Keresés

Részletes keresés

szenyor Lopez Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19499

Igen, ebben teljesen igazad van. Engem is érdekelt a bio gazdálkodás, de egyszerűen nincs róla elérhető info csomag. Mert innen-onnan lehet szedegetni információkat, de igazán jól összeszedve sehol sem láttam. Emiatt nem is merek megpróbálkozni vele. Prohászka pedig valóban régi, de amiatt, mert a legelejétől a legvégéig bemutatja a borkészítést, jó alapmű a témában kezdőknek. De biztos, hogy volna hova fejlődni... Pl. a szőlő fajtákból is rengeteg új jött be, azokról nyilván nem tud szólni.

Előzmény: jorgecosta (19498)
jorgecosta Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19498

a Prohászka könyv nekem is a kezembe került. de mondjuk jó lenne, ha lenne a polcokon olyan könyv is, amiben van színes fénykép. na meg aktuális trendek, eredmények. most megversenyeztetem ezekkel, hátha valami újdonságot is ki tudok hámozni:

http://www.amazon.com/gp/product/1934259608?psc=1&redirect=true&ref_=od_aui_detailpages00

http://www.amazon.com/gp/product/0520276892?psc=1&redirect=true&ref_=od_aui_detailpages00

 

mondjuk árban sem ugyanott vannak ezek a kiadványok.

 

aztán van ilyenem is:

http://bookline.hu/product/home.action?_v=Barocsi_Zoltan_szerk_Lorincz_Andras_A_szolo_metszese_es_zoldmunkai&id=98282&type=22

http://bookline.hu/product/home.action?_v=Sz_Nagy_Laszlo_Benyei_Ferenc_Lorincz_Andras_Szolotermesztes&id=26514&type=22

http://bookline.hu/product/home.action?_v=Szoke_Lajos_szerk_Bioszolo_biobor&id=20648&type=22

 

nem tudom, mit számít a kiadási év, mert mindegyik hemzseg az olyan statisztikáktól, amelyek utolsó adata a 90-es évek ELEJÉRŐL származik, szóval úgy 20-25 éves.

a bioszőlős könyv talán a legbotrányosabb, sokszor szinte megpróbál lebeszélni a bioművelésről vagy azt másodlagosnak állítja be, miközben erre halad a világ (egy része), de minimum fenntarthatóság felé (bármit is jelentsen ez). továbbá: nem emlékszem amúgy, hogy bárhol, bármelyikben előfordulna a biodinamikus szemlélet egyáltalán említés szintjén.

 

szóval jó a Prohászka is, de mintha volna lemaradás az irodalmi kínálatban is idehaza.

 

Előzmény: szenyor Lopez (19492)
forgione1 Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19497

Ez remek bogyózási ötlet:-)

 

Viszont a pálinkáról jut eszembe, hogy a saját törkölyéből főzött pálinkából lehet e beleönteni a borba. 

Mármint az a kérdés, hogy az ízekben nem okoz e kavarodást. Mert jellegtelen ízű pálinkával lehet emelni a bor alkoholtartalmát és ezzel emelni az eltarthatóságát.

 

 

Előzmény: pikubá (19476)
granov Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19496

Kevéske rutinnal kékfrankosra, ősöktől hallottak alapján:

1 hét a kádon, ezalatt szépen el is forr általában.

Első fejtés karácsony környékén. Addigra szépen letisztul.

 

Innentől saját: egy évesen kifejtem üveg ballonokba majd még egy év, utána palackozás és fogyasztás.

Egyenlőre ízlik. 

Most vettem savmérő csomagot kíváncsi vagyok az eredményekre hétvégére tervezem a pincemunkákat.

Illés Ferenc Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19495

Sziasztok! Eddig csak olvastam a fórumot, de most veszem a bátorságot, hogy hozzászóljak az aktuális témához. Szerintem a Prohászka könyv a borászok imakönyve, nekem 3 kiadás is megvan. A derités szerintem nem maradhat el, a forrás leáltakkor aktuális. A szürést én nem nagyon díjazom, de nem kizáróok. A palackozás szerintem a második fejtéskor aktuális kb február, de ez csak az én véleményem!

saja75 Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19494

Köszi mindenkinek a hozzászólásokat.

Mint írtam első boros vagyok. Olvasni olvastam -szerintem- sokat a témában, de mindenütt azt láttam, hogy a bornál vannak kezelések: derítés, fejtés, szűrés stb. És ennyi. Arról, hogy vmelyiket el lehetne hagyni, vagy vmilyen bornál inkább ..xy javallott, nem írnak, kivétel ha borbetegség, vagy borhiba van.

Én a vörös boromat leginkább a mostani állapotában palackoznám le, hosszabb tárolásra. Palackoznám, mert abban szerintem -jó és helyes palackozás esetén- kevésbé fog változni az íze, mintha továbbra is hordóban tartanám.

De itt merül fel a kérdés: ha most csak lefejtem és úgy palackozom, lehet a kelleténél több finom anyag marad benne. Akkor most derítsem, vagy szűrjem meg? Ha derítem, akkor az még több nap is lehet- ha jól tudom; ha szűröm, akkor meg lehet túl sokat veszek ki belőle! 

És igen, még alapkénezés nem volt. De megmérem a kén tartalmát és annak megfelelően kénezek.

Tudom nincsen tuti válasz, csak sok éves tapasztalatok.  És kíváncsi vagyok a véleményetekre is, Ti hogyan csinálnátok? 

syntaxerror Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19493

köszi, ezt akkor megnézem magamnak (ha minden igaz jövőre készítem az első boromat :) )

Előzmény: szenyor Lopez (19492)
szenyor Lopez Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19492

Igen, csak nekem sokkal régebbi kiadás van meg.

Kíváncsiságból belelapoztam, hogy mit mond az első fejtésre. Minél korábban célszerű, viszont savas bort érdemes tovább seprőn hagyni, mert az almasavbontásban szerepe van. Hmmm a tavalyi borom savas volt és nagyon korán fejtettem. Lehet, hogy ezért lett savasabb, mint szokott? Érdekes. Viszont baromi hamar letisztult a korai fejtésnek köszönhetően ;)

Előzmény: syntaxerror (19491)
syntaxerror Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19491
Előzmény: szenyor Lopez (19490)
szenyor Lopez Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19490

Nincs tuti recept. Baromi sokmindentől függ, hogy mikor mit kell csinálnod. Pl. ha törésre hajlamos a borod, több kén kell neki, mint normál esetben. Ebben nagyjából mindenki egyetért. Amikor hiba van egy borral: savszegény vagy túl savas vagy a sokféle borhibából bármelyik előfordul, akkor létezik minimum egy, de néha többféle megoldás. Ilyenkor lépni kell valamit.

De látod a fejtés időpontjában már nem feltétlenül egységes az álláspont. És mindenkinek igaza lehet, mert ha két hét után is lefejtheted és két hónap után is. Hibát egyik sem fog eredményezni, max némileg másfajta bort. De mivel nem csinálod mind a kettőt, ezért nem tudod mit hagysz ki :) Nekem volt már nagyon későn fejtett borom is, abból sem lett baj. 

A mikor palackozzak is egy olyan kérdés, hogy milyen bort akarsz majd fogyasztani: hordóban érlelt vagy frissen lepalackozottat. Te döntésed. Nyilván függ a szőlő fajtájától is -ezáltal vannak megszokások, kvázi sztenderdek-, de néha lehet, hogy épp azzal teszel jót a borodnak, ha szembemész a szokásokkal. 

Tényleg ajánlom a Prohászka féle könyvet megvételre, mert ott a szőlőműveléstől a borkezelésig szépen le vannak írva a lépések. Egyszer érdemes átolvasni az egészet, aztán utána csak annál a résznél nyitod ki, ahol épp tartasz. Össze fog állni a kép.

Előzmény: saja75 (19488)
yacek75 Creative Commons License 2015.10.08 0 2 19489

fejtés témaköre:

én úgy szoktam, hogy a durva seprőről hamar lefejtem. nem várok 1-2 hónapot,  hanem max egy hetet.

persze ez attól is függ,hogy volt-e nyálkázva. meg hogy milyen szőlő. meg hogy milyen bor a cél . :-)

a lényeg viszont a finomseprőn tartás, hogy az élesztők autolíziséből még plusz aromaanyagok keletkezzenek.

véleményem szerint ha hamar , még zavaros állapotban van az első fejtés, akkor utána több a finomseprő, azaz még hatásosabb a finomseprőn tartás.

nem tudom mennyire volt érthető... :-)

 

 

saja75 Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19488

Köszi,

szoktam olvasni, de sajnos nem állt össze a "kép".

Előzmény: gyfa50 (19487)
gyfa50 Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19487

A szolo.blog.hu oldalon RAMBO -tól sok jó tanácsot kapsz.

Előzmény: saja75 (19485)
pikubá Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19486

Deríteni akkor kell, ha zavaros,vagy ha siettetni akarod a tisztulását.A derítő anyag megköti a még lebegő részecskéket,é leülepedik vele a hordó aljába.

Fejteni akkor lehet amikor -mint már írtam- letisztult.

Szűrni akkor kell, ha zavaros.

Szerintem várd meg még magától letisztul,aztán fejtsd,vagy akár palackozhatod is.

A palackozáshoz nem értek, de tudtommal a hordóban fejlődik,érik a bor,tehát döntsd el,hogy

1 hónapos, vagy 1 éves bort szeretnél palackban.

BORÁSZOK !  Javítsatok ki, ha félre informálom a fórumtársakat ! :):)

 

Előzmény: saja75 (19485)
saja75 Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19485

Sziasztok,

nekem is lenne kérdésem, mint első boros.

Vörös bornál forrás megállt, és már hordóban a bor. Akkor most gondolom ülepszik. A hordóból majd palackba kerülne a bor; de nem eladásra, hanem fogyasztásra, és tárolásra.

Mikor kell deríteni, fejteni, szűrni? Vagy vmelyik eljárást ki lehet hagyni?

Köszi, 

Előzmény: pikubá (19484)
pikubá Creative Commons License 2015.10.08 0 0 19484

A fejtés lényege, hogy a tiszta bort leválaszd az üledékről,seprőről.

Ezt akkor tudod megtenni, amikor a bor már teljesen letisztult,

azaz tiszta pohárban fény felé fordítva teljesen átlátszó .

Ahogy az előttem szóló is írta,

forrás után kb 1 hónap.

Előzmény: jorgecosta (19482)
szenyor Lopez Creative Commons License 2015.10.07 0 0 19483

Ráérsz várni 1-2 hónapot. Addig töltögesd föl a hordókat, hogy ne álljon darabban, ha már leállt a forrás. Nyílt fejtéssel valószínűleg nagy bajt nem tudsz csinálni. Én november vége felé szoktam fejteni először, de igazából rajtad áll. Ha jó szakkönyvet akarsz a témában, akkor vedd meg a Prohászka félét. Szőlő, bor témában alapmű.

Előzmény: jorgecosta (19482)
jorgecosta Creative Commons License 2015.10.07 0 0 19482

es mikor fejtem akkor eloszor at?

Előzmény: pikubá (19481)
pikubá Creative Commons License 2015.10.07 0 0 19481

A forrás befejeződését onnan lehet tudni ,hogy már nem forr :):)

Megszűnik az anyag habzása,a murci pedig már nem  pezsgős ,és nem édes.

Előzmény: jorgecosta (19479)
pikubá Creative Commons License 2015.10.07 0 0 19480

Pedig már gondolkodtam a lecserélésén .:)Már nyolcadik éve használom, egyre több vele a probléma.

Egyre jobban zörög,  nem úgy működik ahogy én szeretném.

Előzmény: gyfa50 (19478)
jorgecosta Creative Commons License 2015.10.07 0 0 19479

szépen forrnak a boraim.

olyan kérdésem volna, hogy a forrás befejeződését hogy lehet biztosan tudni?

illetve az első fejtés mindenképpen nyílt fejtés legyen? az acéltartályos erjesztés esetén ugyanúgy kell csinálni mindent?

 

köszi

gyfa50 Creative Commons License 2015.10.07 0 1 19478

Hát, becsüld meg ezt a bogyózó "gép"-et nem mindenütt találni ilyent. Remélem nem adod oda senkinek.

Előzmény: pikubá (19476)
Barret02 Creative Commons License 2015.10.07 0 1 19477

Intenzívebb lesz az illata.

Előzmény: pikubá (19476)
pikubá Creative Commons License 2015.10.07 0 1 19476

Nekem már 10.napja áll a diófa alatt! Ma szeretném leszívni a pincébe, a hordókba.

Volt már, hogy 5 nap után hordóba került, de múlt héten a hidegben nagyon lassan forrt,

de lehet jobb is így.

Nekem a párom és barátnője a bogyózó "gép":)

A kádba,amibe darálom, csináltam egy keretet, arra teszek egy

műanyag rácsot amin a bogyó átpereg, a kocsányt meg szedik le róla az

asszonyok .

A kilenc mázsával két óra alatt végeztünk a pálinkázási szünetekkel együtt ! :):)

Előzmény: forgione1 (19475)
forgione1 Creative Commons License 2015.10.06 0 0 19475

Egészen sötétkék :-)

És olyan vörösbort szeretnék amit szinte harapni lehet olyan sűrűn vörös.

Előzmény: Falusi1 (19474)
Falusi1 Creative Commons License 2015.10.06 0 0 19474

Én lebogyóznám és ha vörös bort akarsz, akkor akár 6 napig is hagyd a héjon. Kérdés persze milyen kék szőlőről van szó.

Előzmény: forgione1 (19472)
juhosttt Creative Commons License 2015.10.06 0 0 19473

Bárhogyan csinálhatod, csak a végeredmény is olyan lesz ahogyan csinálod.

 

Ha héjon erjesztesz és benne a kacs, akkor a kacsból fanyar, "zöld íz" is kioldódik. Ez nem a legkellemesebb, de ha csak saját fogyasztásra kell és nem zavar akkor nincs gond.

Az áztatási időtől függően azért megkülönböztetünk roze, siller és vörös bort is. 3 nap alatt inkább lesz siller, mint vörös, bár a színe ettől lehet szép erős.

 

Nekem a bogyózó olyan szépen feltárja a bogyókat, hogy szűk 5 óra áztatással egy erős cseresznye színt értem el. Eddig mindig hagymahéj színű volt, most talán már rózsaszínes lesz a rozem :)

Előzmény: forgione1 (19472)
forgione1 Creative Commons License 2015.10.06 0 0 19472

Üdv!

 

Kék szőlőt héjon erjesztik.

Ha nem bogyózom le akkor lehet a szárával együtt is erjeszteni? Teljesen vagy csak részben? Pl.: 3 napig rajta hagyom és utána préselem vagy megvárhatom a teljes kierjedést a préseléssel? 

juhosttt Creative Commons License 2015.10.05 0 0 19471

Napelemről megy és egy szirénát működtet. Az alap elv ennyi. Aztán hogy mikor szólal meg és milyen hangot ad ki azt már a képről nem lehet tudni.

Előzmény: apilusz (19470)
apilusz Creative Commons License 2015.10.05 0 0 19470

http://www.gongradio.hu/?r=33&c=242986

 

Ez hogy működik?Mennyibe kerülhet?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!