Keresés

Részletes keresés

vackor11 Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1989

Nem Stirling motorral, hanem seebeck generátorral.

De ha hozol pár tő bambuszt, meg is nézheted :o)

Előzmény: kisszszoros (1988)
kisszszoros Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1988

Ha szabad kíváncsiskodni, az az áram hogyan készül a kályhával? Stirling motor?

Előzmény: vackor11 (1986)
vackor11 Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1987

Jav.: megoltható=megoldható :o)

Előzmény: vackor11 (1986)
vackor11 Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1986

Kedves inotech,

 

Ami a kérdéseidből hozzám szólt, kétféle megoldást használunk, az egyik a légfűtés, 

a másik a tömegkazán. Az előbbinél az a praktikusabb, ha kétszintes házba alkalmazod, mert akkor a gravitációs keringetés egyszerűen és biztosan megoltható.

A tömegkazános tapasztalataink a nagy felületű, alacsony hőmérsékletű fűtésnél nagyon kedvezőek, és tavaly ősz óta két kályha jól működik radiátorokkal is . Legutóbbi méréseinket a honlapunkon láthatod.

Ami az áramszünetet illeti, úgy tűnik, sikerül a kályhával legalább annyi áramot csiholni, ami a szivattyúnak kell, szóval ez a része szerintem nem reménytelen.

 

üdv,

v11

Előzmény: inotech (1976)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1985

Pedig izzik az. Legalább 15 kiló száraz bükk simán izzik tíz órát. Úgy, hogy olyankor még forró a tűztér (Temporis).

 

Előzmény: sancibácsi (1982)
sancibácsi Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1984

Szívesen:-))

Előzmény: inotech (1983)
inotech Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1983

A lényeg, hogy az áramos (adax) temperálás és a tk. több helységre légfűtéssel müködhet. Hogy nem "kell" radiátoros módszerrel szórakozni.

Nagyjából meg is kaptam a választ. Természetesen konkrétumokat majd akkor a számítások alapján.

 

Köszi Üdv I

Előzmény: sancibácsi (1982)
sancibácsi Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1982

1.

Ha van elég helyed, a földszintes háznál nincs olcsóbb, a kivitelezést tekintve.

A többit igazából Ti (az asszony meg Te) döntitek el.

2.

10 ó-n át nem izzik egy rakat fa.

3.

Akár egy kályháról is, de ehhez már tényleg pontos számítás kell (alaprajz, falap, nyílók,...).

 

Előzmény: inotech (1979)
dpek Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1981

Mentségemre szóljon, hogy még nem volt vizes vágóm, és hát ugye nagyflexxel....

Előzmény: vackor11 (1975)
dpek Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1980

Rendben:-)

Előzmény: vackor11 (1975)
inotech Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1979

"De úgy is lessz tervező aki a segítségedre lesz."

Persze hogy lesz. Inkább csak azért kérdezem, mert akkor a tervezés elején már ilyen irányba terelném a dolgokat. Tehát ne a végén kelljen átvariálni egy már majndem kész tervet, henam akkor már az elején vegyük számításba azt amit szeretnék. Húúú, de szépen körbefogalmaztam :)

 

Földszintes fafödémes olcsóbb, viszont nem lehet a kölyköket lázadó tini korukban elszeparálni, és kirepülésük után sem lehet lezárni a (nem létező) felsőszintet. A pincésgarázs lehet olcsóbb, de macerás lehet a ki-beállás télen. Igen ezekben is van igazság. Sajnos úgy látom igazán jó megoldás nincs. Erre mondja ismerősöm, hogy b.szni is meg szűznek maradni is egyszerre nem megy! :)

Ja a telek elég laza. 765nm. 600nm a minimális telekméret, 30% beépíthető 5,5m magasig, szabadonálló eérendezéssel. Az utcafront 31m. (30,9*24.75)

 

Temporis: Ennek nem az a lényege, hogy csinálok benne egy parázságyat, és utánna a száraz fa (gázai) izzik benne 6-8-10 órán keresztül?

 

A radiátoros rendszert nem ellenzem 100%-ban, de ha nem muszály, akkor nem szórakoznék vele. Ha egyszerűbb és olcsóbb a légfűtéses rendszer, akkor inkább azt alkalmaznám. Csak ilyenkor az is kérdés lehet (legalábbis a hozzám hasonló hozzá nem értők számára) hogy mi a jobb megoldás? Egy Tk. és arról meg a többi helség is. Vagy két Tk.?

 

Üdv I

Előzmény: sancibácsi (1977)
maguborka Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1978

Engedd meg akkor, mivel házat építek én is 3 éve :o)

Amit Sanci bácsi írt az nagyon fontos. Telek- milyen tájolása van. ap hogy éri, télen hol megy a nap, nyáron hol megy (dőlészögre gondolok). Ezzel rengeteg energiát lehet megspórolni, illetve nyerni is :o)

Falak- kis tömegű nagy szigeteléssel, vagy nagy tömegű falak plusz szigeteléssel... Hőtartás szempontból érdekes szintén, plusz a falvastagságot ezártal az épületet és a telken való elhelyezkedés is megváltozhat. 20 centis fal, vagy 44-es porotherm 10 centi szigeteléssel, nem ugyanaz... Passzív ház - vagy "csak" alacsony energiás..

szempont -e az áram - gáz nélküli életre is alkalmas vagy nem!?

mást én nem tudok. mert a fenti döntés függvényében jön ezer más dolog ami számít...

Max egyet még. 2 kéményed mindenképp legyen :o) meg erős földszint a kályha lehetséges helyén :o) mert 10 év múlva nem kell pluszban betonoznod, csak építened :o))

 

Előzmény: inotech (1976)
sancibácsi Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1977

Nem, nem zavarsz, nem kell elnézést kérned:-))

A ház tervezését szerintem érdemben nem tudjuk itt megoldani, legfeljebb hozzászólni tudunk. De úgy is lessz tervező aki a segítségedre lesz.

Néhány támpont talán, bár a telek adottságai sokszor meghatározzák, mit-hogyan építs rá:

-pincében elhelyezni kiszolgáló helyiségeket energetikailag érdemes lehet, (nem kell olyan magas hőm..-t tartani), viszont problémás lehet az autóval (főleg télen) a beállás.

-csak földsz-s házat építeni (főleg fafödémmel), megérheti, kérdés a telek lehetővé teszi-e?

-gondolj arra is, hogy a gyerekek megnőnek, és jobb lesz nekik is, ha különköltöznek:-((

Emiatt kisebb házat szeretnél, ha kirepülnek N-1 év múlva! Akkor vajon el tudod-e jó áron adni a kecót? Ha nem, akkor valami lezárható,szeparálható (emeleti??) szobákat csinálj, amit leválasztva, a maradékot kényelmesen, hosszútávon tudtok ti ketten fenntartani, fűteni, stb ketten is!

(M.o-n a szüleink generációjának nagy része kínlódik a nagy emeletes-tetőtérbeépítéses házak rezsijével, mert az átkosban azt gondolták: jó nagy házat építenek, hogy a gyerek odaköltözhessen (akinek persze eszébe sem volt:-))

A saját tapasztalatom, nagyon zanzásítva:

Én 11 éve építkeztem. Sajna csak 3 cm-es szigetelésre futotta. (mondjuk sokan mondták, hogy nem is kell rá egyáltalán Pthm 30). A szigetelésből valóban több kellett volna (az idén valszínű, hogy rámegyek még egy vékony sorral...:-)

A helyiségek nagyjából ua. 3 háló, elő-fürdő szoba, wc, mosó-konyha, +nappali-étkező+közlekedő. Ez nállam nettó 96 (csak földsz).

Az elrendezést rontottuk el, ugyanis a tervező javaslatára, a nappaliból, egy 5,5m-es közlekedő van a hálókig. Emiatt a nappali-étkezőt,+közl-t, valamint légfűtéssel az elősz-wc-t kifűti a tömegkályhám. Ez a lakás nagyobbik fele. Okosabb tervezéssel, ha a kályhát a ház központjába tudtuk volna tenni, és a szobák felé nézne, nem az ellenkező (utcai) oldalra, teljesen el ki lehetne zárni a gázfűtést (ez jelenleg 3 szoba+fürdő=>főzéssel, HMV-el márc első hete óta 850 m3 gáz). Éves szinten max 1000! De akkor fogalmam sem volt a Tömegk-ról sajna.

Erről a részéről rőviden ennyit:-))

A Temp-sal kapcs-ban:

1.Addid fűt, míg ég benne a tűz. A kérdés van-e kedved/időd napi 4-6-8 ó-t égetni benne... A tk. állt. egész napi ciklusban fűt, egy kb1-1,5ó-s begyújtással!

2.A légfűtés annyiban szerencsésebb a vizes rendszernél,:

-nincs kitéve az áram, áramszünet....

-a mai nagyon jól szigetelt épületekbe eleve beépítik a légtech-t (szellőzőrendszer). Ehhez lehet csatlakoztatni a Temp-t, vagy akár a légfűtéses tömegkályhát, így megspórolsz egy radiátoros, keringetős... rendszer árát!

Ennyit a gondolatébrezstésrő, másként csinálásról...:-))

Üdv: Sancibácsi.

 

Előzmény: inotech (1976)
inotech Creative Commons License 2011.01.28 0 0 1976

Üdv Mindenkinek!

Piszkálhatlak Titeket egy kérdéssel? Átolvastam a topikot a nulláról. Sokan írtátok, hogy milyen rossz nektek (márakinek) mert egy már kész házba kellett bevarázsolni a tömegkályhát. És ugye olyankor már vannak kötöttségek. (Kályha helye, kémény helye, stb,,,) Szóval én még baromi messze vagyok az építkezéstől (2-3 év) de azért már olvasgatok témákat, mert érdekel. Szóval van egy külön nemű ikerpárosunk, meg mi "apa-anya" Tehát kellene 3 hálószoba 10-12 nm-ben/szoba. Kell egy 30nm nappali, egy kb 20 nm konyha-étkező-kamra +előszoba+egy házon belüli garázs. Az utcában a tigáz szerint nincs gáz (szerintem van), de ezek után már nem akarom bevinni a gázt a házba. Jól szigetelt házikót szeretnék. Ki hogy tervezné a házat?

1. Pince szint (garázs+ háztartási helység) minden többi helység a földszinten.

2. Földszinten garázs+minden, emeleten 2 vagy 3 hóló+fürdő.

3. Minden a földszinten.

Az egész max 100-110nm+garázs.

 

Gondolom, hogy a tk.a ház középpontjába kerülne. Azzal fűtenénk+elektromos adax panellel temperálnánk.Ha nem muszály nem tennék be 1-1,5 M-ért radiátoros rendszert. Vagy a hálókban adax, a nappali helységek adax+tk. Vagy esetleg folyton égő kandalló (temporis) légelvezetéssel. Esetleg 2 tk? Illeteve ezek variációja. Azt jól tudom, hogy ahály kályha, annyi kémény kell? Ja és érdekelne, hogy Vackor által 1925-ben betett kályhák hogy vannak megoldva többhelységes fűtésre?

 

Mint mondtam még nagyon messze vagyunk az építkezéstől. Inkább csak kíváncsi lennék az ötleteitekre, illetve Ti ha most építkeznétek akkor mit csinálnátok máshogy. (Gondolok itt a fűtés megoldására és a helyiségek elhelyezésére)

Remélem senkit nem zavartam.

Köszi üdv I

vackor11 Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1975

Dorga-dorga, Peki! Tőled legközelebb jobbat várok :o)

Remélem, tényleg a kép torzít...

Holnapután átvesszük újból ezt a részt :o)

Különben pótvizsga :o)

v11

Előzmény: dpek (1974)
dpek Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1974

Nálam 1 szezon után a 2 leszálló ágból 1 vödör finom fehér/szürke por/pernye jött ki.

De nagyon sok papírt, kartont tüzeltem el benne. Volt pár láda fűrészpor is.

 

Pörgető:

A képen kicsit másképp látszik mint a valóságban. Lehet van egy kis pontatlanság is, meg a fuga kiesett a saroknál, és a ferdülés kifelé csak 2.5cm kb.  Az első 2 képen jobban látszik, hogy befelé követi a szabályos 8 szöget.

Amúgy a magot én építettem, és helyi segítség volt a vágás/kiszolgálás.

 

Előzmény: friizer (1970)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1973

Cserébe légy szíves

A cserében jó, amennyiben éppen folyamatban van.

A légyszíves persze helyesírásilag nem jó, de azt gondolom, hogy a "szlengesedés korában" egy ilyen használat, egy fórumon megengedett.

 

lyogház 

Amint látható azt idéztem.

 

topon

Amint látható ezt direkt írtam rosszul,  és ott a mosolyjel.

 

nem szégyen

Igaz

 

De ez nem az a történet: vessző nélkül

Gyakran írok így a hatás kedvéért. Semmi probléma vele.

 

építesz

Igaz 

 

Nos, /hatásszünet/

jobban is odafigyelhetnék ezekre az elírásokra, /véletlen elütésekre/.

Hiba!

 

Azonban,/hatásszünet/

a szövegértés /meg nem értés/, hiányosságaiból fakadó butaságok hangoztatása, ennél sokkal nagyobb hiba.

Azt kellene gyakorolni. /gyakorolnod/

 

A hibák kijavítását köszönöm.

 

Saliko Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1972

Basszus, épp tegnap gyűjtöttem be egy csomó Helyi Témát, azt hittem, legalább erre jó :)

Előzmény: vackor11 (1965)
vackor11 Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1971

Maguborka fogalmazott pontosan, a sütő(kamra) felől minél inkább a körhöz közelítő forma az ideális.

De ez nem jelenti azt, hogy másképp nem működik.

A nagy tűztől ne félj. Ha van füst hőmérőd, akkor azon látod, mikor fűtöd túl.

Ami a képeken van az teljesen normális.

Sőt, az a normális:o)

 

Előzmény: friizer (1970)
friizer Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1970

"További tanulság, hogy tanácsos kerülni a vékony papírral (pl újságpapír) való begyújtást, inkább apró fadarabokat, esetleg wc papír gurigát, vastagabb kartont érdemes használni, abból kevesebb pernye száll."

 

Valószinűleg a sok papír lehet a gond, soxor van amikor csak azzal gyújtok be, gyújtós nélkül, és drága kisfiam is azzal szórakozik, hogy újságpapírt dobál a tűzbe néha

 

 

 

"Az oldalsó nyílások kialakításból arra lehet következtetni, hogy az építő valószínűleg nem ismerte pontosan a középső sorban található kiszélesedés, törés funkcióját.

Annak ugyanis a kamra felőli oldalon nem kellene folytatódnia, ugyanis kicsit gátolja a

"pörgést"."

 

igazából nem folytatódik, (legalábbis nem nagyon, 2-3mm, énbénáztam a vágással az álló képeken jobban láccik, meg szerintem a telefontorzított), vagy arra gondolsz hogy a törés jobb lenne a tégla "közepén" végetérne?

 

minden esetre "pörög" rendesen 1*2* már odakészítettem 1 vödör vizet a kályha mellé mert már megihedtem, hogy elrepül :)

néha kicsit túlfűtöm szerintem

 

1-2 kép a pörgésről

a feljövő "láng" oldalról kb 3cm-rel beljebb van a szélénélés mellette láccik a hátulról visszatérő láng

fa sem mindig tökéletes, néha  tüzelek hulladékkal (3-5-10 cm-es fa darabokkal), ilyenkor van amikor beszürkül a sütő, de a következő begyújtás leégeti

 

 

 

Előzmény: vackor11 (1965)
maguborka Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1969

értettem ám úgy is. köszönöm. Végén Tömegkályha - nyelvtanóra topic leszünk. :o)

Előzmény: vackor11 (1968)
vackor11 Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1968

Legyünk következetesek, javítok, volt egy felesleges vessző:

 

Tehát jobban kellene szélesednie, mint a képen látható.

Előzmény: vackor11 (1967)
vackor11 Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1967

Pontosan. Illetve jobban, kellene szélesednie, mint a képen látható.

Előzmény: maguborka (1966)
maguborka Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1966

"Annak ugyanis a kamra felőli oldalon nem kellene folytatódnia" tehát a kamra felől egy szép "szabályos" 8 szögnek kellene lennie? ami az oldalsó járat felé szélesedik kis lesz olyan, mint a képen? Azaz azt is ferdén kell vágni - kifelé szélesedik?

Előzmény: vackor11 (1965)
vackor11 Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1965

Kedves friizer,

 

A tavaly lebontott tömegkályhámban 5 év használat alatt az oldalsó járat fenekén átlag 2-3 cm-t mértem. Bizonyos pontokon 4-5 cm-es dombocskák voltak, de ezek a működést egyáltalán nem zavarták:

 

 

 

Az oldalsó járatok valóban tiszták maradtak.

Szerintem azzal Neked sem kell foglalkoznod, hiszen a képek szerint jó fával és jól fűtesz.

 

 

 

Mint látható a lerakódásokról, az nem korom, kátrány, inkább por és pernye,

és az 5 év "gondozásmentes" használathoz képest egyáltalán nem sok.

 

Talán ebből jól látszik, mennyit számít az a bizonyos, időnként és helyenként vitatott magasabb hőmérsékletű égés.

 

További tanulság, hogy tanácsos kerülni a vékony papírral (pl újságpapír) való begyújtást, inkább apró fadarabokat, esetleg wc papír gurigát, vastagabb kartont érdemes használni, abból kevesebb pernye száll.

 

Mindemellett szerintem egy jól megépített darabot 4-5 évig nem kell különösebben takarítani.

A képeken látható lerakódással nincs semmi gond, ha nem használod sütőként.

A nem sütőkéntént, tehát ajtó nélkül épített kamra takarítása szerintem egy merevebb, hajlított  drótra erősített egyszerű üvegmosóval megoldható a tűztér felől, a torok nyíláson keresztül.

 

Végezetül engedj meg egy megjegyzést a képekhez:

Az oldalsó nyílások kialakításból arra lehet következtetni, hogy az építő valószínűleg nem ismerte pontosan a középső sorban található kiszélesedés, törés funkcióját.

Annak ugyanis a kamra felőli oldalon nem kellene folytatódnia, ugyanis kicsit gátolja a

"pörgést".

Természetesen ettől még működik a kályha, csak azért jeleztem, mert így terjednek a hibás mutációk.

Nem kezdem újra a képzéssel kapcsolatos papolást...

Közsönjük a szép képeket!

üdv,

v11

 

 

 

Előzmény: friizer (1964)
friizer Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1964

Sziasztok!

 

Milyen időközönként kéne takarítani 1 tömegkályha "oldalsó" és padka járatait?

 

Egy ilyen kályhánál(mint amire válaszoltam) aminél nincs sütő ajtó, illetve semilyen közvetlen hozzáférési mód az utánégető részhez, hogyan takarítják azt?

Vagy nektek nem jön össze 1 kevés lerakódó "hamu" a sütőtérben (kb 2 hét alatt)?

Berakok 1-2 képet, hogy mire gondolok, a szűkítőtől beljebb közvetlenül 1 vékony kb (3cm) sávban a sütőtér teljes szélességében, lesz látható

 

Az oldalsó járatok elég tiszták nem hiszem, hogy sok hamu tudna leülni alul a járatokban, de azért biztos tisztítani kell időnként.

 

Takarította már valaki, és mennyi korom és hamu volt benne, mennyi idő után?

 

előre is kösz a válaszokat

 

Előzmény: vackor11 (1925)
maguborka Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1963

ez a rész "Lényeg Mester: Szerinted van, szerintem nincs. S itt akkor megint egy .  pont :o) " Mestereknek szólott :o)) 1959-es írásának szól..

maguborka Creative Commons License 2011.01.27 0 0 1962

Ami rám vonatkozik, azt vettem :o) Jó ide bejönni na. Valamit mindig tanulok :o)) vagy tanulom!? :o)) Lényeg Mester: Szerinted van, szerintem nincs. S itt akkor megint egy .  pont :o)

Előzmény: vackor11 (1961)
vackor11 Creative Commons License 2011.01.26 0 0 1961

Cserébe légy szíves

 

lyogház 

 

topon

 

nem szégyen

 

De ez nem az a történet: vessző nélkül

 

építesz

 

Értinéni, tanítónéni????

 


sancibácsi Creative Commons License 2011.01.26 0 0 1960

Kösz:-))

De azért kikérem magamnak, én mindent nem tudok. Az a szerep már foglalt:-))

Na mindegy, csak érdekességként jegyezném meg a témához, a számok nyelvére lefordítva, szemléltetve, milyen kevés is az a fűtésre fordítható energia.

Mint említettem 15kW/m2/év.

Ez egy átlag 100 m2-es háznál 1.500 kWh egész évre.

Ha ezt akácfára számítjuk: (4,1kwh/kg)=> 1500/4,1=366 kg.

Ha a tömegkályhánk hatásfoka álltali veszteséggel számolunk:366*1.15=400 kg dúrván!

Vagyis 4 mázsa akáccal kéne a 100 m2-es ház egész éves fűtését (hűtésről, klímáról ne is beszéljünk!) megoldani! Tovább szemléltetve:

Ha egy átlagos begyújtás (egy átlagosnak vehető tömegkályhánál) 15 kg, akkor 27-szer!! ha 10 kg, akkor 40-szer gyújthatnánk be egész évben!!!

Ez valóban dúrva nem???

Mondjuk számomra büntetés lenne egy ilyen mértékű 'tüzelés-elvonás' :-))

Előzmény: maguborka (1958)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!