Keresés

Részletes keresés

enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9407

Nem, itt nem kell tisztázni semmit! Ez itt egyértelmű!

Neked kell/ene végre -- a sok mellébeszélés helyett-- igazolni azt a bizonyos 'délitáliai' eredetet, illetve, hogy hol fordúl elő olyan motívum!

...a többi csak gyenge szöveg.

Előzmény: Törölt nick (9406)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9405

Ez is 'réskeresés'!

Mintha a pontos elnevezés lenne a fontos, és nem az, hogy az a kanna KELETI ötvösmunka, telistele magyar/os mintázattal!

És ami itt pont releváns, azokkal a motívumokkal!

Előzmény: Törölt nick (9401)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9404

Keresed, keresgeted a 'rést'...nem megy!, nem talál.

A hunkkori  alatt --te is jól tudod-- az értendő, hohy a hun birodalom területén született tárgy/ékszer, hun mintázat alapján. Az ember azért nem írja hogy HUN, mert nem is az a lényeg, hogy készítője született hun legyen. Lehet, hogy szabír volt! De a hun birodalomhoz, annak kultúrájához köthető!

(Én sem kérek tőleg konkrétak 'koraolasz' mestert, csak azt próbáld meg már igazolni, hogy legalább délitáliai!)

----

Nos nem felejtettem el! Akkor is felhoztam  jópár érvet, motívumot, amik Csomort igazolják!

(Amúgy pedig ezt a 'módszert' ismerjük! Amint előkerűl eg-egy tárgy/bizonyíték, ami a magyarság, de legalábbis  KELETmagasfokú művészetét, tudását bizonyítja, azonnal akad egy-két jól megfizetett professzor, aki hoz ilyen-olyan cáfolatot. Amik sántítanak ugyan, de mivel nyagy nevet tettek mögé...) 

 

Előzmény: Törölt nick (9399)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9403

"Kizárt dolog, hogy Révay vakon fizetett volna. Látnia kellet (és azonosítania) a rézmetszetet, s nyílván meg is volt vele elégedve, mielőtt fizetett."

Ez szerinted azt jelenti, hogy kiutazott???!!!

Na neeee!

Ez azt jelenti/jelentheti, hogy titkára/megbízottja kiutazott, megnézte, valószínüleg 'mintát' hozott, azt látva fizetett!

----

De csak idézgess vissza szorgosan ilyes bejegyzéseket!

JA!

És szíveskedj hozni a példáidat!

Az lenne az 'ütős', nem ezek a helyére nem trafáló idézgezések!

Előzmény: Törölt nick (9402)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9398

Úgy, ahogy mondod!

Előzmény: möndikk (9396)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9397

elképzelvető elképzelhető (Nehogy már valaki  azt magyarázza bele, hogy 'elvetem', tagadom!)

Előzmény: enkies (9395)
möndikk Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9396

A szavirok sztem a honfoglalókat alkotó egyik népcsoport, melyek közül kerülhettek ki a vezéreink.

Ezért mondhatták magukra, hogy aszfaoi szavartoi. (DAI)

Előzmény: enkies (9395)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9395

Szerintem igenis elképzelvető! (De semmi esetre nem nyugati/'délitáliai'!)

Előzmény: möndikk (9393)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9394

Szuszékokon találhatni ilyet, de most nincs erre konkrét példám.

Megpróbálok utánanézni, bár a néprajz területén még nemigen jártam!

Előzmény: möndikk (9391)
möndikk Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9393

Ez valami jellegzetesen ötvös megoldás?

 

"Még az is elképzelhető, hogy a magyarokkal együtt bejövő kaukázuai mestetek utódai készítették"

 

Akkor ez a szavirokhoz köthető.

Előzmény: enkies (9388)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9392

Bocs! NÉGY példát!

Előzmény: enkies (9387)
möndikk Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9391

Ezek is jók.

Bár én valami magyar néprajzi (és nem ötvös) motivumra gondoltam.

Előzmény: enkies (9387)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9390

Bocsáss meg, hogy közbeszólok!

Nem valószínü, hogy az idősödő itthin komoly feladatokat ellátó báró kiutazott volna.

Véleményem szerint csak egy megbízottja/titkára tette ezt meg, aki nem látta, legalábbis nem alaposan és közelrők a koronát! Az idő múlása miatt emléknyomai is torzulhattak kissé, így az az adott rajzot/metszetet elfogadta, a könyvet átvette, kifizette.

(Véleményem szerint)

Előzmény: kisharsány (9374)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9389

Nem érthető, hogy itt min erőlködsz!

Bizonyára nem olvastad el alaposan az ezzel kapcsolatos bejegyzésemet!  (És még engem vádoltál egyszer-kétszet szövegértési nehézségekkel!)

Pont azt modtam én is, amit te!

Azt, hogy Révay valószínüleg nem járt könyve kiadása ügyében németföldön, valamint a metszet készítője sem utazoztt ide. Nincs rá semmi nyom! (És abban a korban nem is lett volna egyszerű egy ilyen utat megtenni!)

Így én is azt mondtam: az a koronaábrázolás valószínüleg szóbeli elbeszélés/leírás alapján készült, és nemigen hasonlít/nemigen adja visssza a Korona konkrét kinézetét! 

---

Amúgy, ezt leszámítva csak 'tekergesd' nyugodtan!

Előzmény: Törölt nick (9372)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9388

Nos, hogy ki az aki csupán 'hárítani' igyekszik, arra péda az előbbi beírásom.

Olvashattad! Ott áll 4 példa!

Ez a technikai eljárás  minden esetre KELET-hez kötődik, hiszen ott található meg, s nem nyugaton!

Nem kell konkrétan egy néphez kötődnie! (Ezt te is jól tudod...ennek a 'firtatása' aztán az igazi hárítási igyekezet!)

Épp elég, hogy keleten, Európa és Ázsia határán olyan térségben volt ismert, ahol elődeink (vagy egy részük/águk) lakott/laktak és azt vagy elődeink találták ki, vagy ott azoktól a mesterektől/iskoláktól tanúlták meg, vették át!

Még az is elképzelhető, hogy a magyarokkal együtt bejövő kaukázuai mestetek utódai készítették. Attól az még itthoni, ha úgy tetszik MAGYAR!

---

Tiéd a'labda'! Jöhetsz a nyugati, főként Délitáliai példákkal!

enkies

Előzmény: Törölt nick (9371)
enkies Creative Commons License 2012.11.03 0 0 9387

Az ünnepek 'hajszájha' miatt csk most válaszolpk. (Utána is kellett néznem.)

Ez a beírás Bagatúrnak is szól!

Nézük tehát azokat a példákat, melyek tipikusan KELETI MŰHELYEKRE JELLEMZŐEK és párhuzamok a Szt. Korona apostol-képeinek indamintázata-'hónaljában' elhelyezkedő rekeszhatár nélküli piros mintázatokkal:

(Mind, különféle európai múzeumokban őrzött hunkori/avarkori munkák.)

-- a lindaui könyvárban őrzött könyvtábla

-- az Attila-kanna (Szt. Mauritz) motívimai

-- az ugynevezett 'Gizella nyakék (az avaroktól elrebolt kincs része)

-- a Kakhuli triptichon kersztje és széldíszei. (Ez a leg-jellemzőbb.)

------------

Kedves Bagatút!

Íme hoztam 3 példát is!

Most rajtad a sor! Hozz korabeni(vagy korábbi) NYUGATI példákat arra vonatkozóan, hogy ott megtalálhatóak lennének ezek a motívumok/jegyek.

(A helyett, hogy eltereléssel és egyébbel vádolsz...kíbúvó gyanánt.)

Előzmény: möndikk (9367)
xalter Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9386

"...szerinted - kicserélt, meghamisított..."

 

Ha nem hiszel a szemednek, kérj meg egy óvodás gyereket a családból, hogy nézze meg a két ábrát, és mondja utánad:

- Igen, Bagi Bácsi ezek egyformák!

Válasz:

- Anyúúúú...! Vigyél haza!

Előzmény: Törölt nick (9385)
xalter Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9383

Belegabalyodott...

Előzmény: kisharsány (9382)
kisharsány Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9382

Muszály kicsúszni akarni a válasz alól ? Akaratlagos, vagy ösztönös ?

Előzmény: Törölt nick (9381)
kisharsány Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9380

[De lehet, hogy nem gondolt el semmit, mert nincs róla bizonyíték. Ez esetben a feltételezés az lehet, hogy Kilian mester magától elkezdett koronákat rajzolgatni...]

 

Viszont az, hogy felajánlotta Révaynak, aki meg elfogadta: az innentől FAKTUM :)))

Előzmény: xalter (9378)
kisharsány Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9379

Ha már így összejöttünk:

 

édeskevés arra nézve, hogy 400 éve hogy csinálta/csináltatta Révay.

Előzmény: xalter (9337)
 

Hogy csináltatta Révay ?  ( szerintem: hogyan) 

Előzmény: Törölt nick (9370)
xalter Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9378

Biza! ...ezzel a szíp magyarsággal!

-------------

"Mi lenne, ha inkáb az adataid sorolnád arról, hogy mikor hol volt Révay, hogy járt-e Németországban ahol a könyve készült, stb."

 

Az úgy volt, hogy a jó Révay Péter a fejébe vette, hogy a könyvéhez rézmetszetet csináltat a koronáról. (Gondold meg! Ha nem gondolja ki, nem írhatnák ma, hogy megcsináltatta. Eddig világos?

[De lehet, hogy nem gondolt el semmit, mert nincs róla bizonyíték. Ez esetben a feltételezés az lehet, hogy Kilian mester magától elkezdett koronákat rajzolgatni...]

 

Na,...jó. Nem folytatom...

Előzmény: Törölt nick (9370)
kisharsány Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9377

Ja: a két változat, ettől még két változat...

Előzmény: kisharsány (9376)
kisharsány Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9376

Kérlek !!!! Mesélj...! ...hogyan működött....?

Előzmény: Törölt nick (9375)
kisharsány Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9374

Mondd! Hol a csudában lenne bármiféle írás is arról, hogy Révay nem utazoztt ki német-földre megnézni, milyen rajzot készített írásához a rézmetsző?

Te egy picsit is komolyan gondolod, hogy  egy írnok (mondjuk Révay köréban) leírta volna, hogy mit nem csinált az ura...és aztán ezt megőrzi az utókor számára?!

Na ne komolytalankodj!"

 

Hát igen !  Ki kellett utazni, el kellett magyarázni, a kész munkát át kellett venni. Ez másként nem működik. Még akkor sem működhetett. (Mondjuk a menetközbeni kérdések dolga nem tiszta, de ez nem változtat a lényegen - biztos megoldották valahogy.)  A lényeg: megrendelte, megcsinálták,átvette.

 

A kérdés mostmár csak az: melyiket ? Merthogy az előbben kettőt tudtam mutatni, amelyek  teljesen eltérnek. S mindkettő eredetiségével "tündököl" :)))

Előzmény: Törölt nick (9372)
kisharsány Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9373

Utánna (: " egy, lesz, kisebb, utána " - tudod ? : másként írjuk, másként hangzik - 2.osztály )

Előzmény: Törölt nick (9371)
kisharsány Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9369

Igen, a "lesímítás" működik, de csak teljes táblánál. Így csinálnak a használtból újat. Részleteiben pont a magasságkülönbségek jelentenek áthághatatlan akadályt, hisz épp a magasságkülönbség van kihasználva a nyomtatásnál.

 

De javaslom: Tedd egymás mellé a két képet, és nézd meg az azonos (koordinátailag azonos) helyeket. Teljesen két kép. Akkor most hol is tartunk ? Melyiket készíttette Révay ? A másikat ki készíttette/készítette ? És hol van a határ, hogy egyik a Révayé. a másik nem, és mi az a különbség a kettő között ?

Előzmény: xalter (9368)
xalter Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9368

Nem értek a dologhoz, de az az elképzelésem, hogy amennyiben "lesimítják" az eredeti mintázatot, ami csak kb. egy tized miliméter lehet, majd újra karcolják a lemezt, azt a kis magasságkülönbséget a papír, anyagánál fogva simán követi, s onnan is fölszedi a festéket. (De lehet, hogy nem így van...)

Előzmény: kisharsány (9366)
möndikk Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9367

"Mi a véleményed az apostolképek indáinak hajlatában elhelyezkedő piros mintákról?"

 

Még nem foglalkoztam ezzel a kérdéssel. Elkerültük egymást.

 

"számomra bizonyítottnak látszik , hogy ezen minták magyar készítésre utalnak"

 

Te tucc erre magyar párhuzamokat?

Vagy rokonithatók ezek a piros minták valami magyaros mintázattal?

Mert ez igencsak megerősíteni a feltevéséedet.

 

Egyébként eddig én az apostolképek dél-itáliai erdetét tudomásul vettem (elhittem), és csak magát a keresztpántot vettem magyar munkának.

Előzmény: enkies (9364)
kisharsány Creative Commons License 2012.11.02 0 0 9366

S csakhogy aki nem ért hozzá, az is lássa:

 

Ilyen átalakítás nincs !   : a metszés (rézmetszés is) úgy műdődik, hogy a sík lapba belevésik/metszik a rajzot, (de fordított állásban) ezáltal létrehozva egy mélyebb réteget, melyek egyűttesen adják ki az ábrát. Ezután festékréteg kerül a lapra, mely festék a mélyebb részekbe beleül, a közös sík részről letörlődik. Majd erre fektetik rá a papírlapot, s azt erősen "végigsímítva" azon megjelenik a helyes állású kép.

Tehát ha javítani/változtatni akarok, akkor azokat a részeket "fel kell tölteni" az eredeivel azonos keménységű anyaggal, és azt újravésni/metszeni. A tárgybani rajzok finomsága feltételezi a kiinduló lemez polírozott voltát, tehát az esetleg feltöltött részeket is polírozni kellene  az egyöntetűség okán, mert a nyomatok nem mutatnak lemezfelületi egyenetlenséget. Ez meg ugye a "maradó" ábrarészek miatt lehetetlen.

 

Így kell érteni az "ilyen átalakítás nincs" mondatot.

Előzmény: kisharsány (9365)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!