Keresés

Részletes keresés

Lacivill Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63723

Forditva is igaz? pl. bojler mehet vezéreltről, de ráköthető nappalira is pluszban?  Mondjuk nem mágneskapcsolóval, hanem kézi választókapcsolóval?

Előzmény: Tízenhármaska (63722)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63722

Pl. Azt jelenti, hogy a keszulek fix bekotesu es nem dugvillas.

Tovabbra sincs engedelyezve, hogy a vezerelt mukodtesse az olyan fogyasztokat amiket ugymond nappali aramrol mukodtetnenk. Ez tovabbra is szerzodesszeges,sot ha jol tudom akkor ezert akar majd ki is zarhatjak az aramvetelezesbol. Majd ujra bekotest kerhet,de itt akkor mar szamolhat tovabbi tobb szazezres koltsegekre,mivel az szolgaltato a csatlakozot is felszamolja. Szoval mindenki a sajat tokevel a csalant...

A masik dolog,3 fazis eseten,csak picit kessen a nulla a fazisokhoz kepest,remelem tudja a kerdezo mivel szamoljon :-))

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63720)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63721

A 2.: dugaljra megy, ami bele van dugva, nem megy, valaki aki nem tud a vezereltrol, elkezdi szerelni, jon az aram, megcsapja

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63720)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63720

"Elvileg 1 elosztóba nem kerülhetett a 2 áramnem."

 

Úgy emlékszem, hogy ilyen feltételről egyetlen áramszolgáltató honlapján sem olvastam.

 

Ha jól emlékszem, mára csupán két feltétel maradt:

1: a rákapcsolt berendezésnek meghibásodás nélkül bírnia kell a szakaszos energiaellátást

2: a rákötésnek segédeszköz/szerszám  nélkül oldhatatlannak kell lennie

Az elsőt még megértem: védik a seggüket a kártérítést követelőktől,

de hogy a másodiknak mi az értelme, aztat nem értem.

Előzmény: Lacivill (63714)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63719

"Mc elek: nem kell hozzá 3.-k kapcsoló, ha ügyes vagy! :)"

 

Én baromi ügyes vagyok (és szerény is), de nem tudtam harmadik relé nélkül megcsinálni.

Ha van valami jobb megoldásod, áruld el rögvest.

Előzmény: ha4nz (63710)
C20NE Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63718

Vannak helyek ahol nem a legolcsóbb nyer. Az árral semmi baj nincs ha pontosan tisztázza, hogy mit tartalmaz az ár és min miért spórol.

 

Amúgy két műszakilag korrekt ajánlat között pl. drótvastagságban nem szabadna különbségnek lenni. A FI relé pedig nem opció hanem beépítendő elem. A drót méretezése is egzakt dolog csak ismernie kellene a módját.

Előzmény: _Bolhás_ (63716)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63717

Na összeütöttem egy mórickarajzot éccakai/nappali háromfázis átkapcsolásra,

ennél csak azután tud behúzni a másik mágneskapcsoló, amikor már kinyitott az egyik (és fordítva):

16 amper körüli terhelés esetén a két nagy mágneskapcsoló típusa legyen minimum DL 0-41 (vagy ennél nagyobb, pl DL 0-52)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63707)
_Bolhás_ Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63716

Talán úgy vannak vele, hogy a drágább ajánlat miatt elesnének a melótól.

A megrendelő bizalmatlan a fi-relés és vastagabb kábeles megoldások iránt, mert nem ért hozzá. Nehéz igazságot tenni.

Előzmény: C20NE (63711)
Peet.. Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63715

Rendben, köszönöm. A vezeték lehet sodrott?

Előzmény: C20NE (63705)
Lacivill Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63714

Jogilag mi a helyzet az átkapcsolós bigyókkal.  Változott valami. Régebben nem volt engedélyezve. Elvileg 1 elosztóba nem kerülhetett a 2 áramnem.

ha4nz Creative Commons License 2015.07.14 -1 0 63713

Te is régi motoros vagy, én is. Adja az ég, hogy neked legyen igazad és a kókány Bt-k és az olcsójánosok megszűnjenek. Hulljon a férgese!

 

Egy máig aktuális dalszöveg, akár a szakmára is igaz:

Előzmény: C20NE (63711)
szalka_laci Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63712

ezért is gondoltam eredetileg pl az elko kontaktorra. ott van néhány ms késleltetés a kapcsolásoknál de most nem találom azt a leírást, másik gépen van elmentve. valahogy majd csak lesz :) más is csinált már ilyet, mint itt is említik :)...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63707)
C20NE Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63711

Egyszerűen katasztrófa ahogy a villanyszerelők a kábeleket méretezik az "így szoktuk.." felkiáltással. Nem, most igazságtalan voltam, akik ezt csinálják azok nem villanyszerelők csak annak látszanak!

 

A Bátyáméknál 70m-re kell a kaputól bevinni 3x25A-t. A "szerelő" szerint a 6-os drót jó, azt "szokták" használni. Az, hogy a feszültségesés mekkora? Kit érdekel! Az, hogy 70m-nél a lakáselosztónál kéne egy rendes földelés? Kit érdekel! A FI relével csak a baja lesz, higgye el nem kell az magának! A túlfeszültséglevezetőknek minek helyet hagyni a kiselosztóban, hiszen úgysem kell az magának. Az árajánlatban feltüntetni a kismegszakítók és a FI-k típusát felesleges... Fogalma sincs a vezetékek terhelhetőségéről....

 

És ezt nem egy, hanem 5-ből 4 szerelő halálosan komolyan így gondolta. Ennek a szakmának is meg kell tisztulnia azt hiszem, ami együtt fog járni az árak emelkedésével, mert rendes munkát meg kell fizetni.

 

Na kidünnyögtem magam....

Előzmény: ha4nz (63709)
ha4nz Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63710

Ha vezéreltről akarod üzemeltetni, akkor fogadd el, hogy nincs rajta éjjel-nappal fesz. Ha mindíg kell, akkor meg legyen nappalin. Ezért gyártanak még dil 0052-est, mert ebből élnek a magyarok. Magán véleményem is van, de az csak annyi, hogy neked sem csinálnám meg.

 

Mc elek: nem kell hozzá 3.-k kapcsoló, ha ügyes vagy! :)

Előzmény: szalka_laci (63706)
ha4nz Creative Commons License 2015.07.14 -1 0 63709

Egyet értek!

 

De a mai nap hozadéka: irodaház, 1,5 MBCU koax csatornában, felsorolt dugaljak. Jó, legyen, ha kicserélik a rendelt alkatrészekre akkor csinálom. Kértem 2,5 MCu-t 3*100m-t, sarokelemekkel csatornát, meg bármit ami nem legrand forix ikerdugalj. Kisebb hacacáré után, problémák áthidalva, meló ok.

De valaki árulja már el, miért van a forixban ilyen trágya átkötő? Régen egy mezei sín volt a kontavillben, szinte soha nem olvadt el, keresztmetszet is túl volt méretezve. Mellé tettem a 2,5MCu-t, összenyomhatatlan ez az érvéghüvely szerű valami. Ha sodrott az átkötő, akkor vagy legyen rendes érvéghüvely rajta, vagy inkább hagyják ki. Majd én elkrimpelgetek. (igazából mással dolgozok, mert ezt senki nem fogja kifizetni) Illetve hozok saját normális szerelvényeket. Érdekes, a kínai gao messze felülmúlja ezt a szentesi ipari hulladékot. 8 szerelvényből 2-be szakadófejes csavart raktak, de a feje levált, közepén lyuk, a gyári átkötő volt benne. Mellette semmilyen más vezeték. Az átkötőt kézzel ki tudtam utána  húzni. Én vagyok béna, vagy tényleg itt tartunk, hogy magyarisztán én így szeretlek? 

 

Bocsánat, de a mai idegroham után tényleg a tapasztalatokra és a kritikátokra vagyok kíváncsi.

      

Előzmény: C20NE (63705)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63708

Működni biztosan működik,

csak azt nem tudom biztosan, hogy a kis 00-ás mágneskapcsoló érintkezői hogyan fogják bírni ezt az áramot hosszú távon.

Előzmény: szalka_laci (63706)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63707

Ha jobban belegondolok, nem is olyan egyszerű ennek a feladatnak megoldása:

- két db DL 0-52 mágneskapcsoló, az egyik a nappali fázisokat+nullát engedi rá az elektromos fűtésre, a másik az éjszakait

- az éjszakai áram megérkezésekor az egyik mágneskapcsoló behúz, a másik kienged

- de amelyik éppen behúz, az csak az UTÁN húzhat be, miután a másik már kiengedett (na ez az érdekes része a dolognak ;)

Nem rajzoltam le, de szerintem a harmadik feltételt valószínűleg csak egy harmadik relé segítségével lehet megvalósítani (amiben talán elég egyetlen nyitó érintkező?).

szalka_laci Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63706

nem, dehogy akarom másra hárítani a döntést :) inkább csak a megerősítés fontos, hogy ennek így működnie kell. ha azt mondod magadnak így megcsinálnád az nekem elég. köszönöm a segítséget és, hogy foglalkoztál vele. még nem tudom mi lesz a végleges megoldás de biztosan nem fogok más okolni ha véletlenül baj lesz belőle.

további szép napot

laci

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63703)
C20NE Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63705

Ha szabály szerint akarsz eljárni 2,5-es vezetéket használj! A legtöbb szerelő sajnos gond nélkül beköti 1,5-essel a 16A-es megszakítóval szerelt áramkört.

Előzmény: Peet.. (63704)
Peet.. Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63704
Sziasztok. Egy 16A-es kismegszakítóhoz elég a 1.5mm2- es vezeték, vagy inkább 2.5-est rakjak?
Tömör vezeték legyen vagy lehet sodrott is érvéghüvellyel? Falon belül védőcsőbe lenne behúzva.
Előre is köszönöm a segítséget
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63703

"bírni fogja a terhelést? itt nem áll fent az érintkezők összeégésének a veszélye?"

 

Úgy érted, hogy ígérjem meg neked, hogy soha nem lesz semmi baj?

Nem fogom megígérni, még akkor sem, ha ez egy ezer amperes aranyozott mágneskapcsoló volna.

Ha mindenáron át akarod passzolni a döntés felelősségét, akkor hárítsd olyanra, akinek fizetsz érte (kereskedő/villanyszerelő), vagy kérj a gyártótól hivatalos írásos nyilatkozatot :)

Én magamnak simán alkalmaznám

de ha beszarik egy év múlva, akkor nem szaladnék bűnbakot keresni, megállapítanám, hogy így jártam és vennék valami erősebbet.

Előzmény: szalka_laci (63701)
Banainé Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63702

Sziasztok hálózat fejlesztést szeretnénk 220V-ról 380V-ra 3x10A van,de 3x35A kellene. A óraszekrénytől kb 200m-re kell elvinni a vezetéket földkábellel.Valaki tudna-e segíteni, hogy ez mennyibe kerülne

Előzmény: KasosVill (26458)
szalka_laci Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63701

tehát akkor a dil00l44 önmagában elegendő arra amire nekem kéne? bírni fogja a terhelést? itt nem áll fent az érintkezők összeégésének a veszélye?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63700)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63700

"én úgy értelmezem a táblázatot, hogy 16A-t kapcsol/megszakít"

 

A való életben is bírják a folyamatos 16 amperes munkát (fűtőtestek esetén, villanymotornál már nem hinném), különben nem engedélyeznék hozzá a 16A biztosítékot

Ha a hivatalos szakvéleményt kérnél írásban, abban biztosan egy nagyobb kapcsoló szerepelne,

csak az a baj, hogy a nagyobb mágneskapcsolóikból viszont már nem létezik hármas váltó kapcsolásra alkalmas.

(habár 2 db DIL 0-52-esből talán össze lehetne rakni egy 0-55-öst, vagy legalább egy 53-ast).

Előzmény: szalka_laci (63696)
Szirty__ Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63699

Helló Mekk Elek ezermester!

 

"Ez a két eltérő gondolkodású embercsoport bizonyos dolgokban soha nem fog egyetérteni."

 

Amiről én beszéltem az egészen más!

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63688)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63698

Azt szoktam mondni, hogy az a legjobb rendszergazda, akit a cégnél senki sem ismer, csak a pénztáros emlékszik rá homályosan, mert havonta felveszi a fizetését.

Nagyjából hasonló vonatkozik az ideális karbantartó villanyszelőre is :)

Előzmény: pajaci (63697)
pajaci Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63697

Játékgépeket szervizeltem anno egy üzemeltetőnél főállásban. Azt mondta a főnök, azt szeretné ha soha semmit se csinálnék.

Előzmény: Peter atyuska (63695)
szalka_laci Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63696

én úgy értelmezem a táblázatot, hogy 16A-t kapcsol/megszakít de folyamatosan nem terhelhető. erre alapoztam, ha tévedtem akkor sorry.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63694)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63695

Én speciel azt szeretném, ha lenne nagy cégem, hogy a karbantartók és informatikusok egész évben vakarnák a töküket, a többi ember meg a nyolc órára kalkulált melót 6 óra alatt tudná elvégezni és utána haza mennének. Hogy miért, nincs probléma = nincs kieső idő = nincs alkatrész és egyéb bonyodalom :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63686)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.14 0 0 63694

"a dl00l44nél ha jól értelmezem a leírást akkor nem terhelhető az érintkező"

 

Érdekelne, hogy ezt milyen szöveg mely sorából olvastad ki?

 

Minden érintkező azért van, hogy terhelhető legyen.

Persze vannak olyan mágneskapcsolók, amelyeken a fő érintkezők jobban terhelhetők, a segédérintkezők meg kevésbé, de segédérintkezők terhelhetősége még ott sem nulla.

Ráadásul a 00-ás sorozatban az összes érintkező egyforma, tehát egyformán terhelhető.

 

Ganz hivatalos tájékoztató ITT

Villamos műszaki adatok (4.lap) -> DL00L -> 16 Amper

Előzmény: szalka_laci (63693)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!