Keresés

Részletes keresés

Island* Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13405
Azért ehhez tudni kell, hogy a Markó Misi (bugi kertész) javasolta a 3X-os tápozást a honlapján, mert a bugik ha meleg és párás közegben vannak, akkor trópusi liánként viselkednek és nőnek, mint a gomba. Egy kicsit másabb a klíma azért a teraszokon, ezért én is óvatosabb vagyok...:)
Előzmény: krampuszka1 (13400)
ReeDonLee Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13404

Szia!

Ne aggódj, én írom is, olvasom is, de inkább ösztönösen csinálom, és azt pedig az élet felülírja örökké!!

Most például terasz felújítás miatt az összes leander a nappaliban senyved, mert tetőtérben lakunk, és nem is vihetem vissza, megy a Balatonra. ha ezek után még virágozni is fognak, csak örülhetek.... :))))))))

Előzmény: TTNora (13403)
TTNora Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13403
Hú gyerekek, elolvastam a tegnap délután óta írtakat... tisztára suliban érzem magam, igyekszem memorizálni a vegyületeket, és az esővíz mennyiség kiszámolása sem volt semmi!
Kátya2 Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13402
Szia!  Ma volt időm fotózni. Dupla illatos és szerintem szép. Nem tudom neked tetszik-e?
Előzmény: krampuszka1 (13245)
Kátya2 Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13401
Sziasztok, sajnos csak ma tudtam fotót csinálni mert még most kezd csak nyílni. nem tudom ,hogy tetszik-e neked :dupla illatos!
Előzmény: krampuszka1 (13241)
krampuszka1 Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13400

Hát én ezt aztán meg nem próbálnám............

Mármint a buginál / sem ! /

Az még csak-csak, hogy hetente egy helyett kétszer...

 

Megnéztem egyébként a Compo oleander tápon, nitrogén "túlsúlyos ", még a Substralos virágzásinditónál is jobban. Igaz, heti kétszeri tápozást ajánl, én meg csak egyszer szoktam.

Általában /szerintem / nem vezet jóra, ha nagyon " meg van hajtva " egy növény.

Szegény már tényleg kilehelli a lelkét is, hogy a kedvünkre tegyen :)

Előzmény: anblock_italia (13399)
anblock_italia Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13399

Én is állandóan viaskodom, mit, mennyit, mikor adjak nekik. Pl. nemrég azt olvashattuk, hogy a bugiknak háromszoros adagban adjuk a tápot? De melyiket? mert lehet, hogy míg ezzel az egyik oldalon segítünk, valahol máshol kárt okozunk. És ezért gondoltam a Substral balkonos tápot, mert abban egyenlő arányban vannak a cuccok. De mi volt a földben, amibe ültettem??? És így tovább... Ha három leanderem lenne talán lenne türelmem kitapasztalni mindent, meg egyszerre, egyforma földbe ültetni őket, de így? Mondjuk az helyes lenne, ha mindig ugyanolyan földet használnánk, de még ez is elég nehezen oldható meg a mai nagy választékban.

És ne felejtsük el, hogy ahány fajta a leander, attól is függ az igénye, hiszen nem mindegy, hogy kicsi, vagy nagy levélzetet kell eltartania, meg hasonlók.

Előzmény: krampuszka1 (13396)
krampuszka1 Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13398

Van igazságod !

 

Ráadásul a növény összes "lehetősége " abban a vödörnyi földben van........, amit lassan teljesen besző a gyökérzet.

Előzmény: ReeDonLee (13397)
ReeDonLee Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13397

Az jutott eszembe, hogy lassan hasonlít ez a versenysportra, ki akarjuk zsigerelni őket maximálisan (csupa óriási virág, gyönyörű, harsogó zöld levelek), aztán egyszercsak bemondják az unalmast ..... ...

Mert valahol élőlények, és nem a saját környezetükben élnek, bár mi mindent megteszünk értük. De akarják-e ők is???? Ez a kérdés.... : ))))))) 

/Ez csak kicsi filozofálgatás, így reggel :):))))))) / RDL

Előzmény: krampuszka1 (13396)
krampuszka1 Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13396

Nem is tudom...

Feltétlenül hiánybetegségnél kötöttem ki, és kb. egy hónapja kutakodom utána.

Akár a bimbóképzés és virágzás vonja el a tápanyagot, akár pl. az erőteljes növekedés, vagy akármi.

 

Jelenleg magnézium és káliumhiánynál tartok............

 

A magnéziumhiány elsősorba a KÁLIUMTULSÚLYOS tápanyagutánpótlás miatt alakul ki, mondá a könyv.

Az idősebb leveleken jelentkezik, sárgulás a levélerek között, majd levélelhalás és lehullás.

Most tudtam szerezni folyadék alakban magnéziumot és káliumot is.

 

A vashiányhoz hasonló tüneteket okoz a mangánhiány is, ami a talaj PH értékének csökkentésével is leküzdhető / ezért használtam a Zeoflorint, mert PH semlegesedést igér..../

 

Egyébként az összes hiánybetegséget összefüggésbe hozzák a PH-val, meg egymással is, mivel bármelyik túladagolása akadályozhatja a másik felvételét.

 

Van még ságuló levelű leanderem, úgyhogy tovább kisérletezek :)

Magnéziummal és káliummal............

 

Én egyébként nem általános tápot, hanem compo spec. lenader  virágtápot használok, igy aztán felfogni nem tudom, mi hiányozhat.........

De az öntözővíz is sokmindent kimoshat a talajból.

Előzmény: ReeDonLee (13393)
anblock_italia Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13395

Ez így elég jól hangzik, bizonyára igaz is, bár én most elég sokat tápozok, igaz, a levelek túlságos növekedésének elkerülésére inkább kevesebb nitrogént tartalmazó szerekkel.

Én már eléggé össze vagyok zavarodva... Ilyen mennyiségű leander mellett nem tudom megtalálni az ideális helyzetet, arra pedig, hogy mindegyiknek az igényeit külön kezeljem, nem vagyok képes:-( Bár jelen esetben lehet, hiszen csak talán három ilyen sárguló levelűm van, akkor azoknak adok én is inkább Wuxalt vagy Voldüngert. Talán nem sértődnek meg és nem hagyják abba a virágzást:-)))

Előzmény: ReeDonLee (13393)
Szaci Creative Commons License 2007.06.14 0 0 13394
hát igen. Alulról felfelé sárgultak el a levelek. A tetején lévő leveleknek nincs semmi bajuk. De lent tök kopaszakk lettek szegénykéim.

És tudok valami speckós dolgot nitrogénhiányra?
ReeDonLee Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13393

Egy másik fórumon olvastam (de-guki írta):

 

Ha a levelek alulról a földtől kezdenek a növény csúcsa felé sárgulni akkor az N hiány, amennyiben az érközök kezdenek sárgulni az valószínűleg vashiány. Tulajdonképpen ez a két dolog ami a mi körülményeink között jól látszik és
meghatározható. Leandernél amikor hirtelen a virágok kihozatalához sok tápanyag kell akkor a növény, ha nincs elég tápanyag a talajban a tartalékaihoz nyúl és az alsó leveleiből vonja ki a tápanyagokat. Mivel a legnagyobb mennyiségben N re van szükség ezért ezt kell a legsűrűbben pótolnunk.

 

Krampuszkával du. már kiveséztük, de hátha nem olvastátok. RDL

Előzmény: anblock_italia (13392)
anblock_italia Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13392
Most, hogy ideterelődött a téma, jut eszembe, hogy nálam is az a pár leander rendelkezik sárguló levelekkel, amelyik jelentősebb mennyiségben virágzik, úgyhogy Islandnak igaza lehet:-) Én nem törtem rajta a fejem, mert valóban sosem lehet tudni, hogy kevés vagy sok nekik valami, de ez az érv nagyon logikusnak tűnik!
Előzmény: Szaci (13391)
Szaci Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13391
hát akkor lehet, hogy mégsem a locsolással volt bajom. Mert csak az a három leanderem dobálja a leveleit amiken nagyon sok virág nyílik egyszerre. A negyedik aki szintén ugyanazon a helyen van de még nem borult teljesen virágba az nem dobott le egy levelet sem. És a hátsó udvarban lévők sem, igaz ők nem is virgoznak a tavaszi "szadista" metszés után. (hát és ha egészségesek lesznek akkor sem mostanában :(

Ezt a Wuxalt azért kipróbálom hátha szebbek lesznek tőle :)

köszi mindenkinek a segítséget :)
krampuszka1 Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13390

Egy hónapja túl vagyok rajta !

Semmit nem jelentett !

Mármint a vas........

Előzmény: LeandEra (13387)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13389
Egy tücsök csücsül a leanderemen.... :)
LeandEra Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13388
Köszi, megpróbálom beszerezni a vasat :-) Semmilyen eső nem tántorít el a megbeszéltektől :-))))
Előzmény: anblock_italia (13386)
LeandEra Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13387
Ez aztán a részletes és szemléletes leírás :-) Jövőre lehet, hogy belefogok a ház hátsó részén a vízgyűjtögetésbe, köszönöm az útmutatót!
Előzmény: sz_attila (13384)
anblock_italia Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13386
Erre a fajta sárgulásra azt szokták mondani, hogy vashiány. Nekem is van néhány ilyen virágom, kaptam vasosmocotét és vettem Substral vaspótló tápot is. Van, amelyiknek használ, van, amelyik olyan sárga ennek dacára, mint a citrom:-(
Előzmény: LeandEra (13376)
anblock_italia Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13385
Négy kisebb zápor után most egy jó kiadós eső végett vetett néhány napra a leanderek szépségének:-( De a terveinket ez nem befolyásolja, jó?
Előzmény: LeandEra (13383)
sz_attila Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13384

Nálunk (Komárom környéke) a 16 méter mélyről jövő víz kemény. Látni a vízkövet a növények megszáradt levelein öntözés után.

A folyamatos vízzellátást ÁTLAGOS időjárás idején biztosítani tudja. Ha egy hónapig nem fog esni az eső, akkor persze nem. A víztartályok mennyisége és összes térfogata függ persze a háztető felületétől. Nem érdemes pici házacska mellé 20 hordót tenni, mert sosem fognak megtelni :)

Egy átlagos eső úgy 8 liter/m2. Számoljunk azzal, hogy a tetőcserép nem szívja be a vizet (a modernek, a régiek meg a mohosak annál inkább) és minden lefolyik a tetőről. Egy 10x10 m alapterületű háznak, ha a tető dőlésszöge 45 fok, a tető felülete 140 m2. Kisebb dőlésszögű háznál ez arányosan kevesebb. Egy átlagos eső alkalmával tehát elméletileg 8x140=1120 liter esővíz folyik le. Namármost ha 15 nagy cserép leandert kell naponta 1x öntözni, fejenként kb. 5 liter vízzel (nem tudom, ez elég-e), akkor ez a vízmennyiség 15 napra elegendő CSAK a leandereknek - persze abban az esetben, ha a hordók le vannak takarva és nem párolog el a víz egy része. Mivel ÁTLAGOS esetben gyakrabban esik az eső, mint 15 naponként, ezért érdemes több, mint 1120 litert befogadó víztartályt létesíteni. Részletkérdés, hogy ugye mekkora valójában a tető, mit akarsz még a leandereken kívül öntözni, milyen a tetőcserép stb :)

Remélem tudtatok követni :))

Kezdek már off topic lenni :)

Előzmény: LeandEra (13383)
LeandEra Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13383

Épp költözés előtt állunk, itt már nem csinálnám meg, de tényleg lesz annyi esővíz ami biztosítja a folyamatos vízellátást? Nem kell rásegíteni? A hordók meg olyasmi mint a chokito - ronda de finom helyett ronda de hasznos :-) Már csak a férfikéz hiányozna, ami ért hozzá, de ez az én egyéni szoc. problémám :-)))) Mármint férjem van, keze is van kettő, csak Ő inkább elméleti síkon mozog :(

Még egy kérdés: a kút vize is vízköves? Én eddig azt gondoltam, hogy csak a csapvíz az, látom is a benti virágok földjére kiülni, sajna.

Előzmény: sz_attila (13380)
sz_attila Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13382

Na ez a profi megoldás. Kaphatók nagy, több köbméteres betonból előgyártott földalatti tartályok, amelyek nem szivárognak. Igazából új építésű házaknál oldható ez meg így, mert az odaszállítása teherkocsival, levétele daruval, stb. nem képzelhető el egy már kész kertben.

Nekünk egy régi kútgyűrű-rész is tartályként szolgál az egyik ereszcsatorna lefolyónál.

Előzmény: TTNora (13381)
TTNora Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13381

tök jó ötlet.

nálunk egy földbe ásott nagy tartályba folynak.. ahonnan szivattyúval kerül ki a locsolóberendezésbe és egy kézilocsolásra használt nagy, műanyag "vödör"be.

Előzmény: sz_attila (13380)
sz_attila Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13380

Visszatérve az esővízhez, már ha szabad :)

Ha ennyi leandered van, akkor minden bizonnyal családi házban laktok. Folytatva az eszmefuttatást, nagy valószínűséggel nyeregtetős a ház és ereszcsatornával ellátott. A csatornának több helyütt is van levezetője. Namostmár itt kezdődik a nehezebb feladat. Be kell szerezni pl. olajoshordókat, olyan kb. 200 litereseket, amelyek hasig érő magasságúak. Egy ereszcsatorna lefolyóhoz közlekedő edényként 2-3 db-ot is egybe lehet kötni, miközben az egyikbe folyik az esővíz, az átvezetőkön meg a másik kettőbe és egy túlfolyón távozik, miután megteltek. Az egyiken kell egy csap kanna magasság felett és onnan engeded az esővizet a kannába. Ha van pl. 4 ereszcsatorna lefolyód, ezzel a megoldással szerezhetsz 2400 liter esővizet is akár. Persze kellenek a hordók, kivágni a tetejüket, megcsinálni az átkötéseket, stb. Ügyes férfikéz kell ehhez vagy szakember.

Nálunk részben így van megoldva a dolog, a sok rhododenron miatt kell, de a cserepes nem egynyári növényeket is meg a szobanövényeket is ebből öntözzük.

Előzmény: LeandEra (13376)
TTNora Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13379

igen, igazad lehet, nekem csak kb 1-2 hete kezdett virágozni minden, és hétvégére fogyhattak ki a "raktárai".

Krampinál lehet, hogy már régebben virágzik, és azért is potyog régebb óta.. ?

Előzmény: Island* (13377)
TTNora Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13378
a hideg kútvíz kizárva, mint levélsárgulást okozó indok, én ugyanís műanyag tartályban tartott, állott esővízzel locsolok.
Előzmény: LeandEra (13374)
Island* Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13377
Szerintem a virágzás az oka a levélsárgulásnak, tuti megnő a tápanyagigény, és az idősebb levelekből, mint tápanyagraktárakból kivonódik a szükséges mikroelem mennyiség, de szerepet játszhat benne a levél-váltás is. Egyik levél sem örökéletű, az idősebbek lehullanak, helyette új hajtások keletkeznek....
LeandEra Creative Commons License 2007.06.13 0 0 13376

De honnan szerezzek ennyi esővizet???? 15 nagy cserepes leander, meg sok-sok kisebb-nagyobb, plusz vagy 30 féle egyéb cserepes növény. Gondoltam, hogy reggel kéne locsolni, de nem tudom kivitelezni. Azért köszi :-)))

Ha valaki megtudná mondani mi a baja ezeknek a leveleknek, kérem ne tartsa magában:

Amúgy egész pofásak, csak Boyteam dupla lazacának rimánkodok hiába, nem akar nyílni :)(

Előzmény: sz_attila (13375)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!