Keresés

Részletes keresés

etilalkohol Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106527

"Egyszer ittam csipke pálinkát" - erre mondom, hogy itt a szűk keresztmetszet, pont nem azt a jót ittad, ami megfogott volna :)

Egyszer ittam bolti 12 éves érlelt almapálinkát (kb. 2.X deci, 4.X ezer forint körüli áron) - szülinapom volt, gondoltam megengedem magamnak -, hát ha abból ítéltem volna, akkor azóta se innék almapálinkát, de szerencsére volt tapasztalatom olyan almapálinkához, aminek a cefréje abból az almaléből' készült, amit az almáspite készítésénél kézzel kicsavarnak/kicsöpög az almareszelékből... ahhoz foghatót azóta sem ittam:(

Előzmény: crosspisti (106518)
notata1 Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106526

Ez ugye most vicc volt...csak nem értettem...!!!!

 

Előzmény: Pecabubus (106511)
notata1 Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106525

Nem vagyok rest...meg láttam is..
De gondolom te is szeretnél minél több hozzászólásból átlagolni!
Azt már nem is említem, hogy mit mondtak,amikor a  pálinkafőzdében megemlítettem, hogy a csipke kihozatala lehet 10 liter körüli cukor nélkül!DDDDDD

Előzmény: barkócza (106508)
Pecabubus Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106524

A tányérokon maradó szesz gazdagabb lesz kevésbé illékony aromákban ha a reflux hűtéséből visszaveszünk kis időre, ilyenkor az illékonyabb aromák kifolynak és vizsgálhatóak lesznek. Aromákban gazdag csak annyira lehet amennyire a cefrében is gazdag volt.

Egy tányérokon sokáig hergelt szesz aromái valóban feldúsulnak adott alkohol-víz elegyben, éppen azért lehet tornyosnál a végét is könnyen elvágni mert típusosan és blokkban jön a kotlaíz, nem kenődik bele az utópárlat a középpárlatba annyira mint kisüsti módszerrel. Ugyanez érvényes az előpárlatra is, jó technológiával igen hirtelen lesz vége az acetátos-technokolos szakasznak. Intenzívebb illatú de szerintem sokkal kevésbé összeszedett ízű a tornyos pálinka a kisüstihez képest, és rövidebb a polctartása is, amikor a kisüsti még tulajdonságai teljében van a tornyos már kezd halványulni.

Előzmény: abácsip (106521)
In Lak'ech Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106523

Na ez mennyivel természetközelibb, mint kivágni  bokrot, "megköszönvén" ezzel neki, hogy szép termést nevelt.

Előzmény: kaktuszpeti (106522)
kaktuszpeti Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106522

A csipkebogyó szedő apparát.

abácsip Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106521

Valahol olvastam, hogy a kothe főzőgépen, ha a tálcán lévő folyadék szintjét csökkentik, akkor nő a párlat aroma tartalma. Igaz ez? Minek a rovására történne az aromásabb párlat? 

In Lak'ech Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106520

Tudod, van aki él-hal a pacalért. Én momentán hányok tőle. De meghagyom mindenkinek azt a lehetőséget, hogy szeresse. A párom ivott csipkebort, és imádja.

Csipkéből egyébként sem azért főzünk pálinkát, mert különösen jó és megéri, hanem azért, mert mindenből pálinkát főzünk, amiből lehet. Egyesek még abból is főznek, amiből nem lehet. :-)

Előzmény: crosspisti (106518)
Pecabubus Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106519

Gondolom ilyenkortájt már az alma is utolsókat szösszeni a hordókban, a cefrézés öröméről meg nehéz leállni ha valaki belekóstolt. 

Előzmény: crosspisti (106518)
crosspisti Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106518

Lehet, hogy tájékozatlan vagyok, de nem értem ezt a csipkebogyó mizériát, különösen akkor amikor Magyarországon annyi jó gyümölcs terem. Egyszer ittam csipke pálinkát, és nem vagyok elragadtatva tőle. Hatalmas munka gyenge kihozatal, akkor mi ebben a fantázia?

zsorsz Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106517

"Szerintem jobb a ponyva a bokor alá + a bokor "megverése", nem sokkal lassabb módszer. Szerintem alig árt a bokornak" .....cápának igaza van,finoman ütögetve is lepotyog és semmi baja a bokornak.

Előzmény: In Lak'ech (106516)
In Lak'ech Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106516

Tehát azt akarod mondani, hogy ha egy 20 éve növekedő csipkebokrot csutkára vágnak roma barátaink, akkor egy év múlva ugyanakkora lesz, mint előtte???? Ugye te sem gondolod komolyan?? Azt elhiszem, hogy nem pusztul el a kivágástól a bokor, de hogy egy év múlva nem hoz tizedannyi termést sem, az tuti. Tehát szeretném, ha nem terjedne ez is internetes hülyeségként, mint sok más hülyeség. Ez a baj, hogy sajnos sokan a pillanatnyi előnyön túl hosszútávon sokan nem tudnak, vagy nem akarnak gondolkodni. Ugyanez történik az erdeinkkel is.

Előzmény: Szomjas cápa (106515)
Szomjas cápa Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106515

Felénk kökényt szüretelnek így, cigányosan:

 

Metszőollóval a dúsan termő ágak levágják, ponyván vasvillával leverik a gyümölcsöt, utána "kiszelelik" a leveleket. Nem a legtisztább módszer, de haladós. Ilyen csipkebogyó gyűjtésről most hallok először, de működhet. A vadrózsa egy év alatt regenerálódik (tapasztalat, az utcán előttem évente erősen meg kell metszenem néhány csipkebokrot). Az utánfutó + drótháló szerintem azért kellhet, mert a vadrózsa tüskéi rövid idő alatt tönkre tennék a ponyvát. Szerintem jobb a ponyva a bokor alá + a bokor "megverése", nem sokkal lassabb módszer. Szerintem alig árt a bokornak.

Előzmény: deszegregator (106513)
In Lak'ech Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106514

Remek. A következő években meg csipkepálinka helyett tejet iszik. Ha látnék ilyet, én magam jelenteném fel!!

Előzmény: deszegregator (106513)
deszegregator Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106513

Olyat is hallottam már, hogy utánfutóval a helyszínre, csipkebokor kivág, utánfutó fémhálóval van lefedve, arra verik rá a kivágott csipkegallyakat, lepereg a termés a rács alá a futóra. Gondolom sok szemét is...

Előzmény: notata1 (106506)
etilalkohol Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106512

Mindig tanul az ember... dióverés után ez a csipkeverés:) Csak nehogy megsértődjön a veréstől bogyó és a párlatban legyen valami bigyó... :D

Előzmény: notata1 (106506)
Pecabubus Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106511

Amíg meg nem lát egy erdész és rád nem ver természetkárosításért egy laza ötvenezres bírságot addig csak a lelkiismereteddel kell elszámolnod a barbár bokorgyepáló módszeredért. Kultúremberek célszerszámot gyártanak fillérekért (van a végén egy nejlonacskó, abba potyog a bogyó), így nem teszik tönkre maradék természeti kincsünket:
 

Előzmény: notata1 (106506)
Pecabubus Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106510

De komolyra fordítva a szót, szerintem nem lényegtelen az a tény hogy a látszattal ellentétben ezt a törvényt nem nekünk hanem Brüsszelnek írták. Angolul egészen más lehet az olvasata mint magyarul, pl.: "legally entitled for personal manufacturing of Pálinka are fruit producing individuals, from their own produce".
Arrafelé fel sem merül hogy minálunk az is gyümölcstermesztő magánszemélynek számít akinek csak a panellakása ablakában kornyadozik egyetlen szál paradicsompalánta.

Előzmény: Pecabubus (106505)
sogi01 Creative Commons License 2014.11.21 0 0 106509

                                               vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

Előzmény: sogi01 (106485)
barkócza Creative Commons License 2014.11.20 0 0 106508

Aki egyébként nem rest, és használja a keresőt, bőven talál csipkebogyós hozzászólást a topikon. Ezek pl. tőlem vannak:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=115680778&t=9007484
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=115414681&t=9007484

Előzmény: Janus88 (106490)
notata1 Creative Commons License 2014.11.20 0 0 106507

Ezt nem értem.....

Előzmény: szilvakukc (106504)
notata1 Creative Commons License 2014.11.20 0 0 106506

Csipkebokor alja pánikszerűen kitakarít!(Pl.Gyalásó)
Neylon kifeszít....botokkal nekiesel a bokornak,mint apja a hülye fiának..lepergő csipke kitakarít..a bogyók zsákba!
Min.20 kg/óra..és tüskéhez sem kell érni!

 

Előzmény: etilalkohol (106500)
Pecabubus Creative Commons License 2014.11.20 0 0 106505

Magánfőzőként csak az főzhet, aki gyümölcsöt termeszt, és csak saját tulajdonú gyümölcsből főzhet. Ez van kimondva és így.

Tehát ha van egy akár csak frissiben (mert az utca végén járnak a fináncok) elültetett gyökeres gyümölcsfa-oltványod akkor bármilyen vásárolt gyümölcsből főzhetsz, mert a.) gyümölcstermesztő magánszemély vagy és b.) nem loptad hanem szabályosan vetted tulajdonba a bármilyen gyümölcsöt (pl. vásárlás útján).

Mindemellett, azt hogy valójában ki "minősül" gyümölcstermesztőnek, mindig a T. Bíróság vélelmezi, egyébként ők is egyre nehézkesebben ismerik ki magukat a gyevibíróista, kiskapu-optimalizált, fácánvadászaton két hányás közben selyemszalvétára taknyolt törvények között. Úgy gondolom a gumicsimma és a szalmakalap viselete sokat nyomhat a latban adott esetben ha jogalapi győzködésre kerülne sor.

 

Előzmény: Kokka2 (106502)
szilvakukc Creative Commons License 2014.11.20 0 0 106504

Azoknak volt igaza, akik a kevés szaktanácsot adták az elején.:DD

 

Előzmény: notata1 (106498)
barkócza Creative Commons License 2014.11.20 0 0 106503

Ne tegyél hozzá cukrot, nem kell.

Előzmény: Janus88 (106466)
Kokka2 Creative Commons License 2014.11.20 0 0 106502

Helló mindenki!

Kérdésem volna. A új jelenlegi magán pálinkafőzés jogszabály szerint ki minősül "gyümölcstermesztőnek".

 

"Változik a magánfőző személyének meghatározása, amely alapján magánfőzést a jövőben csak gyümölcstermesztő személy végezhet."

 

Köszönöm.

In Lak'ech Creative Commons License 2014.11.20 0 0 106501

Elég nehéz volna érvekkel alátámasztani, hogy a bokron érlelt csipkebogyónak kisebb/ugyanolyan a cukortartalma, aromája, mint a zanussiban érlelté. :-) Én legalábbis nem fogom elhinni, ne is próbáljon senki meggyőzni.

Előzmény: Janus88 (106490)
etilalkohol Creative Commons License 2014.11.20 0 0 106500

Építő jellegű kérdés: mi a szedéstechnika, mert nekem 30 perc/1kg a szedési tempóm és még így is akad tüske belém? Igaz, nekem vad csipkebokraim vannak, azaz nem a legnagyobb bogyósok, de még azzal sem tudnám elérni ezt a tempót:(

Előzmény: notata1 (106498)
etilalkohol Creative Commons License 2014.11.20 0 0 106499

A végüket (szár, virágmaradék) vágtad? Fagyasztottad/főzted vagy puha volt szedéskor?

OK, üzenem az asszonynak, hogy a C vitamin simán átmegy ha a páracső elég vastag és az üst mérete is közelít a 100 literhez. De fontos, hogy érlelés után minél hamarabb el legyen fogyasztva...:D:D:D

Előzmény: motrosok (106496)
notata1 Creative Commons License 2014.11.20 0 0 106498

Már a legelején megkérek minden hozzáértőt, hogy építő szándékú hozzászólást elvárom és megköszönöm!
Azért írok mindent részletesen, hátha tényleg tudok segíteni..pár kíváncsi kolégának!

Életemben először cefréztem csipkét!
Kevés szaktanács ..nagyon sok nekem úgy mondták...és még több tárogatás,"hülye vagy te...ilyet csinálni!!
Tehát a részletek!
143,4 kg csipkebogyó!(kb.30 % puha, 70% kemény bogyó)
Három fő 10.00-tól 16 óráig dolgozott!
Az első nap nagyjából a fele mennyiséget sikerült(120 liter) jó meleg vízben átmosni, átválogatni,majd ledarálni!A munkafolyamat:
Több 30-40 literes edényben áztattuk a csipkét!Hiába mutat szép tiszta szemeknek a bokron!Nagyon mocskos víz jön le róla!Nagyon javaslom az alapos mosást!) 
Az tisztán látszik, hogy a víz tetején fennmarad a szemét,levél és a hibás bogyók és az éretlenek nagy százaléka!
A lebegő bogyókból kb 10-12 db-ot vettem a kezembe, abból max.2-3 bogyó volt jó a többi kuka!
Ahogy elfogyott ez az úszó réteg,(ez kb 20 %) a víz alatt maradtak 90 % egészséges bogyó!
Ezzel sokkal jobban lehetett haladni!A tenyérbe vett 15-20 bogyóból 1-2 db volt a rossz!
Az edények alján nagyrészt a puhák voltak,de ennek nagy része egészséges, de kb.25% szétázott,selejt lett...
A bogyók jó részén leázott a bogyó végén lévő fekete sziromlevél(?),  a bogyók felénél maradt kb. 1 cm-es zöld szár...azt már lehetetlen lett volna leszedni!Az már a szadizmus magasfoka lett volna!DDDD
Durván 5 óra alatt megpucoltunk és szőlődarálón megtörtünk, ledaráltunk 59 kg bogyót!
Nagyon aprólékos, igazi sziszifuszi meló!
A darálás 20 perc sem volt.....
60 literes kishordókba tettem a darálékot!
2.nap
9.30-15.00-ig ugyancsak három fő folytatta az előző napit!
Mindenben követtük az előző nap fázisait!
A nap végére 56, 3 kg zúzalékunk lett!
Összegezve:
143, 4 kg csipkéből 115, 3 kg átválogatott, ledarált zúzalék lett!
Tehát 20 % hibás,éretlen,(kicsi levél,gally....)
Próbáltam csak a piros, egészséges bogyót átválogatni!(Mintha lekvárt csináltam volna!)
Az 5 db 60 literes hordóba szétosztottam!
23 kg darálék jutott, amihez 17 liter vizet adtam!
Így elég sűrű, de még keverhető az anyag!Könnyen ki lehet számolni, hogy 200 liter lett a cefre!
Egy csomag (10 g)Lallzime HC pektinbontót 1 liter vízben feloldottam és ugye 5 felé osztottam!(Biztos ami biztos!)
Reggelig dolgozzon a pektinbontó!
Reggel Uvaferm 228 hidegtűrő élesztővel tervezem beoltani!
5X1 kg cukor menjen bele?
VAgy cefrézzek hozzá valamennyi (60-100 kg) almát?(Ezt is sokan tanácsolták!)
Várom véleményeteket!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!