenesetre koszi. Hatha akad valaki, aki tud.

Udv

V

Előzmény: Bassman_ (5339)
Bassman_ Creative Commons License 2000.09.03 0 0 5339

En sajnos nem tudok.

Előzmény: vazzegkritizalok (5338)
vazzegkritizalok Creative Commons License 2000.09.02 0 0 5338
Uraim!

Megismétlem kérdésem.
Tudtok 8. vagy 11. kerületben kempo vagy kyo edzotermet megbízható edzokkel?

Köszi

Vazzeg'

Bassman_ Creative Commons License 2000.09.02 0 0 5337

Orltran

Mindig egyutt az egesz tarsasag, de nincs fokozat, es nem is lesz.

Illetve ket fokozat lesz majd idovel:
1. Tud Wing Chun-ozni
2. Meg nem tud Wing Chun-ozni (en ide tartozom)

Előzmény: Törölt nick (5336)
Törölt nick Creative Commons License 2000.09.02 0 0 5336
Lui-Ghost, Bassman,

nalatok minden fokozat kulon gyakorol, vagy neha egyutt is? Vagy mindig egyutt, vagy neha kulon?:)

Pitzu Creative Commons License 2000.09.02 0 0 5335
"Gondold csak el, mit tennél, ha elvesztenéd fél kezed? Abbahagyod, vagy csinálod tovább. 30-35 év, és a versenyző kiöregszik. Hogyan tovább? "
Hát ezekre a kérdésekre nem tudom a választ. Ezen a hídon majd akkor megyek át, ha odaérek.
Előzmény: hiryu (5331)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!