Keresés

Részletes keresés

TINTUS Creative Commons License 2015.09.24 0 0 19436

Most látom egyszer már írtam ezt.

Előzmény: TINTUS (19435)
TINTUS Creative Commons License 2015.09.24 0 0 19435

Februárba tudok pölöskei meg suvenir vesszőket küldeni úgy is akkor aktuális. Viszont úgy vinnék fel és el kell menned érte ha így megfelel.

Előzmény: lacbp (19434)
lacbp Creative Commons License 2015.09.23 0 0 19434

TINTUS elvileg látszik az email címem, mert szoktak innen írni.  forfa(kukuc)free.....hu

Előzmény: TINTUS (19425)
saja75 Creative Commons License 2015.09.23 0 0 19433

Én havonta kén lapozok. Igaz nekem öreg hordóim vannak és volt már olyan hordóm, ami nem bírta ki a 2 hónapot kén nélkül. És a faluban is havonta kénezik az üres hordót.

 

Előzmény: pikubá (19431)
pikubá Creative Commons License 2015.09.22 0 0 19432

Utána néztem, valóban új hordó esetén írja a forró szódás kezelést. (Prohászka Ferenc: Szőlő és bor, 1977. )

 

Előzmény: saja75 (19429)
pikubá Creative Commons License 2015.09.22 0 0 19431

Kösz fiúk, a sok okosságot :)

 

Ha kiürül a hordó, mosom, amíg tiszta víz jön belőle. Pár napig csurgatom, majd égetek benne ként.

Mindig dugózva tárolom, kéthavonta égetek benne ként. A 3 éve üres hordómban érzek némi doh szagot,

azzal megpróbálom majd a vegyszeres kezelést. A többivel pedig mekkkcsinálom ezt a citromsavas kénes

öblítést, majd tele engedem vízzel, és pár nap állás után iszogatom :)

 

 

Előzmény: juhosttt (19430)
juhosttt Creative Commons License 2015.09.22 0 0 19430

Mit értesz az alatt, hogy szaglik?

Dohos vagy bor szagú?

 

Pár saját vélemény:

 

Ha a hordó nem volt dugózva és ezt tetőzve kénezve sem, 99% hogy annak kuka...

Erről könnyen meggyőződhetsz: Elvégzed az alapos mosást/dagasztást. Majd a végén felöntöd vízzel, pici ként teszel bele, h ne poshadjon fel. Hideg helyen tartod 3-4 napig. Majd megízleled a vizet. Ha a víz dohos lesz akkor annak gatya... Ha nem, akkor szerencséd van. Attól hogy a színe, szaga jó, még lehet dohos a hordó. Én is szívtam ilyennek nem keveset..

Előzmény: pikubá (19428)
saja75 Creative Commons License 2015.09.22 0 0 19429

Én mindenképpen vmi hideg vízben oldódó és működő tisztítószert és fertőtlenítőszert használnék.

Ha nem vagy vegyszer párti, akkor hideg-vízben oldj fel citromsavat öntsd bele a hordóba, majd borként keverj fel kis hideg-vízben és azt is öntsd bele a hordóba; vigyázz szúrós szagos a kettő keveréke! és ezzel jó alaposan mosd át a hordót, majd öblítsd ki. Utána lehet hideg-vizes trisós oldattal kimosni a hordót és öblíteni. 100l-es hordónál 10l vízben 1 dkg citromsav és 1 dkg borkén.

Ha vegyszer párti vagy, akkor hideg vizes, HC-DPE -s vízzel kimosnám, majd átöblíteném. Utána hideg-vizes HC-L 500 -al mosnám át, majd kiöblíteném. Ezeknél a keverési arány rá van írva a papírra. A fertőtlenítőszert nagyon szagos, utána jól öblítsd ki a hordót. És használj gumikesztyűt, mert ezek a szerek kimarhatják a bőrödet! De lehet mindkét sorozattal is mosni (vegyi-vegymentes) csak idő és pénz igényes akkor.

Forró-vizes oldattal nem kezdeném a mosást, mert az bele "nyomhatja" a rossz szagokat keltő anyagokat a dongába. Forró-vizes mosást csak akkor, ha "tiszta" a hordó és a forró víz gőze nem nyomhat a dongába, oda nem való anyagokat.

Mosás után alapos szárítás és kénlap égetés, nehogy vmi ecetbaktérium betelepedjen a hordóba. Én hordószárításnál kiszedem a csapdugót is és úgy állítom fejre a hordót, hogy hamarabb kiszáradjon és legyen egy kis légmozgás a hordóban is.

Előzmény: pikubá (19428)
pikubá Creative Commons License 2015.09.22 0 0 19428

Ha kicsit szaglik a hordó, forró vizes szódával kell mosni ? Kinek mi a technikája?

pikubá Creative Commons License 2015.09.22 0 0 19427

Jó-jó, de az egyikről már leesett,kissé csak rá kellett ütni.Igaz abban nem volt már vagy 3 éve semmi,most sem lesz, de azért lekezelem kicsit. Valóban nagyon nem mindegy, hogy melyik abroncsot mennyire üti rá az ember,

jó lenne ehhez is érteni. :)

Előzmény: jacsoj (19426)
jacsoj Creative Commons License 2015.09.21 0 0 19426

Kiszáradt hordónak ne húzd meg az abroncsát, mert a fának valamerre tágulni kell dagasztáskor, és fog is.

Előzmény: pikubá (19419)
TINTUS Creative Commons License 2015.09.21 0 0 19425

Miért nem vagy publikus?

Előzmény: lacbp (19416)
TINTUS Creative Commons License 2015.09.21 0 0 19424

Februárba szedek pölöskei és suvenir vesszőket  és elküldöm Pestre de egy buszpályaudvaron kell átvenned majd, ha így megfelel.

Előzmény: lacbp (19416)
alfi13 Creative Commons License 2015.09.20 0 0 19423

Én is lenyomatom de nem kevergetem kb egy hétig van a héjon mikor kezd a forrás befejeződni akkor préselem .

Előzmény: pikubá (19422)
pikubá Creative Commons License 2015.09.20 0 0 19422

Ok!

A zúzalékot,hélyat én le szoktam nyomatni a mustba, és még így is naponta többször öszekavarom,hogy oldódjon a színe .?

Előzmény: alfi13 (19421)
alfi13 Creative Commons License 2015.09.20 0 0 19421

Ha kiürül a hordód és elmosod csak hideg vizel akkor szárítsd ki és égess el benne 100l-enként egy kénlapot. Másnap töltsél a hordóba egy kevés bort 1-2 l. Kb 2 havonta ismételd meg a kénezést . Így a hordó nem szárad ki a bentlevő bortól és nincs szükség a vizel történő bedagasztásra.

Én nem teszek a mustba borélesztőt ha egészséges a szőlő így is szépen elforr. A hordóra én egy takaró fóliát szoktam tenni és lekötni így nem járnak rá a muslincák.

Előzmény: pikubá (19419)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.20 0 0 19420

Írtam neked mailt az adatlapodon található címedre.

Előzmény: lacbp (19416)
pikubá Creative Commons License 2015.09.20 0 0 19419

Üdv mindenkinek !

 

Már évek óta készítek Zweigelt bort,400-800 litert.Nagyapámnak meg volt hozzá a felszerelése,

daráló,prés,hordók,stb. Utána olvasgattam, hogyan kell csinálni, de gyakorló borászoktól is kérnék

tanácsokat,véleményeket.

A folyamat :

Szüret előtt egy héttel a hordókat kiviszem a pincéből.Kicsit lemosom, ha nagyon kiszáradt a laza

abroncsot ráfeszítem. Külső belső mosás következik hideg kútvízzel,majd áztatás fenekére állitva

töltök bele vizet meg a fenti fenékbe is,ha már bedagadt, megfordítom.Ha már nem eresztenek a fenekek

oldalára fordítom, és teli engedem kútvízzel. Ezek a dagasztások pár napig tartanak, majd ismét egy belső

öblítés, és vissza  a pincébe, csurgóra, mehet bele a bor.

A zúzott,bogyózott szőlőt beoltom borélesztővel, teszek bele kis borként is,no meg egy kis szerencsi napfényt is, hogy legalább 20 fokos legyen.  Lenyomatom a "törkölyt" a lé alá,

letakarom nylonnal,lekötöm a darazsak ellen,majd lesúlyozom. Időjárástól függően 4-8 nap alatt kiforr,ekkor

szívom le a hordókba, majd préselem.

!?

juhosttt Creative Commons License 2015.09.20 0 0 19418

Ha megtanulsz oltani, át is olthatod, nem kell kivágni sem.

 

A zselés anyag általában fagél.

Nálam egy gyakorlati buktató van szinte mindig: Nem kalluszosodnak a szőlőim elég jól. Hogy miért azt passzolom... Igen az éles kés a legelső ami kell. Utána meg egy nagy rakat gyakorlás, hogy jól vágd meg a metszlapokat.

Előzmény: csikig (19417)
csikig Creative Commons License 2015.09.20 0 0 19417

Kedves juhostt!

 

Ismét köszönöm,alapos utánajárásod,és részletes válaszod kérdésem témájában.

Sokat okosodtam(vakítás,talpalás)!

 

Ahogy te is ajánlod,a 100%-os megoldás az oltás lenne számomra ,és a gyökereztetés speciális eszközök nélkül elég  kétesélyesnek tűnik.így elkezdem utánanézni az oltás műveletének,a neten talált videók alapján úgy érzem boldogulnék vele.Amúgy is meglévő direkttermőket terveztem kivágni és  az újakat a helyükbe ültetni,akkor annyi  lenne a változás,hogy azokból az öreg Otellókból oldanám meg a fás oltást,ha már kéznél vannak.

Ezzel kapcsolatban mire érdemes figyelni,mik a gyakorlati  buktatói ennek a módszernek?Mi a neve annak a zselés anyagnak,amivel bekenik az oltás helyét,mi ennek az ideje?Nekem úgy tűnik,laikus szemmel,hogy egy jó éles kés,az egyik legfontosabb:-)

Előzmény: juhosttt (19388)
lacbp Creative Commons License 2015.09.19 0 0 19416

BP keleti sarka.

Előzmény: TINTUS (19415)
TINTUS Creative Commons License 2015.09.19 0 0 19415

Merre élsz?

Előzmény: lacbp (19414)
lacbp Creative Commons License 2015.09.19 0 0 19414

Ma megvolt a szüret, egész jó mennyiség és minőség jött le. Bár a darazsak sajnos elég sok kárt okoztak a fehér szőlőben.

 

 

 

Tavasszal szeretnék pár új dugványt, és már előre szeretnék 1-2 vállalkozó szellemű forumtársat találni.  Szeretnék pár vesszőt Nero Cardinal Pölöskei Suvenier vagy hasonló különlegesebb csemege fajtákból, természetesen nem ingyen! Csak nem akarok úgy járni, hogy már metszés után elkéssek.

 

Viszont nekem van pár gyökeres hajtásom a képen látható típusból, akár felajánlhatom cserealapnak is. Vagy ha valaki ilyet szeretne . Gondolom leginkább tavasszal érdemes átültetni..

pintjano Creative Commons License 2015.09.18 0 0 19413

Eszterem bőven van-volt, mert egészen korán juniusban már  megették a madarak stb-- igy képet nem tudok késziteni.

Galga völgyében  Galgagyörkön van D-DNY-i lejtőn -rézsükkel szabdalva száraz meszes talajon permetezés nélkül. Idén szép volt-egy két szemet azért kóstolhattam. Egyik könyvben azt olvastam róla: egyetlen értéke a korisága. Szerintem igen finom ropogós szőlő, de borban sem az utolsó

Múlt évben is volt rajta, be is értett--akkor nem voltak ennyire éhesek, szomjasak a madarak... Akkor kb 50%-ban betegedett meg... de a beteg szemeket megették a bogarak igy a több szinte egészséges volt.

üdv PJ

Előzmény: TINTUS (19408)
jános 55 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 19412

Nem feltétlen szükséges, hogy kezeld, de annó nagyapám aki már nem él (1892-ben született) tanácsolta, hogy az új hordót és a borászattal kapcsolatos fa dolgokat kezelni kell így a prés fáit is. Megfogadtam a tanácsát: én diófa páccal lekezeltem, mert így szebb. Diófa pác, ecet forróvíz keveréke. Megszárad, nem  fog, nem kopik, szép sötét marad a fa, persze csak ha ezt akarod. A hordókat is ezzel ápoltam le és az abroncsokat is lefestettem a végeredmény látványos lett. kb 4-5 évente festem át.  

Előzmény: Törölt nick (19406)
juhosttt Creative Commons License 2015.09.18 0 0 19411

Sziasztok!

 

Valakinek nincs esetleg vaslin prése? Lenne pár kérdésem, sajnos neten semmit nem találtam róla...

De ha valaki tud olcsón vaslin 300-ast reális áron eladót esetleg az is érdekelne.

juhosttt Creative Commons License 2015.09.18 0 0 19410

Nem kell, de a fák ne frissen vágott tölgyből készüljenek, minimum 1-2 évet érmes száradnia mielőtt felteszed. Ha régen kivágott fáról van szó akkor nincs gond. A frissen vágott fa, ha nem is látszik rajta, a nedvesség miatt könnyebben deformálódhat. 

Előzmény: Törölt nick (19406)
Maci_P Creative Commons License 2015.09.18 0 0 19409

Nem mostani, mert ilyenkorra rég leérett, de: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=135825119&t=9217758

Ez Pest, DK-i rész, lugasnak, talaj kis réteg termő, alatta löszösnek tűnt. Vizet kap a locsol kertből.

Előzmény: TINTUS (19408)
TINTUS Creative Commons License 2015.09.18 0 0 19408

És aki az eszterről ír kérem tegye hozzá, hogy az ország mely vidékéről ír.  Ugyan így a palatina nevüről is kellenének adatok.

Előzmény: TINTUS (19407)
TINTUS Creative Commons License 2015.09.18 0 0 19407

Örülök, hogy igazán termőre fordult a suvenir szőlőm. Tavaly 2 kisebb fürtött hozott idén meg csodálatos. Kicsit nagy ok a magjai de engem nem zavar egyébként finom. Lehet, hogy megviseli az idei termés mert vagy 16-17 fűrt lett rajta 50-60 dekásak.

 

most lehet szedni szeptember 18.

 

Viszont a zalagyöngyén és a pölöskein nem lettek nagy fürtök.

 

Akinek van eszter  fürtje kérem tegyen fel képeket és mikortól lehet enni? Kérnék egy kis jellemzést. Köszönöm.

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!