Keresés

Részletes keresés

pajaci Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65299

Van valakinek tapasztalata ezekről a led "ízzók"-ról?

https://inlightled.hu/

szakmókus Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65298

 

"Akkor nézzük a gyerekjátékot (kisvasút pl.) ahol kötelező a biztonsági transzformátor. Ezúttal nyilvánvalóan érintésvédelmi okokból.

Csak egy mozdonyt járathat a gyerek? Így érted az ellentmondást amiről szó van?"

 

 

 

Nincs ellent mondás! A kettős szigetelés az előírás. Érintésvédelmileg pedig törpefeszültségű áram forrás.

Szomorú is lennék ha csak egy mozdonyt futtathatnék.

A vasutamhoz pedig gyerek-(ek)  nem nyúlhat hozzá mert.........  Ez is egyfajta érintésvédelem. :-)

Előzmény: Szirty__ (65287)
szakmókus Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65297

Talán nem 50V alatt?

 

Előzmény: Szirty__ (65295)
szakmókus Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65296

Tessék elképzelni egy üzemet,ahol egy 2MW-os trafóról megy egy elosztó-kapcsoló szekrény.
A szekrényben lévő sínezés, amiről leágazhatunk igen nagy zárlati áramot képes produkálni.
Ha egy fázis sínről leágazunk megfelelő keresztmetszettel egy kisautomatára, vagy olvadó
betétre a vezérlés részére,a védelem gyorsaságától függ hogy mekkorát robban a vezérlés
vékony keresztmetszetű vezetéke,zárlat esetén.
Ugyan az a zárlat egy kisebb (60-2000W) trafón lényegesen kisebb áramot produkál.

Nem tudom mi a pontos elő írás, de 2KW-nál nagyobbat nem láttam, inkább többet raktak egy szekrénybe ha sok fogyasztó volt.

Előzmény: Szirty__ (65287)
Szirty__ Creative Commons License 2015.10.12 0 1 65295

 

"Ha a szekunder oldal 50V alatti, érintésvédelmi szempontból TÖRPEFESZÜLTSÉG-nek nevezzük.
Nincs is értelme a szekunder földelésnek."

 

Ez komoly tévedés!

 

Előzmény: szakmókus (65294)
szakmókus Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65294

Szerintem megint elbeszélünk a fogalmak között.
Először is minden biztonsági transzformátor,egyben leválasztó transzformátor is.
A kettős szigetelés a megerősített szigetelésre utal,és tokozás nélkül ugye
nem mondhatnánk kettős szigetelésű készüléknek.Önmagában nem kettős szigetelésű készülék,
 mint az említett modellvasút tápja,ami tokozott, és bizt.trafó-t rejt.


A tokozott berendezés ami KETTŐS SZIGETELÉSŰ, annak burkolatát nem szabad földelni,
PL: hajdú centrifuga, pedig fémházas,de a motor és elektromos alkatrészek duplán
vannak szigetelve az érinthető burkolattol.


Ha a szekunder oldal 50V alatti, érintésvédelmi szempontból TÖRPEFESZÜLTSÉG-nek nevezzük.
Nincs is értelme a szekunder földelésnek.


50V felett, általában 230VAC, 1:1 áttételű transzformátorrol táplált EGY! darab
fogyasztó (és egyéb kritériumok),ekkor érintésvédelmileg LEVÁLASZTÓ TRANSZFORMÁTOR-rol
 táplált berendezésről beszélünk, aminek a szekunder oldalát TILOS! földelni.


Tehát:-Kettős szigetelés
           -törpe feszültség
           -leválasztó transzformátor
Bár a lelkük biztonsági trafót tartalmaz,azért kezeljük külön őket,mint fogalom.

Szirty__ Creative Commons License 2015.10.12 0 1 65293

Helló!

 

Amellett, hogy határozottan leszögezném: NEM vagyok a szabályok ellen, egyre inkább az az érzésem, hogy a szabályokkal egyre nagyobb baj van. Egyre nagyobb...

Előzmény: C20NE (65289)
Törölt nick Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65292

Irodaház, épületfelújítás :) Állítólag kötelező volt betenni az FI-t, azóta szívnak, mert rendszeresen kikapcsolja, ha mennek a tantermi laptopok. Természetesen 26 millió kismegszakítóval sok körre bontva a ház, de FI-ből csak 1 db van. Észlény tervezte, kivitelezte. A konnektorok kiállásai is ennek megfelelően, zseniálisan vannak kicentizve :)

Előzmény: Szirty__ (65291)
Szirty__ Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65291

Helló!

 

Nekem az Asus tápja egyedül is lekólint bármilyen FI relét. Nem zárlatos, csak kicsit "erősre" méretezték a szűrőkondit benne.

Egyébként nem csak számítógépek, de frekvenciaváltók, szervó hajtások esetén is hasonló a helyzet. Ezeket jellemzően képtelenség áramvédő kapcsolóról működtetni.

Előzmény: Törölt nick (65290)
Törölt nick Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65290

Ahol sok földelt laptop táp, meg rendes ámítógéptáp van, ott könnyen összejön az a bizonyos 30 mA-es hibaáram, persze minden szép és jó. :)

C20NE Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65289

Van aki betartja a szabványt és van aki nem . A szomorú, hogy ezeket ellenőrzés nélkül forgalomba hozhatják!

Előzmény: Szirty__ (65288)
Szirty__ Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65288

Helló!

 

A közelemben itt 4 laptop adapter van, megnéztem őket.

Az egyiken van ezek közül kettős szigetelés jelzés, ennek a dugvillája nem földelt.

A maradék három közül kettőn a villa földelő érintkezője és a szekunder negatív között 1000 Ohm ellenállás mérhető.

Az utolsónál ez az érték 5 ohm.

 

Előzmény: C20NE (65283)
Szirty__ Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65287

Üdv szakmókus!

 

"az a tafó érintésvédelmi szempontból van beépítve, vagy valami  más a funkciója?"

 

Az én kérdésem is ez. Ha csak a zárlati áram korlátozása a célja, az önmagában nem indokolna biztonsági transzformátort szerintem.

 

Innen indultunk:

 

"Én még úgy tanultam hogy egy trafóra egy fogyasztó köthető"

 

Akkor nézzük a gyerekjátékot (kisvasút pl.) ahol kötelező a biztonsági transzformátor. Ezúttal nyilvánvalóan érintésvédelmi okokból.

Csak egy mozdonyt járathat a gyerek? Így érted az ellentmondást amiről szó van?

 

Vagy mi minősül "egy fogyasztó"-nak? Maga az egész kisvasút játék kompletten?

Tehát ha a definíciókkal "megfelelően" játszogatunk akkor egy trafóra rákötheted egész Disneyland-et?

Hogy van ez?

 

Előzmény: szakmókus (65270)
pajaci Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65286

Egy tönkrement optocsatolótól hogyan lehet áramütés?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (65282)
cucu Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65285

Úgy látszik, ez egy feloldhatatlan problémakör...

 

Ha leföldeljük a kisfeszültségű oldal negatívját, az olyan, mintha áthidalnánk a primert és a szekundert. Pedig éppen azért használunk trafót, hogy biztonságos legyen.

Amikor mérni kell osszcilloszkóppal, akkor a mérő fej külső erét illik a földpontra kötni, hogy a mérendő jel ne lebegjen. Ekkor is adunk az érintés védelemnek, mert áthozzuk a védőföldet a szekunder oldalra.

Úgyhogy ez így fából vaskarika.

Ezen talán valóban a több MOhmos ellenálláson keresztüli összekötés segíthet.

Előzmény: teherelosztószív (65281)
teherelosztószív Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65284

Sípol a multiméter.

Ilyen általad emlegetett megaohmosat életemben nem láttam tán.

 

Sőt szép földhurkokat okoz ez, mert a laptpot amikor bedugod, nyilván azt is földeli.

 Napi szinten szívok evvel, acer, asus, hp, samsung..mindegy, egykutya.

 

A "duplakocka" jelet lehagyhatják, bár sokszor rajtavan. Nem sok mindenen változtat.

 

(CE jel is van ahol eszébe jutott a kínainak, van ahol rányalt egy kerek viccmatricát utólag, van ahol nincs, lemaradt.)

Előzmény: C20NE (65283)
C20NE Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65283

Az enyémen nincs kettős szigetelés jel és földelt, tehát szabályos.

 

A mínusz ágat pár MOhm-on keresztül földelik, nem direktben!

Előzmény: teherelosztószív (65281)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65282

"Juteszembe kapcsolo uzemu tapegyseg kepes megvalositani biztonsagi aramforras szerepet?"

 

Ha jól emlékszem a biztonsági áramforrás definíciójában van valami olyasmi is, hogy "egy db meghibásodott elem még ne okozhasson bajt", tehát BÁRMELYIK biztonságért felelős elem meghibásodása esetén/ellenére se lehessen áramütés. Kapcsoló üzemű tápegységnél a szekunder oldalról legtöbbször optocsatolón át megy a visszacsatolás a primer oldalra, ha ez az optocsatoló meghibásodik, akkor sérülhet a fenti alapelv. Persze lehet olyan kapcsolóüzemű tápegységet tervezni, ahol a visszacsatolás más módon van megvalósítva, így megfelel a biztonsági tápegység feltételeinek is. Ha tudsz szerezni kapcsolási rajzot valamilyen orvosi készülék tápegységről, abban biztosan látható lesz valamilyen konkrét megoldás is erre (én most hirtelen két különálló alkatrésszel megvalósított optocsatolást képzelek el).

Előzmény: Dreamer (65274)
teherelosztószív Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65281

Majd minden laptoptáp sérti ezt, ami csak kapható és forgalomban van, földelik a belső árnyékolást, és vele szinte mindegyiknél a kisfeszültségű oldalon a negatívot is.

 

 

Előzmény: C20NE (65280)
C20NE Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65280

A kapcsolóüzemű táp lehet kettős szigetelésű, ekkor tilos földelni és lehet nem kettős szigetelésű, ekkor kötelező földelni.

Előzmény: cucu (65275)
Zs:) Creative Commons License 2015.10.12 0 0 65279

"A kapcsoló üzemű táp érintésvédelem szempontjából megfelelő, nem is szabad földelni."

Miért is?

 

Idézek, egy neves ipari gyártó kapcsolóüzemű tápegységének leírásából:

"A harmadik negatív kapocs földelő kapocsként történő használata minimalizálja a szerelési költségeket"

Előzmény: cucu (65275)
cucu Creative Commons License 2015.10.11 0 0 65278

Persze, hogy külön csévetesten vannak, de a mag azonos a képen láthatónál. Ezért ilyen az alakja.

A hangsúly a külön csévetesten van.

Előzmény: szakmókus (65277)
szakmókus Creative Commons License 2015.10.11 0 0 65277

Elméletileg igen. Sőt annak kellene lennie. Az elektronikus tápegységekben is van egy ferrit magos trafó,illetve a nyákoldalon is jelentős távolság van a primer oldal és a szekunder oldal nyákfóliája között.A két oldalt azt hiszem csak egy optocsatoló köti össze mint alkatrész.

Bár nem ültethető rá a biztonsági trafó kritériumai,mint pl:a kettős szigetelés a két tekercs között.

A képen látható trafon is külön csévetesten van a két  tekercs.

Előzmény: Dreamer (65274)
cucu Creative Commons License 2015.10.11 0 0 65276

Nincs is hol....

Előzmény: cucu (65275)
cucu Creative Commons License 2015.10.11 0 0 65275

Tervezés kérdése. Az igazi az, amikor nem is ugyanazon a vasmagon vannak. Csak az nagyobb helyet foglal. A képen nyilván közös a mag.

 

Régi piko modellvasút trafóban külön magon vannak, azaz fizikailag is távol egymástól.

 

A kapcsoló üzemű táp érintésvédelem szempontjából megfelelő, nem is szabad földelni.

 

 

Előzmény: Dreamer (65274)
Dreamer Creative Commons License 2015.10.11 0 0 65274

A kepen lathato trafonal nem hiszem, hogy teljesul a kulon vasmag kitetel, de szerintem

nincs is ertelme. En ugy tanultam, hogy kulon csevetesttel rendelkezo... De kar, hogy ezek az idok lassan elmulnak... Juteszembe kapcsolo uzemu tapegyseg kepes megvalositani biztonsagi aramforras szerepet?

Előzmény: cucu (65272)
ötfelezős Creative Commons License 2015.10.11 0 0 65273

Nem tudom, van-e külföldről átvett szabvány, de a magyar szabványok idejében egyszerűen vezérlő transzformátor volt a megnevezése.

Előzmény: szakmókus (65270)
cucu Creative Commons License 2015.10.11 0 1 65272

Attól biztonsági egy transzformátor, hogy a primer és a szekunder tekercsek nem egymásra, hanem külön-külön vasmagra vannak -csévetest beépítésével- felcsévélve. Így akkor sem tudnak egymással érintkezni, ha a zománcréteg esetleg megsérül.

Földelni pedig le kell, de ez csak a vasmagra vonatkozik, nem a szekunder oldalra. (Még szép...)

 

Gyerekjátékok esetében csakis biztonsági transzformátor alkalmazható, a kínai nem...:)

A képen egy teljesen korrekt 12 Voltos transzformátor látható szerintem. (A szerintemet a 12 V-ra értem.) 

 

Elnézést, nem oktatni akartam, csak hozzászóltam a témához.

Előzmény: Szirty__ (65269)
ötfelezős Creative Commons License 2015.10.11 0 0 65271

Szabad távolság legyen, ha nincs korlát. Legalább 1 m.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (65263)
szakmókus Creative Commons License 2015.10.11 0 0 65270

Akkor kérdésem lenne hogy az a transzformátor (természetesen biztonsági transzformátor,mi lenne más)ami a kapcsolószekrényben a mágneskapcsolókat,reléket,vagy terepi eszközök, mint szintjelzők,végállások stb tápja, az a tafó érintésvédelmi szempontból van beépítve, vagy valami  más a funkciója?

Én vezérlő feszültséget előállító transzformátornak nevezem.

Előzmény: Szirty__ (65269)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!