Keresés

Részletes keresés

tibcsi42 Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22966

Ha a kazánviz hőfoka 75-80° és a fűst hőmérséklete max. teljesitményen (tehát a nincs lefolytva) és 260C°nál nem megy feljebb örülhetsz mert ez az ideális állapot. Ha viszont a kazán vizet nehezen tudod feltornászni (megrakott kazánnál) 75°ra és ilyenkor is csak 180-220° os a fűst valószinü kicsi a huzatod v. vizes fával tüzelsz. 

Előzmény: WendelkeS (22960)
WendelkeS Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22965
Három oka van annak, hogy nem mentem feljebb a 75 C foknál. Be akarok még egy lengőnyelvest visszacsapót szerelni puffer elé, a csőtermóim megbízhatatlanok, amit szintén cserélni akarok, illetve most két naponta elég begyújtanom, még 75 C fokos pufferrel is.
Előzmény: joevagyok68 (22961)
moonshadow Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22964

"Viszont felmerült bennem egy olyan kérdés, hogy a 85-90 C fokos puffer hőmérséklet elérését, hogy fogom megoldani. Kitámasztott primerajtóval, ami mellett ott kell ülnöm, figyelni a hőfokokat, mindig csak egy kicsit rátenni a tűzre, hogy lehetőleg ne is fusson túl a kazán. Mindenki így kezdte, amíg ki nem tapasztalta saját rendszerét, vagy van erre egy általános recept."

 

Én is így kezdtem, de aztán rájöttem, hogy ki kell alakítani egy olyan rendszert amiben a megszaladás normál üzemnél kizárt.Vagyis lennie kell akkora térfogatáramnak, ami a kazán max teljesítményénél is nagyobb, nem tud megforrni, ha megy a szivattyú.

Ezt már elértem, 6-700 l/h tömegáram biztosítva van.

Begyújtok, a kazán termosztátot beállítom 80 C fokra, be is kapcsol felmegy a víz 85-90 körülig, majd szépen a túlméretezett tömegáram leviszi 80 C fok alá és ott kikapcsol.

Ez ismétlődik ciklikusan, nem kell mellette ülni és dekázgatni a fát. Kezdésnek csutkán megtömöm 22-24 kg fával, és ez leég, nem is nagyon szoktam rátenni többet ilyen időben.

Majd amikor már a parázs is kezd elhasználódni beállítom a kazántermót 55 fokra és a maradék meleget is rányomja a pufira.

Előzmény: WendelkeS (22960)
gmkiev Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22963

Ha te tudod beszerelni akkor aránylag jó kazánt is kifoghatsz. Energia takarékosság, korszerűség természetesen kilőve. Ha a munkadíjnak is ebből kell kijönnie, akkor már rosszabb a helyzett.

 

CELSIUS P-V25 24KW                     136 728      HUF
CELSIUS P-V30 27KW                     154 467      HUF
FAVORIT 28 N.AJTÓ+HUZ.SZAB.       148 265      HUF
CALDERA 23KW FELSŐ                    128 310      HUF
CARBON N. AJTÓ 23                         130 440      HUF

 

Ebből kalkulálhatsz.

Előzmény: Vaterkutya (22962)
Vaterkutya Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22962

Üdvözletem Mindenkinek!

 

Kutatás helyett én is inkább gyors segítséget szeretnék kérni.

Ahogy illik, " természetesen" most lyukad ki a Totya kazánunk. :(  A javításával nem igen bajlódnék, a családi házzal együtt vettük meg, több mint 10 éves.

Szerintem kicsit túl volt méretezve a teljesítménye a lakáshoz képest.

Egyik kérdésem az lenne, hogyan kell kiszámolni, hogy milyen optimális teljesítményre van szükségünk? A lakás kb 200. légköbméteres.

A másik kérdés, hogy az öntvény vagy lemez kazánt vegyek? Melyik jobb, megbízhatóbb, hosszabb élettartamú? Milyen típust javasoltok? (kb. 150-200. 000 Ft a büdzsé)

Köszönöm a válaszokat, okosságokat!

 

joevagyok68 Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22961

"Még 75 C foknál nem fűtöttem fel jobban a puffert"

Gondolom azért ennyire "csak" ,mert ekkora a kazán előremenőd, és még nem tüzeltél annyit egy begyúttás alatt, hogy a puffer teljes keresztmetszetében átmelegedjen 75/75/75 fokig.

Nem ?

Majd ha átfordul a víz, tehát a pufferből 75 fokos víz jön vissza, majd utánna tudod elérni a 80-90 fokot!

De akkor már érdemes nagyon figyelni, hogy mennyit teszel a akzánra !

 

Mivel korábba azt írtad, hogy 60 fokot kever vissza az esbe, így úgy néz ki a kazánod Dt 15 fokot tud,így 75 fok az előréd, majd az "átfordulás" után 75+15 lesz 90 fokos előréd....

Előzmény: WendelkeS (22960)
WendelkeS Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22960
Köszi! Mondjuk messzemenő következtetéseket még nem akarok ebből a másfél hétből levonni, amióta be lett üzemelve a rendszerem. Illetve még csak most tanulom a kazánfűtés mesterségét, még csak ismerkedek a Sárkánnyal:)) Még 75 C foknál nem fűtöttem fel jobban a puffert a pontatlan csőtermók miatt(most akarom lecserélni merülőhüvelyesre). Viszont felmerült bennem egy olyan kérdés, hogy a 85-90 C fokos puffer hőmérséklet elérését, hogy fogom megoldani. Kitámasztott primerajtóval, ami mellett ott kell ülnöm, figyelni a hőfokokat, mindig csak egy kicsit rátenni a tűzre, hogy lehetőleg ne is fusson túl a kazán. Mindenki így kezdte, amíg ki nem tapasztalta saját rendszerét, vagy van erre egy általános recept. Bocs ha korábban szó volt erről, de csak most jutottam el odáig, hogy a gyakorlatban is érdekessé vált a dolog. A fórumban ugyan próbáltam erre keresni de nem sok sikerrel.
Előzmény: Blue_Sky_007 (22958)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22959

Természetesen a tüzelés középső fázisában. A begyújtáskor kicsivel kezdünk, majd felmegy nagyon sokra is (itt kell megtalálni azt a pillanatot, amikor már vissza kell venni). Majd a végén ha a fejed tetejére állsz, sem fogsz nagy füstgáz értéket produkálni.

 

A lényeg, hogy a 250 fok az egy közelítő érték, van akinél 200 van akinél 290. Függ a mérés helyétől, az alkalmazott mérés pontosságától, és ki tudja még mitől.

 

Azt Neked kell megtalálni, hogy ne is kátrányosodj, ne is kormolódj, és lehetőleg ne a varjakat fütsd. Hogy ez mennyi lesz Nálad, azt Te fogod kikisérletezni. de olyan 250 fok körül leszel. Amibe benne van az is, hogy a kéményben a hülő füstgázt is figyelembe kell venni (méterenként kb 10-16 fok), hogy a kéménycsúcsnál lehetőleg ne legyen "hideg" füstgáz (50 fok fölött legyél), mert akkor ott fog kondenzálódni és fekete lesz a kéményed teteje.

 

Lehet, hogy túlságosan tudományoskodónak tűnik, de itt 10-30%-ot lehet megtakarítani, az okozott károk elkerülésérőll (kémény és fűtőalkalmatosság kátrányosodása) nem is beszélve.

Előzmény: dokiki (22956)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22958

Amit leírtál, az alapján Nálad az a jó érték. Ha a kazánon nincs jele sem fojtásnak, sem a varjak nem ülnek a kéményed közelében a seggüket melegítve, akkor nincs ott gond.

Előzmény: WendelkeS (22957)
WendelkeS Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22957
Szia Blue! A véleményedre lennék kiváncsi. Sárkány 30-s lemezkazánom van, ami ugyanaz mint a Hajdu kazán. A füstcsőbe a kazántól kb. 90 cm-re van beépitve az 500 C fokig mérő kemencehőmérő, szerintem olyan amit te is linkeltél korábban. Eddig nem tudtam 260 C foknál feljebb küldeni a füsthőmérsekletet. Általában 180-220 C fok között mozog. Ezt vajon jó értéknek tekinthetjük? A kazán nem kormol, általában szürke hamu marad a hőcserélő táskákon, a tűztér oldalán közvetlenül a rostély felett azért látható egy kis kátrány főleg a begyújtást követően de nem vészes.
Előzmény: Blue_Sky_007 (22955)
dokiki Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22956

Ok,bocs.

Ezt a részt értem is.Szóval mindenképpen kelle egy hőmérő,gondolom a kazánhoz a legközelebb kell tenni,és utána játszani a beállításokkal,hogy égjen is a fa,de ne is menjen 250 fölé a hőfok.Ez a 250 fok a tüzelés melyik fázisában értendő?Amikor begyújtok,és jól dübörög illetve amikor már félig leégett akkor is érvényes?

Előzmény: Blue_Sky_007 (22955)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22955

Nem fogom még 1 milliomodik alkalommal leírni, csak most utoljára.

 

Arra kell törekedni, hogy a kazán a hőcserélőjén tudja felvenni a teljesítményt és ne a kéményen keresztül adja le a varjaknak.

A kazánok üzemi füsthőfokáról szintén több oldalt írtunk(tam) már. Ez átlag 250 Celsius. Ha a primer levegőt lezárod akkor az égéshez szükséges levegőtől fosztod meg tűzteret. Ha a pillangót állítod, akkor kap levegőt, de nem megy ki a huzattal a teljesítmény, lesz ideje leadni a hőcserélő felületnek, ha még egy lemezzel tovább terelgeted a füstgázt, akkor még több ideje lesz leadni a teljesítményt. A pillangó és a primer levegő arányát neked kell megtalálni.

 

Vagyis ha magas a füstgáz hőfoka akkor egyszerűen pazarolsz, ha alacsony kátrány és korom lesz a vége.

Előzmény: dokiki (22950)
joevagyok68 Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22954

grundfos vagy nem grundfos.....ez itt a kérdés..

http://e-gepesz.hu/?action=show&id=9352#4832

moonshadow Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22953

Akkor itt a kulcs ha jól értem, azon van, hogy be lehet állítani a kéményhuzat maximumát.

Vegyeskazánnál ezt akkor úgy kell beállítani, hogy megtömni a kazánt fával, és amikor a legnagyobb teljesítményt adja le, akkor felballagni a kémény tetejéhez, megmérni a füstgázhőfokot és addig állítgatni, amíg optimális lesz, akkor el lehet kerülni a kondenzációt.

Viszont az égés felfutásánál illetve a lecsengésénél már nem sok mindent csinál, hiszen akkor kevesebb forró gáz áramlik, tehát eleve kisebb lesz a huzat, olyankor ez a leffentyű be se kapcsol.

 

Legalábbis nálam, mert úgy van kialakítva, hogy a huzatszabályzóval éppen nem nem folytok, hanem a megfelelően nagy térfogatárammal elszállítom a forróvizet a pufiba.

 

Ahol viszont a huzatszabályzó szabályozza az égés intenzitását, ott alacsonyabb hőfokon eléri az égés maximumot.

 

Hát azt hiszem kipróbálom.

Kell előbb venni egy analóg hőmérőt amit beszerelek a kéménycsúcsba, hogy ne kelljen felszaladni lentről rá lehessen kukkolni.

 

Más:

Régóta foglalkoztat, hogy hogyan lehetne mérni az összesen kiáramlott füstgáz mennyiségét és a hőmérsékletét egyszerre?

Előzmény: sur5al (22952)
sur5al Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22952

Igértem, hogy utána nézek ennek a huzatszabályzó (a nem forgó változat, kémény tetején lévő terelőlemezek) dolognak. Megtaláltam a kandallós topikban. legirepa olvtárs készítette. Itt a mű:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=97205279&t=9020390

 

Tapasztalatait így összegzi:


legirepa válasz | megnéz | könyvjelző 2010.03.11 20:01:52 © (16867)

A huzatszabályzó bevált, már amennyibe került. 10 000Ft-ot adtam a karimákért, 1000-et a csavarokért, a többi saját meló. A hatását közvetlenül nem érzem, de kevesebb fa fogy. Ezt igazából brikettel tüzelve lehetett érezni, amikor zsákonként hordtam be és tüzeltem a hidegben, de az rövid ideig ment, most fázok. Ill. nem fázom, mert fával tüzelek. Ez meg nem olyan könnyen mérhető, de nem is érdekel. Megcsináltam, feltettem, oszt ennyi. Megnyugodtam, hogy nem 140ezer volt, és annyit legalább használ, mint a drága gyári. (kerestem magamnak így 130 ezret, és a tüzifa megtakarítás is a zsebemben marad. :-)

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=98480066&t=9020390

 

 

Találtam viszont egy moderátorra (tehát huzatszabályzó a füstcsőben/kémény alsó szakaszán) vonatkozó tényszerű leírást egy szaki (gépész) olvtárs tollából:

 

tűz_tér válasz | megnéz | könyvjelző 2010.01.02 12:11:25 © (15170)

Állandó huzatigénye a készüléknek van, a kéményben meg van mikor-mekkora huzat.

A huzatszabályzó falslevegőt enged a kéménybe, a beállított huzatérték elérésekor, azaz maximalizálja a huzatot a beállítottra. Beállításhoz ismerni kell a tűztér huzatigényét, és kell hozzá egy huzatmérő műszer, amivel a füstcsőben tudod mérni a huzatot.
Egy excenteres "pillangószelep" súlyterheléssel, az excenter és a terhelés távolságának a változtatásával állítható.
Vékony jég, egyrészt a légellátás oldaláról, másrészt könnyen túl lehet hűteni a füstgázt. Hasraütésszerűen senkinek nem javaslom a beépítését.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=96307816&t=9020390

 

Ez utóbbihoz nagyon passzol az általad belinkelt kandallósok beállítási folyamata.

 

Már csak azt nem tudom, nekem melyik kellene?:))) Az első megakadályozza a befúvást és az eső sem esik be, a második preciziósan a huzatigénynek megfelelően szabályozza a füst sebességét (ez szuper), de hűti a füstgázt (ez lehet veszélyes is), sőt elszív a lakás meleg levegőjéből is (ez nem szerencsés)...

Előzmény: X-man82 (22946)
gmkiev Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22951

Alaprajzom sajnos nincs... Ez baj. De nem oly nagy, lerajzolod, belinkeled. A földrajzilag merre található alatt mit értesz? Azt amit a kérdés sugall. Hol van a ház (helységnév és nam az, hogy az utca végén jobbra! :) )

 

A házon két kémény van. Itt a mérete a fontos annak a kéménynek látszó függőleges tárgynak amit erre a nemes célra szeretnél feláldozni! Az egyik a cserépkályháé a szobában, a másik meg a konyha egyok sarkában van, ez bevan falazva. A konyha alatt van egy pincehelység. Igazából ott lenne a "legkényelmesebb", Ezt csak hiszed! Ha este 11-kor gatyaszárban kell lemenned, mindjárt másképp vélekedsz erről az elhelyezésről. és talán a legpraktikusabb a kazán elhelyezése. Elvileg ott pont a kémény alatt lenne, Mi az, hogy a kémény alatt? így rálehetne csatlakozni...Ha a pinceszintről indul a kémény.  Pincében amúgy lehet a kazán? Lehet. Mármint ilyen tűzvédelmi vagy valamilyen előírásra gondolok...

Fával szeretnék fűteni... vagy gázzal, ha za is megoldható...  Nagy különbség, dönds, oszt folytathatjuk.

 

Előzmény: Nokkancs (22949)
dokiki Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22950

Köszi.

 

Amúgy rövidebbre vágtam a lemezt,most márjobb.Még egy kérdés:a hátsó pillangót végül is miért kell elzárni félig kb?Az alsó láncos huzatszabályzó nem elég ha szabályozza  a huzatot teljesen nyitott pillangónál?Nekem nagy a ház,szükség van télen a max teljesítményre az első 1 órában.Ha el van zárva,akkor az égés is lassúbb kicsit nem?

Előzmény: Blue_Sky_007 (22942)
Nokkancs Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22949

Szia.

 

Alaprajzom sajnos nincs...  A földrajzilag merre található alatt mit értesz? 

A házon két kémény van. Az egyik a cserépkályháé a szobában, a másik meg a konyha egyok sarkában van, ez bevan falazva. A konyha alatt van egy pincehelység. Igazából ott lenne a "legkényelmesebb", és talán a legpraktikusabb a kazán elhelyezése. Elvileg ott pont a kémény alatt lenne, így rálehetne csatlakozni... Pincében amúgy lehet a kazán? Mármint ilyen tűzvédelmi vagy valamilyen előírásra gondolok...

Fával szeretnék fűteni... vagy gázzal, ha za is megoldható...

 

Remélem ennyi elég lesz a pontosításhoz.

 

Üdw: Nokkancs

Előzmény: gmkiev (22948)
gmkiev Creative Commons License 2011.10.30 0 0 22948

Van e alkalmas kémény?

Van e valami kazánháznak való helység?

Mivel akarsz fűteni (szénnel, pellettel fával)?

Van e egy használható méretezett alaprajzod?

Földrajzilag merre van a házikó?

 

Mindezzel már kereshetsz.

Előzmény: Nokkancs (22947)
Nokkancs Creative Commons License 2011.10.29 0 0 22947

Sziasztok.

 

Nagyon amatőr vagyok a témában, így a segítésgeteket kérném. Kicsit olvasgattam vissza, de mivel időhiányban szenvedek, ezért megpróbálom megkönnyíttetni a dolgomat, inkább kérdezek. :-)

 

Tavaly vásároltuink egy családiházat, kicsit felújítottuk, nemrég volt ablakcsere, a szigetelés jelenleg is tart. A következő állomás a fűtás korszerüsítése lenne.

 

Jelenleg a nagyszobában vagy egy cserépkályha, illetve a két szobában (az egyik a nagyszoba) konvektor van.

Na, ez így bonyolultan hangzik... :D Van két szoba, egy konyha, előszoba (kis folyosó), fűrdő, wc, és egy spájz helység.

A két szobában, konyhában, és a fürdőben konvektor van, az egyik szobában van még egy cserépkályha is.

A cserépkályhába jó befűteni, mert 35-37 fokot csinál becsukott ajtónál. Viszont a kályha ugye csak a nagyszobában van, pont átlósan a konyhával.

Ha nyitva van az ajtó, akkor 26-27 fok van aszobában, az előszobában 24 körül, a konyhát viszont már nem fűti fel, ahogy a fürdőt, és a másik szobát sem.

 

A konvektorral való fűtés viszont több szempontból is rossz. Ha befűtök, pillanatok alatt jó meleget (meleg érzetet) csinál. A helységet valójában nem fűti fel úgy (szerintem), mert 10 perc negyed óra, és újra kihültnek érzem a helységeket. A konvektortest pedig hideg...

Azért is gondolkozok egy váltásban. Itt jön képbe a Ti szaktudásotok, tapasztalataitok, meglátásaitok.

Olvastam már az elektromos fűtésről is, infrafűtésről, faelgázasítás, vegyestüzelésü kazánról.

 

Én valami olyanra gondoltam, hogy radiátorok vannak, és ha akarok, akkor fával fűtök, ha úgy gondolom, akkor meg gázzal.

Padlófűrést nem szeretnék, arról már lecsúsztam újrabetonozáskor, meg olyan nagyon nagy összegeket nem is nagyon tudok most belefektetni.

Ez egy 10x10-es téglaház, most már müanyag ablakokkal, és egy 10cm-es szigeteléssel.

Milyen fűtést ajánlanátok? Az árakat ahogy nézegettem, talán a vegyestüzelésü kazán a legolcsóbb megoldás, ami leghamarabb megtérül.

Az infra "radiátor" szobánként 125 ezer lenne... a faelgázosító, a legolcsóbb 300 e, és gondolom, hogy az nem is egy nagy teljesítményü dolog.

Igazából amire kiváncsi lennék, az az, hogy milyen kazánt érdemes venni? A szokásos sablon: ne legyen drága, de jó legyen. Létezik ilyen elvileg minden téren, biztos itt is tudtok ilyent. Mennyivel jobb az öntöttvas kazán, mint a lemezkazán? Használtan érdemes-e radiátort vásárolni?

Illetve, hogy A kazánon, a radiátorokon és a csöveken kívül, milyen költséggel kell még számolni? A szerelésen kívül...  Termosztát? Vagy keringető? Vagy ez hogy működik egyáltalán?! :) 

A ház úgy van , hogy 18nm konyha 6nm előszoba, 8 nem spájz, 18nm szoba, 25nm szoba, 11nm fürdő. A két szobát, a fürdőt, és a konyhát szeretném fűteni. Meg talán a spájzba is tennék akkor már egy radiátort, később lehet szoba lesz belőle.

Ide mekkora kazánba gondolkodjak?

 

Előre is köszönöm a válaszokat, addig meg olvasom tovább a tapasztalatokat.

 

Üdw: Nokkancs

X-man82 Creative Commons License 2011.10.29 0 0 22946
Előzmény: moonshadow (22931)
Daffos Creative Commons License 2011.10.29 0 0 22945
Előzmény: X-man82 (22928)
Daffos Creative Commons License 2011.10.29 0 0 22944
Előzmény: X-man82 (22928)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.10.29 0 0 22943

A lángőrnél a legmagasabb hőfokút és legolcsóbbat nézd.

Előzmény: Blue_Sky_007 (22942)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.10.29 0 0 22942

Vagy veszel digitálisat olyan 5 ezer körül, vagy a legolcsóbb "analóg" szerintem ez: http://langor.addel.hu/products.php?prcategory=12042

A digitális előnye, hogy azonnal reagál, és 1 celsius pontossággal mutatja a változást.

A digitális valami ilyesmi.

Előzmény: dokiki (22941)
dokiki Creative Commons License 2011.10.29 0 0 22941

Mennyi lenne a legolcsóbb hőmérő,és milyen?

Előzmény: Blue_Sky_007 (22940)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.10.29 0 0 22940

Pedig jó lenne, ha mérni tudnád, mert hidd el spórolni tudsz vele és nem kicsit.

Előzmény: dokiki (22938)
dokiki Creative Commons License 2011.10.29 0 0 22939

Amúgy most hátul olyan 15 cm a rés.

dokiki Creative Commons License 2011.10.29 0 0 22938

Nem tudom,nincs mivel mérnem.Majd szerzek egy kis poliamidot,az olyan 270 foknál olvad:)))

Előzmény: Blue_Sky_007 (22937)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.10.29 0 0 22937

Azt jelenti, hogy a huzatod azért nem a legjobb. De talán ha a lemezből vágsz még le egy 3 cm-t (hátulról) akkor talán nem fojtja le a kazánt. Valamint a pillangót ne zárd el teljesen. Mennyi a füstgázod az égés középső fázisában?

Előzmény: dokiki (22936)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!