Keresés

Részletes keresés

Jahno Creative Commons License 2015.07.26 0 0 63989

Eddig okés, csak itt azt állították, hogy ha nagyon kicsi a feszültség, akkor nincs annyi teljesítmény ami a relét ki tudja oldani.

Előzmény: arenarock (63988)
arenarock Creative Commons License 2015.07.26 0 0 63988

Szeretném a firelés balhét lezárni azzal, hogy mivel különbségi áramról van szó, mindegy a feszültség, mivel mindegy mekkora az áram csak a különbsége kell hogy 30mA legyen. Szerintem...

C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63987

Nekem is tetszenek és ráadásul tökéletes olyan DC-re ami nem tartalmaz semmilyen váltóáramú komponenst, ami pl. napelemes rendszereknél nem hátrány. Kiderül majd idővel, hogy a bennük lévő elektronika milyen megbízható a hagyományos elektro-mechanikus kioldással szemben.

Előzmény: Zs:) (63985)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63986

Ez a  bizonyítás!

Akkor neked, Szirty__-nek  és azoknak volt igaza, akik...

Téma le is zárható :)

Előzmény: C20NE (63983)
Zs:) Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63985

Akkor még annyi a FI témában, hogy a jelenleg elterjedten kapható FI-k mechanikusak, de már piacra került az elektronikus is. Előnye, hogy sokkal pontosabban be tudják állítani, valamint van előjelzési funkciója is (Eaton). Az ,hogy elektronikus, nem azt jelenti, hogy visszakapcsol. Vannak olyanok, amik megpróbálnak visszakapcsolni megadott számszor, de ezek alkalmazása szigorú feltételekhez kötött és semmi köze az elektronikus-mechanikus kivitelhez.

Szirty__ Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63984

Helló King_of_Giants!

 

"Korábban irtam, hogy akkor akár 0.01V is kioldaná, ha 30mA folyna  a primeren?

SZvsz. nem!"

 

Én meg azt írtam korábban hogy kioldja ha ekkora feszültség képes áthajtani rajta azt a 30 mA-es kioldási áramot! És így is van.

 

Előzmény: King_of_Giants (63982)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 1 63983

Csináltam egy tesztet, hogy megnyugodhassunk és Elek is beismerhesse....

 

- Fogtam egy függvénygenerátort, a DC offset-et nullára állítottam a frekvenciát 50Hz-re

- Először sorba kötöttem egy árammérőt a FI vel és az egyik fázisra direktbe bekötöttem a generátor kimenetét

- 22mA-nél minden esetben kioldott a relé

- A rajta eső feszültség ekkor 9mV (!!!) volt

- A generátor üresjárati feszültsége a kioldáskor 1,1V (!!!)

 

Tehát azt hiszem hátradőlhetünk a FI tudja a fizikát! A Fi 30mA-es A típusú Eaton volt.

 

A Fi egyik ágának impedanciája ebből kb. 9mV/22mA =0,41 Ohm.

 

Ha a pontosságot meg is kérdőjelezzük a nagyságrend biztosan stimmel!

 

Elek! Van még kérdésed?

 

 

Előzmény: King_of_Giants (63982)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63982

Ne nézz rám :)

én csak ajánlottam hogy sok sallang nélkül, kezdjék ujra a témát

 

Igen, úgy van ahogy irod

Fogalmunk sincs hogy milyen áram/fesz. van a szekunderen

Az hogy nagyobb hibaáramra van szükség kisebb fesz-en, nyilvánvaló nekem, mert az adott teljesitményt szolgáltatni kell a kioldáshoz

 

Korábban irtam, hogy akkor akár 0.01V is kioldaná, ha 30mA folyna  a primeren?

SZvsz. nem!

 

Előzmény: ficere50 (63977)
cucu Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63981

Jusson eszünkbe a gázkészülékeknél használatos termoelem, amely pár száz mV-ot ad le, és már behúz a mágnesszelep tőle.

Tehát nem ördögtől való a FI relé működésbe lépése sem.

Ki vannak ezek találva, nem kell nekünk semmi újat kitalálni.

C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63980

Szerintem nem jol gondolkodsz...

Előzmény: ficere50 (63977)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63979

Ebben igazad van de egy telepes tesztet epitesenel mar erdekes kerdes. Illetve Elek nagyvonalúan lehulyezte a fel topicot persze azota hallgat...

Előzmény: Jahno (63978)
Jahno Creative Commons License 2015.07.25 0 1 63978

230 voltos vagy hasonló rendszernél van egyáltalán értelme ilyen elméleti megfejtésnek, hogy nagyon kicsi feszültségnél mi történik, elvégre azt meg is markolhatom, nem nagyon fog rajtam 30 mA átfolyni, amitől majd jól felfordulok.

Előzmény: ficere50 (63977)
ficere50 Creative Commons License 2015.07.25 0 2 63977

Én annyira egyszerűsíteném a kérdést, hogy 30 mA hibaáram képes (indirekt) a mechanika kioldótekercsén akkora mágneses térerőt okozni, (erőhatást létrehozni) ami a kioldómechanikát aktiválja.

Most akkor miről kell ennyit vitázni?

A nevezett 30 mA pedig nem a kioldó-tekercsen folyik, hanem ez okoz akkora indukciót, ami nekünk kell.

A 30 mA az áramváltón okoz szekunder-köri indukciót, majd ennek kisebb hányada végzi a kioldó-munkát.

A fentieket tovább gondolva, minél kisebb a rendszer feszültsége, annál nagyobb hibaáramra van szükségünk a működéshez.

Vagy tévednék???

Előzmény: King_of_Giants (63976)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63976

Tiszta víz kellene már a pohárba :)

hogy min is megy a vita, mert annyi ágaboga van már, hogy...

Előzmény: C20NE (63974)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63975

Nem szedtem még szét fi-t, nem tudom belül milyen a vill.megoldása

 

De semmi  esetre sem mennék bele ilyen számitásokba, hisz kb 40éve használtam hasonló számitásokat, azota annyi mindennel foglalkoztam, hogy ezek kimentek a fejemböl

Hozzáteszem, akkor is sokszor gépiesen használtam egy szűk területen az akkori tudásomat

Jellemzően transzformátorok , áram és feszváltók mérései volt a feladatom

 

cosalf

Szerintem most is mechanikus működtetésű, mi más lehetne.

Ha valami elektronikus kapcsolás lenne, a feszültség eltünne ugyan a hiba helyén, de a relé felkapcsolva maradna. Az meg extrém elgondolás, hogy egy elektronika addig korlátozná a hibaáramot amig az fennáll, aztán visszakapcsolná automatikusan

Vagy én értem rosszul amit gondolsz?

 

Ilyen, de nem elektronikus, a közüzemi hálózatokon van. Valami zárlat/túlterhelés estén adott időre lekapcsol, majd vissza és ha a hiba megszünt, marad is. Ha nem, ujból lekapcsol és úgy marad

 

Előzmény: C20NE (63971)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63974

Azt a vitát lezártuk még mindig nem erről szól a vita....leírtam min vitatkozunk, illetve Elek min vitatkozik!

Előzmény: cosalf (63972)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63973

1fázison 37A , ha 3f-re kötöd 12.5A. Mindegy mire kötöd, ha mindent akarsz egyszerre használni 8,685W a teljesitmény ez a rated power ami rá van irva. Ha nem használod egyszerre akkor ez a teljesitmény kevesebb

Előzmény: Törölt nick (63967)
cosalf Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63972

Nem tudom, hogy vannak megoldva a Fi-(relé-k?) működtetése. Valószinű, régen relés volt a működtetés (innen lehet az elnevezés). (Beleolvastam az elnevezés vitájába is. A német név nem relézik, hanem megszakítónak hívja= hibaáram megszakító). Szerintem ez lenne a helyes megnevezés.

A mostaniak szerintem elektronikus működtetésüek. Ott meg nem kell különösebben nagy áram.

Veszem a fáradtságot és szétszedek a jövő héten egy FI-relét (ezt az elnevezést mindenki ismeri, ezért továbbra is célszerű ezt használni. Nálunk ez a neve)

Előzmény: C20NE (63969)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63971

Ok, tisztázzuk!

 

Mérd meg a FI valamely fázisának impedanciáját egy impedancia mérővel 50Hz-en. A kapott impedancia segítségével számold ki, hogy mekkora feszültség szükséges ahhoz, hogy ezen 30mA áram folyjon és megkapod a minimum feszültséget amivel tesztelni lehet a FI-t úgy, hogy leoldjon.

Előzmény: King_of_Giants (63970)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63970

Én azt gondolom, ha 230V mellett adod azt a 30mA-t akkor leold, 0.01V-nál  nem

 

Merthogy az áramgenerátor sem önmagában áramot ad le,van mellette ott feszültség is

A Wiki azt irja, és most elfogadható

"A gyakorlatban a valós áramgenerátorok elektronikus kapcsolások, melyek addig viselkednek ideális áramgenerátorként, amíg a beállított kimenő áram, a terhelés pillanatnyi értékén a bemenetre kapcsolt feszültséggel fenntartható. Felfoghatjuk egy ideális feszültséggenerátor, és egy szabályozható ellenállás soros kapcsolásának."

 

 

Gondolom, a fi relé megalkotásakor abbol indult ki a mérnök, hogy a 230V az alap-értelmezett

Vegyünk egy 230V-os primer tekercset, tervezzünk hozzá egy szekundert amin az ott levő/nekünk ismeretlen/ ellenálláson akkora áram és feszültség folyjon, ami működtetni tudja a mechanikát

 

Előzmény: C20NE (63969)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63969

A kerdes az, hogy leold-e a FI ha a 30mA aramot egy nehany voltos szinuszos generator segitsegeval hajtod at rajta vagy sem. Elek szerint a FI kioldasa feszultsegfuggo szerintunk meg ha a szukseges hibaaram atmegy rajta ki fog oldani a feszultsegtol fuggetlenul.

Előzmény: cosalf (63966)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63968

kép lemaradt:

Előzmény: Törölt nick (63967)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63967

Erről a tűzhelyről lenne, rákattintva nagyobb lesz:

 

 

Erre nekem azt mondta a márkabolt, hogy 1x32 vagy 3x16A a hálózati igénye, most valamiért mégis egy 1x 16A hálózatra van bekötve.

 

Mi ennek a tényleges, elégséges és biztonság hálózati igénye?

 

Nekem a biztonság az első, nem tudom ki és mikor kötötte be, már itt volt mikor átvettük a lakást

cosalf Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63966

Akkor tévedtem. AÍzt olvastam az egyik hsz-ben, hogy a relé működéséhez meghatározott nagyságú teljesítményre van szükség. Talán igaz is, mert egy 24V-os relé pl. nem húz be 15V-on.

Egy relén adott az ellenállás (impedancia),  a feszültség nagysága meghatározza az átfolyó áram nagyságát, így a leadott teljesítményt is.

Előzmény: C20NE (63965)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63965

Nem, nem errol szolt!

Előzmény: cosalf (63964)
cosalf Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63964

A feszültség fogalma:

Elektromos mezőben két pont között az elektromos feszültség (villamos feszültség) megadja, hogy mennyi munkát végez a mező egységnyi töltésen, míg a töltés az egyik pontból elmozdul a másikba. Mértékegysége tehát a joule/coulomb, amit voltnak neveznek.

 

 

Áram fogalma:

Időegység alatt átáramló töltésmennyiség. Egyszerűbben leírva :

 

Q=I x t

 

Villamos munka fogalma:

A munkavégzés, amelyet az elektromos tér végez A-B pont között, miközben Q töltés halad át t idő alatt:

WAB=UAB x Q

 Ez a kifejezés Ohm törvénye segítségével átalakítható:

 

WAB=UAB x I x t

 

 

Ezek alapján azért azt beláthatjuk, hogy feszültség nélkül nincs töltésáramlás és nincs munka sem. Felesleges egyenletek átalakításával azt bizonygatni, hogy feszültség nélkül is van villamos teljesítmény.

 

Megmondom őszintén, nem volt idegzetem a sok „süketelést” végigolvasni, de szerintem erről szól a vita.

 

Egy egyszerű példa, nem lehet agyonvágatni egy embert a meggerrel, hiába ad ki 1000V-ot.

És nem tudunk áthajtani senkin 1000A-t, ha nincs hozzá megfelelő nagyságú feszültség.

 

Megmondom őszintén, nem volt idegzetem a sok süketelést végigolvasni, de szerintem erről szól a vita.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63963

"A FI relé mechanikájának kioldásához is valamekkora elektromos teljesítmény szükséges."

 

Jó úton haladtál, aztán ellentmondasz magadnak?

 

"inkább azt mondom, hogy szerintem valószínűleg egyáltalán nem lehetséges egy FI relét kizárólag a hibaáramból kivett energiával működtetni."

 

Úgy gondolom,az a 0.035A 230V-nál az 8W , ha a tekercs ezt a teljesitményt  megkapja leold a relé

 

Többen azt mondják, pl. 5V-nál nem oldana le, mások meg, hogy akkor is  leoldana

Egy asztali modelnél ahol "be lehet" nyúlni az áttételekbe, pl. rátekerni a primerböl/szekunderböl pár menetet leoldana

ha a fi-t megbontás nélkül kisebb feszre kötné akkor nem

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63953)
Szirty__ Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63962

Helló Mekk Elek ezermester!

 

"A FI relé mechanikájának kioldásához is valamekkora elektromos teljesítmény szükséges. Valószínűleg nem sok, de nem is nulla."

 

Ezt szerintem senki nem vitatta. Főleg hogy éppen 30mA áramkülönbség okoz ekkora elektromos teljesítményt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63953)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63961

üdv!

 

adott egy 1960-70 körül épült 4 emeletes tégla társasházi lakás Debrecenben, amit kibérelnénk.

1x 16A van jelenleg, az órától úgy néztük 6 mm2 alu jön be, ez van elosztva 6db 16-os kismegszakítóval.

 

Jelenleg van a rendszerben mosógép, mosogatógép, TV, számítógép, mikró és ami a gondot okozza az egy 4 lapos 8,6 kW összteljesítményű villanytűzhely

(1) Azt szeretném megkérdezni, hogy 16A-re egyáltalán szabályos-e hogy feltettek egy kerámialapos tűzhelyet?

 

Szeretnénk felrakatni egy 2,5kW hűtőteljesítményű (~1 kw elektromos igény)-es inverteres klímát, viszont ez a 16A szerintem mindehhez már nagyon sovány.

(2) A másik kérdésem, hogy 6mm2 alu-ra megadnak-e teljesítménybővítést 25 vagy 32A-re?

Gyanítom nem, ha így van, akkor milyen összegbe kerül ennek a bővítése cakk-pakk?

 

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63960

Alapvető elektromosságtudományi problémák ismét!

nem baj, akkor tanul a gyerek, ha kérdez...

 

a kölcsönös indukció képletben minden van, egy nincs: feszültség :)

minden más kell a számoláshoz, menetszámok, vasmag keresztmetszet, permeabilitás, áram változás és idő esetleg, de feszültség az nincs, mivel nem értelmezhető mágneses indukciónál, esetleg az indukált fesz számolásnál

 

szóval ezért nem értjük, mi a bajod

ha elmondod, talán, de eddig nem sikerült

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63953)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!