Keresés

Részletes keresés

C20NE Creative Commons License 2015.09.13 0 0 64740

Ha rendes EPH van, ne adja Isten az alaplemez vasalása is rá van kötve a földelésre, akkor nem gond a megemelkedő potenciál, mert az egyszerre érinthető szerkezetek között nem lesz feszültségkülönbség.

Előzmény: Törölt nick (64739)
Törölt nick Creative Commons License 2015.09.13 0 0 64739

Is. Villámcsapásnál is, hiszen a becsapódásnál -mive nem 0 a földelés ellenállása- megemelkedik a földelőszonda feszültsége.

Előzmény: cucu (64738)
cucu Creative Commons License 2015.09.13 0 1 64738

Lépésfeszültség akkor alakul ki, ha a vezeték leszakad és a földön elterül. Ilyenkor, ha ezt látjuk, csak nagyon kis lépésekkel szabad eltávolodni a helyszínről. Araszolgatva. Vigyázva arra, el ne essünk, mert az a legnagyobb áramütést okozza. 

Előzmény: Törölt nick (64734)
ötfelezős Creative Commons License 2015.09.13 0 0 64737

...szabvány...

 

Az szerintem csak az MSZ 172-ben és a 274-ben volt.

Előzmény: Törölt nick (64734)
ötfelezős Creative Commons License 2015.09.13 0 0 64736

Magát komolynak mondó szakember kezére nagyon rácsapnék...

 

Magát komolynak mondó szakember ismeri az MSZ 1585-öt...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64707)
Törölt nick Creative Commons License 2015.09.13 0 0 64735

+n

Előzmény: Törölt nick (64734)
Törölt nick Creative Commons License 2015.09.13 0 0 64734

A külön földeléseknél érdekes lépésfeszültségek alakulnának ki, ha jön a ménykű.

 

Egyébként érvényben van még az a szabvány, hogy a 20m-en belüli ÉV és villámv. földeléseket össze kell kötni? Gyakra kivitelezhetetlen. (szomszéd.)

Előzmény: gergerg (64721)
ötfelezős Creative Commons License 2015.09.13 0 0 64733

Ésakkorvégülisdenemutolsósorban volt tehát EPH? ME EM kezdte feszegetni.

Előzmény: SZ-B50 (64728)
ötfelezős Creative Commons License 2015.09.13 0 0 64732

De. Én.  :)

...nem lenne szép dolog kikötni a védővezetőt a vasszerkezetre...

Hát hová szokás egy védővezetőt kötni? :)

Amúgy ha véletlenül ezek a kandik kettős szigetelésűek lennének... műanyag bevezetéssel, műanyag felvezetéssel, burkolt szerelőlappal akár az is lehet.

 

Külön egyedi földelés a vason, és máshonnan jövő védővezető megérinthető szerkezetekre kötve? Háton hideg veríték kezd el csorogni. :) Bocs. :)

 

Fém bódé, és 15 m-re levő potenciálhoz akarja kötni??? Ott már nagy bajok vannak. Remélem, ez nem a te ötleted vol. :)

Előzmény: gergerg (64731)
gergerg Creative Commons License 2015.09.13 0 0 64731

Erre senki?

Előzmény: gergerg (64721)
teherelosztószív Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64730

Jó kacifántos eset, finom szabálytalansággal.

 

Bauch-paradoxonhoz hasonló történet, csak nem 3fázis, de a hibaáram az hasonlóan szivatós így is.

 

"két hálózatnak volt egy közös pontja"

 

"a két nulla nemvolt összekötve"

 

Ilyen ugyanis  nem lehetne.

Ki tervezte, ellenjegyezte, vitelezte ki, vette át, üzemeltette így.

Ennyi -lett volna- a  kérdés -a bíróságon-, ha tragédia történik.

 

Aggregácsos meg kössön be PEN-je _után_ fi relét, erre (is) van. Így "ellenőrizze önmagát", hogy az áramútja tiszta-e minden "kósza" milliamper visszafolyik-e a nullán, nem-e másfelé megy.

 

Meg pl nem fogja magát agyonveretni még a saját fázisával sem, ettől félve nem fogja ellinkeskedni a földelést, ami megintcsak másképp veszélyes -mindenkire-.

 

Ezt egyszerű "háztartási" eszközökkel 3*36 (42?) amperig meg bírja tenni, olyan firelé már "közértbe" is van kb.

 

 

Egyébként bármiféle fi-relé (régi terminológia: ÉV relé)  elterjedése előtt már pont ezért ezeréve is volt az aggregátorokon földzárlat figyelés.

 

Ha a bárhol testközelre kerül a fázis, már égett is a kis "földzárlat" lámpa, gondolva arra, hogy a paraszt leveri a karót, majd máshol leér fémtárgyra, és csak tőti-tőti a benyát a gépbe, miközben az ámperekkel fűti a talajt, (meg veszélyes potenciálon is működik), ő meg utána se számol, hogy megy 3db 60as izzóm, miért mutat az árammérő (jobbakon szintén volt) kiakadásig..

 

Aggregács story (másik véglet), hogy a szőlősbe a kifeszített csupasz drót tulfelére ment át a vellany vagy 2km-et...egyik sor- másik sor 2méterre egymástol..csak nem fogja meg egyszerre senki...földelés ilyenkor nemjácc, igyis szivárgott rendesen, szegény szőlőtövek meg lettek delejezve kissé.

 

 

 

   

Előzmény: SZ-B50 (64728)
cucu Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64729

Te tényleg így írsz?

Előzmény: SZ-B50 (64728)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64728

 Jó akkor befelyezem.

 

Elörebocsájtom hogy én a hibahelynél nemvoltam azt csak a kolégám elmondásábol tudom, abbol amit a szerelők neki elmontak.

 A két hálózatnak volt egy közös pontja és a másik trafó áram köröl induló csatlakozó a nagymelegben ráért a nullánkra. Én a kolégámtol kérdeztem hogy a két nulla nemvolt összekötve, szerinte nem. Mert ha összelett volna kötve akkor ugye zárlat és csak kimegy valami. Ha nincs összekötve az egy idegen földzárlat ami pár tíz amper is lehet, tehát a szomszéd trafó árama a mi hálózatunk földelésein folyt keresztül és az ő földeléseiken keresztül folyt vissza a trafóhoz. Az áramot a két renszer eredőinek összege korlátozta és az ellenálások arányában mid a két nullát elemelte a földtöl. Csak a szerencsén mullott hogy enyivel meglett úszva.

Én föleg olvasni járok ide, ritkán irok de úgyéreztem hogy ezt le kell irnom mert nagyon sok tanulságot le lehet vonni belöle. Nagyon jó a Fi meg az EPH de sajnos ez sem oldmeg mindent.

A multkor valamelytek az javasolta eg agregátorosna hogy mindent szakitson meg csak a PEN-t ne.

Éna ilyen kicsiknek a hosszabítót szoktam javasolni és nebántsa a hálózatot. A nagy meg szakitsa meg a PEN t is. Képzeljétek el hogy egy telepenn ha áramszünetkor beindul egy 50KW os földelt csillagpontos agregátor és fázis zárlat kerül egy független nagykiterjedésü fém tárgyal pl kútfúró berendezésel. Mi fog történni, ezenn a meglehetösen kicsi ellenáláson folyik az áram a főldbe és az ennél lényegesen nagyobb hálozati földelésen folyik vissza a PEN vezetön az agregátorba.

A kolégák meg csak néznek, rövidre is zártak, leis földelték és mégis ráz minden és nemgondolják hogy földböl jön a petró. Meki is csak néz hogy áramszünet van az EPH- t is megcsináltam rendesen és nem birom elengedni vízcsapot

 

Bocsi a sok dumáért, kiváncsi vagyok a véleményetekre.  

  

Előzmény: gergerg (64726)
C20NE Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64727

Ha a késest kiszedve továbbra is rázott a vízcsap a PEN potenciálja így is magas volt és nem csak náluk, valamint  a közös pont  a vízcső volt?

 

Gondolom annál a másik trafónál is magas lett volna a PEN potenciálja ha rámértek.

 

Lehetséges, hogy a KÖF egyik porcelánja időnként áthúzott és ez valahol megemelte a földpotenciált és ez a vízvezetéken terjedt? Bár tanyán kút van ha jól gondolom, így nincs összefüggő vízhálózat.

 

Nálam szabad a gazda! :-)

Előzmény: SZ-B50 (64722)
gergerg Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64726

Sőt, lehet hogy nem is a vízműnél, hanem valahol félúton összeázott a vízvezeték egy kábellel. 

Előzmény: gergerg (64723)
teherelosztószív Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64725

Igy sztornó.

Ha a vízcső nincs is mélyen, elég terebélyes, hogy jobban földeljen annál, minthogy egyik távoli fogyasztási helyről a másikra átvezessen ekkora feszültséget.

Ha meg műanyag a gerince már, akkor nem "földeli magát", de csak helyben életveszélyes a fémes szakasza, mert nem is vezet ideoda semmit.

 

Előzmény: SZ-B50 (64722)
teherelosztószív Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64724

tipp:

Trafó szigetelés "időszakos" belső hiba.

Nem a villám ütötte át a szekunderoldalon a fémszerkezethez, hanem az időszakosan át-áthúzó primerfeszültség kereste magának az áramutat, és annak a drasztikus "szivárgása" emelte fel helyben a PEN potenciált, mert a körzeti középfeszültség "lerántásához" a jóisten földelése kevés helyben.

 

 

 

Előzmény: C20NE (64719)
gergerg Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64723

Gondolom műanyag csövek, hiba a vízműnél.

Előzmény: SZ-B50 (64722)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.09.12 -1 0 64722

Na jó akkor továb irom.

 

Tehát a szitu ugyanaz, megyünk mi is és jött a sogáltatótol két uj kolega, keztük elmondani a történetet de ők már képbe voltak, tehát ez már bent is téma volt. A méréseket megismételtük ők is megyözödtek hogy ez egy nagyon veszélyes hiba. Közben kaptak egy utasitást, lett egy nagyobb üzemzavar és el kellett menniük. A kolégám kiakadt hogy itthagynak egy életveszélyes hibát, erre az egyikük kiszedte az NKI kat és mondta hogy késöbb visszajönnek. Mint kiderült ez még rosszab lett mert már a hűtök se mentek de a víz még mindig rázott.

Késöbb visszamentek és találtak két lazulást az ideiglenes vezetéken és ráfogták hogy ezlehetett a hiba. Ezt mi már nemmvártuk meg, ezt a kolégám kérdezte meg tölük, ez nekem már másik megye erre nemsokat dolgoztam és nem ismerem a szolgáltatós szerelöket, igy én nemtutam rákérdezni.

 

 Másnap ujra világit a cerka a csapon, közben azért lett egy szerencsétlen szerencse is.

 A gazdánek az egyik embere elmondta hogy tegnap délután őt is megrázta a vízcsap, de ő messzeb lakik és nem is erről a trafórol kap villanyt.

 Ezt elmondta a kiérkező kolégáknak és igy lett meg a hiba.

 

Ezekután van e ötletetek vagy szabad a gazda? 

Előzmény: C20NE (64719)
gergerg Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64721

Csákány mesterek!

 

Már megint gondba vagyok. Adott egy csarnok, fém szerkezetes, lemez borításos. Érintésvédelmi felülvizsgálat során kiderült, hogy az épület körül lévő kandeláberek vasszerkezete nincs semmibe belekütve. A lámpákat tápláló vezeték 2,5-es, így gondolom nem lenne szép dolog kikötni a védőt a vasszerkezetre. A szép az egészben, hogy mivel magasabbak  mint a csarnok, talán villámvédelembe is be kellene hogy legyen kötve. Vajon megoldás-e ilyen esetben helyi földelést csinálni? Levernék minden lámpához egy szondát, rákötném a kandeláberre. Ezen felül van egy fám bódé, annak a betápja az egyik kandeláberről megy, oda meg azt írta, a bódét be kell kötni az eph-ba. Hogy? Az csarnok 15m-re van tőle, közben aszfaltos út. Megoldás lehet itt is ugyan ez a földelés? 

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64720

Lehet. hogy ez lesz, köszi a tippet.

Előzmény: Tízenhármaska (64705)
C20NE Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64719

Igen de annak sem lenne szabad  20A-nél 80V-tal megemelni a trafótól 30cm-re a PEN potenciálját!

Előzmény: GeriSoft07 (64718)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64718

nem 3 fázis van, hanem 1f x 3, és így a nullán L+L+L árama megy vissza nem L1+L2+L3=0 :)

Előzmény: SZ-B50 (64715)
C20NE Creative Commons License 2015.09.12 0 0 64717

Ha fázisonként mértek 4-5 Ampert és a nullán 20-at, az azt jelenti, hogy volt egy szimmetrikus terhelés és mégis folyt a nullán áram. Ráadásul ez a 20A a PEN-t a trafónál felemelte 80V-ra.

 

A házban pedig semmilyen kapcsolóüzemű táp, 3F inverter nem volt. És nem üzemelt semmilyen olyan időszakosan működő gép ami a hiba keletkezésével egy időben működött.

 

Jól értem?

Előzmény: SZ-B50 (64715)
1david7 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 64716

Nálunk úgy van, hogy bejön az órától 3 db 4-es MKH egy régen még kétmodulos, most már 6 modulos lakáselosztóba, itt áramvédő, kismegszakító(C16A), led visszajelző. És innét megy egy 3x2,5MT-vel a bojlerba közvetlenül. 

Plombálva csak a mérőszekrény van, azon kívül minden saját. A mérő szabványos kialakítás, utcafrontról látszik. 

Eon terület, volt olyan hibánk hogy nem voltam otthon, és gyors konektorjavítás céljából(kirántották a falból) azt javasoltam hogy arra a 10 percre nyomják le az óra alatt a kismegszakítót, ne keresgessék hogy melyik kismegszakító melyik, pedig meg van írva de mindegy is, és mivel 2 óra van, így lenyomták mind a két kismegszakítót is. Konektor megjavítva, biztosítékok felnyomva, mindenki boldog, csak egyszer nem volt melegvíz. Az vezérelt kismegszakítója nem adott át felkapcsolva. Le-fel kapcsolgattam, de nem tudtam épp van-e áram, így hibabejelentő. Hamar kiértek, én beszélgettem is a szerelőkkel, nézték a led visszajelzős megoldásom, jó ötletnek tartották, nem szóltak hogy miért nem a bojlerbe megy közvetlenül az energia. A kismegszakító meg annyit birt, kb. 3 lekapcsolást összesen.

Előzmény: Peet.. (64696)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.09.11 -1 0 64715

 Hát ez idáig mégcsak nem is langyos, de tovább irom hátha lessz már használhatóbb ötlettek is.

 

Tehát a telefon után mi értünk hamarabb a tanyához, megnéztük a mérőt az ki volt kapcsolva.

A sorkapocs szekrénybe a stekker sípolt és világitótt, a nulla és a föld  között 80 v ot mértünk.

Leszurtunk egy semleges szondát ahoz is 80V. Vissza adtuk a feszkót, mind a vonali mind a fázisfeszültségek rendben. Probáltam huruk ellenálást mérni de a Metrel magas PE feszültségre hivatkozva megtagadta a mérést. Ezután elmentünk a trafóhoz szétnézni, és Trafó mellet lévő BMSZ szekrény oldalán is sípolt a stekker. Vissza mentünk a tanyára és percek mulva ki ért a tegnapi páros, elmontuk hogy mit tapaszaltunk és együtt mentünk el a trafóhoz. A colégának is eltünt a mosoly az arcárol mikor az ő kezében is sipákolt a müszer. Velül is átmértük a rendszert, ugyan az 80V a feszültségek rendben a Trafó csendben. Laktfogó a fázisoko 4-5 Ampert mért a nullán meg kb 20 Ampert.

Inettöl kezdve mi csak szemlélöi voltunk a dolgoknak, próbáltunk együttgondolkodni, ők sokat telefonáltak és egyikük észre vette hogy az elmenő födkábelen van egy nagy pukli a trafó mellet kb egy méterre. Megint telefon, végül elmentek kikacsolni, mert árbóckapcsoló már nemdivat.

Visszajöttek rövidrezártak és egyikük felment és a hibás részt megvágta kb 30 cm hosszan de a kábel hibátlanak bizonyult, ezért végig blankolta. Nullaszakadásra gyanakodtunk, de itt nemvólt.

Közben kolégám átnézte a ledobott cucot és talált egy lyukat a páncélszalagon és a szigetelésen, ezt villám üthette át a földelt vas szerkezethez. Mivel a kábel osztott nullás tehát 3 csupasz ér, ara gondoltunk hogy valószinü a földben is kilyukadt a kábel és a nedvességtöl a nulla elporlat. Hosszas telefonálás után úgy döntöttek hogy küldenek ki SSZXV és kiváltik a földkábelt, de ezt mi már nemvártuk meg. Úgylátszott hogy minden rendben, mert egy hétig csend volt, de szegény kislánynak nemvolt szerencséje met most még jobban megrázta mint a multkor.

 

Várom az ötleteket és megirom a végét.   

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64707)
W_B Creative Commons License 2015.09.11 0 0 64714

Állólámpában is találkoztam olyannal, ahol a kapcsoló csak az egyik eret (50% eséllyel fázis, 50% nulla) szakítja meg.

Ezt sem tartom jó ötletnek.

Előzmény: Tízenhármaska (64713)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.09.11 0 0 64713

Pedig jo lenne ha talalnal vilszerelot,mert nem szabalyos es egeszseges, hogy nullat szakit a kapcsolo es nem fazist.

A leirasodbol ez jon le.

Előzmény: csabatb (64711)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.09.11 0 0 64712

Elnezest erte:-))

Angol tablet, a kint elo fiamtol kaptam,talan ba kellene allitani rajta valamit,az a baj hogy ha nem figyelek akkor onallositja magat es az angol szot irja be. 

Engem is bosszant,mert utolag visszaolvasva olyan ertelmetlen amit irok.

 

Előzmény: bcslaci (64710)
csabatb Creative Commons License 2015.09.11 0 0 64711

Így péntek este (és a hétvégén is) elég nehéz villanyszerelőt találni. Műszerre meg nincs szükségem, mert kábel ki, majd festés után oda vissza. Ha nincs érdemi hsz, akkor lesz majd villanyszerelő is a jövő héten, de gondoltam......  

Előzmény: Tízenhármaska (64709)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!