Keresés

Részletes keresés

obsitos3 Creative Commons License 2014.10.10 0 0 105079

Természetesen,nem is üzemi nyomásszabályzásra való.De figyelmeztet,és ha ott vagy,vissza tudod venni a fűtést.Az eredeti kérdés az volt,hogy csupán a vízmennyiség optimalizálásával be lehet-e állítani a rendszert,hogy ne menjen soha 0.5 bár fölé.Továbbra is az a véleményem,hogy legyen az a legprofibban méretezett főző,ha nem csökkenti a fűtést,a cefre mennyiség - fűtés teljesítmény arányának függvényében,de emelkedni fog a nyomás.

Előzmény: vasbogre (105078)
vasbogre Creative Commons License 2014.10.10 0 0 105078

Ha a bizonsági szelep sűrűn lefúj, akkor hamar elfogy a vized.

Előzmény: obsitos3 (105056)
vasbogre Creative Commons License 2014.10.10 0 0 105077

Köszönöm.

Előzmény: gabor0036 (105053)
vasbogre Creative Commons License 2014.10.10 0 0 105076

A vizes, duplafenekű söröshordóról a gondolataim, tapasztalataim: Nekem ilyen a főzőm. Idén télen alakítom át, mert sokat szenvedek a nyomásnövekedéssel főzés közben. Adok még egy esélyt a víznek egyenlőre nem lesz olajos. Bízok benne, hogy keverővel jó lesz. Ha mégsem, olajra cserélem. Amit erről a "vizes" kialakításról tudni érdemes, hogy VESZÉLYES! Ugyanis a duplafenék egyik vége a hordó feneke, ami a nyomás oldalról nézve homorú, a lefenekelés pedig egyenes. A nyomástartó edények pedig szigorúan domború fenékkel készülnek, ehhez képest ez minden csak nem az. A hordófenék összekötés nélkül kevesebb mint 1 bar nyomásnál felpattan, tapasztaltam! Nagyon figyelni kell az építésnél, és az üzemeltetés közben is. Le kell nyomáspróbázni folyadékkal. Az enyémen van egy zárt tágulási tartály, nyomásmérő, biztonsági szelep, golyóscsap. Ha használat közben a 1,5 bar-os biztonsági szelep lefúj, az már régen rossz. Nehéz kapni 1,5 bar-nál kisebb biz. szelepet, pedig az az igazi. (Átalakítható a rugóerő változtatásával, de azt csak hozzáértő csinálja.) Neked kell kontrollálnod a nyomást, ne engedd 0,5 bar fölé. Ezt vagy a fűtéssel, vagy a keverővel tudod szabályozni. Ha sűrű, vagy leül a cefréd, akkor keverő nélkül nem tudod lefőzni. Én ezzel szenvedtem: megáll vagy lelassul a párlatom folyása, ekkor növelek a fűtésen és egekbe kúszik a nyomásom, mert nincs keverőm és nem adja át a duplafekék a hőjét a cefrének, ekkor két rossz közül választhatok: 1: csökkentek a fűtésen, ekkor mégannyira sem csepeg a szesz. 2: ami még rosszabb, engedek a nyomásból, ekkor azonnal felforr a vizem, majd lecsökken a hőmérséklete, megintcsak megáll a szeszfolyás. Ha lenne keverőm (LESZ!!!) csak megkeverném, a nyomás visszaesne, a cefre egyenletesen melegedne, az alszesz pedig szépen folyna. Azért ennyire nem rossz a helyzet, mert a cseresznyém és a meggyem szépen lejött, de a körtével már rendesen szívtam. 3-4 alkalommal is le kellett kapnom a páracsövet, hogy a lyukán benyúlva megkeverhessem a cefrét, ekkor mindig beindult egy időre. Olajjal magasabb hőmérséklet érhető el, nincs nyomás sem viszont fennáll a leégés veszélye. SZERINTEM. Ja és a biztonsági szelepet időnként meg kell nyitni kézzel mer le tud tapadni.

Törölt nick Creative Commons License 2014.10.10 0 0 105075

Köszi! ...akkor a Piros Vilmos.

Most a Szicsek-Bíbor Kajszijával szemezek,virtuálisan. Előbb- utóbb valamelyik

csak összejön,majd megírom . pro bono .

 

Idén nem foglalkoztat a pálinka készítés(majd jövőre),inkább a tapasztalat gyűjtés.

 

Neten keresve,a lelkes hobbista írások,tesztek,-mintha, 2010-nél mégállt volna az idő.

KÁR!!!

Előzmény: peca_matyi (105073)
schankox Creative Commons License 2014.10.10 0 0 105074

A füge érésével nekem is gondjaim vannak, mert ugye eléggé széthúzódva érik, az enyém pl. több mint egy hónapon keresztül folyamatosan. Nyilván egy szedésre nem tudok egy cefrézésnyit leszedni, mert egyszerűen nem érik annyi. Azt találtam ki, hogy a leszedett gyümölcsöt hűtőszekrényben tárolom, egy hetet - tíz napot simán kibír. Sőt, a hűtőben egy kicsit még érik is, bár azt olvastam, hogy nem utóérő, de tapasztalatom szerint azért egy kicsit mégis az. Szóval a hűtőben várja a következő adagokat, és két-három szedés már kiad egy cefrézésnyi anyagot (kb. 15-20 kg), kis vízzel kiforrás után pont egy felöntésnyi lesz az üstömben (kb. 25 liter).

Amire érdemes talán figyelni, hogy a hűtött gyümölcs cefréje nehezen indul be, ezért cefrézés előtt már pár órával érdemes kivenni a hűtőből.

Előzmény: vasbogre (105052)
peca_matyi Creative Commons License 2014.10.10 0 0 105073

Vilmoskörte

Előzmény: Törölt nick (105011)
Feeriba51 Creative Commons License 2014.10.10 0 0 105072

Még annyit, hogy kicsit túlméretezett a köpeny az üst aljánál. Sok az a 20 cm és még a 16 liter víz helye. Ez, azonban nem befolyásolja rossz irányba a hatásfokot.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Feeriba51 (105071)
Feeriba51 Creative Commons License 2014.10.10 0 0 105071

Gratulálok!!!

Egy, számomra, fantasztikus dolgot írtál le.

Nagyon jó, nagyon ötletes és nagyon hasznos megoldás.

Tulajdonképpen valamennyire megvalósítottad a vákuumcsöves hővezetést, ami talán az eddigi legnagyobb hatásfokú. A csőben (nálad a köpenyben) a telített gőzök biztosítják a „spontán” hővezetést. Gondolkodtam ezen csak azért vetettem el a dolgot, mert nem láttam megoldhatónak a vákuum létrehozását a köpenyben. Te ezt megoldottad azzal, hogy a vákuum hatást a felhevített állapotban éred el, a levegő eltávolításával. (lehűléskor, ha nem lenne szeleped, ott lenne a vákuum,

amiről beszélek)

 

A nagyszerű az, hogy a mindennapi életben néha találunk ilyen találékony megoldásokra. Régen olvastam egy tanyasi szilvaaszalóról, ahol egy néhány vascső végét melegítették egy tűztérben, és több méter belógott a szárító tepsik alá. Természetesen a vascsövekben kevés víz volt és mindegyikből kiszívattyuzták a levegőt. (már, amennyire lehetett)

 

Szerintem a 16 liter vízből 10 litert nyugodtan eltávolíthatsz, mert a megoldáshoz csak néhány deci víz kell. (ez csak tipp!!!!) Ugyanakkor a szellőztető csapot nyitva hagynám a felmelegedés ideje alatt, hogy a meleg levegő már a táguláskor tudjon távozni és minél kevesebb oldódjon a vízbe.

(ez is tipp).

Minden vízköpenyes rendszert lehet így működtetni.

Előnyök:- Kevesebb energia felhasználás a felfűtésnél

            • Rövidebb felfűtési idő

            • Egyenletes hőelosztás

            • nagyobb hatásfokú energia felhasználás

Mindenesetre örülök, hogy még akadnak ilyen megoldások, amiket sajnos nem mindenki fogad el első ránézésre.

Jó nedűt!!!!!

 

Előzmény: atís48 (105066)
sogi01 Creative Commons License 2014.10.10 0 0 105070

                                                    vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

Előzmény: sogi01 (105033)
snapszmester Creative Commons License 2014.10.10 0 0 105069

Értem én, de ahogy norisz írja, a gyors nyomás emelkedés rossz hőátadás miatt van.

Előzmény: obsitos3 (105065)
csalitos Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105068
Előzmény: edding1100 (105049)
atís48 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105067

Elnézést kérek  az elírásért , de a fórumot  2008 óta olvasom :)

Előzmény: atís48 (105066)
atís48 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105066

Üdvözlök Mindenkit!

 

A vizes főzéssel kapcsolatban,nagyon sok kérdés merül fel.Tapasztalatom szerint akkor működik jól ,és jó hatásfokkal,ha a forrásban lévő víz nem éri el az üst alját...A főzés kezdetén mikor a nyomás elérte a 0,5 bar-t érdemes kinyitni a gőzleeresztő csapot,hogy a bent lévő levegő távozhasson ez nagyon megnöveli a hatásfokot.A csapot addig tartom nyitva amíg tiszta tömény gőz nem jön, ekkor a nyomásmérő kb.0,2 bar-t mutat,és a csap elzárása után másodpercek alatt lemegy 0-ra ,mert a kondenzáció felgyorsult.(ha ilyenkor belenézünk az üstbe akkor azt látjuk,hogy hirtelen beindulnak a belső áramlások a gyors hőleadás hatására.)  A 100 literes főzőt kb. 50 perc és 1 óra közti idő alatt fűti fel.A felforralás ideje alatt a forrás beindulásáig lassan emelkedik a nyomás eléri a 0,4-5-et is,de a párlat beindulása előtt visszaveszem 0,2 körülire.

Amikor a cefre teljesen átmelegedett a nyomásmérő visszaáll 0-ra és csak akkor kezd újra 0,2-3-ra felmenni amikor már  a főzés vége felé járunk.(Tapasztalatom szerint ha jó a készülék hőátadása akkor nem kell több atmoszférás nyomás) A dupla falú főző falai közt 4 ,a fűtővíz  és az üst alja közt 20 cm van, és 16 liter víz fűti az összesen 86 liter gőzteret.Ezt csak azért írtam le,hátha valakinek segítség lehet  a vizes főzésben.

Egyébként a Fórumnak rendszeres olvasója vagyok 98 -óta és az összes hozzászólást elolvastam, rengeteget jegyzeteltem, és sokat tanultam belőle .(ill. minden lényeges dolgot)

Előzmény: gabor0036 (105055)
obsitos3 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105065

Azt próbáltam megvilágítani,hogy a vízmennyiséggel nem lehet "belőni" a rendszert,csak idő kérdése,mikor emelkedik a nyomás.Természetesen lehet automatizálni,de a kérdés nem arra vonatkozott.Ha nem ül a főző mellett,és nincsen beavatkozó szerv,marad a lefujószelep.Kárbavész az energia,de nem durran.

Előzmény: snapszmester (105057)
szilvakukc Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105064

Rosszul kerested! Nem a mikrótól, hanem a fritőztől!:DD

Előzmény: edding1100 (105049)
Babar66 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105063

Az enyémet ugyan csak egy tunningolt 5 kW-os "bóti" égő fűti, de a duplafal tetején lévő olajhőmérő elég szép hullámzást mutat. (Általában 2,5  3 fok) Tehát valószínűleg kering benne az olaj. Mivel 0,1 beosztású jól látszik, hogy 1-2 percig szép lassan ballag fölfelé, aztán hirtelen irányt vált és kezd "lehűlni". Persze mindig egy kicsit kevésbé, mint az előző hullámban. Nem tudom, ez mennyire nehezíti meg a szabályzást. Mindenesetre, ha működik majd, számolj be róla, mert én is gondolkodtam már az automatizáláson (cefre főzéskor).

Üdv!

Előzmény: gabor0036 (105062)
gabor0036 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105062

C30 gázszőnyegem van. Ahhoz milyen módon oldanád meg ezt a kérdést? Nézegettem honeywell gáz szelepet, a legjobb az lenne ha vízhőfok alapján magának szabályozná. 

Előzmény: norris53 (105059)
gabor0036 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105061

Nem a sok vízből lesz a sok gőz? De majd jön Rézműves és kiokít. :)

Előzmény: barkócza (105058)
gabor0036 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105060

Enyémben is olaj lesz, csak érdekel a téma és a gyakorlat... ;)

Előzmény: obsitos3 (105056)
norris53 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105059

Nem tudom !

 De : ha jól van meg építve a főző arányaiban megfelelő mennyiségű víz veszi körül a benne lévő cefrét akkor nem jellemző a túlfűtés - inkább az alul fűtés szokott jellemző lenni _ Egy jól méretezett fűtőtestnek is kapaszkodnia kell hogy 0,5 bár fölé menjen a nyomás -technológiailag is "malőr"az ha már ez fölé megy mert akkor már ömlik a hűtőből a lé:-)-de nem lehetetlen és ezért van a biztonsági szelep - azért ha ott hagyod - őrizetlenül - akkor sem rohamosan kúszik fel a nyomás - próbaképp feltornáztam 1,0 bárra akkor már nem pálinkafőző hanem veszélyforrás ! Abból a szempontból meg méginkáb hogy jön minden ha akarod ha nem !

 A túlfűtés problémája meg van olajosnál is és nem kevésbé veszélyes !

De a kérdésedre válaszolva -ha gázfűtést használsz akkor egy nyomáskapcsoló le állítja a gázlángot a kritikus ponton - beállítás kérdése ! :-))

 

(kis időre ott hagyva nem megy fel 1-2-3 bárra - mire 0,5 bárra el ér az is 50 perc -1 óra )

Előzmény: gabor0036 (105055)
barkócza Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105058

A víz mennyisége nem befolyásolja a köpenyben a nyomást.

Előzmény: gabor0036 (105055)
snapszmester Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105057

Rossz közelítés. Nem szabad 0,5 bár fölé engedni, ha még is a lefúvató a biztonság. 

Előzmény: obsitos3 (105056)
obsitos3 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105056

Én ugyan nem felelek meg az elvárásaidnak,mert nem vizesen főzök,de a lefujószelepnek pontosan ez a feladata.Ha neked 0,5 bár kell,hát építs be olyat.Soha nem megy feljebb a nyomás,mert a felesleg eltávozik.

Előzmény: gabor0036 (105055)
gabor0036 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105055

Kérdezném tőled (meg aki vizesen főz) hogy ezt nem lehet a gyakorlatban úgy belőni a víz mennyiséggel, hogy full fűtési teljesítményen ne menjen 0.5bár fölé A nyomás a falban? Csak mert naívként nem tartom teljesen biztonságosnak, hogy ha Pl kis időre nem figyelek oda 1-2-3bárra is fel tudjon menni a nyomás lefújótól függően... 

Előzmény: norris53 (104874)
Szomjas cápa Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105054

A cefre minősége nem romlik, de ami ilyenkor történik:

 

Megfagy a víz: víz-alkohol eutektikum keletkezik a fagyáskor, minimális alkohol tartalommal. Az alkohol folyadék marad. Az eredmény: alkohol jégkásában. Ezt a tulajdonságot figyelembe véve kell tárolni. Kifolyhat belőle a "lényeg".

 

Fagyasztásos módszerrel is lehet pl. "borpárlatot" készíteni. A lényegi különbség az aromaanyagok lepárlástól eltérő vízjégbeli, ill. alkoholfázisbeli arányában van. Esetleg olyan anyagok is maradhatnak az alkoholfázisban oldva, amelyek a magas forráspontjuk miatt a lepárlásnál kevéssé kerülhetnek a páleszba.

 

Nincs túl nagy szakirodalma a fagyasztásos töményszesz készítésnek. Nyilván oka van, hogy miért.  Valszeg nem gazdaságos.

Előzmény: vasbogre (105052)
gabor0036 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105053

Ha nem veszed sértésnek, lehet fordítva kellene, kellett volna. A gyümölcsöt le fagyasztani addig amíg le nincs szedve mind. :)

Előzmény: vasbogre (105052)
vasbogre Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105052

A kiforrt cefre lefagyasztható minőségi romlás nélkül pár hétre?

Kevés fügém érik be egyszerre, most 2 kis (5 l) vödör van ami már kiforrt, úgy tűnik még 2x ennyit tudnék mellé szedni, a következő 2 hétvégén, addig fagyasztva gondoltam eltárolni a már kiforrottat.

körte51 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105051

Inkább az opálosságra panaszkodnak a kozmaolajjal kapcsolatban ,nem nagyon olvastam ,hogy az kozmaolaj íz zavar mit tegyek,lehet kevesen tudjuk azonosítani a kozmaolaj ízt  .Tehát a jó pálinkában, komaolajból a lehető legtöbb van  ami a kívánt töménységben nem okoz opálosodást és mellékízt! Ezt  a   határt kell keresni!    Volt, hogy a feleségem konyharuhájával töröltem ki a mérőhengerre tapadt olajat egyből észrevette .

Előzmény: snapszmester (105046)
Tan-csi Creative Commons License 2014.10.09 0 0 105050

Tetszik, de nem vagyok ott regisztrálva.

Előzmény: nyikj (105048)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!