Keresés

Részletes keresés

HEV Creative Commons License 2019.01.08 0 1 68666

Számomra ez is azt mutatja, hogy a marketing hatására elért tömegek, akik megveszik a füzetet, sokkal kevésbé kitartóak, mint akikben spontán éled fel az érdeklődés.

 

Ez eddig a számomra legtöbbet mondó statisztika! Öntisztulásnak is nevezném. Több ismerősöm is van aki nagy hévvel elkezdte - általában az RP-DDK-t -  és később leállt. Persze, lehet, hogy csak néhány évre de a propaganda hadjárat nem a valós helyzetet adta tovább. (van ilyen más területen is). 

 

Mint régi egyesületi tag viszont azt látom, hogy a természetjárás iránti érdeklődés nőtt, a taglétszámunk folyamatosan növekszik, persze ez függ a szervezett túráktól is. Van érdeklődés a kéktúrázás iránt is de a vezetett túrákhoz szokott népek nem mernek önállóan belevágni. Sokan már látják, hogy a rengeteg teljesítménytúra nem ad semmiféle tájékozódási képesség növelést és a logisztika kidolgozását sem segíti, a csordaszellem az működik csak kevés. Szóval be kell indítani az érdeklődőket és vagy megtanulják és folytatják önállóan vagy kis csoportban vagy nem. Tömeges kéktúra járásra van ugyan példa de azért nem az a jellemző. Mindig minden időpontban nem mindenki tud alkalmazkodni.

Előzmény: annyi baj legyen (68665)
annyi baj legyen Creative Commons License 2019.01.08 0 2 68665

Ez jó kérdés:
akkor népszerű az OKT, ha sokan vesznek füzetet, vagy akkor, ha sokan teljesítik?

Mindkettő egzakt szám, az egyik az eladott füzeteké, a másik pedig a kéktúra ellenőrök által leellenőrzött, és jóváhagyott füzeteké (ez utóbbiakat ismerjük). A "végigjártam, pecsételtem, de nem adom be a füzetemet" kategóriát hagyjuk, ők nem teljesítették az Országos Kéktúra mozgalmat. Én is futottam már 42 kilométernél hosszabbat, mégsem vagyok maratonfutó. Az OKT akkor van teljesítve, amikor az illetékesek, jelen esetben csg, és hörpölin azt mondja, hogy, igen, a füzet alapján elhiszem, hogy szabályosan végigjártad a túrát, addig csak túrázás a kéken. Amivel szintén semmi baj nincsen, pont pár napja számolgattam, hogy kb. 80%-nál járnék már a második teljesítésemmel, ha pecsételtem volna. De attól még nem lennék kétszeres teljesítő.

Az én 2009-es füzetemben az áll, hogy a mozgalom célja, hogy a túra résztvevői az útvonal végigjárásával....stb, stb, tehát úgy gondolom, a mozgalom népszerűsége nem az eladott füzetektől, hanem a teljesítéstől függ.

Csináltam még egy statisztikát, a lényege, hogy az adott évben a túrát elkezdett mozgalmár a következő két évben átlagosan hány szakaszt járt le:

(tehát pl a 2011-ben kezdett átlag túrázó, a kezdő túranap dátumától számított két éven belül 50 szakaszt teljesített)

2010 60
2011 50
2012 57
2013 46
2014 25
2015 28
2016 12

 

Számomra ez is azt mutatja, hogy a marketing hatására elért tömegek, akik megveszik a füzetet, sokkal kevésbé kitartóak, mint akikben spontán éled fel az érdeklődés. Ez nem ítélet, vagy akármi, pusztán ténymegállapítás. Engem, bár nem szeretem, ha másokkal együtt járom az erdőt, örömmel tölt el, ha minél többen járnak ki, mert bízom benne, hogy azért minél több ember jut el a természetjárásban a de szép a kilátástól a nézd, ott egy szép lepkén át arra a szintre, hogy az erdő, mező, hegycsúcs minden egyes összetevőjében megtalálja az érdekességet. És igen, ehhez tanulni kell, nem csak viselkedni, hanem megismerni a környezetünket, mint ahogy ez is a mozgalom céljai közt szerepel:
"megismerjék hazánk nagy részének történetét, föld- és vízrajzát".

Előzmény: Gizi aljas Feri (68656)
Güsziológus Creative Commons License 2019.01.08 -1 0 68664

Én megemlíteném a két kötetes atlaszt is, én pl. akkor indultam el, amikor a friss térkép-együttes és leírások rendelkezésemre álltak.

Előzmény: olahtamas (68651)
Güsziológus Creative Commons License 2019.01.08 -1 1 68663

Mura-völgye

 

Feltöltöttük az elmúlt hetekben készült képeket. Néhányat a TUHU-ra is feltettem.

http://www.turistautak.hu/poi.php?id=194309

 

Ha valaki arra jár, vigyázzon az akáctüskékre!

Amennyire lehetett a metszőollóval kitisztítottuk, de erősebb szerszám kéne!

 

Annyit sikerült megtudnom, hogy építtetője Semjénházán kőműves volt (TERSZTENYÁK), bár lehet, hogy csak névazonosság.

Az árok amúgy leküzdhetetlen akadály lenne, az átívelő beton "híd" meglepően jó állapotban van.

 

Ajánlanék egy cikket is.

https://www.zaol.hu/kozelet/helyi-kozelet/semjenhaza-megujitott-tereivel-turisztikai-lehetosegeinek-bovitesevel-varja-vendegeit-2544761/

hörpölin Creative Commons License 2019.01.08 -1 0 68662

Hát ja. Inkább a többiek számára írom le, de tapasztalataink szerint mostanában már a beérkező füzetek nagyjából fele RPDDK, vagy AK igazolófüzet. 

Előzmény: csg65 (68661)
csg65 Creative Commons License 2019.01.08 0 1 68661

Az eladott OKT füzetek számáról annyit azért lehet tudni, hogy az első pár hónapban megvolt a havi 1000 db-os eladás, de nem tudom, hogy őszre kitartott-e a lendület. Mindenesetre a tavalyi év teljesítői számának növekedés inkább a másik két túrát érintette.

Előzmény: hörpölin (68660)
hörpölin Creative Commons License 2019.01.08 -1 0 68660

Az eladott füzetek számáról nincs információm. A teljesítések száma viszont nyilvános, bárki számára hozzáférhető infó.

Előzmény: Gizi aljas Feri (68653)
hörpölin Creative Commons License 2019.01.08 -1 0 68659

Ha vette, akkor háromjegyű és minimum 201 a sorszáma. Az első 200 füzetet az MTSZ visszafogta magának, mint ajándékot a kiválasztottaknak. :-) Ezt onnan tudom, mert mi kaptuk csg65-tel a 199-es és 200-as sorszámú füzetet tegnap délután a szövetségben és akkor mondták ezt is. Egyébkét pont ez volt a helyzet az OKT füzetekkel is. Ott is enyém lett a 200-as!

 

Vagy esetleg pont minket láttál a buszon? Bár mi már nem nagyon vagyunk "fiatalemberek".

Előzmény: jzp2107 (68658)
jzp2107 Creative Commons License 2019.01.07 0 1 68658

Lehet hogy nincs is semmi baj a marketinggel?

 

Munka után felszálltam a buszra, rátévedt a szemem egy fiatalemberre aki két ropogós (ma jelent meg, ugye?) DDK füzetet tartott a kezében, illetve lapozgatott.

Nehezen szólítok meg idegent, főleg ha azonos nemű, szigorú fekete bőrkabátban, pedig érdekelt volna hogy hányas sorszámú a füzet (esetleg kétjegyű? vagy, még belegondolni is bizsergető, egy? :-),  ebben is színes-e a térkép, van-e hozzá külön lapon kihajtogatós szintmetszet mint a másikhoz

 

Mire nekiduráltam volna magam, leszállt a Muzsikus cigányoknál :-(

Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.01.07 0 0 68657

Ehhez még hozzátenném azt is, hogy ha igazán Z generációs szeretne lenni a mozgalom, akkor a mobiltelefonos pecsételéssel azt is nyerné a szervezet, hogy menet közben láthatná a teljesítések alakulását. És mondjuk egy beragadt teljesítés esetén a rendszer remarketingelhetne, akár úgy is, hogy a szolgáltatókkal szerződve a teljesítő profiljához kapcsolódó kedvezményekről menne hírlevél - szállás, kaja, utazás, látnivaló aktualitások. 

 

Ez azonban már üzletiesedést is jelentene az tény.

Előzmény: Gizi aljas Feri (68656)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.01.07 0 1 68656

Rendben, legyen négy év! ;)

Akkor a mai adat 2013-2014ből jöhet.

Mikortól indult el a közösségi médiás kampányolás? 

 

Persze, hogy nagy a lemorzsolódás. Illetve azért vigyázzunk a lemorzsolódás szóval, mert van, aki 15 év után fejezi be. Tehát, ha 4 év alatt nem jön be, akkor még lehet később bejön

 

Azért lenne fontosabb a füzetek eladását figyelni inkább a népszerűséget illetően, mert abból pontosabban nyomon lehetne követni, hogy egy-egy kampánynak milyen a hatása. Hiszen meglátja és már fut is venni. Szemben a kitűzővel, amit isten tudja, mikor teljesít, egyáltalán beadja-e vagy időben beadja-e, mert ugye épp pár napja mesélte a kartács, hogy évek óta készen van egy teljesítéssel, oszt még le se adta a túrajelentőt.

 

Az eladásokból az érdeklődésre lehet számolni, meg arra, hogy milyen ciklusokban nő meg az érdeklődés és a holt időre lehet betenni egy emlékeztető cikket, anyagot, játékot

 

 

 

Előzmény: annyi baj legyen (68655)
annyi baj legyen Creative Commons License 2019.01.07 0 1 68655

 2 év teljesítési átlaggal számolva.

 

Ezt a számot nem tudom, honnan veszed, az én adataim szerint az átlagos teljesítési idő négy év.

 

biztosabb alap lenne, ha az eladott füzetekből indulnátok ki, mert az, hogy valaki beadja-e a végén a füzetet, az nagy kérdés.

 

Ismét csak a saját adataimmal tudok jönni:
a 2010-es években kezdett túrázók negyven százaléka jutott el a mozgalom kétharmadáig.
a 2015-ös évek után kezdett túrázók harminc százaléka jutott el a mozgalom kétharmadáig.

 

Valóban láthatóan többen kezdték el 2015 után, de a lemorzsolódás is nagyobb arányú.
2010 103
2011 113
2012 120
2013 153
2014 159
2015 253
2016 252
2017 255
2018 150

Előzmény: Gizi aljas Feri (68653)
pozo Creative Commons License 2019.01.07 0 0 68654

 

Az ami egyértelmű, hogy ha ma hétvégén az ember kimegy az erdőkbe, akkor egyfolytában kiránduló családokba botlik bele. Ez nem volt így régen. És ezt úgy írom, hogy erdő mellett lakom.

 

Jól látod a helyzetet. Ezt támasztja alá a DINPI és a Pilisi Parkerdő által, a közelmúltban végzett látogató monitoring vizsgálat, melynek során egy hétvégén a Pilisben 17 ezer turistát regisztráltak.

A felmérés egyik pontja volt a turisták életkora, ebből az derült ki, hogy legtöbben a fiatalok és a kisgyermekes kiránduló családok voltak.

Előzmény: Gizi aljas Feri (68650)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.01.07 0 1 68653

Na volt időm ránézni a kimutatásra.

 

1991 módszerváltás utáni év

1995 Bokros csomag.

2010től növekedés 

Projekt 2013-15

2010 előtt ingadozó trend 107-113 teljesítés között.

2007 válság előtti felfutás 

2007-2011 -korábbi ingadozó trend, csak az olló nagyobb, ugyanakkor a szám stabilan 107-146

2012 új bázisra felfutás.

2012 előtti bázis 107 majd 143, erre tért mindig vissza a teljesítés

projekt 2013-2015.

 

2015től évről évre magasabb számok olyan értelemben, hogy még a visszaesések is magasabbak, mint a korábbi alacsony teljesítés, tehát annak ellenére, hogy kevesebben adták le a füzetet, még mindig többen voltak mint korábban bármikor gyengébb időszakban. Ez trend változás, mert régen mindig ugyanarra a számra futott vissza az eredmény

 

És ez a kimutatás a kiadott jelvényeken alapul. Na most számolva a durván 2-3 éves átlag teljesítési időkkel, a felfutás 2010től stabil.

Tehát sokkal több az ember, aki befejezte, mint korábban bármikor és 2017ben minden eddiginél nagyobb volt a növekedés, ami feltehetőleg 2015ből jött - 2 év teljesítési átlaggal számolva.

 

Ám szerintem biztosabb alap lenne, ha az eladott füzetekből indulnátok ki, mert az, hogy valaki beadja-e a végén a füzetet, az nagy kérdés. Vagyunk egy páran, akik ezt nem tesszük meg.

 

Az eladott füzet mennyiség jobban mutatja az érdeklődést és abból, valamint a teljesítési idókből azt is meg lehetne jósolni, hogy a mostani kampánynak mikorra kellene kifutnia magát. 

 

Mindenesetre Kondratyev izgalomba jönne, az biztos

 

Előzmény: hörpölin (68646)
jzp2107 Creative Commons License 2019.01.07 0 0 68652

Rendszerváltás hatott, szerintem is

Nem csupán gazdasági okokból (egykori -cucilista lélegeztetőgépen tartott- iparvidékek illetve a fél mezőgazdaság alól rántották ki a szőnyeget) de ebből következően a természetjárásban is módszerváltás lehetett.

A nagy ipari foglalkoztatók szétesésével az ott működő turistaegyletekre sem várhatott túl fényes jövő.

Gondolom kellett pár év, míg a sorok rendeződtek, beindultak az új egyesületek, aztán az infókor beköszöntével (pl ezzel a fórummal is, valóban) önállósodásba kezdtek a teljesítők

 

Nekem is ez a fórum adta a végső lökést, hogy belevágjak :-)

Előzmény: korbela (68648)
olahtamas Creative Commons License 2019.01.07 -1 0 68651

Ennek a fórumnak a megjelenése is mérföldkőnek számíthat az információszerzéshez!

Én magam innen szedtem a legtöbb információt, ami sokat segített az ÚT lekövetésében.

Ezzel párhuzamosan a GPS megjelenése is adott némi segédletet, bár térkép híján elég nehézkes módszerekkel.

Az OKT első nyilvánosan elérhető nyomvonala 2006 májusában vált kattinthatóvá.

Előzmény: hörpölin (68646)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.01.07 0 1 68650

Az a gond, hogy az OKT bejárásról csak a füzetek alapján nem helyes statisztikát így elemezni, mert ha egy családot veszek, akkor ha mondjuk a kampányolás miatt valaki 2014től felfelé kedvet kapott a túrázáshoz, akkor nagy valószínűséggel nem egy éven belül fog jelentkezni a teljesítésben a növekedés, hanem jobb esetben lehet 3-5 év is. Valljuk be, sokan belefognak és aztán abbahagyják, vagy szüneteltetik. Tehát a leadott stemplizett füzetek  eredményét nagyobb átfutásban érdemes nézni, több évre vetítve.

 

Az ami egyértelmű, hogy ha ma hétvégén az ember kimegy az erdőkbe, akkor egyfolytában kiránduló családokba botlik bele. Ez nem volt így régen. És ezt úgy írom, hogy erdő mellett lakom.

Előzmény: hörpölin (68646)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.01.07 0 1 68649

Butaság, már megbocsáss.

A 90es években elég sok pénz szabadult ki. Akkor jött a multi-éra és nagyon sok embernek lett lehetősége külföldre menni. 

A 2008as év válsága okozta pénzhiány préselte vissza az embereket abba a helyetbe, hogy inkább itthon keressenek olcsó kikapcsolódást. 

Ezt lovagolta meg idehaza 2010től a kormány és ugyanez volt Spanyolországban is.

Arról nem is beszélve, hogy már bocsánat, de az a csendes döglődés, ami az MTSZ-t és a túraútvonalak fejlesztését illette csak egy szűk körben tartotta a túrázást. Nem volt semmi közösségi marketing, semmi kampány. sőt illetékes olvtársék jól magukra is zárták az ajtót, bezárták a pecsétszekrényt, hogy más ne férjen hozzá.

 

Azt tudnod kell, hogy a túrázás sajnos elég csúnyán összefonódott a politikával. Az 50es években a túraegyletek többekközt azért is jöttek létre, hogy az erdőbe se lehessen kimenni felügyelet nélkül szabadon dumcsizni. Sőt, nem egy MTSZ funkcinak az volt a feladata, hogy az érlelődő közösségeket szétverje.

Nézz utána ennek Szádeczky-Kardoss Gézánál.

Hogy ez a háttér miért fontos- hát csak azért, mert ez is magyarázat arra, hogy a 70es évekbeli felfutás után a rendszerváltást követően miért került perifériára ez az ágazat. 

Előzmény: korbela (68648)
korbela Creative Commons License 2019.01.07 0 1 68648

Én úgy vélem, hogy az OKT teljesítések mélypontjára a 90-es évek elején a rendszerváltás a magyarázat. Az emberek legkisebb problémája volt, hogyan is tölthetnék hasznosan a szabadidejüket. Aztán az új viszonyok konszolidálódásával a mozgalmat teljesítők száma is visszatért a korábbi értékekre. A Másfélmillió sorozat hatása sokrétű: az egyik, amit az én saját példám is igazol. hogy akik gyerekkorukban látták a sorozatot, azok felnőtt korukban (akár a harmincas éveikben, akár a negyvenesben, vagy később) indulnak el, amikor a személyes élethelyzetük lehetővé teszi.

Előzmény: hörpölin (68646)
jzp2107 Creative Commons License 2019.01.07 0 0 68647

nekem a 2017-es kiugróan magasnak tűnik (persze egy évből nehéz ezt megítélni)

2018-as adatok megvannak neked? (kinek, ha nem az ellenőröknek)

ha az 300 feletti, akkor biztos hogy volt a kampánynak köszönhető növekedés (és még lesz is, rengetegen írják hétről hétre a FB-on hogy mennek, lehet hogy csak 2020-ra fejezik be és majd akkor válik láthatóvá..)

amit viszont a 1.5millióról írsz, az érdekes (hogy nem okozott növekedést)

 

95-től viszont az internet még nem jöhetett szóba (az akkori munkahelyemen pl még betárcsázós net volt - döglassú)

én inkább úgy olvasom ezt a diagramot, hogy hosszú éveken keresztül stagnálás volt (évi 80-100 teljesítés)

90-95 között volt egy rendszerváltás utáni visszaesés

96-tól visszaállt a korábbi 80-100 közöttire és 2003-tól látom én a növekedést (ez már valóban lehet az infó miatt)

 

 

nagyon kíváncsi lennék a 2018-as számra!

Előzmény: hörpölin (68646)
hörpölin Creative Commons License 2019.01.07 -1 1 68646

"igazából csak azon lamentáltam, hogy a mostani OKT létszámbővülés egymagában a füzet eredménye-e, vagy kellett hozzá a többi felhajtás (kezdve a focimeztől a mindenféle fotó- meg egyéb kiállításon át a növekvő médiamegjelenésig)"

 

Erre a kérdésre egyszerű választ találni, elég csak megnézni az MTSZ által közzétett OKT teljesítők számát éves bontásban. Sajnos a képet nem tudom innen feltölteni, de megadom a linkjét:

http://mtsz.org/images/staticfilesimage/kunos/OKT_1961-2017.jpg

 

 

Ebből a hasábdiagramból látható, hogy a kéktúrázási mélypont 1995-ben volt, mindössze 37 teljesítéssel, míg azóta szinte töretlen a trend, 2017-ben már 284 volt a teljesítések száma. Tehát nyugodtan levonhatjuk a konzekvenciát, hogy az MTSZ kampányának vajmi kevés volt a hatása a teljesítések számára egyelőre. Nem vezetek statisztikát arról, hogy mennyi az OKT teljesítésének átlagos ideje, de értékeléskor általában rápillantok a személyes adatok oldalára is az igazolófüzetben, ahová általában be szokták írni a delikvensek a teljesítés megkezdésének idejét. Úgy látom, átlagban 4-8 év a teljesítés, de persze ebben óriási szórás van mind lefelé, mind pedig felfelé. Tehát az MTSZ 2015 körül megkezdett kampányának hatása valamikor most kellene, hogy megmutatkozzon. Mindenesetre kíváncsian várom a fejleményeket! 

 

És még egy érdekes dolog derül még ki számomra a fent linkelt diagramból. Mégpedig az, hogy a Rockenbauer Pál által készített Másfélmillió lépésnek abszolút semmi hatása nem volt a teljesítések számára! SŐT! A filmsorozatot először 1979-ben vetítették, és százezrek nézték minden részét (egyszerűen azért, mert nem volt más). Akkoriban az éves teljesítések száma száz körül ingadozott, és éppen akkor, amikor a hatásának be kellett volna érnie, csökkent le a teljesítések száma a már említett minimális értékre. 

 

Viszont akkor mi indokolja a '95-ös mélypont utáni szinte folyamatos növekedést? Szerintem az információk növekedése. A mélypont után kezdett elterjedni a zinternyet, egyre több ember talált információkat ebben a témában is. Kedvet kaptak rá, belevágtak. 

 

 

Előzmény: jzp2107 (68637)
annyi baj legyen Creative Commons License 2019.01.07 0 0 68645

Ahogy ki lehet venni a különböző cikkekből, és hozzászólásokból, itt a gombhoz a kabátot eset állt fenn:
először elkészült a pályázat, hogy hány táblát szeretnének állítani, aztán amikor meglett a pénz, nekiálltak kitalálni, hogy akkor mi is kellene, hogy rajta legyen, az útirányjelzőknél is ezért lett káosz, ami persze az mtsz szerint nem káosz, csak a túrázók túl hülyék, hogy átlássák.

Előzmény: Okulare (68644)
Okulare Creative Commons License 2019.01.07 0 0 68644

Köszi, akkor ezek szerint rendesen alábecsültem. Nyilván baromi nagy munka 784 táblaoldalt megtölteni valós, hasznos, az adott helyhez kapcsolódó információval. Lehet, hogy ezt a területileg illetékes természetjáró szakosztályokkal karöltve lenne érdemes elkészíteni, akik a szakmai anyagot, vagy az erre irányuló javaslataikat leírják és csak a grafikai tervezés menne központilag. Bár egy meglévő arculati kézikönyv alapján még az sem ördögtől való, ha a helyi táblákat helyben rakják össze nyomdakésszé. Én egész véletlenül látványtervező vagyok :-) és például a mecseki táblák anyagát szívesen összeraknám társadalmi munkában is. Szép feladat lenne! A kivitelezés lenne nagy és költséges meló, kérdés, hogy lesz-e erre forrás néhány éven belül.

Előzmény: annyi baj legyen (68642)
Mr Long Creative Commons License 2019.01.07 -1 3 68643

Offtopik az PR-DDK vs DDK témában.

 

MTSZ árlistán ez is szerepel "DDK-igazolófüzet" ez a megszűnt mozgalomé vajon? Gondolom nem. Nagy a káosz, persze mindenki tudja miről beszélnek az emberek.

annyi baj legyen Creative Commons License 2019.01.07 0 0 68642

Irányító betonoszlopok – 350 helyen
Indítótáblák – 189 helyszínen
Megközelíthetőséget jelző táblák – 226 helyen
Útirányjelző táblák – 1465 helyszínen, 5962 db táblán, 12 800 sornyi információ
Információs táblák – 503 helyen, 784 táblaoldal

 

http://www.turistamagazin.hu/egyseges-tablak-vezetnek-a-keken.html

Előzmény: Okulare (68641)
Okulare Creative Commons License 2019.01.07 0 0 68641

Az "útjelző táblák" témakörhöz csak annyit tennék hozzá, hogy egyfelől maximálisan egyetértek az információ tartalmuk feleslegességét illetően, ugyanakkor én például azért kezdtem el érdeklődni, utána olvasni a kéktúrának, mert a Mecseken a Fehérkúti kulcsosháznál, (ahová évenként egyszer-kétszer feljártunk mulatni a barátaimmal) egyszer csak megjelent egy ilyen "hány lépcsőzéssel egyenértékű..." tábla.

 

Az ugye látszik, hogy sokkal egyszerűbb volt 120* ilyen egyforma tartalmú táblát kiszórni az egész útvonalon, mint ugyanezt a 120* táblát "megtölteni" értelmes, az adott helyre vonatkozó, ez által 120* különböző tartalmú infóval. De maga a táblázás figyelem felkeltő hatása szerintem az megvan, legalábbis nálam megvolt. :-)

 

*nem tudom mennyi került ki, ez csak egy hasraütéses szám

Előzmény: V43 1279 (68633)
Mr Long Creative Commons License 2019.01.07 -2 0 68640

Van egy hasonló a Mecsekben, de ez jobbank tűnik a kódok miatt. A mecsekinél nyalókás az igazolás és nyáron az egyik háznál nem volt már az üvegben. Írtam emailt, hogy elfogyott, azóta is várok a válaszra :) Na jó, nem várok, de egy böffentés azért jöhetett volna... A DDP-nél megköszönték a jelzést, amikor kivettem az utolsót az üvegből és írtam nekik.

Előzmény: jzp2107 (68639)
jzp2107 Creative Commons License 2019.01.07 0 1 68639

Új év, új túramozgalom (Bükkben)

 

http://karpategyesuleteger.hu/page.php?72

V43 1279 Creative Commons License 2019.01.06 -1 2 68638

Zentralalpen: Fulpmes-Praxmar

 

A Heilbronner hüttében töltött éjszaka estéjén kigondolt utolsó „nyári” (papírforma szerint már őszi) túrám terve zöld utat kapott, így az előző túrát követően a szokásos pár nap kihagyás után útnak indultam, ezúttal a megszokott 4 naposok helyett 3 napra. A túra érdemi része viszont 2 nap alatt zajlott le, összesen 38 km hosszban, jelentős szintkülönbségekkel: az első napon 12, a másodikon 26 km-t tettem meg. Logisztikailag nem volt nehéz dolgom, az első napi szakaszhatár, a Starkenburger hütte eléggé adta magát, ahogyan a második napi is, egy praxmari panzió, ahová két szakasz megtételét követően sötétedés után érkeztem meg. Mindkét hellyel sikerült emailben kommunikálnom, a hüttében nem ígérték meg az egyedül alvást, de emiatt az eddigi tapasztalatok alapján nem voltam ideges. Eső miatt nem kellett aggódnom, nem volt előrejelzésben és gyakorlatban sem. Azért esett erre a szakaszra a választásom, mert a még idénre tervezett Navis-Fulpmes túrával együtt a hiányzó Hippach-Navis és Praxmar-Habichen túrák már egyszerűen leszervezhető (akár kirándulójeggyel is megjárható) 2x4 napos kihívássá vált. Ennek szabadidő, logisztika és szállás/étkezés-oldali leszervezése is könnyebb számomra, így akartam biztosítani magamnak a jövő évre megmarad, összesen 86 km hosszúságú szakaszok különösebb variálás nélküli előkészületeit és majdani bejárását.

A túra egyik kérdéses pontja a Franz-Senn hüttéhez (2. nap első szakaszának vége, mely egyben a másodiknak a kezdete) való letérés volt. Nagyon hasonló szituációval találkoztam, mint a feldkirchi túrámon a Gafadurahütténél: a hütte és az ott megjelölt pecsételés kitérőt jelentett a túraútvonalból, viszont ha nem térek hozzá ki, akkor is folytonos marad a bejárásom, mivel a hütte nem része az útvonalnak, így nem követek el szabálytalanságot. Viszont a feldkirchi túrán egy nap végi, 50 perc alatt gyorsan lejárható kérdésről volt szó, jelen esetben viszont ennél többnek tartottam a kitérőt, arról nem is beszélve, hogy ez az egész valószínűleg kora délutánra esik, előreláthatólag tűző napon végig, két aznap bejárandó szakasz (15 és 11 km) vég- és kezdőpontjára (várható holtpont), ha még világosban akartam Praxmarba érni, akkor eléggé kicentizettnek találtam ezt az egészet. Viszont azt sem szerettem volna, hogy az arany jelvényt, majd „na jól van, egye fene, bejárta, megkapja” alapon adják oda, mivel ehhez túl sok időt, energiát és pénzt fektettem ebbe az egészbe, nem egy ilyen jóindulatú megközelítésre akartam hagyatkozni.

Írtam ezügyben a grazi Alpenvereinnak, személyesen Gert Kienast Úrnak (jelvény ügyben vele leveleztem az első kötet vége után) és meglepő választ kaptam! A magyar gyakorlattól eltérően nem szükséges az összes pecsét lenyomatát megszerezni! Tehát itt nem a pecsét helyett fotóval igazolásról van szó, hanem az útvonalkövető túramozgalomban megengedett egy-egy pecsételőhely kihagyása. Nyilván nem tömeges mértékben, de az én, precízen vezetett füzetemet nézve egy Franz-Senn hüttés kihagyott pecsét bőven belefért volna ebbe. Amúgy a kérdezett Úr Zentralos beszámolóit nézegetve saját példát is tudok erre mondani: a vorarlbergi Totalphütte-Pfälzer hütte szakaszon, ők a Schesaplana után nem a Mannheimer hütte felé mentek, hanem a svájci oldalon leereszkedve a Schesaplana hüttében szálltak meg és másnap a Hochjochnál tértek vissza a Zentral útvonalára. Tehát ez itt egy létező megoldás.

Viszont felmerült az is bennem, hogy ha majd összeszámolom a végén a km-ket, akkor nem akartam 1-1 kilométert levonni a Starkenburger hütte - Franz-Senn hütte és a Franz-Senn hütte-Praxmar szakaszból, ugyanez a gondolatom volt Garafadurahütte előtt egy hónappal korábban. Ez már inkább hitéletbeli megközelítés volt, így összességében arra jutottam, ha nincsen kényszerítő ok (pl. jelentős késés, vihar), akkor meg fogom tenni az oda-vissza kitérőt, lehetőleg zsák nélkül, bevállalva az emiatt keletkező idő és fáradtságbeli többlet ráfordítást.

 

Megszokott 6:55-ös kelenföldi indulású railjettel, szokásos módon „egy seggel” utaztam 7 órát Innsbruckba, előre váltott félárú, 42,8 eurós jeggyel. Pontos vonatról leszállva városi sétára indultam, az állomási aluljáró keleti oldalán jöttem fel és indultam város felé. Rendezett épületek és sűrű villamosközlekedést tapasztaltam amerre jártam a Sill folyó hídján is átkeltem kétszer.

 

1. leszállás Innsbruckban

2. városi séta

3. Sill folyó Innsbruckban

 

Visszatértem az állomásra és az állomás előtti térről 14:45-kor induló busszal indultam el (5,4 eurós teljesárú jeggyel) a túra kiindulási pontjára, a közeli Fulpmesbe. Villamossal is mehettem volna, de nem jártam utána az honnan és milyen feltételekkel használható, így maradtam inkább az ismert keretek között. A belvárost külváros váltotta fel, majd elhagytuk Innsbruckot, a kanyargós úton, helyenként a villamos vágányának közelében gyakran rá lehetett látni a Patschenkofel 2246 méteres (Innsbruck 570 méteren fekszik) adótornyos csúcsára, ezen kívül az észak felőli hegyfal együttesre is helyenként jól rá lehetett látni, az ezen át vezető vasútvonal bejárását terveztem a harmadik napra, a hazautazás előtt. Schönberg im Stubaital (az itteni tájegység neve, Stubai völgy magyarra fordítva) és Mieders falvak után érkeztünk meg 15:10 körül Fulpmes Brücke, azaz híd megállóhoz. A központig vettem meg a jegyet, de itt buszvezető váltás történt, álltunk egy kicsit, én pedig egy hirtelen ötlettől vezérelve leszálltam, jobbnak gondoltam ha elkezdem a túrát innen, ha mondjuk majd a következő túrán Navis felől sietnem kéne, akkor jó lenne ha emiatt a híd-központ hiányzó szakasz miatt nem kéne lekésnem egy buszt, amin egy hazaúti railjet is múlhat. Rendezett házak között egy forrás érintve vezetett az utam a központ felé egy kávézóban egy kedves pultos lány segítségével sikerült pecséthez is jutnom.

 

4. Fulpmes, brücke megállóhely a túra innen indult

5. Fulpmes központja felé

 

A központban lévő kis Spar áruházba tértem be, a magammal hozott ételmennyiség kiegészítése és a soron következő étkezés miatt. Vásárlás után a központban lévő szuveníres bolt bejáratától szemben lévő lépcsőnél ültem le az árnyékba enni és inni. Akinek tehén nyakába akasztható kolompra van szüksége akkor ebben a boltban beszerezheti (de van még sok helyen amúgy ilyen), sok más mellett is. 15:50 körül indultam el felfelé, a város emelkedős utcáin boltok mellett, majd a templom közelében haladva a Schlickerbach patakon átkelve vezetettek az első száz méterek. Fulpmes 937 méteréről kellett a 2237 méteren lévő Starkenburger hüttéig eljutnom, 12 km-es távolságon erre a füzet 4,5 órás szintidőt állapított meg. Hamarosan egy kis úttévévesztés miatt egy másik utcán jutottam feljebb, majd a Plöven városrész szélén, a patak mellett haladva hagytam el a lakott területet.

 

6. Fulpmes központjából a hegyek felé tekintve

7. Patschenkofel adótornyos csúcsa a délutáni napfényben

8. lassan elhagyva a várost

9. lakott terület vége előtt, errefelé ritkaságszámba menő (1-es kötet útvonalán azért több volt) jelzéses táblával az út szélénél

 

 

Emelkedős keréknyomon mentem egyre feljebb, majd ösvényen folytattam ugyanezt. 1250 méteren értem el újra egy keréknyomos utat, egy jó darabig ilyenen haladtam tovább. Szép kilátásban volt részen ezen az úton, keleti és északi (visszafelé) irány felé szinte folyamatosan jó rálátás volt. Valamelyest javultak az elmúlt két túrán a fényképezőm használhatósági mutatói, így most már elsődleges fotózási eszközként használtam. Két felvonónál haladtam el, majd a Frobenalmnál malacokat és kecskéket tekinthettem meg az útszéli karámoknál, itt egy jobbos kanyar következet az útban, majd nemsokára az előzőt egy balos követte a Bruggeralmnál.

 

10. rövidebb ösvényes erdei szakaszon

11. keleti irányú hegyek, a mai nap kilátásában döntő részt "vállaltak"

12. visszanézve észak (Innsbruck) felé

 

Kicsit megálltam pihenni az átmeneti árnyékban, majd a felvonó állomásától pár lépésnyire folytattam tovább az utamat egy következő felvonó kötélpályája alatt áthaladva. Kanyargós, fenyvesben vezető erdei szakasz következett, néhol tehenekkel. A szikrázó napsütés már elfogyott mára, felhős időben gyalogoltam, de ezt nem egyáltalán nem bántam.A következő említésre méltó pont a Galtalm volt, itt gazdasági épület is volt a lakóépület mellett, forrás is van. Innentől már kapu zárta az utat, nagy forgalomra nem kellett számítani. A fenyvesben kanyargó úton még hosszasan mentem. A füzet által említett, térképen nem jelölt 1820 méteren lévő Knappenhütténél semmi életnek nem volt nyoma. Az út során egyre inkább alakult a kilátás az északi, keleti (helyenként a völgyi falvak házaira is rá lehetett látni) és déli irányok felé, dél és délkelet felé a kilátás a havas háromezresekre a Kaserstattalmnál (1900 m) csúcsosodott ki, egy-egy napfény is érte olyankor a távolabbi havas és gleccseres részeket. Délkelet felé a 3277 méteres Habicht, dél felé pedig a gleccseres háromezresek uralták a látóhatárt. Innen egy szerpentines keréknyomon haladtam tovább, majd az egyik szerpentint levágó ösvényt választottam.

 

13. keréknyomon a Galtalm után nem sokkal

14. visszanézve észak-északkeleti irányba

15. kilátás kelet felé, lent Kampl településrész (Neustift im Stubaital része)

16. Habicht csúcsa a Kaserstattalmtól nézve

17. dél felé gleccseres háromezresek zárták a látóhatárt, egy részükkel már Ausztria Olaszországgal osztozik

18. Ruetz patak völgye, háttérben a háromezresekkel

19. visszatekintés északkelet felé a Kaserstattalm után már jóval

 

Az egyre inkább fogyó fényben pillantottam meg a mai úticélomat a füves kiszögellésen fekvő Starkenburger hüttét. A keréknyomról volt egy ösvény, azt választva bőven szürkületben értem fel 20 óra előtt a szállásra. A főépület előtt egy nagyobb melléképület állt, mely ránézésre alvásra volt kialakítva, láttam is egy nagyobb, emeletes ágyakkal teli üres szobát itt, mondom itt szinte biztosan nyert ügyem lesz. Két túrázó éppen akkor nyitott be az épületbe. Pár lépés után értem el a fő épületet, innen szép kilátás nyílott dél felé az Oberbergbach patak völgyére, ahol a másnapi túrám első része fog vezetni.

 

20. közeleg a Starkenburger hütte

21. érkezés a melléképülethez

22. érkezés a főépülethez, látszik, hogy azért nem két négyzetméter az összterület

23. Starkenburger hütte étkezőjének részlete

 

Mint említettem ránézésre semmi akadálya nem volt zavartalan alvásomnak, teljesen rutin dolognak tartottam a továbbiakat, azaz a megbeszélést a ház személyzetével. Az ebédlőben többen ültek, társasjátékoztak, valamint a volt jövés-menés az emeletre is. Az étkező előtt kitett pecséttel nyomtam a füzetembe, majd az ebédlőben egy nővel sikerült beszélnem a személyzet részéről. Itt jött a feketeleves, ugyanis többszöri nekifutásra sem voltak hajlandóak az egy szobában több fő mellé helyezéstől eltérni, annyi választásom volt, hogy a főépületben maradok egy kisebb szobában pár emberrel, vagy a melléképületben egy nagyobb hálótérbe. Nem számítottam ilyesmire, főleg a már látot üres szoba miatt sem, de nem tudtam sajnos mit csinálni. Be kellett írnom a turisták könyvébe, azaz lényegében, hogy másnap hová megyek, ezt máshol eddig nem is követelték meg (megjegyzem nem baj, hogy itt ez komolyabban van véve). 10 euró volt egy éjszaka a lágerben, olcsónak olcsó volt, de nem számítottam ilyen negatív fordulatra az elhelyezésemet illetően. Visszatértem melléképületbe, az egyik bejárat után lévő szobában találkoztam az imént érkezett két túrázóval, kértem őket, hogy segítsenek ügyemben, indultak a főépületbe vacsorázni, mondták, hogy rákérdeznek a nagyobb szobára, de gondolom azóta is kérdezik, mert csak reggel láttam őket viszont késői visszatérésük miatt. A kintről kinézett szoba ajtaja zárva volt (senki nem volt ott, egyszerűen valamiért bezárták..), nem volt más hátra, megnéztem az emeleten lévő össznépi lehetőséget. Felérve a hálóterembe szembesültem vele, hogy itt bizony 20+ fő fog aludni, teljesen kizártnak tartottam még a nekifutást is ennek a halott ötletnek (a tátrai Rysy házban egyszer megpróbáltam ezt, nem sikerült), így némi gondolkodás után arra jutottam, hogy a lenti trockenraumba (cipő és egyéb felszerelés tároló és szárító helyiség) ránézésre pont befér egy a fenti matracok közül, reggel meg viszonylag korán terveztem kelni, így járható útnak tűnt, hogy oda vackoljam magam be éjszakára. A gondolatot tett követte, visszamentem az emeletre és egy felső fekhelyes matracot kiemelve a fakeretből levittem a kis helyiségbe. Ezek után összeszedtem a főzős cuccot, majd a kinti ablakpárkányban sütöttem meg a vacsorára szánt szalonnát, ezek után a gyér térerő által telefonáltam, majd visszamentem a lehűlt levegőről az általam befoglalt helyiségbe. A fürdés csapból történt, meleg víz azért szerencsére volt. Bőven elmúlt 10 óra mire vízszintbe kerültem.

 

24. hálóterem...itt kéne aludnom?! Hát ez felejtős!

25. improvizáció eredménye: fekhely a trockenraumban

 

Nem tudom mikor aludtam el nagy nehezen és azt sem tudom hogy mennyit sikerült, mivel minden apró zajra felébredtem: wc-re és emeletre menő és jövő embertől. Nem szükséges tovább ragoznom: Tirolban a legpocsékabb hely  volt eddig, ahol megszálltam.

 

Az amúgy is gyér alvás-féleséget amit sikerült rövid időre produkálnom, hajnali 4 óra után (???) a helyiségbe való benyitással törték meg, majd 5 óra után még egyszer. Ezek után már megélénkült a ház, de minek keltek ilyen korán, azt nem tudom. Gyanítom dominó elvvel ébresztette fel mindenki a másikat, még azt is aki aludt volna. Aki nálam edzettebb vagy jobb adottságú az ilyen szituációkban, annak biztos nem jelentett ez fennakadást (biztos nem törődik azzal sem, hogy egyedül vagy másokkal egy légtérben kell-e aludnia), de én nem ebbe a körbe tartozok. Meguntam a pihenésre alkalmatlan zajszintet, valamint várhatóak voltak újabb benyitások a maradék itt tárolt cuccokért, így felkeltem. Reggelire a szalonna másik felét fogyasztottam el, majd összepakolás után kicsit sem bántam, hogy el kell indulnom erről a negatív emlékű helyről. Pár képre még felmentem a főépület előtti területre fotózni, a napkeltében szép kilátás volt a reggeli fényekben, majd egy pár perccel előbb érzett szippantós autó (valahogy ugye el kell szállítani a budik végtermékeit innen) mellett elhaladva kezdtem bele a napi hosszú utamba, amely egy emelkedős ösvénnyel kezdődött.

 

26. napkelte

27. kilátás az Oberbergbach patak völgyére, az itt jobbra látható hegyek oldalában túráztam órákig, hátul újabb háromezresek láthatóak

28. ránagyítva a nagybetűs hegyekre

29 . reggel a Starkenburger hütténél, háttérben balra a folytatódó úttal

 

Ez az ösvény felkacskaringózott az aktuális magassági pontra, 2400 méter környékén ezen átbukva az út hegyoldalban folytatódott. Balra egy medence-szerűség feküdt, onnan lefelé pedig a völgy felé lejtett a terep, jobb kézre viszont egy látványos sziklás hegy, név szerint a Schlicker Seespizte (2808 m), aljában vezetett az út, de előtte még a Hoher Burgstall (2611 m) oldalában kellett mennem, ennek a másik oldalában kezdtem meg a túrát nem sokkal ez előtt. A füzet által, a hüttétől 2 km-re említett Schlicker Schartl-nek nem volt semmilyen említése az úton (vagy én nem vettem észre, két emléktáblát láttam az egyik sziklára rögzítve mely két elhunyt embernek állít emléket), az emelkedős ösvényen tovább haladva viszont a Seejöchl-nek, már volt, itt már útjelző tábla is volt. Örültem, hogy az általam kitalált pörgős időbeosztásba még itt a túra elején sikerült beleférni, 8:44-re érkeztem meg ide. A „Tó-nyereg”, amely a lentebb látható tóról kaphatta a nevét egyben elágazás is volt: észak felé az Adolf-Pichler hütte felé lehetett eljutni (az általam távolról egy ideje látott túrázó ezt az irányt választotta).

 

30. visszanézve a hüttére a Hoher Burgstall oldalából

31. Schlicker Seespizte markáns sziklái

32. árnyalatok

33. kilátás észak felé a Seejöchl-től

34. Seejöchl

 

Nagyjából a nyugati irány volt a mapy.cz térképe által kijelölt irány a Gamskogel (2659 m) és a Steinkogel (2580 m) csúcsainál vezetve mutatta a helyes útvonalat. A papír alapú térkép által jelölt út nem egyezik meg a netessel, ott inkább a csúcsok alatt vezető tűnik a helyesnek. Mivel mind szinttel (A Frans-Senn hütte után jókora emelkedő várt rám a Großes Horntaler Jochra, onnan pedig le Lüsensig, plusz még az ez előtt lévő szintek), mind távolsággal (26 km mára) bőven el voltam látva a napra, így nem bántam volna egy percre sem ha ez a két csúcs kimarad a szórásból, mivel úgy gondoltam innen is elég szép a kilátás, nem feltétlen muszáj még a két csúcsot is belevenni (hangsúlyozom a a táv/szint/rendelkezésre álló idő nem éppen legideálisabb viszonyát. Ezek alapján a csúcsok alatt vezető ösvényt választottam, nem sokkal később kiderült, hogy ezt nagyon helyesen tettem. Egyébként kiderült, hogy ez a kijelölt út, nem kell érinteni a csúcsokat. Kis mértékben emelkedős ösvényre tértem rá, szerencsére a mögöttem haladó túrázó nem követett, egyedül tudtam haladni. Szép kilátás vett körbe északi, keleti, és déli irányok felé, a távoli csipkék is jól látszódtak, de a déli havas háromezresek is, szép rész volt ez.

 

35. Seejöchl, délkeleti irányú kilátás

36. továbbvezető út, szerencsére ezúttal a csúcsok alatt

37. tiroli hegyi csendélet

38. visszapillantás észak felé, balra Schlicker Seespizte keleti lefutó vége látható

 

Elhaladtam az említett csúcsok alatt és vártam az onnan érkező ösvényt, de hiába: a Steinkogel keresztje felé csak sziklákat láttam, kitaposott utat nem, szóval úgy néz ki, hogy zsákutcába futottam volna ha nem erre jövök. Nem jött volna jól az ebből adódó késés, ahogyan az egyéb alternatív útra visszatérés sem (sziklák között egyensúlyozni, vagy a jócskán lejtős füves hegyoldalon zsonglőrködni), tehát összességében ráéreztem a helyes megoldásra. Még egy kicsit haladtam tovább és láthatóvá vált az elkövetkező órákon milyen terep vár rám: hegyoldalban hosszasan vezető ösvény bontakozott ki a szemeim előtt a távolban lévő épületre még korai lett volna azt hinnem, hogy a Franz hüttét látom, helyette a Seducker Hochalm épülete vált kivehetővé. Északkeleti irány felé is szép volt a kilátás, nem csak az előbb említett völgy felé. Pár lépés után érkeztem meg egy útjelző táblához, amely megnevezve nem volt, de ez volt a Sendersjöchl nevű pont.

 

39. Sendersjöchl előtt

40. kilátás észak felé, kicsivel arrébb

 

A Franz hütte felé innen fekete besorolású utat mutatott az tábla, ezen kívül az elágazástól nem messze lévő Schwarzhorn (2812 m) felé is mutatott piros besorolású eljutási lehetőséget. Egy pár a a táblától nem messze pihent le, egy kicsit odébb menve leültem egy kicsit. Ücsörgésem közben előztek be, hagytam is őket saját időm kárára egy kis előnyhöz jutni, ki nem állhatom ha valakit/valakiket kerülgetnem kell a túra során, főleg egy ilyen szűk ösvényen. Az egyik drótsodronnyal segített köves részen a szétnyílt szálaknak köszönhetően sikerült elvágnom a kezemet.  A szép kilátás (lassacskán visszafelé nézve a völgy felé is) mellett pár ösvény környékén tanyázó zerge vitt egy kis érdekességet az útba, majd fél 12-re érkeztem meg a már régóta látott Seducker Holchalmhoz. Egy nagyobb faházból álló vendéglátó/szálláshelyre a a völgy (azaz kelet) felőli oldalon lehetett bejutni, a padokon már ott ült az előttem haladó pár az egyik ide tartozó férfivel beszélgetve. Lehetett volna itt enni is (térképen nem jelölt kajalift köti össze a völggyel), én viszont csak pecsételni tértem be, amit meg is kaptam, majd még kértem volna vizet, de a férfi a közeli forrás felé irányított. Így is tettem, a hideg forrásvízből jól esett inni, meg megmosni az arcomat. Mire visszaindultam rövidke kitérőmről az útra látom, hogy a pár elindul, megint nagyon örültem ennek, reméltem hogy maradnék még, de nem, így ismét hagytam nekik egy kis előnyt.

 

41. a túra hegyoldalban folytatódik

42. zergék a hegyoldalban, szívós állatok

43. Seducker Hochalm belülről

44. és kívülről, jobbra jól kivehető a kajalift

 

A ház elé visszaérve látom, hogy a másik férfi a személyzet részéről is kijön a házból és ketten beszélgetnek a ház előtti padon. Nem lehet egy nagyon ideges munka ez, bár tény, hogy hosszas elszigeteltség, még ha az jó levegőn is van, próbára teszi pszichésen az embert. A Hochalm területét egy kis kapun hagytam el, amely a villanypásztoron biztosított átjutási lehetőséget, majd egy kis emelkedő következett, majd a hegyoldalban vezető ösvény jelleg folytatódott tovább. Szemben a Franz-Senn hütte lassan kivehetővé vált és a mögötte tornyosuló hegy és gleccser is egyre közelebb került. Az út azonban nem volt ennyire egyszerű, egy lekerekített „L” alakban vezetett az út, egy patakmeder keresztezése volt a legmélyebb pontja, majd hegyoldalban kellett emelkedőben tovább menni, távolban haladt a beelőzött pár, aki meg előttük járt már nem is látszódott. Ennek az L alaknak a bejárása tartott vagy ¾ óráig, pedig simán látható volt előre az egész, de egyszerűen ennyi volt a szint és táv. Magyarországon sok helyen nem látni ennyi távot előre, erdőhatár felett pedig elég gyakori eset ez.

 

45. visszakintve az Oberbegbach patak völgyének északi végére a Starkenburger hütte felé

46. az út jellege nem sokat változott

47. jó nagy darab látszik előre az útból, végigmenni rajta nem volt 2 perc

 

Hegyi patakokat keresztezve, a továbbra is napsütéses idő által nehezítve érkeztem meg a Franz-Senn hütte és a Großes Horntaler Joch felé vezető elágazást (kb . 2200 m) 13:46-kor, lent a völgyben látótávolságra a hüttétől. Zsákomat egy szikla mellé letéve, füzettel és tintapárnával a zsebemben, kezeimben túrabottal indultam lefelé pecsételni. Eleinte egyenletesen lejtős út egy patakos-sziklás részen kissé odafigyelős út volt, majd szerpentinek következtek és a maradék, völgy szélén vezető ösvényen át érkeztem meg az Oberbergbach patak hídján átkelve (a völgy vége felé szép kilátás) az elágazástól indulásomat követően 25 perc múlva a 2149 méteren álló Franz-Senn hüttéhez. Az alap kőépülethez fából készült hozzáépítés tartozik, a teraszon akadtak vendégek, a hütte épületébe belépve is volt járkálás, jó félgőzzel üzemelhetett ebben az időben a ház. A bejárattól rögön balra lévő pecséttel nyomtam a füzetembe, majd a mosdót is igénybe vettem. Ránézésre kulturált volt, ahogyan a belső tér is amit láttam, szimpatikusnak tűnt a hely, előfordulhat, hogy szabad szoba is akadt volna.

 

48. hegyi patak csobog nyugati irányú magaslatok felől

49. lent már látótávolságban a Franz-Senn hütte

50. Oberbergbach patak völgyének felső része

51. Oberbergbach patak völgyének még feljebbi része a Franz-Senn hütte melletti hídról, balos kanyar után a háromezresek is jobban látszódnának, gondolom a patak vízhozamának egy részét a hó és a gleccserek adják

52.-53. Frann-Senn hütte kívülről és belülről, szimpatikus hely volt

 

De ezirányú kutatásokat nem végeztem, mivel tempósan indultam és haladtam tovább vissza az elágazásig, a papírforma szerint sárga jelzésen, amerre jöttem. Egy túrázó a sziklás-patakos résznél éppen akkor indult felfelé amikor odaértem, lehet egy távolabbi tó volt a cél, vagy egy jelzetlen ösvényen lévő csúcs, térképről ezt nem tudom megmondani. Amúgy lehet kissé csalóka volt a hüttés helyzetkép, mivel a jó időnek és hátralévő jó pár világos órának köszönhetően még jó pár irányba kóborolhattak a házban megszálló vendégek, mire leszállt az este, lehet hogy már a félgőz helyett a telt ház irányába mozdult el a ház foglaltsága. 14:40-re értem vissza az elágazásban hagyott zsákomhoz, tehát közel egy órába telt a 2x1,1 km-es kitérő+pecsételés+fotózás. De legalább így már teljesen patent az adminisztráció és láttam eggyel több alpesi házat is. Durva emelkedők sorozata vette kezdetét, eleinte szerpentines ösvényen. Több szembejövő csapat is érkezett, az egyikben egy túrázó nem tartotta jó ötletnek, hogy 3 órakor vágok neki a maradék közel 10 km-nek Praxmarba (ők onnan indultak napközben és mondta, hogy nem könnyű a Horntaler Jochból lefelé vezető út. A füzet szintmetszete is elég meredeket jelez ott, de nem gondoltam semmi olyanra ami akadályozna), mondtam neki, hogy ez nálam normális. Nekem meg a ráérős osztrák tempó a szokatlan. Hát ez van. A szerpentines rész után egy kisebb darab egyenesebb rész után ismét kanyargás következett, majd újra valamivel meredekebb emelkedők. A felfelé utamat szép kilátás kísérte, de érezhetően kezdtek „elfutni a lovak” belőlem, többször is meg kellett állnom viszonylag rövid időn belül. Ekkor már ugye jócskán túl voltam a felén, az első szakaszon is, ekkor már gyakran csökken a lendület, főleg ha jókora szint is társul hozzá.

 

54. visszafelé igyekezve az elágazás felé, egy (sziklás) hegyi patakos résznél

55. Franz-Senn hütte mögötti háromezres, gleccserrel

56.-57. felfelé a Großes Horntaler Joch felé

 

A jobbra lévő gerinc-féleség egyre közeledett, de korántsem volt kapkodós az út, a füves részt felváltotta a köves és sziklás terep, a Horntaler Joch előtt közvetlenül már elég nyögvenyelősen haladtam, de végül 16:39-re megérkeztem a 2812 méteren fekvő Großes Horntaler Jochra. A sziklás nyeregben ledobtam a nap felé a táskám hátulját és az ingemet száradni, én pedig árnyékba vonultam pár falatot enni és pihenni. Nem a legkisebb kihívások közé tartozott idáig feljönni reggeli kiindulópontomról. A keleti irány felé ahonnan érkeztem szépen látszódtak a napfényben a hegyek, nyugat felé a következő völgyet követő következő hegycsoport zárta a látóhatárt némi ellenfényben.

 

58. közeleg a nyereg

59. visszafelé nézve a Großes Horntaler Jochról északkelet felé

60. látvány nyugat felé

61. Großes Horntaler Joch

 

Nemsokára elindultam lefelé a kőtörmelékes kanyargós lejtős ösvényen, valóban igényelt némi odafigyelést, lejjebb érve kissé megkönnyebbültem amikor elhagytam ezt a nem túl lépésbarát részt. Jobbra felfelé nézve a Hoher Villerspitze 3087 méteres csúcsa nézett vissza rám, térképen nincs jelölt út fel rá, ránézésre gyakorlatilag sem hinném, hogy lenne. Az oldalvölgy amiben ereszkedtem lefelé, főleg jobbról jókora, a hegyről letöredezett sziklákkal volt sűrűn teletűzdelve, egyedüllétemet ezúttal is egy mormota füttyögése kísérte. Nemsokára látszódott a fővölgy vége a déli irány felé, amelybe egy másik völgy csatlakozott délnyugat felől, a kettő közötti jócskán nagy szintkülönbséget kihasználva pedig vízesés folyt.

 

62. Hoher Villerspitze

63. visszanézve a törmelékes terepen vezető ösvényre, nem bántam, hogy hamar letudtam

64. mormota, hegyi túráim során már sokadszorra

65. visszatekintés

66. a völgyben Lüsens látszódik, a kép közepétől balra pedig Praxmar házai vannak a távolban, a magas határoló hegyeknek köszönhetően árnyékban, holott a Nap még bőven fent van

67. Lüsens, zoomon át

68. a Mlech patak völgyének vége felé nézve, jobbra vízesés látszódik a fentebbi völgy felől a Melach völgyébe csobogó vízzel

 

Minden naplementéhez közeli fényviszonyok között szép látvány volt, bár már eléggé a pihenésen járt már az agyam. Jobbra fordulva ismét egy érdekes látvány tárult elém: 18 óra múlt, de a magas határoló hegyek miatt, a távolban feltűnő Lüsens és Praxmar települések már árnyékba borultak, én viszont még jócskán napon haladtam egy jó darabig a Lüsener Villerspitz füves oldalában és pár vízfolyások által kivájt árkon átkelve. Alig vártam, hogy végre én is elérjem az árnyékot, a kanyargós ösvény 2130 méter után bő 150 méter szintet vesztve kelet felé fordult, majd vizenyős talajon értem el az erdőhatárt egy legelő kerítése után. 1930 méteren elágazás volt, haladtam is tovább a helyes irányba,1850 méternél egy utolsó keleti irányú fordulás következett, előtte már karnyújtásnyira volt előttem Lüsens.

 

69. végre árnyékban az egész napos égető napsütés után

70. Lüsens karnyújtányira, észak felé még látható a napsütés

 

A völgyben futó köves útra érve, majd utána pár lépést megtéve, a Melach patakon átkelve érkeztem meg 19:30 magasságában a festői Lüsensbe (1634 m). A kis falucska fő épülete a templommal egybeépült vendégház, amúgy az ember 2 keze bőven elég rá, hogy összeszámolja a lakó- és egyéb gazdasági épületeket. Már távolról meglátva a szívembe zártam a kis ékszerdobozt, ez az érzés ott tartózkodásom alatt csak még inkább megerősödött. Nem lett volna rossz, ha összejön az itteni szálláshelyen, a templommal egy épületben lévő Alpengasthoz Lüsensben való alvás, de erre nem kerülhetett sor, mert pont a mai napon tartottak szünnapot (szerencsére praxmari szállásom is bőven megfelelt a célra). A kis faluba tömegközlekedéssel nem lehet eljutni, tehát a világvége érzés emiatt fokozottabb volt. A csereháti Perecsére sem jár gyakran busz, de az elvi lehetőség ott meg van, itt viszont nincs.

 

71. érkezés Lüsensbe

72. Melach patak hídjáról észak felé nézelődök

 

Egyre fogyatkozó fényben készültek fényképeim, majd a a templom melletti ösvényre tértem rá és a nyugati irányú hegyek aljában, egy nagy rét szélén folytattam az utamat. Lüsensből Praxmar felé van aszfaltos út, de én jól elvoltam az ösvényen is, az aszfalt amúgy is kerülővel vitt volna, plusz távokra a közelgő sötétség és a hangsúlyos fáradtság miatt sem volt szükség. Útközben meg-megálltam, a keleti irányú hegy oldalában a Schönlisensbach pataknak szép vízesése látszódott.

 

73. Schönlisensbach vízesése

74. visszanézve az idilli Lüsensre

 

Elérve újra az erdőt, a patak eltávolodott mellőlem és a fenyőerdőben haladva hamarosan teljesen rám sötétedett. Praxmar fényei viszont már nagyon közel voltak, nem sok híja volt a még világosban érkezésemnek. 20:18-ra értem a buszfordulóhoz, majd egy nagyobb gazdasági épület úton balra az Alpengasthof Pension Praxmar nagy épülete következett (három itteni szálláshely közül az egyik, elég borsos árakkal), én azonban a pár házzal arrébb egy kis mellékutcácska végében található Pension Villerspitze szálláshelyre tartottam.

 

75. érkezés Praxmarba

 

Érkezésem előtt a házigazda úr meg is látott és mire odaértem nyitott ajtó várt, feleségével együtt kedvesen fogadtak. Első ránézésre is szimpatikus helyet a házigazdák kedvessége is fokozta, de legdöntőbb dolog a fain, tágas szoba volt, amelyhez asztal ülőgarnitúrával, valamint konyha (!) és fürdőszoba tartozott! Jó szívvel hagytam itt másnap reggel a 24 eurót ezért a remek szálláshelyért, ami Tirolban szinte kivételesen jó ár-érték aránnyal rendelkezett azok közül amerre eddig jártam. Vacsorám nem volt valami számottevő, pár falatot ettem egy összenyomódott kakaós csigából, utána csokit ettem. A fő dolog amit a pihenés mellett vártam az a fürdés volt, ebben sem csalódtam, kellemes volt. Az ágy kényelmes volt, meg voltam vele elégedve. A konyharészben edények is rendelkezésre álltak, azon gondolkoztam, hogy ha jövő évben jövök majd ide lehet csinálok egy jó vacsorát is reggelit majd mielőtt a tervek szerint az utolsó Zentral 2-es kötet túrámra (Praxmar-Habichen) indulok innen. Az elméletemet az is megerősítette, hogy bőven elég akár Innsbruckban is bevásárolni, nem kell otthonról cipelni az alapanyagokat hozzá, mivel az első nap úgyis az utazással fog telni. E kellemes gondolatokkal kísérve dőltem le, egy darabig még nézegettem a földszinten begyűjtött szórólapokat, majd a másnapi utazásomat néztem át ellenőrzésképpen, majd eltettem magamat holnapra.

 

Nem kellett korai időre vekkert húznom , 8 óra körül keltem ki az ágyból. A 9 órakor induló buszig hátralévő óra egy részét reggeli frissítő fürdőre, pár falat evésére, összepakolásra és pár kép készítésére szántam. Lementem a földszintre, a hölgynél fizettem és pecsételtem, majd útra keltem és a tegnap este megismert úton, amely kb 150 métert sétát jelentett, tértem vissza a buszmegállóan, ezúttal világosban. Fél 9 környékén sütött be a völgybe a nap, tehát kevesebb mint 10 napsütéses óra van itt ilyenkor szeptember közepén, már ha süt a nap. Rajtam kívül egy idősebb, a nagy praxmari szálláshelyről induló pár várt a buszra, ránézésre pedig nem tűntek tömegközlekedő alkatoknak.

 

76. ébredés után nem sokkal a szuper praxmari szálláshelyemen

77. az esti forgatókönyv fordítottja a szálláshelyem teraszáról: felkelt a Nap, de még nincs elég magasan hogy besüssön a völgybe

78. Pension Villerspitze, remélem jövőre is meg tudok itt szállni

79. a jövő évi tervek szerinti utolsó Zentral 2-es kötet túrám kiindulópontja a Satteljochon át a Neue Pforzheimer hütte felé

80. Praxmar széle és az Alpengasthof nappal

81. közlekedési lehetőségek Praxmarból: láttam már jobbat (Tirol más részei) és rosszabbat is (Stájerország)

 

A busz minimális csúszással indult, a 2,9 euróra kerülő Gries im Sellrain faluig szóló jegyem megváltása után az első ülésre foglaltam helyet. Szép vonalvezetésű, legelők és házcsoportok mentén vezető úton érkeztem meg a hosszú tornyos templomos faluba, amelyhez Lüsens és Praxmar is tartozik közigazgatásilag. A központban a templomnál szálltam le egy ¾ óra pihi következett, a busz addig tett egy kanyart Kühtai felé, majd ugyanarra a járműre szálltam fel, csak 10:05-kor. A rendelkezésre álló időt fotózással és a kis Spar üzletben való vásárlással és azt követő evéssel, ivással töltöttem.

 

82. templom Gries im Sellrainben

83. Gries főutcáján

 

Voltak jócskán a központban, tömegközlekedve, autóval, motorral, biciklivel és gyalogosan is, volt élet. Sport és ruházati boltok is voltak a vendéglőn kívül itt. Jövőre ha érkezek Praxmarba akkor az első railjettel az utolsó (azaz napi 2. buszt) érem el, amúgy csak eddig a Gries nevű faluig tudok eljutni, feltéve ha addig nem változik rossz irányba a menetrend (biztos meg lehetne beszélni a praxmari házigazdákkal, hogy eljöjjenek értem kocsival, de ez inkább maradjon B terv). Ismét kis csúszással érkezett meg a busz, sikerült ezúttal is megkaparintanom a számomra legjobb, első ülésen való utazást. 5,4 euróba került Innsbrucukig a teljesárú jegy, tehát Praxmartól Innsbruckig bő 2500 forintba kerül ez a nem túl nagy távolság. Ha nagyon akartam volna akkor Kematen in Tiroltól vonatozhattam volna, de ez az elkerülhető átszállás elmaradt. A völgyben vezető kanyargós úton egy-két motoros hajmeresztő manővereket művelt, szerencsére a fiatal de rutinos buszvezető rendben le tudta kezelni a helyzeteket. Sellrain fal után a már említett Kematen következett, majd utána az előbbinél nagyobb Völs. Innsbruckba érkezve a városi forgalmas utakon elszenvedett a járat pár perc késést, így a 11:08-as Seefeld im Tirolig közlekedő személy esélytelenné vált, ezzel nem volt gond, amúgy is a 12:08-assal terveztem menni, mivel az megy végig a határig, Scharnitzig.

 

84. úton Sellrain-Kematen között, ilyen körülmények között vagánykodtak a motorosok

85. újra sík területen, a vasút mellett vezet az út Kematan-Völs között

86. Innsbruck táblafotó is begyűjtve!

87. Innsbruck állomáson, a képen látható Talent (Flirt helyett az ÖBB ebből vásárolt be) típussal utaztam Scharnitzba

 

A rendelkezésre álló időt főleg vasúti témájú képek készítésével töltöttem, majd kényelmesen elértem a kiszemelt vonatot. A vonal Innsbruck Westbahnhofnál ágazik el észak felé, majd meghökkentő vonalvezetéssel az északi irányú hegyek oldalában kanyarog, majd Seefeld im Tirol előtt fordul élesen északi irány felé, majd utána az északkeleti irány a mérvadó a Scharnitz előtti nagy ívig, ahol újra észak felé fordul. A szép hegyi környezetben vezető vonal tetszett, megérte erre is elutaznom, mint kiderült eléggé borsos árú településeket érint a vonal, akár nyaralásról vagy síelésről van szó. Scharnitz állomáson a Talent motorvonat irányt váltott, (a vonal folytatódik tovább Németországban, sőt Garmisch-Partenkirchen után egy darabig újra visszatér a domborzat miatt Ausztriába, korridor vonalként), majd pár perc múlva (egészen pontosan az érkezést követően 6 perc után) indult vissza a vonat Innsbruckba, visszafelé is volt mit nézni az ablakokon át.

 

88. Scharnitz állomáson

 

13:57-re értem vissza Innsbruckba a tartalmas utazást követően, az aluljáróban lévő Mpreis üzletben vettem hazafelé útra étel és italt, valamint Nutella ellátmányt. A 14:17-kor a bécsi reptér és a Pestre közlekedő dupla szerelvény railjet pontosan indult, ismét szép volt nézegetni az északi irányú hegyeket, ahogyan ezt már tettem párszor amikor errefelé utaztam. Eseménytelen utazás következett Németországon és Salzburgon át a bécsi főpályaudvarig, ahol továbbra is maradtam az első vonatban, ugyanis még a nyári hónapokban ennél a vonatnál (utolsó railjet Magyarországra) ez indult Pestre a hátsó pedig a bécsi reptérre. A megszokásból utazás itt most megbosszulta magát, ugyanis ezúttal pont fordítva volt, az első vonat ment a reptérre…erre már csak az indulást követően a hangos utastájékoztató megszólalása után lettem figyelmes, de ekkor már késő volt. Tehát nyertem egy bónusz utat a bécsi reptérre így, a kalauzhoz mentem gyorsan, megnézte, hogy volt lehetőség korrigálni: a reptérről visszafordulva egy Innsbruck felé közlekedő railjettel visszaértem még időbe a főpályaudvarra és a tényleges utolsó vonatot, a Bukarestbe induló Dácsia nemzetközi gyorsot még elérhettem. Szerencse volt, hogy szabadjeggyel utaztam, így nem merült fel emiatt plusz költség. A bécsi „körvasúton” haladva elhaladtunk a Kledering hatalmas teherpályaudvar feletti hídon, búsan néztem a számomra megfelelő irány távolodását. A Duna hídján átkelve lakott területen majd ipari üzemek mentél vezetett az utazás, majd negyed órás út után érkeztem meg a föld alá épített többvágányú Flughafen Wien állomásra.

 

89. Salzburg, vezérlőkocsi a színes erkélyes háznál, avagy egy nagy állomást határoló épületnek nem kell feltétlen egyhangúnak lennie

90. bónusz utazás a bécsi körvasúton, éppen a helyes irány felett haladunk át a Kledering teherpályaudvarnál

91. Flughafen Wien, nem tervezett kitérő

 

Nem sokkal később be is állt a peronhoz az innsbrucki railjet, rendben vissza tudtam vele térni a főpályaudvarra. Nem bántam volna, hogy ha elmarad ez a vargabetű és nem vesztek egy órát, de legalább erre is jártam. A főpályaudvar aluljárórendszerén át a Südtiroler Platz felé vettem az utat, ahol egy bejáratott helyen vettem egy saláta, sült krumpli és összekockázott rántott húsból álló Schnitzel boxot, 4 euróért. Mire elkészült a vacsorám már sietősebben kellett lépkednem, mivel nem éppen két perces séta a hely és az állomás peronjai közötti táv. Rendben elértem a Dácsiát, sőt szokatlan módon 10 perces késéssel sikerült csak elindulni. Az utazóközönség nem volt vészes a termes kocsiban, melynek szolgálatatását Kelenföldig vettem igénybe, ahonnan buszoztam még egyet hazáig.

jzp2107 Creative Commons License 2019.01.06 0 0 68637

> nem a Felügyelő Bizottság, hanem a Facebook rövidítése

 

:-)

helyes, csak precízen, mert még a kákán (kk-n) is..

 

ttúra-s tömegek:

igen, erre gondoltam

amíg valami nem divat, addig csak a megszállottabbak mennek, azok meg valamiért alázattal közelítenek a dolgokhoz

aztán jönnek a szélesebb tömegek, ott meg már lesznek sokan, akik nem

(különben csúnya önző dolog részünkről nem örülni a szélesebb tömegeknek, hiszen ezen túrák ugye pont abból a célból volnának hogy minél többen bejárják körbe az országot, a hangoskodó szelfizgető egyedek is csak átélnek 1-2 életreszóló élményt és akkor már nem volt hiába.. ennek ellenére azért néha igen nehéz őket elviselni :-(

 

 

igazából csak azon lamentáltam, hogy a mostani OKT létszámbővülés egymagában a füzet eredménye-e, vagy kellett hozzá a többi felhajtás (kezdve a focimeztől a mindenféle fotó- meg egyéb kiállításon át a növekvő médiamegjelenésig)

valószínűleg kellett, és akkor az új DDK füzet semmit nem fog befolyásolni

(hacsak nem fog idén a csapból is a DDK folyni, bár akkor lesz némi zavar -akiknek mondjuk a dupla pecsételés/dátumbeírás sem érthető-, hogy micsoda, több kéktúra is van? :-)

 

Előzmény: annyi baj legyen (68634)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!