Keresés

Részletes keresés

Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63879

Ilyen szikra akkor képződik hogy az látható is legyen sötétben ha majdnem a határon kapcsol teljesítményt. Vagy annyira szar a hálózati jellemző hogy a zavarok miatt van egy igen jelentős egyenáramú rész is (felharmonikusok stb nem részletezem :). Első esetben ha nagy teljesítményt kapcsol ez eleve kizárt mert egy redőny motor ritkán vesz fel 10A-nél többet, de lehet hogy egyszerre mozgatnál 10 redőnyt az már húzós. A második esetben meg mérés egyesével az összes fogyasztó kizárni melyiknek a tápja szar, vagy éppen más az ok.

Előzmény: Tepsis krumpli (63870)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63878

"Én csak olvasgattam a vitát, nem folytam bele. Amikor egy szakcikket olvastam, ugrott be és idéztem ide

Szőrszálhasogatás, aki szakember és adott témárol beszélget, nyilván nem a tényleges túláramvédelemre gondol és arra sem hogy az "áramot nem kell védeni" mint itt valaki írta

 

Mint a balesetvédelmi oktatást kijavitják hogy a balesetet nem kell védeni, hanem a munkást ezért munkavédelmi oktatás a jó kifejezés. Akkor meg ha hasogatunk a munkásvédelmi oktatás lenne a jó kifejezés

A végén úgy fogunk beszélgetni mint a jog, vagy egy szóvivő szövege ami elég komplikált."

 

Én írtam, mert sokszor (és az idézett könyvben is egyszer rossz, egyszer jó) áramvédő kapcsolót írnak áram-védőkapcsoló helyett

Mellesleg ha követjük a gondolatmenetedet, a munkavédelmi kesztyű sem véd meg a munkától, igaz? :)

Előzmény: King_of_Giants (63872)
ficere50 Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63877

Bocs, hülyeséget írtam tegnap!  a helyes --> ÁVK = FI...

 

(FVK is volt, az a "seregben" működő aggregátorok esetén volt jellemző, mint már írták.)

Előzmény: ficere50 (63847)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.22 -1 0 63876

Az "áramvédő kapcsoló" buta megnevezése jó szakembert egy másodperig sem zavar és valóban felesleges lenne szóba hozni a dolgot.

De egyes gyengébb szaktudású villanyszerelők (és laikusok tömege) valószínűleg éppen a szerencsétlen elnevezés miatt hiszik azt, hogy értik a működését, miközben nem is. Ez viszont már baj és szerintem megér egy kis eszmecserét/tisztázást.

Előzmény: King_of_Giants (63872)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63875

"több, 63A-es kábel melett fut a hálókábel, kötelező-e az árnyékolt hálókábel használata?"

 

Tudtommal nincs megadva kötelező minimális távolság és valószínűleg nem is lesz belőle semmi baj:

az utp kábelekben lévő nagyon sűrűn sodrott érpár külső zavarvédettsége megközelíti a koax kábelekét,

ráadásul a vastag energiakábel is sodrott valamennyire, ami jelentősen csökkenti az általa kibocsátott zavaró jeleket (persze a sodrás sűrűségéből kitalálhatod, hogy ez a zavarás-csökkenés nem 10-20 centi távolságra igaz :).

 

Persze bölcs dolog, hogy mindenütt a lehető legtávolabb vezeted tőle

és az sem hülyeség, ha ilyen helyen mezei UTP helyett FTP / STP / S-FTP kábelt használsz (a nagyáramú földhurok elkerülése érdekében az árnyékolást vagy csak az egyik végén, vagy néhány ohmos ellenálláson keresztül földelném).

 

Még valami: attól még nem lesz árnyékolt egy kábel, hogy CAT5e helyett CAT6-os, külső zavarvédettségben nincs különbség közöttük.

 

A megrendelővel meg közöld, hogy te oda árnyékolt UTP kábelt látsz jónak 

és ha ezt a kis pluszt nem hajlandó kifizetni, akkor lehet, hogy igen lassú lesz az adatátvitel, ekkor az utólagos kábelcsere várhatóan X forintjába fog kerülni.

Előzmény: lukit (63859)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63874

Najó, volt kivétel ahol belenyultam a hálózatba miután a mindenhez értő szaGember elkészitette

Irtam talán korábban már

Jóbarátom egy románnal csináltatott meg mindent a házában, többek közt a villanyt is

Lépcsőházi váltó/keresztkapcsolás, vagy nem kapcsolt, vagy  csak egy helyröl, vagy félfénnyel égtek az égők

Román meg mondta hogy hoz majd ő 110V-os égőket Romániábol és az ugy fog működni

Előzmény: King_of_Giants (63873)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63873

Nem!

Elmondom itt, hogy volt hibám, amire mondtam , másnap jövök és kijavitom, munka még mesze nem volt befejezve. Akkor indult el a hisztéria hogy hívnak egy "igazi" villanyszerelőt és számoljunk el. Anyaggal /pénzzel korábban már elszámoltam. Mondtam keressenek egy másik villanyszerelőt, a pár forint nem vág földhöz, összepakoltam és leléptem

Hülyék a másik oldalon vannak

A mérő szakember elérhetősége, csupán a pontosítás és esetleges hibám miatt jó lett volna, de ha nem, nem.

 

Volt talán két esetem az életben amikor hívtak egy "kis munkára". Látszott hogy egy villanyász félbehagyta valamiért. nem vállaltam el. Ott már valami gubanc lehetett a megrendelővel, nem kell nekem a kötözködés

Volt ahol befogtam a számat, mert a tulaj egy utcai harcos alkat és stílusú volt, de a végén azért aláirattam vele egy jkv-t a további hibákrol, amiket nem akart kijavíttatni velem

Előzmény: pajaci (63871)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63872

Én csak olvasgattam a vitát, nem folytam bele. Amikor egy szakcikket olvastam, ugrott be és idéztem ide

Szőrszálhasogatás, aki szakember és adott témárol beszélget, nyilván nem a tényleges túláramvédelemre gondol és arra sem hogy az "áramot nem kell védeni" mint itt valaki írta

 

Mint a balesetvédelmi oktatást kijavitják hogy a balesetet nem kell védeni, hanem a munkást ezért munkavédelmi oktatás a jó kifejezés. Akkor meg ha hasogatunk a munkásvédelmi oktatás lenne a jó kifejezés

A végén úgy fogunk beszélgetni mint a jog, vagy egy szóvivő szövege ami elég komplikált.

Előzmény: GeriSoft07 (63867)
pajaci Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63871

Lóvét megkaptad? :-))))

Előzmény: King_of_Giants (63869)
Tepsis krumpli Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63870

Segítséget szeretnék kérni hozzáértőktől. A házunkban viszonylag friss a villanyszerelés, teljesen új kábelezés, szakember csinálta. A bajom az, hogy szinte minden kapcsoló szikrázik. Legrand cuccokról van szó, vadonat újként lettek beévítve, a többségét sk csomagoltam ki.

Elnézést, ha megfogalmazás is dilettáns lesz, de nem értek a villanyszereléshez. Szóval: a szikrák meglehetősen erősek. Van pl. az egyik helyiségben egy kombinált kapcsoló, aminek az egyik fele mennyezeti lámpát kapcsol, a másik a motoros reluxa kapcsolója (dupla kapcsoló, egy ki-be illetve egy irányváltó). Ha a reluxa kapcsolóját kapcsolom ki-be, akkorát szikrázik, hogy felvillan a mennyezeti led-es lámpa. A szikrák amúgy nem feltűnőek, mert elég jól illeszkedik a kapcsoló és elrejti a belső részeket, de lesötétített szobában látható. 

A kérdés - nem tudom, ez látatlanban megválaszolható-e - hogy ez inkább szerelési, vagy anyaghiba lehet. Laikusként azt nem tudom megítélni, hogy be lehet-e rosszul kötni ezeket a kapcsolókat úgy, hogy egyébként működnek, csak épp szikráznak.

Természetesen a mestert is meg fogom erről kérdezni, csak érdekelne kívülálló vélemény is.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63869

Hogy érthetőbb legyen a téma, leirom mégegyszer

Felraktam egy év. relét és mondtam a tulajnak hogy "gyanus" a működése/működött/ de erősen felvillant a próbalámpa mielött leoldott volna, ki kellene méretni szakemberrel. Az volt a véleményem hogy sokkal több mint 30mA-nél kapcsol le.

 

Kimérette és nekem esett hogy nem jó relét tettem fel és hogy' próbáltam ki

Mondom, hogy tesztgomb és fázis föld próbalámpa

Igen, mert én nem értek hozzá, a szakember aki kimérte azt mondta hogy a nulla földre tesztre nem működik, az elosztóban is kellett valamit kötözgetni, és trehány vagyok

Szemöldök felvonva!

Szakember elérhetőségét nem adta meg, jegyzőkönyvet nem mutatta meg

Előzmény: C20NE (63862)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.22 -1 0 63868

Mindenkitől elnézést kérek a vita okozásáért,

nem gondoltam volna, hogy már a szabvány megfogalmazója is elkövette azt a hülyeséget, hogy

- áramvédő kapcsolónak (ÁVK) nevezett el egy olyan kapcsolót amely egyáltalán nem védi/méri/figyeli az áramot,

- ahelyett, hogy mondjuk életvédelmi kapcsolónak (ÉVK) nevezte volna,

- ráadásul ezzel lenyúlta a megnevezést olyan kapcsolók elől, amelyek (a FI relével ellentétben) valóban védik/mérik/figyelik az áramot :)

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63867

Amíg a szakkönyvek is áram-védőkapcsolónak hívják a hibaáram védőkapcsolókat, és motorvédőnek vagy fázisőrnek a mekkelek féle emlegetett kapcsolókat, nincs miről vitázni

de akkor idézzek is az EBF vizsgatankönyvemből (MEEI kiadás)

Előzmény: King_of_Giants (63860)
Jahno Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63866

Egyrészt akkor már legyen CAT6, másrészt villanytól húzd messze, ahogy illik és csak keresztben találkozzon. Árnyékolt megoldás finoman is szólva picsa drága, nem mindig van értelme, közben és később is csak a szívás van belőle, ugyanis minden végpontot rendesen be kell kötni EPHba, így a szerelvény sem mindegy. Rackeket még össze szokták kötni, végpontnál nem foglalkoznak vele, árnyékolás meg csak összeszedi a zajt és lehet még rázni is fog...

Előzmény: lukit (63859)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63865

OK, ezt meg szoktam csináltatni alapból. Köszi.

Előzmény: C20NE (63864)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63864

Mindenből árnyékolt kivitel kell. A Rack szekrényben az EPH legyen kiépítve. A fali aljzatok is árnyékoltak legyenek. Mindenhol szabályosan kösd be az árnyékolást. árnyékolt pach kábeleket használj minden gépnél és hálózati eszköznél!

Előzmény: lukit (63863)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63863

Hát igen. Az árnyékoltra akarom rávenni a kivitelezőt. Amíg a sodrások száma végtelen, addig jó is a rendszer, de ahogy ennél kisebb lesz és a sodrott pár távolsága is folyton változik a zavaró vezetőtől, úgy nő az idegen áthallás befolyása. Ahol épp távolodik és közeledik az UTP kábel, ott az egyik vezető több zavart fog kapni.

 

Azt még hadd kérdezzem már meg, hogy mi az árnyékolás szabályos bekötése hálózati kábelek esetén. Köszi előre is.

Előzmény: C20NE (63861)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63862

Mivel a mechanikus kioldást az áram "intézi" enélkül nagyon nehezen képzelhető el, hogy kiold.

Előzmény: King_of_Giants (63860)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63861

Használj árnyékoltat de szabályosan kösd be az árnyékolást különben több bajod lesz mint amit megoldasz. Amúgy "elvileg" a hálózati zavarokra a sodrott érpár érzéketlen, hiszen szimmetrikus így a zavarok mindkét éren egyszerre jelentkeznek azonos fázisban és az átvitt jelre nézve nem okoz gondot mert közös módusú zavarokra érzéketlen a rendszer.

Előzmény: lukit (63859)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63860

Én is úgy gondolom

Volt egy kemény/hivatalos/ vitám akárkivel ez ügyben, azért kérdeztem itt rá

Egy helyiség egyetlen betápja egy év. relével a helyzet

Nehogymár valami "titkos" eset is legyen amit nem gondoltam végig.

 

 

 

AZ év-fi vitához annyit, hogy igen hozzértő irja a szabványt boncolgató, magyarázó részben

"Az áramvédőkapcsoló (RCD)

Ha teljesen pontosak akarunk lenni – de nem akarunk –, hibaáram-védőkapcsoló, hiszen a működési elvét tekintve bizonyos nagyságú hibaáram hatására történik a lekapcsolás. (Szerintem egyébként sznobság kijavítani, vagy úgy tenni, mintha nem tudnánk, miről van szó, ha valaki a fi-relé megnevezést használja.)"

Előzmény: C20NE (63857)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63859

Szeretném a segítségeteket kérni: van erre valamilyen szabvány, hogy ipari csarnokokban, ahol több, 63A-es kábel melett fut a hálókábel, kötelező-e az árnyékolt hálókábel használata? Illetve mikor kötelező és mikor nem? Ép ésszel tudom, hogy mit kellene csinálni, csak a kivitelező szerintem a költségeket helyezi a minőség elé. Amúgy natur 1 gigabites hálózat, Cat5e kábel.

tormap Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63858

Érdekes dologba futottam be tegnap!

Ikerház, mindkettőnek külön 3f mérés+a bojlernak.

Egyik házrészben szereltünk.

Elosztót cseréltük le. 

Próba, ÁVK nem áll meg. Ez OK elmenő áramkörök mind lekapcsolva. 

Villanyóra alatti megszakítók plusz a bojleré lekapcsol. ÁVK nem áll meg.

ÁVK-ból mért fővezeték kiköt. ÁVK nem áll meg.

Magyarán ott tartottunk, hogy csak a nulla volt már bekötve.

Egyik nulla kiköt ÁVK megáll.

Tippek?

C20NE Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63857

Ha nem folyik áram nem old le.

Előzmény: King_of_Giants (63845)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63856

Szerintem e topicban már kétszer (de egyszer biztosan) leírtam, mit tart a magyar szakirodalom a kettős szigetelés földelési tilalom okának.

Előzmény: King_of_Giants (63848)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63855

Nem tudtam eldönteni, topiktársunk vajon visszafelé nyelvészkedik (műszaki életben elég súlyos hiba egy elnevezésből visszaelemezni, hogy pontosan mit végez a készülék), vagy csak fel akarja hívni a figyelmet, hogy pongyolán alkalmazzuk az RCD magyar nevét. Gerisoft07-nél van az igazság, aki jól kötőjelezte a dolgokat. Vannak a védőkapcsolások, és ezen belül van áram-védőkapcsoló. Lehet, hogy ez is suta, mert igazából védőkapcsoló (áram)-nak kéne hívni, de ha egyszer a név után mellérakták a definíciót (nekem 1956-os kiadású szakirodalom van a kezemben legrégebbi, abban már így van), onnantól kezdve aki akarja, az tudja, miről beszél... A nemakarásnak, meg, mint tudjuk... 

 

A FI relé sem jobb a Deákné lepedőjénél, mert először is egy német megjegyezné, hogy nem FI hanem F-I, másodszor is a relé szó felesleges, hiszen a Fehlerschutzschalterben benne van a kapcsoló, harmadszor a relé szót az érintésvédelemben a védőkapcsolóknál fenntartották arra a funkcióra, ami az érzékelést végzi és a kioldó parancsot adja.

 

Érintésvédelmi relének hívni pláne gáz, mióta az ÉV-relé alatt a GANZ. K. K. magyar gyártmányú feszültség-védőkapcsolót kell értenünk - hiszen ezt nevezték ÉV-nek. Aki régen volt katona, és jár Csepel műhelykocsi belsejében...

 

Az ÁVK az magyar rövidítés, az valamikor a 70-es évek eleje után jelent meg az egyik MSZ 172-ben.

Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63854

AVK, RCD, FI relé megnevezések nyelvterület az egyik angol rövidítés, a másik színnét de amerikai eredetű, a harmadik német. De egyet jelentenek. 

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63853

Fölös a föld és a relé is

Tessék gumipadlót alkalmazni és minden fémtárgyat műanyagra cserélni

Minek fémböl épiteni egy mosogép , bojler , lámpa burkolatát? Kézi háztartási gépek is műanyag szigetelésüek. Ez már 3mas szigetelésű lenne

:)

 

pajaci

 

Korábban merült itt fel többszobás, emeletes családi ház , szabadtér esetén a lépcsőzetes fi relé alkalmazása. "Normál" lakás esetén bizonyára elég egy is

Előzmény: cucu (63851)
pajaci Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63852

Általában nem egyesével tesznek minden fogyasztónak külön egy fírelét, hanem az egész házat azzal védik eleve.

Előzmény: King_of_Giants (63848)
cucu Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63851

Na bakker: de a földelés nem a FI relé miatt kell!

A kettő külön-külön is működik, de együtt tökéletesebb az  életvédelem szerintem.

Előzmény: cucu (63850)
cucu Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63850

Egy gondolat lemaradt: vagyis a két védelem együtt hatásos igazán. Egy jó földelés és egy jó FI relé.

Előzmény: cucu (63849)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!