Keresés

Részletes keresés

staubach Creative Commons License 2018.03.29 0 0 5270

Ja, és egyszerű harcos sisak, talán auxiliaris...ezért ( sem ) nem aranyozott!:)

Előzmény: staubach (5268)
staubach Creative Commons License 2018.03.29 0 0 5269

Őőőőő, most kire gondolsz?

Előzmény: showtimes (5266)
staubach Creative Commons License 2018.03.29 0 0 5268

Intercisa " I " un. Ridge helmet ( gernices sisak ). Kései korszak. A perzsa hasonló sisaktípuson alapuló sisak, két félből összeállítva, gerinccel összefogva a stabilitás miatt a tetején. Ha minden igaz, bár a képen nem látszik, egy szem forma is látható a homlok részen. Mint a régi birodalmi - gall sisakokon, az viszont római jellegzetesség ekkor...

Előzmény: Törölt nick (5265)
showtimes Creative Commons License 2018.03.29 0 0 5266

Tudós, Rómához is kiválóan értő szakértőtök hová lett? Csak nem levadászta Diana?

 

A Bardo Múzeumban, Tuniszban láttam egyébként anno egy vadászjelenetes Diana mozaikot. A teremőrnek kis baksis és fotózni is lehetett (egyébként nem tudom, hogy volt-e fotós jegy)

 

A képet nem tudtam csatolni valamiért, de olyan ismert, hogy a neten is fenn van :)

 

 

http://mosaic.cc/FK089.html

Törölt nick Creative Commons License 2018.03.28 0 0 5265

Katonai bronzsisak, ezen most nincs aranyozás. Nem tom kiderül-e belőle melyik században használhatták. Intercisából  került elő és Dunaujvárosban van kiállitva.

 

foto panthera

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2018.03.28 0 0 5264

ja..ja... és egyik képbül könnyen kiderithető a kisváros is

Előzmény: staubach (5261)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.28 0 0 5263

Ez érdekes és mintha láttam volna, nem a Muzeo Nazionale Romanoban van ( Terme di Diocleziano épülete)? Azért gondolom, mert valamennyi jelentős Róma történeti múzeum mint a Vatikáni Muzeumok, Farnese Gyűjtemény (Nápoly), Medici gyüjtemény (Uffizi), Capitoliumi Muzeum  kizárólag antik római műalkotásokat gyűjt, régészeti és a köznapi élet leleteit csak itt láttam.

 

 

Pompeiben meg az összes tárgy csak egy rakásra fel van halmozva és ennyi, igy:

 

foto panthera

 

 

Előzmény: staubach (5251)
staubach Creative Commons License 2018.03.26 0 0 5262

Egy kiserőd, egy cohorsnyi katonának, és egy kaszárnya belülről...elég jó rekonstrukciónak tűnik. Az erőd, valszeg a Hadrianus falnál volt látható így "fénykorában".

staubach Creative Commons License 2018.03.26 0 0 5261

Cici - lia?:))

Előzmény: Törölt nick (5260)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.25 0 0 5260

Itt

 

 

foto panthera

 

Előzmény: staubach (5258)
staubach Creative Commons License 2018.03.25 0 0 5259

staubach Creative Commons License 2018.03.25 0 0 5258

Nem tudom vannak e másolatok Romániában. Ha Róma északra van tőled, akkor te hol élsz? 

Előzmény: staubach (5257)
staubach Creative Commons License 2018.03.25 0 0 5257

A valamikori elhelyezkedése.

Törölt nick Creative Commons License 2018.03.24 0 0 5256

Ezt köszönöm és északon járva én is a várban fotoztam pár éve!

Előzmény: staubach (5253)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.24 0 0 5255

Ez meg a Traianus oszlop ahogy ma kinéz, meg még egy képem a Marcus Aurelius oszlopról

  

 A Traianus oszlop domborműveit, ha jol tudom Bukarestben lehet megtekinteni közelről, mert ez az oszlop a román történelem fontos forrása? 

 

foto panthera

 

Előzmény: staubach (5252)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.24 0 0 5254

Rómában van a két hatalmas császári oszlop.

 

Mind a kettő magyar vonatkozásu.

 

Az egyik amelyiket betetted, az Erdélyi vonatkozásu (magyarul Dacia), Traianus dákok (románok?) elleni hadjáratát mutatja. Ez Traianus forumán áll, Europa első supermarketének tövében (azt is Traianus alapitotta).

 

A másik a Marcus Aurelius oszlop. Marcus Aurleius sokat harcolt Magyarországon (anno még Pannoniának hivta,. de hát Mátyás király is Rex Pannoniae volt) a migránsok ellen, akik akkor a szarmaták, jazigok meg a narkomán germánok voltak.

 

Róma eléggé északra van tőlünk, de pár foto mindkettőről.

 

foto panthera

 

A Marcus Aurelius oszlop

 

Előzmény: staubach (5252)
staubach Creative Commons License 2018.03.23 0 0 5253

Voltam az alábbi kiállított darabokat megtekinteni, a Budapesti Történeti Múzeum tárlatán. A középen, a kispárnán lévő áttört díszítésű bronz díszhez tőrhüvely díszt írtak. A dárdahegyhez hasonló levél alakú penge, most már élőben, láthatóan, tőr penge volt! A többi a már emlegetett dolog...

Előzmény: Törölt nick (5239)
staubach Creative Commons License 2018.03.22 0 0 5252

Ritka rekonstrukció, Traianus oszlopa, környezetével együtt...

staubach Creative Commons License 2018.03.20 0 0 5251

Pompeiben talált és rekonstruált orvosi készlet.

staubach Creative Commons License 2018.03.20 0 0 5250

Kelta temetkezés.

Előzmény: Törölt nick (5249)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.19 0 0 5249

Ez a pajzs egy fényképemen nekem is meg van. Szeretek fotozgatni, nemcsak római hadtörténetet, de mást is.

 

Ezuttal nem egy legionárius felszereléséből, hanem egy olyan katona sirjából aki harciszekérrel harcolt.

 

Ez egy lovas temetkezés, ahol a katona mellé eltemették a harci felszerelését, a harci szekeret és a lovat is.

 

A katonai sir, egy halomsir és Inotán tárták fel. A leletek a veszprémi muzeumban láthatók.  A felső kép ahogy a sir előbukkant. Az alatta levők a leletek. 

 

 

foto panthera

 

 

Előzmény: staubach (5248)
staubach Creative Commons License 2018.03.19 0 0 5248

Kb. ennyi a személyi felszerelése egy legionariusnak ( a teljesség igénye nélkül )...

Törölt nick Creative Commons License 2018.03.16 0 0 5247

Az irás nehezen olvasshato, de kideritették mi van rajta. Ez egy szolgálatát letöltött katona irata, a római hadseregben  szolgált. A srác a mai tolna megye területén lakott és eraviscus volt. Az irásban az vagyon, hogy a katonai idő letelte után, már római polgárjogot kapott. A doksit a szekszárdi muzeumban örzik.  

 

foto panthera

 

Törölt nick Creative Commons License 2018.03.16 0 0 5246

Köszönöm!

Előzmény: staubach (5245)
staubach Creative Commons License 2018.03.09 0 0 5245

Ne találgass. Ez egy sima, késő római tiszti sisak. Aranysisakot nem hordtak, mert az arany puha fém! És túl drága egy csatába... Sima nemesfémmel bevont tiszti sisak. A tiszt pontos rangja örök titok marad. Manapság az Aquincum múzeumban állítják ki.

Előzmény: Törölt nick (5244)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.08 0 0 5244

Ezt köszönöm :)

 

 

Ez is egy régebbi képem. Szintén "Budapest" római hadtörténete.

 

Késő római hadi sisak

Aranyozott ezüst lemezekkel fedett.

 A Nemzeti Muzeum tulajdona.

 Az irják róla ez is Contra-Aquincum-i. (Márc 15 tér)

Azt irják, 1898-ban került elő, junius 25-én a Duna medréből. Akkor a teret Eskü térnek nevezték és mint eskü téri sisak ismert.

Van tipológiai besorolása: Intercisa III. tipusu sisak.

Fogalmam nincs ki hordhatott ilyet, az aranyozott ezüströl, csak gondolhatom, hogy nem közkatona mert akkor nem lenne aranyozott ezüst.

 

De magas rangú tiszt sem, mert akkor arany lenne, nem csak aranyozott. Illetve valszeg egyedi lenne, nem tipusba sorolható.

 

Foto panthera

 

Előzmény: staubach (5242)
staubach Creative Commons License 2018.03.07 0 0 5242

Igen. De a Contra - Aquincum elnevezés modern kori! A kutatók, a könnyebb megjegyezhetőség miatt és eredeti adatok híján, sokszor neveznek el dolgokat...:)Van egy másik is, mindjárt Aquincum térségében, az un. Trans - Aquincum ellenerődje. Az is modern enevezés. A hosszú áttört mintás dolog, valóban csatos dísznek tűnik, bár inkább vállszíjon tudom elképzelni! Tőle jobbra az a kis kerek, kard koptató lehet... pikkelypáncél és lamellás páncél darabok, és kardpengék. Bár a bal oldali penge elég furcsa, levél alakú, régebbi tipusnak tűnik, ill. lehetne levél alakú lándzsa hegy is, de a köpű része nem stimmel, legalábbis így a képről...

Előzmény: Törölt nick (5239)
staubach Creative Commons License 2018.03.07 0 0 5241

Egy téma, melyet boncolgatunk egy csoportban a Facen. : Pila muralia Mint látható, több méretben is létezett. M. Junkelmann végzett több kísérletet vele ( is ). Két ilyet is vihetett magánál minden egyes katona a menetflszerelés részeként, bár az vitatott, hogy mekkorákat is, mint a képen látható, volt választék. Junkelmann feltételezi, hogy keresztben is összeköthették, ill. hatásosabb lehet, ha ferdén tűzték fel a sáncokon, nem függőlegesen. Azét írtam róla, mert jelenleg, tudtommal, az ő véleménye az " etalon " ebben a témában...Ír róla Caesar is ( vallis néven ), de a pontos használatát, nem ismerjük! 

staubach Creative Commons License 2018.03.07 0 0 5240

Eddig csak kivonatokat, de most az egész Tacitus - t megszereztem és elkezdem olvasni... Tudtommal 1970 - ben adták ki eddig csak.

Törölt nick Creative Commons License 2018.03.04 0 0 5239

Római kori fegyverek, páncéling darabok, és katonai viselet, talán egy övcsat része. A pesti oldali limesnél taláták ahol helyőrség is volt, ezt akkoriban Contra-Aquincumnak nevezték.

 

foto panthera

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!