Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2015.10.06 0 0 19473

Bárhogyan csinálhatod, csak a végeredmény is olyan lesz ahogyan csinálod.

 

Ha héjon erjesztesz és benne a kacs, akkor a kacsból fanyar, "zöld íz" is kioldódik. Ez nem a legkellemesebb, de ha csak saját fogyasztásra kell és nem zavar akkor nincs gond.

Az áztatási időtől függően azért megkülönböztetünk roze, siller és vörös bort is. 3 nap alatt inkább lesz siller, mint vörös, bár a színe ettől lehet szép erős.

 

Nekem a bogyózó olyan szépen feltárja a bogyókat, hogy szűk 5 óra áztatással egy erős cseresznye színt értem el. Eddig mindig hagymahéj színű volt, most talán már rózsaszínes lesz a rozem :)

Előzmény: forgione1 (19472)
forgione1 Creative Commons License 2015.10.06 0 0 19472

Üdv!

 

Kék szőlőt héjon erjesztik.

Ha nem bogyózom le akkor lehet a szárával együtt is erjeszteni? Teljesen vagy csak részben? Pl.: 3 napig rajta hagyom és utána préselem vagy megvárhatom a teljes kierjedést a préseléssel? 

juhosttt Creative Commons License 2015.10.05 0 0 19471

Napelemről megy és egy szirénát működtet. Az alap elv ennyi. Aztán hogy mikor szólal meg és milyen hangot ad ki azt már a képről nem lehet tudni.

Előzmény: apilusz (19470)
apilusz Creative Commons License 2015.10.05 0 0 19470

http://www.gongradio.hu/?r=33&c=242986

 

Ez hogy működik?Mennyibe kerülhet?

juhosttt Creative Commons License 2015.10.03 0 0 19469

Sziasztok!

 

Ma szüreteltem a fekete rizling rozet és volt pár tőke izabella meg othello, azt külön szedtem egy kis vörösnek.

 

A bogyózót is végre élesbe ki tudtam próbálni.
Tegnap este jöttem rá, hogy a 2 daráló elemet fordítva raktam rá ezért a bogyózó se jó irányba forgott, úgyhogy este egy gyors szedd szét rakd össze bulit tartottam....
Na de itt a videó is, bár elég nehéz volt videózni és figyelni hogy minden jól megy-e.
De pár dolgot észrevettem amit még fejleszteni kell:
Kell a behordó csiga, mert ha álló helyzetbe felöntök a garatra akkor nem tudja behúzni. 
A bogyózó lapátokat műanyag v gumi borítással kell ellátni, mert a kacsot néha nagyon megcsapja.
Na meg lehet lassúbb fordulat is elég lenne...

Ha újra csinálnám, a perforált lemezt forgóra csinálnám mint az új gépeken, mert néha itt is bele tud gyűlni az anyag ami nem túl kellemes dolog utána pucolni, de ez a legkevesebb...
De végül is így is elégedett vagyok vele.

 

pintjano Creative Commons License 2015.10.03 0 0 19468

Hagyok nagyobb lyukat s papirral tömöm be... felül nem lesz már agyagfal

Az persze kérdés, hogy mennyi fényt kap, mert amit láttam afelett üvegtető volt. Itt cseréptető s mennyezet is van.

Most, ahol lakom van hasonló. Nyitott oszlopos folyosó cserép felette, ide van vezetve egy tő Zweigelt. Közvetlen napot nem kap, de szép és édes is nem is betegedett meg múlt évben sem. Ennél jobb lesz a korai és késői fagy miatt belül. S több fényt is fog kapni, mert itt a szőlő előtt közben megnőtt nagyra egy nyári almafa, amit nem vágok ki, mert ez az egyetlen

Persze ez még a jövő zenéje...

Van "hivatalos" alanyom bőven, abból viszek le még ősszel, ha összejön..

Előzmény: Jani71 (19467)
Jani71 Creative Commons License 2015.10.03 0 0 19467

Csak három gondolat:

1. Ha az alanyt vezeted a belső térbe, és ott oltod, akkor nem is lesz az olyan sok idő,

    mire kinövi magát a szükséges mértékre... :-) (Persze most hivatalos faiskolai alanyról beszélünk.)

2. Az agyag nem engedi vastagodni a törzset! Ha megszárad, olyan mint a kő!

    Nálam is van tömött fal, volt szerencsém farigcsálni ilyen-olyan okok miatt. 'Szikrázik'...

    Max. olyant tudok elképzelni, hogy minden évben utána faragsz egy kicsit, hogy ne szoruljon.

3. Biztos, hogy nem fő meg a fürt az üvegfal mögött? Vagy lesz valami árnyékoló,

    amit módosítani tudsz? Vagy közvetlenül a mennyezet alatt lesznek a fürtök

    és akkor nem kapnak direkt fényt? Esetleg a ló másik oldala: nem lesz túl sötét a fürtök éréséhez?

    Persze ha az ismerősödnél láttad, hogy működik, akkor nem szóltam.

Előzmény: pintjano (19445)
pintjano Creative Commons License 2015.10.03 0 0 19466

A fajtákon még gondolkodom...

Két fajtára már régen "fáj a fogam" ezeket biztosan szeretném belülre az üvegyes folyosóra: Hamburgi muskotály és Afuz Ali...

Mást még mit ajánlanátok?

üdv PJ

Előzmény: pintjano (19452)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.09.29 0 0 19465

Szerintem nem kell 19,5 fölé javítani a mustot mivel abból már van egy 12,5 körüli bor.

Egy tanács: ha ujjak a hordók sűrűben kóstolgasd nehogy nagyon faízű legyen. Mikor már úgy érzed, hogy elég az új hordó ízből cseréld meg az acéltartályban lévővel.

Előzmény: jorgecosta (19463)
juhosttt Creative Commons License 2015.09.29 0 0 19464

Felénk is a sok hozzáértő mind ferde szemmel néz rám, mert nem cukrozom a mustot... van aki foktól függetlenül (legyen az 14 vagy 19) 24 fokig cukrozza a mustot... O.o

Én egy jó ideje csak a fórumos borászoknak és a saját eszemnek hiszek.

Előzmény: jorgecosta (19463)
jorgecosta Creative Commons License 2015.09.29 0 0 19463

olaszrizlingrol van szo. egy resze aceltartalyban van, egy masik akachordoban. a hordok ujak.

koszi a megnyugtatast. en ilyen erveket hoztam fel magamtol, de a korulottem levo, "rutinos" csalad es baratok nagyon nyomta a cukrozas szuksegesseget, es nem epp csak 19,5-ig :)

Előzmény: Tigris0704 (19461)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.09.29 0 0 19462

Egész pontosan, 1,5lehet javítani (különleges évjáratokban engedik a 2) és a 19MMvagy 19,5 (most hirtelen nem tudom) must már nem javítható.

Tehát egy 17MMmust tőrvényesen csak 18,5 ig javítható.

Előzmény: jorgecosta (19454)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.09.29 0 0 19461

Nem kell aggódni, a 18 MMmustból (ha az tökéletesen kierjed) lesz egy 11,5 V/V% borod ami egy kis odafigyeléssel sokáig eltartható.

Oda kell figyelni a kénre, és ha módod van rá egy rövid fahordós érlelés után vagy üvegballonba vagy úszófedeles tartályba tárold, (mivel kis hordóban gyorsabban érik a bor és előbb indul meg az öregedés)

 

Egyébként milyen szőlőből vannak? Mert egy könnyed Zweigeltnek, oportónak vagy egy illatos könnyed fehérnek még lehet jól is áll, hogy nincs olyan magas alkoholtartalma.

Előzmény: jorgecosta (19451)
Barret02 Creative Commons License 2015.09.29 0 0 19460

Több cukortól édesebb lesz,mert nem tud az összes cukor átalakulni alkohollá.

Viszont az erősebb alkoholfok miatt jobban eláll,ez tapasztalat:) 

Előzmény: jorgecosta (19454)
jorgecosta Creative Commons License 2015.09.29 0 0 19459

250 liter, 120 liter és 70 liter van külön-külön. talán az tavasz után is kitart :) 

szenyor Lopez Creative Commons License 2015.09.29 0 0 19458

Valós 18-cal nem lesz baja a borodnak. De ha raktál hozzá egy kicsit és meglökted 19 környékére, akkor semmi sem ment meg attól, hogy legyen egy jó borod ;)

Ami ennél sokkal fontosabb: mindig tiszta legyen a bor körül minden. Tiszta hordóba töltsd, tiszta eszközökön keresztül, időben fejtsd le (nov-dec), akkor adhatsz neki ként is és jövő év elején szépen le is lesz tisztulva.

Előzmény: jorgecosta (19454)
pikubá Creative Commons License 2015.09.29 0 0 19457

Hát igen,az a kérdés, mennyi az a sok :)

Ahhoz ,hogy az asszonyoknak is jó édeskés legyen a

borod, bele kell nyúlni a "szerencsi napfénybe" rendesen.:)

Osztom itt az észt, de én is csak műkedvelő vagyok !

Az egyetemen volt borász fakultáció, de akkor még

sajnos nem érdekelt :(

Előzmény: miglinc (19449)
pikubá Creative Commons License 2015.09.29 0 0 19456

Ja, azért nem egyik napról a másikra fog megromlani a borod, ne félj.

Ha hetenként kóstolgatod, észreveszed, ha változik az íze, bevilágítva a hordóba

meglátod ha pillésedik, akkor még megmenthető ,palackozható, kénezhető,rosz

szag , íz esetén levegőztethető,deríthető,meszezhető,szenezhető,stb.

De a neten mindent megtalálsz :)

Előzmény: pikubá (19455)
pikubá Creative Commons License 2015.09.29 0 0 19455

Kérdés,hogy mennyi borod van, meddig akarod tárolni.

Ha tavaszra elfogy, akkor ne problémázz vele,nem lesz semmi baja.

Ha tovább akarod tárolni, akkor nem szabad darabban , levegősen hagyni.

Ha megkezded a hordót, mihamarabb töltsd át kisebb hordókba, vagy üveg

balonokba,amit légmentesen lezársz.Figyelj a tisztaságra,fejtésre,kénezésre,

tárolási hőmérsékletre,stb.

Előzmény: jorgecosta (19454)
jorgecosta Creative Commons License 2015.09.28 0 0 19454

igen, azt hiszem, 19,5 fokig torvenyesen lehet javitani cukorral, de legfeljebb 2 fokot. szoval papiron, ha jol sejtem, a 20 elerhetetlen. ezert is kerdeztem, megprobaljam-e a 18-at, vagy lojjek magasabbra. valahol feltettem magamban a kerdest, hogy mi lenne, ha minel kisebbet nyulnek bele - megeri-e a kockazatot? 

 

az a baj, hogy iden csinalok eloszor bort, es bar a legjobb a sajat tapasztalat, de mivel evente csak 1-szer (nalam) van szuret, igy tul sokat kell varni az ujabb lehetosegre hibazas eseten.

Előzmény: jacsoj (19453)
jacsoj Creative Commons License 2015.09.28 0 1 19453

A kb. 20 cukorfokú mustból erjed annyi alkohol, hogy a bor nem romlik meg, ha darabban van. Természetesen alacsonyabb cukorfokú mustból is lehet jó bor, csak el kell zárni a levegőtől. Folyamatos házi fogyasztásnál ezt nem mindig lehet megoldani. Napok, hetek alatt különböző betegségek támadhatják meg, leginkább a felszínén képződik hártya, majd ez továbbfejlődve megtörhet a bor, és megecetesedhet. A kb. 20 fok felett ezek nem következnek be.

 

Házi fogyasztásra, saját célra, tudtommal engedélyezett a kristálycukorral javítás.

Előzmény: jorgecosta (19451)
pintjano Creative Commons License 2015.09.28 0 0 19452

No amikor sok volt az egér és pocok rengeteg lett a sikló... Mikor megvettem a házat--3éve-- akkor tele volt egérlyukakkal  és még a patkány nyomait is fel lehetett fedezni.

Becsapkodtam szalmás agyaggal, csak egy uj egérjárat volt a nyáron. Ez még a téglaházakban is "elfogadható".

 

Közben döntöttem kivülre a járda mellé ültetem az alanyszőlőt--van bőven gyökeres is-- és ha megerősödik, akkor oltom be --a nemes része belül lesz. Lesz ideje megerősödni--kb 3 év alatt.

Napot bőven fog kapni-D-i csupa üveg folyosó.

Most sem permezetek, ezután és ott sem fogok. Mivel kivül van a tő locsoni nem kell-sőt "tilos", csak még megfogan.

A fajtákon még gondolkodom...

üdv PJ

Előzmény: pikubá (19447)
jorgecosta Creative Commons License 2015.09.28 0 0 19451

igen, az rendben van. de elmeletileg 18-asbol is lehet normalis bort kesziteni, elvegre a boltok polcan is van 10,5-11 alkoholfoku bor is, nem igaz? vagy csak nagyuzemi, kontrollalt korulmenyek kozt?

mit jelent az eltarthatosag amugy? egy alacsonyabb mustfok csak 1 evet el meg? vagy annal korabbi problemaim is lehetnek?

 

a sok cukros kerdesre: tenni kell bele cukrozatlan mustot :) vagy a vegeredmenyt valahogy hazasitani?

Előzmény: pikubá (19448)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.09.28 0 0 19450

Attól függ, hogy mennyi az a sok?

 

HA nem túlságosan sokat akkor vannak fajélesztők amik 17-18 V/V% -ig képesek erjeszteni.

Előzmény: miglinc (19449)
miglinc Creative Commons License 2015.09.28 0 0 19449

És mi a teendő akkor,ha sok cukrot tettem véletlenül a mustba és nem szeretném,hogy édes legyen a borom?

Előzmény: pikubá (19448)
pikubá Creative Commons License 2015.09.28 0 0 19448

1 kg cukor 100 liter muston 0,7 fokot emel, ha jól tudom. Minél magasabb a borod alkohol tartalma, annál jobban eláll,

ezért kell 20 fok fölé emelni a cukorfokát.Az egyre magasabb alkohol tartalom lefolytja az erjedést is, így maradnak

édesek, a magas cukorfokú mustok .  Én így olvastam. :)

Előzmény: jorgecosta (19446)
pikubá Creative Commons License 2015.09.28 0 0 19447

Üdv.

Bocs, de jól meggondoltad ezt az agyagfal,földpadló dolgot ? Ezexerint jó viszonyban vagy az egerekkel, és békákkal .

Ismerősöm házának egy része régi vályog, folyamatosan harcban áll ezekkel  a

váratlan látogatókkal , és akkor a patkányokat még nem is említettem !

Ha lakásban tartod a szőlőt, szobanövény ként,üvegházban, az nagyon munkás,locsolás,permetezés,lombhullás,stb. :(

De ha elég fényt tudsz neki biztosítani,tuti, hogy a legdélibb óriásfürtű,vagy mazsola szőlőt is termesztheted :):)

 

Szerintem.

Előzmény: pintjano (19445)
jorgecosta Creative Commons License 2015.09.28 0 0 19446

tettem hozzá egy minimális mennyiséget, most várok az erjedésre.

 

köszi!

Előzmény: juhosttt (19444)
pintjano Creative Commons License 2015.09.28 0 0 19445

Még nem is szüreteltem le, de már a jővő...

Korábban láttam ismerősnél--többször is alaposan-- hogy a szőlő töve kivül az épület tövében volt (D-i oldalon) s a fürtök belül az üveges előtérben. Valamilyen csemege szőlő...

 Mostanáig csak álmodoztam róla, de hamarosan lehetőségem nyilik vmi hasonlóra.

Leendő lakóhelyemen a D-re néző -utólag spaiznak épitett -folyosót le kell bontani és üveges hosszabb előtér, inkább folyosó lesz. Még nincs lebontva.

Belül--mint az egész házban - "földpadló" van.

Három féle variácóban gondolkodom--lehet mindhárom egyszerre, vagy egymás mellett?

1. a fal tövébe közvetlenül -a betont feltörve- ültetem kivül és bevezetem a szőlőt s ott oltom

2. a falon belülre, ablak magasságában oltva

3. a járda külső széle (kb 1,5 széles) mellé, s az alanyt magasra felviszem, majd felül, ahol nincs utban, viszem be a folyósóra és ott lefelé lógnak majd a fürtök. 

 

Ahogy gondolom, mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya

1. betont törni nem kellemes --kevesebb nedvességet kap, de többet, mint belül

2.ott fényt is és nedvességet is kevesebbet kap, egy darabig locsolni kell. Előnye nem kell bevinni a szőlőt, mert már benn van.

3. sok idő telik el, mire a szőlő kb. 5m-es kart kinevel, viszont később is bőven kap nedvességet.

A 1.nél és 3.nál is az alanyt növeszteném és mikor már beért a házba, akkor oltanám

Bevinni az uj agyagfalon keresztül rögtön alul, vagy felül a fal tetején gondolom. Az agyag engedi vastagodni, pláne ha sok szalmát teszek bele??!

Ha vki látott ilyen vagy hasonlót, akkor mondja el, de ha nem, akkor is várom véleményét

üdv PJ

juhosttt Creative Commons License 2015.09.27 0 0 19444

Egy jó száraz bor lehet belőle így is, ha sikerül szárazra erjeszteni.

Én 19 mustfok alatt nem szüretelem a rozenak valót sem. A fekete rizling így is elég savas, még alacsony terhelés mellett is. Érdekes, ami nekem kellemesen savas, másnak már szinte karcol... Na meg sok ismerősöm az édes bort pártolja, így én a késői szüretelésű fehér szőlőből készült borokra gyúrok :)

 

Ha gondolod tehetsz hozzá cukrot is, de sztem felesleges. 

Előzmény: jorgecosta (19442)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!